Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στον Καναδά

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    γεια σας, οργανονω να παω στον Καναδα για εργασια, μεταξυ αλλων πρεπει να δειξω 10 ετη εργασιακο ιστορικο με λεπτομερειες... ξερει κανεις απο προσωπικη εμπειρια πως το καταφερε αυτο? δλδ πως θα βαλω τον εργοδοτη μου πριν 10 χρονια η 5 χρονια τον αλλον να μου συμπληρωσουν τοσα χαρτια? εσεις τι κανατε ? και καποια στιγμη ημουνα ελευθερος επαγγελματιας εγω θα υπογραψω για μενα? γιατι ο λογιστης μου δουλευε μαυρα οποτε δεν υπογραφει τπτ
    Ευχαριστω για οποιον απαντησει

    Comment


      γεια σας, οργανονω να παω στον Καναδα για εργασια, μεταξυ αλλων πρεπει να δειξω 10 ετη εργασιακο ιστορικο με λεπτομερειες... ξερει κανεις απο προσωπικη εμπειρια πως το καταφερε αυτο? δλδ πως θα βαλω τον εργοδοτη μου πριν 10 χρονια η 5 χρονια τον αλλον να μου συμπληρωσουν τοσα χαρτια? εσεις τι κανατε ? και καποια στιγμη ημουνα ελευθερος επαγγελματιας εγω θα υπογραψω για μενα? γιατι ο λογιστης μου δουλευε μαυρα οποτε δεν υπογραφει τπτ
      Ευχαριστω για οποιον απαντησει

      Comment


        Καλησπέρα Σπύρο,

        Διάβασα προσεκτικά τα όσα έγραψες. Εδώ γίνεται συνδυασμός του Α και του Γ(1-2-3-4).

        Να έρθω μόνος σαν τουρίστας (για πιο άνεση). Να δώ τι παίζει για 1-2 μήνες μόνο. Έχω πολύ μεγάλη οικογένεια στο Τορόντο που μπορεί να με φιλοξενήσει, ήδη το έχουμε συζητήσει. Διερευνητικά σε αυτό το διάστημα θα τσεκάρω σχολεία για παιδιά και διαμονή στη συνέχεια (δε θα μπορούν να με φιλοξενούν για πάντα είπαμε 5-6 μήνες σίγουρα...) Οι μισοί συγγενείς δουλεύουν σε κρατικές εταιρείες ξέρω φυσικά οτι δε μπορούν να με προσλάβουν εκεί. Οι υπόλοιποι έχουν δικές τους δουλειές. Όμως, επειδή η οικογένεια-συγγενείς που έχω είναι 25 άτομα, μπορούν να κάνουν πολλές επαφές για εμένα για εργασία, το ίδιο και για τη σύζυγό μου.
        Να μιλήσουν με ανθρώπους δικούς τους, φίλους κλπ.. που μπορούν να περάσουν τη διαδικασία με τα 1000 δολλάρια (τα οποία τους τα δίνουμε εμείς μετά) και το LMIA που αναφέρεις. Αν όλα πάνε καλά, ξεκινάμε τη διαδικασία του temporary worker και ευχόμαστε όλα να πάνε καλά. Η συνέχεια γνωστή... έρχεται η σύζυγος με τα παιδιά, όταν όλα κυλάνε ομαλά όμως, 4-5 μήνες μετά.
        Σε αυτή τη φάση θα πρέπει να κάνω το αίτημα για μόνιμος κάτοικος Καναδά, το ίδιο και για την οικογένειά μου. Δε σκοπεύω, αν το καταφέρω και έρθουμε Καναδά, να επιστρέψω Ελλάδα.

        Οι δυνάμεις είναι για να τις σπαταλάς, ειδικά όταν έχεις οικογένεια και παιδιά μικρά και βλέπεις ότι εδώ που κάθεσαι και σου έρχονται χαστούκια καθημερινά. Τις φτάνεις στα άκρα. Είμαστε σε ηλικία που έχουμε δυνάμεις, όρεξη για δουλειά και δημιουργία και μέλλον!!! Αλλά με το να σου κόβουν εδώ τα φτερά, να μη μπορείς να ονειρευτείς για τα παιδιά σου και να παθαίνεις καρδιά και εγκεφαλικό κάθε μέρα απ το άγχος ...ΔΕ ΛΕΕΙ... ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΡΙΜΑ.

        Η βοήθειά σου είναι πολυ καλή. Ξέρω οτι δε θα είναι εύκολα.Δύσκολα πολύ θα ναι. Αλλά τουλάχιστον αξίζει να προσπαθήσουμε. Εδώ οτι κάναμε κάναμε... αίμα φτύσαμε...

        Ανδρέας

        Comment


          Σπύρο σε ευχαριστώ για την απάντηση.
          Καλή επιτυχία να έχεις σε ότι κάνεις και καλή δύναμη!

          Comment


            Originally posted by Andreasro View Post
            Σε αυτή τη φάση θα πρέπει να κάνω το αίτημα για μόνιμος κάτοικος Καναδά, το ίδιο και για την οικογένειά μου. Δε σκοπεύω, αν το καταφέρω και έρθουμε Καναδά, να επιστρέψω Ελλάδα.
            Η τύχη ευνοεί τους τολμηρούς ,εως εδώ συμφωνω .Και εγώ ήρθα χωρίς να γνωρίζω κανέναν.Γνώριζα όμως πολύ καλά ,πως με τον τρόπο που ήρθα θα καταφέρω σε κάποια στιγμή να γίνω μόνιμος κάτοικος.Γνώριζα οτι θα γινόμουν αποδεκτός απο το MPNP και πως θα μπορούσα να βγάλω σχετικά πιο ευκολα work permit .

            Λες οτι θα φέρεις την οικογένεια .Σαν τι θα τους φέρειες?Το ξέρεις οτι αυτή την στιγμή που μιλάμε ,ο χρόνος επεξεργασίας για permanent residency είναι 15 μήνες (μέσος όρος ).Γνωρίζεις οτι στο Οντάριο ,ακόμα και εαν είσαι eligible για να έχεις health card υπάρχει waiver 3 μηνών? Εχεις ιδέα το πόσο θα κοστίσει το παραμικρό εδώ εαν χρειαστείς κάτι για σένα και την οικογένειά σου ?


            Μια πολύ φιλική συμβουλή .Ψάξε πολύ καλά το τι γίνεται μετά.Ειδικά για το Οντάριο ,για να γίνεις nominee είναι απο δύσκολο εως και ακατόρθωτο.Υπάρχουν και άλλα προγράμματα που ενδεχομένως να σας βολευουν .Γνωρίζεις για το IEC (International Experience Canada ) το οποίο είναι για νεους εως και 35 ετών ? Εχεις δει το MPNP ή το Provincial Nominee program απο κάποια άλλη επαρχία ?Εχεις δεν το κόστος ζωής στο Οντάριο και πιο συγκεκριμένα στο Τοροντο ?Εγώ το σκεφτομαι να μετακινηθώ ,είμαι ήδη μόνιμος κάτοικος ,έχω πάρει ήδη πιστοποίηση για την δουλειά μου σαν υδραυλικος για όλο τον Καναδά (Red Seal ) ,το επάγγελμά μου είναι σε μεγάλη ζήτηση ,έχω δίπλωμα Καναδέζικο ,έχω χτίσει credit history, και όμως είμαι προσεκτικός γιατί τα λάθη κοστίζουν.Δηλαδή ,για μένα παίρνω το αυτοκίνητό μου ,οδηγάω 2 μέρες και παω στο Τορόντο με όπλα όλα τα παραπάνω ,και όμως υπάρχει μεγάλος βαθμός δυσκολίας .Δεν σε αποτρέπω απο το να κάνεις τις κινήσεις σου ,ψαξε όμως πολύ καλά για το τι επιλογές έχεις.Καταλαβαίνω την απογνωσή σου ,όμως μην αφήνεις τα συναισθήματά σου να εξελιχθούν σε κακό σύμβουλο .Πάντα πολύ φιλικά

            Καλή σου τύχη

            Comment


              Originally posted by Andreasro View Post
              Να έρθω μόνος σαν τουρίστας (για πιο άνεση). Να δώ τι παίζει για 1-2 μήνες μόνο. Έχω πολύ μεγάλη οικογένεια στο Τορόντο που μπορεί να με φιλοξενήσει, ήδη το έχουμε συζητήσει. Διερευνητικά σε αυτό το διάστημα θα τσεκάρω σχολεία για παιδιά και διαμονή στη συνέχεια (δε θα μπορούν να με φιλοξενούν για πάντα είπαμε 5-6 μήνες σίγουρα...)
              Σε έναν με δύο αλλά και τρεις μήνες δεν μπορείς να καταλάβεις τίποτα για το πως είναι η ζωή και πως λειτουργεί το σύστημα σε μία άλλη χώρα ακόμα και αν κάτσεις έναν ολόκληρο χρόνο. Μετά τα δύο ή τρία χρόνια αρχίζεις να βλέπεις την πραγματικότητα. Οπότε το ταξίδι που λες να κάνεις για μένα προσωπικά είναι χάσιμο χρόνου και χρήματος. Αν έχεις τις κατάλληλες προϋποθέσεις και μπορείς κάνε την διαδικασία για την απόκτηση της ανάλογης βίζας με ένα από τα προγράμματα που ισχύουν όπως σου λέει και ο Σπύρος.
              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

              Comment


                Καλημερα σε όλη την παρέα !!!!!!
                Είμαι στα 50 παντρεμένος 21 χρόνια με μια κόρη 17 χρόνων.ειμαι Καναδός Από Γεννα και η κόρη μου Καναδή από εμένα ..
                Το 1977 ήρθα Καναδά Έμεινα μέχρι το 1984
                Έχω SINo το Birth Certificate και το παλιό μου διαβατήριο η Κόρη έχει Από 1 χρόνου περίπου την υπηκοότητα η σύζυγος ΟΧΙ Ειναι Ελληνίδα.
                Παρακαλώ πολύ Ερωτώ ...
                Μπορώ να έρθω μαζί με την σύζυγο εγώ σαν Καναδός και αυτή σαν τουρίστρια για να Μείνει μονίμως εκεί και αν μπορεί να γίνει και Υπήκοος. Η Κόρη θα έρθει σε 1 χρονο Περιπου για να Σπουδάσει.
                Δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ Εκεί ο προορισμός μου είναι το Τοροντο.Η δουλειά μου εδώ είναι εγκατάστασης κεραιών TV και Δορυφορικών Συστημάτων.Γνωριζω πολλά πράγματα για Υπολογιστές και Για Δίκτυα (Χωρίς Πτυχίο αυτά)
                Έχω πτυχίο εργοδηγου Ηλεκτρονικού και τα ένσημα μου σαν απόδειξη για την προϋπηρεσία μου
                Η Συζηγος(στα 50)δούλευε Πολλά Χρονια σε φαρμακεία και φαρμακοβιομηχανίες έχει ως απόδειξη τα ένσημα της.παραθετω το τι κάνουμε και οι δυο ..το τι δουλειά θα βρούμε δεν μας νιαζει .ζουσαμε αξιοπρεπώς τώρα πια όχι!!!
                Αυτο που ζητάμε είναι αν ειναι εύκολο να έρθει και αυτή στον Καναδά να ζήσουμε αξιοπρεπώς όπως ακριβώς ζούσαμε βρε παιδιά ....εδώ ξεφτιλιζόμαστε και χαλάμε την υγεία μας και το Μιαλο μας !!!!!
                Αυτή την στιγμή ένα πενιχρό έσοδο το φέρνει η Συζηγος που προσέχει μια γιαγιά
                Εγώ άεργος και με περιστασιακή αγροτική εργασία που λόγο υγείας(Καρδιά)δεν επιτρέπονται βάρη και βαριές δουλειές
                Ειναι εφικτό και ποςο Δύσκολο η εύκολο Να έρθει και να κάνω από εκεί τις διαδικασίες Τα Χρήματα που μπορούμε να έχουμε μαζί μας ειναι περίπου 5k ..
                Όλες οι απαντήσεις ειναι καλοδεχούμενες
                Εδώ ...έναν Παράδεισο Τον Έκαναν ΚΟΛΑΣΙ
                ΚΑΝΟΥΝ ΔΕ ......
                ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΘΥΜΗΖΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ !!!!!
                Από Καρδιάς Ευχαριστώ !!!!!!!

                Comment


                  Originally posted by dalton34gr View Post
                  Καλημερα σε όλη την παρέα !!!!!!
                  Είμαι στα 50 παντρεμένος 21 χρόνια με μια κόρη 17 χρόνων.ειμαι Καναδός Από Γενα και η κόρη μου Καναδή από εμένα ..
                  Το 1997 ήρθα Καναδά Έμεινα μέχρι το 1984
                  Έχω SINo το Birth Certificate και το παλιό μου διαβατήριο η Κόρη έχει Από 1 χρόνου περίπου την υπηκοότητα η σύζυγος ΟΧΙ Ειναι Ελληνίδα.
                  Παρακαλώ πολύ Ερωτώ ...
                  Μπορώ να έρθω μαζί με την σύζυγο εγώ σαν Καναδός και αυτή σαν τουρίστρια για να Μείνει μονίμως εκεί και αν μπορεί να γίνει και Υπήκοος. Η Κόρη θα έρθει σε 1 χρονο Περιπου για να Σπουδάσει.
                  Δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ Εκεί ο προορισμός μου είναι το Τοροντο.Η δουλειά μου εδώ είναι εγκατάστασης κεραιών TV και Δορυφορικών Συστημάτων.Γνωριζω πολλά πράγματα για Υπολογιστές και Για Δίκτυα (Χωρίς Πτυχίο αυτά)
                  Έχω πτυχίο εργοδηγου Ηλεκτρονικού και τα ένσημα μου σαν απόδειξη για την προϋπηρεσία μου
                  Η Συζηγος(στα 50)δούλευε Πολλά Χρονια σε φαρμακεία και φαρμακοβιομηχανίες έχει ως απόδειξη τα ένσημα της.παραθετω το τι κάνουμε και οι δυο ..το τι δουλειά θα βρούμε δεν μας νιαζει .ζουσαμε αξιοπρεπώς τώρα πια όχι!!!
                  Αυτο που ζητάμε είναι αν ειναι εύκολο να έρθει και αυτή στον Καναδά να ζήσουμε αξιοπρεπώς όπως ακριβώς ζούσαμε βρε παιδιά ....εδώ ξεφτιλιζόμαστε και χαλάμε την υγεία μας και το Μιαλο μας !!!!!
                  Αυτή την στιγμή ένα πενιχρό έσοδο το φέρνει η Συζηγος που προσέχει μια γιαγιά
                  Εγώ άεργος και με περιστασιακή αγροτική εργασία που λόγο υγείας(Καρδιά)δεν επιτρέπονται βάρη και βαριές δουλειές
                  Ειναι εφικτό και ποςο Δύσκολο η εύκολο Να έρθει και να κάνω από εκεί τις διαδικασίες Τα Χρήματα που μπορούμε να έχουμε μαζί μας ειναι περίπου 5k ..
                  Όλες οι απαντήσεις ειναι καλοδεχούμενες
                  Εδώ ...έναν Παράδεισο Τον Έκαναν ΚΟΛΑΣΙ
                  ΚΑΝΟΥΝ ΔΕ ......
                  ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΘΥΜΗΖΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ !!!!!
                  Από Καρδιάς Ευχαριστώ !!!!!!!
                  Καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας.
                  Από την στιγμή που ο ένας από το ζευγάρι είναι υπήκοος έχει το δικαίωμα να κάνει αίτηση για την πάρτνερ βίζα για τον ή την σύζυγο.
                  Διάβασε καλά το πατριωτακι και θα βρεις όλες τις πληροφορίες που ψάχνεις και φυσικά το επίσημο σάιτ του Καναδά.

                  Διάφορα λινκ:







                  Prince Edward Island has issued invitations to apply to 85 skilled worker and entrepreneur Canada immigration candidates in a new provincial draw. The March 21 draw saw invitations issued through the Labour Impact, Express Entry and Business Impact Prince Edward Island Provincial Nominee Program (PEI PNP) streams. It saw 83 invites issued to Labour Impact…
                  Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                  Comment


                    Ευχαριστώ Πολύ Φίλε jimathens!!!!!

                    Comment


                      Καλημέρα Σε όλους. Το Νοέμβριο παντρεύομαι και θελω μέχρι τον Αύγουστο του 2017 να έχω μεταναστεύσει στο Τορόντο μαζί με τη γυναίκα μου. Αυτή τη στιγμή εργάζομαι στο δημόσιο ως διοκητικός υπάλληλος και η γυναίκα μου είναι καθηγήτρια Αγγλικών έχοντας κάνει το ba (Αγγλική Γλώσσα και Λογοτεχνία) και 2 ma στην Αγγλία με εξειδίκευση στο Tesl (teaching english as a second Language). εχω ψάξει αρκετά το express entry για permanent visa και μάλλον λόγω προσόντων θα κάνει αίτηση η γυναίκα μου ως οικογενειάρχης και εγω ως σύζηγος. Ο προβληματισμός μου είναι ένας. Δυστυχως πάσχω απο ανιατη ασθενεια (Διπολική Διαταραχή) και δε ξέρω κατα πόσο θα μου εγκρίνουν την αίτηση για permanent visa. Μπορώ και δουλεύω κανόνικα ως part time και η κατάσταση της υγείας μου είναι σταθερή. Αν μπορούσε κάποιος ή κάποια να μου δώσει σημαντικές πληροφορίες πάνω σε αυτό???? (επίης αν γνωρίζει κανένας πόσα φάρμακα μπορώ να πάρω μαζί μου και με ποιό τρόπο?) ευχαριστώ πάρα πολύ.

                      Comment


                        Originally posted by HighWire AntPas View Post
                        (επίης αν γνωρίζει κανένας πόσα φάρμακα μπορώ να πάρω μαζί μου και με ποιό τρόπο?) ευχαριστώ πάρα πολύ.
                        Government of Canada's official one-stop-shop for comprehensive international travel information.
                        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                        Comment


                          Καταρχήν θέλω να χαιρετήσω όλα τα αδέλφια από την Ελλάδα . Ονομάζομαι Δημήτρης Χαραλάμπους και κατάγομαι από την Λεμεσό της Κύπρου όπου και διαμένω.
                          Είμαι καινούργιος στο forum όμως ένας από τους λόγους που έκανα εγγραφή είναι για να σας ευχαριστήσω για τις πολύτιμες πληροφορίες που δίνετε σε όλους εμάς που θελουμε να μεταναστεύσουμε στον Καναδά για ένα ομορφότερο αύριο !!

                          Επίσης θα ήθελα να αναφέρω ότι ο σκοπός μετανάστευσης στον Καναδά μαζί με την γυναίκα μου και το παιδί μου είναι για ανοίξουμε επιχείρηση μιας καφετέριας γνωστής στην Κύπρο όπου μας δίνουν την αντιπροσωπεία εκεί εφόσον καταφέρουμε φυσικά να πάρουμε την visa .

                          Θα ήθελα έαν μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες και συμβουλές για το πως θα προχώρησω .

                          Ευχαριστώ !

                          Comment


                            Καλησπέρα, για δείτε αυτή την παρουσίαση που θα γίνει, για όποιον ενδιαφέρει το θέμα. Πρόκειται για το νέο πρόγραμμα "Express entry"

                            Comment


                              Παιδιά γεία σας κι από μένα, από το Τορόντο.
                              Καλως να έρθετε οσοι έρθετε, όσο πιο νέοι τόσο καλύτερη προσαρμογή θα έχετε (προσωπική άποψη καταθέτω), και εύχομαι σε μερικά χρόνια να μιλάμε για επιστροφή στην πατρίδα και όχι για άλλες μεταναστεύσεις...
                              Οι εμπειρίες μοναδικές στο εξωτερικό, αλλά ο νόστος τεράστιος...και η στεναχώρια για την τωρινή κατάσταση στην Ελλάδα όλο και μεγαλώνει.

                              Comment


                                Originally posted by kcharito View Post
                                Παιδιά γεία σας κι από μένα, από το Τορόντο.
                                Καλως να έρθετε οσοι έρθετε, όσο πιο νέοι τόσο καλύτερη προσαρμογή θα έχετε (προσωπική άποψη καταθέτω), και εύχομαι σε μερικά χρόνια να μιλάμε για επιστροφή στην πατρίδα και όχι για άλλες μεταναστεύσεις...
                                Οι εμπειρίες μοναδικές στο εξωτερικό, αλλά ο νόστος τεράστιος...και η στεναχώρια για την τωρινή κατάσταση στην Ελλάδα όλο και μεγαλώνει.
                                Πολυ σωστός φίλε μου συμφωνώ απολυτα...
                                instagram.com/anelixis_net/
                                youtube.com/user/AlexGraphicd1

                                Comment

                                Working...
                                X