Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (V)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ειναι πιο ευκολο να βγαλεις visaαπο εδω τελικα ή αν ειναι καποιος εκει να σου κανει προσκληση και να τελειωσεις τις διαδικασιες απο εκει?Αυστραλια

    Comment


      Originally posted by kolok View Post
      καλησπέρα αγόριαννη. Καλή διαμονή και κάθε ευτυχία οικογενειακή και ατομική στη Μελβούρνη. Δεν τα πάω και τόσο καλά με την τεχνολογία και ελπίζω να διαβάσεις το μήνυμά μου. Πραγματικά πολύτιμες οι κατευθύνσεις που δίνεις και σ' αυχαριστώ που με έχεις βοηθήσει πολύ. Είμαι παρόμοια με τη δική σου περίπτωση, δηλαδή Έλληνας (47 ετών) παντρεμένος με Αυστραλέζα, με τα δυό μας παιδιά επίσης Αυστραλές υποκόους. Ήδη περιμένω τα διαβατήρια των τριών και ετοιμάζομαι για τη δική μου visa (με τον τρόπο που προτείνεις). Υπολογίζω μέχρι τέλος Οκτωβρίου να μετακομίσουμε οικογενειακώς στη Μελβούρνη (ήδη κοιτώ σπίτια που ενοικιάζονται στο Oakleigh ή εκεί τριγύρω. Θα μπορούσες σε παρακαλώ να ενημερώσεις για το κόστος ζωής στη Μελβούρνη (πέρα από τα ενοίκια που κατά μέσο όρο είναι για ένα townhouse 350 δολ). Έχω δει κάποια sites που έχουν προταθεί αλλά επειδή ζεις εκεί και έχεις άμεση γνώση ίσως θα ήταν καλύτερα. Μ' ενδιαφέρει κυρίως το κόστος της θέρμανσης (γκάζι), του ηλεκτρικού και του νερού
      Kolok δυστηχώς δεν θα μπορέσω να σε βοηθήσω και πολύ.
      Μένω σχεδόν μια ώρα απο την Μελβούρνη κοντύτερα στην δεύτερη μεγάλη πόλη της Victoria το Geelong.
      Μπορώ να σου πω για το Geelong και τις περιοχές του αλλά για την Μελβούρνη δεν ξέρω ακόμα τίποτα απο περιοχές και ονομασίες και τιμές κ.τ.λ.
      Εδώ που έιμαι εχει μόνο ρεύμα. Γκάζι έχει μέσα στο Geelong. Εδώ εξω δεν εχει ακόμα.
      Εχω διαλέξει την Red Energy σαν εταιρία για το ρεύμα και μόνο εναν λογαριασμό εχω πληρώσει που είχε μέσα και τέλη σύνδεσης κ.τ.λ. και ετσι κι αλλιώς δεν εχω να συγκρίνω με τίποτα για να σου πω αν είναι ακριβό ή φθηνό. Εκείνο που μπορώ να σου πω είναι οτι εχεις περισσότερες επιλογές σε δίκτυα στα μεγάλα αστικά κέντρα και αρα έχεις και περισσότερη οικονομία διαλέγοντας τα σωστά.
      Η κυρια θέρμανση που εχω είναι σόμπα με ξύλα και αερόθερμο ενσωματωμένο.
      Τα ξύλα είναι περίπου 100 δολάρια το κυβικό απο εναν Έλληνα φίλο που τα παίρνω.
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        ψαχνο δουλεια σαν οδηγος

        ειμαι ιδιοκτητης φορτηγου ψυγειου στην ελλαδα και εχω να κανο δρομολογιο 4 μηνες και τα εξοδα τρεχουν εχω γεννηθι στην αυστραλια και ψαχνο δουλεια στην μελβουρνη η σε ορυχειο αν μπορει και θελη καποιος ελληνας ας βοηθειση το μειλ ειναι contavoul@gmail.com και κινιτο τηλ 6937789446 εχω 15χρονια εμποιρια και ολες της κατοιγοριεςδιπλομα

        Comment


          Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
          ειμαι ιδιοκτητης φορτηγου ψυγειου στην ελλαδα και εχω να κανο δρομολογιο 4 μηνες και τα εξοδα τρεχουν εχω γεννηθι στην αυστραλια και ψαχνο δουλεια στην μελβουρνη η σε ορυχειο αν μπορει και θελη καποιος ελληνας ας βοηθειση το μειλ ειναι contavoul@gmail.com και κινιτο τηλ 6937789446 εχω 15χρονια εμποιρια και ολες της κατοιγοριεςδιπλομα
          Κώστα καλως ήλθες.
          Δε θέλω να σε απογοητεύσω,αλλά μην περιμένεις απάντηση εδώ.
          Αφού έχεις γεννηθεί Australia, είσαι υπήκοος,άρα ξεκινάς τη διαδικασία (διαβατήρια κ.λ.π.)και φεύγεις.
          ξεκίνα να διαβάζεις από εδώ http://patriotaki.com/showthread.php?t=2005
          Καλή τύχη

          Comment


            σε ευχαριστο πολυ μονο που βρεθηκες και μου απαντησες με κανει χαρουμενο αλλα που ξερεις καποιος μπορη να το δει και να βοηθησει

            Comment


              ξεχασα να σου πω τα διαβατιρια ειναι οκ δουλεια ψαχνο

              Comment


                Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                σε ευχαριστο πολυ μονο που βρεθηκες και μου απαντησες με κανει χαρουμενο αλλα που ξερεις καποιος μπορη να το δει και να βοηθησει
                Παρακαλώ.
                δε θα διαφωνήσω,ποτέ δεν ξέρεις.

                Comment


                  Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                  ξεχασα να σου πω τα διαβατιρια ειναι οκ δουλεια ψαχνο
                  καλή τύχη!

                  Comment


                    Επιδοματα στην Αυστραλια

                    Νομιζω οτι πρεπει να ανοιχτει ενα τετοιο θεμα π.χ
                    εαν καποιος γνωριζει τι επιδοματα θα λαβει καποιος υπηκοος 45 ετων
                    με 2 ανηλικα παιδια και με την γυναικα του φθάνοντας στην Αυστραλια και ποτε ξεκιναει η πληρωμη ?
                    Επισης μεχρι ποτε διαρκει ?

                    Comment


                      Originally posted by angelo View Post
                      Νομιζω οτι πρεπει να ανοιχτει ενα τετοιο θεμα π.χ
                      εαν καποιος γνωριζει τι επιδοματα θα λαβει καποιος υπηκοος 45 ετων
                      με 2 ανηλικα παιδια και με την γυναικα του φθάνοντας στην Αυστραλια και ποτε ξεκιναει η πληρωμη ?
                      Επισης μεχρι ποτε διαρκει ?
                      http://www.centrelink.gov.au/internet/internet.nsf/vLanguageFilestoreByCodes/mcrt025_1006_el/$File/mcrt025_1006el.pdf

                      Comment


                        Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                        ξεχασα να σου πω τα διαβατιρια ειναι οκ δουλεια ψαχνο
                        Κώστα έκανα ενα αντίγραφο του post που λές τα στοιχεία σου και οτι ψάχνεις για δουλειά στο σχετικό post "Εργαζόμενοι απο Ελλάδα για αναδοχή απο εργοδότες στην Αυστραλία".

                        Επίσης ετοιμάζω αυτόν τον καιρό ενα post με πληροφορίες Σχετικά με την αναζήτηση εργασίας στην Αυστραλία. Καλό θα είναι νομίζω οταν τελειώσει αυτό το post να μπείς και να χρησιμοποιήσεις τις πληροφορίες που θα βρείς εκεί.

                        Απο όσο βλέπω σε αγγελίες στην εφημερίδα ζητούνται οδηγοί πολύ συχνά. Διαφόρων κατηγοριών. Το θέμα είναι έχεις βγάλει άκρη τι γίνεται με την ανανγνώριση του διπλώματος εδώ στις κατηγορίες πέρα απο την απλή?
                        Κάποιος με έχει ρωτήσει και με προσωπικό μήνυμα και δεν εχω ολοκληρώσει ακόμα την έρευνα.
                        Υπομονή και επιμονή patriotes.

                        Comment


                          μια μικρή βοήθεια...

                          καλησπέρα σε όλους
                          θα ήθελα παρακαλώ μια μικρή βοήθεια σχετικά με τη μετανάστευση στην αυστραλία, γιατί έχω μπερδευτεί!
                          Ο άντρας μου, 40 ετών, είναι άνεργος εδώ και λίγο καιρό και δεν υπάρχει τίποτα στην αγορά. Το επάγγελμά του είναι ξυλουργός, εργαζόταν τα τελευταία χρόνια σε κατασκευαστική εταιρία και είχε αναλάβει πολλές δουλειές σε ελλάδα αλλά και Κύπρο και Σουηδία, γνωστών επιχειρήσεων.Κάποιος γνωστός μας είπε ότι στην Αυστραλία υπάρχει ζήτηση ξυλουργών. Απ' ότι έψαξα λίγο στο ίντερνετ, νομίζω ότι πραγματικά υπάρχει ανάγκη εκεί ξυλουργών αλλά διάβασα για κάποια πιστοποίηση της γνώσης. Πώς σε τέτοιο επάγγελμα σαν του ξυλουργού, όπου ο άντρας μου έμαθε τη δουλειά μαθητεύοντας δίπλα σε τεχνίτες και δεν έχει επίσημο "πτυχίο" αποδεικνύεις τις γνώσεις σου?
                          Και επιπλέον αν γνωρίζετε, είναι ευκολότερο σαν διαδικασία αρχικά να πάει μόνος ( αν βέβαια τα καταφέρει) και μετά εγώ με τα 2 παιδιά ή να προσπαθήσουμε εξαρχής για οικογενειακή μετανάστευση;

                          Comment


                            Γεια σε ολους,ειμαι ο ο Ηλιας, η γυναικα μου γεννηθηκε στην Αυστραλια και ειχαμε παει στο Συδνει το 1996-1997,
                            αλλα λογω οικογενεακου θεματος γυρισαμε στην Ελλαδα. Ετσι πως πανε τα πραγματα μας βλεπω να ξαναγυρναμε
                            στην Αυστραλια.Αν καποιος θελει να ρωτησει κατι για Συδνει ας γραψει.Καλη τυχη σε ολους.

                            Comment


                              Τα φώτα σας!

                              Καλησπέρα φίλοι,

                              Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος και συγκεκριμένος.

                              Από τον Μάρτιο του 2010 πήρα (37 ετών) την απόφαση μαζί με την γυναίκα μου (32 ετών) να κάνουμε το βήμα και να μεταναστεύσουμε στην Αυστραλία με τα δυο μας παιδιά (4,5 & 1,5 ετών).

                              Αφού έψαξα αρκετά στο site του immi.gov.au και τηλέφωνα, κατέληξα στα εξής συμπεράσματα. Ο μέσος χρόνος απάντησης σε μια αίτηση GSM είναι από ένα εώς δύο έτη. Ο καλύτερος τρόπος θα ήταν να έβρισκα την δουλειά που ήθελα και ο εκεί εργοδότης να μου κάνει μια sponsored visa.

                              Εδώ και ένα χρόνο ψάχνω, κυρίως μέσω seek.com.au. Τα αποτελέσματα είναι τα εξής: 50% δεν απαντούν καν, 25% απαντούν αλλά με απορίπτουν και 25% με δέχονται αλλά θα πρέπει να λύσω το θέμα της Visa μόνος μου διότι δεν έχουν πολιτική sponsorship.

                              Δουλεύω σε μια πολυεθνική στην Ελλάδα η οποία υπάρχει και μάλιστα μεγαλουργεί στην Αυστραλία, οπότε ως τελευταία προσπάθεια... έκανα την ερώτηση στην δουλειά μου. Προς μεγάλη έκπληξη ενδιαφέρθηκαν άμεσα και προσπάθησαν να κάνουν την όποια επικοινωνία. Δυστυχώς έχουν περάσει σχεδόν 3 μήνες και ούτε φωνή ούτε ακρόαση, παρά τα ερωτήματά μου. Συνεπώς "τζίφος" και συτή η οδός.

                              Έχω καταλήξει λοιπόν σαν μόνη λύση να κάνω μια αίτηση μόνος μου και ας πάρει 1 με 2 χρόνια να πάρω απάντηση. Έχω δύο πτυχία από Βρετανικά πανεπιστήμια (προπτυχιακό και μεταπτυχιακό), 12 χρόνια προϋπηρεσία στην δουλειά μου και στο "τεστ" του immi.gov.au μάζεψα 120 πόντους, δηλαδή στο όριο για να με δεχθούν. Η ειδικότητά μου είναι και στην πρόσφατη λίστα SOL.


                              Οι ερωτήσεις πολλές:

                              όντως χρειάζετε τόσο πολύς χρόνος (1 με 2 χρόνια);
                              Τι πιθανότητες έχω;
                              Δίνεις περίπου 2500 AUD και ουσιαστικά τα παίζεις στον τζόγο.
                              Δεν έχω εμπιστοσύνη στους διάφορους μεσάζοντες (υπάρχει και θέμα μάλιστα σε άλλο thread).

                              Αν μπορεί κάποιος να δώσει απαντήσεις στα παραπάνω από δική του εμπειρία θα του ήμουν ειλικρινά υποχρεωμένος.

                              Ευχαριστώ και είστε όλοι καλά.

                              Φιλικά

                              Βασίλης

                              Comment


                                Originally posted by anastasia27 View Post
                                καλησπέρα σε όλους
                                θα ήθελα παρακαλώ μια μικρή βοήθεια σχετικά με τη μετανάστευση στην αυστραλία, γιατί έχω μπερδευτεί!
                                Ο άντρας μου, 40 ετών, είναι άνεργος εδώ και λίγο καιρό και δεν υπάρχει τίποτα στην αγορά. Το επάγγελμά του είναι ξυλουργός, εργαζόταν τα τελευταία χρόνια σε κατασκευαστική εταιρία και είχε αναλάβει πολλές δουλειές σε ελλάδα αλλά και Κύπρο και Σουηδία, γνωστών επιχειρήσεων.Κάποιος γνωστός μας είπε ότι στην Αυστραλία υπάρχει ζήτηση ξυλουργών. Απ' ότι έψαξα λίγο στο ίντερνετ, νομίζω ότι πραγματικά υπάρχει ανάγκη εκεί ξυλουργών αλλά διάβασα για κάποια πιστοποίηση της γνώσης. Πώς σε τέτοιο επάγγελμα σαν του ξυλουργού, όπου ο άντρας μου έμαθε τη δουλειά μαθητεύοντας δίπλα σε τεχνίτες και δεν έχει επίσημο "πτυχίο" αποδεικνύεις τις γνώσεις σου?
                                Και επιπλέον αν γνωρίζετε, είναι ευκολότερο σαν διαδικασία αρχικά να πάει μόνος ( αν βέβαια τα καταφέρει) και μετά εγώ με τα 2 παιδιά ή να προσπαθήσουμε εξαρχής για οικογενειακή μετανάστευση;
                                με βαση τα χρονια που ειναι ασφαλισμενος , θα παρει απο το ταμειο του βεβαιωση εμπειριας. ειναι τεκμηριωμενο και ισχυη . και εγω επιπλοποιος ειμαι και το εχω κανει ηδη. καλη τυχη!

                                Comment

                                Working...
                                X