Announcement

Collapse
No announcement yet.

ερώτηση μετάφρασης!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ερώτηση μετάφρασης!

    Καλησπέρα!! Ήθελα να ρωτήσω κάτι, για όποιον γνωρίζει.. Επειδή κάνω μια εργασία στα σουηδικά και δε μπορώ να ρωτήσω και τη δασκάλα μου, και δεν μπόρεσα να το βρω και στα online λεξικά (lexin, κα..). Το "εκπαιδευτικό σύστημα" στα σουηδικά, πώς είναι;;... tack..
    To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

    #2
    Originally posted by Georgia9 View Post
    Καλησπέρα!! Ήθελα να ρωτήσω κάτι, για όποιον γνωρίζει.. Επειδή κάνω μια εργασία στα σουηδικά και δε μπορώ να ρωτήσω και τη δασκάλα μου, και δεν μπόρεσα να το βρω και στα online λεξικά (lexin, κα..). Το "εκπαιδευτικό σύστημα" στα σουηδικά, πώς είναι;;... tack..
    Sveriges utbildningssystem

    Comment


      #3
      Και ενας ακομα τροπος εαν δεν εχεις πολλες λεξεις να μεταφρασεις στα σουηδικα και γνωριζεις αγγλικα ειναι να μπαινεις στον google tranlator π.χ. και απο τα αγγλικα να το ζητας στα σουηδικα, γενικα κανει σωστη μεταφραση οταν δεν εχεις πολλες λεξεις μαζι και το ακους και στα σουηδικα πως προφερεται πατωντας το κουμπι του ηχειου στα δεξια...

      Να σημειωσω οτι δεν δουλευει και πολυ καλα στον google tranlator η μεταφραση απο ελληνικα σε σουηδικα....

      Comment


        #4
        ευχαριστώ antogeor!! Ελένη ναι, μπαίνω και στο google translator, αλλά μας έχουν πει να χρησιμοποιούμε το lexin γιατι το google δεν είναι (κ καλά) τόσο αξιόπιστο, αν και εμένα με έχει βοηθήσει.. Ευχαριστώ παιδιά!!
        To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

        Comment


          #5
          ενω το lexin.... αμα ζητησεις απο τα ελληνικα να σου βγαλει λεξη στα σουηδικα ..σωθηκες!
          επισης δεν ξερω εαν το εχει παρατηρησει κανενας αλλα στην περιπτωση που εχεις "επιλογη γλωσσας" (valj sprak) και οχι "ελληνικα" (grekiska) δεν θα βγαλει τις ιδιες ακριβως λεξεις..

          επισης για σουηδο-αγγλικο λεξικο εμενα με βολευει και το Folkets γιατι στις περισσοτερες λεξεις εχει και να τις ακουσεις... εαν πατησεις το συμβολο + πριν απο τη λεξη, σου την εξηγει και την ακους κιολας

          Εαν απαντω στην ερωτηση σου εγω εχω "ανοιχτα" και το lexin και το google translator και εαν δεν μου αρεσουν σε καποιο σημειο οι αναλυσεις τους συμβουλευομαι και το σουηδο-σουηδικο λεξικο "Natur och Kulturs Stora Svenka Ordbok" το οποιο απο οσο γνωριζω συστηνουν και στο πανεπιστημιο δασκαλοι σουηδικων....

          Γενικα ο,τι βολευει για τον καθενα....

          Comment


            #6
            Καλησπέρα, πως μπορούμε να πούμε στα σουηδικά μια εκτυπωμένη φωτογραφία, μια φωτογραφια σε ψηφιακή μορφή;

            Comment


              #7
              Digitalbild
              Originally posted by rockas072 View Post
              Καλησπέρα, πως μπορούμε να πούμε στα σουηδικά μια εκτυπωμένη φωτογραφία, μια φωτογραφια σε ψηφιακή μορφή;
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                #8
                Μπορείς να αγοράσεις ελληνοσουηδικό λεξικό και σουηδοελληνικό για την δική σου καλύτερη εξυπηρέτηση
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  #9
                  Originally posted by ευανθια View Post
                  Μπορείς να αγοράσεις ελληνοσουηδικό λεξικό και σουηδοελληνικό για την δική σου καλύτερη εξυπηρέτηση
                  Έχω το lexin όμως μερικες λέξεις δεν τις έχει όπως το μια εκτυπωμένη φωτογραφία που χρειάζομαι.

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by rockas072 View Post
                    Έχω το lexin όμως μερικες λέξεις δεν τις έχει όπως το μια εκτυπωμένη φωτογραφία που χρειάζομαι.
                    Πρέπει να μάθεις να λές " tack så mycket " είναι το βασικότερο που πρέπει να μάθεις !
                    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                    Comment


                      #11
                      τι ενοείς;

                      Comment

                      Working...
                      X