Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία XXIΙ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια πραγματικά πολύ οργανωμένο το forum σας. Κάτι τελευταίο ξέρουμε τι χρειάζεται για να αναγνωριστεί η προϋπηρεσία μου ?συστατικες επιστολές μπορώ να πάρω από τον εργοδότη μου αλλά ενσυμα δεν έχω!

    Comment


      Originally posted by Lefteris25 View Post
      Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια πραγματικά πολύ οργανωμένο το forum σας. Κάτι τελευταίο ξέρουμε τι χρειάζεται για να αναγνωριστεί η προϋπηρεσία μου ?συστατικες επιστολές μπορώ να πάρω από τον εργοδότη μου αλλά ενσυμα δεν έχω!
      Καθε περιπτωση εχει τις ιδιαιτεροτητες της και θελει σωστη προετοιμασια και τεκμηρίωση.
      Το οτι ο εργοδοτης σου ,ειναι προθυμος να σου δωσει συστατικη ,βεβαια ειναι καλο ,αλλά απο κει και πέρα το πώς θα μπορεσεις να το στηριξεις ,είναι θεμα σωστης προετοιμασιας και εκει εγκειται η επιτυχια .Δεν εχουν ενσημα να δειξουν ολοι οσοι κανουν αιτηση και υπαρχουν κι άλλοι τροποι επιβεβαιωσης της προϋπηρεσιας που μπορει να ζητησει η υπηρεσια ,οπως συμβολαιο εργασιας ,payslips ,τραπεζικος λογαριασμος οπου εμπαινε ο μισθος ( που δεν εχεις) κλπ κλπ.

      "If you need to demonstrate work experience, you will need to provide adequate evidence such as reference letters from your prior employers, employment contracts, tax summaries, and payslips".


      Διαβασε σχετικα με την βιζα 457 καλα και πάντως ειναι περιπλοκη βιζα ,εφ όσον υπαρχει και το κομματι του σπονσορα και το τί θα πρεπει να κανει για να μπορεσει να σε σπονσοραρει .Δεν ειναι απ τις βιζες ,που συνηθως καποιος μπορει να τις κανει χωρις βοηθεια.

      Οσο αφορά τα Αγγλικα ,που λες οτι τα γνωριζεις πολυ καλα ,το να βγαλεις μέσο όρο 5 στο ΙΕLTS ,δεν θα ηταν δυσκολο για σενα.
      ( Εχει κι άλλα tests ,αλλά συνηθως IELTS δινουν ,γι αυτο εκανα νυξη γι αυτο.Και απο περυσι τον Απριλη ,κατεβασαν απ το 5 στο 4.5 ,τον ελαχιστο βαθμο σε καθενα απ τα 4 bands. ) Ξερω για περιπτωσεις ,που βρηκαν σπονσορα και καναν αιτηση ,αλλά κολλησαν στο IELTS.
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        Γεια σου Σωτηρη !!
        Καλώς να μας ερθεις.
        Κ εγω με υπηκοοτητα ειμαι κ ο αντρας μ περιμενει τη βιζα του.
        Ειναι πολυ καλυτερα αν εχεις υπηκοότητά!!

        Comment


          ετοιμάζω ταξιδι

          Θα ήθελα αν μπορείτε μερικές πληροφορίες ..σε ένα μήνα έχω πρόγραμμα να πάω Αυστραλία διότι τα ξαδέρφια μου θέλουν να με βοηθήσουν ειμαι κομμώτρια έχω είκοσι χρόνια μαγαζί και πολύ καλή στη δουλειά μουειναι 45 χρόνων..θα με θερουν σε επαφή με κάποιον κομμωτή που έχει τρία μαγαζιά στην αδελαιδα..αν τελικά μπορέσει θελήσει να γίνει σπόνσορας ξέρετε δυο τρία πράγματα για αυτό;φυσικά εκεί θα έχω δικηγόρο αλλά απο ότι βλέπω οι δικες σας πληροφορίες είναι πιο απλές κατανοητές..σε λίγες μέρες δίνω για το πτυχίο αγγλικών...ευχαριστω εκ το πρότερόν..!!

          Comment


            Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να μάθω για το πώς είναι η ζωή στην Αυστραλία μιας και εγώ σκέφτομαι να φύγω . προσπαθώ να διαβάσω τα άρθρα αλλά τα ποιο πολλά λένε για το πώς θα πας εκει εγώ θα ήθελα να μάθω για το τι κάνεις όταν φτάσεις εκεί ;Ευχαριστώ πάρα πολύ

            Comment


              Καλησπέρα είμαι εντελώς νέα στην παρέα. Εδώ και αρκετό καιρό μας έχει σφηνωθεί η ιδέα στον σύζυγό μου και σε μένα να κάνουμε ένα νέο ξεκίνημα στην Αυστραλία και ειδικότερα στο Ντάρβιν. Έχουμε 3 παιδιά, ηλικίας 17, 13 και 12. Όμως δεν ξέρουμε κανέναν.... Ο σύζυγός μου έχει πτυχίο Πανεπιστημίου της Παντείου και δικό του ασφαλιστικό γραφείο και εγώ είμαι δικαστική υπάλληλος. Υπάρχει ελπίδα;

              Comment


                Originally posted by AlexiaPrifti View Post
                Καλησπέρα είμαι εντελώς νέα στην παρέα. Εδώ και αρκετό καιρό μας έχει σφηνωθεί η ιδέα στον σύζυγό μου και σε μένα να κάνουμε ένα νέο ξεκίνημα στην Αυστραλία και ειδικότερα στο Ντάρβιν. Έχουμε 3 παιδιά, ηλικίας 17, 13 και 12. Όμως δεν ξέρουμε κανέναν.... Ο σύζυγός μου έχει πτυχίο Πανεπιστημίου της Παντείου και δικό του ασφαλιστικό γραφείο και εγώ είμαι δικαστική υπάλληλος. Υπάρχει ελπίδα;
                Αν δεν εχετε υπηκοότητα, τα πραγματα ειναι λιγο δύσκολα γιατι θέλει βιζα. Διαβαστε στο φορουμ πολλα θεματα, εχει συζητηθει το θεμα πολλες φορες. Πολλες πληροφοριες θα βρειτε εδω: https://www.border.gov.au/

                Comment


                  Υπηκοότητα μέσο κατάταξης στον στρατό ?

                  Australian Army Overseas and International Applicants - Defence Jobs Australia
                  φαίνεται ενδιαφέρων για όσους έχουν τα κριτήρια
                  και εάν κατάλαβα καλά είναι για 5 χρόνια μόνο και αμοιβόμενα.
                  Εσείς τι λέτε ?
                  το έχει κάνει κάποιος μέχρι στιγμής ? η έχει ακούσει κάτι σχετικά ?
                  το όριο είναι να είσαι -50 χρόνων και σε καλή φυσική κατάσταση και
                  λευκό ποινικό μητρώο,καλά Αγγλικά
                  το άλλον μήνα θα είμαι στο Perth για 3 μήνες και λέω να το δοκιμάσω,
                  αν και δεν νομίζω να τα καταφέρω μια και έχω κάτι παλιά τραύματα
                  και κοντεύω τα 50 συγκεκριμένα 47
                  έχω καλή προϋπηρεσία ΟΥΚ-Αλεξίπτωτα + 2 χρόνια εμπόλεμη προϋπηρεσία
                  +1 πτυχίο σωματοφύλακα από σχολή εξωτερικού αν και δεν λαμβάνετε υπόψιν ,
                  (όχι κάτι εβδομαδιαία σεμινάρια που κάνουν μερικοί μερικοί και το παίζουν bodyguards ), αλλά 6 μήνες διάρκεια σχολής .
                  Φυσικά έχουν και άλλες ειδικότητες εκτός τον ειδικών δυνάμεων
                  απλά έχω την εντύπωση και ίσως εσφαλμένη ότι τέτοια άτομα προτιμούνται

                  Comment


                    Καλησπερα σας. Θελω να κανω μια ερωτηση διευκρινιστική αν γινεται για citizenship by descent .. Η πεθερα μου γεννήθηκε το 1963 στην Αυστραλία και έζησε εκει μεχρι τα 7 της. Εχω το birth certificate της το γνήσιο το οποίο εβγαλα φωτοτυπία και το επικύρωσα σε δικηγόρο. Επισης εχω ληξιαρχικές πράξεις για την σύζυγο μου και τον αδερφο της (28 και 27 ετών αντίστοιχα) απο τα Κεπ. Πήρα και τα ποινικά τους μητρώα τα οποία σφραγισα ηδη με σφραγίδα της χαγης. Μια λεπτομέρεια ειναι οτι στο birth certificate η πεθερα μου αναγράφεται ως Chrysoula ενω το ονομα της στις ληξιαρχικές ειναι Χρυσή. Αυτο αν δεν κανω λαθος πρεπει να φτιάξει μια υπεύθυνη δήλωση η ιδια που να λεει οτι η Chrysoula και η Χρυσή ειναι το ιδιο πρόσωπο και πως δηλώθηκε ετσι κατα την γέννηση της στην Αυστραλία εκ παραδρομής και να γινει γνήσιο υπογραφής απο τα Κεπ. Τις φωτογραφίες της συζύγου και του αδερφού της θα τις υπογράψει αστυνομικός οπως και στις αιτήσεις τους.. Αυτο που μου εμεινε ειναι στην ουσια να τα παω στην μεταφραστική υπηρεσια για επίσημες μεταφράσεις σωστα;; Χρειάζομαι σε καποιο αλλο έγγραφο σφραγίδα της Χαγης και αν ναι σε ποιο; Επισης επειδη διαβασα στο φόρουμ οτι για διεύθυνση δεν δέχονται κοινή φορολογική δήλωση αλλα απο την πρεσβεία μου ειπαν οτι δέχονται, τελικα τι ισχύει; Απο ολα τα παραπανω βρίσκετε καποιο λαθος που να εχω κανει ή κατι που να εχω παραλείψει; Σας ευχαριστω παρα πολυ προκαταβολικά για τον χρονο σας.
                    Αλεξ
                    Υ.Γ. Εχω και πιστοποιητικά οικογενειακής κατάστασης δεν ξερω αν χρειάζονται
                    Ο τολμόν θα νικήσει...

                    Comment


                      Originally posted by Logalx View Post
                      Καλησπερα σας. Θελω να κανω μια ερωτηση διευκρινιστική αν γινεται για citizenship by descent .. Η πεθερα μου γεννήθηκε το 1963 στην Αυστραλία και έζησε εκει μεχρι τα 7 της. Εχω το birth certificate της το γνήσιο το οποίο εβγαλα φωτοτυπία και το επικύρωσα σε δικηγόρο. Επισης εχω ληξιαρχικές πράξεις για την σύζυγο μου και τον αδερφο της (28 και 27 ετών αντίστοιχα) απο τα Κεπ. Πήρα και τα ποινικά τους μητρώα τα οποία σφραγισα ηδη με σφραγίδα της χαγης. Μια λεπτομέρεια ειναι οτι στο birth certificate η πεθερα μου αναγράφεται ως Chrysoula ενω το ονομα της στις ληξιαρχικές ειναι Χρυσή. Αυτο αν δεν κανω λαθος πρεπει να φτιάξει μια υπεύθυνη δήλωση η ιδια που να λεει οτι η Chrysoula και η Χρυσή ειναι το ιδιο πρόσωπο και πως δηλώθηκε ετσι κατα την γέννηση της στην Αυστραλία εκ παραδρομής και να γινει γνήσιο υπογραφής απο τα Κεπ. Τις φωτογραφίες της συζύγου και του αδερφού της θα τις υπογράψει αστυνομικός οπως και στις αιτήσεις τους.. Αυτο που μου εμεινε ειναι στην ουσια να τα παω στην μεταφραστική υπηρεσια για επίσημες μεταφράσεις σωστα;; Χρειάζομαι σε καποιο αλλο έγγραφο σφραγίδα της Χαγης και αν ναι σε ποιο; Επισης επειδη διαβασα στο φόρουμ οτι για διεύθυνση δεν δέχονται κοινή φορολογική δήλωση αλλα απο την πρεσβεία μου ειπαν οτι δέχονται, τελικα τι ισχύει; Απο ολα τα παραπανω βρίσκετε καποιο λαθος που να εχω κανει ή κατι που να εχω παραλείψει; Σας ευχαριστω παρα πολυ προκαταβολικά για τον χρονο σας.
                      Αλεξ
                      Υ.Γ. Εχω και πιστοποιητικά οικογενειακής κατάστασης δεν ξερω αν χρειάζονται
                      Επειδή είχα θέμα και εγώ με το όνομα της μητέρας μου (άλλο στην ταυτότητά της και άλλο στη ληξιαρχική πράξη γέννησης μου)όταν έκανα τα χαρτιά για την υπηκοότητα, πήγα στην εισαγγελεία πρωτοδικών στη Ρόδο μαζί με τη μητέρα μου με την ταυτότητά της και το αντίγραφο της ληξιαρχικής πράξης γέννησης μου και ζήτησα αλλαγή ονόματος της στη ληξιαρχική. Μετά από 3 μέρες , πήρα την απόφαση του εισαγγελέα πήγα στο ληξιαρχείο και στο περιθώριο της σελίδας έγραψαν πως με την αποφαση του εισαγγελέως αλλάζουμε το όνομα της μητέρας στο ορθό.
                      Νομίζω επίσης πως αν πάρει η πεθερά σου πιστοποιητικό ταυτοπροσωπίας από τον Δήμο θα είναι οκ αλλά να μην σε πάρω στο λαιμό μου.
                      Αν θυμάμαι καλά εγώ έστειλα ένα λογαριασμό ΟΤΕ (στη μεταφραστική του υπουργείου θέλουν τον πρωτότυπο λογαριασμό και όχι αντίγραφό του)

                      Comment


                        New fish-Προετοιμασια μεταναστευσης στην Αυστραλια

                        Χαιρετω ολη την παρεα σας!την πολυ πολυ χρησιμη παρεα σας!με το συζυγο αποφασιζουμε να κανουμε το μεγαλο βημα και να φυγουμε για Αυστραλια... Ειναι εκει πολυ συγγενεις του Αυστραλοι και ο ιδιος ειναι Νεοζηλανδος. Αυτο του δινει ελευθερη εισοδο και visa χωρις χρονικο οριο για εργασια σπουδες περιθαλψη κτλ... Πανω στην ιδια βιζα θα στηριξει εμας,πρωτα ο Θεος, απλα η δικη μας θα ειναι πενταετης. Ετσι ειναι και ο ιδιος στην Ελλαδα τωρα,με πενταετη αδεια παραμονης που ανανεωνει. Εχω διαβασει πολυ οσα γραφετε για τις δυσκολιες αλλα και τα καλα του εκει. Ομολογω εχω το φοβο του αγνωστου αλλα εδω δεν παλευεται αλλο.....και βασικα για τα παιδια μας πιστευουμε οτι δεν εχει μελλον. Γενικα εχω καταλαβει οτι θα χρειαστω πολλα χαρτια! Απλα επειδη τα διαβαζω σκορπια σε διαφορα ποστ θα ηθελα αν καποιος μπορει να μου τα καταγραψει εδω συνολικα..... Τι δικαιολογητικα πρεπει να εχω απο Ελλαδα μεταφρασμενα. Και με το διπλωμα τι κανουμε,εχουμε το παλιο το ροζ... Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

                        Comment


                          Originally posted by Aquar View Post
                          Χαιρετω ολη την παρεα σας!την πολυ πολυ χρησιμη παρεα σας!με το συζυγο αποφασιζουμε να κανουμε το μεγαλο βημα και να φυγουμε για Αυστραλια... Ειναι εκει πολυ συγγενεις του Αυστραλοι και ο ιδιος ειναι Νεοζηλανδος. Αυτο του δινει ελευθερη εισοδο και visa χωρις χρονικο οριο για εργασια σπουδες περιθαλψη κτλ... Πανω στην ιδια βιζα θα στηριξει εμας,πρωτα ο Θεος, απλα η δικη μας θα ειναι πενταετης. Ετσι ειναι και ο ιδιος στην Ελλαδα τωρα,με πενταετη αδεια παραμονης που ανανεωνει. Εχω διαβασει πολυ οσα γραφετε για τις δυσκολιες αλλα και τα καλα του εκει. Ομολογω εχω το φοβο του αγνωστου αλλα εδω δεν παλευεται αλλο.....και βασικα για τα παιδια μας πιστευουμε οτι δεν εχει μελλον. Γενικα εχω καταλαβει οτι θα χρειαστω πολλα χαρτια! Απλα επειδη τα διαβαζω σκορπια σε διαφορα ποστ θα ηθελα αν καποιος μπορει να μου τα καταγραψει εδω συνολικα..... Τι δικαιολογητικα πρεπει να εχω απο Ελλαδα μεταφρασμενα. Και με το διπλωμα τι κανουμε,εχουμε το παλιο το ροζ... Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
                          Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά https://www.border.gov.au/about/corp...ct-sheets/17nz
                          και https://www.border.gov.au/Trav/Life/New-

                          γιατί δεν νομίζω να γίνεται να μπείτε στη βίζα του συζύγου καθώς ανήκει σε ειδική κατηγορία.
                          Σύμφωνα με το https://www.govt.nz/browse/leaving-n...-to-australia/

                          If you move to Australia as a New Zealand citizen you won't automatically get permanent residency status in Australia — you'll have a special category of visa that means you can live, study or work in Australia for as long as you like.

                          You need to apply for permanent residency. If you're not a permanent resident, you can't:

                          apply for unemployment or sickness benefits. These benefits also can't be received until 2 years after being made a permanent resident in Australia
                          sponsor family members who want to apply for permanent residency
                          become an Australian citizen.

                          Comment


                            Originally posted by socworkersk View Post
                            Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά https://www.border.gov.au/about/corp...ct-sheets/17nz
                            και https://www.border.gov.au/Trav/Life/New-

                            γιατί δεν νομίζω να γίνεται να μπείτε στη βίζα του συζύγου καθώς ανήκει σε ειδική κατηγορία.
                            Σύμφωνα με το https://www.govt.nz/browse/leaving-n...-to-australia/

                            If you move to Australia as a New Zealand citizen you won't automatically get permanent residency status in Australia — you'll have a special category of visa that means you can live, study or work in Australia for as long as you like.

                            You need to apply for permanent residency. If you're not a permanent resident, you can't:

                            apply for unemployment or sickness benefits. These benefits also can't be received until 2 years after being made a permanent resident in Australia
                            sponsor family members who want to apply for permanent residency
                            become an Australian citizen.
                            Αρχικά σε ευχαριστώ για την απάντηση! στη συνέχεια να σου πω ότι με ενημέρωσαν ότι ο σύζυγος θα έχει την βίζα με κωδικο 444 και εμείς ΑΦΟΥ πάει εκείνος θα κρεμαστούμε σε αυτήν με την 461 νομιζω. Ολα αυτά απο την πρεσβεία της Αυστραλίας εδω. Τα επιβεβαίωσα όμως και στο site που αναφέρεις.... Τι στο καλό μου έδωσαν και κωδικους....! το θεμα ειναι οτι έχω μπαχαλο στο μυαλο μου τι χαρτια πρεπει να μεταφρασω για εκεινον αρχικα καισ τη συνεχεια για εμενα και τα παιδια και την εγγραφη τους στα σχολεια..... παντως το πλανο ειναι να παει μονος του πρωτα.

                            Comment


                              Originally posted by Aquar View Post
                              Αρχικά σε ευχαριστώ για την απάντηση! στη συνέχεια να σου πω ότι με ενημέρωσαν ότι ο σύζυγος θα έχει την βίζα με κωδικο 444 και εμείς ΑΦΟΥ πάει εκείνος θα κρεμαστούμε σε αυτήν με την 461 νομιζω. Ολα αυτά απο την πρεσβεία της Αυστραλίας εδω. Τα επιβεβαίωσα όμως και στο site που αναφέρεις.... Τι στο καλό μου έδωσαν και κωδικους....! το θεμα ειναι οτι έχω μπαχαλο στο μυαλο μου τι χαρτια πρεπει να μεταφρασω για εκεινον αρχικα καισ τη συνεχεια για εμενα και τα παιδια και την εγγραφη τους στα σχολεια..... παντως το πλανο ειναι να παει μονος του πρωτα.
                              Διαβάζοντας τη φόρμα για την 461 https://www.border.gov.au/Forms/Documents/147.pdf τα δικαιολογητικά που ζητάνε είναι:
                              1. Ληξιαρχική πράξη γέννησης (δική σου & παιδιών)
                              2. Ληξιαρχική πράξη γάμου
                              3. Φωτοτυπία διαβατηρίου του συζύγου σου ή το birth certificate του
                              4. Φωτοτυπία διαβατηρίου (δικό σου & παιδιών)
                              5. Συμπληρωμένη τη φόρμα 80 για κάθε άτομο που είναι άνω των 16 ετών https://www.border.gov.au/Forms/Documents/80.pdf
                              6. Ποινικά μητρώα
                              7. Αν τα παιδιά είναι κάτω των 18 ετών πρέπει να συμπληρωθεί η φόρμα 1229 https://www.border.gov.au/Forms/Documents/1229.pdf

                              Για τη βίζα διάβασε και μόνη σου για να είσαι σίγουρη: https://www.border.gov.au/Trav/Visa-1/461- και https://www.border.gov.au/Forms/Documents/147.pdf

                              Να υπολογίσετε και σωστα το κόστος της βίζα.

                              Για τα σχολεία αυτό που ξέρω είναι ότι ζητάνε μεταφρασμένα τα εμβόλιά τους, τις ληξιαρχικές πράξεις γέννησης. Δεν είμαι σίγουρη αν θέλουν και βεβαίωση από το σχολείο της Ελλάδας.

                              Ελπίζω να βοήθησα. Αν ξέρει κάτι παραπάνω κάποιο μέλος σίγουρα θα σου πει. Πάντως διάβασε καλά τα λινκ που σου έγραψα παραπάνω.

                              Comment


                                Originally posted by socworkersk View Post
                                Διαβάζοντας τη φόρμα για την 461 https://www.border.gov.au/Forms/Documents/147.pdf τα δικαιολογητικά που ζητάνε είναι:
                                1. Ληξιαρχική πράξη γέννησης (δική σου & παιδιών)
                                2. Ληξιαρχική πράξη γάμου
                                3. Φωτοτυπία διαβατηρίου του συζύγου σου ή το birth certificate του
                                4. Φωτοτυπία διαβατηρίου (δικό σου & παιδιών)
                                5. Συμπληρωμένη τη φόρμα 80 για κάθε άτομο που είναι άνω των 16 ετών https://www.border.gov.au/Forms/Documents/80.pdf
                                6. Ποινικά μητρώα
                                7. Αν τα παιδιά είναι κάτω των 18 ετών πρέπει να συμπληρωθεί η φόρμα 1229 https://www.border.gov.au/Forms/Documents/1229.pdf

                                Για τη βίζα διάβασε και μόνη σου για να είσαι σίγουρη: https://www.border.gov.au/Trav/Visa-1/461- και https://www.border.gov.au/Forms/Documents/147.pdf

                                Να υπολογίσετε και σωστα το κόστος της βίζα.

                                Για τα σχολεία αυτό που ξέρω είναι ότι ζητάνε μεταφρασμένα τα εμβόλιά τους, τις ληξιαρχικές πράξεις γέννησης. Δεν είμαι σίγουρη αν θέλουν και βεβαίωση από το σχολείο της Ελλάδας.

                                Ελπίζω να βοήθησα. Αν ξέρει κάτι παραπάνω κάποιο μέλος σίγουρα θα σου πει. Πάντως διάβασε καλά τα λινκ που σου έγραψα παραπάνω.
                                Βοηθησες παρα πολυ! Και σε ευχαριστω παρα πολυ!! Ειχα μπλεχτει στο που θα γινοταν η αιτηση για το συζυγο αλλα ειναι απολυτο τελικα οτι γινεται ΜΟΝΟ φτανοντας εκει και οχι νωριτερα, μιας και ειναι ειδικη βιζα,γενικα με φοβιζε αυτο και το εψαχνα...και παλι σε ευχαριστω!

                                Comment

                                Working...
                                X