Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους ανήκουν στα Τεχνικά επαγγέλματα (trades)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    @pan_k7
    Όπως λέει και το σχετικό τραγούδι .. "Ποιός σου 'βγαλε το μάτι..Ο συγγενής..και είναι βαθειά βγαλμένο"
    Με την μόνη παραλλαγή από "συγγενής" σε "πατριώτης".
    Γίνεται ότι ακριβώς έγινε με τους Αλβανούς στην Ελλάδα, που όταν δούλευαν σε Έλληνα εργοδότη έπαιρναν 5.000δρχ-6.000δρχ μεροκάματο και όταν δουλευαν σε πατριωτη τους Αλβανό εργολάβο έπαιρναν 2.000-3.000στην καλύτερη.

    Comment


      #77
      Originally posted by spyros38 View Post
      Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου ,εγώ είμαι υδραυλικός αλλα είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου και την πιστοποιηση σαν welder γιατί έχω τρελή εμπειρία και σαν συγκολλητής ,οξυγόνο και ηλεκτροκόλληση.Επειδή έχω απασχοληθεί σε βιομηχανικά έργα το κατέχω το θέμα πάρα πολύ καλα.Θα ήθελα σε παρακαλώ να μου δώσεις και κάποιες περαιτέρω πληροφορίες γιατί όπως καταλαβαίνεις το θέμα με ενδιαφέρει και πολύ μάλιστα.Επικοινώνησε μαζί μου γιατί έχω και κάποιες πληροφορίες για το συγκεκριμένο θέμα που μπορεί να σε ενδιαφέρουν.Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για την καλή σου την διάθεση.
      Φίλε μου, το θέμα του welding είναι τεράστιο. Υπάρχουν δεκάδες πιστοποιήσεις που θα χρειαστείς για να δουλέψεις ως welder, ανάλογα φυσικά με το είδος του welding που θέλεις να κάνεις. Το σίγουρο είναι ότι στην Αυστραλία θα χρειαστείς να εξεταστείς στα δικά τους standards και δεν μετράει τόσο η εμπειρία, όσο η αποδεδειγμένη πιστοποίηση.
      Πάρε εδώ μια ιδέα.
      WTIA Certification Qualifications

      Προσωπικά επειδή είμαι Μηχανικός, έχω δεί ότι οι συγκολλήσεις πιστοποιημένων συγκολλητών απέχουν ποιοτικά παρασάγκας από εκείνες των εμπειρικών συγκολλητών.


      Για παράδειγμα στην Ελλάδα έχουμε αν θυμάμαι καλά το EN 287-1 και ISO 9606-2 μεταξύ άλλων ανάλογα με τον τρόπο και την θέση της κόλλησης. Έχεις ασχοληθεί με τέτοια πιστοποίηση?

      Comment


        #78
        Originally posted by panultimate View Post
        Φίλε μου, το θέμα του welding είναι τεράστιο. Υπάρχουν δεκάδες πιστοποιήσεις που θα χρειαστείς για να δουλέψεις ως welder, ανάλογα φυσικά με το είδος του welding που θέλεις να κάνεις. Το σίγουρο είναι ότι στην Αυστραλία θα χρειαστείς να εξεταστείς στα δικά τους standards και δεν μετράει τόσο η εμπειρία, όσο η αποδεδειγμένη πιστοποίηση.
        Πάρε εδώ μια ιδέα.
        WTIA Certification Qualifications

        Προσωπικά επειδή είμαι Μηχανικός, έχω δεί ότι οι συγκολλήσεις πιστοποιημένων συγκολλητών απέχουν ποιοτικά παρασάγκας από εκείνες των εμπειρικών συγκολλητών.


        Για παράδειγμα στην Ελλάδα έχουμε αν θυμάμαι καλά το EN 287-1 και ISO 9606-2 μεταξύ άλλων ανάλογα με τον τρόπο και την θέση της κόλλησης. Έχεις ασχοληθεί με τέτοια πιστοποίηση?
        δεν διαφωνώ μαζί σου ότι θέλουν πιστοποίηση.Αυτό είναι ένα θέμα σίγουρα.Απο εκεί και πέρα για να είσαι πιστοποιημένος πρέπει σίγουρα να ξέρεις να κολλάς. Πίστεψέ με αυτό είναι ένα χάρισμα ,άλλοι το έχουν και άλλοι όχι.Εάν δεν ξέρεις να κολλάς είτε είσαι αυτοδίδακτος ( εμπειρικός ) είτε έχεις τελειώσει 10 σχολεία όταν έρθει η στιγμή να κάνεις δοκίμιο για να πιστοποιηθείς πολύ απλά δεν θα το κάνεις ,συνεπώς ΔΕΝ θα πιστοποιηθείς.Με μια λέξη πιστοποιημένος = κάποιος έχει διαπιστώσει οτι ξέρεις.Για μένα το ερώτημα είναι πολύ απλό .Ποιος μπορεί να μου το δώσει αυτό και με ποιόν τρόπο.By the way ευχαριστώ για το link.

        Comment


          #79
          Σπύρο, αν μελετήσεις το λινκ που σου έστειλα (και τα παρακλάδια του π.χ About the WTIA) θα δείς ότι η WTIA είναι ο φορέας που διοργανώνει σεμινάρια, εκπαιδεύει, εξετάζει και πιστοποιεί συγκολλητές στην Αυστραλία. Έχει 1,200 μέλη.

          Εκεί πρέπει να αποτανθείς, να στείλεις τα μαίλ σου με τις συγκεκριμένες ερωτήσεις κλπ. Φαντάζομαι, ότι χωρίς να είσαι εκεί δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.
          Πάντως μιας και είπες ότι είσαι υδραυλικός, έχω φίλο Άγγλο υδραυλικό, ο οποίος μετανάστευσε με την γυναίκα του πριν 2 χρόνια (είχε τις σχετικές πιστοποιήσεις για εγκαταστάσεις HVAC στην Αγγλία) και ακόμα παλεύει με apprentiship στην Αυστραλία,

          δηλ. με λίγα λόγια παρότι έχει 10+ εμπειρία ως επαγγελματίας υδραυλικός, το σύστημα της Αυστραλίας τον αναγκάζει να δουλεύει ως βοηθός μέχρι να αποκτήσει την ντόπια πιστοποίηση (πράγμα χρονοβόρο κατά πως φαίνεται). 2 χρόνια μετά δεν το έχει καταφέρει.
          Τέλος πάντων ελπίζω να βρείς αυτό που ψάχνεις.

          Comment


            #80
            ...

            Originally posted by pan_k7 View Post
            @ ioannismol:

            Μήπως φίλε μου να κοίταζες καλύτερα ευρωπαϊκή χώρα που δεν χρειάζεται visa και λοιπές ιστορίες; ΟΚ καλή η Αυστραλία, όχι φυσικά ο επίγειος παράδεισος που μερικοί νομίζουν ότι είναι, αλλά υπάρχουν και άλλες χώρες ευρωπαϊκές για μετανάστευση. Σε κάθε περίπτωση πάντως μην απογοητεύεσαι.
            εχεις ενα δικιο φιλε pan_k7 διαλεξα την αυστραλια γιατι το επαγελμα μα μου εκει εχει μελον και καλα λευτα εκτος αυτου αν πτωχευση η ελαδα θα εχουν προβλημα και ολες οι αλλες ευρωπαικες χωρες ασε που η ανεργια χτυπαει κοκκινο στην ευρωπη....παντως σε ευχαριστω για την υποστιριξη δεν το βαζω κατω θα το παλεψω μεχρι τελους....

            Comment


              #81
              @ ioannismol:

              Τυχόν πτώχευση ή στάση εξωτερικών πληρωμών της Ελλάδας θα επηρεάσει όλη την Ε.Ε. και φυσικά και την Αυστραλία. Κανείς δε γλιτώνει. Η Αυστραλία δεν θα πουλάει τίποτα στην Κίνα και η οικονομία της θα μπει σε ύφεση. Όλα στην οικονομία είναι μια αλυσίδα όπου αν σπάσει ένας κρίκος της, σπάει ολόκληρη η αλυσίδα. Αυτός είναι ο λόγος που μας κρατάνε στη ζωή. Μια πτώχευση της χώρας σήμερα (δεν ξέρω μετά από 1 χρόνο ή 2) δεν μπορεί να υπολογιστεί τι συνέπειες έχει στο σύστημα στο σύνολο του, γι' αυτό και αναβάλλεται επί του παρόντος.

              Comment


                #82
                Originally posted by pan_k7 View Post
                @ ioannismol:

                Τυχόν πτώχευση ή στάση εξωτερικών πληρωμών της Ελλάδας θα επηρεάσει όλη την Ε.Ε. και φυσικά και την Αυστραλία. Κανείς δε γλιτώνει. Η Αυστραλία δεν θα πουλάει τίποτα στην Κίνα και η οικονομία της θα μπει σε ύφεση. Όλα στην οικονομία είναι μια αλυσίδα όπου αν σπάσει ένας κρίκος της, σπάει ολόκληρη η αλυσίδα. Αυτός είναι ο λόγος που μας κρατάνε στη ζωή. Μια πτώχευση της χώρας σήμερα (δεν ξέρω μετά από 1 χρόνο ή 2) δεν μπορεί να υπολογιστεί τι συνέπειες έχει στο σύστημα στο σύνολο του, γι' αυτό και αναβάλλεται επί του παρόντος.
                Εχεις δικιο και παλι φιλε μου αλα ειληκρινα βαρεθηκα την λαμογια και την αδιαφορια του συστηματος της ελλαδας...

                Comment


                  #83
                  Originally posted by pan_k7 View Post
                  Σε συνέχεια του Κώστα Γαργαλιάνοι για το "μαύρο" συμπατριώτη μας χωρίς visa, να αναφέρω ότι έχω φίλο μου αλουμινά, Αυστραλό υπήκοο, ο οποίος φεύγει για Αυστραλία το Φεβρουάριο και πηγαίνει σε Έλληνο-Αυστραλό εργοδότη που του δίνει μικτά 800AUD την εβδομάδα! Ούτε καν 1000AUD μικτά... Μιλάμε πλέον για αλβανοποίηση...
                  μηπως μπορεις σε παρακαλω για μας που δεν καταλαβαμε..μικτα ειναι 800aud καθαρα ποσα μπορει να ειναι την εβδομαδα???

                  Comment


                    #84
                    @ ioannismol:

                    Για Αυστραλό υπήκοο 800AUD μικτά είναι 650AUD καθαρά την εβδομάδα. Διαχωρίζω τους έχοντες την υπηκοότητα με τους υπολοίπους γιατί υπάρχει διαφορά στη φορολογία (οι υπόλοιποι φορολογούνται περισσότερο).

                    Τα λαμόγια που αναφέρεις και την κατάσταση που επικρατεί στη χώρα μας την έχουμε σιχαθεί όλοι φίλε μου...

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by marie View Post
                      Maria12 καλημέρα ξεκινάω τη διαδικασία εντός των ημερών για τον σύζυγό μου που είναι ηλεκτρολόγος. Επικοινώνησα μαζί τους για τα χαρτιά του και μου είπαν πως θέλουν........
                      marie γεια σου! αν θες γραψε τι χαρτια χρειαστεικε ο συζυγος σου! ευχαριστω

                      Comment


                        #86
                        trade qualification

                        καλησπέρα σε όλους!
                        Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει..και ταυτόχρονα να βοηθήσω να γλιτώσετε πολύτιμο χρόνο που έχασα εγώ.
                        Όλα τα job sites ζητάνε trade qualified προσωπικο (τουλάχιστον στον τομέα του άντρα μου -automotive-) προκειμένου να έχεις καλές πιθανότητες για την οποιαδήποτε θέση βγαίνει από recruiters. Για να είσαι trade qualified λοιπόν θα πρέπει
                        1. να έχεις τελειώσει αυστραλιανή σχολή και να έχεις δικό τους πτυχίο ή
                        2. να είσαι σε διαδικασία visa και να ζητήσεις από TRA ή VETASSESS να κάνει skill assessment. (κάναμε μάλιστα και όλη την διαδικασία με τον TRA για trade qualification και μας απάντησαν ότι μπορούν να μας αναλάβουν εφόσον θα έχουμε βρει εργοδότη, θα έχει δεχτεί να μας κάνει 457 και θα χρειαζόμαστε τις υπηρεσίες τους).
                        Και τους ρωτάω: πώς θα βρουμε εργοδότη χωρίς να είμαστε trade qualified?
                        Η απάντηση τους ήταν ότι δεν ξέρουν. Αυτοί αναλαμβάνουν μόνο εφόσον είναι σε εξέλιξη η διαδικασία βίζας..
                        Παίρνω τηλέφωνα στην πρεσβεία στην Αθήνα, στον tra, στο Vettassess, έστειλα μειλ σε αρκετους recruiters και τους ρωτούσα το ίδιο: πώς μπορώ να γίνω trade qualified όπως αυτοί ζητάνε χωρίς να χρειάζεται να φοιτήσω σε δική τους σχολη?
                        Η απάντηση ήταν ίδια από όλους : δεν ξέρουμε.. ξέρουμε μόνο τί γίνεται ΜΕΤΑ την εύρεση εργοδοτη..
                        ΑΔΙΕΞΟΔΟ λοιπον...
                        Μήπως μπορεί κανείς να μας διαφωτίσει περισσότερο?

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by georgia! View Post
                          2. να είσαι σε διαδικασία visa και να ζητήσεις από TRA ή VETASSESS να κάνει skill assessment. (κάναμε μάλιστα και όλη την διαδικασία με τον TRA για trade qualification και μας απάντησαν ότι μπορούν να μας αναλάβουν εφόσον θα έχουμε βρει εργοδότη, θα έχει δεχτεί να μας κάνει 457 και θα χρειαζόμαστε τις υπηρεσίες τους).
                          Και τους ρωτάω: πώς θα βρουμε εργοδότη χωρίς να είμαστε trade qualified?
                          Η απάντηση τους ήταν ότι δεν ξέρουν. Αυτοί αναλαμβάνουν μόνο εφόσον είναι σε εξέλιξη η διαδικασία βίζας..
                          Μπορείς να πείς σε ποιούς ακριβώς αναφέρεσαι?
                          Δεν μπορώ να βγάλω νόημα! (αν και φαντάζομαι ότι εννοείς immigration agents)

                          Σημείωση: Οι immigration agents δεν αναλαμβάνουν να βρουν σε κάποιον εργοδότη, απλά πληρώνονται για να συμπληρώσουν αιτήσεις και να καταθέσουν στις δημόσιες υπηρεσίες χαρτούρα.

                          Κάποιος που δεν είναι αυστραλός ή δεν έχει skilled migration visa, πρέπει να βρεί μόνος του τον εργοδότη. Κατά πόσο είναι αυτό εφικτό? Κατά γενική ομολογία... είναι δύσκολο. Γι'αυτό και η πιο συνηθισμένη βίζα είναι η 175, 176, που λέγεται skilled visa.

                          Οι recruiters αναλαμβάνουν να βρουν δουλειά σε ανθρώπους που έχουν ήδη βίζα εργασίας (βλέπε 175, 176) και σχεδόν ποτέ δεν αναλαμβάνουν να βρούνε σπόνσορα σε overseas workers.

                          Comment


                            #88
                            Originally posted by maria12 View Post
                            Μπορείς να πείς σε ποιούς ακριβώς αναφέρεσαι?
                            Δεν μπορώ να βγάλω νόημα! (αν και φαντάζομαι ότι εννοείς immigration agents)

                            Σημείωση: Οι immigration agents δεν αναλαμβάνουν να βρουν σε κάποιον εργοδότη, απλά πληρώνονται για να συμπληρώσουν αιτήσεις και να καταθέσουν στις δημόσιες υπηρεσίες χαρτούρα. .............................

                            Αναφερόμουν στον TRA. Σαν οργανισμός είναι υπεύθυνος για να κάνει skill assessment για τα automotive επαγγελματα, αλλά εμπλέκονται μόνο εφόσον είσαι ήδη σε διαδικασία κάποιας βίζας.
                            Ξέρω πως δουλευουν οι recruiters και οι immigration agents. Για το θέμα του trade qualification μίλησα μόνο με recruiters. Μου είπαν πόσο δύσκολο είναι να σε προσλάβουν από overseas και οφείλω να ομολογησω ότι ψιλοαπογοητεύτηκα.. ζητάνε μόνο trade qualified people (μόνο Αυστραλούς στην ουσία).
                            Οσο για την 175 και 176 έχουμε ένα θέμα με τα αγγλικά ακόμη. Είχα λοιπόν την σκέψη να καταφέρναμε να βρούμε έναν εργοδότη για 457 ώστε να χρησιμοποιήσουμε και τον νόμο εξαίρεσης από τα αγγλικά (όταν έχεις υψηλο μισθό) και να προχωρούσε το θέμα..

                            Comment


                              #89
                              Originally posted by georgia! View Post
                              Για το θέμα του trade qualification μίλησα μόνο με recruiters. Μου είπαν πόσο δύσκολο είναι να σε προσλάβουν από overseas και οφείλω να ομολογησω ότι ψιλοαπογοητεύτηκα.. ζητάνε μόνο trade qualified people (μόνο Αυστραλούς στην ουσία).
                              Τι εννοείς μονο Αυστραλους ? Δεν ειναι ετσι! Τελος του μηνα πεταω για Αυστραλια με σκοπο να κανω skill assessment και να παρω και trade certification απο ιδιωτικο ινστιτούτο που ειναι TRO (αρα αναγνωρισμενο απο την Αυστραλιανη κυβερνηση) Απλα θα μου κοστίσει αρκετα οχι οτι ειναι ακατόρθωτο!! Δεν χρειάζεται να εισαι Αυστραλος για να αποκτήσεις πιστοποίηση επαγγέλματος!!!!

                              Comment


                                #90
                                Γειά σας και απο μένα πατριωτακια!!Και ένα μεγάλο μπράβο για το θέμα που έχετε ανοίξει!! Είμαι 29 χρονών,έχω τελειώσει Μηχανολόγος Μηχανικός ΤΕΙ και θα ήθελα να μου πείτε απο πού θα ΞΕΚΙΝΗΣΩ για να φτίαξω όλα τα απαιτούμενα χαρτιά που χρειάζονται !!(μιας και έχω μπερδευτεί με τόσες πολλες ορολογίες!) Κάποιος δηλαδή που να έχει κάνει την διαδικασία και να ξέρει επίσημα!! Επίσης οι αμοιβές της συγκεκριμένεις ειδικότητας που βρίσκονται ?? Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!!!

                                Comment

                                Working...
                                X