Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    1)αναγνωριζεται ως bachelor.
    2)καλο ειναι να εχεις επιπεδο γνωσεων γερμανικης Β2
    3)συνετο ειναι να ερθεις μονος σου και αφου βρεις δουλεια να φερεις και την υπολοιπη οικογενεια.μπορεις να ξεκινησεις την αναζητηση και απο Ελλαδα ωστοσο, JOBB και φυσικα να στελνεις το βιογραφικο στις εταιρειες που σε ενδιαφερουν
    4)η εμπειρια σου ειναι απο δικο σου τεχνικο γραφειο η ως υπαλληλος? Προσπαθησε να εχεις συστατικες επιστολες αλλα και αποδεικτικα της εμπειριας μαζι σου.
    5)μεταφρασεις χρειαζεσαι .

    Comment


      Θέλω να αποφύγω leihfirma- Πως μπορώ να το κάνω;

      Καλησπέρα σας απο Ελλάδα, μπορεί κανείς απο τους φίλους που έχουν ξενιτευτεί στην Γερμανία να δώσει κάποιες πληροφορίες για τις Leihfima και πώς μπορείς να αποφύγει κανείς τις εταιρείες δανεισμού εργατικού δυναμικού σε βιομηχανία, μεταφορές και άλλα επαγγέλματα;

      Comment


        Ενας τρόπος να τις αποφύγεις είναι καταφέρεις να βρεις απο μόνος σου δουλειά. Δεν είναι όλες οι δουλιές με τετοιες εταιριες

        Comment


          Θελω την Βοηθεια σας .. οποιος γνωριζει κατι ας μου απαντησει παρακαλω πολυ ... !

          Ειμαι ελληνας παντρεμενος με μια κοπελα η οποια εχει αλβανικη υπηκοοτητα και εχουμε και ενα παιδακι κοριτσακι 5,5 χρονων !
          πριν 2 μηνες ηρθα μονος μου στην Γερμανια για να βρω δουλεια ... ολα πηγαν καλα και βρηκα !
          θελω να σας ρωτησω σχετικα με την γυναικα μου το εξης:

          θα μπορεσει να ταξιδεψει στην γερμανια εδω και στην συνεχεια να φτιαξουμε τα χαρτια που χρειαζεται ωστε να παρει αδεια παραμονης και να μπορει να εργαστει εφοσον ειναι παντρεμενη με ελληνα κατοικο τις γερμανιας ?
          θα χρειαστει μηπως βιζα για να ταξιδεψει μεχρι εδω στην γερμανια ?
          η οχι ?

          Comment


            Bundesamt für Migration und Flüchtlinge Aufenthalt in Deutschland.

            Originally posted by Ilias Kal View Post
            Ειμαι ελληνας παντρεμενος με μια κοπελα η οποια εχει αλβανικη υπηκοοτητα και εχουμε και ενα παιδακι κοριτσακι 5,5 χρονων !
            πριν 2 μηνες ηρθα μονος μου στην Γερμανια για να βρω δουλεια ... ολα πηγαν καλα και βρηκα !
            θελω να σας ρωτησω σχετικα με την γυναικα μου το εξης:

            θα μπορεσει να ταξιδεψει στην γερμανια εδω και στην συνεχεια να φτιαξουμε τα χαρτια που χρειαζεται ωστε να παρει αδεια παραμονης και να μπορει να εργαστει εφοσον ειναι παντρεμενη με ελληνα κατοικο τις γερμανιας ?
            θα χρειαστει μηπως βιζα για να ταξιδεψει μεχρι εδω στην γερμανια ?
            η οχι ?



            http://www.bmi.bund.de/SharedDocs/Ge...ngsgesetz.html

            BAMF - Bundesamt für Migration und Flüchtlinge - Aufenthalt in Deutschland
            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

            Comment


              Το JOBORSSE είναι κάτι σαν το Ελληνικό ΟΑΕΔ;

              Comment


                Ελα, είμαι χρόνια ποδηλάτης, τώρα έχω ένα ΒΙΑNCHI Coast to Coast κούρσα Ιταλικό. ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ

                Comment


                  5000 Το σπίτι, και κάθε χρόνο άλλο τόσο η εφορία. Αν ήταν έτσι θα έπαιρναν και το δικό μου, δίπλα στην θάλασσα...αλλά ξέρεις στην Ελλάδα έχουν κολλήσει σε ένα νόμο περι υπέρ αξίας. Δεν πουλιέται απο την 01-10-14 ούτε παράθυρο.

                  Comment


                    Ερώτημα.... Πως μπορείς να ξέρεις που θα πέσεις; Σε τι είδους LIEHFIRMA δηλαδή. Δοκιμάζοντας;

                    Comment


                      καλησπερα, πρωτος μου ξαδερφος που ηταν στη γερμανια σχεδον δυο χρονια και εργαζοταν αυτο το διαστημα πηρε δανειο περιπου στα 7000 χιλιαρικα. απο αυτα πληρωσε τα 800 ευρω και ηρθαν ετσι οι κιαταστασεις και επεστρεψε στην ελλαδα. γνωριζει καποιος αν εχει συνεπειες; εδω δεν εχει καποιο ακινητο οποτε δεν εγινε καποια προσημειωση.

                      Comment


                        Originally posted by aneltzo View Post
                        καλησπερα, πρωτος μου ξαδερφος που ηταν στη γερμανια σχεδον δυο χρονια και εργαζοταν αυτο το διαστημα πηρε δανειο περιπου στα 7000 χιλιαρικα. απο αυτα πληρωσε τα 800 ευρω και ηρθαν ετσι οι κιαταστασεις και επεστρεψε στην ελλαδα. γνωριζει καποιος αν εχει συνεπειες; εδω δεν εχει καποιο ακινητο οποτε δεν εγινε καποια προσημειωση.
                        Υπάρχει περίπτωση να εκδοθεί ευρωπαική διαταγή πληρωμής στο όνομά του και να κινηθούν μέτρα αναγκαστικής είσπραξης (κατασχέσεις, πλειστηριασμοί, κλπ) εις βάρους του στην Ελλάδα:

                        Διαδικασία ευρωπαϊκής διαταγής πληρωμής

                        καλό είναι να το πληρώσει, και αν δε μπορεί, σε κάθε περίπτωση να ρωτήσει δικηγόρο...

                        Comment


                          Originally posted by archer100 View Post
                          Υπάρχει περίπτωση να εκδοθεί ευρωπαική διαταγή πληρωμής στο όνομά του και να κινηθούν μέτρα αναγκαστικής είσπραξης (κατασχέσεις, πλειστηριασμοί, κλπ) εις βάρους του στην Ελλάδα:

                          Διαδικασία ευρωπαϊκής διαταγής πληρωμής

                          καλό είναι να το πληρώσει, και αν δε μπορεί, σε κάθε περίπτωση να ρωτήσει δικηγόρο...
                          μεχρις στιγμης δεν υπαρχει καποια ενοχλησει στην ελλαδα αλλα καλο ειναι οπως λες να παει σε ενα δικηγορο.
                          πριν φυγει απο τη γερμανια τον φιλοξενουσα στο σπιτι μου και ηταν δηλωμενος σε μενα, ειχε παει στην τελεκομ και εκανε συμβολαιο περνωντας ενα πολυ καλο κινητο. εφυγε χωρις να πληρωσει ουτε μια δοση. το περιεργο της υποθεσης ειναι οτι δεν μου ηρθε ουτε ενα χαρτι απο την τελεκομ που να ζηταει τα χρηματα της. πηγα στο καταστημα και τους ειπα να μου δωσουν πληροφοριες για να το πληρωσω εγω (για το λογο οτι ηταν δηλωμενος σε μενα) αλλα δεν μου εδωσαν καμια πληροφορια...περιεργα πραγματα!!!

                          Comment


                            Εργατες με γένια και μουσια προσλαμβάνουν οι γερμανοι?
                            Σοβαρα οχι για πλακα, ρωταω γιατι υπαρχει η πιθανοτιτα να μου βρει ο Θειος μου δουλεια στην Στουτγκαρδη κι εχω θεμα με τα γενια , δεν μπορω να τα κοψω λογω σημαδιων που εχω στο σαγονι απο ατυχημα και φενονται ασχημα ...

                            Comment


                              Φιλε μου το χιλιαρικακι θα σου φευγει στο πρωτο 20ημερο και μετα θα σε κοβει λορδα!!

                              Comment


                                Το νεο διπλωμα το πιρα απλα δεν περασα γιατρους και δεν μου ανανεωσαν την κατηγορια Γ' μονο... 118 ευρω!!! γιατι ? εχω δωσει κι'ολας 80ευρω για να παρω το καινουριο.

                                Comment

                                Working...
                                X