Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την μεταφορά κατοικίδιων στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σε καταλαβαίνω κ εγώ είμαι στην ίδια φάση..Κοντεύει ο καιρός και αυτό το στάδιο είναι το πιο κρίσιμο..Εγώ τον άλλο μήνα θα στείλω το αίμα στην Αγγλία..Σύμφωνα με την ημερομηνία που είναι τα ταξιδέψουν τα δικά μου, το agriculture μου έβγαλε ότι πρέπει να τους πάρω το αίμα στις 28/9.Αλλά, αυτές τις μέρες θα έρθω κ εγώ σε επαφή με το εργαστήριο, για να μάθω πόσο θα κοστίσουν, πως θα πληρώσω κ πόσο καιρό θα κάνουν τα αποτελέσματα να βγούν. Το καλό είναι ότι θα χρειαστούν μόνο οι 2 απο τις 4 εξετάσεις, να κάνουμε.Απ'ότι κατάλαβα εσείς φεύγετε σύντομα.. Για το κούριερ ακόμη δεν έχω αποφασίσει.. απο μια ματιά που έριξα στο ίντερνετ, πολλές εταιρίες αναλαμβάνουν να στείλουν γενετικό υλικό στο εξωτερικό.. θα πάρω 2-3 και θα δω πιο με συμφέρει καλύτερα... Την φόρμα πάντως δεν θα αφήσω να μου την συμπληρώσει μόνος του ο κτηνίατρος. Εσείς πότε είναι να το στείλετε το αίμα?

    Comment


      Εμεις μεσα στις επομενες μέρες πρεπει να την κανουμε την αποστολή, αν καποιος εχει εμπειρία απο καποια εταιρια ας μας γραψει, η DHL δε δεχεται που πηρα τηλεφωνο.

      Οι τιμές των εξετασεων ειναι αυτες:

      Ehrlichia Canis IFAT 2mls of clotted blood or 1ml serum plain uncoated tubes £44.00
      Brucella Canis SAT 2mls of clotted blood or 1ml serum plain uncoated tubes £13.00
      Lepto Canicola MAT 2mls of clotted blood or 1ml serum plain uncoated tubes £9.90
      Leishmania price is £30.00

      Για την πληρωμή και εγω αρχικά δεν καταλαβαινα αλλα απ οτι μου ειπαν, πρωτα στελνουμε το δειγμα του αιματος και αφου βγουν τα αποτελεσματα, θα στειλουν αυτοι Invoice στον κτηνιατρο για να γινει η πληρωμή. Δεν μπορουσα να πιστεψω οτι πρωτα σου λενε τα αποτελεσματα και μετα γινεται η πληρωμη.

      Comment


        Και οι άλλοι πως το έστειλαν με την DHL?Επειδή είναι αίμα σκύλου? πάντως αν βρεις μια άκρη και δεν σου είναι κόπος, πες μου κ σε εμένα... Ο κτηνίατρος δεν έχει να σου προτείνει κάποια άλλη εταιρεία?

        Comment


          δεν ξερω ρε φιλε πραγματικά , αυτο του ειπα και εγω, λεει οτι γινεται μονο αν φυγει απο νοσοκομείο, οταν του ειπα οτι εχουν ξαναστειλει και αλλοι δειγματα σκύλου μου ζητησε αριθμο φορτωτικης αλλα δεν ηθελα να το συνεχίσω.
          Edit: πηρα παλι τηλεφωνο σημερα την DHL και αυτη τη φορα μου απαντησε μια υπαλληλος που ηταν καλα ενημερωμένη σε αντιθεση με τον κονιορδο που μιλησα χθες, μου ειπε λοιπον οτι μεχρι και πριν ενα χρονο ισχυε κανονικα η αποστολη με πληρωμή χωρις κανενα προβλημα, πλεον πρεπει να εχει το νοσοκομείο-γιατρος κωδικό συνεργασίας με τη DHL και να εχει εγκεκριμένο τον κωδικό για τετοιου ειδους αποστολες

          Η Fedex στέλνει , η χρέωση ειναι 55 ευρω περιπου αν θυμαμαι καλα εως 500 γραμμαρια, απλα κανει το δεμα να φτασει εως 2 μερες, αυτο που δε γνωρίζω ειναι ποσες μερες αντέχει το δείγμα να βρισκεται στο δρομο γιατι και παγοκυστες να βαζουν ποσο να αντεξουν.
          Το θεμα εμενα ειναι οτι η ο σκυλος βρισκεται στο Βολο οποτε για να φυγει για αγγλια τουλαχιστον με Fedex , μου ειπαν 1 μερα θελει για αθηνα και μετα 1 ή 2 για αγγλια και δεν εχω μιλήσει με τον κτηνιατρο να τον ρωτησω αν αντεχει τοσο το δειγμα

          Comment


            Φυγοκέντριση θα στο κάνει ο κτηνίατρος σου ή θα το πας σε μικροβιολογικό? μήπως απο το μικροβιολογικό μπορούν να το δεχτούν? κοίτα επειδή είναι γενετικό υλικό, λογικά θα έχουν μεριμνήσει σχετικά με αυτό..

            Comment


              Originally posted by oinoi-mitsos View Post
              Φυγοκέντριση θα στο κάνει ο κτηνίατρος σου ή θα το πας σε μικροβιολογικό? μήπως απο το μικροβιολογικό μπορούν να το δεχτούν? κοίτα επειδή είναι γενετικό υλικό, λογικά θα έχουν μεριμνήσει σχετικά με αυτό..
              Και την προηγουμενη φορα με τη λυσσα ο κτηνιατρος το ειχε κανει.

              δες τι μου απαντησαν απο την αγγλια
              If you send serum instead of clotted blood it travel better and will keep for at least a month and you can include an ice pack around the sample to keep it cool whilst in transit. Thant should be ok until the sample reaches us.

              Serum Οταν εννοει ειναι το ιδιο που μενει οταν γινεται η φυγοκεντρηση?

              Comment


                Ναι ορός αίματος...

                Comment


                  Στάθη, όταν με το καλό στείλεις πες μου σε παρακαλώ, τι έκανες... εγώ πρέπει να το πάω σε μικροβιολογικό εργαστήριο για να μου το κάνουν φυγοκέντριση.. διάβασα ότι πρέπει να το βάλουμε σε ΄΄ένα κουτί φελιζόλ με παγοκύστη..από που τα παίρνουμε αυτά?

                  Comment


                    Ρώτησε στο φαρμακείο αν έχουν κουτι από φελιζόλ. Συνήθως τους στελνουν τα εμβόλια μεσα σε αυτά και τα κρατάνε.
                    Originally posted by oinoi-mitsos View Post
                    Στάθη, όταν με το καλό στείλεις πες μου σε παρακαλώ, τι έκανες... εγώ πρέπει να το πάω σε μικροβιολογικό εργαστήριο για να μου το κάνουν φυγοκέντριση.. διάβασα ότι πρέπει να το βάλουμε σε ΄΄ένα κουτί φελιζόλ με παγοκύστη..από που τα παίρνουμε αυτά?

                    Comment


                      Χίλια ευχαριστώ socworkersk!!!!

                      Comment


                        Γεια σας παιδια!
                        Διάβασα οδηγίες ενός κυρίου που μετέφερε την γάτα του στην Αυστραλια. Μέχρι στιγμής εμείς περάσαμε τα μικροτσίπ ( έχουμε δυο γάτες), κάναμε εμβόλια λύσσας, περιμέναμε 1,5 μήνα και στείλαμε όρος αίματος στο υπουργείο στην Αθηνα. Ήρθαν τα αποτελέσματα. Τωρα τι γινεται; Μετα απο 6 μήνη καραντίνα πρεπει να στείλουμε το δείγμα και στην Αγγλία; Ζητάμε συγγνώμη... Ίσως είχαμε λιγο παλιές πληροφορίες.. Μήπως μπορει να μας βοηθήσει καποιος; Και παρεμπίπτοντος ο Κτηνιατρος μας ( μένουμε Θεσσαλονίκη) δεν εχει ιδέα τι και πως γινεται και μας είπε να ψάξουμε μόνοι μας. Επειδή πο νόμοι αλλάζουν συχνά και δεν θέλει ευθύνες αν γινει κανένα λαθος.((((

                        Comment


                          εμεις βρισκόμαστε στην τελική ευθεία, διαδικαστικα περισσοτερο με τα κλουβιά, αποπαρασιτώσεις και χαρτια και σε 20 μερες πετάει.


                          Αυτο που ήθελα να ρωτήσω ειναι σχετικα με τα Clinical examinations που γράφει, αυτο εχετε καταλαβει αν καθε φορα που παει το σκυλι στον κτηνίατρο πρεπει να συμπληρώνει και το Clinical examination Και να το υπογράφει ή μονο στις 5 μερες που ειναι να φύγει να το συμπληρώσει στο συγκεκριμένο πεδίο στο διαβατήριο.


                          Επίσης αυτα που ειναι στο ιμπορτ περμιτ στο τελος, συμληρώνονται παντα απο τον κτηνίατρο του κράτους σωστα ?

                          Comment


                            Originally posted by stathis23 View Post
                            εμεις βρισκόμαστε στην τελική ευθεία, διαδικαστικα περισσοτερο με τα κλουβιά, αποπαρασιτώσεις και χαρτια και σε 20 μερες πετάει.


                            Αυτο που ήθελα να ρωτήσω ειναι σχετικα με τα Clinical examinations που γράφει, αυτο εχετε καταλαβει αν καθε φορα που παει το σκυλι στον κτηνίατρο πρεπει να συμπληρώνει και το Clinical examination Και να το υπογράφει ή μονο στις 5 μερες που ειναι να φύγει να το συμπληρώσει στο συγκεκριμένο πεδίο στο διαβατήριο.


                            Επίσης αυτα που ειναι στο ιμπορτ περμιτ στο τελος, συμληρώνονται παντα απο τον κτηνίατρο του κράτους σωστα ?
                            Γειά σου Stathi.. Ίσως να είναι λίγο καθυστερημένα η απάντηση μου... απ' ότι έχω καταλάβει το clinical exam. θα στο συμπληρώσει 5 μέρες πριν φύγει το σκυλί..δηλ. στην τελευταία επίσκεψη στον κτηνίατρο σου... και το άλλο ναι το συμπληρώνει ο κτηνίατρος του κράτους...

                            Comment


                              Πότε φεύγει εσένα το σκυλάκι σου?

                              Comment


                                Μεταφορά κατοικίδιων στην Αυστραλία

                                Καλησπέρα! Είμαι νέα στην ομάδα.. πρόκειται να μετακομίσω στην Αυστραλία τον Φλεβάρη του 2018. Θέλω να μεταφέρω μαζί μου την γάτα μου που είναι 5 χρόνων. Είχε κανείς παρόμοια εμπειρία? Κάτι να με συμβουλεύσει? Έχω ενημερωθεί από το site το επίσημο για την καραντινα και το τι ζητάει η χώρα για να δεχτεί το κατοικιδιο. Αλλά οσον αφορά τη μεταφορά οι αεροπορικές δεν αναλαμβάνουν και θα σταλεί ως cargo.... Έχω προβληματιστεί πολύ!

                                Comment

                                Working...
                                X