Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΑΣ!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by jdc80 View Post
    Ολοι για κάποιον απο τους παραπάνω λόγους φύγαμε, οπότε κοιτάτε μπροστά και κρατείστε αυτά που θέλετε απο την πατρίδα, καλή αρχή και στην miss espresso, έτσι είναι στην αρχή, ξεκινάς με συγκρίσεις και στο τέλος απολαμβάνεις τα καλά της καινούργιας σου ζωής, έστω και αν ζοριστείς για κάμποσο καιρό, think positive !
    Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Εδώ που είμαι ας ζοριστώ δεν με πειράζει! Ελπίζω όσοι άφησαμε στην Ελλάδα να ανασάνουν λίγο.

    Comment


      #47
      Οσο αφορα την ευθυνη των απλων εντιμων ελληνων που σιγουρα με μεγαλης μαεστριας δολο εξαπατηθηκαν εντεχνα δειτε και αυτο:
      Anti-ntp.org Αλήθειες που σοκάρουν για το Σύνταγμα της Ελλάδος - YouTube

      Comment


        #48
        Originally posted by giorgopoulos@yahoo.g View Post
        σχεδον ολα οσα γραφεις ειναι εξοργηστικα......ο λαουτζικος!!!! το οτι εσυ αυτοπροσδιοριζεσε ετσι ειναι ενδεικτικο του πως αντιλαμβανεσε τα πραγματα......κανενα μεριδιο στην ευθηνη δεν εχει ο λαουτζικος κατα την αποψη σου!!!!!.....μονοι τους πηραν την εξουσια ολοι αυτοι που συμμετειχαν στα κοινοβουλευτικα σωματα απο το 1981 και δωθε???? και λεω για το 1981 και μετα, πηρε την κατω βολτα η οικονομια της χωρας και οχι πριν απο τοτε, και αυτα δεν τα λεω εγω αλλα πλεον ολοι,
        ξερω θα σε χαλασει οπως και πολλους αλλους, αλλα η αλλαγη που ελεγε ο ανδρεας δεν ηταν τελικα χωρις τιμημα.

        ο λαουτζικος λοιπον που δεν εχει καμια ευθυνη κατ'εσενα απο τοτε το μονο που κοιτουσε ηταν πως θα παρει οσα πιο πολλα χωρις να δουλευει, αλλα δεν εβαλε με το μυαλο του ο λαουτζικος οτι η ατακα ''που ειναι το κρατος'' ηταν η μεγαλυτερη μ@λ@κι@ που εκστομιστηκε ποτε, διοτι ποτε δεν εβαλε με το μυαλο του οτι το κρατος ειναι αυτος ο ιδιος, και απο την στιμγη που ο ιδιος κοιτουσε μονο πως θα ''ριξει'' στην απομεσα οσα πιο πολλα μπορει αδιαφορωντας, για το ποιος θα πληρωνε τον λογαριασμο γιατι.....δεν τα πληρωνε αυτος....τα πληρωνε το κρατος .

        σκοπος ζωης ηταν μια θεση στο δημοσιο και μονο οσοι δεν ειχαν τις ''ακρες'' μεναν εκτος νυμφωνος, και κατα τα αλλα ολα αυτα τα πελατακια των κομματων δεν εχουν ευθυνη συμφωνα με εσενα, και για να μην μενει η εικονα οτι την πεφτω στους Δ.Υ ας παμε και στους υπολοιπους, ας πουμε για το ποιος φοροδιεφευγε, γιατι εδω δεν μπορει να πει κανεις οτι το εκαναν οι Δ.Υ η οποιοι ηθελαν δεν ηθελαν πληρωναν μεσω των κρατησεων που τους εκαναν απεδιδαν αυτα που τους οριζε το κρατος.
        θα σου πω μια ιστορια για να καταλαβεις οτι ακομα και σημερα δεν εχει βαλει ουτε ενα γραμμαριο μυαλο ο μεσος ελληνας, το 2011 εφυγα για το εξωτερικο, και το ταξιδι το εκανα με ενα smart που ειχα, μετα απο 9 μηνες ειδα οτι επρεπε να το γυρισω στην ελλαδα για να το πουλησω γιατι δεν με συνεφερε πλεον να το εχω στην γερμανια, ετσι λοιπον αποφασισα να επιστρεψω για να το αφησω να πουληθει, κανονισα το ταξιδι μου να γινει σε ενα τριημερο που επεφτε στο προγραμμα της δουλειας μου να ειναι ελευθερο συν μια ημερα αργια για την ενωση των γερμανιων, ειχα 4 ημερες στο συνολο, μεταξυ αλλων στην ελλαδα στο μικρο χρονικο διαστημα που θα εμενα κατω (μια και μιση ημερα μου απεμενε ) θα αγοραζα και ενα ζευγαρι γυαλια ηλιου γιατι τα παλια μου ειχαν σχεδον διαλυση, πηγα λοιπον στον οικογενιακο μας οπτικο (γιατι 2 κορες και η συζυγος φορουν γυαλια) τον οποιο προτιμουσαμε επι χρονια και νομιζω οτι ειμασταν και καλοι πελατες, να αγορασω το ζευγος γυαλιων που ειπα, εκει ο ''φιλος'' μας ο μανωλης αφου με ρωτισε ''πως και τι εκει στα ξενα'' και διαφορα αλλα κουνωντας το κεφαλι του κατεληξε στο συμπερασμα οτι ειμαστε πισω κλπ κλπ........ ηρθε λοιπον και η ωρα του λογαριασμου για τα γυαλια που ελεγα.....μου λεει ο ''φιλος'' μου ο μανωλης 120 ευρω με αποδειξη 90 χωρις ηταν η καλυετρη τιμη του!!!!! μετα απο ολα ειχαμε πει εμεινα ''παγωτο'' εμεινα μ@λ@κ@ς κυριολεκτικα, φυσικα δεν φταιει αυτος αλλα εγω που νομιζα οτι μεσα σε 9 μηνες θα αλλαζε τροπους ο κοσμος και ο μανωλης μαζι, του εδωσα τα 90 τον χαιρετισα και εφυγα, εμεινα ομως με την εκπληξη για την εξακολουθηση της ιδιας πρακτικης, αλλα ειναι ενα μικρο και απλο παραδειγμα για το πως το κρατος εχανε και χανει ακομα και σημερα εσοδα με αποτελεσμα ο ''λαουτζικος'' να ρωταει ''που ειναι το κρατος??''

        θα ρωταει πολυ καιρο ακομα, γιατι ακομα δεν εχει καταλαβει τιποτε, εκτος απο αυτους που εχουν νιωσει στο πετσι τους την κριση, και την ανεργια χανοντας την δουλεια τους και σημερα ειναι σε απογνωση γιατι δεν βλεπουν κανενα σημαδι στο μελλον

        ξερω οτι θα πεις καμια χοντραδα απλα και μονο για να απαντησεις, και οτι το πιο πιθανο ειναι να εχασα τον χρονο μου να σου γραψω αυτα που εγραψα αλλα δεν μπορουσα να μην πω τιποτε

        μεινε εκει λοιπον, στο συμπερασμα οτι ολοι οι αλλοι ειναι κακοι (γερμανοι, ολλανδοι,φιλανδοι,αυστριακοι κλπ) και οτι φθονουν το μεγαλειο της ελλαδος, τον φυσικο της πλουτο, και ομορφιες, και οτι ο λαουτζικος δεν ειναι υπευθυνος, μαλλον οι ξενοι θα ψηφιζαν ολα αυτα τα χρονια και για αυτο τους τα φορτωνουν ολα.

        καλη συνεχεια σε ολους
        Ξερεις ποσα κερδισαν οι τιμιοι και αδιαφθοροι γερμανοι απο τον δανεισμο της Ελλαδας;;;

        Ποσα κερδισαν διαφοροι αλλα κορακια απο τα cds;;;;

        Ο τροπος που εκλεχθηκε ο ΓΑΠ και ανεβηκε στην εξουσια δεν σου λεει τιποτα;;;;Οι συζητησεις του με το ΔΝΤ ενω ελεγε απο τα μπαλκονια λεφτα υπαρχουν;;;;

        Ναι το κρατος μας ποτε δεν λειτουργουσε με σωστο τροπο..Ναι ο υδραυλικος δεν εκοβε αποδειξη..Ναι το λεω δεν επαιρνα αποδειξη απο το περιπτερο ....Αλλα πιστευεις αξιζει σ εναν λαο να περναει αυτα που περναμε γι αυτους τους λογους;;;

        Αυτη την στιγμη η Ελλαδα ειναι σε σταδιο εξοντωσης...Του χρονου θα ερθει το ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ..Στο μεσοδιαστημα πλειστηριασμοι πρωτης κατοικιας...ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ;;;

        Σεβομαι τις αποψεις σου αλλα δεν τις δεχομαι...Το μονο που θα δεχθω ειναι οι επιλογες μας στους πολιτικους..Αλλα εσκεμενα αυτοι που σημερα μας κουνουν επειδικτικα το δαχτυλο ηθελαν να διοικουν την χωρα ανδρεικελα τους ωστε η κατασταση να οδηγηθει εδω που ειναι σημερα...

        Πολλοι αντιπαθουν τον καραμανλη τον νεοτερο, ομως η ιστορια εγραψε οτι για 2 πραγματα που τολμησε να τους εναντιωθει (βετο στα Σκοπια, αγωγος με Πουτιν) εφυγε νυχτα απο την εξουσια και ανελαβε το ανδρεικελο τους το 2009..

        Η Ελλαδα εχει εξαιρετικη γεωστρατηγικη θεση...Επισης ειναι πνιγμενη στον ορυκτο πλουτο..κατι που τραβαει το ΔΝΤ οπως τον καρχαρια το αιμα, μιας και πρωτα σε δεσμευουν με ενα χρεος ''αερα΄΄ και μετα σε γδυνουν.

        Comment


          #49
          Originally posted by mecheng79 View Post
          Ξερεις ποσα κερδισαν οι τιμιοι και αδιαφθοροι γερμανοι απο τον δανεισμο της Ελλαδας;;;

          περιμενω φιλε να μου πεις.....να μου πεις ακομα εαν μονοι τους την εκαναν την δουλεια η ειχαν και παρεα(ακης, μακης τακης)? και ακομα για ποιους γερμανους μιλας, γιατι εγω ρωτησα οσους γερμανους ξερω (απλοι εργαζομενοι γερμανοι πολιτες ειναι) και με διαβεβαιωσαν οτι δεν πηραν ουτε σεντ απο ευρω.......και κατι ακομα....γιατι βλεπω μια ''σφυξη'' για τους κακους γερμανους.......ξερεις ποιος ειναι ο ιδιοκτητης της deutsche bank???Deutsche Bank - Βικιπαίδεια ρωταω μηπως και ειναι τιποτε γερμανοι και δεν το εχω παρει χαμπαρι.....για τα κορακια με τα cd's που λες, κατι πηρε το αυτι μου για τον αδερφο του ''λεφτα υπαρχουν'' και κατι κοληταρια του...δεν τα λεω εγω, ο καμμενος τα ειπε και μαλιστα στην βουλη.....!!"ναι το κρατος δεν λειτουργουσε ποτε με σωστο τροπο"....να φανταστω οτι και εδω οι γερμανοι πρεπει να εχουν βαλει το χερι τους, και οχι οι σοσιαΛΗΣΤΕΣ και λοιποι ''δημοκρατες'' και φυσικα οι εργατοπατερες/συνδικαλιστες (και ο κουρασμενος εκανε προσληψεις ρεκορ στις ημερες του, αλλα τι να κλασει μπροστα στους ''προφεσορους'' του ΘΑ.ΣΟΚ που οργωσαν επι 30 χρονια την χωρα )......για το περιπτερο που λες, δεν ηταν δυνατον να παρεις αποδειξη μια και που το μετρο εχει 2 χρονια ζωης μονο, αρα? ρητορικο το ερωτημα σου και μονο.........ο λαος που τα περναει αυτα, τα περναει γιατι ακομα και σημερα δεν θελει να ματωσει, και ξερεις ποιοι δεν θελουν?? αυτοι που ειναι βλεμενοι, ακομα και σημερα, αυτοι που εχουν να χασουν αυτο που με τον ''μπαρμπα στην κορωνη'' πηραν.....η ελλαδα ειναι σε σημειο εξοντωσης, οπως σωστα λες......ξερεις ποιοι φταινε??? αυτοι που ενω τους ειχαν πει οτι το πραγμα θελει μαζεμα (βλεπε κωστας ο κουρασμενος, προεκλογικα), στις εκλογες προτιμησαν το ''λεφτα υπαρχουν''.... και να συμπληρωσω εγω......''ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ''.... we need global governance, global financial governance, and we need it fast'' ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.mp4 - YouTube
          την ηθελε και γρηγορα μαλιστα το αγορι μου!!!! και αυτον τον κερατα λοιπον πηγαν αυτοι που σημερα μου λες οτι ειναι σε σημειο εξοντωσης και τον ψηφισαν......και εγω τι να κανω?? αφου δεν ειχαν κριτικη σκεψη,(γιατι δεν τους βολευε) και δεν ηθελαν να καταλαβουν οτι δεν παει αλλο να σπαταλουν τοσο δημοσιο χρημα και απο την αλλη να μην μπαινει στο ταμειο χρημα......και να πεις οτι ειναι λιγοι αυτοι που ψηφισαν τον ΓΑΠ?? δεν ηταν....ηταν και μαλιστα πολλοι, κοτζαμ κυνερνηση εβγαλε!!!

          μιλας και λες/υπονοεις (οχι μονο εσυ, αλλα και πολλοι αλλοι), οτι ο ελληνας εξαπατηθηκε.....ακου λοιπον ενα που και εγω το διαβασα απο μια συνεντευξη ενος ιερομοναχου......την πρωτη φορα που καποιος σε εξαπατηση εισαι θυμα , την δευτερη φορα εισαι ατυχος .... την τριτη φορα εισαι συνεργος.....στις ποσες φορες περνει χαμπαρι ο μεσος ελληνας οτι τον δουλευουν ρωτω εγω???

          ειμαι σιγουρα σε αυτους που θιγουν τα μετρα,..... ειμαι μεσα και εγω, και απο το κτηματολογιο και απο το περιουσιολογιο και απο οτι αλλο βαζει ο νους, και να σε βεβαιωσω οτι ο πατερας μου εφυγε απο την ελλαδα χωρις δευτερο βρακι, και δεν του χαρισαν τιποτε, οτι κερδισε στην ζωη του ηταν με την δουλεια του οπως και κατι χιλιαδες αλλοι μεταναστες ανα τον κοσμο (οι φημες που θελουν τους ελληνες μεταναστες στην γερμανια να ειναι υπαλληλοι του γερμανικου δημοσιου ειναι αναξιες οποιασδηποτε διαψευσης).

          το ποσο γεωστρατηγικη θεση εχει η ελλαδα δεν το ξερω, αλλα νομιζω οτι εαν ηταν τοσο σημαντικη μαλλον θα μας λαμβαναν σοβαροτερα υπ'οψιν τους, αλλα μονο αυτο δεν βλεπω, οσο για το ΔΝΤ την δουλεια του κανει, (παρεμπιπτοντως ξερεις σε ποιον ανηκει το ΔΝΤ?) και η δουλεια του ειναι το κερδος για αυτους που το εχουν,.... τα θερμα μου συνχαρητηρια σε αυτον που το εφερε στην ελλαδα, και σε αυτους που ψηφισαν αυτον το λαμπρο ελληνα που μας το εφερε.

          να ξερεις οτι ''βαραω το σαμαρι'' (εσενα δηλαδη mecheng79) ''μπας και παρει χαμπαρι το γαιδουρι''........για τους ψηφοφορους του ΓΑΠ λεω που εσχατως ειναι in love με τον alexis(sic)

          γιατι ο alexis ''χαιδευει'' αυτακια, ειναι και ομορφοπαιδο, και εαν θυμουνται οι φιλοι μου που σημερα ειναι σε φαση εξοντωσης, ετσι ομορφα τα ελεγε και ο ΓΑΠ, οτι λεφτα υπηρχαν κλπ.....το νου σας μηπως και ο alexis δεν τα λεει καλα και σας......., αν και οπως παει το πραγμα λιγη σημασια θα εχει σε λιγο καιρο ποιος κυβερνα, μια και που ο πατος ισως να μην ειναι και τοσο μακρυα

          δεν ξερω τα παντα φιλε μου, αλλα ξερω οτι κοροιδο δεν μπoρει να με πιανει καθε ημερα ο καθε κερατας, ειμαι ψιλασμενος απο καιρο, απο την αλλη μερια ειμαι σιγουρος οτι μαγικες λυσεις δεν υπαρχουν, και οποιος λεει το αντιθετο ειναι εκ του πονηρου, και οτι και να γινει στην συνεχεια στην ελλαδα θα ειναι με πολυ πονο...παρα πολυ πονο, αλλα τουλαχιστων ας ξυπνησουν επιτελους ολοι αυτοι που κοιμουνται, και να αφησουν στη ακρη τις θεωριες συνομοσιας οτι ολοι ζηλευουν την ελλαδα, και θελουν το κακο της κλπ κλπ

          συμφεροντα ειναι πισω απο ολα τα πραγματα, και ειδικα εμεις οι ελληνες θα επρεπε να το ξερουμε απο την στιγμη που μερικα εκατομυρια ελληνων ηταν μεσα στο κολπο και την μασα (εχω πει πως, παραπανω σε αλλο ποστ) και οι αλλοι τους κοιτουσαμε με μισο ματι γιατι ειμασταν στην ''απ'εξω'' (οχι γιατι θελαμε να ειμαστε και εμεις μεσα) και τους πληρωναμε για να κανουν την ζωη τους ευκολη και την δικια μας δυσκολοτερη

          καλα ξυπνητουρια λοιπον

          υ/γ : μια και το θεμα ειναι ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΑΣ!!! μαλλον θυμο βγαζω, αηδια, για τους πολιτκους μας και νευρα για τους συνελληνες για τις επιλογες τους....εξαλλου αυτο ειναι και το θεμα,

          Comment


            #50
            Originally posted by giorgopoulos@yahoo.g View Post
            περιμενω φιλε να μου πεις.....να μου πεις ακομα εαν μονοι τους την εκαναν την δουλεια η ειχαν και παρεα(ακης, μακης τακης)? και ακομα για ποιους γερμανους μιλας, γιατι εγω ρωτησα οσους γερμανους ξερω (απλοι εργαζομενοι γερμανοι πολιτες ειναι) και με διαβεβαιωσαν οτι δεν πηραν ουτε σεντ απο ευρω.......και κατι ακομα....γιατι βλεπω μια ''σφυξη'' για τους κακους γερμανους.......ξερεις ποιος ειναι ο ιδιοκτητης της deutsche bank???Deutsche Bank - Βικιπαίδεια ρωταω μηπως και ειναι τιποτε γερμανοι και δεν το εχω παρει χαμπαρι.....για τα κορακια με τα cd's που λες, κατι πηρε το αυτι μου για τον αδερφο του ''λεφτα υπαρχουν'' και κατι κοληταρια του...δεν τα λεω εγω, ο καμμενος τα ειπε και μαλιστα στην βουλη.....!!"ναι το κρατος δεν λειτουργουσε ποτε με σωστο τροπο"....να φανταστω οτι και εδω οι γερμανοι πρεπει να εχουν βαλει το χερι τους, και οχι οι σοσιαΛΗΣΤΕΣ και λοιποι ''δημοκρατες'' και φυσικα οι εργατοπατερες/συνδικαλιστες (και ο κουρασμενος εκανε προσληψεις ρεκορ στις ημερες του, αλλα τι να κλασει μπροστα στους ''προφεσορους'' του ΘΑ.ΣΟΚ που οργωσαν επι 30 χρονια την χωρα )......για το περιπτερο που λες, δεν ηταν δυνατον να παρεις αποδειξη μια και που το μετρο εχει 2 χρονια ζωης μονο, αρα? ρητορικο το ερωτημα σου και μονο.........ο λαος που τα περναει αυτα, τα περναει γιατι ακομα και σημερα δεν θελει να ματωσει, και ξερεις ποιοι δεν θελουν?? αυτοι που ειναι βλεμενοι, ακομα και σημερα, αυτοι που εχουν να χασουν αυτο που με τον ''μπαρμπα στην κορωνη'' πηραν.....η ελλαδα ειναι σε σημειο εξοντωσης, οπως σωστα λες......ξερεις ποιοι φταινε??? αυτοι που ενω τους ειχαν πει οτι το πραγμα θελει μαζεμα (βλεπε κωστας ο κουρασμενος, προεκλογικα), στις εκλογες προτιμησαν το ''λεφτα υπαρχουν''.... και να συμπληρωσω εγω......''ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ''.... we need global governance, global financial governance, and we need it fast'' ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.mp4 - YouTube
            την ηθελε και γρηγορα μαλιστα το αγορι μου!!!! και αυτον τον κερατα λοιπον πηγαν αυτοι που σημερα μου λες οτι ειναι σε σημειο εξοντωσης και τον ψηφισαν......και εγω τι να κανω?? αφου δεν ειχαν κριτικη σκεψη,(γιατι δεν τους βολευε) και δεν ηθελαν να καταλαβουν οτι δεν παει αλλο να σπαταλουν τοσο δημοσιο χρημα και απο την αλλη να μην μπαινει στο ταμειο χρημα......και να πεις οτι ειναι λιγοι αυτοι που ψηφισαν τον ΓΑΠ?? δεν ηταν....ηταν και μαλιστα πολλοι, κοτζαμ κυνερνηση εβγαλε!!!

            μιλας και λες/υπονοεις (οχι μονο εσυ, αλλα και πολλοι αλλοι), οτι ο ελληνας εξαπατηθηκε.....ακου λοιπον ενα που και εγω το διαβασα απο μια συνεντευξη ενος ιερομοναχου......την πρωτη φορα που καποιος σε εξαπατηση εισαι θυμα , την δευτερη φορα εισαι ατυχος .... την τριτη φορα εισαι συνεργος.....στις ποσες φορες περνει χαμπαρι ο μεσος ελληνας οτι τον δουλευουν ρωτω εγω???

            ειμαι σιγουρα σε αυτους που θιγουν τα μετρα,..... ειμαι μεσα και εγω, και απο το κτηματολογιο και απο το περιουσιολογιο και απο οτι αλλο βαζει ο νους, και να σε βεβαιωσω οτι ο πατερας μου εφυγε απο την ελλαδα χωρις δευτερο βρακι, και δεν του χαρισαν τιποτε, οτι κερδισε στην ζωη του ηταν με την δουλεια του οπως και κατι χιλιαδες αλλοι μεταναστες ανα τον κοσμο (οι φημες που θελουν τους ελληνες μεταναστες στην γερμανια να ειναι υπαλληλοι του γερμανικου δημοσιου ειναι αναξιες οποιασδηποτε διαψευσης).

            το ποσο γεωστρατηγικη θεση εχει η ελλαδα δεν το ξερω, αλλα νομιζω οτι εαν ηταν τοσο σημαντικη μαλλον θα μας λαμβαναν σοβαροτερα υπ'οψιν τους, αλλα μονο αυτο δεν βλεπω, οσο για το ΔΝΤ την δουλεια του κανει, (παρεμπιπτοντως ξερεις σε ποιον ανηκει το ΔΝΤ?) και η δουλεια του ειναι το κερδος για αυτους που το εχουν,.... τα θερμα μου συνχαρητηρια σε αυτον που το εφερε στην ελλαδα, και σε αυτους που ψηφισαν αυτον το λαμπρο ελληνα που μας το εφερε.

            να ξερεις οτι ''βαραω το σαμαρι'' (εσενα δηλαδη mecheng79) ''μπας και παρει χαμπαρι το γαιδουρι''........για τους ψηφοφορους του ΓΑΠ λεω που εσχατως ειναι in love με τον alexis(sic)

            γιατι ο alexis ''χαιδευει'' αυτακια, ειναι και ομορφοπαιδο, και εαν θυμουνται οι φιλοι μου που σημερα ειναι σε φαση εξοντωσης, ετσι ομορφα τα ελεγε και ο ΓΑΠ, οτι λεφτα υπηρχαν κλπ.....το νου σας μηπως και ο alexis δεν τα λεει καλα και σας......., αν και οπως παει το πραγμα λιγη σημασια θα εχει σε λιγο καιρο ποιος κυβερνα, μια και που ο πατος ισως να μην ειναι και τοσο μακρυα

            δεν ξερω τα παντα φιλε μου, αλλα ξερω οτι κοροιδο δεν μπoρει να με πιανει καθε ημερα ο καθε κερατας, ειμαι ψιλασμενος απο καιρο, απο την αλλη μερια ειμαι σιγουρος οτι μαγικες λυσεις δεν υπαρχουν, και οποιος λεει το αντιθετο ειναι εκ του πονηρου, και οτι και να γινει στην συνεχεια στην ελλαδα θα ειναι με πολυ πονο...παρα πολυ πονο, αλλα τουλαχιστων ας ξυπνησουν επιτελους ολοι αυτοι που κοιμουνται, και να αφησουν στη ακρη τις θεωριες συνομοσιας οτι ολοι ζηλευουν την ελλαδα, και θελουν το κακο της κλπ κλπ

            συμφεροντα ειναι πισω απο ολα τα πραγματα, και ειδικα εμεις οι ελληνες θα επρεπε να το ξερουμε απο την στιγμη που μερικα εκατομυρια ελληνων ηταν μεσα στο κολπο και την μασα (εχω πει πως, παραπανω σε αλλο ποστ) και οι αλλοι τους κοιτουσαμε με μισο ματι γιατι ειμασταν στην ''απ'εξω'' (οχι γιατι θελαμε να ειμαστε και εμεις μεσα) και τους πληρωναμε για να κανουν την ζωη τους ευκολη και την δικια μας δυσκολοτερη

            καλα ξυπνητουρια λοιπον

            υ/γ : μια και το θεμα ειναι ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΑΣ!!! μαλλον θυμο βγαζω, αηδια, για τους πολιτκους μας και νευρα για τους συνελληνες για τις επιλογες τους....εξαλλου αυτο ειναι και το θεμα,

            Comment


              #51
              τα συναισθηματα μου για την ελλαδα πλεον εχουν εξανεμισθει...μονο λιγο πικρα που ειμαι μακρια απο τους γονεις μου
              Κατα τα αλλα καπως θλιψη για τα πραγματα εδω...
              Πριν μερικες μερες σε μια συνεντευξη μου ειπαν οτι το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω ΠΟΛΥ καλα την γλωσσα...και δεν ξερω αν πρεπει να χαρω για αυτη την απαντηση ή να στεναχωρηθω...

              Comment


                #52
                εφυγες και εσυ για ενα σκοπο, αναγκαστηκες να φυγεις οποτε ειναι φυσιολογικοτατο τα οποια συναισθηματα
                εχεις ακομα και αυτην την πικρα... σε καταλαβαινω, ολοι μας λιγο πολυ καποιους εχουμε αφησει πισω,
                δεν ξερω ακριβως με τι προσπαθεις να ασχοληθεις, και αν εχεις προσπαθησει για καποιο σχολειο... το οποιο ομως
                απαιτει πολλες ωρες, π.χ εγω εχω ξεκινησει μονη μου σε μια δασκαλα, 3 ωρες την εβδομαδα, αν βρω και
                καποιο αλλο ατομο θα μοιραζομαστε τα λεφτα, ειναι 20 ευρω την μιαμισυ ωρα, και προχωραμε πολυ, απο
                την αλλη θα σου προτεινα, να διαβασεις και μονη σου μεσα εχει ανοιχτει θεμα ειδικα για μαθηματα γερμανικων
                οπου καποιος διαβαχζει μονος του, παρεπιμπτοντως η deutsche welle ειναι καταπληκτικη, την κανει ο συζυγος μου
                και με αυτη μπορει και συννενοειτε στην δουλεια του,θελει προσπαθεια και πεισμα...

                Comment


                  #53
                  Καλησπέρα σε όλους. Είμαι και εγώ ένας από τους πολλούς που προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε να συμβιβαστεί με το Ελληνικό κράτος και από Σεπτέμβριο μετακομίζουμε με τη
                  Οικογένεια μου Γερμανία. Ευτυχώς για εμάς ήταν από επιλογή και όχι από ανάγκη, οπότε μας είναι και λίγο ποιο εύκολο συναισθηματικά.
                  Ο συνομιλητής archer100 έχει δίκιο στα περισσότερα που λέει και συμφωνώ μαζί του. Να συμπληρώσω μερικές παρατηρήσεις για το Ελληνικό κράτος.
                  Στο σχολείο που πήγαμε και κάναμε το μάθημα της ιστορίας, ποτέ κανένας καθηγητής δεν μας είπε ότι δεν υπήρξε ποτέ μα ποτέ ενιαίο Ελληνικό κράτος παρά μόνο όταν το αποφάσισαν οι μεγάλες δυνάμεις τις Ευρώπης το 1821. Υπήρχε μόνο Ελληνικό έθνος. Στην αρχαία Ελλάδα υπήρχαν μόνο πόλεις κράτη γιατί ο κάθε ένας ήθελε το μαγαζάκι του, να είναι βασιλιάς της περιοχής, και μια ζωή πολέμαγαν ο ένας τον άλλον. Μετά ήρθαν οι Ρωμαίοι και χώρισαν τις πόλεις-κράτη σε επαρχίες, μετά το Βυζάντιο και τέλος οι Τούρκοι συνεχίζοντας τον ίδιο τρόπο διακυβέρνησης της περιοχής.
                  Το 1821 αποφάσισαν οι μεγάλες δυνάμεις ότι το οικοπεδάκι που βρίσκεται μεταξύ Ευρώπης Ασίας Αφρικής δεν πρέπει να το ελέγχουν οι Τούρκοι αλλά η Ευρώπη. Μας χρηματοδότησαν την επανάσταση και μετά με την σύσταση του νέου κράτους, ξεκίνησαν και τα δανικά για να μας ελέγχουν. Αν διαβάσει κανείς την Ιστορία μας από το 1821 και μετά θα διαπιστώσει ότι κάθε 50-60 χρόνια (1843, 1897,1943, 2009)επαναλαμβάνεται το ίδιο έργο: Χρεωκοπία!!! Άρα αυτοί που αποφάσισαν το’21 για την δημιουργία Ελληνικού κράτους αυτοί συνεχίζουν και αποφασίζουν για την τύχη αυτού του κράτους. Και όπως και τότε, έτσι και τώρα αυτοί οι οποίοι δεν είναι λαμόγια για χωθούν κάπου, αυτοί δεν είναι της νοοτροπίας «να τα βολέψουμε και βλέπουμε», «να την κάνουμε να τα οικονομήσουμε», αλλάζουν κράτος.
                  Το σημαντικότερο και αξιοπερίεργο από όλα είναι ότι ποτέ μα ποτέ δεν άλλαξε το DNA μας. Ακόμα και σήμερα δυστυχώς οι περισσότεροι θέλουν να είναι αφεντικό του εαυτού του, να έχει το δικό του μαγαζάκι. Για αυτό και υπήρχαν τόσα πολλά διαφορετικά και μικρά Ασφαλιστικά ταμεία, τόσα πολλά μικρά νοσοκομεία, τόσες πολλές και διαφορετικές δημοσιές υπηρεσίες (για κάνω όλα τα χαρτιά όταν γέννησε η γυναίκα μου έκανα 4 μέρες, Δήμο, ΙΚΑ, ΟΑΕΔ), τόσες διαφορές σε μισθούς σε υπάλληλους της ίδιας ειδικότητας στο δημόσιο. Ο κάθε συνδιακαλησταράς να έχει το δικό του μαγαζάκι. Λες και δεν είμαστε όλοι εργαζόμενοι, με τις ίδιες ανάγκες. Να είναι όλοι πρόεδροι, γραμματείς ταμίες, έφοροι κάπου σε κάποιο κόμμα, σε κάποια ομάδα, σε κάποιο σύλλογο.
                  Και η μεγαλύτερη απογοήτευση είναι όταν και οι νέοι άνθρωποι της γενιάς μου, τριαντάρηδες, έχουν την ίδια νοοτροπία του βολέματος, της κονόμας, του «κονέ», του πως θα κλέψω το κράτος, πως θα τα κάνω πλακάκια με το προϊστάμενο, κτλ.



                  ΥΓ1: Η Ελλάδα είναι από τις ομορφότερες χώρες του κόσμου να ζει κανείς, αλλά ταυτόχρονα και το χειρότερο κράτος!!!
                  ΥΓ2: Ο Ελληνισμός (το Ελληνικό έθνος) δεν έχει σύνορα και κράτη: «Έλληνες είναι όσοι μετέχουν της ελληνικής παιδείας», Ισσοκράτης
                  ΥΓ3: Για το μόνο που μετανιώνω είναι ότι δεν έφυγα νωρίτερα για το εξωτερικό.

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by spiliopg View Post
                    ΥΓ1: Η Ελλάδα είναι από τις ομορφότερες χώρες του κόσμου να ζει κανείς, αλλά ταυτόχρονα και το χειρότερο κράτος!!!
                    ΥΓ2: Ο Ελληνισμός (το Ελληνικό έθνος) δεν έχει σύνορα και κράτη: «Έλληνες είναι όσοι μετέχουν της ελληνικής παιδείας», Ισσοκράτης
                    ΥΓ3: Για το μόνο που μετανιώνω είναι ότι δεν έφυγα νωρίτερα για το εξωτερικό.
                    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by turms View Post
                      τα συναισθηματα μου για την ελλαδα πλεον εχουν εξανεμισθει...μονο λιγο πικρα που ειμαι μακρια απο τους γονεις μου
                      Κατα τα αλλα καπως θλιψη για τα πραγματα εδω...
                      Πριν μερικες μερες σε μια συνεντευξη μου ειπαν οτι το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω ΠΟΛΥ καλα την γλωσσα...και δεν ξερω αν πρεπει να χαρω για αυτη την απαντηση ή να στεναχωρηθω...
                      Για τι ειδικοτητα ψαχνεις και σε τι επιπεδο γνωριζεις την γλωσσα:;;

                      Comment


                        #56
                        σημερα εφριξα για αλλη μια φορα με αυτο που λεμε ελληνικη γραφειοκρατεια, μου κακοφανηκε απιστευτα που προσπαθουσα να βγαλω τηλεφωνικη γραμμη μιαμισυ ωρα στο προξενειο στο μοναχο και επεσα σε μια ξινη που βαριοταν να μιλησει, να εξηγησει, τι χαρτια χρειαζομαι για να βγαλω ενα χαρτι οτι μενω εδω πλεον, με ρωταγε εμενα πως θα αποδειξω οτι μενω εδω... και μετα απο ενα σωρο ερωτησεις πως θα μπορεσω τελικα να αποδειξω οτι ειμαι εγω και μενω γερμανια πλεον με τον αντρα μου και τα τρια παιδια, μου το εκλεισε και στα μουτρα!!! συγνωμη κυρια μου που σε ενοχλησαμε κιολας, και παιρνεις εδω οποιοδηποτε γερμανικο γραφειο, υπηρεσια αμεσως απαντανε, σε καλημεριζουν ειναι ευγενεστατοι, σε εξυπηρετουν, και σε αποχαιρετουν κιολας και στο 10λεπτο και πολυ ειπα εχεις ξεμπερδεψει!!!! τελος θα μεινουμε στην νεα ελληνικη ιστορια ως οι μεγαλυτεροι γραφειοκρατες, και αγενεστατοι υπαλληλοι στον πλανητη.....

                        Comment


                          #57
                          Σημερα πηγα για πρωτη φορα επισκεψη στο στρατοπεδο συγκεντρωσεως στο Νταχαου! Προσπαθουσα καθε στιγμη να βαλω τον εαυτο μου στην θεση των τοτε και με επιανε ειλικρινα τρελα... αγγιζα τους τοιχους και τα κρεββατια η περπατουσα και σκεφτομουν ποσοι και ποσοι δεν περπατησαν εκει και τελικα τελειωσαν εκει...και με τι τροπο!! και γραφοντας εδω μεσα βοηθοντας ολοι μας οσο μπορουμε και οπως μπορει ο καθενας μας τους συμπατριωτες κατω στην ελλαδα, ενοιωθα οτι ειμαι ηδη σε ενα πλοιο και διαβαζοντας απο αλλους οτι τελικα η εβγαλαν εισητηριο για εδω, η ψαχνουν για οποιαδηποτε δουλεια εδω μου δημιουργηθηκε η αισθηση του να προλαβουν να φυγουν απο μια χωρα που βουλιαζει!!!απο μια χωρα που δεν κανει τιποτα!!!το αισθημα της επιβιωσης ισχυρο, να φυγουμε να γλυτωσουμε!!!!!!!

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by Blacktulip View Post
                            να προλαβουν να φυγουν απο μια χωρα που βουλιαζει!!!απο μια χωρα που δεν κανει τιποτα!!!το αισθημα της επιβιωσης ισχυρο, να φυγουμε να γλυτωσουμε!!!!!!!
                            It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                            Comment


                              #59
                              σωστα!!!!

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by Blacktulip View Post
                                σημερα εφριξα για αλλη μια φορα με αυτο που λεμε ελληνικη γραφειοκρατεια, μου κακοφανηκε απιστευτα που προσπαθουσα να βγαλω τηλεφωνικη γραμμη μιαμισυ ωρα στο προξενειο στο μοναχο και επεσα σε μια ξινη που βαριοταν να μιλησει, να εξηγησει, τι χαρτια χρειαζομαι για να βγαλω ενα χαρτι οτι μενω εδω πλεον, με ρωταγε εμενα πως θα αποδειξω οτι μενω εδω... και μετα απο ενα σωρο ερωτησεις πως θα μπορεσω τελικα να αποδειξω οτι ειμαι εγω και μενω γερμανια πλεον με τον αντρα μου και τα τρια παιδια, μου το εκλεισε και στα μουτρα!!! συγνωμη κυρια μου που σε ενοχλησαμε κιολας, και παιρνεις εδω οποιοδηποτε γερμανικο γραφειο, υπηρεσια αμεσως απαντανε, σε καλημεριζουν ειναι ευγενεστατοι, σε εξυπηρετουν, και σε αποχαιρετουν κιολας και στο 10λεπτο και πολυ ειπα εχεις ξεμπερδεψει!!!! τελος θα μεινουμε στην νεα ελληνικη ιστορια ως οι μεγαλυτεροι γραφειοκρατες, και αγενεστατοι υπαλληλοι στον πλανητη.....
                                Κατά την διάρκεια της σταδιοδρομίας μου ως στρατιωτικός έτυχε για κάποια χρόνια να υπηρετήσω στο στρατιωτικό τμήμα της Ελληνικής πρεσβείας στην Ουάσιγκτον. Εκτός από 2 περιπτώσεις διπλωματικών υπαλλήλων που ξεχώριζαν (η μία μάλιστα μετατέθηκε στο προξενείο της Μελβούρνης γιατί χάλαγε την πιάτσα) όλοι οι υπόλοιποι σε σύνολο περίπου 30 ήταν το απαύγασμα της κακής νοούμενης Ελληνικής γραφειοκρατίας και δημοσιοϋπαλληλίστικη κουλτούρας και συμπεριφοράς. Οι Ελληνοαμερικανοί μόλις άκουγαν ότι δουλεύουμε στην Ελληνική πρεσβεία η έκφρασή τους άλλαζε ως να τους έλεγες ότι πέθανε κάποιος συγγενής τους. Άλλαζαν κατευθείαν όταν τους ξεκαθαρίζαμε ότι εμείς ανήκαμε στην στρατιωτική αποστολή. Το θλιβερό και συνάμα ικανοποιητικό για εμάς ήταν όταν καλούσαν στην δικιά μας υπηρεσία ώστε να να τους εξυπηρετήσουμε ή να μεσολαβήσουμε σε θέματα που ήταν καθαρά του προξενείου. Θέματα για τα οποία το προξενείο ήταν υποχρεωμένο να φέρνει σε πέρας. Το αποκαρδιωτικό και ακόμα περισσότερο εκνευριστικό, ήταν όταν σε συζητήσεις με υπαλλήλους της πρεσβείας ή του προξενείου, οι ίδιοι ανεγκέφαλοι και υπερφίαλοι υπάλληλοι εξυμνούσαν την ταχύτητα και την εξυπηρέτηση των Αμερικάνικων δημόσιων υπηρεσιών.
                                A journey of a thousand miles begins with a single step.

                                Comment

                                Working...
                                X