Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    1.Η περιοχη της Στουτγκαρδης ξερω απο τους θειους μου που ειναι εκει 32 χρονια οτι ειναι απο τις πιο βιομηχανικές της χωρας και με τις περισοτερες ευρεσιτεχνίες πανευρωπαικά.
    2.Καλητερα να πας εκει που θες και να ψαξεις απο εκει για δουλεια.
    3.Εξαρταται την δουλεια και την εταιρια υποθέτω.
    Originally posted by Gernt View Post
    Καλησπέρα σε όλους. Είμαι μηχανολόγος μηχανικός και από Ιανουάριο που τελειώνω το master, προσανατολίζομαι προς αναζήτηση εργασίας στη Γερμανία. Είμαι 33 ετών και έχω 4.5 χρόνια εμπειρία σε βιομηχανία. Έχω κάνει ήδη 1 χρόνο εντατικά μαθήματα Γερμανικών (έδωσα και πήρα για τυπικούς λόγους κυρίως το κρατικό Β1) και τον Οκτώβριο θα τα συνεχίσω. Γνωρίζει κάποιος:

    1. Σε ποιές περιοχές τις Γερμανίας να ψάξω, έχοντας περισσότερες βιομηχανίες και άρα περισσότερες πιθανότητες να βρω δουλειά;

    2. Είναι προτιμότερο να ψάχνω από Ελλάδα και να στέλνω βιογραφικά ή να προσανατολιστώ σε μια συγκεκριμένη περιοχή της Γερμανίας, και να πάω εκεί να ψάξω από κοντά; Αξίζει τα παραπάνω έξοδα μιας και θα έχω αυξημένες πιθανότητες αν βρίσκομαι εκεί και δηλώνοντας πλέον Γερμανική διεύθυνση ή όχι;

    3. Η συνεντεύξεις γίνονται αποκλειστικά στα Γερμανικά και πρέπει να μπορείς να ανταποκριθείς ή μπορεί να σε προσλάβει μια εταιρεία με το σκεπτικό να συνεχίσεις εκεί την εκμάθηση της γλώσσας; Να σημειώσω ότι Αγγλικά γνωρίζω σε επίπεδο proficiency

    Ελπίζω να μη σας κούρασα. Ευχαριστώ προκαταβολικά

    Comment


      ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ

      Καλησπερα εργαζομαι ανελλιπως τα τρια τελευταια χρονια αλλα σκεφτομαι απο νοεμβριο να ξεκινησω κατι δικο μου. Γνωριζει καποιος αν δικαιουμε καποια επιδοτηση και απο που;

      Comment


        Eγω πάντως παιδιά δεν είχα καταφέρει να βρω κάτι απο Ελλάδα. Με το που ήρθα εδώ αν και δεν ήταν ευκολο δεν μου πήρε πολύ καιρό να βρω δουλειά

        Comment


          Ευχαριστω για τις μεχρι στιγμής απαντήσεις, εγω ενδιαφέρομαι για εταιρειες κατασκευης ηλεκτρικών συσκευών και θα προσανατολιστω προς το τμήμα ανάπτυξης.

          Comment


            Είμαι μηχανολόγος μηχανικός πτυχιούχος ΤΕΙ με προυπηρεσία πάνω απο 6 χρονια στης μεγαλητερες βιομηχανίες της ελλαδας εχω πτυχιο γερμανικων β2 και σκεφτομαι έντονα να μεταναστεύσω στην γερμανία για ένα καλύτερο μελλον γιατι στην ελλαδα τα πραγματα οσο πάνε και δυσκολεύουν και θα ηθελα αν γνωριζει κανενας αν οντως εχει ζητηση στο επαγγελμα γιατι με μία πρώτη ερευνα πήρα θετικά μηνύματα ευχαριστώ

            Comment


              Originally posted by Gernt View Post
              Καλησπέρα σε όλους. Είμαι μηχανολόγος μηχανικός και από Ιανουάριο που τελειώνω το master, προσανατολίζομαι προς αναζήτηση εργασίας στη Γερμανία. Είμαι 33 ετών και έχω 4.5 χρόνια εμπειρία σε βιομηχανία. Έχω κάνει ήδη 1 χρόνο εντατικά μαθήματα Γερμανικών (έδωσα και πήρα για τυπικούς λόγους κυρίως το κρατικό Β1) και τον Οκτώβριο θα τα συνεχίσω. Γνωρίζει κάποιος:

              1. Σε ποιές περιοχές τις Γερμανίας να ψάξω, έχοντας περισσότερες βιομηχανίες και άρα περισσότερες πιθανότητες να βρω δουλειά;

              2. Είναι προτιμότερο να ψάχνω από Ελλάδα και να στέλνω βιογραφικά ή να προσανατολιστώ σε μια συγκεκριμένη περιοχή της Γερμανίας, και να πάω εκεί να ψάξω από κοντά; Αξίζει τα παραπάνω έξοδα μιας και θα έχω αυξημένες πιθανότητες αν βρίσκομαι εκεί και δηλώνοντας πλέον Γερμανική διεύθυνση ή όχι;

              3. Η συνεντεύξεις γίνονται αποκλειστικά στα Γερμανικά και πρέπει να μπορείς να ανταποκριθείς ή μπορεί να σε προσλάβει μια εταιρεία με το σκεπτικό να συνεχίσεις εκεί την εκμάθηση της γλώσσας; Να σημειώσω ότι Αγγλικά γνωρίζω σε επίπεδο proficiency

              Ελπίζω να μη σας κούρασα. Ευχαριστώ προκαταβολικά

              Αν και δεν είμαι ο πλέον ειδικός επί του συγκεκριμένου θέματος, γνωρίζω κάποια πράγματα από την έλευση ενός μηχανολόγου από Ελλάδα και τις εμπειρίες τουεπειδή τον βοήθησα. Τα βιομηχανικά ισχυρώτερα κρατίδια είναι η Βαυαρία, η Βάδη-Βυττεμβέργη και η Έσση και παρεπιπτόντως είναι τα μόνα κρατίδια που παρουσιάζουν πλεόνασμα και στηρίζουν οικονομικά τα υπόλοιπα κρατίδια. (Αν πεις τώρα στους Βαυαρούς να αποσχισθούν, φύγανε με την μία).
              Τη στιγμή που σκέφτεσαι τη Γερμανία ως επιλογή, θα πρέπει να έρθεις να μείνεις εδώ και να ψάξεις θέση εργασίας. Οι γλωσσικές ικανότητές σου θα πρέπει να είναι επαρκείς και εκτός αυτού θα πρέπει να είσαι άμεσα διαθέσιμος για ατομική συνέντευξη και ενδοχομένως για πρόσληψη.
              Στην ερώτηση 3. δεν μπορώ να σου απαντήσω απόλυτα, αλλά φαντάζομαι ότι θα θελήσουν να σε δουν, να περάσεις από συνέντευξη, να αποκομίσουν μια εικόνα των προσόντων αλλά και της προσωπικότητάς σου, να σε προσλάβουν δοκιμαστικά για 3 μήνες κλπ. Τώρα όλα αυτά πως μπορούν να γίνουν από Ελλάδα...
              Επιπρόσθετη πληροφορία: δεν μπορείς να ονομάζεσαι Μηχανολόγος (Ingenieur) στη Γερμανία με μη γερμανικό πτυχίο, έως ότου αυτό τύχει αναγνώρισης από την γι΄αυτό αρμόδια υπηρεσία. Η αναγνώριση κοστίζει γύρω στα 250,00 ευρώ νομίζω και η διαδικασία διαρκεί κάτι εβδομάδες. Ελπίζω φίλε μου να βοήθησα λίγο, καλή τύχη!

              Comment


                Λοιπον...για οσους παμε ή θελουμε να παμε γερμανια
                Υπαρχουν οι εξης κατηγοριες:
                1. εχεις πτυχιο - εμπειρια σε κατι με ελλειψη στην Γερμανια (πχ γιατρος, μηχανικος πληροφορικος...ετσι λενε τουλαχιστον) και ξερεις ΚΑΛΑ γερμανικα....τοτε μπορεις να βρεις δουλεια ακομα και απο ελλαδα. Δεν ειναι απιθανο.
                2. εχεις πτυχιο - εμπειρια σε κατι με ελλειψη στην Γερμανια αλλα γερμανικα κατω του Β1....μπορεις παλι να βρεις κατι. Στα γερμανικα που πηγαινα στο φροντιστηριο ηταν παιδια (στο τμημα Β1.1 και Β1.2) που ηταν μηχανικοι και δουλευανε ηδη καπου. Με επιπεδο αυτο που προανεφερα....αλλα ισως πρεπει να εισαι γερμανια να βρεις κατι. Απο ελλαδα ΠΟΛΥ δυσκολο.
                3. εχεις πτυχιο - εμπειρια σε κατι με ελλειψη στην Γερμανια και ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ...τοτε πρεπει να μαθεις τουλαχιστον επιπεδο Β1....ελπιδες? δεν ξερω...ειναι και θεμα τυχης
                4. εχεις πτυχιο - εμπειρια σε κατι που ΔΕΝ εχει ελλειψη στην Γερμανια αλλα ξες σουπερ γερμανικα....παλι εχεις ελπιδες αλλα καλυτερα να ερθεις Γερμανια
                5. εχεις πτυχιο - εμπειρια σε κατι που ΔΕΝ εχει ελλειψη στην Γερμανια αλλα ξες λιγα- μετρια γερμανικα....αν εισαι γερμανια κατι γινεται αλλα πρεπει να μαθεις γερμανικα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ
                6. εχεις πτυχιο - εμπειρια σε κατι που ΔΕΝ εχει ελλειψη στην Γερμανια αλλα γερμανικα εισαι Β1 ή χειροτερα...ΟΚ, δουλεια θα βρεις γενικα. αλλα φυσικα οχι στο αντικειμενο σου εκτος αν ... δεν ξερω τι....

                ετσι εχουν τα πραγματα απο προσωπικη εμπειρια. Δυστυχως ημουνα οταν ηρθα στο νο 6....και ακομα και τωρα εκει ειμαι. Το μεγαλο προβλημα (ή και οχι) ειναι οτι στην Γερμανια μετραει πολυ η εμπειρια και οχι τα χαρτια. Αν δηλαδη δεν εισαι σε ενα τομεα με ελλειψη, και δεν ξες γερμανικα, αναγκαστικα κανεις μια ασχετη δουλεια. Μετα ακομα και αν μαθεις καλα γερμανικα για να μεταπηδησεις στον χωρο σου ειναι καπως δυσκολο. και παλι απο προσωπικη εμπειρια. Ισως ειναι στον δικο μου χωρο γενικα...δεν ξερω...γενικα το πτυχιο BWL (Business Admin.) ειναι το αγαπητο. Ολοι αυτο θελουν και βγαινουν πολλοι αποφοιτοι. Συνεπως ... ελπιζω να βοηθησα....

                Comment


                  Κομμωτήριο στην Γερμανία

                  θελω να μου πειτε αν ξερει καποιος στην γερμανια τα κομμωτηρια ειναι καλη δουλεια?δηλαδη να ανοιξει καποια ελληνιδα κοπελα κομμωτηριο εκει?και αν γινετε φυσικα με το διπλωμα που εχει απο την ελλαδα?

                  Comment


                    Originally posted by everts View Post
                    θελω να μου πειτε αν ξερει καποιος στην γερμανια τα κομμωτηρια ειναι καλη δουλεια?δηλαδη να ανοιξει καποια ελληνιδα κοπελα κομμωτηριο εκει?και αν γινετε φυσικα με το διπλωμα που εχει απο την ελλαδα?
                    Γεια σου everts !

                    Το κομμωτήριο στην Γερμανία θεωρείται πολύ καλή δουλειά.
                    Για να ανοίξεις κομμωτήριο στην Γερμανία πρέπεις να έχεις Γερμανικό δίπλωμα κομμωτικής(και να ξέρεις Γερμανικά), εάν έχεις Ελληνικό δίπλωμα κομμωτικής λαμβάνετε υπ όψιν, αλλά πρέπει να κάνεις την διαδικασία, αναγνώρισης του στην Γερμανία, και να το μετατρέψεις σε Γερμανικό.
                    Στα παρακάτω λίνκ γράφει την διαδικασία(διάβασε τα με google translate).




                    Ausbildung

                    Zuwanderung - Anerkennung ausländischer Berufsabschlüsse

                    BAMF - Bundesamt für Migration und Flüchtlinge - Publikationen - Flyer zur Anerkennung ausländischer Berufsabschlüsse

                    Suche

                    Anerkennungs-Finder - Start
                    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                    Comment


                      απο λεφτα τι μπορει να βγαζει ξερουμε?

                      Comment


                        Στην Ελλαδα τι μπορει να βγαζει;

                        Comment


                          Originally posted by everts View Post
                          θελω να μου πειτε αν ξερει καποιος στην γερμανια τα κομμωτηρια ειναι καλη δουλεια?δηλαδη να ανοιξει καποια ελληνιδα κοπελα κομμωτηριο εκει?και αν γινετε φυσικα με το διπλωμα που εχει απο την ελλαδα?
                          Ζητούνται κομμωτές στη Γερμανία | Οικονομία | DW.DE | 27.08.2014

                          Comment


                            Τεχνολόγος Ιατρικών Εργαστηρίων

                            Παιδιά καλησπέρα σας
                            Είμαι τεχνολόγος ιατρικών εργαστηρίωνν από ΤΕΙ και θέλω να πάω στην Γερμανία για δουλειά αποκλειστικά όμως στο επαγγελμά μου. Γνωρίζω γερμανικά , μάλιστα πριν από πέντε μέρες έδωσα για πτυχίο επίπεδο Β2 απλά δεν είμαι σίγουρη αν πέρασα την εξέταση ακόμα.
                            Ενδιαφέρομαι για την Στουτγκάρδη γιατί εκεί έχω έναν γνωστό ο οποίος μπορεί να με φιλοξενήσει.
                            Μπορεί κάποιος να μου δώσει συμβουλές για το τι χαρτιά χρειάζονται για την αναγνώριση του πτυχίου μου?και ίσως και κάποιες οδηγίες για την αναζήτηση εργασίας σε νοσοκομεία στην Στουτγκάρδη?Γενικότερα οποιαδήποτε βοήθεια

                            Comment


                              Originally posted by olgaki86 View Post
                              Παιδιά καλησπέρα σας
                              Είμαι τεχνολόγος ιατρικών εργαστηρίωνν από ΤΕΙ και θέλω να πάω στην Γερμανία για δουλειά αποκλειστικά όμως στο επαγγελμά μου. Γνωρίζω γερμανικά , μάλιστα πριν από πέντε μέρες έδωσα για πτυχίο επίπεδο Β2 απλά δεν είμαι σίγουρη αν πέρασα την εξέταση ακόμα.
                              Ενδιαφέρομαι για την Στουτγκάρδη γιατί εκεί έχω έναν γνωστό ο οποίος μπορεί να με φιλοξενήσει.
                              Μπορεί κάποιος να μου δώσει συμβουλές για το τι χαρτιά χρειάζονται για την αναγνώριση του πτυχίου μου?και ίσως και κάποιες οδηγίες για την αναζήτηση εργασίας σε νοσοκομεία στην Στουτγκάρδη?Γενικότερα οποιαδήποτε βοήθεια
                              Καλώς όρισες olgaki86 Διάβασε αυτό !
                              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                              Comment


                                Ιταλοί εστιάτορες

                                Παιδιά εσείς που βρίσκεστε ήδη Γερμανία έχετε υπόψιν σας τι γίνεται με τους Ιταλούς εστιάτορες? Από άποψη εκμετάλλευσης εννοώ. Μήπως συμβαίνει τίποτε παρόμοιο με τους δικούς μας τους Έλληνες?

                                Comment

                                Working...
                                X