Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by taratatzum
    όπως βλέπεις κάτι παέι λάθος
    Είσαι νέος άνθρωπος και αυτό είναι η μόνη ελπίδα για την επιβίωσή σου! Ξέχνα και μαθήματα και σχολές και τα πάντα!!! Σβήσε από το μυαλό σου ότι έμαθες και ότι σκέφτεσαι μέχρι σήμερα. Άλλο σχολείο, άλλο δουλειά! Επειδή κανένα παιδί δεν φταίει για το σύστημά μας εδώ, έχει το δικαίωμα να ζήσει σαν ΑΝΘΡΩΠΟΣ. Για να το καταφέρει όμως αυτό πρέπει να ξεφύγει από την κουλτούρα του Πανεπιστημίου.

    Η αγορά εργασίας είναι ζούγκλα! Ξέχνα τα ολοκληρώματα και τις παραγώγους και ασχολήσου με AutoCAD και Primavera kai .... kai .... kai.....

    Και κάτι ακόμα... σε όλα τα applications που κάνω στο εξωτερικό, όταν βλέπουν ότι στην αναλυτική βαθμολογία μου υπάρχουν 72 (καλά είδατε 72!) μαθήματα γελάνε και δεν με παίρνουν στα σοβαρά! Νομίζουν ότι έχω κάνει photoshop! Κάποιοι έφτασαν σε σημείο να μου το πούν κατάμουτρα!!! Γι αυτό σας λέω, ξεχάστε ότι ξέρατε και πάρτε το πράγμα από την αρχή!

    Comment


      Φίλε taratatzum ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ!!
      Εγώ συμφωνώ ότι τα ελληνικά ιδρύματα δίνουν έξοχη, καταπληκτική, βαθεία θεωρητική γνώση στην πλειοψηφία των αποφοίτων τους.
      Έλα μου όμως που απ'ότι βλέπεις αυτό δεν έχει ΤΟΣΗ σημασία.
      Την σχολή την τελειώνεις στα 24-25. Από 'κει και μετά σημασία έχει με τί έχεις ασχοληθεί στη ζωή σου.

      Και εδώ έρχονται αυτά που ΣΟΦΑ λέει ο Νίκος. Ότι δηλαδή στην Ελλάδα υποαπασχολούμασταν αλλά δεν το είχαμε καταλάβει!!!!!!!!

      Δηλαδή
      --φτιάχναμε μελέτες της πλάκας, για να περνάνε από πολεοδομίες,
      --σχεδόν κανείς δεν έχει ιδέα από πραγματικό-σοβαρό χρονικό προγραμματισμό (primavera κλπ),
      --για management ούτε λόγος αφού αυτό πάντα το κάνανε οι ξένοι και εμείς το θεωρούσαμε "έλα μωρε τώρα, τί χρειάζονται αυτά?",
      --επίβλεψη της πλάκας και όλα εμπειρικά,
      -- άγνοια διεθνών κανονισμών,
      --άγνοια διαχείρισης συμβολαίων (ποιά συμβόλαια??),
      -- άγνοια σωστής οικονομικής διαχείρισης και παρακολούθησης (αφού όλες οι εταιρίες είχαν και έχουν διπλές λογιστικές εγγραφές)

      Λοιπόν και εσείς συζητάτε για το εάν το ΕΜΠ κάνει 60-70-80 μαθήματα και οι Άγγλοι κάνουν 30.
      δεν καταλαβαίνεις φίλε taratatzum ότι η συζήτηση είναι irrelavant???

      Ο πλανήτης ολοκληρος ασχολείται με Building Information Modelling, με zero carbon construction, με Value engineering και εδώ εμείς ασχολούμαστε με νομιμοποιήσεις γιδοστανών και τακτοποιήσεις μαντριών???

      Comment


        Originally posted by panultimate View Post
        Ο πλανήτης ολοκληρος ασχολείται με Building Information Modelling, με zero carbon construction, με Value engineering και εδώ εμείς ασχολούμαστε με νομιμοποιήσεις γιδοστανών και τακτοποιήσεις μαντριών???
        Άστραψε και βρόντηξε ο panultimate!!!!!!!

        Comment


          Έγινε φίλε.. δεν θα είμαι εγώ αυτός που θα διαλύσω τους εθνικούς μύθους από το κεφάλι σου.
          Να ξέρεις όμως ότι η κρίση αυτή είναι μια πρώτης τάξης ευκαιρία να διαλυθούν επιτέλους κάποιοι μύθοι. Να αναφέρω μερικούς..
          α) Οι Έλληνες είναι οι καλύτεροι ιατροί στον κόσμο (άραγε πόσοι έχουν κερδίσει Νομπέλ?)
          β) Οι Έλληνες είναι οι καλύτεροι πιλότοι μαχητικών (άσχετα αν δεν έχουν πολεμήσει στην πραγματικότητα ποτέ και στην πρώτη κρίση έπεσε ελικόπτερο)
          γ) Οι Έλληνες μηχανικοί είναι κορυφαίοι γιατί κάνανε 60 μαθήματα σε μία σχολή (που δεν είναι στις πρώτες 200 του κόσμου) και από κει και πέρα ασχολούνται με γραφειοκρατία
          δ) Οι υπόλοιποι μηχανικοί απο τα προηγμένα βιομηχανικά κράτη με παράδοση στην εκπαίδευση και στην έρευνα είναι απλά κουτόφραγκοι και δεν ξέρουν ολοκληρώματα.
          δ) Οι Έλληνες ήταν σκλαβωμένοι 400 χρόνια από τους Τούρκους (αλήθεια πόσο τιμητικό είναι για ένα λαό να μην σηκώνει κεφάλι επί 4 εκατονταετίες?)

          Αν σου αρέσουν μπορώ να συνεχίσω,
          φιλικά

          Comment


            καλά ρε φίλε πως αλλιλώς θέλεις να σου εξηγήσω ότι εκεί που πήγα τουλάχιστον εγώ σε ξένο πανεπιστήμιο στην Αγγλία ότι δεν κάνανε μάθηαμα λέμε
            βάκεμε στο skype να σου βάλω στην συζήτηση και τον Ιρλανδο και τον σκωτσέζο και τον Γάλλο και να μιλήσουμε μετά να θές
            να σου πουν τις απόψεις για το συγκεκριμλένο πανεπιστήμιο και ότι την φήμη την έει αποκτήσει με α΄λλους τρόπους και όχι με την εκπαίδευση που προσφέρει
            εγώ εκφράζω τηςν εμπιρία μου από δυοτρία πανεπσιτημια αγγλίας μιλώτας κιόλας και με ξένους που σπούδασαν εκεί και με Άγγλους
            τι άλλοα να σου πω να με πιστέψεις
            να σιου δώσω και τα πτυχία μου να σου αποδείξω ΄τοι σπούδασ εκέι αν θες
            να σου δώσω διευθύνεις των παιδίων να σου πουν την γνώμη τους αν θ'ες ε τι άλλο να κάνουμε τελοσπάντων
            στο γεγονός ότι τα Ελληνικά Πανεπιστήμια δεν είναι στα πρωτα 200 όπως λές μου λέει πολλά για το σύστημα παιδείας μας αλλά δεν σημαίνει και όιτι εγώ δεν έχω τις απαραίτηταε γνώσει
            διαφορετικά δεν θα με είχαν δεχθεί στο Technical University of Eindhoven όντας απόφοιτος Ελληνικού Πολυτεχνείου και με μέτρια σχετικά βαθμολογία
            ηρέμησε λίγο γιατί σε αυτά που λες υτπάρχουν πολλές παράμτεροι και είναι όλα σχετικά
            ε δεν γίνεται ρε γαμώτο να ξέρω περισσούετρα πράγματα απο τον άγγλο,αλλά όμως γίνεται
            μπες στο skype και θα σου τα αποδείξω όλα για να μην λέμε παπάτζες απο εδώ πέρα
            α και εγώ δεν ανέφερα πουενάότι είμαστε οι έλληνες μηχανικοί οι καλύτεροι αλλά ανέφερα ότι από αυτά που είδια εκεί συγκεκιρμένα που ήμουν ε ναι δεν μπορώ να πιστέψω ότι οι συγκεκριμένοι ππου σπούδαζαν εκέι σαν undergraduate students εννοώ έχουν καλύτερες γνώσεις από κάποιον αντίστοιχο Έλληνα Μηχανικό
            σου ανέφερα το πα΄ραδειγμα με τους διδακτορικούς
            και ναι ρε μάστορα δεν ξέρω αν γνωρίζουν η όχι ολοκληρώματα,εγώ δεν είπ[α ποτέ αυτό ,εγώ είπα ότι εκεί που ήμουν διδάσκανε στο πρώτο και δεύτερο έτος ολοκληρώματα και παραγώγους αυτό είπα,μην τα συγχέεεισ και μην φτιαχνεις σενάρια στο μυαλό σου για πράγματα που δεν έχω πει,μην διαστερβλωνεις τισ απόψεις άλλων
            ε τι να κάνουμε όσο και αν δεν συμφωνείς ε αυτά συνέβησαν τότε πριν ένα χρόνο,όσο και να μην γουστάρεια να τα ακούς
            α και επειδή το φιλικά είναι τησ μόδας
            φιλικά σου τα λέω αλλά έχω και άλλα

            Comment


              Ρε παιδιά, εδώ υποτίθεται postάρουμε πληροφορίες και ερωτήσεις σχετικά με διαδικασίες που χρειάζεται να κάνεις ένας μηχανικός προκειμένου να μεταναστεύσει στην Αυστραλία. Δεν είναι για να λύσουμε πιο είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο. Δεν θα κάνουμε μάθημα ΣΕΠ εδώ μέσα. Μου θυμίζει λίγο καυγά σε καφενείο μεταξύ ενός ολυμπιακού και παναθηναικού!

              Υ.Γ. Ανταλλάξτε τηλ-mail και πέιτε τα όσο θέλετε!
              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

              Comment


                Απλά θα παραθέσω την προσωπική μου εμπειρία. Τελείωσα στο ΕΜΠ με βαθμό 7,5 στα 5,5 χρόνια αντί για 5 και με 15 χρόνια προυπηρεσία στην Ελλάδα, πράγματι όχι σε μεγάλα τεχνικά έργα ήρθα στην Αυστραλία και έπιασα δουλειά σαν μηχανικός. Αν μέτρησε το θέμα της υπηκοότητας μου, ναι νομίζω ότι βοήθησε γιατί έκανε τα πράγματα λίγο πιό απλά για τον εργοδότη μου. Οι γνώσεις που είχα από το ΕΜΠ είναι μακριά περισσότερες από τις γνώσεις των αντίστοιχων συναδέλφων μου που έχουν τελειώσει στην Αυστραλία. Πράγματι αυτοί έχουν μεγαλύτερη άνεση στην αγορά εργασίας γιατί διδάσκονται case studies και μπορούν να εφαρμόσουν πιό άμεσα αυτά που έχουν μάθει στο Πανεπιστήμιο στην αγορά εργασίας. Σε εμα΄ς επειδή οι γνώσεις είναι πιό επιστημονικές μας παίρνει λίγο περισσότερο καιρό να βρούμε την αντίστοιχισή τους στην πραγματικότητα και στην αγορά. Είναι όμως πιό σφαιρικές και πιό ολοκληρωμένες και αυτό μας δίνει την δυνα΄τοτητα να αντιμετωπίζουμε περισσότερες καταστάσεις. Η εμπειρία από τους συναδέλφους μου είναι ότι όταν έχουν να αντιμετωπίσουν μια καινούρια περίπτωση που δεν την έχουν ξαναδεί απλά σηκώνουν τα χέρια ψιλά. Η εξειδίκευση δηλαδή σε όλο της το μεγαλείο. Συγγνώμη αλλά αυτό δεν είναι μηχανικός είναι χειριστής software. Το πρόβλημα της μη αναγνώρισης των Ελληνικών Πανεπιστημίων έχει να κάνει με το marketing και την προβολή των Ελληνικών Ιδρυμάτων που έχουν φροντίσει οι κάθε πρυτανικές αρχές και το κάθε υπουργείο παιδείας να μην κάνουν. Το θέμα είναι θέμα προβολής και δημοσίων σχέσεων και όχι θέμα ουσίας. Άλλωστε ο επίσημος τρόπος αναγνώρισης των Πανεπιστημίων και των σχολών είναι τα χρόνια φοίτητσης , και αυτός είναι ο κανόνας. Προσωπικά οι συνάδελφοι μου όταν είδαν τα βιβλία του ΕΜΠ που έκανα παρόλο που ήταν στην Ελληνική Γλώσσα έπαθαν πλάκα με το περιεχόμενο των μαθημάτων και των βιβλίων. Κάποιος που είναι φοιτητής σε Ελληνικό Πανεπιστήμιο και κυρίως στο ΕΜΠ που έχω και προσωπική εμπειρία έχει πραγματικά ευκαιρία να αποκτήσει άριστο επίπεδο γνώσεων στο αντικείμενό του.

                Comment


                  Τελευταία κουβέντα που θα γράψω σε αυτό το νήμα (και αυτό διότι απ'ότι βλέπω συνομιλώ με πολύ νεότερους και άπειρους μηχανικούς - δεν εννοώ την demi - )

                  Τα Ελληνικα ιδρύματα (και να πάρω παράδειγμα την σχολή των Πολ. Μηχ) υστερούν στο εξής: Δεν παραγουν πολ.μηχ. Παράγουν μπετον-λόγους και παράγουν στατικούς. Γιάυτό και ο ΄'Ελληνας μηχανικός υστερεί σε αντίληψη περί προγραμματισμού, οικονομικής διαχείρισης - παρακολούθησης κλπ. Διότι θεωρεί το πεδίο αυτό ξένο προς την επιστήμη του μηχανικού καθώς δεν το έχει διδαχθεί, ή εν πάσει περιπτωσει δεν το έχει διδαχθεί σε βάθος.

                  Τα Ελληνικά Ιδρύματα παράγουν μηχανικούς με νοοτροπία 1970 (όπως και τα συγγράματα που διδάσκονται). Ότι δηλαδή ο μηχανικός είναι μελετητής, και μελετάει μπετόν (άντε και τώρα πια κάποια μεταλλικά) και στατικά και μέχρι εκεί.
                  Τέλος πάντων αυτά που λέω τα καταλαβαίνει κανείς αν δουλέψει στο εξωτερικό για να δεί την διαφορά φιλοσοφίας στην εργασία, οι φίλοι εδώ ανάθεμα και αν καταλαβαίνουν αυτά που λέω.

                  Πάντως ότι και αν κάνει κανείς, καλή επιτυχία εύχομαι και στους δύο (taratatzum - pantel) και μακάρι να σας πάνε όλα όπως τα θέλετε.

                  Comment


                    Φοβάμαι ότι οφείλω να υπενθυμίσω ένα αρχαίο ρητό...... και ο νοών νοείτω.

                    Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων. {Αριστοτέλης, 384-322 π.Χ., Αρχαίος Έλληνας Φιλόσοφος}

                    Comment


                      καλησπέρα
                      θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει στην διαδικασία αναγνώρισης του πτυχίου μου ως μηχανολόγος μηχανικός. Έχει κάποιος υποδείγματα βιογραφικών και των τριών εκθέσεων που απαιτούνται.
                      επίσης ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την βίζα 175. Ενδιαφέρομαι να πάω στην Αυστραλία με την γυναίκα μου και το παιδί μου. Τα χρήματα που χρειάζονται για την βίζα είναι περίπου 3000 δολάρια η πρώτη δόση και 4000 δολάρια η δεύτερη. Κάπου διάβασα μέσα στο patriotaki πως αν η γυναίκα μου δώσει το IELTS και έχει πάνω από 4,5 σε κάθε ενότητα, τότε δεν πληρώνω την δεύτερη δόση. Αυτό ισχύει ή όχι?
                      Ευχαριστώ

                      Comment


                        Ισχύει. Τη δεύτερη δόση την πληρώνεις μόνο αν έχεις εξαρτώμενο μέλος άνω των 18 ετών που δεν ξέρει αγγλικά. Άρα αν ξέρει πρέπει να δώσει IELSTS. Θα σου στείλω και κάποια δείγματα cdr.
                        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                        Comment


                          Originally posted by leyteris77 View Post
                          Ισχύει. Τη δεύτερη δόση την πληρώνεις μόνο αν έχεις εξαρτώμενο μέλος άνω των 18 ετών που δεν ξέρει αγγλικά. Άρα αν ξέρει πρέπει να δώσει IELSTS. Θα σου στείλω και κάποια δείγματα cdr.
                          επειδή ψάχνω και εγώ κάποια δείγματα cdr αν μπορείς Λευτέρη η κάποιος άλλος να μου στείλει με pm θα το εκτιμούσα
                          ευχαριστώ

                          Comment


                            Originally posted by panultimate View Post
                            Ο πλανήτης ολοκληρος ασχολείται με Building Information Modelling, με zero carbon construction, με Value engineering και εδώ εμείς ασχολούμαστε με νομιμοποιήσεις γιδοστανών και τακτοποιήσεις μαντριών???
                            Αν κάποιος δεν κατάλαβε τι είπε ο panultimate.... ας αφήσουμε την εικόνα να μιλήσει μόνη της........
                            China Builds a 30 Storey Building In 15 Days Amazing! - YouTube

                            Comment


                              Originally posted by leyteris77 View Post
                              Ρε παιδιά, ............όσο θέλετε!
                              1. Ρε παιδιά, εδώ υποτίθεται postάρουμε πληροφορίες και ερωτήσεις σχετικά με διαδικασίες που χρειάζεται να κάνεις ένας μηχανικός προκειμένου να μεταναστεύσει στην Αυστραλία. - Ναι αλλά εκτός των αμιγώς διαδικαστικών ζητημάτων τίθενται και γενικότερα ζητήματα Λευτέρη.
                              2. Δεν είναι για να λύσουμε πιο είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο. - Ασφαλώς όχι!!! Προς Θεού! Άλλωστε η διεθνής κατάταξη των Πανεπιστημίων είναι γνωστή για όσους ενδιαφέρονται. Το ζητούμενο δεν είναι οι σπουδές που έχει κάνει κανείς στο παρελθόν. Το ζητούμενο είναι πως αυτές αναγνωρίζονται στο διεθνή στίβο αγοράς εργασίας και ποιες είναι οι σημερινές απαιτήσεις της.
                              3. Δεν θα κάνουμε μάθημα ΣΕΠ εδώ μέσα. - Τελικά, μήπως όμως θα έπρεπε? Αν πριν αρκετά χρόνια είχαμε παρακολουθήσει το μάθημα του ΣΕΠ στο σχολείο δεν θα είχαμε σήμερα 45.000 άνεργους και υποαπασχολούμενους μηχανικούς στην Ελλάδα που αναζητούν λύση στο εξωτερικό. Για να μπει κάποιος στη ρότα της μετανάστευσης πρέπει να έχει συνειδητοποιήσει πολύ καλά τι τον περιμένει από πλευράς αναγνώρισης σπουδών και από πλευράς εργασιασκής απασχόλησης και ευκαιριών. Πρέπει να γνωρίζει σε ποιά εργασιακή βαθμίδα θα απορροφηθεί από την Αυστραλέζικη (ή γενικότερα διεθνή) εργοδοσία.
                              4. Μου θυμίζει λίγο καυγά σε καφενείο μεταξύ ενός ολυμπιακού και παναθηναικού! - Σημειώσατε Χ! Όσο έντονη κι αν είναι μια αντιπαράθεση, από τη στιγμή που δεν είναι επί προσωπικού, μπορεί να αναπτύσεται. Αν κάποιοι "ξεφύγουν" φαντάζομαι οι moderators να παρακολουθούν και να επέμβουν.

                              Comment


                                Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                                1.
                                3. Δεν θα κάνουμε μάθημα ΣΕΠ εδώ μέσα. - Τελικά, μήπως όμως θα έπρεπε? Αν πριν αρκετά χρόνια είχαμε παρακολουθήσει το μάθημα του ΣΕΠ στο σχολείο δεν θα είχαμε σήμερα 45.000 άνεργους και υποαπασχολούμενους μηχανικούς στην Ελλάδα που αναζητούν λύση στο εξωτερικό. Για να μπει κάποιος στη ρότα της μετανάστευσης πρέπει να έχει συνειδητοποιήσει πολύ καλά τι τον περιμένει από πλευράς αναγνώρισης σπουδών και από πλευράς εργασιασκής απασχόλησης και ευκαιριών. Πρέπει να γνωρίζει σε ποιά εργασιακή βαθμίδα θα απορροφηθεί από την Αυστραλέζικη (ή γενικότερα διεθνή) εργοδοσία.
                                .
                                Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε και να αντιληφθούμε ότι στο κράτος ερχόμαστε σαν migrants ακόμα και εμείς που είμαστε υπήκοοι , και άρα ανεξάρτητα επιπέδου σπουδών ή προυπηρεσίας θα πρέπει να πάρουμε τις δουλειές που είναι για migrants και όχι για ντόπιους. Εννοώ δηλαδή ότι θα χρειαστεί να κάνουμε κάποιους συμβιβασμούς, άλλος στις αποδοχές, άλλος στο αντικείμενο, εγώ για παράδειγμα έκανα στην περιοχή, δεν πήγα στα μεγάλα αστικά κέντρα αλλά ήρθα πιό μακριά .
                                Επίσης το θέμα με τους 45.000 μηχανικούς στην Ελλάδα θα μπορούσε να ληθεί πολύ εύκολα αν δεν μας έδενε δέσμιους για μια ζωή το ΤΣΜΕΔΕ και το ΤΕΕ και μπορούσαμε να αλλάξουμε κατεύθυνση. Ένα χαρακτηριστικό της Αυστραλία είναι ότι οι άνθρωποι σχεδόν όλοι κάθε 5-6 χρόνια αλλάζουν δουλειά και αντικείμενο και μπορούν να το κάνουν εύκολα σχετικά αφού η οργάνωση του κράτους είναι τέτοια. Στην Ελλάδα αν καταφέρεις και αλλάξεις ασφαλιστικό φορέα και δεν είσαι δεμένος χειροπόδαρα, όπως είμαστε στο ΤΣΜΕΔΕ , όταν θα είναι να βγείς στην σύνταξη και πας να συνενοηθείς με τα 3-4 διαφορετικά ταμεία που μπορεί να έχεις την έβαψες και σε κοιτάνε όλοι και σαν ζόμπι. Δεν φταίει λοιπόν το επίπεδο των γνώσεών μας για την ανεργία και την συσσώρευση πτυχιούχων αλλά η οργανωτική δομή της χώρας

                                Comment

                                Working...
                                X