Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με νοσηλευτές, ιατρούς και παραϊατρικά επαγγέλματα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Alex81 View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ!
    Ναι,για το IELTS με τα 7αρια και μεταφρασμενα τα πτυχια ξέρω. Για την ΕΝΕ δεν το ήξερα,χρησιμο! Αυτήν την ευρωπαική οδηγία που λες ομολογώ ότι πρώτη φορά την ακούω! Δηλαδή?
    Και μια άλλη ερώτηση...αφού αναγνωριστεί το πτυχίο με το καλό...μπορεί να βρει sponsorship σε αυτήν την δουλειά? Υπάρχουν? Το καλύτερο είναι να πάει Αυστραλία με καμια τουριστική και να ψάχνει sponsorship ή μπορεί να βρει και απο Ελλάδα στέλνοντας βιογραφικά? Επειδή ακούμε ότι η ζήτηση για νοσηλεύτριες είναι μεγάλη....
    Ω ναι ειναι τεραστεια. Κανρις δεν μπορει να σου εγγυηθει σπονορινκ κ φυσικα εγω δεν ειμαι αρμοδια να σε συμβουλεψω με ποιον τροπο να κατέβει. Για τον καθενα μας ισχυουν διαφορετικα πραγματα. Εγω ας πουμε δεν υα το έκανα ποτε με τουριστικη γι αυτο κ εβγακα φοιτητικη. Αρχιστε να διαβάζετε το συγκεκρινενο θρεντ απο την αρχη κ οτι αλλο σχετικο για τη μεταναστευση εδω μεσα. Πραγματικα θα σας διαφωτίσει

    Originally posted by dim-mar View Post
    Καλησπέρα! Γνωρίζει κανείς αν για να αποκτήσεις την αναγνώριση του πτυχίου νοσηλευτικής ΤΕ χρειάζεται να κάνεις μαθήματα ή κάποια πρακτική ασκηση? Μιλάω για Αυστραλία - Νέα Ζηλανδία.
    Εισαι απόφοιτος τει ή δε? Γιατι εχρι τεραστρια διαφορα υο ενα απο υο αλλο.
    Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

    Comment


      Originally posted by FarfyFfs View Post
      Ω ναι ειναι τεραστεια. Κανρις δεν μπορει να σου εγγυηθει σπονορινκ κ φυσικα εγω δεν ειμαι αρμοδια να σε συμβουλεψω με ποιον τροπο να κατέβει. Για τον καθενα μας ισχυουν διαφορετικα πραγματα. Εγω ας πουμε δεν υα το έκανα ποτε με τουριστικη γι αυτο κ εβγακα φοιτητικη. Αρχιστε να διαβάζετε το συγκεκρινενο θρεντ απο την αρχη κ οτι αλλο σχετικο για τη μεταναστευση εδω μεσα. Πραγματικα θα σας διαφωτίσει



      Εισαι απόφοιτος τει ή δε? Γιατι εχρι τεραστρια διαφορα υο ενα απο υο αλλο.
      καλημερα! Όπως γραφω είμαι ΤΕ νοσηλευτρια. Έχω ήδη ξεκινήσει τη διαδικασία αναγνώρισης του πτυχίου μου στη ΝΖ . Ουσιαστικά περιμένω την τελική τους απάντηση μετά απο πολύ καιρό ταλαιπωρίας και μεγάλης γραφειοκρατίας. Αυτο που δεν γνωρίζω είναι αν απο τους ¨Ελληνες αποφοιτους ΤΕΙ ζητόυν ΠΡΙΝ δώσουν την αναγνώριση να παρακολουθήσουν courses εκεί. Γνωρίζεις κατι σχετικο? Σε λίγο θα γνωρίζω κι εγω , απλα εχω μεγάλη αγωνια για αυτο το θέμα....

      Comment


        Originally posted by dim-mar View Post
        καλημερα! Όπως γραφω είμαι ΤΕ νοσηλευτρια. Έχω ήδη ξεκινήσει τη διαδικασία αναγνώρισης του πτυχίου μου στη ΝΖ . Ουσιαστικά περιμένω την τελική τους απάντηση μετά απο πολύ καιρό ταλαιπωρίας και μεγάλης γραφειοκρατίας. Αυτο που δεν γνωρίζω είναι αν απο τους ¨Ελληνες αποφοιτους ΤΕΙ ζητόυν ΠΡΙΝ δώσουν την αναγνώριση να παρακολουθήσουν courses εκεί. Γνωρίζεις κατι σχετικο? Σε λίγο θα γνωρίζω κι εγω , απλα εχω μεγάλη αγωνια για αυτο το θέμα....
        Οπως εγραψα και πιο πσνω αν το πτυχιο σου υπαγεται κατω απο την ευρωοσικη οδηγια 2005/36/εκ τοτρ σναγνωριζεται αυτοματα αρκει νσ παρεχεις τα απαεαιτγτα εγγραφα απο ενε κ διευθυνση υγεθας της περιφέρεια ς που εξεδωσες την αδεια ασκησεως επαγγελματος ...βλεπε πιστοποιητικο υφιστάμενης επαγγελματικης κατάστασης. Αλλιως θα πρεοει να περασρις ενα 3μηνο course το λεγομενο iron course που στοιχιζρι μερικες χιλιαδες δολάρια περιπου 13 για να αποδειξεις επαρκεια γνωσεων κουλουπου κουλουπου. Αυτα τα ολιγα γτ ειναι κ πολλα
        Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

        Comment


          Ευχαριστώ πολυ! Ελπίζω οτι όλα θα πανε καλα και με εμένα γιατι είμαι απόφοιτος ΤΕΙ με μεγάλη προυπηρεσία . Έχω ατείλει ηδη το πιστοποιητικό υφιστάμενης επαγγελματικής κατάστασης. Ηταν από τα πρώτα χαρτια που μου ζητήθηκαν. Ελπίζω να μην χρειάζομαι το iron course γιατί τότε... τα πράγματα θα δυσκολέψουν πολύ.
          Originally posted by FarfyFfs View Post
          Οπως εγραψα και πιο πσνω αν το πτυχιο σου υπαγεται κατω απο την ευρωοσικη οδηγια 2005/36/εκ τοτρ σναγνωριζεται αυτοματα αρκει νσ παρεχεις τα απαεαιτγτα εγγραφα απο ενε κ διευθυνση υγεθας της περιφέρεια ς που εξεδωσες την αδεια ασκησεως επαγγελματος ...βλεπε πιστοποιητικο υφιστάμενης επαγγελματικης κατάστασης. Αλλιως θα πρεοει να περασρις ενα 3μηνο course το λεγομενο iron course που στοιχιζρι μερικες χιλιαδες δολάρια περιπου 13 για να αποδειξεις επαρκεια γνωσεων κουλουπου κουλουπου. Αυτα τα ολιγα γτ ειναι κ πολλα

          Comment


            Originally posted by dim-mar View Post
            Αυτο που δεν γνωρίζω είναι αν απο τους ¨Ελληνες αποφοιτους ΤΕΙ ζητόυν ΠΡΙΝ δώσουν την αναγνώριση να παρακολουθήσουν courses εκεί.
            Στο Registered nurse international application form στην σελίδα 5 γράφει ότι μπορεί να σου
            ζητήσουν να κάνεις ένα Competence assessment programme διάρκειας 6 -8 εβδομάδων.

            Link :


            Ελπίζω να μην στο ζητήσουν ( γιατί έχεις κάνει 3 χρόνια σπουδών + την προυπηρεσία ),
            αλλά εάν στο ζητήσουν πληροφορίες για ένα Nursing Council-approved competence
            assessment programme
            υπάρχουν παρακάτω :

            Link :
            Competence assessment programmes / Education / Home - Nursing Council of New Zealand

            Επίσης ρίξε και μια ματιά παρακάτω, γιατί από 1 March 2013 έχει
            new prescribed qualifications for registration :

            Link :
            New qualification for registered nurses from overseas / News / Home - Nursing Council of New Zealand

            Comment


              Καλησπέρα,
              είμαι διαιτολόγος και εδώ και λίγο διάστημα ψάχνω σχετικά με την αναγνώριση του πτυχίου μου στην Αυστραλία.. Έχω μιλήσει με πολλά άτομα και έχω καταλάβει πως γίνετε η διαδικασία για την οποία θα ενημερώσω όταν θα λάβω μέρος σ αυτήν.
              Ψάχνοντας γενικά και μιλώντας με διάφορα άτομα, μου έθεσαν ένα θέμα που με έκανε να απορήσω αν όντως Ισχύει και το θέτω σε σας εδώ..
              Δεδομένου ότι η Αυστραλία είναι κοινοπολιτεία με την Αγγλία, εάν δουλέψεις στην Αγγλία για κάποιο διάστημα ή έχεις σπουδάσει εκεί το πτυχίο σου αναγνωρίζεται αυτόματα. Ισχύει κάτι τέτοιο? Γενικά η αναγνώριση του ελληνικού πτυχίου είναι δύσκολη υπόθεση στην Αυστραλία. Αν όμως ισχύει αυτό θα μπορούσε να λύσει τα χέρια σε πολλά άτομα..
              I was born with a fire for every experience and an obsession for freedom..

              Comment


                και εγώ νοσηλεύτρια ειμαι εξειδικευμένη στις ενδοσκοπήσεις και άρχισα να ψάχνομαι για εξωτερικό αλλά δεν ξέρω από που να αρχίσω. ...

                Comment


                  Originally posted by Mina Kat View Post
                  και εγώ νοσηλεύτρια ειμαι εξειδικευμένη στις ενδοσκοπήσεις και άρχισα να ψάχνομαι για εξωτερικό αλλά δεν ξέρω από που να αρχίσω. ...
                  Καλησπέρα Mina Kat κ καλώς ήρθες στην παρέα μας
                  Κάθε αρχή κ δύσκολη σιγά σιγά θα βρεις αυτό που σε ενδιαφέρει
                  Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                  Comment


                    Ευχαριστώ και πάλι ...

                    Comment


                      Originally posted by Mina Kat View Post
                      και εγώ νοσηλεύτρια ειμαι εξειδικευμένη στις ενδοσκοπήσεις και άρχισα να ψάχνομαι για εξωτερικό αλλά δεν ξέρω από που να αρχίσω. ...
                      Ξεκινάς από εδώ! http://www.patriotaki.net/%CE%B1%CE%...B9%CE%B1-4808/

                      Comment


                        Καλησπέρα και από μένα,
                        Είμαι νοσηλεύτρια (και ας χρησιμοποιώ αντρικό όνομα στο blog).Εγώ είμαι στην Αυστραλία εδώ και ένα χρόνο με την οικογένειά μου. Έχω πτυχίο νοσηλευτικής ΑΕΙ και 10 χρόνια προυπηρεσίας από δημόσιο νοσοκομείο. Έκανα αίτηση στον AHPRA 15 Μαρτίου. Μου απάντησαν 23 Αυγούστου ότι το πτυχίο μου αναγνωρίζεται ως ισότιμο αλλά δεν έχω 2 χρόνια προυπηρεσία σε C1 χώρα (Αγγλία, Ιρλανδία, ΗΠΑ, Καναδά ,Χογκ Κογκ, Σιγκαπούρη). Οπότε μου είπαν ότι πρέπει να κάνω 3μηνο bridging course που φυσικά κοστίζει και δεν έχω τη δυνατότητα. Αυτό βέβαια δεν υπήρχε πουθενά στα σαιτ τους και ούτε μου γνωστοποιήθηκε επίσημα με το γράμμα της απόρριψης που μου έστειλαν. Αμέσως έκανα ένσταση και περιμένω τώρα πάλι για μια τους απάντηση. Αν μου απντήσουν πάλι αρνητικά θα πάω δικαστικά. Αυτή τους η απόφαση δεν βασίζεται σε νόμους αλλά σε εσωτερικά έγγραφα δικά τους που δεν είναι επίσημα.Είναι κανείς από τους συναδέλφους σε παρόμοια κατάσταση? Έχετε κάνει ένσταση? Τι σας απάντησαν? Από αυστραλέζικα blogs βλέπω ότι υπάρχει γενικά πρόβλημα μη αποδοχής νοσηλευτών από Ε.Ε. Το γεγονός αυτό είναι τελείως αντίθετο με το κλίμα που επικρατούσε στις ενημερώσεις του Χίλτον όπου μας είχαν πει ότι οι νοσηλευτές από Ελλάδα είναι αναγνωρισμένοι και καλοδεχούμενοι. Παρακαλώ τους συναδέλφους που έχουν προηγηθεί χρονικά να μας πουν τις εμπειρίες τους. Ευχαριστώ και καλή συνέχεια.

                        Comment


                          Γεια σου Κυριάκο. Και γω νοσηλευτρια ΠΕ με σχεδον 8 χρονια προυπήρεσιας στο δημόσιο και 2 χρονια ιδιωτικο. Τα ιδια και ο άντρας μου. Με τέσσερα παιδιά. Ειμαστε στη διαδικασία του ielts και πραγματικά πιστεύαμε οτι θα υπήρχε κάποια αξιοκρατία έστω στην Αυστραλία. Σκεφτόμασταν να μεταναστεύσουμε αλλά τωρα μου έκοψες τα φτερα. Σε παρακαλώ οταν αναγνωριστεί το πτυχίο σου κάνε παράθεση στο patriotaki και αν μπορεις στειλε μου ένα μήνυμα στο toniastr123@hotmail.com. Ευχαριστώ Αντωνία

                          Comment


                            [QUOTE=kyriakos;72569]Καλησπέρα και από μένα,
                            Είμαι νοσηλεύτρια (και ας χρησιμοποιώ αντρικό όνομα στο blog).Εγώ είμαι στην Αυστραλία εδώ και ένα χρόνο με την οικογένειά μου. Έχω πτυχίο νοσηλευτικής ΑΕΙ και 10 χρόνια προυπηρεσίας από δημόσιο νοσοκομείο. Έκανα αίτηση στον AHPRA 15 Μαρτίου. Μου απάντησαν 23 Αυγούστου ότι το πτυχίο μου αναγνωρίζεται ως ισότιμο αλλά δεν έχω 2 χρόνια προυπηρεσία σε C1 χώρα (Αγγλία, Ιρλανδία, ΗΠΑ, Καναδά ,Χογκ Κογκ, Σιγκαπούρη). Οπότε μου είπαν ότι πρέπει να κάνω 3μηνο bridging course που φυσικά κοστίζει και δεν έχω τη δυνατότητα. Αυτό βέβαια δεν υπήρχε πουθενά στα σαιτ τους και ούτε μου γνωστοποιήθηκε επίσημα με το γράμμα της απόρριψης που μου έστειλαν. Αμέσως έκανα ένσταση και περιμένω τώρα πάλι για μια τους απάντηση. Αν μου απντήσουν πάλι αρνητικά θα πάω δικαστικά. Αυτή τους η απόφαση δεν βασίζεται σε νόμους αλλά σε εσωτερικά έγγραφα δικά τους που δεν είναι επίσημα.Είναι κανείς από τους συναδέλφους σε παρόμοια κατάσταση? Έχετε κάνει ένσταση? Τι σας απάντησαν? Από αυστραλέζικα blogs βλέπω ότι υπάρχει γενικά πρόβλημα μη αποδοχής νοσηλευτών από Ε.Ε. Το γεγονός αυτό είναι τελείως αντίθετο με το κλίμα που επικρατούσε στις ενημερώσεις του Χίλτον όπου μας είχαν πει ότι οι νοσηλευτές από Ελλάδα είναι αναγνωρισμένοι και καλοδεχούμενοι. Παρακαλώ τους συναδέλφους που έχουν προηγηθεί χρονικά να μας πουν τις εμπειρίες τους. Ευχαριστώ και καλή συνέχεια.[/QUOTE


                            Καλησπέρα! Εγώ έκανα την ίδια διαδικασία στη Νέα Ζηλανδία, την "αδερφή" χώρα της Αυστραλίας. Αντιμετώπισα ακριβώς τα 'ιδια με την Kyriakos. Αναγνωρίζουν το πτυχίο μου και τα προσόντα μου , τα οποία ούτως ή άλλως είναι προαπαιτούμενα,όμως με ενημέρωσαν ότι για να πάρω full registration θα πρέπει να παρακολουθήσω ένα Competence Assessment Programme. Για να το παρακολουθήσω, πρέπει να κλείσω άμεσα θέση σε ένα από τα Ιδρύματα που το παρέχουν γιατί μου λένε ότι υπάρχει μεγάλη αναμονή που φτάνει τον ένα χρόνο. Εγώ τους έστειλα επιστολή ένστασης παραθέτοντας και πάλι τα προσόντα μου που οι ίδιοι αναγνώρισαν, λέγοντας ότι αυτό που ζητούν είναι πρακτικά αδύνατο, καθώς είμαι μητέρα 3 παιδιών σχολικής και προσχολικής ηλικίας, έχω τη δουλειά μου στο δημόσιο νοσοκομείο όπου δουλεύω εδώ και 12 χρόνια και στην τελική θεωρώ ότι στους τομείς που θέλουν να με ελέγξουν με αυτό το πρόγραμμα, έχει αποδειχθεί -με τα έγγραφα που έχω παραθέσει - ότι έχω τουλάχιστον ικανοποιητικές επιδόσεις. (Γιατί λοιπόν με αμφισβητούν???) Οι τομείς αυτοί είναι: language fluency, professional responsibility, management of nursing care, interpersonal relationships, interprofessional healthcare& quality improvement. Εγώ λοιπόν αρνήθηκα να συνεχίσω και ο φάκελός μου αποσύρθηκε. Αν μπορούσα λοιπόν να συνεχίσω συνολικά θα έπρεπε να περιμένω 1 χρόνο μέχρι να παρακολουθήσω το πρόγραμμα, 3 μήνες για να το τελειώσω, να επιστρεψω Ελλάδα και να ξεκινήσω ΜΕΤΑ διαδικασία για visa ( άλλους 6 μήνες περίπου). Σύνολο λοιπόν 2 χρόνια περίπου!!! Υπολογίστε μαζί και τα έξοδα για την αναγνώριση, τα εισητήρια, τα fees για το πρόγραμμα και τα έξοδα της visa + άλλα εισητήρια για να ξαναπάμε ΝΖ. Στο μεταξύ δεν θα πληρώνομαι από τη δουλειά μου για κάποιο χρονικό διάστημα που θα είμαι εκει.....
                            Δεν σας λέω να μην το προσπαθήσετε. Έχετε όμως στο πίσω μέρος του μυαλού σας όλο αυτό και θα έλεγα να περιμένουμε όλοι τί θα γίνει με την Kyriakos. Πάντως βλέπω ότι τους νοσηλευτές της ΕΕ θέλουν να τους ταλαιπωρήσουν για κάποιο λόγο. Θα δούμε που θα βγει όλο αυτό, με μπροστάρηδες τα παιδιά που ήδη βρίσκονται εκεί.

                            Κουράγιο και το κεφάλι ψηλά!

                            Comment


                              Originally posted by toniastr123@hotmail. View Post
                              Γεια σου Κυριάκο. Και γω νοσηλευτρια ΠΕ με σχεδον 8 χρονια προυπήρεσιας στο δημόσιο και 2 χρονια ιδιωτικο. Τα ιδια και ο άντρας μου. Με τέσσερα παιδιά. Ειμαστε στη διαδικασία του ielts και πραγματικά πιστεύαμε οτι θα υπήρχε κάποια αξιοκρατία έστω στην Αυστραλία. Σκεφτόμασταν να μεταναστεύσουμε αλλά τωρα μου έκοψες τα φτερα. Σε παρακαλώ οταν αναγνωριστεί το πτυχίο σου κάνε παράθεση στο patriotaki και αν μπορεις στειλε μου ένα μήνυμα στο toniastr123@hotmail.com. Ευχαριστώ Αντωνία
                              Ok toniastr. Μολις έχω νεότερα θα σας ενημερώσω. Εν τω μεταξύ αν άλλος συνάδελφος έχει αντίστοιχη εμπειρία ας τη μοιραστεί μαζί μας. Θα ήταν χρήσιμο να ξέρουμε ότι έστω και ένας κέρδισε την ένσταση ή αν όχι πως το προχώρησε παραπέρα. Κι εγώ νόμιζα ότι η συμπληγάδες ήταν το ielts αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι.

                              Comment


                                αγαπητε kyriakos θα ηθελα να σε ρωτησω συμπληρωματικα αν αυτο το τριμηνο εκπαιδευσης σου ζητηθηκε απο το κεντρικο της AHPRA η στο απαιτησε το περιφερειακο τμημα που εκανες αιτηση και σε ποια περιοχη εισαι. Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων. Επισης σου ζητησαν να δωσεις γραπτες εξετασεις για να αποδειξεις γνωση;

                                Comment

                                Working...
                                X