Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΥΡΕΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Δηλαδή εγώ ερχόμενος στην στοκχολμη τι κινήσεις πρέπει να κανω?
    Ξενοδοχείο μέχρι να βρω δουλειά? Αφού βρω εργασία, μετά τι κάνω?
    Η Τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

    Comment


      #77
      Originally posted by wint3r View Post
      Δηλαδή εγώ ερχόμενος στην στοκχολμη τι κινήσεις πρέπει να κανω?
      Ξενοδοχείο μέχρι να βρω δουλειά? Αφού βρω εργασία, μετά τι κάνω?
      Μπορείς να βρείς ενα δωμάτιο-έχει αρκετά, αλλα ακριβούτσικα- να το υπενοικιάσεις για όσο καιρό το χρειάζεσαι κ όταν πάρεις το personnummer να ψάξεις αν θέλεις για κάτι άλλο. Απλώς πρέπει να είσαι διατεθειμένος να συμβιβαστείς στην αρχή, π.χ. πολλοι συγκάτοικοι σε ενα σπίτι. Τα παιδιά έχουν παραθέσει διάφορες σελίδες για ενοικιαζόμενα σπίτια-δωμάτια. Κάνε ενα κόπο να διαβάσεις τα τοπικ για σουηδία κ θα τα βρείς.

      Comment


        #78
        Το ιδανικό θα ήταν να είχες βρεί κάπου να μείνεις ( γνωστός , φίλος , συγγενής κ.λ.π. ) απο πρίν.

        Αν δεν παίζει αυτό το σενάριο πάς στο Νο 2. Hostel.

        Επόμενη επιλογή το Ξενοδοχείο. Σχεδόν κανείς δεν το προτιμά, εκτός και αν σου περισσεύουν πολλά λεφτά.

        Αν πάς hostel, ξεκινάς και ψάχνεις με το PCάκι σου να ψάχνεις αγγελίες και να παίρνεις τηλέφωνα, γιατί αν περιμένεις μέσω e-mail απάντηση, θα περιμένεις καιρό, και βέβαια είδες αγγελία την κυνηγάς αμέσως. σπάνια μένει αγγελία ζωντανή δεύερη μέρα.

        Μερικές φορές δουλεύει και η λύση συγκατοίκηση ( π.χ. Flatshare 3.000 flatshare ads. FREE to Search and place an ad in Sweden! ) ειδικά αν δεν έχεις υποχρεώσεις , οικογένεια κ.λ.π.

        Γενικώς το σπίτι είναι είναι μια πολύ πονεμένη ιστορία.

        Σπύρος

        Comment


          #79
          Κανένα site με Hostels?
          Η Τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

          Comment


            #80
            Stockholm Hostels Listing - All Hostels in Stockholm at Hostels.com

            Comment


              #81
              Γεια σας και πάλι!! Βρήκα δυο διαμερίσματα στη Στοκχόλμη αλλά θέλω τα φώτα σας παιδιά. Και οι δύο ιδιοκτήτες είναι σε άλλες χώρες αυτή τη στιγμή και μου προτείνουν να γίνουν οι διαδικασίες μέσω της DHL και TNT δηλαδή θα μου στείλουν τα κλειδιά και το συμβόλαιο και αν συμφωνήσω θα τους στειλω με φαξ το συμβόλαιο και θα κάνω κατάθεση στο λογαριασμό. Έχει τύχει κάτι τέτοιο σε κάποιον?

              Comment


                #82
                Κάτια επειδή έχουν ακουστεί αρκετά, σχετικά με χρήματα και απάτες, πρόσεχε που στέλνεις λεφτά.

                Κανείς δεν θα σε προστατέψει αν είναι κάποια απάτη. Ποιός σου λέει ότι τα κλειδιά θα είναι του συγκεκριμένου σπιτιού ή το συμβόλαιο θα έχει τα σωστά στοιχεία. Αυτά τα βλέπεις επιτόπου. Να μπαίνει και να κλειδώνει το κλειδί στη κλειδαριά, να ταιριάζουν τα στοιχεία της ταυτότητας αυτού που το παίζει ιδιοκτήτης με τα στοιχεία του συμβολαίου.

                Κάτι δεν μου μυρίζει καλά σε αυτές τις υποθέσεις.

                Πρόσεχε.

                Φιλικά Σπύρος

                Comment


                  #83
                  Τα λεφτά θα τα στείλω μόνο εφ'όσον δω το σπίτι και συμφωνήσουμε. Θα στείλω ενα email στην DHL και TNT να τους ρωτήσω και αυτους. Και εδώ οι λογαριασμοί τραπεζαας δεν εμφανίζουν όνομα κατόχου όταν πας να βάλεις λεφτά? Ωστε αν δεις αλλο όνομα απο το όνομα συμβολαίου να το ακυρώσεις?

                  Comment


                    #84
                    Τελικά είχες δίκιο skonto απατεώνες ήταν.!!! Σε όλους όσους τύχει να τους πουνε πως θα σας στείλουν τα κλειδιά και συμβόλαιο με DHL ή κάποια άλλη εταιρεία και πως εσείς θα πρέπει να καταθέσετε λεφτά στο λογαριασμό και η εταιρεία αυτή θα σας εγγυηθεί πως τα λεφτά σας είναι ασφαλή μεχρι την υπογραφή συμβολαίου να ξέρετε πως δεν ισχύει τίποτα τέτοιο. Επικοινώνησα με τις εταιρείες που μου αναφέρανε και καμία δεν αναλαμβάνει τίποτα τέτοιο...

                    Comment


                      #85
                      Απατεώνες υπάρχουν παντού.

                      Εκμεταλεύονται το πρόβλημα του άλλου, στην συγκεκριμένη περίπτωση το πρόβλημα της κατοικίας, και προσπαθούν έτσι να κλέψουν λεφτά.

                      Δεν τους φτάνει που υπενοικιάζουν παράνομα το 90% των 2ων χεριών δωμάτια, με παράλογα μεγάλα ενοίκια ( εγώ νοικιάζω ντουλάπα - ναι ντουλάπα 1,40 Χ 2 μέτρα = 2,80 τετραγωνικά με 3.000 κορώνες το μήνα + 3.000 εγγύηση ) προσπαθούν να σε κλέψουν και απο πάνω.

                      Όμως κάνω υπομονή.

                      Απο το να ζώ κάτω απο καμιά γέφυρα ή σε Hostel me 6.000 κορώνες και παρέα με άλλους 4 ή 6 .. ( άσε για ξενοδοχείο δε το συζητώ ) κάνω υπομονή , δουλεύω , και ταυτόχρονα ψάχνω και για κάτι άλλο.

                      Υπομονή βέβαια το πολύ έως τέλος Ιουνίου που θα έρθει και η υπόλοιπη οικογένεια Σουηδία πιστεύω να έχω βρεί καμιά γκαρσονιέρα ή ένα δυάρι.

                      Υπομονή για 2 χρόνια , να βάλω και να φράγκο στην άκρη να κτυπήσω δάνειο, να αγοράσω μονοκατοικία δική μου. Φτηνότερα απο το να νοικιάσω γκαρσονιέρα θα μου βγαίνει το δάνειο.

                      Σπύρος

                      Comment


                        #86
                        Originally posted by skonto View Post
                        Απατεώνες υπάρχουν παντού.

                        Εκμεταλεύονται το πρόβλημα του άλλου, στην συγκεκριμένη περίπτωση το πρόβλημα της κατοικίας, και προσπαθούν έτσι να κλέψουν λεφτά.

                        Δεν τους φτάνει που υπενοικιάζουν παράνομα το 90% των 2ων χεριών δωμάτια, με παράλογα μεγάλα ενοίκια ( εγώ νοικιάζω ντουλάπα - ναι ντουλάπα 1,40 Χ 2 μέτρα = 2,80 τετραγωνικά με 3.000 κορώνες το μήνα + 3.000 εγγύηση ) προσπαθούν να σε κλέψουν και απο πάνω.

                        Όμως κάνω υπομονή.

                        Απο το να ζώ κάτω απο καμιά γέφυρα ή σε Hostel me 6.000 κορώνες και παρέα με άλλους 4 ή 6 .. ( άσε για ξενοδοχείο δε το συζητώ ) κάνω υπομονή , δουλεύω , και ταυτόχρονα ψάχνω και για κάτι άλλο.

                        Υπομονή βέβαια το πολύ έως τέλος Ιουνίου που θα έρθει και η υπόλοιπη οικογένεια Σουηδία πιστεύω να έχω βρεί καμιά γκαρσονιέρα ή ένα δυάρι.

                        Υπομονή για 2 χρόνια , να βάλω και να φράγκο στην άκρη να κτυπήσω δάνειο, να αγοράσω μονοκατοικία δική μου. Φτηνότερα απο το να νοικιάσω γκαρσονιέρα θα μου βγαίνει το δάνειο.

                        Σπύρος

                        Η Τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by katia123 View Post
                          Γεια σας και πάλι!! Βρήκα δυο διαμερίσματα στη Στοκχόλμη αλλά θέλω τα φώτα σας παιδιά. Και οι δύο ιδιοκτήτες είναι σε άλλες χώρες αυτή τη στιγμή και μου προτείνουν να γίνουν οι διαδικασίες μέσω της DHL και TNT δηλαδή θα μου στείλουν τα κλειδιά και το συμβόλαιο και αν συμφωνήσω θα τους στειλω με φαξ το συμβόλαιο και θα κάνω κατάθεση στο λογαριασμό. Έχει τύχει κάτι τέτοιο σε κάποιον?

                          Μην το κάνεις.Μην στείλεις λεφτά γιατί δεν πρόκειται ποτέ να δεις τα κλειδιά.Σου μιλάω από προσωπική πείρα.Μίλησα με μία κοπέλα με email και μου έστειλε και διαβατήριο και τέτοια οπότε και εγώ την πίστεψα και έβαλα τα λεφτά σε λογαριασμό.Εμένα μου έτυχε στην Ολλανδία αλλά δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο η χώρα.Πάω λοιπόν εκεί με όλα μου τα πράγματα και θα έπαιρνα το κλειδί από το διπλανό διαμέρισμα και ανακάλυψα ότι το σπίτι ήταν νοικιασμένο σε μία οικογένεια.Πήγα στην αστυνομία και έκανα καταγγελία και ανακάλυψαν ότι το διαβατήριο ήταν κλεμμένο από μια κοπέλα.Μίλησα με την δική μου τράπεζα αλλά χρειάστηκε να γυρίσω Ελλάδα για να τους δώσω τα χαρτιά από την αστυνομία.Εδώ και ένα χρόνο δεν έχω πάρει τα λεφτά μου πίσω και ούτε πρόκειται να σου πω την αλήθεια.Συνήθως πίσω από τέτοιες απάτες είναι νιγηριανοί.Όποιος θέλει πραγματικά να νοικιάσει το διαμέρισμά του ή το σπίτι του είναι εκεί για να τον δουν και να δει και αυτός με τι ανθρώπους έχει να κάνει.Ελπίζω να σε πρόλαβα

                          Comment


                            #88
                            Παιδιά γεια σας!
                            Ισως μερικοί από εσάς το ξέρετε ήδη, αλλά υπάρχει στο facebook γκρουπ με όνομα greek students in stockholm, για όσους σπουδάζουν ή θέλουν να σπουδάσουν στη Στοκχόλμη. Εγώ προσωπικά δεν είμαι φοιτητής.

                            Κ ο λόγος που το αναφέρω είναι ότι έχει μπει αγγελία για ενοικίαση δωματίου στις εστίες του πανεπιστημίου εως τέλος Ιουνίου. Λεπτόμερειες, δηλαδή τετραγωνικά κ τιμή δεν γνωρίζω.

                            Καλή σας συνέχεια

                            Comment


                              #89
                              Μαρινα με πρόλαβες!! Βασικά έστειλα εμαιλ στις εταιρείες που μου είπαν για επιβεβαίωση αν όντως έχουν τέτοια υπηρεσία και μου είπαν να μην βάλω λεφτα σε κανένα λογαρισμό και πως δεν αναλαμβάνουν τέτοιες διαδικασίες.

                              Comment


                                #90
                                Κάτια Καλησπέρα,

                                Αυτό είναι μεγάλη κομπίνα, μου έτυχε και εμένα το καλοκαίρι που έψαχνα σπίτι στο Βέλγιο. Ευτυχώς ρωτόντας δεξιά αριστερά φίλους ενημερώθηκα και πρόλαβα τα χειρότερα.

                                Προσοχή και καλή τύχη !

                                Comment

                                Working...
                                X