Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΥΡΕΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ρε τι πραμα ειναι αυτο... τα μισα σαιτ ειναι στα Σουηδικα και τα αλλα μισα ειναι στα Σουηδοαγγλικα...αλλα θα ερθει ο καιρος που θα ψαχνουν σπιτια και αυτοι εδω..ολα τα σαιτ να ειναι σε greeklish

    Comment


      Originally posted by ευανθια View Post
      .................................................. ..........
      Αυτο που θελω να σου επισημανω ειναι να μην στειλεις σε καμμια περιπτωση λεφτα για προκαταβολη . Υπαρχουν απατεωνες .
      Μου συνέβηκε στο Γέτεμποργ. Βρήκα στούντιο επιπλωμένο και χάρηκα. Όλα καλά, όλα ανθηρά...Μόλις μου είπαν να στείλω προκαταβολή (τριπλή) απο Ελλάδα πριν πάρω τα κλειδιά στα χέρια μου, τους είπα ότι δεν συνηθίζω να πράττω έτσι...
      Παρόλα αυτά, μερικές μέρες μετά, μου στείλανε ξανά μεηλ μήπως και άλλαξα γνώμη!
      Πάντως, η ουσία της υπόθεσης είναι ότι: έστειλα 100+ μεηλ, απάντησαν περίπου οι μισοί, ακόμη και αρνητικά, ότι δηλαδή είχαν βρει άτομο. Μερικοί μου στέλνουν ακομη μεηλ, μήπως δεν βρήκα σπίτι...
      Αρκετοί χάρηκαν που είμαι απο την Ελλάδα και προσπάθησαν να πουν μερικές λέξεις στα Ελληνικά. Άλλοι απόρησαν πως ξεκινώ ολομόναχη να κάνω μια αρχή σε μια τόσο μακρινή και διαφορετική χώρα.

      Ό,τι έγινε, έγινε...Για αλλού ξεκίνησα, και αλλού η ζωή με πάει...
      Göteborg λοιπόν!
      Σε λίγες ώρες, θα δω επιτέλους τη Σουηδία τετ -α - τετ...
      Η ζωή είναι σαν καρδιογράφημα. Η ευθεία σε σκοτώνει...

      Comment


        Μου συνέβηκε στο Γέτεμποργ. Βρήκα στούντιο επιπλωμένο και χάρηκα. Όλα καλά, όλα ανθηρά...Μόλις μου είπαν να στείλω προκαταβολή (τριπλή) απο Ελλάδα πριν πάρω τα κλειδιά στα χέρια μου, τους είπα ότι δεν συνηθίζω να πράττω έτσι...
        Παρόλα αυτά, μερικές μέρες μετά, μου στείλανε ξανά μεηλ μήπως και άλλαξα γνώμη!
        Πάντως, η ουσία της υπόθεσης είναι ότι: έστειλα 100+ μεηλ, απάντησαν περίπου οι μισοί, ακόμη και αρνητικά, ότι δηλαδή είχαν βρει άτομο. Μερικοί μου στέλνουν ακομη μεηλ, μήπως δεν βρήκα σπίτι...
        Αρκετοί χάρηκαν που είμαι απο την Ελλάδα και προσπάθησαν να πουν μερικές λέξεις στα Ελληνικά. Άλλοι απόρησαν πως ξεκινώ ολομόναχη να κάνω μια αρχή σε μια τόσο μακρινή και διαφορετική χώρα.

        Ό,τι έγινε, έγινε...Για αλλού ξεκίνησα, και αλλού η ζωή με πάει...
        Göteborg λοιπόν!
        Σε λίγες ώρες, θα δω επιτέλους τη Σουηδία τετ -α - τετ...
        __________________
        Η ζωή είναι σαν καρδιογράφημα. Η ευθεία σε σκοτώνει...

        Καλη αρχη!!!

        Comment


          περα απο τις αποστασεις, μονο η περιοχη του Hisingen ειναι προς αποφυγη?Για να ξερω στο περιπου που να ψαχνω..
          Και περιπου ποση ωρα ειναι πχ. το Sevedalen απο το κεντρο(το οποιο αν καταλαβα καλα ειναι οι περιοχες Majorna, Annedal)?Αν δεν ξερει καποιος ας μου συγκρινει μια περιοχη της αρεσκειας του με τις παραπανω σε σχεση με 2 αντστοιχες της Ελλαδας, οσων αφορα την αποσταση και την "φημη"...
          Παντα μιλωντας για το ΓΚΕΤΕΜΠΟΡΓΚ

          Comment


            Originally posted by serina View Post
            Μου συνέβηκε στο Γέτεμποργ. Βρήκα στούντιο επιπλωμένο και χάρηκα. Όλα καλά, όλα ανθηρά...Μόλις μου είπαν να στείλω προκαταβολή (τριπλή) απο Ελλάδα πριν πάρω τα κλειδιά στα χέρια μου, τους είπα ότι δεν συνηθίζω να πράττω έτσι...
            Παρόλα αυτά, μερικές μέρες μετά, μου στείλανε ξανά μεηλ μήπως και άλλαξα γνώμη!
            Πάντως, η ουσία της υπόθεσης είναι ότι: έστειλα 100+ μεηλ, απάντησαν περίπου οι μισοί, ακόμη και αρνητικά, ότι δηλαδή είχαν βρει άτομο. Μερικοί μου στέλνουν ακομη μεηλ, μήπως δεν βρήκα σπίτι...
            Αρκετοί χάρηκαν που είμαι απο την Ελλάδα και προσπάθησαν να πουν μερικές λέξεις στα Ελληνικά. Άλλοι απόρησαν πως ξεκινώ ολομόναχη να κάνω μια αρχή σε μια τόσο μακρινή και διαφορετική χώρα.

            Ό,τι έγινε, έγινε...Για αλλού ξεκίνησα, και αλλού η ζωή με πάει...
            Göteborg λοιπόν!
            Σε λίγες ώρες, θα δω επιτέλους τη Σουηδία τετ -α - τετ...
            Καλως να ερθεις και καλη αρχη !!!!!!!!!
            Αληθεια τελικα εστειλες τριπλη προκαταβολη ?
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              Originally posted by ευανθια View Post
              Καλως να ερθεις και καλη αρχη !!!!!!!!!
              Αληθεια τελικα εστειλες τριπλη προκαταβολη ?
              Φυσικά και δεν έστειλα προκαταβολή!
              Ευχαριστώ για τις ευχές...
              Η ζωή είναι σαν καρδιογράφημα. Η ευθεία σε σκοτώνει...

              Comment


                Originally posted by serina View Post
                Φυσικά και δεν έστειλα προκαταβολή!
                Ευχαριστώ για τις ευχές...
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  Originally posted by Χαρης-Θεσσαλονικη View Post
                  περα απο τις αποστασεις, μονο η περιοχη του Hisingen ειναι προς αποφυγη?Για να ξερω στο περιπου που να ψαχνω..
                  Και περιπου ποση ωρα ειναι πχ. το Sevedalen απο το κεντρο(το οποιο αν καταλαβα καλα ειναι οι περιοχες Majorna, Annedal)?Αν δεν ξερει καποιος ας μου συγκρινει μια περιοχη της αρεσκειας του με τις παραπανω σε σχεση με 2 αντστοιχες της Ελλαδας, οσων αφορα την αποσταση και την "φημη"...
                  Παντα μιλωντας για το ΓΚΕΤΕΜΠΟΡΓΚ
                  Χαρη γεια σου

                  Εμεινα στο γκετεμποργκ 2 μηνες,τον γεναρη και τον φλεβαρη.
                  Συγκεκριμενα στην περιοχη της kortedala.

                  Το hisingen ειναι μια πολυ μεγαλη περιοχη
                  Στην ουσια ειναι νησι...αν και δεν του φαινεται
                  Εκει μενουν εδω και 30 χρονια φιλοι μου απο την ελλαδα
                  Πηγα στα σπιτια τους πολλες φορες
                  Ναι,υπαρχουν πολλοι μεταναστες,αλλα και που δεν υπαρχουν στην σουηδια;
                  Δεν υπαρχει φοβος στην περιοχη αυτη...τουλαχιστον στο κομματι που ζουν αυτοι...αλλα και δεν μου μιλησαν για εγκληματικοτητα στα τοσα χρονια πουν ζουν εκει.
                  Οι 1,2 περιπτωσεις που συνεβηκε κατι,ειναι αναξιες λογου νομιζω.
                  Στην ελλαδα μαλλον συμβαινουν περισσοτερες, στατιστικα.

                  Σε τελικη αναλυση,πιστευω οτι εχει βγει κακως το ασχημο ονομα και για την περιοχη αυτη,αλλα και για πολλες αλλες.

                  Συγκριση με περιοχη της ελλαδας δεν μπορω να σου κανω,μα μπορω να σου πω πως η σουηδικη αστυνομια κανει καλα την δουλεια της.
                  Αυτο πιστευω.

                  Comment


                    Χαρη γεια σου

                    Εμεινα στο γκετεμποργκ 2 μηνες,τον γεναρη και τον φλεβαρη.
                    Συγκεκριμενα στην περιοχη της kortedala.

                    Το hisingen ειναι μια πολυ μεγαλη περιοχη
                    Στην ουσια ειναι νησι...αν και δεν του φαινεται
                    Εκει μενουν εδω και 30 χρονια φιλοι μου απο την ελλαδα
                    Πηγα στα σπιτια τους πολλες φορες
                    Ναι,υπαρχουν πολλοι μεταναστες,αλλα και που δεν υπαρχουν στην σουηδια;
                    Δεν υπαρχει φοβος στην περιοχη αυτη...τουλαχιστον στο κομματι που ζουν αυτοι...αλλα και δεν μου μιλησαν για εγκληματικοτητα στα τοσα χρονια πουν ζουν εκει.
                    Οι 1,2 περιπτωσεις που συνεβηκε κατι,ειναι αναξιες λογου νομιζω.
                    Στην ελλαδα μαλλον συμβαινουν περισσοτερες, στατιστικα.

                    Σε τελικη αναλυση,πιστευω οτι εχει βγει κακως το ασχημο ονομα και για την περιοχη αυτη,αλλα και για πολλες αλλες.

                    Συγκριση με περιοχη της ελλαδας δεν μπορω να σου κανω,μα μπορω να σου πω πως η σουηδικη αστυνομια κανει καλα την δουλεια της.
                    Αυτο πιστευω.
                    Γεια σου Γιαννη.
                    Ειδα την περιοχη που εμενες και μου φανηκε πολυ μακρυα...περιπου ποση ωρα εκανες για να μετακινηθεις μεχρι το κεντρο, και ποσο σου κοστιζε περιπου?
                    Δεν εχω θεμα με τους μεταναστες, απλα επειδη διαβασα καπου οτι δεν ειναι καλη περιοχη , γι'αυτο ρωτησα.Και γενικα ρε παιδι μου, και εδω στην Ελλαδα εχει παντου μεταναστες απλα σε καποιες περιοχες πας και δεν παιζει προβλημα και σε καποιες αλλες απλα δεν πας!
                    Εσυ δηλαδη θα εμενες στο Hisingen?
                    Και κατι τελευταιο.Περιοχες του κεντρου ποιες θεωρουνται?

                    Comment


                      Originally posted by Χαρης-Θεσσαλονικη View Post
                      Γεια σου Γιαννη.
                      Ειδα την περιοχη που εμενες και μου φανηκε πολυ μακρυα...περιπου ποση ωρα εκανες για να μετακινηθεις μεχρι το κεντρο, και ποσο σου κοστιζε περιπου?
                      Δεν εχω θεμα με τους μεταναστες, απλα επειδη διαβασα καπου οτι δεν ειναι καλη περιοχη , γι'αυτο ρωτησα.Και γενικα ρε παιδι μου, και εδω στην Ελλαδα εχει παντου μεταναστες απλα σε καποιες περιοχες πας και δεν παιζει προβλημα και σε καποιες αλλες απλα δεν πας!
                      Εσυ δηλαδη θα εμενες στο Hisingen?
                      Και κατι τελευταιο.Περιοχες του κεντρου ποιες θεωρουνται?
                      Απο την σταση januarigatan,οπου και εμενα,κανει το τραμ 19 με 20 λεπτα μεχρι το κεντρικοτερο σημειο της πολης,που ειναι το brunsparken.

                      Στο geteborg η καρτα για ολα τα μεσα συγκοινωνιας,*τραμ,λεωφορεια,αστικα καραβια*κοστιζει 470 η 480 κορωνες τον μηνα.
                      Περιλαμβανει οπως σου ειπα ολα αυτα ,για απεριοριστες διαδρομες.

                      Και βεβαια θα εμενα στο hisingen.
                      Να σου κανω ομως σαφες οτι η περιοχη αυτη μπορει να ειναι σε εκταση 2 φορες σαν την Καλαμαρια της Θεσσαλονικης.
                      Αλλου ειναι καλυτερα,αλλου οχι τοσο καλα.
                      Επισης μεσα σε 2 μηνες δεν νομιζω οτι προλαβα να μαθω τα παντα για το γκετεμποργκ...δεν ηταν δυνατον.
                      Γενικα νομιζω οτι κακως ανησυχεις τοσο πολυ,ειναι μια ηρεμη πολη.
                      Ανεβαινεις στο γκετεμποργκ...βλεπεις μονος σου καποια σπιτια και τις περιοχες τους...αποφασιζεις απο κοντα.

                      Τα ονοματα των περιοχων που θεωρουνται κεντρο δεν τα θυμαμαι.
                      Η πολη ομως εχει σχετικα μικρο κεντρο και φυσικα τα ενοικια εκει ειναι πολυ ακριβοτερα.
                      Το brunsparken οπως σου προανεφερα ειναι το κεντρο/κεντρο, η οδος aveny και οτι βρισκεται γυρω απο αυτα τα δυο σημεια.
                      Ενα ,λεγομενο δευτερο κεντρο της πολης,ειναι η περιοχη οπου βρισκεται η οδος linegatan.

                      Αυτα Χαρη...αν χρειαστεις κατι αλλο και το γνωριζω,ευχαριστως να στο πω.

                      Comment


                        Originally posted by ευανθια View Post
                        Υπαρχει διαθεσιμο δωματιο στην περιοχη της στοκχολμης προς ενοικιαση.
                        Μια γνωστη μου πολωνεζα επιθυμει να νοικιασει ενα δωματιο στο διαμερισμα της . Δεν εχει προβλημα αν ο ενοικιαστης θα ειναι αντρας η γυναικα. Δεν το εχω δει το διαμερισμα αλλα απο οτι μου ειπε ειναι ενα ωραιο διαμερισμα και το δωματιο μεγαλο . Ειναι διαθεσιμο αυτη την στιγμη .
                        Η ενοικιαση θα ειναι για ενα χρονο και το ενοικιο 3.000 κορωνες.
                        Οποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει πμ.
                        Το δωματιο δεν ειναι πλεον διαθεσιμο , νοικιαστηκε .
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          Γεια σας παιδια!
                          Μια ερωτηση!επειδη εχω διαβασει διαφορα για τις περιοχες του Γκετεμποργκ, υπαρχει καποιος μου να μενει τωρα στο Backa ?
                          Γιατι παιζει να βρω σπιτι εκει και θελω να μαθω 5 πραγματα παραπανω

                          Comment


                            Χάρηηηηη!

                            Ωχ, Χάρη sorry, σε ξέχασα! Στείλε μου σε ΠΜ το mail σου, να σου στείλω αύριο τον χάρτη.

                            Comment


                              Originally posted by Χαρης-Θεσσαλονικη View Post
                              Γεια σας παιδια!
                              Μια ερωτηση!επειδη εχω διαβασει διαφορα για τις περιοχες του Γκετεμποργκ, υπαρχει καποιος μου να μενει τωρα στο Backa ?
                              Γιατι παιζει να βρω σπιτι εκει και θελω να μαθω 5 πραγματα παραπανω
                              Γιωργος Φουφας...προεδρος της ελληνικης κοινοτητας στο Γκετεμποργκ
                              Τηλ. 0046 702 740 902
                              Ειναι νεαρος και ευγενικος...γεννηθηκε και μεγαλωσε εκει.
                              Ισως μπορει να σε ενημερωσει.

                              Τηλ,κοινοτητας 0046 31 2109 63

                              Comment


                                Eγω παντως βρηκα δωματιο σχετικα ευκολα.Απο το Blocket ειδα μια καλη αγγελια και πηρα τηλ τον ανθρωπο που το ενοικιαζει εδω στο Upplands Vasby.Κι ετσι το δωματιο με περιμενε ετοιμο οταν ηρθα.Ο ιδιοκτητης βεβαια το νοικιαζει "μαυρο" και ετσι δεν μπορω να δηλωσω διευθυνση εδω.Ως προσωρινη λυση βεβαια ειναι καλο και σε καλη σχετικα τιμη στις 4000 κορωνες.Θα κατσω και τον Ιουνιο και ευελπιστω να βρω γρηγορα και μια δουλεια.Ηδη ειδα οτι στις δημοσιες υπηρεσιες τους κοιτανε να σε στελνουνε ο ενας στον αλλο για να σε ξεφορτωθουνε,αλλα δεν εχω σκοπο να τους κανω την χαρη.Συνεχιζουμε το τρεξιμο και επισης απο σημερα αρχιζει ενα ακομα τμημα για αρχαριους στα Σουηδικα απο την Ελληνικη κοινοτητα Στοκχολμης,και θα ειμαι εκει.Βοηθεια μας

                                Comment

                                Working...
                                X