Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Νορβηγία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Originally posted by vasoulita81
    Παιδιά κι εγω 31 είμαι και εχω κάνει αίτηση για μεταπτυχιακό στο Πανεπιστήμιο του Stavanger!

    Ποια ηλικία καλέ?? Βρέ εγω είμαι παιδούλα ακόμα!!!Κι εσείς το ίδιο!!! Εδώ πάμε να ξεκινήσουμε μια νέα καριέρα σε μια άλλη χώρα και θα κολλήσουμε στην ηλικία και σε αυτές τις λεπτομέρειες???? Βρέ είμαστε υγιείς και αποφασισμένοι?? Ε, τότε και στα 50 μου αν θέλω να κάνω μεταπτυχιακό ή άλλο ένα πτυχίο, τι πειράζει??

    Μην ακούω βλακειούλες Νορβηγάκια μου......


    Effi καλώς μας ήρθες!! Και μην ακούς κανένα! Καλοθελητές υπάρχουν πάντα! Κι εμένα ακόμα και οι κολλητοί μου με κατηγόρησαν οτι είμαι υπερβολικά αισιόδοξη και οτι θα φάω τα μούτρα μου. Και πληγώθηκα πάρα πολύ γιατί δεν με στήριξαν αυτοί που περίμενα στην απόφαση μου. οκ....θα δούμε σε κανένα χρόνο ποιός θα είναι αισιόδοξος και ποιός θα παρακαλάει να βρεθεί μια δουλειά στο εξωτερικό για να έχουν να φάνε...εμείς φταίμε που έχουμε ένστικτο και κοιτάμε μπροστά ώστε να προλάβουμε τις καταστάσεις? (π.χ. φτώχεια, ανέχεια, αδικία κτλ κτλ)

    Τελοσπάντων...δεν ξεσπάω άλλο....η ιστορία θα δείξει...

    Φιλιά σε όλους τους 30ρηδες και άνω που συνεχίζουν να μορφώνονται και διψάνε για γνώση!!!!

    Γεια!
    Παλι σε ενοχλω!! Δεν μετραει η ηλικια οπως ανεφερες αλλα η δυναμη και η θεληση για μια καλυτερη ζωη και φυσικα και η μαθηση. Κι εγω τα ιδια ακουσα και απο αλλους, αλλα προτιμω να μην δωσω σημασια.... Καποτε ενας φιλος μου μου εδωσε μια πολυ χρησιμη συμβουλη...." καθε αποφαση που θα παιρνεις παντα καποιοι αλλοι για διαφορους λογους θα σου πουν χιλια αντιθετα αλλα ο δρομος σου ειναι δικος σου και μονο εσυ προχωρας, το αν επραξες καλως η κακως την αποφαση σου, στο δρομο θα το δεις..."
    Ειναι στο χερι μας να καθορισουμε την τυχη μας και να πετυχουμε!
    Φιλικα Γιαννης!

    Comment


      #92
      Originally posted by archville View Post
      Geia sou Efi.
      Eimai enas apo tous pollous pou psanxnontai gia eksw. Koitaw gia Souhdia kai Norbhgia. Dystyxws to epiasa ligo arga to olo thema, mias kai les oti eisai 30... egw eimai 32-33 kai hdh skeftomai akoma kai metaptyxiako (nai twra sta geramata).Douleia einai poly dyskola ki an einai prepei na metakomiseis ekei kai na matheis ta Norbhgika prwta, ta opoia opws kai naxei exw skopo na mathw an anebw.

      Mporeis na mu steiles plirofories genika gia metaptyxiaka? Apoti epsaksa gia Septembrio exoun liksei genika oi prothesmies bebaia, alla gia Ianouario? O klados mou einai pliroforiki.Esy se poio klado eisai?

      Eyxaristw ek twn proterwn.
      Archville, συγνώμη που δε σου απάντησα νωρίτερα..πολύ ευχαρίστως θα σου στείλω κάποια πραγματάκια που τουλάχιστον αφορούν το πανεπιστήμιο NTNU του Trondheim. Επειδή δυστυχώς τρέχω σαν τη μουρλή λόγω διάφορων καταστάσεων, θα προσπαθήσω αύριο να σου στείλω ένα pm με όσα έχω ψάξει εγώ αλλά και με τα βήματα που χρειάστηκε να κάνω. Ο δικός μου τομέας είναι Παιδοψυχολογία αλλά αν δεν κάνω λάθος στο NTNU είδα κάποιο μεταπτυχιακό σε πληροφορική. Δυστυχώς, στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο έχουν λήξει οι προθεσμίες για όλα τα international μεταπτυχιακά διότι όλα ξεκινάνε τον Σεπτέμβριο. Δε βλάπτει όμως να ρίξεις μια ματιά. Και ναι ρε, δεν θα μας πάρει απο κάτω η ηλικία...μη σου πω καλύτερα έτσι! Θα κοιτάμε αφ'υψηλού τα βρέφη φοιτητάρια που θα μεθοκοπάνε και θα γλεντοκοπάνε ασυστόλως και εμείς θα αφιερωθούμε στις σπουδές μας ως σώφρονες ενήλικοι!

      Comment


        #93
        Originally posted by vasoulita81
        Παιδιά κι εγω 31 είμαι και εχω κάνει αίτηση για μεταπτυχιακό στο Πανεπιστήμιο του Stavanger!

        Ποια ηλικία καλέ?? Βρέ εγω είμαι παιδούλα ακόμα!!!Κι εσείς το ίδιο!!! Εδώ πάμε να ξεκινήσουμε μια νέα καριέρα σε μια άλλη χώρα και θα κολλήσουμε στην ηλικία και σε αυτές τις λεπτομέρειες???? Βρέ είμαστε υγιείς και αποφασισμένοι?? Ε, τότε και στα 50 μου αν θέλω να κάνω μεταπτυχιακό ή άλλο ένα πτυχίο, τι πειράζει??

        Μην ακούω βλακειούλες Νορβηγάκια μου......


        Effi καλώς μας ήρθες!! Και μην ακούς κανένα! Καλοθελητές υπάρχουν πάντα! Κι εμένα ακόμα και οι κολλητοί μου με κατηγόρησαν οτι είμαι υπερβολικά αισιόδοξη και οτι θα φάω τα μούτρα μου. Και πληγώθηκα πάρα πολύ γιατί δεν με στήριξαν αυτοί που περίμενα στην απόφαση μου. οκ....θα δούμε σε κανένα χρόνο ποιός θα είναι αισιόδοξος και ποιός θα παρακαλάει να βρεθεί μια δουλειά στο εξωτερικό για να έχουν να φάνε...εμείς φταίμε που έχουμε ένστικτο και κοιτάμε μπροστά ώστε να προλάβουμε τις καταστάσεις? (π.χ. φτώχεια, ανέχεια, αδικία κτλ κτλ)

        Τελοσπάντων...δεν ξεσπάω άλλο....η ιστορία θα δείξει...

        Φιλιά σε όλους τους 30ρηδες και άνω που συνεχίζουν να μορφώνονται και διψάνε για γνώση!!!!

        Γεια!
        Vasoulita, καλώς σας βρήκα! Ευχαριστώ πολύ για την ηθική υποστήριξη! Έχεις δίκιο, είναι πολύ άσχημο να μη σε στηρίζουν αυτοί που σ'αγαπάνε. Αν μη τι άλλο, θα μπορούσαν να αφήσουν τα καταστροφολογικά σενάρια στην άκρη διότι δυστυχώς όσο αποφασισμένος και να είσαι αμα αρχίζουν την μοίρλα σε βάζουν κι εσένα στο τριπάκι της αμφιβολίας. Αλλα ΟΟΟΧΙ! Οσο ακόμα έχουμε την υγεία μας, σε πείσμα όλων αυτών των καλοθελητάδων, θα τα καταφέρουμε! Ξέρεις τί σκέφτομαι πολλές φορές και συνέρχομαι; Εκείνο το στίχο του τραγουδιού:"δεύτερη ζωή δεν έχει". Ε, λοιπόν κι αν για μένα (και για όλους εσάς) έχει; Να μην προσπαθήσω να τη ζήσω; Εχμμμ...τέλος πάντων, enough με τους συναισθηματιμούς! Εσύ με την αίτησή σου; Σου έχουν απαντήσει; Εγώ περιμένω απο μέρα σε μέρα και μου 'χουν γίνει τα νεύρα τέλια μπαγλαμά!
        (Έχω ακούσει οτι το Stavanger είναι τέλειο!)

        Comment


          #94
          Originally posted by Effi View Post
          Archville, συγνώμη που δε σου απάντησα νωρίτερα..πολύ ευχαρίστως θα σου στείλω κάποια πραγματάκια που τουλάχιστον αφορούν το πανεπιστήμιο NTNU του Trondheim. Επειδή δυστυχώς τρέχω σαν τη μουρλή λόγω διάφορων καταστάσεων, θα προσπαθήσω αύριο να σου στείλω ένα pm με όσα έχω ψάξει εγώ αλλά και με τα βήματα που χρειάστηκε να κάνω. Ο δικός μου τομέας είναι Παιδοψυχολογία αλλά αν δεν κάνω λάθος στο NTNU είδα κάποιο μεταπτυχιακό σε πληροφορική. Δυστυχώς, στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο έχουν λήξει οι προθεσμίες για όλα τα international μεταπτυχιακά διότι όλα ξεκινάνε τον Σεπτέμβριο. Δε βλάπτει όμως να ρίξεις μια ματιά. Και ναι ρε, δεν θα μας πάρει απο κάτω η ηλικία...μη σου πω καλύτερα έτσι! Θα κοιτάμε αφ'υψηλού τα βρέφη φοιτητάρια που θα μεθοκοπάνε και θα γλεντοκοπάνε ασυστόλως και εμείς θα αφιερωθούμε στις σπουδές μας ως σώφρονες ενήλικοι!
          Αγαπητέ Archville, κατάφερά να σου στείλω σήμερα! Δυστυχώς επειδή δεν έχω συμπληρώσει 5 posts δεν μπορώ να σου στείλω pm οπότε σου παραθέτω κάποια πράγματα εδώ. Καλύτερα κιόλας για να μάθει όποιος ενδιαφέρεται! Για τους υπόλοιπους ζητώ χίλια συγνώμη για το κατεβατό που ακολουθεί!
          Το σύστημα εδώ δε μου επιτρέπει να κάνω αναρτηση σε link, ψάξε λοιπόν στο google για το πανεπιστήμιοNTNU (Trondheim), (εκεί έχω κάνει αίτηση εγώ. Βρές την επίσημη σελίδα και κοίτα τη λίστα με όλα τα international μεταπτυχιακά (δηλ. όσα γίνονται στα αγγλικά). Βάση του τομέα σου, έπιασε το μάτι μου αυτά τα δύο απο τη λίστα:"Information Systems" και "Telematics - Communication Networks and Networked Services". Τσεκαρέ τα και κοίτα και τα υπόλοιπα γιατί μπορεί να μου ξέφυγε και κάτι. Ξέρω οτι το ntnu είναι καθαρά τεχνολογικό πανεπιστήμιο, εγώ για να βρώ μεταπτυχιακό στα ανθρωπιστικά ιδροκόπησα! Οπότε εσύ θα έχεις στάνταρ μεγαλύτερη γκάμα επιλογών απο εμένα. Η σελίδα του πανεπιστημίου είναι υπεραναλυτικότατη και σου παραθέτει όποια πληροφορία μπορεί να χρειαστείς, για το ίδιο το πανεπιστήμιο μέχρι και τη ζωή στο Trondheim ή τη Νορβηγία γενικά. Είναι πολύ περήφανοι για τους ιnternational φοιτητές τους και για τα αγγλόφωνα προγράμματά τους εν γένει. Στο συγκεκριμένο λοιπόν πανεπιστήμιο, οι αιτήσεις για μεταπτυχιακό βγαίνουν πάντα τον Οκτώβριο του προηγούμενου σχολικού έτους. Είναι απλά μια ηλεκτρονική φόρμα που συμπληρώνεις με τα στοιχεία σου και την προηγούμενη μορφωτική και εργασιακή σου εμπειρία, όπως και με δίαφορες άλλες ικανότητες που τυχόν διαθέτεις (γλώσσες, Η/Υ κ.τ.λ). Δηλώνεις 2 επιλογές μεταπτυχιακών με πρώτο αυτό που σε ενδιαφέρει περισσότερο. Αφού την αποστείλεις, κατά τον Νοέμβριο σου στέλνουν αν σε ενέκριναν ή όχι (πρόσεξε: δε σε εχουν δεχτεί ακόμα). Αν είναι θετική η απάντηση, σου επισυνάπτουν αρχείο με την κανονική σου αίτηση μαζί με μια λίστα χαρτούρας που πρέπει να εσωκλείσεις όταν τη στείλεις (έχεις περιθώριο μέχρι την 1η Φεβρουαρίου). ΚΑΙ ΕΔΩ ΠΡΟΣΟΧΗ! Για τους οργανωμένους φίλους μας τους Νορβηγούς τα χαρτάκια που σου ζητάνε δεν είναι τίποτα, για μας τους Έλληνες είναι διαβολοβδομάδα στα όρη της κολάσεως! Οπότε επειδή λίγο ως πολύ τα περισσότερα Πανεπιστήμια θέλουν λίγο ως πολύ τα ίδια πράγματα σε συμβουλεύω για τα εξής:

          1. ΤΡΕΧΑ και πάρε συστατικές επιστολές στα αγγλικά απο κανα δυό καθηγητές του πανεπιστημίου που είχες φοιτήσει, όπως και απο προηγούμενους εργοδότες σου. Μερίμνησε όσο νωρίτερα γίνεται γιατί αυτό είναι εξαιρετικά χρονοβόρο και οι καθηγητές αντιμετωπίζουν τις συστατικές λές και είναι χρυσόβουλα του Πάπα. Πρέπει να γλύψεις και να κυνηγήσεις πολύ, εκτός και αν είχες διαπρέψει ή σε θυμούνται.
          2. Επίσης, πάρε μια αναλυτική βαθμολογία και αντίγραφο πτυχίου απο τη γραμματεία της σχολής σου.
          3. Επικύρωσε σε ΚΕΠ το απολυτήριο Λυκείου σου, το αντίγραφο πτυχίου,την αναλυτική σου, μια φωτοτυπία της μπροστινής σελίδας του διαβατηρίου σου (κοινώς ΕΠΙΚΥΡΩΣΕ ότι άλλο ρημάδι χαρτί σου ζητηθεί, αυτά που αναφέρω εγώ είναι τα στανταράκια)
          Για όσες ξένες γλώσσες έχεις πτυχίο τρέχα στα αντίστοιχα ινστιτούτα και βγάλε αντίγραφα πτυχίου. Αυτά δεν χρειάζονται επιπλέον επικύρωση απο ΚΕΠ. (Σημ.: επάρκεια Αγγλικών έχεις με Proficiency Cambridge ή με TOEFL ή IELTS, στα δύο τελευταία θέλουν απλά να στείλεις το χαρτί με τα αποτελέσματά σου).
          4. ΟΟΟΛΑΑΑ τα παραπάνω, εκτός απο τα αγγλικά αντίγραφα πτυχίων και τις συστατικές, τρέξε τα για μετάφραση ή στο Ελληνικό Μεταφραστικό Ινστιτούτο (στο κέντρο Αθήνας) ή σε δικηγόρο που αναλαμβάνει επικυρωμένες μεταφρασεις. Υπάρχουν και γραφεία που αναλαμβάνουν, μπορείς να ψάξεις μέσω internet. Εκεί προετοιμάσου να σκάσεις κάποια λεφτουδάκια (αρκετά αν πας σε δικηγόρο ή γραφείο). Η Μεταφραστική Υπηρεσία του Υπουργείου είναι πιο "οικονομική" αλλά θέλει γύρω στη μια εβδομάδα για να σου τα παραδώσει. Εγώ έδωσα γύρω στα 40 ευρώ για όλα ενώ για το πτυχίο μου των ισπανικών επειδή δε προλάβαινα να το πάω στο Μεταφραστικό το έδωσα σε γραφείο. 10 ευρώ η μια σελίδα!!!!
          5. Φτιάξε ένα ωραίο βιογραφικό στα αγγλικά όπως και ένα motivational letter. Ακόμα και αν δε στα ζητήσουν είναι κάτι παραπάνω απο ευπρόσδεκτα αν τα δουν μέσα στα χαρτιά σου. Αν ψάξεις μέσω internet θα βρείς αρκετά πρότυπα και αν δε βρεις ευχαρίστως σου στέλνω το δικό μου (μόνο που δεν κολλανε οι τομείς μας αδερφάκι μου και πρέπει να του κάνεις γενικό σουλούπωμα - αλλιώς θα αναρωτιούνται οι άνθρωποι τί δουλειά θέλει ο απόφοιτος Πληροφορικής με τον ευαίσθητο ψυχισμό των παιδιών με ειδικές ανάγκες!).
          6. Πήγαινε σε έναν φωτογράφο και βγάλε φωτογραφίες βιογραφικού. Βάλε το καλό σου πρόσωπο: Μια εικόνα - χίλιες λέξεις!
          ΠΡΟΣΕΞΕ: μπορεί να σου ζητηθεί και αποδεικτικό τραπέζης οτι διαθέτεις περί τις 90. 800 νορβηγικές κορώνες (γύρω στα 12.000 ευρώ - ναι, ναι σε παρακαλώ μην πάθεις εγκεφαλικό!!!). Είναι κάτι σαν εγγύηση οτι έχεις να χρηματοδοτήσεις τις σπουδές σου και δε θα ψωμολυσσάξεις περιφερόμενος στους δρόμους της Νορβηγίας. Εγώ, εκείνο το διάστημα της κατάθεσης των χαρτιών μου δεν είχα μαζέψει όλο αυτό το ποσό δεν μπορούσα να τους στείλω κάτι τέτοιο. Ξεψείρισα λοιπόν το επίσημο site τους και είδα οτι αυτό το ζητάνε υποχρεωτικά απο κατοίκους χωρών εκτός της ευρωπαϊκής ένωσης. Το ίδιο μου είπε και η φίλη μου που μένει εκεί και κάνει και αυτή μεταπτυχιακό. Οπότε ψάξ'το και εσύ καλύτερα και μη φρικάρεις αν στο ζητήσουν. ΒΕΒΑΙΑ η αλήθεια είναι οτι τα χρειάζεσαι αυτά τα λεφτά. Και πρόσεξε: αυτό το ποσό είναι μόνο για τον πρώτο χρόνο. Τα πιο πολλά πανεπιστήμια της Νορβηγίας είναι δημόσια (όπως το ntnu) και πληρώνεις ένα συμβολικό ποσό το εξάμηνο της τάξης των 25-30 ευρώ το εξάμηνο και πολλά λέω. Αλλά πρέπει να μπορείς να πληρώνεις το ενοίκιο της εστίας σου (300-400 ευρώ τον μήνα), το φαί σου και τα αλλα σου έξοδα...και η Νορβηγία φίλε μου είναι ΑΚΡΙΒΗ, πολύ ακριβή! Οπότε θα σου χρειαστούν. Τσέκαρε και τί λέει στη σελίδα του ntnu για τους self-financing students, θα καταλάβεις περισσότερα.
          Τυπικά και μόνον, δεν επιτρέπεται να δουλεύεις τον πρώτο χρόνο των σπουδών σου που είναι και ο πιο ζόρικος. Για τον δεύτερο είναι οκ, οπότε αν όλα πάνε καλά μπορείς να ψάξεις για part-time φοιτητοδουλειά που θα σου καλύπτει τα έξοδα. Όπως και να έχει λοιπόν, καλό είναι να έχεις κάνει τα κουμάντα σου απο πριν. Επίσης, να ξέρεις πως δεν είναι απόλυτο να σου βρουν δωμάτιο στην εστία με το που πατήσεις το πόδι σου εκεί. Μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις και αυτό σημαίνει φυσικά έξοδα ξενοδοχείου (που δεν είναι καθόλου οικονομικά!).

          Συνοψίζοντας, σου λέω οτι όσον αφορά τα συγκεκριμένο πανεπιστήμιο (αλλά φαντάζομαι οτι αυτό θα ισχύει για όλα τα πανεπιστήμια σε Νορβηγία και Σουηδία) είναι πολύ οργανωμένο και οι καθηγητές πολύ φιλικοί και συνεργάσιμοι, το είδα και το τσέκαρα με τα ματάκια μου. Κοινώς το ακρως αντίθετο απο τα ελληνικά αγαπητά πανεπιστήμια. Αξίζει τον κόπο η όποια αναμονή και ταλαιπωρία. Οικονομικώς πρέπει να είσαι καλά προετοιμασμένος γιατί τα πράγματα αλλιώς θα είναι δύσκολα. Υπολόγισε οτι χρειάζεσαι γύρω στα 1000 ευρώ τον μήνα και είσαι υπερ-υπερ άνετος, υπολογίζοντας μέσα και ταξίδια στην Ελλάδα ή κανά ρούχο που θα χρειαστείς για το ψοφόκρυο! Φαντάζομαι οτι μπορείς και με λιγότερα, εγώ σου αναφέρω το πιο "άνετο" σενάριο. Επειδή πήγα Νορβηγία και κάθησα περι τις τρεις εβδομάδες, μπορώ να σου πω οτι πρόκειται για μια απλή χώρα χωρίς περιττες πολυτέλειες. Οι άνθρωποι αυτοί, παρ΄όλο που ζουν στη δεύτερη παγκοσμίως χώρα με το πιο μεγάλο κατα κεφαλήν εισόδημα, είναι απλοί και προσγειωμένοι. Δεν περιμένουν απο σένα να ντυνεσαι στην τρίχα, να βγαίνεις κάθε μέρα, να πίνεις και να τρως έξω ή να είσαι λουσάτος. Αυτά ΔΕΝ υπάρχουν! Θα εκπλαγείς αν δεις πόσο ανοιχτοί και ακομπλεξάριστοι είναι.
          Μπορεί να μη σε καλύπτω πλήρως με όλα αυτά και συγνώμη αν σε κούρασα με το κατεβατό. Μη διστάσεις να με ρωτήσεις και για πιο συγκεκριμένα πράγματα. Εγώ επικεντρώθηκα σε χαρτιά και στο οικονομικό μόνο. Καλη συνέχεια!

          Comment


            #95
            Originally posted by Effi View Post
            Vasoulita, καλώς σας βρήκα! Ευχαριστώ πολύ για την ηθική υποστήριξη! Έχεις δίκιο, είναι πολύ άσχημο να μη σε στηρίζουν αυτοί που σ'αγαπάνε. Αν μη τι άλλο, θα μπορούσαν να αφήσουν τα καταστροφολογικά σενάρια στην άκρη διότι δυστυχώς όσο αποφασισμένος και να είσαι αμα αρχίζουν την μοίρλα σε βάζουν κι εσένα στο τριπάκι της αμφιβολίας. Αλλα ΟΟΟΧΙ! Οσο ακόμα έχουμε την υγεία μας, σε πείσμα όλων αυτών των καλοθελητάδων, θα τα καταφέρουμε! Ξέρεις τί σκέφτομαι πολλές φορές και συνέρχομαι; Εκείνο το στίχο του τραγουδιού:"δεύτερη ζωή δεν έχει". Ε, λοιπόν κι αν για μένα (και για όλους εσάς) έχει; Να μην προσπαθήσω να τη ζήσω; Εχμμμ...τέλος πάντων, enough με τους συναισθηματιμούς! Εσύ με την αίτησή σου; Σου έχουν απαντήσει; Εγώ περιμένω απο μέρα σε μέρα και μου 'χουν γίνει τα νεύρα τέλια μπαγλαμά!
            (Έχω ακούσει οτι το Stavanger είναι τέλειο!)

            Για τα δεδομένα της Νορβηγίας 30 χρονών να αρχίζεις σπουδές ειναι πολύ φυσικό. Θα σας αναλύσω τον τροπο σκέψης ενός νεαρού που τελειώνει τώρα το λύκειο. Με την λήξη του σχολείου το πιθανότερο είναι να ταξιδέψει 2-3 χρόνια κάπου μεταξύ Ινδίας και Αργεντινής, λίγο Βραζιλία για να μάθει λίγα ισπανικά, μπορεί να βρεθεί στην Αφρική κλπ. Θα γνωρίσει δηλαδή λίγο τον κόσμο, θα βαρεθεί και μετά θα αποφασίσει τι θα κάνει στο μέλλον του. Αν αποφασίσει να σπουδάσει γύρω στα 25 , θα πάρει χαμηλότοκο φοιτητικό δάνειο απο το κράτος 2% τοκο , σου δίνει γύρω στις 70000 κορώνες για κάθε χρόνο σπουδών,που θα ξεπληρώσει όταν βγεί στην παραγωγή (εμένα η γυναίκα μου μόλις τώρα το ξεχρέωσε στα 45 της). Γυρω στα 30 μπορεί να αποφασίσει ότι δεν θέλει να γίνει μηχανικός αλλά δάσκαλος, οπότε πάλι πίσω στο πανεπιστήμιο κλπ. Εχοντας λοιπον κατα νού ενα τέτοιο ανοικτό σύστημα υπάρχουν πολλοί που σπουδάζουν 30 χρ και 40 και 50 , όπως εγώ πχ. είτε για να αλλάξουν επάγγελμα είτε για μεγαλύτερο μισθό. Δεν σου καλύπτει όμως το μισό εισιτήριο στα μεσα συγκοινωνίας που σταματάει στην ηλικία των 30 χρ. ΧΑ!

            Comment


              #96
              Λίγα λόγια για την ελληνική κοινότητα της Νορβηγίας. Η Νορβηγία ποτέ δεν αποτέλεσε μεταναστευτικό προορισμό για εργασία, όπως άλλες χώρες πχ Γερμανία, ΗΠΑ, Αυστραλία, Βέλγιο. Η μόνη χώρα του Βορρά που δέχθηκε εργάτες ήταν και είναι η Σουηδία, γιαυτό και στις χώρες αυτές υπάρχει ενημερωμένη ομογένεια σε θ'εματα μετανάστευσης, εργασίας, πράγμα που χρειάζονται όσοι αποφασίσουν να μεταβούν στις χώρες αυτές για εργασία. Οι έλληνες της Νορβηγίας είναι πρώην φοιτητες που κάνοντας κάποιο διδακτορικό ή συνέχιση σπουδών κατέληξαν να μείνουν στην Νορβηγία, Ελληνες που δεν βρήκαν εργασία στην γείτονα χώρα και δοκίμασαν και αργότερα και στην Νορβηγία, η που δούλευαν στην Σουηδία και συνέχισαν και στη Νορβηγία, και το μεγαλύτερο ποσοστό έλληνες ελληνίδες που γνώρισαν κάποιο νορβηγό, δημιούργησαν οικογένεια και εγκαταστάθηκαν μόνιμα. Για τον λόγο αυτό και η μικρη ελληνική παρουσία στην Νοβηγία, με το Οσλο να κρατάει τα πρωτεία. Πάντως δεν πρέπει να είμαστε πάνω απο 500 άτομα. Τωρα τελευταία έχει αρχίσει το ρεύμα ελλήνων που προσπαθούν να δοκιμάσουν αναζήτηση εργασίας στη Νορβηγία. Ποτέ άλλοτε. Πολωνοί, Λιθουανοί,κλπ που έρχονται για εργασία στις κατασκευές, έχουν ήδη απο τις χώρες τους πρακτορεία ειδικά για αυτό το σκοπό. Φεύγουν 10, 15 μαζι και εργάζονται σε ένα εργολάβο. Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι πληρώνονται με μισθούς Πολωνίας και όταν αργότερα μαθαίνουν το νορβηγικό μεροκάματο παθαίνουν τα πάνω κάτω και τρέχουν στα δικαστήρια.

              Πιστευω οι πληροφορίες να βοηθήσουν όσους σκέφτονται να ερθουν στην Νορβηγία, ποια πράγματα να προσέξουν και τι να περιμένουν. Το κυριώτερο όλων να μην αποφασίσετε να έρθετε χωρίς να έχετε καλύψει τον παράγοντα στέγαση. Σε κάποιο φίλο, γνωστό, σε τροχόσπιτο, 2-3 μαζί,σε κάποια καλοκαιρινή γνωριμία, κάπου τελος πάντων. Δεν είναι Ελλάδα να την βγάζεις με σαγιονάρα και φανελάκι.
              Τώρα αρχίζουν οι ζέστες αλλά το καλοκαίρι μικρό και το Νοέμβρη πάλι στην κατάψυξη.
              Φιλιά

              ΥΣ Συζητάνε δύο Νορβηγοί στο Trømso (πόλη στο βορρά), και ο ένας διαβάζοντας την εφημερίδα λέει στον άλλο.
              Ξέρεις Ερικ , φέτος το καλοκαίρι θα πέσει Τρίτη.

              Gerog.

              Comment


                #97
                Originally posted by Gerog View Post
                Για τα δεδομένα της Νορβηγίας 30 χρονών να αρχίζεις σπουδές ειναι πολύ φυσικό. Θα σας αναλύσω τον τροπο σκέψης ενός νεαρού που τελειώνει τώρα το λύκειο. Με την λήξη του σχολείου το πιθανότερο είναι να ταξιδέψει 2-3 χρόνια κάπου μεταξύ Ινδίας και Αργεντινής, λίγο Βραζιλία για να μάθει λίγα ισπανικά, μπορεί να βρεθεί στην Αφρική κλπ. Θα γνωρίσει δηλαδή λίγο τον κόσμο, θα βαρεθεί και μετά θα αποφασίσει τι θα κάνει στο μέλλον του. Αν αποφασίσει να σπουδάσει γύρω στα 25 , θα πάρει χαμηλότοκο φοιτητικό δάνειο απο το κράτος 2% τοκο , σου δίνει γύρω στις 70000 κορώνες για κάθε χρόνο σπουδών,που θα ξεπληρώσει όταν βγεί στην παραγωγή (εμένα η γυναίκα μου μόλις τώρα το ξεχρέωσε στα 45 της). Γυρω στα 30 μπορεί να αποφασίσει ότι δεν θέλει να γίνει μηχανικός αλλά δάσκαλος, οπότε πάλι πίσω στο πανεπιστήμιο κλπ. Εχοντας λοιπον κατα νού ενα τέτοιο ανοικτό σύστημα υπάρχουν πολλοί που σπουδάζουν 30 χρ και 40 και 50 , όπως εγώ πχ. είτε για να αλλάξουν επάγγελμα είτε για μεγαλύτερο μισθό. Δεν σου καλύπτει όμως το μισό εισιτήριο στα μεσα συγκοινωνίας που σταματάει στην ηλικία των 30 χρ. ΧΑ!
                Gerog, αυτό για το δάνειο το ήξερα! Δεν ήξερα όμως αυτό το περι νοοτροπίας σπουδών! Μπράβο τους! Μπορώ να πώ οτι χαίρομαι και παίρνω και πέντε βαθειές ανάσες διότι τόσο καιρό φοβόμουν οτι η ηλικία μου θα είναι ανασταλτικός παράγοντας για να με δεχτούν στο μεταπτυχιακό που έχω διαλέξει. Ειλικρινά, τον τελευταίο καιρό μαθαίνω όλο και περισσότερα πράγματα γι αυτούς τους ανθρώπους που με αφήνουν άφωνη! Εαν δεν γίνομαι αδιάκριτη, είσαι πολλά χρόνια Όσλο;

                Comment


                  #98
                  ΥΣ Συζητάνε δύο Νορβηγοί στο Trømso (πόλη στο βορρά), και ο ένας διαβάζοντας την εφημερίδα λέει στον άλλο.
                  Ξέρεις Ερικ , φέτος το καλοκαίρι θα πέσει Τρίτη.

                  Gerog.[/QUOTE]


                  Ωχ, ωχ, ωχ....
                  Και φυσικά το αντίστοιχο μεταξύ Ελλήνων: "Ξέρεις Νίκο, φέτος ο χειμώνας θα πέσει Πέμπτη"!!!
                  Θυμάμαι ένα παλικάρι που είχα γνωρίσει όταν είχα πάει Trondheim που με ρώταγε όλο άγχος αν τον Ιούλιο θα έχει υπερβολική ζέστη στην Ελλάδα γιατί τον έχουν καλέσει σε ένα γάμο. Του απάντησα οτι συνήθως έχει αρκετή ζέστη και τότε με ρωτάει ξανά: "αρκετή ζέστη; δηλαδή πάνω απο 30 βαθμούς;"!!!!

                  Comment


                    #99
                    Gerog καλημέρα και από μένα κάνα δυο ερωτήσεις αυτά τα ειδικά πρακτορεία για Πολωνούς Λιθουανός δεν μπορούν να προσφέρουν υπηρεσίες σε ένα Έλληνα?


                    Εννοείς να έρθουμε με το τροχόσπιτο μας η υπάρχουν τροχόσπιτα που μπορείς να τα ενοικιάσεις εκει

                    επίσης αν μπορείς να μου πεις ονόματα περιοχών του Όσλο που θεωρείς ότι είναι καλλίτερες οι πιθανότητες να βρεθεί ένα σπίτι για ενοικίαση είτε επειδή είναι βιομηχανική περιοχή η περιοχή με logistigs η για άλλους λόγους θα βοηθήσει πολύ στο gouglarisma

                    Σε ευχαριστώ ,και να μην παραλείψω να χαιρετήσω της νέες επιστημονησες ,και επιστήμονες "συμπατριώτες"

                    Comment


                      [QUOTE=Gerog;46168]Για τα δεδομένα της Νορβηγίας 30 χρονών να αρχίζεις σπουδές ειναι πολύ φυσικό. Θα σας αναλύσω τον τροπο σκέψης ενός νεαρού που τελειώνει τώρα το λύκειο. Με την λήξη του σχολείου το πιθανότερο είναι να ταξιδέψει 2-3 χρόνια κάπου μεταξύ Ινδίας και Αργεντινής, λίγο Βραζιλία για να μάθει λίγα ισπανικά, μπορεί να βρεθεί στην Αφρική κλπ. Θα γνωρίσει δηλαδή λίγο τον κόσμο, θα βαρεθεί και μετά θα αποφασίσει τι θα κάνει στο μέλλον του. Αν αποφασίσει να σπουδάσει γύρω στα 25 , ........

                      να ρωτήσω κάτι? με τι λεφτά θα κάνει αυτό το ταξίδι 2-3 χρόνων ? το είχα πάντα απορία. Ευχαριστώ.

                      Comment


                        Αγγλικά

                        Καλημέρα σε όλους!

                        Ήθελα να ρωτήσω την effi που μίλησε για μεταπτυχιακό στο NTNU. Αν υπάρχει πτυχίο της ελληνοαμερικάνικης εκτός του TOEFL δεν γίνεται δεκτό; Ας πούμε ECCE, ECPE, ή TOEIC? Και δεν ρωτάω μόνο για τα πανεπιστήμια αλλά και για εργασία. Αν είναι να μπει κάποιος στη διαδικασία να πιστοποιήσει τις γνώσεις του με πτυχίο, τουλάχιστον ας είναι το κατάλληλο!

                        Ευχαριστώ πολύ όλους που διαθέτουν χρόνο προσωπικό και δίνουν αυτές τις πολύ σημαντικές πληροφορίες γιατί καιγόμαστε για λεπτομέρειες!

                        Εύχομαι τα καλύτερα σε όλους σας!

                        Comment


                          Originally posted by lachesis View Post
                          Καλημέρα σε όλους!

                          Ήθελα να ρωτήσω την effi που μίλησε για μεταπτυχιακό στο NTNU. Αν υπάρχει πτυχίο της ελληνοαμερικάνικης εκτός του TOEFL δεν γίνεται δεκτό; Ας πούμε ECCE, ECPE, ή TOEIC? Και δεν ρωτάω μόνο για τα πανεπιστήμια αλλά και για εργασία. Αν είναι να μπει κάποιος στη διαδικασία να πιστοποιήσει τις γνώσεις του με πτυχίο, τουλάχιστον ας είναι το κατάλληλο!

                          Ευχαριστώ πολύ όλους που διαθέτουν χρόνο προσωπικό και δίνουν αυτές τις πολύ σημαντικές πληροφορίες γιατί καιγόμαστε για λεπτομέρειες!

                          Εύχομαι τα καλύτερα σε όλους σας!
                          Lachesis, καλησπέρα! Η επίσημη σελίδα του πανεπιστημίου NTNU, στα english lnguage requirements εξηγεί οτι δέχονται TOEFL, IELTS, APIEL,MELAB. Αν θές τσέκαρε κι εσύ τη σελίδα τους διότι έχει και αρκετές άλλες χρήσιμες πληροφορίες επ'αυτού (δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να ανεβάσω το link - Απο την αρχική σελίδα NTNU πήγαινε:Studies
                          » Language requirements and courses » English language requirements).
                          Φυσικά, αυτά αφορούν μόνο το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο. Δεν γνωρίζω αν σε άλλα νορβηγικα πανεπιστήμια δέχονται ECPE ή TOEIC.Όσον αφορά την εργασία, δυστυχώς και εκεί δε γνωρίζω να σου πώ με σιγουριά...

                          Comment


                            Σας ευχαριστώ πολύ και τις δύο. Δεν καταλαβαίνω τη λογική αλλά κάτι θα ξέρουν.
                            Στη σελίδα του NTNU έχει και μία σειρά μαθημάτων Νορβηγικών πολύ καλή με γραμματική και ασκήσεις και σου δίνει την επιλογή για εκτύπωση. Το βρήκα πολύ χρήσιμο...τελείωσα αισίως το κεφάλαιο τρία ήδη!

                            Comment


                              GIANNOULA τι κανεις κανενα νεο απο τον Αντωνη?

                              Comment


                                Vasoulita, είναι όντως πολύ μα πολύ ενδιαφέρον αυτό το πρόγραμμα. Πιστεύω οτι θα ενταχθείς πολύ ομαλά έτσι, ιδιαίτερα στο θέμα γλώσσας που όπως και να το κάνουμε είναι ολίγον τι μανίκι! Άντε, με το καλό και καλή επιτυχία!!!
                                Λοιπόοον, εμένα τελικά με δέχτηκαν! Μου απάντησαν χθές! Οπότε τώρα ξεκινάω packing list και θα δώ τι θα πρωτοστριμώξω τέλη Ιουλίου στη βαλιτσάρα μου! Καμιά πρόταση κανείς; (πέρα απο ένα μπουκάλι ούζο για να τρατάρω τους νέους γειτόνους μου!)

                                Comment

                                Working...
                                X