Announcement

Collapse
No announcement yet.

Το μέλλον της Ελλάδας (;;;)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by patrioten View Post
    22 Αυγ. 2014, Πωλείται Eλληνικό νησί έναντι 12 εκατομμυρίων !

    Η Αγία Τριάδα βρίσκεται στον κόλπο της Εύβοιας, κοντά στην ηπειρωτική Ελλάδα, διαθέτει το δικό της μπαρ, παιδική χαρά, 350 ελαιόδεντρα, οπωροφόρα δέντρα. Το έκτασης 13 στρεμμάτων νησί διαθέτει ακόμα και ένα παρατηρητήριο του 17ου αιώνα, μια κύρια κατοικία τεσσάρων δωματίων, αλλά και ένα σπίτι δύο δωματίων για το προσωπικό.
    Επίσης διαθέτει μια μεγάλη ψησταριά που μπορεί να φιλοξενήσει 30 επισκέπτες, αλλά και ένα πλωτό σπίτι που χωράει έως και τρία μικρά ταχύπλοα.
    Αυτό είναι το εκθαμβωτικό ιδιωτικό- προς πώληση- νησί όπου μπορείτε να έχετε στη διάθεσή σας δύο παραλίες και τη δικιά σας εκκλησία.





    Trinity Island in the Gulf of Evia, near Greece for sale | Mail Online
    Βουτιά» κατά 42% στις τιμές των κατοικιών σε μια πενταετία.
    Νέο κραχ στις τιμές των κατοικιών το 2014, προβλέπει έκθεση του διεθνούς οίκου αξιολόγησης Fitch, ο οποίος εκτιμά ότι η κρίση στην ελληνική κτηματαγορά θα συνεχιστεί μέχρι το 2015, οπότε και θα υπάρξει σχετική σταθεροποίηση. Σύμφωνα με τους αναλυτές του διεθνούς οίκους, οι τιμές στην Ελλάδα θα υποχωρήσουν συνολικά κατά 42% μέσα σε μια πενταετία, με την υποχώρηση μέσα στη φετινή χρονιά να φτάνει το 10%. Η έκθεση αναφέρει ότι ήδη οι τιμές στη χώρα μας (με βάση στοιχεία τρίτου τριμήνου του 2013) έχουν υποχωρήσει 32,7% από το υψηλότερο σημείο που βρέθηκαν προ κρίσης.


    «Βουτιά» κατά 42% στις τιμές των κατοικιών σε μια πενταετία | ειδησεις , κοινωνια | Ημερησία
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      Στις δυστυχέστερες χώρες στον κόσμο η Ελλάδα το 2013 !

      Στις δυστυχέστερες χώρες στον κόσμο η Ελλάδα το 2013 !

      Σύμφωνα με έκθεση στην οποία μετράται ο «δείκτης δυστυχίας» με βάση την ανεργία και τον πληθωρισμό η Ελλάδα είναι 10η πιο δυστυχέστερη χώρα στον κόσμο.
      Με τον «δείκτη δυστυχίας» στο 36,4, τον πληθωρισμό στο -0,9% και την ανεργία στο 28,8% η Ελλάδα καταλαμβάνει την 10η θέση.




      The Cato Institute reveals the world's most miserable countries | Mail Online
      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

      Comment


        Γεια σας. Με λένε Ανδρέα και είμαι 36 ετών. Εργάζομαι εδώ και 8 χρόνια (ακόμα) σε μια μεγάλη ελληνική εταιρία στο τμήμα logistics. Εχω bachelor σε business και ξέρω καλά αγγλικά -και ελάχιστα γαλλικά. Ομως μετά απο αυτά τα (αρκετά) χρόνια εργασίας μου και αφού εχω δεχτεί ήδη 2 μειώσεις και πάμε για 3η μείωση (κοντεύω να παίρνω τα μισά απ όσα έπαιρνα πριν 4 χρόνια!!!) σκέφτομαι σοβαρά την μετανάστευση. Από που να ξεκινήσω? Ποια είναι τα βήματα που ακολουθεί κανείς? Δεν έχω συγγενείς δυστυχώς κάπου έξω... Ευχαριστώ και συγνώμη αν μπήκα σε λάθος forum

        Comment


          Originally posted by Stathopa77 View Post
          Γεια σας. Με λένε Ανδρέα και είμαι 36 ετών. Εργάζομαι εδώ και 8 χρόνια (ακόμα) σε μια μεγάλη ελληνική εταιρία στο τμήμα logistics. Εχω bachelor σε business και ξέρω καλά αγγλικά -και ελάχιστα γαλλικά. Ομως μετά απο αυτά τα (αρκετά) χρόνια εργασίας μου και αφού εχω δεχτεί ήδη 2 μειώσεις και πάμε για 3η μείωση (κοντεύω να παίρνω τα μισά απ όσα έπαιρνα πριν 4 χρόνια!!!) σκέφτομαι σοβαρά την μετανάστευση. Από που να ξεκινήσω? Ποια είναι τα βήματα που ακολουθεί κανείς? Δεν έχω συγγενείς δυστυχώς κάπου έξω... Ευχαριστώ και συγνώμη αν μπήκα σε λάθος forum
          Καλή σκέψη για αρχή. Μετανάστευση. Αλλά έχεις αποφασίσει για που; Ευρώπη, Αμερική, Καναδά, Αυστραλία; Είναι οι συνήθως στόχοι. Αποφάσισε αυτό πρώτα, και μετά ψάξε προ τα εκεί.
          Think before you driving@world.......

          Comment


            ΠΥΡΗΝΙΚΗ ΒΟΜΒΑ ! Κοίτα πόσα δις έχεις να πληρώσεις ως το 2030…
            The standards you let pass you by are the standards you accept

            Comment


              Originally posted by Sakis230 View Post
              Καλή σκέψη για αρχή. Μετανάστευση. Αλλά έχεις αποφασίσει για που; Ευρώπη, Αμερική, Καναδά, Αυστραλία; Είναι οι συνήθως στόχοι. Αποφάσισε αυτό πρώτα, και μετά ψάξε προ τα εκεί.
              Η πρωτη σκεψη μου ειναι να παω σε μια χωρα που να μιλανε αγγλικα, δηλαδη μιλαμε για αγγλια, αυατραλια, αμερικη, νεα ζηλανδια (νομιζω μιλανε). Ομως αμερικη ειναι δυσκολο για βιζα, το ιδια και η αυστραλια εαν δεν εχεις δικο σου ανθρωπο να σε βοηθαει, καποιον συγγενη κλπ. Αρα παμε για αλλες χωρες. Ομως γλωσσα αλλη δεν γνωριζω. Δηλαδη θα ηθελα να παω σε μια σουηδια, νορβηγια, φιλανδια αλλα δεν ξερω την γλωσσα. Τωρα τι θα με συμβουλευατε; Να παω απο πρεσβια μερια να ρωτησω; Να παω μια βολτα απο την πρεσβια της σουηδιας να κανω καποιες ερωτησεις;

              Comment


                Originally posted by Stathopa77 View Post
                Τωρα τι θα με συμβουλευατε; Να παω απο πρεσβια μερια να ρωτησω; Να παω μια βολτα απο την πρεσβια της σουηδιας να κανω καποιες ερωτησεις;
                Στην πρεσβεία της Σουηδίας...να κάνεις τι...να ζητήσεις άσυλο...?!
                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                Comment


                  Originally posted by patrioten View Post
                  Στην πρεσβεία της Σουηδίας...να κάνεις τι...να ζητήσεις άσυλο...?!
                  Να ρωτησω καποιες πληροφοριες για εργασια, για χαρτια κλπ. Βεβαια θα μπορουσες φιλε μου να μην ησουν τοσο ειρωνικος. Συγνωμη αν σου προσεβαλα την απεριοριστη νοημοσυνη σου. Αυτα μας εφαγαν. Κατι τετοια βλεπω και ειμαι σιγουρος οτι προκοπη δεν θα βρουμε ποτε σε αυτη τη χωρα

                  Comment


                    Originally posted by Stathopa77 View Post
                    Να ρωτησω καποιες πληροφοριες για εργασια, για χαρτια κλπ. Βεβαια θα μπορουσες φιλε μου να μην ησουν τοσο ειρωνικος. Συγνωμη αν σου προσεβαλα την απεριοριστη νοημοσυνη σου. Αυτα μας εφαγαν. Κατι τετοια βλεπω και ειμαι σιγουρος οτι προκοπη δεν θα βρουμε ποτε σε αυτη τη χωρα
                    Stathopa77 πολύ γρήγορα βγάζεις συμπεράσματα...

                    Κατ' αρχήν εδώ που γράφεις είναι "Το μέλλον της Ελλάδας", εδώ γράφουμε για την Ελλάδα.
                    Αν θέλεις πληροφορίες για μετανάστευση, και απαντήσεις σε απορίες σου, επέλεξε την χώρα που σε ενδιαφέρει στο forum και διάβασε...μην γράφεις όπου να 'ναι...π.χ. για την Σουηδία πήγαινε στο θέμα της Σουηδίας κ.λ.π.
                    Stathopa77 δεν σου απάντησα με ειρωνεία...το να ζητή
                    σεις άσυλο, είναι ένας λόγος για να επισκεφτείς την πρεσβεία..., τι να σου πούν τι στην πρεσβεία...!!!...που να βρείς δουλειά...η που έχει δουλειές...!!!...η που να βρείς σπίτι...!...η να σου πουν τι χαρτιά χρειάζεσαι για να μεταναστεύσεις στην Σουηδία...!
                    Η
                    Σουηδική πρεσβεία στην Ελλάδα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ υπηρεσία μετανάστευσης...
                    ...τέλος πάντων...διάβασε στο παρακάτω λίνκ τι χρειάζεται για να μεταναστεύσεις στην Σουηδία...
                    ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ
                    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                    Comment


                      Originally posted by patrioten View Post
                      Stathopa77 πολύ γρήγορα βγάζεις συμπεράσματα...

                      Κατ' αρχήν εδώ που γράφεις είναι "Το μέλλον της Ελλάδας", εδώ γράφουμε για την Ελλάδα.
                      Αν θέλεις πληροφορίες για μετανάστευση, και απαντήσεις σε απορίες σου, επέλεξε την χώρα που σε ενδιαφέρει στο forum και διάβασε...μην γράφεις όπου να 'ναι...π.χ. για την Σουηδία πήγαινε στο θέμα της Σουηδίας κ.λ.π.
                      Stathopa77 δεν σου απάντησα με ειρωνεία...το να ζητή
                      σεις άσυλο, είναι ένας λόγος για να επισκεφτείς την πρεσβεία..., τι να σου πούν τι στην πρεσβεία...!!!...που να βρείς δουλειά...η που έχει δουλειές...!!!...η που να βρείς σπίτι...!...η να σου πουν τι χαρτιά χρειάζεσαι για να μεταναστεύσεις στην Σουηδία...!
                      Η
                      Σουηδική πρεσβεία στην Ελλάδα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ υπηρεσία μετανάστευσης...
                      ...τέλος πάντων...διάβασε στο παρακάτω λίνκ τι χρειάζεται για να μεταναστεύσεις στην Σουηδία...
                      ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ
                      Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες. Δεν θα το συνεχισω, εχεις εν μερη δικιο, γι αυτο ειχα γραψει στην αρχη, δεν ξερω αν γραφω στο σωστο φορουμ. Ας ειναι, δινουμε τοπο στην οργη εξ αλλου, σαν σωστα προβατα που ειμαστε στην χωρα μας Αυτο κανουμε

                      Comment


                        Η λειτουργία του forum είναι πάρα πολύ απλή

                        Originally posted by Stathopa77 View Post
                        Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες. Δεν θα το συνεχισω, εχεις εν μερη δικιο, γι αυτο ειχα γραψει στην αρχη, δεν ξερω αν γραφω στο σωστο φορουμ. Ας ειναι, δινουμε τοπο στην οργη εξ αλλου, σαν σωστα προβατα που ειμαστε στην χωρα μας Αυτο κανουμε
                        Εγώ δεν έχω καμία οργή απεναντί σου...ακριβώς το αντίθετο(προσπαθώ να σε βοηθήσω).
                        Επίσης ΔΕΝ απολογούμαι ούτε δικαιολογούμε για κάτι, για να με κρίνεις εσύ, αν έχω δίκιο η όχι.
                        Η λειτουργία του forum είναι πάρα πολύ απλή, και γράφει όλες τις θεματικές ενότητες ξεχωριστά και αναλυτικά, θα πρέπει η να έχεις πρόβλημα όρασης, η να μην διαβάζεις που γράφεις και που απευθύνεσαι, για να κάνεις λάθος.
                        Μπορείς εσύ τον εαυτό σου να τον θεωρείς πρόβατο, είναι δικαίωμα σου (έπρεπε να χρησιμοποιήσεις πρώτο ενικό) εγώ όμως ΔΕΝ είμαι πρόβατο(ούτε ζώ στην Ελλάδα).
                        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                        Comment


                          καταρχάς δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γράφεις με bold. Μάλλον είσαι ελληνάρας (από αυτούς που έχουμε σε ποσοστό 10% στην χώρα μας) και φωνάζεις εξού και ο ΡΑΜΠΟ σε εικόνα. Αυτά, μην ξαναπαντήσεις, καταντάς πιο γραφικός και από την Σαντορίνη.

                          Comment


                            Τους χαρακτηρισμούς σου, κράτα τους για τον εαυτό σου.

                            Originally posted by Stathopa77 View Post
                            καταρχάς δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γράφεις με bold. Μάλλον είσαι ελληνάρας (από αυτούς που έχουμε σε ποσοστό 10% στην χώρα μας) και φωνάζεις εξού και ο ΡΑΜΠΟ σε εικόνα. Αυτά, μην ξαναπαντήσεις, καταντάς πιο γραφικός και από την Σαντορίνη.
                            Μάλλον ΔΕΝ ψάχνεις πληροφορίες για μετανάστευση,...άλλο ψάχνεις να βρείς...Οκ...
                            Ο επιθετικός τρόπος που γράφεις, δείχνει ότι, στο ποσοστό που αναφέρεις, είσαι και εσύ μέσα...
                            Τα bold είναι για να τονίσεις και τα κεφαλαία σημαίνει ότι φωνάζεις στον γραπτό λόγο, (ενημερωτικά).
                            Στο avatar μου δεν είναι ο Ράμπο...και τους χαρακτηρισμούς σου, κράτα τους για τον εαυτό σου.
                            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                            Comment


                              Αρχικό μήνυμα απο Stathopa77 Εμφάνιση μηνυμάτων
                              Τωρα τι θα με συμβουλευατε; Να παω απο πρεσβια μερια να ρωτησω; Να παω μια βολτα απο την πρεσβια της σουηδιας να κανω καποιες ερωτησεις;
                              patrioten:Στην πρεσβεία της Σουηδίας...να κάνεις τι...να ζητήσεις άσυλο...?!
                              Stathopa77 στο ξαναγράφω...διάβασε το καλά να το καταλάβεις...πολύ γρήγορα βγάζεις συμπεράσματα...και κακώς παρεξηγήθηκες, το να ζητήσεις άσυλο ΔΕΝ είναι προσβλητικό, είναι δικαιωμά σου...

                              Συνεχίζεται η δραματική αύξηση των Έλληνων μετανάστων στη Σουηδία.
                              Πέντε Έλληνες έχουν ζητήσει άσυλο και μια οικογένεια με δύο παιδιά Ελλήνων έχει ζητήσει άσυλο !
                              Ανανέωση των στοιχείων σε σχέση με την μετανάστευση στην Σουηδία από την Ελλάδα.
                              Ενώ συνολικά το 2010 πήραν άδεια παραμονής 438 άτομα από την Ελλάδα (371 άτομα λόγω εργασίας και 67 λόγω συγγένειας) και όλο το 2011 πήραν άδεια παραμονής 872 άτομα από την Ελλάδα (767 άτομα λόγω εργασίας και 105 λόγω συγγένειας) ο ρυθμός μετανάστευσης στη Σουηδία από την Ελλάδα συνεχίζει να αυξάνεται !
                              Μέχρι την 1 Νοέμβρη 2012 πήραν άδεια παραμονής από την σουηδική υπηρεσία μετανάστευσης 1126 άτομα (971 άτομα λόγω εργασίας, 152 λόγω συγγένειας και 3 για διάφορους λόγους).
                              Επίσης 5 άτομα με ελληνική υπηκοότητα και μια οικογένεια με δύο παιδιά έχουν ζητήσει άσυλο χωρίς περισσότερα στοιχεία, αν οι αιτήσεις έχουν εγκριθεί ή έχουν απορριφθεί.
                              Παράλληλα συνεχίζουμε να βλέπουμε επίσης περισσότερους μετανάστες να έρχονται στη Σουηδία απ΄όλες τις χώρες που οι λαοί τους χτυπιούνται από την καπιταλιστική κρίση, όπως Βουλγαρία, Ισπανία, Ιταλία, Εσθονία, Πολωνία κλπ.
                              Θα πρέπει να επισημάνουμε και πάλι στους συμπατριώτες μας να απαιτούν μόλις βρίσκουν δουλειά το χαρτί πρόσληψης και επίσης να γράφονται στο σωματείο τους, στο ταμείο ανεργίας (που δεν είναι αυτόματα όπως στην Ελλάδα) και να οργανώνονται σε ένα ελληνικό σύλλογο/κοινότητα.


                              Επίσης 5 άτομα με ελληνική υπηκοότητα και μια οικογένεια με δύο παιδιά έχουν ζητήσει άσυλο χωρίς περισσότερα στοιχεία, αν οι αιτήσεις έχουν εγκριθεί ή έχουν απορριφθεί.
                              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                              Comment

                              Working...
                              X