Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by georgescania View Post
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ FΟRUM ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΤΟΙΜΑΖΟΝΤΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ ΜΕ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ.ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΔΗΓΟΣ ΣΕ ΦΟΡΤΗΓΑ (ΝΤΑΛΙΚΑ) ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΖΗΤΗΣΗ ΑΚΟΜΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΛΛΑ ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
    i germaniki glosa einai to 70% gia na mporeseis na doulepsis kai na mporeseis na amivese sosta .
    to ypolipo 30% einai to diploma tou fortigou i toy leoforiou pou exeis .
    gia na katalaveis pos exei to pragma me tous odigous leoforeion.
    diavasa ena germaniko arthro pou elege pos eos to 2015 tha yparxoun 30.000 kenes thesei sta astika leoforeia stin germania logo syntaksiodotisis.
    xoreis na yparxei kamia diadoxi katastasi.
    o logos ?????????
    oti ena epagelmaatiko diploma me oles tis katigories stin germania kostizi peripou 25000 euro.
    peripou 8000 euro i kathe katigoria .
    ypopsin pos apo 01.01.2014 ginete pliris ergasiaki enosi bulgarias kai roumanias .
    xores me vasiko mistho 280 euro peripou.
    ara mporeis na fantastis ti tha gini apo tou xronou..............

    Comment


      εδώ και λίγο καιρό είμαι Γερμανία λόγο κρίσης είμαι μαθηματικός και μένω προς το παρών στο Monchengladbach και μαθαίνω γερμανικά ....θέλω όμως να αρχίσω να κάνω δουλέψω ως μαθηματικός κάνοντας ιδιαίτερα μαθήματα .απευθύνθηκα σε φροντιστήριο στο dusseldorf αλλά τίποτα........καμία ιδέα -βοήθεια ?ευχαριστώ ...

      Comment


        εδώ και λίγο καιρό είμαι Γερμανία λόγω κρίσης είμαι μαθηματικός και μένω προς το παρών στο Monchengladbach και μαθαίνω γερμανικά ....θέλω όμως να αρχίσω να δουλέψω ως μαθηματικός κάνοντας ιδιαίτερα μαθήματα .απευθύνθηκα σε φροντιστήριο στο dusseldorf αλλά τίποτα........καμία ιδέα -βοήθεια ?ευχαριστώ ...

        Comment


          Fu Manchu με βαση τις πληροφοριες που βρηκα σχετικα με την εργασια στη γερμανια καταλαβα οτι για να πας γερμανια και να εργαστεις θα πρεπει να υπαρχει καποιος γνωστος για να μπορεσει να σε φιλοξενησει στην αρχη. απο εκει και περα τα πραγματα ειναι πολυ πιο ευκολα. πας στον αντιστοιχο οαεδ (αν θυμαμαι καλα λεγεται arbeitsamt) καταθετεις το βιογραφικο σου και σε παραπεμπουν στις αντιστοιχες θεσεις για συνεντευξη. το θεμα ειναι να καταφερεις να πας γερμανια. αν περιμενεις απο ελλαδα να κλεισεις δουλεια και να σου βρουν σπιτι κλπ ειναι πολυ δυσκολα εως ακατορθωτα (impossible is nothing ;). σχετικα με την αγορα εργασιας τα it τμηματα ναι μεν εχουν απορροφηση αλλα απο οτι καταλαβα σαν developer εχεις μεγαλυτερη πιθανοτητα να κανεις κατι (υπαρχει ζητηση και σε junior). στην ελλαδα υπαρχουν πολλα ατομα που κανουν σεμιναρια τα οποια ειναι λιγο ακριβα αλλα σε γλιτωνουν απο κοπο και ασκοπο διαβασμα (googlare το και θα βρεις πολλα σε φαση php/joomla η αλλο cms/.net/java/κλπ.). στο τεχνικο κομματι δεν εχω αποψη γιατι δεν το εψαξα καθολου. επισης κατι πολυ βασικο ειναι οτι ακομα οι κομπιουτερακηδες επιβιωνουν με γνωση αγγλικης γλωσσας παρολαυτα ειναι +1 να καταχεις μια ιδεα απο γερμανικα. το βασικο ειναι να μπορεις να πας πανω, απο εκει και περα ολα ερχονται μονα τους (οχι ακριβως μονα τους αλλα πολυυυυ πιο ευκολα απο ελλαδα).
          με τα γερμανικα πως τα πας? εγω πηγα σε ενα φροντιστηριο εξπρες αλλα δυστηχως παραειναι εξπρες. ειχα χασει τα πρωτα 6-7 μαθηματα γιατι μπηκα αργα στο τμημα και εκανα ολη την υλη που ειχαν διδαχτει σε 3 μαθηματα, του τεστιν μισο βιβλιο (που ειναι η μπαλα οεο?). εχω ριξει αρκετο διαβασμα αλλα η υλη ειναι αρκετη και προχωραει...... καναμε και το πρωτο τεστ για B1 και ειχα 35% αποτελεσμα (θριαμβος).
          αυτα που λες με τα γερμανικα. σχετικα με το αντικειμενο υπαρχει ζητηση αλλα μην περιμενεις να κανονισεις τιποτα απο ελλαδα. υπομονη και κουραγιο\!

          Comment


            Originally posted by kollias View Post
            Fu Manchu με βαση τις πληροφοριες που βρηκα σχετικα με την εργασια στη γερμανια καταλαβα οτι για να πας γερμανια και να εργαστεις θα πρεπει να υπαρχει καποιος γνωστος για να μπορεσει να σε φιλοξενησει στην αρχη. απο εκει και περα τα πραγματα ειναι πολυ πιο ευκολα. πας στον αντιστοιχο οαεδ (αν θυμαμαι καλα λεγεται arbeitsamt) καταθετεις το βιογραφικο σου και σε παραπεμπουν στις αντιστοιχες θεσεις για συνεντευξη. το θεμα ειναι να καταφερεις να πας γερμανια. αν περιμενεις απο ελλαδα να κλεισεις δουλεια και να σου βρουν σπιτι κλπ ειναι πολυ δυσκολα εως ακατορθωτα (impossible is nothing ;). σχετικα με την αγορα εργασιας τα it τμηματα ναι μεν εχουν απορροφηση αλλα απο οτι καταλαβα σαν developer εχεις μεγαλυτερη πιθανοτητα να κανεις κατι (υπαρχει ζητηση και σε junior). στην ελλαδα υπαρχουν πολλα ατομα που κανουν σεμιναρια τα οποια ειναι λιγο ακριβα αλλα σε γλιτωνουν απο κοπο και ασκοπο διαβασμα (googlare το και θα βρεις πολλα σε φαση php/joomla η αλλο cms/.net/java/κλπ.). στο τεχνικο κομματι δεν εχω αποψη γιατι δεν το εψαξα καθολου. επισης κατι πολυ βασικο ειναι οτι ακομα οι κομπιουτερακηδες επιβιωνουν με γνωση αγγλικης γλωσσας παρολαυτα ειναι +1 να καταχεις μια ιδεα απο γερμανικα. το βασικο ειναι να μπορεις να πας πανω, απο εκει και περα ολα ερχονται μονα τους (οχι ακριβως μονα τους αλλα πολυυυυ πιο ευκολα απο ελλαδα).
            με τα γερμανικα πως τα πας? εγω πηγα σε ενα φροντιστηριο εξπρες αλλα δυστηχως παραειναι εξπρες. ειχα χασει τα πρωτα 6-7 μαθηματα γιατι μπηκα αργα στο τμημα και εκανα ολη την υλη που ειχαν διδαχτει σε 3 μαθηματα, του τεστιν μισο βιβλιο (που ειναι η μπαλα οεο?). εχω ριξει αρκετο διαβασμα αλλα η υλη ειναι αρκετη και προχωραει...... καναμε και το πρωτο τεστ για B1 και ειχα 35% αποτελεσμα (θριαμβος).
            αυτα που λες με τα γερμανικα. σχετικα με το αντικειμενο υπαρχει ζητηση αλλα μην περιμενεις να κανονισεις τιποτα απο ελλαδα. υπομονη και κουραγιο\!
            Εννοείται ότι το όλο σκεπτικό μου είναι σε περίπτωση που πάω για Γερμανία να γίνει ότι είναι να γίνει... Δεν είπα ποτέ ότι θα τα κάνω από δω όλα...

            Τώρα όσον αφορά τα Γερμανικά, μου αρέσουν, απλά είμαι ακόμα στην αρχή... Είμαι σε στυλ ιδιαίτερου, οπότε πάω με τους δικούς μου ρυθμούς.

            Comment


              καλημερα ανεστη!ειμαστε ζευγαρι απο ελλαδα και σε μια βδομαδα θα ειμαστε leipzig.εχουμε κλεισει δουλεια σε γυραδικο αλλα αν βρισκαμε κατι καλυτερο δεν θα λεγαμε οχι!ισχυει ακομα η θεση???
              ο συζυγοσ εχει διπλωμα γ κατηγοριασ αλλα δεν εχει ΠΕΙ και δεν ξερει καθολου γερμανικα τα αγγλικα του ειναι αρκετα καλα,αν βοηθαει αυτο!

              Comment


                μιας και εχει Ελληνες εκει η περιοχη θα σου προτεινα να βαλεις αγγελια σε εφημεριδες η χαρτακι σε ελληνικα μαγαζια και κοινοτητες... η ακομα και να βγαλεις μερικες καρτες για ιδιαιτερα.δεν εχεις να χασεις κατι (Για ιδιαιτερα μαθηματα παντα)
                Better Think twice instead once

                Comment


                  Ρε διαχειριστη της σελιδας πλακα μας κανεις?

                  Εβαλα το λινκ απο μια αγγελια εφημεριδας για θεση εργασιας στη Γερμανια που παρακαλαει ο κοσμος να βρει κατι εκει και την εσβησες γιατι και καλα κανω διαφημιση την εφημεριδα?

                  Δηλαδη στο καριερα και στο skywalker που εχουν αγγελιες αμα βαλω λινκ κανω διαφημιση στα sites? Θα μας κουφανετε..


                  Οσοι ψαχνεται δουλεια για Γερμανια να ξέρετε οτι στην Κρητη εχουμε πολλους που εχουν ανοιξει εστιατορια και μαγαζια στην Γερμανια και ψαχνουν κοσμο να προσλαβουν.. Ψαχτε σε Κρητικες on-line εφημεριδες για αγγελιες..

                  Comment


                    Originally posted by 00000 View Post
                    Ρε διαχειριστη της σελιδας πλακα μας κανεις?

                    Εβαλα το λινκ απο μια αγγελια εφημεριδας για θεση εργασιας στη Γερμανια που παρακαλαει ο κοσμος να βρει κατι εκει και την εσβησες γιατι και καλα κανω διαφημιση την εφημεριδα?

                    Δηλαδη στο καριερα και στο skywalker που εχουν αγγελιες αμα βαλω λινκ κανω διαφημιση στα sites? Θα μας κουφανετε..


                    Οσοι ψαχνεται δουλεια για Γερμανια να ξέρετε οτι στην Κρητη εχουμε πολλους που εχουν ανοιξει εστιατορια και μαγαζια στην Γερμανια και ψαχνουν κοσμο να προσλαβουν.. Ψαχτε σε Κρητικες on-line εφημεριδες για αγγελιες..
                    αγαπητε χρηστη 00000,

                    για να εμφανιστει η αγγελία που δημοσιευσες έπρεπε κάποιος να πλήρωσei για να την δει. Θα σε παρακαλέσω για την πιο κόσμια συμπεριφορά σου απέναντι στους διαχειριστές του φόρουμ.

                    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                    Comment


                      Originally posted by kosofos View Post
                      αγαπητε χρηστη 00000,

                      για να εμφανιστει η αγγελία που δημοσιευσες έπρεπε κάποιος να πλήρωσei για να την δει. Θα σε παρακαλέσω για την πιο κόσμια συμπεριφορά σου απέναντι στους διαχειριστές του φόρουμ.
                      Ναι, λογικο ειναι να πρεπει να πληρωσεις για να την δεις γιατι ειναι απο εφημεριδα.. Υπαρχει καμια ον-λαιν ιδιωτικη εφημεριδα και ειδικα εφημεριδα μονο με αγγελιες που δεν σου ζητανε χρηματα για να δεις τις αγγελιες?? Και η συγκεκριμενη που εβαλα εγω εχει και πολλες αγγελιες που ειναι δωρεαν.. Δεν ειναι ολες κλειδωμενες..

                      Διαμαρτυρομαι γιατι δεν παροτρυνα κανεναν να παει να πληρωσει.. Δεν ανεφερα το ονομα της εφημεριδας.. Δεν εκανα με κανενα τροπο αμεσα ή εμμεσα διαφημιση στην εφημεριδα.. Ενα λινκ εβαλα.. ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΑΓΓΕΛΙΑΣ.. Αν τον ενδιεφερε να βρει τα στοιχεια επικοινωνιας και να επικοινωνησει με τον εργοδοτη ειναι αλλου παπα ευαγγελιο αυτο..

                      Εβαλα το λινκ για να ξερει ο κοσμος οτι στη Κρητη εχουμε πολλους που εχουν μαγαζια στη Γερμανια λογω της περιφημης Κρητικης κουζινας και ψαχνουν κοσμο για να τον παρουν μαζι τους Γερμανια..

                      Comment


                        Παντως στα Χανιωτικα Νεα που διαβαζω καθημερινα και υπαρχει και εντυπη εκδοση ΔΩΡΕΑΝ δεν εχω δει κατι αντιστοιχο παντως.
                        Better Think twice instead once

                        Comment


                          Ηλικία και εργασία

                          Καλησπέρα

                          Κατα πόσο αποτελεί τροχοπέδη το να ψάξει κάποιος μηχανικός (μηχανολόγος) για εργασία στην ηλικία των 34;;; Επενδύει πάνω του η εταιρεία ή θέλον 27χρονους;;;

                          Comment


                            Αν γνωριζεις την γλωσσα η ηλικια αυτη δεν αποτελει φρενο σε καμια περιπτωση.
                            Better Think twice instead once

                            Comment


                              Originally posted by meceng View Post
                              Καλησπέρα

                              Κατα πόσο αποτελεί τροχοπέδη το να ψάξει κάποιος μηχανικός (μηχανολόγος) για εργασία στην ηλικία των 34;;; Επενδύει πάνω του η εταιρεία ή θέλον 27χρονους;;;
                              Ξερεις πιο ειναι το προβλημα συναδελφε? Μηχανικος ειμαι και γω.. Οι Σουηδοι δινουν πολυ σημασια στις συστατικες επιστολες και σε εμπειρια εντος Σουηδιας.. Ειναι μικρο μαγαζι η Σουηδια..

                              Δηλαδη για να πας επανω εστω και με αριστα Σουηδικα και να βρεις δουλεια ως μηχανικος ξεχασε το..
                              Δεν εχει σημασια τόσο πολυ η ηλικια οσο να μπορεις να τους πεισεις οτι εισαι καλος στη δουλεια σου..
                              Υπάρχει και φοβερος ανταγωνισμος γιατι εχουν πλακωσει ολοι οι μηχανικοί να δουλεψουν στη Σουηδια.. με αποτελεσμα Σουηδοι μηχανικοι να ψαχνουν δουλεια στη Νορβηγία για καλύτερους μισθους!!!

                              Ξερω εναν Ελληνα μηχανολογο μηχανικο στη Στοκχολμη που εχει και Σουηδικη υπηκοοτητα και μιλαει τα Σουηδικα ως μητρικη και καταφερε να βρει δουλεια σε μια μικρη εταιρια αφου ειχε δουλεψει ηδη δυο καλοκαιρια σαν εποχιακη απασχοληση στην ιδια εταιρια.. Δηλαδη τον ξερανε καλα και τον πηρανε..

                              Comment


                                Originally posted by 00000 View Post
                                Ξερεις πιο ειναι το προβλημα συναδελφε? Μηχανικος ειμαι και γω.. Οι Σουηδοι δινουν πολυ σημασια στις συστατικες επιστολες και σε εμπειρια εντος Σουηδιας.. Ειναι μικρο μαγαζι η Σουηδια..

                                Δηλαδη για να πας επανω εστω και με αριστα Σουηδικα και να βρεις δουλεια ως μηχανικος ξεχασε το..
                                Δεν εχει σημασια τόσο πολυ η ηλικια οσο να μπορεις να τους πεισεις οτι εισαι καλος στη δουλεια σου..
                                Υπάρχει και φοβερος ανταγωνισμος γιατι εχουν πλακωσει ολοι οι μηχανικοί να δουλεψουν στη Σουηδια.. με αποτελεσμα Σουηδοι μηχανικοι να ψαχνουν δουλεια στη Νορβηγία για καλύτερους μισθους!!!

                                Ξερω εναν Ελληνα μηχανολογο μηχανικο στη Στοκχολμη που εχει και Σουηδικη υπηκοοτητα και μιλαει τα Σουηδικα ως μητρικη και καταφερε να βρει δουλεια σε μια μικρη εταιρια αφου ειχε δουλεψει ηδη δυο καλοκαιρια σαν εποχιακη απασχοληση στην ιδια εταιρια.. Δηλαδη τον ξερανε καλα και τον πηρανε..

                                Τι σχέση έχουν οι Σουηδοί με ένα θέμα που αφορά την Γερμανία; Μήπως αυτή η τάση να αποδείξουμε ντε και καλά ότι η Σουηδία δεν είναι παράδεισος οφείλεται σε κάποιο culture shock;

                                Comment

                                Working...
                                X