Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    καλη σου μερα nebel μονο κουλη περιπτωση δεν εισαι γλυκεια μου!!! φαινεσαι αξια γυναικα και οι αξιοι δυστυχως δεν εχουν θεση στην ελλαδα τους τρωει οπως ειπες και εσυ, ειστε και οι δυο με ειδικοτητα οποτε τι φοβασαι σε ενα κρατος οπου η προσφορα της ειδικοτητας σου εχει ανταποκριση?εχω δει παμπολλες γυναικες σε φορτηγα, σε λεωφορεια... πιστευω εχει επιλογη γνωριζοντας γερμανικα, και αγγλικα να δεις που θα σε αποροφησουν, και στα νοσοκομεια επισης υπαρχει μεγαλη ζητηση, οσο για τον αντρα σου καταλαβαινω τι λες γιατι και εμενα ο αντρας μου νταλικιερης ειναι, και χωρις τρελα γερμανικα βρηκε δουλεια, (βεβαια εχει απιστευτο θρασσος και ξερει τον εαυτο του..)ειμαι σιγουρη πως η ζωη σας εδω θα αλλαξει 360μοιρες, και για εσας και για τα παιδακια σας, με το καλο να ερθετε!!!

    Comment


      ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΑ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ

      ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ,ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΕΝΟΣ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ (ΣΟΒΑΤΖΗ) ΠΟΥ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΕΦΥΓΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΑΛΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΥΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ (ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΚΙ ΕΓΩ ΠΕΡΥΣΙ ΜΕ ΟΝΕΙΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΥΡΙΟ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΟΥ ) ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΑΣ ΟΤΙ ΕΠΑΘΑ ΕΓΩ ΠΕΡΥΣΙ ΕΠΑΘΕ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.ΠΗΓΕ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΔΥΟ ΕΛΛΗΝΕΣ Ο ΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΔΩΣΕ ΤΑ ΜΙΣΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΟΥΤΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ 1/3 ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ.ΤΟΥ ΤΑ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΕΙ ΣΕ ΕΛΛΗΝΑ ΑΛΛΑ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΧΑΣΕ ΤΟ ΚΟΜΠΟΔΕΜΑ ΤΟΥ 1500 - 1700 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΓΥΡΙΣΕ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΝΑΕΙ ΚΑΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ( ΕΙΜΑΙ ΠΛΑΚΑΣ) ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΟΥΝ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΑΘΕΤΕ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΜΕ ΠΤΥΧΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΦΥΓΕΤΕ. ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΛΑΟΣ ΑΤΙΜΗ ΦΑΡΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ...........................ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΙ ΕΓΩ ΑΝ ΜΑΘΩ ΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΝΑ ΠΑΩ ΞΑΝΑ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΤΥΧΙΑ ΚΑΘΗΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΧΑΣΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟΜΙΝΕΙ ΛΕΦΤΑ ΚΙ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΤΗ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ Η ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΑΜΕ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ
      ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΟΙΚΟΔΟΜΟΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΓΕΡΜΑΝΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΗΝ ΣΑΣ ΠΙΑΣΟΥΝ ΚΟΡΟΙΔΑ
      ΣΑΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΤΗΛ= (*EDIT*) ΤΑ ΛΕΜΕ

      Comment


        Σάκη καλήμερα,
        καλού κακού, μην δημοσιεύεις προσωπικά δεδομένα. Έλα πρώτα με πμ. σε επαφή με τους αναγνώστες και εκεί μπορείτε να ανταλλάξετε τηλ.

        Comment


          ΚΑΛΗΜΕΡΑ MILU, ΟΚ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΩ ΞΑΝΑ ΤΗΛ. ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

          Comment


            Σε ευχαριστω για την απαντηση blacktulip! Ευχομαι να ευοδοθουν οι προσπαθειες μας και να ερθει η στιγμη,που θα κανουμε την επομενη κινηση....
            Αν σου ειναι ευκολο, περιεγραψε μου τι συνθηκες επικρατουν για τους επαγγελματιες οδηγους(ωρες-μισθος).Εχεις σιγουρα, εγκυρη πηγη(τον αντρα σου)...ευχαριστω και παλι!!

            Comment


              κοιτα, αν δουλεψει εξωτερικο απο γερμανια ειναι γυρω στα 2500 με 2700 καθαρα, ο αντρας μου κατεπιλογην μας δουλευει εδω γερμανια, εδω το ωραριο στου οδηγους ειναι 12ωρο αλλα τηρειται αυστηρα το διαλλειμα του οδηγου, (12ωρο συνολικα μαζι με φορτωση εκφορτωση, οχι 12 ωρες συνεχομενη οδηγηση...)ο μισθος ειναι γυρω στα 2000 χιλ. καθαρα, το σημαντικοτερο απολα ειναι οτι εχεις ασφαλεια υγειονομικη και για ολη την οικογενεια και καθε μηνα ο μισθος ειναι στην τραπεζα χωρις να παρακαλας κανενα!!! σαν να ειναι δημοσιο...μιλαμε παντα για ΓΕΡΜΑΝΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ!!! τωρα οσο αφορα το θεμα της γλωσσας πρεπει να ειναι σε ενα σημειο να καταλαβαινει πχ σε ενα τηλ τι θα του πουν!!Οι γερμανοι ειναι κολλημενοι με τα χαρτια και καλλα κανουν θελουν αυτα που πρεπει να εχει καποιος οδηγος, ΠΕΙ, καρτα οδηγου, και πολλε θελουν ADR ααα! και οι πιο πολυ θελουν βιογραφικα να ξερουν που εχεις δουλεψει πριν, ποσα χρονια, σε ποιον, γενικα ποσα χρονια εχεις προυπηρεσια (εννοειτε γερμανικο βιογραφικο,)δουλεια πολυυυ!!!

              ΥΓ. εδω δεν υπαρχει ταμπου σχετικα με τις γυναικες, τρεις στους 10 ειναι γυναικες οδηγοι οι οποιες δεν ασχολουνται με φορτωση εκφορτωση,
              οτι αλλη απορια εχεις ευχαριστως να σε βοηθησω!!

              Comment


                ααα ξεχασα να σου πω μιλαμε για πενθημερο... αν δουλεψεις σαββατοκυριακο ειναι 100% και οι νυχτες εξτρα...

                Comment


                  Μπορείς να κοιτάξεις και πτήσεις προς Πράγα που ίσως είναι πιο φτηνά από βερολίνο. Τουλάχιστον από Αθήνα είναι πιο φτηνά με aegean. και μετά από τον σταθμό τρένων της πράγας έχει πολλά δρομολόγια καθημερινά για δρέσδη και ο χρόνος ταξιδιού είναι ίδιος όσο και από βερολίνο.

                  Comment


                    Καλησπερα σας, κι ο αντρας μου οδηγος ειναι αλλα χωρις μεγαλη εμπειρια σε φορτηγα, μονο 2 χρονια κι ενα χρονο σε λεωφορειο αλλα 11 χρονια σαν οδηγος ταξι που δεν ξερω αν βοηθαει καθολου. Με το μισθο των 2000 χιλιαδων πως σας φαινεται? βγαινει περα ο μηνας? τωρα κι εμεις κανουμε προσπαθειες με τα γερμανικα και μολις τελειωσουμε και με τις μεταφρασεις θα αρχισουμε να στελνουμε βιογραφικα, ελπιζω κατι να βρεθει...

                    Comment


                      Οδηγός λεωφορείου Daxxa

                      Καλησπέρα,

                      είμαι ο Γιώργος, ένας νέος 23χρονών που έχει απηυδήσει με την όλη ενχώρια κατάσταση και την ψάχνει για έξω. Ψάχνοντας λοιπόν, έπεσα σ' αυτήν την αγγελία. Να επισημάνω ότι θέλω να είμαι οδηγός λεωφορείου, έχω όλα τα διπλώματα +ΠΕΙ από Α-Ε. Πώς σας φαίνεται η αγγελία; επίσης έχουν βάλει και επιδοτούμενα μαθήματα γερμανικών, πράμα το οποίο με εξυπηρετεί πάρα πολύ, καθώς δε γνωρίζω γερμανικά.

                      Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

                      Comment


                        Καλησπέρα Adam64,

                        Καλώς ήρθες. Την συγκεκριμένη εταιρεία δεν την έχω ξανακούσει, αλλά δεν έχω βρεί και κάτι αρνητικό (τουλάχιστον αναρτημένο στο internet). Το μόνο που γράαφουν αρκετοί οδηγοί εδώ της Γερμανίας είναι ότι πληρώνει κάτι λιγότερο από τον μέσο όρο και ότι έχει ξεκινήσει μια καμπάνια ώστε να φέρει ισπανούς και Έλληνες οδηγούς ώστε να καλύψει μελλοντικά κενά αλλά και να κρατάει χαμηλά μισθούς. Επίσης προσωπικά δεν μου αρέσουν οι αγγελίες που λένε π.χ 1700€ καθαρά. Τα καθαρά δεν μπορεί κανείς να τα ξέρει γιατί δεν ξέρει την οικογενειακή κατάσταση που μπορεί να είναι +/- 200€. Τα συμβόλαια και οι διαπραγματεύσεις στην Γερμανία είναι μεικτός το χρόνο π.χ 35000€. Ακόμα δεν αναφέρει σε ποιά περιοχή θα είναι ο τόπος εργασίας. Τελος πάντον όλα αυτά θα μπορούσαν και να συζητηθούν σε μια συνέντευξη αλλά γενικά με τις εταιρίες ενοικίασεις προσωπικού λίγο περισσότερη προσοχή, χωρίς να σημαίνει ότι υπάρχουν και σωστ'ες.

                        Spanische & griechische Busfahrer für Deutschland | Daxxa Fahrerteam

                        Neue Lösung für die Gewinnung von Busfahrern | Daxxa bildet Busfahrer für deutsche Busunternehmen aus | Omnibus-News / Touristik-Nachrichten | Busfahrer,Daxxa-Fahrerteam,Fahrermangel,Gastfahrer,Niederlande,Per sonalservice,Spanien,Unternehmen | Das Fa
                        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                        Comment


                          Είχα βρεθεί με τον αντιπρόσωπο της daxxa στη θεσσαλονίκη και μου διευκρίνησε ότι ειναι 1700 χωρίς τα επιδόματα. Δλδ αν είσαι ελεύθερος και δουλεύεις 8ωρο μόνο καθημερινές. Ο τόπος εργασίας εξαρτάται από το πού υπάρχουν ανάγκες τη χρονική στιγμή που είναι να σου γίνει πρόσληψη. Απλά μου φαίνεται πολύ ιδανικό για μένα, για να μη μου κινήσει υποψίες...

                          Comment


                            Originally posted by kosofos View Post
                            Το μόνο που γράαφουν αρκετοί οδηγοί εδώ της Γερμανίας είναι ότι πληρώνει κάτι λιγότερο από τον μέσο όρο και ότι έχει ξεκινήσει μια καμπάνια ώστε να φέρει ισπανούς και Έλληνες οδηγούς ώστε να καλύψει μελλοντικά κενά αλλά και να κρατάει χαμηλά μισθούς.
                            Δηλαδή όντως για οδηγούς λεωφορείου το πρώτο μηνιάτικο είναι κοντά 1700Ε στο χέρι χωρίς αργίες κτλ;
                            Νομίζω εδώ μέσα διάβαζα για μηνιάτικο σε φορτηγό κάπου στα 1200-1300Ε αν έχεις εικόνα πες μας που κυμαίνονται για λεωφορείο

                            Πάντως εμένα με φοβίζουν κάτι τέτοιες αγγελίες

                            Comment


                              Κ μενα με "φοβιζουν" γμτ, γι'αυτο κ το ψαχνω οσο γινεται περισσοτερο.... Αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω βρει τιποτα.... Μα να σου επιδοτουν κ τα γερμανικα????

                              Comment


                                καλησπερα στα παιδια
                                εαν ισχυει οτι λεει ο κυριος στην αγγελια ειναι πολυ καλη περιπτωση απο πλευρας χρηματων μια και που λεει για 1700 στο χερι + κυριακες αργιες και νυχτερινα......εχει φυσικα και μερικα περιεργα σημεια και θα πω τι εννοω.......ας πουμε οτι παμε στην δουλεια εγω που ειμαι με 4 παιδια και γυναικα και ο Dealer που υποθετικα θα πω οτι ειναι χωρις παιδια και γυναικα, δηλαδη solo, μονος του.....δεν μπορει να παρουμε τα ιδια χρηματα και αυτο γιατι αυτος θα ειναι στην φορολογικη κλαση 1 και εγω θα ειμαι στην φορολογικη κλαση 3

                                αρα? εδω εχουμε ενα θεματακι μια και ο κυριος αυτος λεει για 1700 καθαρα στο χερι(πως παει δηλαδη?? ολα τα σφαζω ολα τα μαχαιρωνω??).....οσοι δουλευουν στην γερμανια ξερουν οτι το συστημα ειναι εντελως διαφορετικο απο οτι στην ελλαδα*προσοχη σε αυτο το σημειο

                                δηλαδη αυτη η μ@λ@κισμενη ερωτιση ''ποσα περνεις'' που μου κανουν πολλοι φιλοι μου δεν μπορει να απαντηθει, και να βγουν συμπερασματα, γιατι δεν ειναι οπως στην ελλαδα που λες 2 χιλιαρικα ας πουμε για παραδειγμα και βγαζει συμπερασμα ο αλλος

                                εδω οι πιο πολλες εταιριες πληρωνουν το μεροκαματο με την ωρα (στα φορτηγα υπαρχουν πολλες εταιριες που πληρωνουν με ενα ποσον που εχει προσυμφωνηθει και περιλαμβανει ενα μαξιμουμ ωρων εργασιας ασχετα εαν εχει και νυχτα η κυριακες μεσα), δηλαδη...στα λεωφορια εχουν εναν μεσο ορο 170-180 ωρες τον μηνα και δινουν για παραδειγμα 10 ευρω την ωρα, αυτο εαν καποιος βαση του προγραμματος του δουλεψει 170 ωρες θα του αναλογουν 1700 ευρω.....κρατηστε το νουμερο.....μετα θα υπολογισουν ποσες ωρες εχει δουλεψει νυχτα και θα τα προσθεσουν σε αυτα τα 1700.......μετα τα υπολογισουν τις κυριακες που δινουν κατι παραπανω και θα το προσθεσουν και αυτο στα 1700 και μετα θα υπολογισουν και τυχων αργιες που μπορει να τυχη να δουλεψει καποιος και αυτες θα υπολογιστουν περα απο τα 1700.....ας πουμε για παραδειγμα, οτι το συνολικο ποσο περαν των 1700 ειναι 300....τοτε εχουμε 300+1700 απο τις ωρες που κρατησαμε οπως ειπα παραπανω, και εχουμε 2000 ευρω

                                απο αυτα τα δυο χιλιαρικα θα γινουν κρατησεις (ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη και εισφορα για την συνταξη )......αλλες κρατησεις θα εχω εγω που ειμαι εγγαμος και με 4 παιδια και αλλες θα εχει ο Dealer που ειναι solo, ανυπαντρος (υποθετικα παντα μια και που δεν ξερω την οικογενειακη του κατασταση και φυσικα ειναι αδιαφορο μια και μονο για το παραδειγμα το εβαλα ετσι) .........και φυσικα αυτος θα πληρωσει πιο πολλες κρατησεις μια και που εχει λιγοτερες υποχρεωσεις η για να το πω πιο σωστα αυτος θα πληρωσει κανονικα τις εισφορες του ενω εμενα θα μου κανουν ενα σκοντο μια και που εχω πιο πολλες υποχρεωσεις

                                οποιος εχει την δυνατοτητα ας το δοκιμασει μια και που δεν νομιζω οτι εχει κατι να χασει, στειλτε λοιπον το βιογραφικο σας και οπου βγει.

                                ειναι γεγονος οτι υπαρχουν μεγαλες αναγκες απο οδηγους σε ολες τις κατηγοριες αλλα και στα λεωφορια υπαρχουν θεσεις εργασιας μια και που οι γερμανοι δεν επαρκουν για να βγει η δουλεια

                                για την ιστορια να πω οτι ειμαι οδηγος αστικου λεωφοριου στην πολη που μενω και η εταιρια ειναι θυγατρικη του δημου....γιατι υπαρχουν και ιδιωτικες εταιριες που συνδραμουν το συγκοινωνιακο εργο τις εταιριας που δουλευω εγω, μια και οπως σας ειπα δεν υπαρχουν οι απαιτουμενοι οδηγοι

                                τα παραπανω με πολυ αγαπη και καμια διαθεση να κανω τον πονηρο, τον εξυπνο η οτιδηποτε αλλο, γιατι εχει πολλους τετοιους

                                οτι λεω ειναι βασισμενο στην προσωπικη μου εμπειρια και οχι απο οτι μου ειπαν, ακουσα, φανταστικα, η οτι αλλο

                                οποιος εχει ερωτησεις για το θεμα και ξερω να απαντησω, ας θεσει το ερωτημα του και θα του πω οτι ξερω, αν ξερω

                                Comment

                                Working...
                                X