Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Δικαίωμα ΟΑΕΔ στην Ελλάδα και επιδότηση στη Γερμανία

    Παιδιά καλημέρα,

    Αν κάποιος δικαιούται επίδομα ανεργίας στην Ελλάδα για ένα χρόνο,έχει δικαίωμα να διαμείνει στη Γερμανία και να παίρνει το επίδομα από την Arbeitsamt και παράλληλα να ψάχνει για δουλειά;
    Και αν ναι,τι ποσό και για πόσο καιρό;
    Και ποιά η διαδικασία;

    Ευχαριστώ.

    Comment


      Ευρεση εργασιας στο Μοναχο

      Καλησπερα και απο εμενα καινουργιος στην παρεα σας.
      Ειμαι εδω και μια εβδομαδα στο Μοναχο και με φιλοξενει ενας θείος μου (αφιλοκερδως ευτυχως ) μεχρι να νοικιασω.Ειμαι παντρεμενος και εχω ενα μικρο αγορακι 2 χρονων.
      Μιλαω αριστα Αγγλικα επιπεδου C1 και Γερμανικα επιπεδου B1 zertifikat αν και αποταν πηρα το πτυχιο δεν τα εχω εξασκησει και πολυ δυστυχως.Εχω δηλωθει κανονικα και στο δημαρχειο και στην ευρεση εργασιας.
      Υπαρχει προοπτικη να αρχισω δουλεια σε γερμανικο εστιατοριο απο 1 Νοεμβρη σαν βοηθος στην κουζινα απλα αν ξερει κανεις σας κατι καλυτερο θα παρακαλουσα να μου γραψει εδω γιατι θελω συντομα να ανεβασω την οικογενεια πανω .
      Δουλευα 10 χρονια σαν ψηστης στην ελλαδα αλλα δυστυχως δεν εχω τελειωσει καποια σχολη περα απο το λυκειο αν και ειμαι ακομα εγγεγραμενος φοιτητης σε ΤΕΙ ηλεκτρολογιας στην Πατρα

      Comment


        Παρε σβαρνα τις zeitfirma και στελνε βιογραφικα (email).
        iGZ | Zeitarbeit in Deutschland | Unternehmen für Zeitarbeit
        AIDe GmbH -> PersonalService M
        BZA Tarif Tabelle 2012 / 2013 Zeitarbeit für Westen & Osten
        και μη ξεχνας την κρατικη σελιδα, εγω απο εδω βρηκα δουλεια. JOBB

        Comment


          Να σαι καλα φιλαρακι θα τις ψαξω ολες.Ηδη εχω στειλει αρκετα email και θα συνεχισω που θα παει

          Comment


            Κανείς που να γνωρίζει παιδιά;

            Comment


              Αγαπητέ Kortik,

              Αν έμπαινες στον κόπο να μελετήσεις λίγο το subforum της Γερμανίας θα έβρισκες αυτό http://www.patriotaki.net/μετανάστευ...955/#post40770 που λέει και για αυτό που θές δηλ ΕΕ - Αναζητώντας εργασία σε άλλες χώρες της ΕΕ: Μεταφορά παροχών ανεργίας - Η Ευρώπη σου

              Πάντα φιλικά και χωρίς παρεξήγηση πρίν ποστάρετε την προσωπική σας ερώτηση μελετήστε λίγο το φόρουμ γιατί κάποιοι έχουν ξοδέψει πολύ απο τον ελεύθερο χρόνο τους εθελοντικά για να γράψουν όλες αυτές τις πληροφορίες.
              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

              Comment


                Originally posted by kosofos View Post
                Αγαπητέ Kortik,

                Αν έμπαινες στον κόπο να μελετήσεις λίγο το subforum της Γερμανίας θα έβρισκες αυτό http://www.patriotaki.net/μετανάστευ...955/#post40770 που λέει και για αυτό που θές δηλ ΕΕ - Αναζητώντας εργασία σε άλλες χώρες της ΕΕ: Μεταφορά παροχών ανεργίας - Η Ευρώπη σου

                Πάντα φιλικά και χωρίς παρεξήγηση πρίν ποστάρετε την προσωπική σας ερώτηση μελετήστε λίγο το φόρουμ γιατί κάποιοι έχουν ξοδέψει πολύ απο τον ελεύθερο χρόνο τους εθελοντικά για να γράψουν όλες αυτές τις πληροφορίες.
                Ευχαριστώ για την απάντηση.

                Σόρρυ αν σε έβαλα σε κόπο,την επόμενη θα ψάχνω εκτενώς.

                Comment


                  Μισθος ηλεκτρολογων?

                  Καλησπερα σας κι απο μενα,βρηκα πολυ ενδιαφερον το φορουμ σας και μπορω να πω οτι βοηθατε παρα πολυ παιδες...!!!
                  Ηθελα να σας κανω μια ερωτηση και ας απαντησει οποιος γνωριζει κατι...
                  Ο αντρας μου ειναι 36 χρονων με πτυχιο ηλεκτρολογου και αδεια εξασκησεως..Τι μισθο παιρνει ενας ηλεκτρολογος στη Γερμανια?
                  Happiness is not something ready made. It comes from your own actions.
                  Dalai Lama

                  Comment


                    Καλησπέρα naskal,

                    Ηλεκτρολόγος σε τί? Οικιακές εγκαταστάσεις? Βιομηχανικές εγκαταστάσεις? Αυτοκινήτων? Το πτυχίο του είναι απο κρατική σχολή και αναγνωρίζεται στην Γερμανια?
                    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                    Comment


                      Ειναι ηλεκτρολογος εγκαταστασεων ,προσφατα καναμε και μεταφραση την αδεια του εχει αδεια μεχρι και για εναερια δικτυα,υπογεια δικτυα ,σταθμων/υποσταθμων. Ναι,μετραει στη Γερμανια το πτυχιο του.
                      Happiness is not something ready made. It comes from your own actions.
                      Dalai Lama

                      Comment


                        Το ότι έχει την άδεια αυτή στην Ελλάδα δεν σημαίνει ότι αναγνωρίζεται αυτόματα στην Γερμανία και ότι μπορεί να εργαστεί σαν ηλεκτρολόγος με αυτά τα χαρακτηριστικά. Θέλει ψάξιμο και μια διαδικασία. Με την γλώσσα? Μιλάει Γερμανικά (ή αγγλικά)? Με βάση πάντα τον Arbeitsamt ο μισθός κυμαίνεται στο ύψος των 2500 ευρώ μικτά (1650 περίπου καθαρά), 30000 ευρώ μικτά τον χρόνο για άτομο που θα εργαστεί σαν ηλεκτρολόγος για εταιρίες που κάνουν απευθείας πρόσληψη. Για Meister (υπευθύνους) οι μισθοί ανεβαίνουν κατα πολύ.

                        Πηγές

                        [1] Bauelektriker/in - BERUFENET, Berufsinformationen einfach finden

                        [2] http://www.agelioforos.gr/default.as...1&artid=127143
                        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                        Comment


                          Εχει 6 μηνες που πηγε Augsburg και δουλευει ανειδικευτος σε οικοδομη για να μαθει τη γλωσσα.Εχει μαθει αρκετα θα ελεγα απο γερμανικα..αλλα του προτινε φιλος μας, να παει Βερολινο και να δουλεψει πανω σ αυτο που εχει τελειωσει.Θα μεινει ενα μηνα ακομα εκει που βρισκεται και μεσα Νοεμβρη θα ξεκινησει πανω.Εχει γνωστους ο φιλος μας για να τον βαλει σε δουλεια,μας ειπε οτι ζητανε αυτες τις ειδικοτητες παρα πολυ!Απλα δεν εχουμε εικονα μισθου..σε 2 εβδομαδες που θα εχουμε πληρη εικονα,θα ενημερωσω εδω για να δει οποιος ενδιαφερεται για το μισθο των ηλεκτρολογων.
                          Happiness is not something ready made. It comes from your own actions.
                          Dalai Lama

                          Comment


                            kosofos στα λινκ σου βρηκα αυτο που ηθελα!!σ ευχαριστω παρα πολυ!!!θα τα πουμε και σ αλλο θεμα!!!
                            Happiness is not something ready made. It comes from your own actions.
                            Dalai Lama

                            Comment


                              Στη Γερμανία για να πάρεις επίδομα ανεργίας πρέπει να εχεις δουλεψει τουλάχιστον ένα χρόνο. Πας στο Arbeitsamt της πόλης σου και δηλωνεσαι άνεργος. Αυτοί σου δίνουν κάτι χαρτιά που τα συμπληρώνει ο πρώην εργοδότης σου. Τα ξαναδινεις στην Arbeitsamt και αυτό ήταν. Η όλη διαδικασία διαρκεί περιπου έναν μήνα.

                              Comment


                                Η ΕΛΠΙΔΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΛΗΤΕΡΟ ΑΥΡΙΟ...ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!!!

                                καλησπερα σε ολους,συγχαρητηρια για ολη την προσπαθεια κ την βοηθεια που μας δινεται..ειμαι η εφη κ με τον αντρα μου γιωργο οπως κ το ψευδονημο για να μην σας μπερδευομαι αποφασισαμε να φυγουμε...εχουμε ανθρωπο κοντινο στο μοναχο που τελικα οπως συνηθως ακουμε κ εδω τελευται στιγμη αποφασισε οτι δεν μπορει να μας βοηθησει..αφου αλλαξαν τα σχεδια θα ανεβω εγω το ιανουαριο μοναχο λεω σε εστιατοριο θελω να στηλω λεφτα στον αντρα μου να βγαλει το επαγγελματικο διπλωμα για οδηγος που βλεπω οτι εχει μεγαλη ζητηση..εκτος αυτου εχει κ διπλωμα ηλεκτρολογου αυτοκινητου..θεωρειτε οτι σε αλλη πολη θα ηταν καλητερα για αυτες της δουλειες εγω ειμαι κομμωτρια ...αλλα πρεπει ναξερω καλα την γλωσσα κανουμε ηδη μαθηματα..ειμαστε αισιοδοξη κ προχωραμε εχω διαβασει σχεδον τα παντα απο οσα εχετε γραψει σας ευχαριστουμε !!

                                Comment

                                Working...
                                X