Announcement

Collapse
No announcement yet.

Eύρεση ατόμων γιά παρέα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by luzmaria View Post
    Καλησπερα και απο μενα!

    Εχω ερθει κ εγω Γερμανια, και μενω περιοχη Bielefeld ( Gütersloh)
    Αν μενει κανεις κοντα,ας στειλει μηνυμα..

    Penelope, μενεις Münster?Νομιζω ειμαστε σχετικα κοντα;;
    οχι δεν μένουμε ακόμα εκει.
    Ο αντρας μου θα έρθει εκει το Σαββατο να τακτοποιηθει και αργότερα θα ερθω κι εγω με τα παιδάκια μας.
    Ηθελα να δω αν υπάρχει κανεις εκει για παρέα ,αφου θα είναι εκει τελείως μόνος για αρκετο διάστημα....

    Comment


      #62
      Originally posted by alfaromeo
      Εκει στο Bad Cannstatt ειναι πολλοι,εχει ελληνικα καφενεια,και καποια μπαρακια.
      Το θεμα ειναι οτι ειναι δυσκολο να επικοινωνησει ο σημερινος Ελληνας νεομεταναστης με αυτους που ειναι 20-30 χρονια εκει.
      Δεν υπαρχει περιπτωση.Θα φρικαρετε!!!
      Οι ανθρωποι ζουνε 30 χρονια πισω και σε νοοτροπια και συμπεριφορα.Δεν κερδιζεις τιποτα να ερθεις σε επαφη με αυτους,ουτε και θα αντεξεις βεβαια...
      Εγω σαν Ελληνας ντρεπομαι για αυτους που ζουνε πολλα χρονια Γερμανια,γιατι οι Γερμανοι θα νομιζουν οτι ολοι οι Ελληνες ειμαστε σαν αυτους.
      Τελος παντων,αν μπορεσεις και βρεις κανουργιους που εχουν παει επανω,τοτε ενταξει.
      k egw episeis. vlepw apo ta prwta ksaderfia m pou me ferontai san kseno. ti exw travksei apo autous. tespa. egw eimai sto Crailsheim. kamia wra apo stuttgart!

      Comment


        #63
        i xora xreokopise giati emeis koimomastan!!!!!! kai volevomastan!!! kai psifizame ton kathe ilithio kai xazoo !! emeis xreokopeisame tin xora mas, kai meta oloi i aloi.... sopa kaimene , mexri xthes pou psifizi i giagia mou kai i giagia sou ton kathe logis M..... gia na mas dhosei mia thesi sto dhimosio itane kala?????? oxi paidhia dhen mas ftaei kamia merkel, sarkozi kai paparies kokkines, emeis tin katantisame etsi tin eladha, kai otan pame ksana piso pali zoa ginomaste, kai otan erthume se kseni xora ginomaste poulakia..

        Comment


          #64
          Αλφαρομεο και Foti .... συμφωνω απολυτα μαζι σας. Βεβαια δεν ειναι ο κανονας οτι μεταναστες χρονια εκει ειναι ολοι "οτι να'ναι" υπαρχουν σιγουρα και ατομα που νιωθουν... λες και εδω στην Ελλαδα δεν εχει στοκους.Τωρα αν λες για τις ηλικιες ανω τον 50 ναι εκει υπαρχει ενα θεμα με το μυαλο.
          Κοιταξτε εσεις που ειστε νεοφερτοι εκει να κανετε "κλαμπ" ... εγω παντως καποια χρονια που ειχα ανεβει για σπουδες εκανα τους καλυτερους φιλους και ας ηταν "ρωσοποντιοι" και χωρις να εχουν ζησει στην Ελλαδα χρονια.Ειναι ολα σχετικα αυτο εχω καταλαβει.
          Better Think twice instead once

          Comment


            #65
            Ρε παιδες... το λεω και το ξαναλεω ...οι Ελληνες παντα θα ειναι φυλη που θελει να δειξει οτι τα ξερει ολα...ολα τα ξερουμε ολα τα φτιαχνουμε..ειμαστε ηλεκτρονικουδραυλικοχτιστοχρηματιστες χωρις διπλωματα ολοι στην ζωη μας..το χει η φυλη μας ..
            Απο κει και περα , οι Ελληνες εδω οπως και σε ολες τις χωρες που ειναι μεταναστες κατα την ταπεινη μου αποψη που σε μερικους μετραει σε μερικους οχι , οπως ειχα γραψει και απο την εμπειρια μου στην Αυστραλια...γ@μ@νε τους Ελληνες..πως να το κανουμε. Αντι να κοιταξουν οπως λεει ο Φωτιος οτι ειναι δυσκολα τα πραγματα εγω ειχα ερθει το 60 και σε καταλαβαινω που ηρθες και εσυ μεταναστης το μονιμο θεμα τους ειναι :
            Εσυ διαλυσες την Ελλαδα..( και μιλανε προσωπικα )
            Εσυ χρεωκοπησες την Ευρωπη
            Εισαι τεμπελης
            Εισαι αγραμματος ( και ας εχεις πανεπιστημιο δεν μετραει)
            Δεν ξερεις εδω ειναι Γερμανία (στα @@ μας )
            κτλπ κτλπ...
            Ολοι τα εχουμε ακουσει δεν τα αμφισβητουμε . Δεν σεβονται τον νεομεταναστη φοβουντε μην τους φαμε τις δουλειες τις γυναικες μην γινουμε πολλοι και χασουν και αυτοι αυτα που εχουν . Δεν ειναι ολοι ετσι αλλα το 90% ειναι ετσι. Με νεολαια που εχω μιλησει ειναι εντελως διαφορετικα..τα παιδια ειναι εντελως διαφορετικα εχουν αλλη αντιληψη βοηθανε. Οι πανω απο 40 ειναι κλαφτα χαραλαμπε...εχω πετυχει και σε καλα ατομα αλλα οι περισσοτεροι ειναι αστα..
            Φωτιος λοιπον ...αυττα που γραφεις φιλε μου ειναι ακυρα εντελως θα σου εξηγησω αμεσως το γιατι .
            Λες ηρθαν το 60 με μια βαλιτσα στο χερι δεν ξερανε γλωσσες δεν ξερανε τιποτα..ΜΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝΕ να μαθουν γλωσσα...τους πηραν απο το χεράκι οι γερμανοι τους βαλαν στο τρενο και τους λενε καθηστε στο Εργοστασιο θα κανετε αυτο και θα παιρνετε μισθο.
            Σκεψου λοιπον εναν νεομεταναστη στην σημερινη εποχη ..που δεν ξερει γλωσσα γιατι οσοι ερχονται εδω τουλαχιστον το 80% δεν γνωριζουν την γλωσσα ακομα και σημερα..ουτε καν αγγλικα δεν γνωριζουν..μην κοιτας τα 10-20 ατομα που μπαινουν εδω και ειναι συνηδιτοποιημενοι. Σκεψου λοιπον στην δεκαετια του 2010-20 να ερχετε ενας μεταναστης χωρις γλωσσα η με την στοιχειωδη γνωσση της γλωσσας - χωρις εφοδια η με εφοδια που δεν αναγνωριζονται η και να αναγνωριζονται δεν σε προτιμανε..και με ΑΠΕΙΡΟ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ. Ποιος ειναι λοιπον σε καλυτερη μοιρα? Οι ανθρωποι στην δεκαετια του 60 η του 2013 ? εγω λεω το πρωτο..
            Λες δεν ειχαν επικοινωνια δεν βλεποντουσαν ουτε γραμμα μπορουσαν να στειλουν επειδη ηταν αγραμματοι . Αυτο δεν φταιει η Γερμανια ουτε ο ανθρωπος δεν ειχε επικοινωνια..η επικοινωνια υπηρχε με γραμματα η γυναικα ηταν αγραμματη . Και η μανα μου δεν εχει ιδεα τι ειναι σκυπε τι θα πει εχουμε σκυπε τωρα κτλπ?Αφου δεν ξερει..καιγω με γραμματα η με τηλεφωνο της μιλαω. Δεν ειναι θεμα οτι δεν υπηρχε επικοινωνια η οτι σε ειχαν πεταξει σε μπουντρουμι .Το θεμα ειναι οτι ηταν περιπτωση η μανα του που ηταν αγραμματη.Και μενα η μανα μου ειναι ασχετη με υπολογιστες .Για να μιλησω με καμερα παει σε γειτονα. Ας πηγαινε το γραμμα η γιαγια σου στον γειτονα τι να σου πω.
            Εκτος αυτου για να τελειωνουμε..χειροτερο ειναι καποιος να εχει περασει τα πανδεινα και να καταφερει να σταθει στα ποδια του ( ανρθωποι την δεκαετια του 60-70 ) και οταν ερχεται ο αμοιρος γιατι αμοιροι ειμαστε οσοι φευγουμε για μια καλυτερη ζωη, μεχρι να φτιαξουμε την δικη μας μοιρα...και αντι να του εξηγησεις να τον βοηθησεις , οχι να τον ελεησεις..τον εκμεταλευεσε...
            τι θα πει ρε 3 ευρω για να βαλεις πλυντηριο? 500 ευρω δωματιο ? με κοινοχρηστη τουαλετα και μπανιο? τι θα πει βγαλτα περα μονος μου εσυ εισαι τεμπελης? Εγω ειμαι τεμπελης? Ενας τεμπελης θα επινε φραπεδακι στην παραλια στην Ελλαδα στο σπιτι των γονιων του θα περιμενε να πεθανουν και στα @@ του ..εγω ειμαι τεμπελης σε σκατοψυχε Ελληνα του 60?και καθε μ@λ@κ@ που μου βγαζεις την παναγια..Και ναι τοσο δινω σε ελληνα..520 ευρω για δωματιο 3 ευρω για πλυντηριο την φορα χωρις κουζινα με τουαλετα κοινοχρηστη και ολα κοινοχρηστα...
            Και να σου πω κατι ..δεν στο λεει ενας τυχαιος που πηγε στην Γερμανια και επεσε σε εναν μαλακα..και το 2008 γερμανια ημουν και το 2011 στην Αυστραλια και παλι τωρα γερμανια..μπες διαβασε τις ιστοριες μου Αυστραλια..θα δεις παντου τα ιδια..
            Αυτα ειχα να πω...Και ας το κοψουμε εδω γιατι γινεται το θεμα Flame War και χαλαμε το τοπικ που ειναι γνωριμιες για παρεα..

            Φιλικα και οχι προσωπικα σε κανεναν..
            Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

            Comment


              #66
              chris simfonooooooo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

              Comment


                #67
                Θα ηθελα να κανω μια παρενθεση εδω και συγγνωμη για το σπαμ.Ομως δεν εινα δυνατον να συγκρινετε εστω στο ελαχιστο αυτα που περασαν οι ανθρωποι το 60 οταν πηγαν γερμανια με το τι περναμε οι νεοτεροι μεταναστες.Πως ειναι δυνατον να λετε τετοιες αρλουμπες?
                Διαβαστε λιγο ή δειτε μερικα ντοκυμαντερ που παρουσιαζουν τις συνθηκες μεταναστευσης του 60.Οχι απλα δεν υπαρχει συγκριση αλλα ειναι ντροπη να πιστευετε οτι για εμας ειναι πιο δυσκολα.
                Ντροπη πραγματικα
                Δεν εχει σημασια αν τους πηραν απο το χερι οι Γερμανοι!Αυτο ειναι μονο το θεμα??Οτι τους εδωσαν μια θεση??Οι συνθηκες τοτε ξερετε πως ηταν?Το εχετε ψαξει εστω και στο ελαχιστο?
                Πραγματικα ωρες ωρες απορω

                Comment


                  #68
                  Δειτε ολο αυτο το βιντεο και ελατε μετα να το συζητησουμε.

                  Γκασταρμπάιτερ 400.000 τεμάχια - YouTube

                  Comment


                    #69
                    κανα βραδακι χαλαρο να μπουμε ολοι skype για ενα multi/call meeting να συζητησουμε γενικως για οτι @@ρια απασχολει τον καθενα θα κανονισουμε?
                    Better Think twice instead once

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by vaso31 View Post
                      Θα ηθελα να κανω μια παρενθεση εδω και συγγνωμη για το σπαμ.Ομως δεν εινα δυνατον να συγκρινετε εστω στο ελαχιστο αυτα που περασαν οι ανθρωποι το 60 οταν πηγαν γερμανια με το τι περναμε οι νεοτεροι μεταναστες.Πως ειναι δυνατον να λετε τετοιες αρλουμπες?
                      Διαβαστε λιγο ή δειτε μερικα ντοκυμαντερ που παρουσιαζουν τις συνθηκες μεταναστευσης του 60.Οχι απλα δεν υπαρχει συγκριση αλλα ειναι ντροπη να πιστευετε οτι για εμας ειναι πιο δυσκολα.
                      Ντροπη πραγματικα
                      Δεν εχει σημασια αν τους πηραν απο το χερι οι Γερμανοι!Αυτο ειναι μονο το θεμα??Οτι τους εδωσαν μια θεση??Οι συνθηκες τοτε ξερετε πως ηταν?Το εχετε ψαξει εστω και στο ελαχιστο?
                      Πραγματικα ωρες ωρες απορω

                      καλησπερα....ενα σχολια και μια διαπιστωση...το σχολιο....τι σε κανει να νομιζεις οτι δεν εχουμε αποψη για το τι και πως εγινε στην γενια που μεταναστευσε το 60 ??? αλλες οι εποχες και αλλα τα ζητουμενα τοτε με τωρα...και η διαπιστωση....Chrisgr πανω κατω σωστα τα λες.....εχει πολυ...αλλα πολυ κατιμα (εχει και καλους ανθρωπους αλλα οι λεχριτες ειναι πιο πολλοι....τα ιδια με την ελλαδα....σε ποσοστωση)

                      φιλαρες σε ολους και στους νεους που ερχονται στην γερμανια ευχες για υπομονη επιμονη και κουραγιο....ολα γινοντε αλλα θελει, θεληση

                      Comment


                        #71
                        Δεν καταλαβαινω τι εννοεις..εγραψες κατι και απευθυνθηκα σε σενα?Οι αλλοι ναι εξεφρασαν αποψεις και πανω σε εκεινες στηριχτηκε η απαντηση μου
                        Originally posted by giorgopoulos@yahoo.g View Post
                        καλησπερα....ενα σχολια και μια διαπιστωση...το σχολιο....τι σε κανει να νομιζεις οτι δεν εχουμε αποψη για το τι και πως εγινε στην γενια που μεταναστευσε το 60 ??? αλλες οι εποχες και αλλα τα ζητουμενα τοτε με τωρα...και η διαπιστωση....Chrisgr πανω κατω σωστα τα λες.....εχει πολυ...αλλα πολυ κατιμα (εχει και καλους ανθρωπους αλλα οι λεχριτες ειναι πιο πολλοι....τα ιδια με την ελλαδα....σε ποσοστωση)

                        φιλαρες σε ολους και στους νεους που ερχονται στην γερμανια ευχες για υπομονη επιμονη και κουραγιο....ολα γινοντε αλλα θελει, θεληση

                        Comment


                          #72
                          Θες να σφαχτουμε ομαδικα αλα Skype? Γιατι κατι τετοιο προβλεπω
                          Originally posted by something View Post
                          κανα βραδακι χαλαρο να μπουμε ολοι skype για ενα multi/call meeting να συζητησουμε γενικως για οτι @@ρια απασχολει τον καθενα θα κανονισουμε?

                          Comment


                            #73
                            vodafone Kitsos - Tasoula check machine vέα διαφήμιση 2012 - YouTube

                            Σκεφτηκα οτι ταιριαζει στην περιπτωση σας!!!!!!!!!!
                            Εχουμ κσεφιγ!!!!!
                            Ας κανω την αρχη, Νασος απο ΜΑΙΝΖ.....!!!!!!!!!Αν βρισκεται καποιος εδω κοντα ,ας βγουμε για ενα καφεδακι!!!!!

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by nasos View Post
                              vodafone Kitsos - Tasoula check machine vέα διαφήμιση 2012 - YouTube

                              Σκεφτηκα οτι ταιριαζει στην περιπτωση σας!!!!!!!!!!
                              Εχουμ κσεφιγ!!!!!
                              Ας κανω την αρχη, Νασος απο ΜΑΙΝΖ.....!!!!!!!!!Αν βρισκεται καποιος εδω κοντα ,ας βγουμε για ενα καφεδακι!!!!!

                              εδω μαινζ νασο....στειλε μηνυμα με τηλεφωνο σου να κανονισουμε

                              Comment


                                #75
                                Συγνωμη Βασω γιατι πρεπει να σφαχτουμε ...εχουμε τιποτα να χωρισουμε? αντε και αν αρχισουν οι τσαρτερ θα μπω πατριωτακι τον Νοεμβριο.. γιατι θα ειμαστε μερα νυχτα δουλεια.
                                Better Think twice instead once

                                Comment

                                Working...
                                X