Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τα άσχημα της Αυστραλίας και επί παντός επιστητού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by konstantinos1 View Post
    thanks demi! εχεις δικιο για τους ελληνες εδω, οι περισσοτεροι ετσι ειναι! βασικα περιμενουν οτι θα βρει καποιος αμεσως δουλεια! κυριολεκτικα αμεσως! μετα απο μια βδομαδα αφου ηρθα με ρωτουσαν αν βρηκα δουλεια! ενω εγω την πρωτη βδομαδα εκανα το σεντρελινκ, μεντικεαρ κτλ. και σκεφτονται ε αφου δε βρισκεις στο αντικειμενο βρες κατι αλλο! λες και με το που θα εκανα τις πρωτες αιτησεις θα με επερναν αμεσως για δουλεια, χωρις ουτε καν την αναμονη για την επεξεργασια των αιτησεων που κανουν οι εταιριες! τεσπα δε με ενοχλει ιδιαιτερα γιατι και εγω θελω να βρω κατι προχειρο ενω ψαχνω και τα ξαδερφια μου ειναι οκ, απλα και αυτοι το εχουν στο μυαλο τους ως λογικο οτι βρισκεις κατι προχειρο μεχρι να βρεις αυτο που θες!

    α, να αναφερω πως μερικοι ελληνες εδω πραγματικα ειναι αγενεις με το θεμα αυτο και να ξερετε οσοι ερθετε οτι θα τα ακουσετε, δε θελω να αναφερω συγκεκριμενα πραγματα που μου ειπαν 1-2 γνωστοι συγγενων μου απο την 3-4 βδομαδα που ημουν εδω, του τυπου τι καθεσαι αφου δεν εχεις δουλεια να πας να κανεις οτι αλλο βρεις! αλλα με πολυ πιο αγενη τροπο!

    εκτος οτι θελω και εγω να δουλεψω λιγο, σκεφτομαι και οτι και ο ρεκρουιτερ που συναντησα μου ειπε πως θα πρεπει να πεισω τον εργοδοτη οτι εχω αποφασισει να μεινω εδω, και σε αυτο εννοω μπορει να θεωρηθει θετικο οτι δουλευω εστω και σε ενα εστιατοριο! εξαλλου σκεφτομαι για παρτ ταιμ ή κατι για 3-4 φορες τη βδομαδα και αρα θα εχω και χρονο για να ψαχνω για δουλεια!
    Εγω παλι δεν συναντησα αγενη ελληνα μεχρι τωρα..
    Τι θελω να πω..
    Πηγα σε μια "λαικη αγορα" ενα μαγαζι εδω για να παρω φετα,ψωμι κτλ και επειδη ηταν ελληνες
    ρωτησα στα ελληνικα πως μπορω να μηνω μονιμα εδω..
    Η γυναικα του μαγαζιου, μου τυπωσε ενα σορο Α4 στα ελληνικα με διαδικασιες,λιστα επαγγελματων κτλ και μετα πηρε και τηλ στο immigration department και μου εδωσε να μιλησω με μια που μιλαγε ελληνικα και παραλληλα στην γραμμη ηταν και μια στα αγγλικα.
    Με ρωταγανε τι πως κτλ και απανταγα στα ελληνικα..
    Βεβαια και αυτοι ειπαν κανε οτι δουλεια βρεις του στιλ λαντζερης,σερβιτορος κτλ με την λογικη μην τρως τα ετοιμα χρηματα που εχεις...Τουλαχιστων να βγαζεις το νοικι..
    Δεν ειναι ασχημη ιδεα,αλλα δεν ηρθα για να γινω σερβιτορος εδω..
    Και στην τελικη αν προκειται να φυγω και να μην μπορεσω να μηνω τελικα,γιατι να πλενω τα πιατα και να σερβιρω στον καθενα?
    Τωρα αν μπορεσω με τον μαγαζατορα να κανω καποια αιτηση και παρω βιζα...θα δουμε..
    Απο την αλλη ρισκαρουμε ετσι,γιατι αν μας πιασουν λε πουλ!! και βλεπουμε αν ξαναπαταμε εδω...
    Προτιμω να το ψαξω για λιγο πριν παω στα μαυρα χρηματα..
    Ειναι πιο safe..

    Comment


      Originally posted by konstantinos1 View Post
      thanks demi! εχεις δικιο για τους ελληνες εδω.............βδομαδα και αρα θα εχω και χρονο για να ψαχνω για δουλεια!
      Και εγώ άκουγα τα όσα και όσα τότε. Ότι εμείς έχουμε μάθει να δουλεύουμε και εσείς όχι , ότι και τα δικά μας παιδιά το πρώτο καιρό δούλευαν σε καφετέριες κ.τ.λ.(και τι με αυτό επειδή το κάνανε τα δικά σου παιδιά επειδή εσύ είσαι τύρρανος πρέπει να το κάνω και εγώ?) ότι τα πανεπστήμια που τελιώνεται στην Ελλάδα δεν είναι καλά( και ας είχε τελειώσει ο συγκεκριμμένος που το έλεγε αυτό μόνο δημοτικό και αυτό με το ζόρι) ότι τα αγγλικά σόυ δεν είναι καλά, ότι δεν ξέρεις αγγλικά , γιατί δεν μαθαίνετε σωστά αγγλικά στην Ελλάδα ( και ας έχεις 2 διπλώματα, όχι ρε ηλίθιε ξέρεις εσύ που λές το αυτοκίνητο κάρο και το super market μαρκέτα, ρε άντε χάσου ....μυρμηγκάκι) Αμα πια τώρα μου τα ξαναθύμησες και φούντωσα . Δεν μπορώ να τα θυμάμαι.

      Comment


        Originally posted by demi View Post
        γιατί δεν μαθαίνετε σωστά αγγλικά στην Ελλάδα ( και ας έχεις 2 διπλώματα, όχι ρε ηλίθιε ξέρεις εσύ που λές το αυτοκίνητο κάρο και το super market μαρκέτα, ρε άντε χάσου ....μυρμηγκάκι) Αμα πια τώρα μου τα ξαναθύμησες και φούντωσα
        Μή φουντώνεις Ντέμη μας γιατί θα σε πάρουν καμμιά ώρα με την αμπούλα
        χιχιχι :D

        Comment


          sorry demi αλλα επρεπε να πω και εγω τον πονο μου! χαχαχα
          ειμαι οκ ομως, οι δικοι μου ειναι ενταξει,δε μου λενε βλακειες απλα ειναι η αποψη τους αυτη που περιεγραψα.

          Originally posted by Poltergeist View Post
          Μή φουντώνεις Ντέμη μας γιατί θα σε πάρουν καμμιά ώρα με την αμπούλα
          χιχιχι :D
          αμπουλα!!!! χαχαχαχαχ

          θα πρεπει να φτιαξουμε ενα λεξικο...απο αυτα που δεν εχουν ειπωυει εμενα μου αρεσει και το γιαρντι, το φενσι και το φλορι!
          Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

          Comment


            Originally posted by konstantinos1 View Post
            ...το γιαρντι, το φενσι και το φλορι!
            μεταφραση...


            δηλαδη εκτοσ απο τα αγγλικα που πρπει να μαθουμε ,πρεπει να μαθουμε και τα ελληνοαυστραλιανοαγγλικα...

            Comment


              Originally posted by lift View Post
              μεταφραση...


              δηλαδη εκτοσ απο τα αγγλικα που πρπει να μαθουμε ,πρεπει να μαθουμε και τα ελληνοαυστραλιανοαγγλικα...
              εννοειται ρε Wog! χαχχααχα

              wog= Mediterranean migrant (because of the dark-skin)
              γιαρντι=yard
              φενσι=fence
              φλορι=floor
              Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

              Comment


                Originally posted by konstantinos1 View Post
                εννοειται ρε Wog! χαχχααχα

                wog= Mediterranean migrant (because of the dark-skin)
                γιαρντι=yard
                φενσι=fence
                φλορι=floor
                Τηλεφωνικη συνομιλια με θειο απο Αυστραλια:
                -Πως πανε οι δουλειες θειο;
                -Ασε, φρεζαρανε τα λεκια και στοπαραν τα σιπια
                Μεταφραση:
                -Πως πανε οι δουλειες θειο;
                -Ασε, παγωσανε οι λιμνες και σταματησαν τα πλοια

                Comment


                  Originally posted by nunki View Post
                  Τηλεφωνικη συνομιλια με θειο απο Αυστραλια:
                  -Πως πανε οι δουλειες θειο;
                  -Ασε, φρεζαρανε τα λεκια και στοπαραν τα σιπια
                  Μεταφραση:
                  -Πως πανε οι δουλειες θειο;
                  -Ασε, παγωσανε οι λιμνες και σταματησαν τα πλοια
                  Χαχαχα! Δεν είναι δύσκολα στην κατανόηση όμως!
                  Είναι πολλές οι 622 μέρες;

                  Comment


                    Originally posted by konstantinos1 View Post
                    wog= Mediterranean migrant (because of the dark-skin)
                    Ετυμολογία: Western Oriental Gentleman, ανατολίτης κύριος δυτικού τύπου.

                    Υποτιμητικός όρος που πρωτοχρησιμοποιήθηκε απ'τους Αυστραλούς για να περιγράψει τους πρώτους Έλληνες και Ιταλούς μετανάστες και ξέμεινε μέχρι τις μέρες μας. Θεωρείται προσβλητικότατος όρος, λόγος απόλυσης αν σου ξεφύγει στη δουλειά, και οι Αυστραλοί γενικά τον αποφεύγουν (είναι και λίγο παλιομοδίτικος). Όμως οι πιτσιρικάδες Έλληνες/Ιταλοί, ειδικά αυτοί που υποφέρουν από παραισθήσεις ότι ανήκουν σε κάποια συμμορία, τον έχουν σαν τίτλο τιμής "Υeah I'm a wog, you gotta problem with that?" και τον χρησιμοποιούν για να δηλώσουν τη διαφορετικότητα και ανωτερότητά τους από τους Αυστραλούς (σε στυλ προτιμάω χίλιες φορές να με λένε Wog παρά αυστραλό). Πλέον τον διεκδικούν για την πάρτη τους και πιτσιρικάδες που πάσχουν από παρόμοια κόμπλεξ κατωτερότητας αλλά ανήκουν σε άλλες μεγάλες μειονότητες της Αυστραλίας όπως Λιβανέζοι, Σέρβοι και Μακεδόνες ***

                    Για την πλήρη κατανόηση της λέξης, αλλά και γενικότερα όλων των στερεοτύπων και της περίπλοκης υποκουλτούρας μεταξύ Αυστραλών και Ελλήνων μεταναστών συνίσταται ανεπιφύλακτα η ταινία "Wog Boy" (Torrent link για να μην ξοδεύεστε) με τον παντελώς άγνωστο στην Ελλάδα αλλά τρομερά δημοφιλή στην Αυστραλία Νίκ Γιαννόπουλο στο ρόλο του ανεπρόκοπου ελληνοαυστραλού δεύτερης γενιάς, ο οποίος ζεί απ'το επίδομα ανεργίας και αρνείται πεισματικά να δουλέψει (αυτό δηλαδή που ήταν και στην πραγματική ζωή πρίν γίνει ηθοποιός). Kολλητάρι στην ταινία αλλά και την πραγματική ζωή ο Βίνς Κολόσιμο ο οποίος επίσης παίζει τον εαυτό του, δηλαδή τον ανεπρόκοπο Ιταλόαυστραλό δεύτερης γενιάς που ζει απ'το επίδομα ανεργίας και αρνείται πεισματικά να δουλέψει.



                    (Από αριστερά Βίνς και Νίκ, η φωτό 11 χρόνια μετά απ'τα γυρίσματα του Wog Boy 2 the Kings of Mykonos το οποίο ήταν γενικώς μαλακία)



                    *** ΣτΜ: Σκοπιανοί για τους φίλους μας τα εθνίκια

                    Comment


                      Originally posted by Poltergeist View Post
                      Πλέον τον διεκδικούν για την πάρτη τους και πιτσιρικάδες που πάσχουν από παρόμοια κόμπλεξ κατωτερότητας αλλά ανήκουν σε άλλες μεγάλες μειονότητες της Αυστραλίας όπως Λιβανέζοι, Σέρβοι και Μακεδόνες ***
                      χαχαχα, τιποτα αλλο δεν ειχαν να διεκδικησουν? αυτο ζηλεψαν??? ελεος.......

                      παντα μου εκανε εντυπωση το παραδοξο πως ομαδες ανθρωπων ή ακομα και ολοκληρα εθνη μιμουνται/εχουν σαν προτυπο ή απλα θελουν να λενε πως μοιαζουν οχι με τον καλυτερο, αλλα με τον λιγο καλυτερο απο εκεινους! προφανως ο πολυ καλυτερος ειναι εκτος του πεδιου τους και γι'αυτο δεν μπορουν καν να τον εκτιμησουν!
                      πχ, οι του ανατολικου μπλοκ εχουν προτυπο τους ελληνες που ειμαστε πιο εξελιγμενοι απο αυτους, οι ελληνες (κυριως δυτικης ελλαδας) ειχαμε και ακομα σε ενα βαθμο εξακολουθουμε να εχουμε πρωτυπο τους ιταλους οι οποιοι ηταν πιο εξελιγμενοι (σχετικα με αυτο καποιος που δε θυμαμαι ειχε πει καποτε οτι οι ελληνες ειναι τουρκοι που νομιζουν οτι ειναι ιταλοι, με το οποιο εννοειται πως διαφωνω, το ξεκαθαριζω ), οι ιταλοι τουςς γαλλους και παει λεγοντας για να καταληξει στους βορειοευρωπαιους. θα μου πεις, ε δε μπορουμε να κανουμε και αλματα, ενα ενα ανεβαινει κανεις τα σκαλια...ναι σωστα....αλλα ειναι αρκετα ρε γ****ο στην περιπτωση της ελλαδας και δεν εχω τοση υπομονη...

                      νομιζω εχει ζουμι το θεμα αυτο απο κοινωνιολογικης αποψης αλλα που χρονος τωρα για τετοια...

                      Σπυρο κανεις ωραιες παρατηρησεις φιλε, σε παρακολουθω στενα...
                      Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                      Comment


                        To ενδιαφέρον από κοινωνιολογικής άποψης είναι ότι όλοι αυτοί που τσακώνονται στα μέρη τους (Έλληνες-Τούρκοι-Μακεδόνες κλπ) μόλις έρχονται αυστραλία αποδέχονται αμέσως ότι είναι βασικά πολύ παρόμοιοι και δέχονται αμέσως να μπούν κάτω απ'την ίδια ομπρέλα: WOGS! Φυσικά κρατάμε και κανα εθνικιστικό στερεότυπο αλλά μόνο για να έχουμε κάτι να βρίζουμε στους αγώνες ποδοσφαίρου.

                        Η Μελβούρνη φίλε έχει τη δυνατότητα να σου καταρρίψει ένα κάρο στερεότυπα. Μέχρι στιγμής έχω γνωρίσει τις εξής περσόνες:

                        Αμερικάνο σουβλατζή
                        Πολλους πάμπλουτους Κινέζους
                        Σούπερ μορφωμένο και φιλοσοφημένο Πακιστανό (συνάδερφος)
                        Τον πιό κακοντυμένο Ιταλό που έχω δει ποτέ (ο μπαρμπέρης μου)
                        Ψηλομύτη Ινδό φοιτητή με Πόρσε (έκανε πρακτική στην ετιαρία μου)
                        Αφγανό γιατρό με εμφάνιση ταλιμπάν και διδακτορικό (ο παιδίατρος της γειτονιάς)
                        Μακεδόνισσα γιάπισσα καριερίστρια (η μάνατζερ στην πρώτη μου δουλειά)

                        μαθαίνεις να μην ασχολείσαι με καταγωγές.

                        Comment


                          Originally posted by Poltergeist View Post
                          Η Μελβούρνη φίλε έχει τη δυνατότητα να σου καταρρίψει ένα κάρο στερεότυπα. Μέχρι στιγμής έχω γνωρίσει τις εξής περσόνες:

                          Αμερικάνο σουβλατζή
                          Πολλους πάμπλουτους Κινέζους
                          Σούπερ μορφωμένο και φιλοσοφημένο Πακιστανό (συνάδερφος)
                          Τον πιό κακοντυμένο Ιταλό που έχω δει ποτέ (ο μπαρμπέρης μου)
                          Ψηλομύτη Ινδό φοιτητή με Πόρσε (έκανε πρακτική στην ετιαρία μου)
                          Αφγανό γιατρό με εμφάνιση ταλιμπάν και διδακτορικό (ο παιδίατρος της γειτονιάς)
                          Μακεδόνισσα γιάπισσα καριερίστρια (η μάνατζερ στην πρώτη μου δουλειά)
                          χαχαχαχ, καλο...
                          Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                          Comment


                            Παίδες δεν είμαι εθνικιστής αλλά να αποκαλούμε τους Σκοπιανούς τουλάχιστον Σλαβομακεδόνες. Έτσι τους αποκαλεί επίσημα και η πολιτεία της Βικτώρια...

                            Comment


                              μπα φίλε εγώ δε θα τσιμπήσω, δεν παει να τους αποκαλεί και σλαβοποκεμόν η πολιτεία της Βικτώρια δε μ'απασχολεί. Είμαι τυχερός που η αυστραλία από ιστορική σύμπτωση τυχαίνει να ταυτίζεται ως κοινωνία, χώρα και γεωγραφική περιοχή και να είναι μακριά από οποιαδήποτε ιμπεριαλιστική απειλή, οπότε απλά δε χρειάζεται να ασχολούμαι με τέτοια θέματα. Είναι ένα μόνο από μία λίστα θέματα που δε χρειάζεται πιά να ασχολούμαι εδώ που ήρθα και σκοπεύω να τ'απολαύσω, σόρι.

                              Comment


                                Originally posted by Poltergeist View Post
                                μπα φίλε εγώ δε θα τσιμπήσω, δεν παει να τους αποκαλεί και σλαβοποκεμόν η πολιτεία της Βικτώρια δε μ'απασχολεί. Είμαι τυχερός που η αυστραλία από ιστορική σύμπτωση τυχαίνει να ταυτίζεται ως κοινωνία, χώρα και γεωγραφική περιοχή και να είναι μακριά από οποιαδήποτε ιμπεριαλιστική απειλή, οπότε απλά δε χρειάζεται να ασχολούμαι με τέτοια θέματα. Είναι ένα μόνο από μία λίστα θέματα που δε χρειάζεται πιά να ασχολούμαι εδώ που ήρθα και σκοπεύω να τ'απολαύσω, σόρι.
                                άλλος ένας λόγος για να φύγουμε από εδώ! φτάνεις εκεί και έχεις άλλα προβλήματα να λύσις, ούτε να τσακώνεσαι και να γινεσαι ρατσιστης με τους μετανάστες ή με τους Τούρκους επειδή 45 γενιες πριν μας ειχαν κατακτήσει. όποιος βρίσκει αυτό το μήνυμα προσβλητικο για τον εαυτό του απλά να μου το πει
                                Είναι πολλές οι 622 μέρες;

                                Comment

                                Working...
                                X