Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τα άσχημα της Αυστραλίας και επί παντός επιστητού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Το παράδειγμα είναι simplified προφανώς. Θεωρώ μόνο ετήσια εισοδήματα και τίποτα άλλο, γιατί τα έξοδα είναι θέμα του καθενός. Μιλώ μόνο για στεγνό εισόδημα. Αλλά βλέπεις ότι ΠΟΛΥ πιο έυκολα θα αγοράσει μια οικογένεια καλό σπίτι στην Αυστραλία παρά στην Ελλάδα.[/QUOTE]

    Συμφωνω απολυτα!!!!Εχω μεγαλωσει στο Κορωπι και ειναι ακριβως ετσι....ακριβα σπιτια χωρις υποδομες...ουτε καν πεζοδρομια.Ενα σπιτι σε περιοχη οπως η φιλοθεη...και δεν αναφερομαι στην πολυτελεια των σπιτιων αλλα στην υποδομη της περιοχης....ειναι απιαστο ονειρο.

    Στην αυστραλια ομως εκτος του οτι υποδομες υπαρχουν παντου, ειναι και οι μισθοι υψηλοτεροι, ασχετα αν βλεπουμε μια τιμη με τα ελληνικα δεδομενα που φαινεται πανακριβο.

    Comment


      Να πω ξανα οτι δεν ειναι τοσο ροδινα τα πραγματα εδω (αυστραλια) και να υπενθυμησω οτι τα περισσοτερα σπιτια εδω ειναι ΞΥΛΙΝΑ με γυψοσανιδες μεσα...
      Για θερμανση?..το συζηταμε...
      Μια χαρα ημαστε στην ελλαδα...
      Μην το γελατε καθολου...
      Και οπως ειπε ο φιλος πιο πανω...Η γυναικα του οταν εμενε εδω επαιρνε 60.000 και ηταν οκ...ΜΟΝΗ ΤΗΣ!!
      Οποτε για οικογενεια που ενδιαφερει εμενα...και πολλους αλλους φανταζομαι..δεν φτανουν...οπως εχω πει πιο πριν..

      Comment


        Αγαπητή gogita,
        ειδικά το θέμα του βόθρου είναι ενδεικτικό του πολιτισμού μας και του σεβασμού του κράτους στον πολίτη. Το ότι η Ραφήνα (!!) που μένει και ο πρώην πρρωθυπουργός ζεί με βόθρους, το Μαρκόπουλο έχει ένα λατομείο που όταν δουλεύει εκτινάσσονται πέτρες και σκόνη στις ταράτσες των κατοικιών, ο Μαραθώνας, η Νέα Μάκρη και η Πεντέλη καίγονται κάθε χρόνο δείχνει ότι τα μάλλον τα προάστια της Αθήνας είναι υπερτιμημένα.
        Επίσης, φίλε Νίκο, στην Αυστραλία οι οικογένειες πράγματι μένουν σε μονοκατοικίες. Σε διαμερίσματα (condos) μένουν ή εργένηδες ή νέοι που μόλις έφυγαν απ΄το το σπίτι και θέλουν να είναι στο buzz του κέντρου, στα μπαράκια nightlife κλπ. Αλλιώς ο οικογενειακός κόσμος ζεί σε ήσυχα προάστια.

        Comment


          Originally posted by abdel View Post

          Και οπως ειπε ο φιλος πιο πανω...Η γυναικα του οταν εμενε εδω επαιρνε 60.000 και ηταν οκ...ΜΟΝΗ ΤΗΣ!!
          Οποτε για οικογενεια που ενδιαφερει εμενα...και πολλους αλλους φανταζομαι..δεν φτανουν...οπως εχω πει πιο πριν..
          Μα αν πάς οικογενειακώς δεν θα δουλεύετε και οι δύο? Εγώ με αυτό το δεδομένο μιλάω, γιατί σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση (αν δηλαδή δουλεύει μόνο ένας) και στην Ελλάδα τίθεται θέμα άμεσης επιβίωσης. Τουλάχιστον στην Αυστραλία θα πάρεις κανά επίδομα, εδώ θα πάρεις ..άσε να μην πώ καλύτερα.

          Το ότι τα σπίτια είναι ξύλινα με γυψοσανίδες είναι μάλλον πλεονέκτημα, φίλε, στο λέω σα μηχανικός. Τα σπίτια τα δικά μας με μπετά, τούβλα, ταράτσες εκτεθειμένες είναι τόσο ενεργοβόρα όσο δεν φαντάζεσαι..Απλά μέχρι τώρα το πετρελαιάκι ήταν φτηνό και δεν μας ένοιαζει και το μπουμπουνάγαμε το καλοροφεράκι..

          Comment


            Originally posted by panultimate View Post
            Μα αν πάς οικογενειακώς δεν θα δουλεύετε και οι δύο? Εγώ με αυτό το δεδομένο μιλάω, γιατί σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση (αν δηλαδή δουλεύει μόνο ένας) και στην Ελλάδα τίθεται θέμα άμεσης επιβίωσης. Τουλάχιστον στην Αυστραλία θα πάρεις κανά επίδομα, εδώ θα πάρεις ..άσε να μην πώ καλύτερα.

            Το ότι τα σπίτια είναι ξύλινα με γυψοσανίδες είναι μάλλον πλεονέκτημα, φίλε, στο λέω σα μηχανικός. Τα σπίτια τα δικά μας με μπετά, τούβλα, ταράτσες εκτεθειμένες είναι τόσο ενεργοβόρα όσο δεν φαντάζεσαι..Απλά μέχρι τώρα το πετρελαιάκι ήταν φτηνό και δεν μας ένοιαζει και το μπουμπουνάγαμε το καλοροφεράκι..
            Στην δικια μου περιπτωση που ειμαι εδω μονος...δεν μπορω να φερω γυναικα και παιδι ακομα..αλλα και να φερω δεν θα μπορει να δουλευει..
            Η μικρη ειναι ΜΙΚΡΗ και δεν θα εχουμε καπου να την αφησουμε..
            Επισης απο επιδοματα.....θα παρουμε αυτο που δεν μπορεις να πεις:-)
            Πρεπει να εχεις υποικοοτητα για να δικαιουσαι επιδομα..
            Απο σπιτια,δεν ξερω....αλλα ξερω οτι ειναι ψευτικα και ακους τα ΠΑΝΤΑ
            απο διπλα και ακομα πιο διπλα κτλ...:-)

            Comment


              το θεμα παιδια ειναι αν την παλευουμε εδω..αν ναι υπομονη και κατι θα γινει εστω μεροδουλι μεροφάι..αλλα αν δεν μπορεις τι κανεις; μενεις εδω και λες πεσε πιτα να σε φαω ή πας εκει και παλευεις οσο μπορεις...ετσι που πανε τα πραγματα εδω σε λιγο δεν θα εχουμε ουτε για το καθημερινο αν εκει μου δινουν μια δουλιτσα και να τα βγαζω περα και να ζω τα παιδια μου εστω και στριμωγμενα εγω θα πηγαινα...

              Comment


                Originally posted by louizianna View Post
                το θεμα παιδια ειναι αν την παλευουμε εδω..αν ναι υπομονη και κατι θα γινει εστω μεροδουλι μεροφάι..αλλα αν δεν μπορεις τι κανεις; μενεις εδω και λες πεσε πιτα να σε φαω ή πας εκει και παλευεις οσο μπορεις...ετσι που πανε τα πραγματα εδω σε λιγο δεν θα εχουμε ουτε για το καθημερινο αν εκει μου δινουν μια δουλιτσα και να τα βγαζω περα και να ζω τα παιδια μου εστω και στριμωγμενα εγω θα πηγαινα...
                Εγω θα ηθελα να δω καποιον που λεει αυτα που λες εσυ Λουιζιανα..και μην το παρεις προσωπικα....την ωρα που θα ειναι εδω και θα ΠΡΕΠΕΙ να παρει μια αποφαση ΖΩΗΣ για αυτον και την ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ του χωρις να ειναι εδω κανενας απο την οικογενεια να το συζητησει για να παρουν μαζι την αποφαση..και χωρις ΚΑΝΕΝΑΝ συγγενη για εστω και μια μικρη βοηθεια,αλλα και χωρις βοηθεια...θα ξερεις οτι καποιον εχεις εδω...Εστω για το τιποτα...
                Τοτε τα ξανα λεμε...
                Γιατι εγω ΘΑ και Θα ..τα ακουμε και απο πολιτικους...
                Σου ξαναλεω...μην το παρεις προσωπικα επειδη απανταω σε εσενα..
                Απλα ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ λενε ΘΑ εμενα ΘΑ εκανα...
                ΕΛΑΤΕ τοτε εδω αφου ΘΑ τα κανατε..
                Γιατι ειστε ακομα ελλαδα??

                Comment


                  abdel,
                  αυτοί που είμαστε ακόμα Ελλάδα (όπως εγώ), είμαστε γιατί προγραμματίζουμε και οργανώνουμε την μετακίνηση μας ώστε να αντιμετωπίσουμε τα λιγότερα δυνατά προβλήματα. Failing to prepare is preparing to fail λένε οι Άγγλοι και έχουν δίκιο.

                  Το να πάρεις μια τουριστική βίζα και ένα αεροπορικό εισιτήριο για Αυστραλία είναι το πιο εύκολο. Μετά?
                  Το δύσκολο είναι να κάτσεις εδώ, να μελετήσεις διαδικασίες, προυποθέσεις, να ετοιμάσεις χαρτιά, δικαιολογητικά και γενικά να οργανωθείς ώστε να μην πάς στα χαμένα.

                  Comment


                    Originally posted by abdel View Post
                    Εγω θα ηθελα να δω καποιον που λεει αυτα που λες εσυ Λουιζιανα..και μην το παρεις προσωπικα....την ωρα που θα ειναι εδω και θα ΠΡΕΠΕΙ να παρει μια αποφαση ΖΩΗΣ για αυτον και την ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ του χωρις να ειναι εδω κανενας απο την οικογενεια να το συζητησει για να παρουν μαζι την αποφαση..και χωρις ΚΑΝΕΝΑΝ συγγενη για εστω και μια μικρη βοηθεια,αλλα και χωρις βοηθεια...θα ξερεις οτι καποιον εχεις εδω...Εστω για το τιποτα...
                    Τοτε τα ξανα λεμε...
                    Γιατι εγω ΘΑ και Θα ..τα ακουμε και απο πολιτικους...
                    Σου ξαναλεω...μην το παρεις προσωπικα επειδη απανταω σε εσενα..
                    Απλα ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ λενε ΘΑ εμενα ΘΑ εκανα...
                    ΕΛΑΤΕ τοτε εδω αφου ΘΑ τα κανατε..
                    Γιατι ειστε ακομα ελλαδα??




                    δεν μενουμε..προσπαθουμε να φυγουμε

                    Comment


                      Originally posted by panultimate View Post
                      abdel,
                      αυτοί που είμαστε ακόμα Ελλάδα (όπως εγώ), είμαστε γιατί προγραμματίζουμε και οργανώνουμε την μετακίνηση μας ώστε να αντιμετωπίσουμε τα λιγότερα δυνατά προβλήματα. Failing to prepare is preparing to fail λένε οι Άγγλοι και έχουν δίκιο.

                      Το να πάρεις μια τουριστική βίζα και ένα αεροπορικό εισιτήριο για Αυστραλία είναι το πιο εύκολο. Μετά?
                      Το δύσκολο είναι να κάτσεις εδώ, να μελετήσεις διαδικασίες, προυποθέσεις, να ετοιμάσεις χαρτιά, δικαιολογητικά και γενικά να οργανωθείς ώστε να μην πάς στα χαμένα.
                      Μαλλον δεν την ξερεις την ιστορια μου...
                      Κανε αν θες τον κοπο και διαβασε τι εχω γραψει στην ανταποκριση μου..

                      Comment


                        Ρε γαμώτο αυτή την κουβέντα είχα σήμερα με κάτι αυστραλούς και στο τέλος τους έβρισα μίζερους και γκρινιάρηδες και ησύχασα. Προσέξτε άρθρο:


                        αυτή είναι μια παγκόσμια μελέτη που γίνεται κάθε χρόνο, την κάνουν οι τράπεζες και μετράει την περιουσία των κατοίκων μιας χώρας. Το 2009 οι Αυστραλοί κατά μέσο όρο είχαν βγει τρίτοι πλουσιότεροι στον κόσμο, φέτος βγήκαν πρώτοι. Τους το δείχνω λοιπόν κι αρχίζουν την γκρίνια, ότι δεν είναι πραγματική περιουσία αλλά είναι επειδή έχει ανέβει το δολάριο, φταίει ότι η μελέτη βάζει μέσα και τα σπίτια τους και δεν πρέπει γιατί είναι φούσκα τα ακίνητα, και δώστου νιανιανιανια. Ναι ρε μεγάλε φούσκα, αλλά όταν πουλάς το σπίτι της γιαγιάς σου σε χαλάει που τσεπώνεις μισό εκατομμύριο και μετά το μασουλάς; Ναι το δολάριο φταίει, δηλαδή όταν πάς στο Μπαλί και στα Φίτζι με το βαρύ σου δολάριο και κάθεται με ένα μισθό όλη η οικογένεια 3 μήνες σε πεντάστερο ξενοδοχείο σε χαλάει; Όταν ψωνίζεις απ'το ebay όλα πάμφθηνα απ'το εξωτερικό σε χαλάει;

                        Σιχτήρ γκρινιάρηδες... να γκρινιάζουν οι έλληνες το καταλαβαίνω, άντε να γκρινιάζουν και πολλοί ευρωπαίοι, αλλά κι οι αυστραλοί ρε γαμώτο;

                        Για τα σπίτια έτσι όπως τα λέει ο panultimate είναι. Ναι είναι ελαφριές κατασκευές αλλά αφού δεν έχει σεισμούς η χώρα τί να κάνουμε τώρα; να τους βάλουμε ελληνικά θεμέλια και μπετόν αρμέ με το ζόρι, μπας και πέσει καμμιά πυρηνική βόμβα; Οι τιμές ναι είναι ακριβές, μου λέγανε εδώ κάτι παλιοί έλληνες ότι το '70 και το '80 έπαιρνες σπίτι στη μελβούρνη με 3 (μικτούς) ετήσιους μισθούς, τώρα θες 8. Ναι μεν έτσι είναι, αλλά από τότε τα σπίτια έχουν διπλασιαστεί σε μέγεθος και τα λεφτά του κόσμου έχουν επίσης αυξηθεί, ε τί θα κάναν οι τιμές των σπιτιών δε θ'ανέβαιναν; Στην τελική έχει και φτηνότερα παραέξω, το ξέρω ότι θέλουν όλοι να δώσουνε $200k και να μένουνε σε μισό στρέμα σπίτι στα 10 λεπτά απ'το κέντρο αλλά δε γίνεται πώς να το κάνουμε, η πόλη μεγαλώνει συνέχεια και η γή εξαντλείται. Και στην τελική δες και τί παίρνεις, που είσαι παντού 10 λεπτά απ'το τρένο, μέσα στο πράσινο, κοντά σε πισίνες/πανεπιστήμια/εμπορικά κέντρα, με το γκαράζ σου και τον κήπο σου, σε μια πόλη που θεωρείται η καλύτερη του κόσμου για να ζήσεις:


                        abdel σε νιώθω φίλε, κι εγώ το έφαγα αυτό τ'αγγούρι, τα πρώτα δύο χρόνια ήμουνα εδώ με προσωρινή βίζα σε ηλίθιο εργοδότη και κακοπληρωμένος (για τον κλάδο μου). Βέβαια ήμουν σε επάγγελμα με μεγάλη ζήτηση οπότε τα λεφτά ήταν και πάλι αρκετά καλά και δεν πλήρωνα νοίκι γιατί υπήρχε σπίτι, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν ένιωθα λίγο μαμάκας σε σχέση μ'αυτά που έβλεπα αλλού. Με το που βγήκε η μόνιμη βίζα παραιτήθηκα την ίδια μέρα κι από τότε παίρνω αύξηση κάθε χρόνο. Όσον αφορά το κόστος ζωής το έχεις πιάσει λάθος το πράγμα κατά τη γνώμη μου. Αυτά που λές εσύ ακριβά (εισητήρια, φαί, καφέδες κλπ) δεν είναι το κόστος ζωής, είναι το κόστος ενός τουρίστα που ήρθε εδώ για ένα μήνα. Για να δείς το πραγματικό κόστος ζωής θα πρέπει να πάρεις την κανονική σου βίζα και να έρθεις εδώ μόνιμα να μεγαλώσεις οικογένεια, και τότε θα δεις ότι είναι στην πραγματικότητα πολύ φτηνότερα απ'την Ελλάδα γιατί η Ελλάδα έχει μεν φτηνά σουβλάκια και τσιγάρα αλλά τα μεγάλα αγγούρια που τρώει ένας οικογενειάρχης εκεί δε φαίνονται με την πρώτη ματιά. Αν το κάνεις αυτό που σου λέω θα δεις για παράδειγμα
                        - τί ωραία που είναι που κανένα σου παιδί δεν θα χρειάζεται φροντιστήριο και ιδιαίτερα ούτε για ξένη γλώσσα ούτε για να περάσει πανεπιστήμιο, γιατί ότι χρειάζονται το μαθαίνουν στο σχολείο.
                        - τί ωραία να μή σκας 50ευρω στον παιδίατρο κάθε τόσο γιατί ο γιατρός είναι τζάμπα.
                        - Να βάζεις φτηνό γκάζι για θέρμανση αντί για πετρέλαιο και γκάζι αντί για βενζίνη και να κάνεις 400χλμ με 20ευρώ. Με το ωραίο σου αυτοκίνητα ντόπιας παραγωγής που είναι 4.000 κυβικά, βρίσκεις ανταλλακτικά και στα περίπτερα και σέρβις κάνεις με $100 (70 ευρώ), το πήρες σε άψογη κατάσταση 3χιλ ευρώ και ΔΕΝ αποτελεί τεκμήριο για φόρο εισοδήματος.
                        - Θα δεις ότι οι επιλογές σου για το στεγαστικό και τις πιστωτικές σου κάρτες είναι και περισσότερες και φτηνότερες.
                        - Ότι μπορείς ό,τι ταχυδρομείται να το αγοράζεις online πάφθηνο απ'την Κίνα και την Αμερική γιατί εδώ δεν υπάρχουν δασμοί και φόροι στο τελωνείο.
                        - Ότι αν κάνεις αύριο μια επένδυση πχ αγοράσεις με δάνειο ένα διαμέρισμα το οποίο νοικιάζεις σε κάποιο φοιτητή, οι τόκοι του δανείου αυτού και όλα τα έξοδα του διαμερίσματος εκπίπτουν και σου έρχεται στο τέλος της χρονιάς μια ωραιότατη επιστροφή φόρου.
                        - Ότι δεν έχει κρατήσεις για σύνταξη, γιατί η σύνταξη είναι τζάμπα και πληρώνεται από τους φόρους όλων.
                        - Ότι τα Χριστούγεννα αντί να διπλασιάζονται οι τιμές παντού, έχει εκπτώσεις.
                        - Και το βασικότερο: όλα τα παιδάκια εδώ πέρα με το που πάνε 18 χρονών αρχίζουν και δουλεύουν έστω μια-δυό βάρδιες στο σουπερμάρκετ την εβδομάδα. Κοίτα γύρω σου ποιοί δουλεύουν στα μακντόναλντς κλπ; παντού πιτσιρίκια. Άντε το πολύ να μείνουν μαζί σου ενώ σπουδάζουν (που τα περισσότερα φεύγουν), και με το που τελειώνουν ανεξαρτητοποιούνται τελείως οικονομικά, ούτε στρατοί ούτε τίποτα. Πού στην Ελλάδα; που για να επιβιώσει ο κανακάρης σου πρέπει να τον θρέφεις μέχρι τα 30, κι αυτό πριν την κρίση, τώρα γράψε 40 να είσαι μέσα.

                        Γι'αυτό σου λέω, μην κολλάς στο ότι είναι ακριβός ο καφές (που δεν είναι).

                        Comment


                          Poltergeist φίλε αν σε είχα μπροστά θα σου έσφιγγα το χέρι!
                          Μας περιγράφεις μια κατάσταση όπως ακριβώς μου την περιγράφει εδώ και χρόνια η γυναίκα μου, μόνο που εγώ (όπως και οι υπόλοιποι Έλληνες) τώρα ξύπνησα από το Ελληνικό όνειρο της -τάχα μου- καλύτερης ποιότητας ζωής στην Ελλάδα.
                          Σε ευχαριστώ για το λεπτομερέστατο ποστ.

                          Comment


                            Εγω προσωπικα τα βρισκω ολα ακριβα εδω (γιαυτο και οι μισθοι ειναι πιο μεγαλοι..ολα ειναι αναλογα) και αν ηταν ολα τοσο καλα θα ειχαν ολοι ακριβα αυτοκιντητα και δεν ειχαν κατι παλιατζουρες που βλεπω στον δρομο..
                            Ολα ειναι και αναλογα απο την δουλεια του καθενα βεβαια..
                            Γιατι δεν αναφερει κανεις τους αστεγους που κοιμουνται κατω απο τις γεφυρες?
                            Γιατι δεν λεει κανεις για αυτους που ξερνανε στους σταθμους των τρενων?
                            Ολοι αυτοι που ζητιανευουν στους δρομους...δεν τους εχει δει κανεις?
                            Βεβαια,οταν ειναι σπιτι δουλεια και δουλεια σπιτι με το αυτοκινητο καθε μερα....πως θα τα δουνε αυτα τα χαλια...
                            Εγω σε πληροφορω οτι θα τα βλεπω για 1-2 χρονια εαν κατσω...που δεν το βλεπω..
                            Δεν αξιζει να σκοτωνομαι στην δουλεια για τον καθε γυφτο εδω περα,να μου δινει ψιχουλα για τα δεδομενα εδω...και να ειμαι μακρια απο την οικογενεια που δεν θα δει το εγγονακι να μεγαλωνει κτλ..Ουτε ειμαι διατεθιμενος να ξεχασω την ζωη την δικια μου και να δουλευω σαν τον αραπη δυο και τρεις δουλειες 7 μερες την εβδομαδα..
                            Ουτε να ερθω εδω και να γυρισω 30 χρονια πισω αγοραζοντας μεταχηρισμενα πραγματα για το σπιτι που θα μεινω...
                            Οχι ευχαριστω...δεν θα παρω..Αφηνω μια κενη θεση εργασιας για αλλον ελληνα-αραπη.
                            Ολοι λενε οτι εδω ειναι ολα τελεια..
                            Για οικογενεια με ενα παιδι και γυναικα εγκυο τα 780 καθαρα δεν φτανουν..Τελειωσε το θεμα..
                            Και δεν ανεφερα ποτε οτι ο καφες ειναι ακριβος!!
                            Η καφετιερα για το σπιτι (της πλακας) ειπα οτι εχει $400..

                            Comment


                              Panultimate ναι έτσι είναι... η Αυστραλία είναι μια καταπληκτική χώρα που μπορεί κάποιος να ζήσει μια πολύ άνετη ζωή, αλλά πρέπει να το δεις μακροπρόθεσμα για να το καταλάβεις και να το απολαύσεις. Δεν είναι χώρα που θα έρθεις απ'το πουθενά για 1-2 χρόνια και ξαφνικά θα είσαι 2-3 φορές καλύτερα απ'ότι στην Ελλάδα. Για την ακρίβεια δεν ξέρω αν υπάρχει καν τέτοια χώρα στον κόσμο πιά, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

                              Για την ποιότητα ζωής της Ελλάδας γενικότερα είναι πάλι μια άλλη συζήτηση, γιατί όπως το βλέπω εγώ η ποιότητα ζωής δεν είναι μόνο η οικονομική άνεση, τα μεγάλα πάρκα και τα μεγάλα σπίτια. Στην Ελλάδα ο κόσμος έχει μια... τάση να το πώ; άνεση; να "δημιουργεί" χρόνο απ'το πουθενά και πολύ αυθόρμητα για τους φίλους και την οικογένειά του, έστω κι αν πρόκειται απλά για έναν καφέ στο σπίτι. Οι αυστραλοί απ'την άλλη προγραμματίζουν όλη τους τη ζωή πολύ νωρίς, κι αυτό περιλαμβάνει και τη διασκέδαση και τις κοινωνικές τους σχέσεις, και οι Έλληνες εδώ τείνουν και αυτοί να απορροφούνται σ'αυτό το μοτίβο. Σε στύλ email για να κανονίσουμε φαί σε δύο μήνες. Εγώ δεν κόλλησα ποτέ σ'αυτό το στυλάκι κι έτσι έχω ψιλοβγεί εκτός πολλών κοινωνικών σχέσεων, άλλοι πάλι φίλοι που ήρθαν απ'την Ελλάδα πρόσφατα βολεύτηκαν και τους άρεσε. Δεν ξέρω.

                              Comment


                                Abdel η Αυστραλία πληρώνει κάθε χρόνια $122δις για κοινωνική πρόνοια, ένα από τα υψηλότερα ποσοστά του προϋπολογισμού στον κόσμο, μαζί με κάτι Σκανδιναβικές χώρες. Είναι πολλά χρήματα φίλε, αν σκεφτείς ότι έχει μόνο 600χιλιάδες άνεργους, περίπου 2εκ συνταξιούχους και κάποιους που δε δουλεύουν για λόγους υγείας, σε αυτούς πάνε αυτά τα χρήματα. Βγαίνουν κάπου $40χιλ το χρόνο ανά άτομο τα οποία έρχονται απ'τους φόρους του κόσμου που εργάζεται. Αυτή είναι μια τεράστια αναδιανομή πλούτου απ'τους πλούσιους στους φτωχούς. Εγώ δε σου λέω ότι είναι όλα τέλεια, αλλά αν μου βρεις εσύ μια άλλη χώρα με τέτοια ποσοστά θα σε παραδεχτώ. Δες αμερική αν θές που 46εκ (ένας στους 6) είναι κάτω απ'το όριο της φτώχειας.

                                LOL δεν εννοούσα μεταχειρισμένα για το σπίτι, καινούργια λέω ότι ψωνίζει ο κόσμος online. Κάμερες, ρολόγια, τέτοια πράγματα... σόρι για τον καφέ, κάπου αλλού θα το διάβασα.

                                Αυτό που λές για το εγγονάκι και τη γιαγιά είναι όντως ένα μεγάλο θέμα, αλλά αυτό το ήξερες και πριν έρθεις εδώ έτσι δεν είναι;

                                Comment

                                Working...
                                X