Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικα με τις Partner Visas

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ευχαριστώ για τις συμβουλές Aussie! Ελπίζω να καταφέρω να συνδυάσω τα ραντεβού γιατί είναι μανίκι να ανέβω δύο φορές.

    Comment


      Αν κατάλαβα καλά και διάβασα σωστά κάνατε αίτηση για partner visa off shore και θέλετε να κατεβείτε Αυστραλία και να την παραλάβετε εκεί ???
      αν ναι τότε θα πρέπει σαφώς να ενημερωθεί ο C.O και να γνωρίζετε ο,τι αφού βγεί η partner visa θα πρέπει να βγείτε απο την χώρα στόν πιο κοντινό προορισμό συνήθως πάνε Ν.Ζηλανδία για να ενεργοποιηθεί η visa.
      Αυτό σημαίνει πολλά extra έξοδα
      και πιθανά περισσότερο χρόνο αναμονής της διότι έγινε η κατάθεση off shore εσείς θα κάνετε την αλλάγη χώρας
      και πιθανά αυτή η αλλαγή να κοστίσει χρόνο.
      Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες Aussie. Είναι κατατοπιστικές και την αίτηση την έκανα offshore. Τα έξοδα είναι αρκετά μεν αλλά στην Ελλάδα δεν έχει κανένας εργασίας και οι πιθανότητες να βρω εργασία στην Αυστραλία είναι μεγαλύτερες που μπορούν να καλύψουν αυτά τα έξοδα. Ύστερα από διάβασμα στο Migration Booklet, Θεωρούμε ότι πρέπει να ενημερώσουμε τον case officer προτού κάνουμε την αίτηση για τουριστική βίζα γιατί υπάρχει περίπτωση να εγκριθεί η partner visa και χωρίς να το γνωρίζουμε να κάνουμε αίτηση για τουριστική που αυτομάτως ακυρώνει την partner σε περίπτωση που η τελευταία προηγείται χρονικά. (ακραία περίπτωση).

      Παραθέτω το απόσπασμα
      pg. 52 Partner Migration booklet
      Partner Migration
      If you are granted, or have applied for, another temporary visa

      After you are granted a Partner visa (subclass 309 or 820) or a Prospective Marriage visa (subclass 300),
      you need to be aware that, until you are granted a permanent Partner visa (subclass 100 or 801), any
      subsequent substantive visa grant will override your temporary partner category visa grant. This will
      particularly be an issue in the following circumstances:

      in addition to your outstanding permanent Partner visa application, if you also have, say, an
      undecided Business (Long Stay) visa (subclass 457) or a Tourist visa
      (subclass 676) application. If either one of those visas are granted after you are granted a temporary
      Partner visa (subclasses 309 and 820), the temporary Partner visa will cease. This means that you
      will no longer be able to satisfy one of the requirements for the grant of the permanent Partner visa,


      Τωρα αν έρθετε εδω με τη partner visa στα χέρια θα είναι εννοείται πολύ καλύτερα τα πράγματα διότι δεν θα έχεις το μπέξιμο στον χρόνο των χαρτιών την στιγμή που καταθέσατε απο Ελλάδα θα μπεί στήν χώρα με ολα τα δικαιώματα που θα έχεις και συ.
      Και είναι ο,τι καλύτερο αυτό διότι εδω έχει αλλάξει πολυ ο χρόνος επεξεργασίας
      εγω την έλαβα πριν 3 μέρες μετα απο 15 μήνες αναμονής και απο οτι άκουσα έχει ανέβει κι άλλο ο χρόνος επεξεργασίας οπότε γνώμη μου αν ειναι και μπορείτε και εχετε το περιθώριο καλύτερα να περιμένετε να την παραλάβετε Ελλάδα.

      Απο κάποιους φίλους που έκαναν αίτηση πρόσφατα Ελλάδα σε 8 μήνες την είχαν.
      Aussie επειδή δεν θυμάμαι εσύ την αίτηση την έκανες offshore or onshore? Γιατί να αλλάξει ο χρόνος επεξεργασίας σε 12-15 μήνες που είναι για τις onshore ενώ εγω έκανα αίτηση offshore που ο χρόνος επεξεργασίας είναι 6-9 μήνες?

      Τώρα σαφώς και εννοείται ο,τι η απόφαση είναι καθαρά δικιά σας εγω απλά σας είπα την γνώμη μου και πώς έχουν τα πράγματα εδω.
      Και βέβαια αν τελικά πάρετε την απόφαση να έρθετε και να την παραλάβετε εδω εννοείτε θα ειδοποιηθεί ο case officer να γνωρίζει που βρίσκετε ο αιτούντας και να σας πεί ακριβώς τι δικαιώματα έχει μπαίνοντας στην χώρα και μιλάω στο θέμα bridjing και στο δικαίωμα εργασίας αν τις τα παρέχουν.
      Εύχομαι να βοήθησα
      Επίσης από οτι ξέρω bridging visa δίνουν μόνο σε άτομα που έχουν κάνει onshore την αίτηση καθώς και για άτομα που η αίτηση τους δεν έγινε δεκτή και κάνουν ένσταση οπότε δεν αναφέρεται σε εμάς.

      Καλη συνέχεια σε όλους με υπομονή και δύναμη!!!!!

      ΥΓ. Εαν εχεις τουριστική και εγκριθεί η partner παύει να ισχύει η πρωτη??????
      Η γνώση είναι δύναμη αρκεί να είναι "οργανωμένη"

      Comment


        @greco_topo
        Ειναι σιγουρο ,οτι πρεπει να ενημερωθει ο CO ... κι οχι μονο ,για το παραδειγμα που εφερες....

        Αν φυγετε ,χωρις ενημερωση της /του...και εγκριθει η offshore αιτηση και ειναι η γυναικα σου ,onshore....παει η βιζα....Την εχασε....

        Δες εδω κι εδω κι εδω...ειναι καποια σχετικα posts.

        p.s Oποιος κατεβει με ΕTA ή Evisitor ....κι εχει κανει offshore την αιτηση για partner visa,δεν παιρνει bridging visa ,ουτε δικαιουται medicare ,μεχρι να εγκριθει η offshore αιτηση ,ουτε μπορει να δουλεψει. Η οποία αιτηση ,οταν γινεται offshore ,θεωρειται ,οτι μ αυτην την αιτηση ,ζητειται το δικαιωμα μεταναστευσης ,ενω με την onshore ,το δικαιωμα παραμονής ,στην Αυστραλια.Οποτε ,γι αυτο και δινεται η bridging visa και medicare και δικαιωμα εργασιας ,στις onshore αιτησεις ,για partner visa.

        Τί ακριβώς εννοεις ,με την τελευταια σου ερωτηση;''Εαν εχεις τουριστική και εγκριθεί η partner παύει να ισχύει η πρωτη????''

        Εννοειται ,οτι αν εχει κατεβει με τουριστικη ,σε offshore αιτηση -και μετα ,απο συνεννοηση ,παντα ,με τον /ην CO -...οταν θα βγει εκτος Αυστραλιας ,για να γινει η χορηγηση της partner visa...oταν ξαναμπει Αυστραλια ,θα μπει με την partner visa...

        Ή ρωτας ,αν ετσι ,γενικα ....ειχε ζητησει τουριστικη ,που ειναι ακομα σε ισχυ ,το 12 μηνο της κι εν τω μεταξυ , ενω δεν εχει κατεβει Αυστραλια ,κανει και offshore αιτηση ,για partner ,τί γινεται; Απλα ,θα ακυρωθει η προηγουμενη βιζα ,δλδ η τουριστικη και θα ισχυει η νεα βιζα ,δλδ η partner
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          @vertigo

          Πως το σκεφτόμαστε? Επειδή έχουμε ρωτήσει τον case officer και δεν μας έχει δώσει ξεκάθαρη απάντηση για το χρόνο που σκοπεύει να ολοκληρωθεί παρά μόνο (6-9 μήνες).

          Στέλνουμε email στον case officer και τον ενημερώνουμε ότι θέλουμε να βγάλει η σύζυγος τουριστική για να κατέβουμε να ψάξουμε για σπίτι και δούμε πως έχουν τα πράγματα. Ύστερα από συννενοηση και εφόσον δεν υπάρξει πρόβλημα, κάνουμε αίτηση για τουριστική, πάμε χώρα και όταν βγει η βίζα πάμε ενα ταξιδάκι κάπου εκεί κοντά για να μας σταλεί η βίζα για να μπούμε με την partner στη χώρα.


          "Εαν εχεις τουριστική και εγκριθεί η partner παύει να ισχύει η πρωτη????''

          Εννοω με τουριστική σε ισχύ πρέπει κάποιος να εξαντλήσει τους 3 μήνες συνεχούς παραμονής στη χώρα ή μόλις βγεί η partner, ή πρώτη (τουριστική) ακυρώνεται?

          Αυτά τα ολίγα γιατί όλα είναι τόσα ρευστά όταν δεν έχεις συγκεκριμένη ημερομηνία και δεν μπορείς να κλεισεις (αεροπορικά, μεταφορικές) αλλά στο τέλος θα τα καταφέρουμε

          vertigo Η ξεκάθαρη σκέψη και οι κατευθύνσεις σου με έχουν βοηθήσει απίστευτα!!!!
          Η γνώση είναι δύναμη αρκεί να είναι "οργανωμένη"

          Comment


            greco_topo

            Aussie επειδή δεν θυμάμαι εσύ την αίτηση την έκανες offshore or onshore? Γιατί να αλλάξει ο χρόνος επεξεργασίας σε 12-15 μήνες που είναι για τις onshore ενώ εγω έκανα αίτηση offshore που ο χρόνος επεξεργασίας είναι 6-9 μήνες?

            Εγω την εκανα onshore απλα στο ανεφερα γιατι πιθανα ερχομενος εδω και η αιτηση ειναι απο Ελλαδα
            και με την αλλαγή χώρας που θα γίνει πιθανά να μπλεξει λίγο το πράγμα και να καθυστερήσει να την παραλάβετε
            και βάση των εδω δεδομένων και οπως έχουν ανέβει οι χρόνοι επεξεργασίας να σας καθυστερήσει περισσότερο απο ο,τι υπολογίζετε.
            Και εγω οταν κατέθεσα το immi έλεγε 6-8 μηνες αλλά τελικά έκανε 15



            Επίσης από οτι ξέρω bridging visa δίνουν μόνο σε άτομα που έχουν κάνει onshore την αίτηση

            Ναι το γνωρίζω απλά στο ανέφερα σαν μικρό παράδειγμα να ρώτησετε το C.O αν μπαίνοντας στήν χώρα,
            χωρίς της partner και έχοντας υπόψιν
            ο,τι έχει κατατεθει η visa της αν έχει κάποιο δικαίωμα στο θέμα εργασιας
            αλλά ευτυχώς μπήκε η vertigo και στο ξεκαθάρισε δεν πρόλαβα να στο διορθώσω ήμουν απο κινητό στην δουλειά
            sorry κατάλαβα πιθανά σε μπέρδεψα λίγο .
            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

            Comment


              Originally posted by greco_topo View Post
              @vertigo

              Πως το σκεφτόμαστε? Επειδή έχουμε ρωτήσει τον case officer και δεν μας έχει δώσει ξεκάθαρη απάντηση για το χρόνο που σκοπεύει να ολοκληρωθεί παρά μόνο (6-9 μήνες).

              Στέλνουμε email στον case officer και τον ενημερώνουμε ότι θέλουμε να βγάλει η σύζυγος τουριστική για να κατέβουμε να ψάξουμε για σπίτι και δούμε πως έχουν τα πράγματα. Ύστερα από συννενοηση και εφόσον δεν υπάρξει πρόβλημα, κάνουμε αίτηση για τουριστική, πάμε χώρα και όταν βγει η βίζα πάμε ενα ταξιδάκι κάπου εκεί κοντά για να μας σταλεί η βίζα για να μπούμε με την partner στη χώρα.


              "Εαν εχεις τουριστική και εγκριθεί η partner παύει να ισχύει η πρωτη????''

              Εννοω με τουριστική σε ισχύ πρέπει κάποιος να εξαντλήσει τους 3 μήνες συνεχούς παραμονής στη χώρα ή μόλις βγεί η partner, ή πρώτη (τουριστική) ακυρώνεται?

              Αυτά τα ολίγα γιατί όλα είναι τόσα ρευστά όταν δεν έχεις συγκεκριμένη ημερομηνία και δεν μπορείς να κλεισεις (αεροπορικά, μεταφορικές) αλλά στο τέλος θα τα καταφέρουμε

              vertigo Η ξεκάθαρη σκέψη και οι κατευθύνσεις σου με έχουν βοηθήσει απίστευτα!!!!
              Σωστα ,τα εχεις καταλαβει. Μονο ,που αν δεν δοθει μεσα στο 3 μηνο ,που ισχυει η ΕΤΑ ή η eVisitor ,θα πρεπει να εξασφαλισει ,την νομιμη παραμονη της ,με τους τροπους που εγραψα ,στο πρωτο απ τα links ,που σου παρεθεσα ,στο προηγουμενο μου ποστ ,δλδ σ αυτο.

              Σε offshore αιτηση ,δεν εχει σημασια ,αν ειναι σε ισχυ ,το 3 μηνο της ΕΤA or eVisitor.Οταν και οποτε ,ειδοποιησει ο /η CO ,θα βγει απ την χώρα ,για νο δοθει η partner visa ,offshore.Oυτε ο χρονος ισχυος ,της Visitor visa /subclass 600,αν την εχει ζητησει καποιος -αν δεν εχει το condition 8503 'No Further Stay ,στην βιζα που εχε-,επειδη θα εληγε το 3 μηνο της ΕΤA or eVisitor και δεν ειχε εγκριθει ακομα η partner....(αν δεν ηθελε να μπαινοβγει ,για να ενεργοποιησει το β 3 μηνο...Ασε που μπορει να μην φτασει ,ουτε το β 3μηνο....και μπες ,βγες ,δεν ειναι δουλεια ,αυτη!)


              Εν ολιγοις ,σε offshore αιτηση...θα χορηγηθει η partner visa ,offshore....ασχετα απο το πότε ληγει η τουριστικη...Και μολις δοθει ,offshore ,θα παψει η ισχυς της τουριστικης.Κι ο ευτυχης κατοχος ,της partner visa ,θα κανει εισοδο στην Αυστραλια ,με την νεα του βιζα !

              Aυτο ,με το 3 μηνο της ΕΤA or eVisitor, ενδιαφερει κυριως ,αυτους που κανουν αιτηση onsore.Για να ''ξυπνησει '',η bridging βιζα (που δινεται με την καταθεση εγκυρης αιτησης για partner visa)...πρεπει να ληξει το 3 μηνο της τουριστικης.

              υ.γ u r welcome !
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι στην offshore Visa η τουριστικη θα σταματήσει με την έξοδο από την Αυστραλία ας πούμε στη Νέα Ζηλανδία που είναι και κοντά, και ενεργοποιείς τη νέα visa με νέα είσοδο στην Αυστραλία. Στην onshore visa θα πρέπει να λήξει η τουριστική (τρίμηνο ή ότι άλλο έχεις) και μετά ενεργοποιήτε η visa.
                Think before you driving@world.......

                Comment


                  Originally posted by Sakis230 View Post
                  Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι στην offshore Visa η τουριστικη θα σταματήσει με την έξοδο από την Αυστραλία ας πούμε στη Νέα Ζηλανδία που είναι και κοντά, και ενεργοποιείς τη νέα visa με νέα είσοδο στην Αυστραλία. Στην onshore visa θα πρέπει να λήξει η τουριστική (τρίμηνο ή ότι άλλο έχεις) και μετά ενεργοποιήτε η visa.
                  Η τουριστικη ,δεν παυει με την εξοδο ,απ την Αυστραλια...Ουτε ενεργοποιεται η partner visa ,με την εισοδο στην χωρα ,κατα την επιστροφη ,απο Νεα Ζηλανδια...Ειναι ενεργη ,απ την ωρα που θα δοθει ,στην Νεα Ζηλανδια..ή οπου αλλού ταξιδεψει ,αυτος που ζητησε offshore την partner visa...Με λιγα λογια , ειναι ενεργη ,-δλδ σε ισχυ-, απ την στιγμη που χορηγειται , στην χωρα οπου εγινε η εξοδος και οπου αποσταλθηκε η βιζα για να γινει η χορηγηση.). Πιστευω οτι ηταν σαφή ,οσα εχω γραψει..Ειδικα ,στα links ,που παρεθεσα στο post 243

                  Oσο ,για την onshore αιτηση , απλα ,'΄'ξυπναει'' η bridging visa ,οταν ληξει η ισχυς της ουσιαστικης βιζας...
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    εγω πάντως μπερδεύτηκα περισσότερο ευτυχώς που την εχω ηδη!!!
                    ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                    Comment


                      Originally posted by kikirikoy View Post
                      εγω πάντως μπερδεύτηκα περισσότερο


                      pantamazi_
                      Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                      Comment


                        Originally posted by kikirikoy View Post
                        εγω πάντως μπερδεύτηκα περισσότερο ευτυχώς που την εχω ηδη!!!


                        Εσυ ,οπως ειδα ,εκανες offshore την αιτηση ,την πηρες πολυ συντομα-!!! - και κατεβηκες Αυστραλια, εχοντας ηδη παρει ,την partner visa! Eνώ ,ο greco_topo, θελει να κατεβουν Αυστραλια-με τουριστικη βιζα- ,πριν εγκριθει ,η offsore αιτηση ,αρα πριν χορηγηθει η partner visa!Εχει μια σημαντικη διαφορά ,αυτο ,απ την δικη σου περιπτωση !
                        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                        Comment


                          ήταν απο τους τυχερούς ακόμα θυμάμαι πως φωναζε στο τηλ
                          Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                          Comment


                            Γεια σας παιδια!
                            Στους πρωτους που ανακοινωνω μετα τη γυναικα μου οτι πηρα τη βιζα 100 ειστε εσεις!
                            ΕΣΕΙΣ τα μελη του πατριωτακι μου δωσατε τη βιζα!
                            Μ αυτο τον τροπο αισθανομαι οτι ηταν χρεος μου να το κανω. Οποιοι ηταν στη θεση μου ξερουν....
                            Το ευχαριστω ειναι λιγο στα μελη που με βοηθησαν, αλλα να ξερετε οτι οταν κανεις καλο επιστρεφει 100νταπλασια! Ξερω εκ πειρας.
                            Στους επομενους εχω να πω να μην εχετε αγχος, υπαρχουν τα αδελφια μας που 24 ωρες δινουν απαντησεις, ολα θα πανε καλα!
                            Παω να δω για εισητιρια.

                            ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!"
                            «Μηδενί δίκην δικάσεις πριν αμφοίν μύθον ακούσεις».Πιτθέας (1240 π.Χ)

                            Comment


                              Συγχαρητήρια! Εύχομαι τα καλύτερα! Μπορείς να μας πεις πόσο καιρό έκανε να βγει?

                              Comment


                                Originally posted by Crete View Post
                                Συγχαρητήρια! Εύχομαι τα καλύτερα! Μπορείς να μας πεις πόσο καιρό έκανε να βγει?
                                Εξη μηνες και 10 μερες
                                «Μηδενί δίκην δικάσεις πριν αμφοίν μύθον ακούσεις».Πιτθέας (1240 π.Χ)

                                Comment

                                Working...
                                X