Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XIΧ)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλημέρα σε όλους.

    Έχω μια ερώτηση για όσους φίλους είναι ήδη στην Αυστραλία. Οπως ήδη κάποιοι ξέρετε, από τις 6 Σεπτέμβρη είμαστε κάτοχοι της 175 εγώ και η γυναίκα μου. Εγώ είμαι πολιτικός μηχανικός και η γυναίκα μου Φιλόλογος της Γερμανικής. Πήραμε την αποφαση να κατεβω πρώτος μέχρι να βρω μια μόνιμη δουλειά μια και δεν θα μπορούσαμε να κατεβούμε και οι δυο μαζί αφού δεν υπάρχουν τόσα χρήματα. Η ερώτηση λοιπόν είναι η εξής. Με ένα ποσό γύρω στα 10.000 ευρώ (τόσα μπορώ να έχω μαζί μου) πόσο χρόνο με βγάζουν? Επίσης πόσο εύκολο είναι να πιάσω μια προσωρινή εργασία κατα προτίμηση απογευματινή για να μπορέσω να νοικιάσω έστω ένα δωμάτιο και να έχω σταθερή διεύθυνση και αριθμό τηλεφωνου ώστε να στέλνω βιογραφικά και να πηγαίνω για συνεντέυξεις τα πρωινά? Το ξέρω ότι πάω να πετύχω το ακατορθωτο αλλά δεν έχω άλλη επιλογή. Οποιαδήποτε πληροφορία ή συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.

    Σας ευχαριστώ

    Comment


      Originally posted by pmav View Post
      Καλημέρα σε όλους.

      Έχω μια ερώτηση για όσους φίλους είναι ήδη στην Αυστραλία. Οπως ήδη κάποιοι ξέρετε, από τις 6 Σεπτέμβρη είμαστε κάτοχοι της 175 εγώ και η γυναίκα μου. Εγώ είμαι πολιτικός μηχανικός και η γυναίκα μου Φιλόλογος της Γερμανικής. Πήραμε την αποφαση να κατεβω πρώτος μέχρι να βρω μια μόνιμη δουλειά μια και δεν θα μπορούσαμε να κατεβούμε και οι δυο μαζί αφού δεν υπάρχουν τόσα χρήματα. Η ερώτηση λοιπόν είναι η εξής. Με ένα ποσό γύρω στα 10.000 ευρώ (τόσα μπορώ να έχω μαζί μου) πόσο χρόνο με βγάζουν? Επίσης πόσο εύκολο είναι να πιάσω μια προσωρινή εργασία κατα προτίμηση απογευματινή για να μπορέσω να νοικιάσω έστω ένα δωμάτιο και να έχω σταθερή διεύθυνση και αριθμό τηλεφωνου ώστε να στέλνω βιογραφικά και να πηγαίνω για συνεντέυξεις τα πρωινά? Το ξέρω ότι πάω να πετύχω το ακατορθωτο αλλά δεν έχω άλλη επιλογή. Οποιαδήποτε πληροφορία ή συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.

      Σας ευχαριστώ
      Pmav, τα 10 χιλιάρικα θα σου δώσουν λίγο πάνω από 12000 δολάρια. Δεν είναι πολλά αλλά ούτε και λίγα. Πιστεύω τρεις μήνες σε πάνε άνετα. Θα εξαρτηθεί κυρίως από το πόσα πληρώνεις για διαμονή. Για φαγητό δεν νομίζω οτι θες πάνω από 200-250 την εβδομάδα και πολλά λέω. Μπορείς να πάρει ένα καρτοκινητό μόλις φτάσεις το οποίο αργότερα μπορεις να το μετατρέψεις σε σύνδεση και για σταθερό αν νομίζεις οτι χρειάζεται, κάνε μια τρίμηνη συνδρομή για skype online number. Είναι σαν να έχεις σταθερό αλλά απαντάς από το skype. Έχει area codes σχεδόν για κάθε τοποθεσία.

      Online Number - Online Business Number with Voicemail - Skype
      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

      Comment


        Καλησπερα σας
        διαβαζω εδω κ παρα πολυ καιρο τα post σας και θελω να σας συγχαρω για την σπουδαια δουλεια σας κ για τον απεριοριστο χρονο που εχετε διαθεσει για να βοηθησετε ολους εμας με τις αποριες μας. εχω μια ερωτηση την οποια δεν ξερω αν πρεπει να απευθυνθω σε σας ή στην πρεσβεια.Ο μπαμπας μου ηταν στην Αυστραλια 7 χρονια (1971-1978), εργαζοταν εκει αλλα δεν πηρε την υπηκοοτητα (καθολου εξυπνο...).ειχε κ διαβατηριο το οποιο φυσικα εληξε εδω και παρα πολυ καιρο. Παρ ολα αυτα τωρα που κατεθεσε τα χαρτια του για συνταξη, του αναγνωριστηκαν τα 7 χρονια που εργαστηκε εκει απο το κρατος της Αυστραλιας και θα παρει συμπληρωματικη συνταξη απο Αυστραλια! Εχω ξεκινησει να σκεφτομαι την μεταναστευση για αυστραλια κ θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει πιθανοτητα να με "βοηθησει " αυτη η ιστορια με τον πατερα μου δηλαδη θα μπορουσα να κανω κατι με την υπηκοοτητα, καποια κινηση που θα εκανε τα πραγματα λιγοτερο δυσκολα.
        Σας ευχαριστω για τον χρονο σας

        Comment


          Originally posted by antigonaki View Post
          Καλησπερα σας
          διαβαζω εδω κ παρα πολυ καιρο τα post σας και θελω να σας συγχαρω για την σπουδαια δουλεια σας κ για τον απεριοριστο χρονο που εχετε διαθεσει για να βοηθησετε ολους εμας με τις αποριες μας. εχω μια ερωτηση την οποια δεν ξερω αν πρεπει να απευθυνθω σε σας ή στην πρεσβεια.Ο μπαμπας μου ηταν στην Αυστραλια 7 χρονια (1971-1978), εργαζοταν εκει αλλα δεν πηρε την υπηκοοτητα (καθολου εξυπνο...).ειχε κ διαβατηριο το οποιο φυσικα εληξε εδω και παρα πολυ καιρο. Παρ ολα αυτα τωρα που κατεθεσε τα χαρτια του για συνταξη, του αναγνωριστηκαν τα 7 χρονια που εργαστηκε εκει απο το κρατος της Αυστραλιας και θα παρει συμπληρωματικη συνταξη απο Αυστραλια! Εχω ξεκινησει να σκεφτομαι την μεταναστευση για αυστραλια κ θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει πιθανοτητα να με "βοηθησει " αυτη η ιστορια με τον πατερα μου δηλαδη θα μπορουσα να κανω κατι με την υπηκοοτητα, καποια κινηση που θα εκανε τα πραγματα λιγοτερο δυσκολα.
          Σας ευχαριστω για τον χρονο σας
          Καλώς ήλθες antigonaki
          Ο πατέρας σου δεν πήρε ποτέ την υπηκοότητα,εσύ δεν γεννήθηκες στην Αυστραλία....άρα?

          Comment


            Αν είχε αυστραλέζικο διαβατήριο τότε θα έχει πάρει και την υπηκοότητα. Για ψάξε το λίγο με τον πατέρα σου...
            Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

            Comment


              Νομιζω οτι υπηκοος Αυστραλιας που ηταν ενηλικας πριν το 1984 και εχει τωρα την Ελληνικη
              υπηκοοτητα, αυτοματος χανει της Αυστραλιας.

              Comment


                παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους για την αμεση ανταποκριση σας!!!το ψαχνω εδω και κατι μηνες το θεμα της μεταναστευσης με τη visa κτλ,εχοντας αποκλεισει καθε πιθανη λυση μεσω του πατερα μου γιατι δεν εχει υπηκοοτητα, ασχετα με το ποσο καιρο ηταν εκει κ δουλευε. Οταν ομως ξαφνικα μας ειδοποιουν για την συνταξη του πατερα μου απο την Αυστραλια, εκει μου περασε απο το μυαλο μηπως υπηρχε κατι που θα μπορουσε να λειτουργησει θετικα και δεν ασχοληθηκα οσο επρεπε...
                Σας ευχαριστω πολυ και παλι

                Comment


                  Μια... κάπως παράξενη απορία!

                  Καλησπερα σε ολους και καλη επιτυχια στα ονειρα σας. Νεος στο Φορουμ και θα ηθελα να ρωτησω κατι βρε παιδια γιατι το εχω απορια. Πρωτα ομως να σας πω την ιστορια μου με λιγα λογια (δεν ξερω αν υπαρχει και αλλος σαν εμενα με κατι παρομοιο!). Το 1998 σε ηληκια 29 μετα απο μια αρκετα χρονοβορα και δυσκολη μπορω να πω διαδικασια (πολυ τρεξιμο, χαρτουρα, μεταφρασεις, εξοδα, γιατροι και τα σχετικα) καταφερα να παρω την πολυποθητη τοτε Independent Visa subclass 126 για μενα και τη γυναικα μου. Αυτη η Βιζα τωρα νομιζω πως εχει σταματησει. Τελος παντων ταξιδεψαμε τοτε (2-1998) στην Αυστραλια και μειναμε για περιπου 40 μερες στην Αδελαιδα και στην Μελβουρνη οπου εχει ξαδελφια η γυναικα μου. Τοτε σαν πιο νεος που ημουν δεν μπορεσα να προσαρμοστω καλα στο νεο περιβαλλον της χωρας. Μου φανηκε δυσκολα και κυριως λογω της μεγαλης αποστασης απο την Ελλαδα. Τελος παντων για να μην τα πολυλογω φυγαμε και γυρισαμε πισω. Βρηκα ξανα δουλεια και εφτιαξα το σπιτικο μου τελικα εδω στην πατριδα. Αποκτησαμε και 2 παιδια (γυμνασιο και δημοτικο τωρα) αλλα τωρα με τη σημερινη κατασταση το θεμα Αυστραλια ερχεται και παλι στο μυαλο μας. Βεβαια ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα μετανοιωσα τελικα πυ εφυγα αλλα τελος παντων.
                  Η απορια μου ειναι η εξης. Ολη εκεινη η διαδικασια για τη Βιζα παει χαμενη για καποιον που θελει να ξαναπαει στην Αυστραλια; Υπαρχουν ελπιδες να ξαναβγαλω νεα βιζα και αραγε με ποια διαδικασια. Φανταζομαι πως η πρεσβεια πρεπει να κραταει αρχεια με αιτησεις πυ εχουν γινει παλαιοτερα. Γιατι ειχα κανει και επαγγελματικη αναγνωριση στο TRA Trades Recognition, μαλιστα ειχα προπληρωσει και για μαθηματα αγγλικων που θα εκανε εκει η γυναικα μου, τα οποια φυσικα και δεν παρακολουθησε μιας και φυγαμε! Αυτο πυ εχει αλλαξει ουσιαστικα απο το 1998 ειναι η ηληκια μου (τωρα πλεον ειμαι 43) και τα 2 παιδια που απεκτησα. Ξερω πως ειναι καπως παραξενη η περιπτωση μου, αλλα οι πιο εμπειροι εδω μεσα σιγουρα θα εχουν ξανακουσει κατι παρομοιο.
                  Ολες οι συμβουλες και τα σχολια ευπροσδεκτα και ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στους διαχειριστες που μεσα απο το site πολυς κοσμος βρισκει λυσεις και απαντησεις στις αποριες του.

                  Comment


                    όταν πήρες την visa πήγες σαν permanent resident.Υπάρχει και permanent return visa αλλά έχει κάποιες προϋποθέσεις .Μπορείς να δεις το λινκ που σου δίνω και τυχαία έπεσα επάνω ψάχνοντας το επίσημο σαιτ. Μπορείς να στείλεις και ένα μαιλ στο DIAC και να ρωτήσεις λεπτομέρειές και αν μπορείς.Πάντως τα ποσά είναι λίγο τσουχτερά από ότι είδα αλλά προσωπικά προτιμάω να τα δώσω εκεί απο το να μου τα παίρνουν με το ζόρι εδώ για να ταΐζουν τους κομματικούς τους στρατούς. Resident Return Visas (Subclasses 155 and 157) και Resident Return Visas (Subclasses 155 and 157)

                    Comment


                      Να δωσω και ενα χρησιμο οδηγο για οποιον παει κατω "νομιμα"
                      Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

                      ελπιζω χρησιμος αν υπαρχει καπου οι moderators ας το σβησουν no problem αλλα αυτο που
                      μου αρεσε πιο πολυ ειναι στην σελιδα 11.αλλα και στις 50,80
                      "Είναι παράνομο να προσφέρετε δώρο ή δωροδοκία σε κρατικό λειτουργό για να βοηθήσει στην απόκτηση άδειας οδήγησης."
                      λες να μας εχουν παρει χαμπαρει η τυχαιο δεν νομιζω!!!

                      Comment


                        Originally posted by egigo View Post
                        Να δωσω και ενα χρησιμο οδηγο για οποιον παει κατω "νομιμα"
                        Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

                        ελπιζω χρησιμος αν υπαρχει καπου οι moderators ας το σβησουν no problem αλλα αυτο που
                        μου αρεσε πιο πολυ ειναι στην σελιδα 11.
                        "Είναι παράνομο να προσφέρετε δώρο ή δωροδοκία σε κρατικό λειτουργό για να βοηθήσει στην απόκτηση άδειας οδήγησης."
                        λες να μας εχουν παρει χαμπαρει η τυχαιο δεν νομιζω!!!
                        Μας έχουν πάρει χαμπάρι εμάς τους Έλληνες, τους Ιταλούς και πιο μετά τους Λιβανέζους εδώ και πολύ καιρό! Ξέρεις τι δωροδοκία έπεφτε δεκαετίες 50-90; και τι απάτες με καμμένα μαγαζιά για είσπραξη αποζημιώσεων από ασφαλιστικές εταιρίες, πλαστές ιστορίες με ψεύτικα προβλήματα υγείας για αποζημίωση και σύνταξη και φυσικά το γνωστό κόλπο είσπραξης ταμείου ανεργίας από το ίδιο πρόσωπο με πολλά ψεύτικα ονόματα. Διαφθορά υπάρχει και στην Αυστραλία, μην τρελαίνεσαι, απλά εκεί εφαρμόζονται οι νόμοι και είναι πολύ λιγότερη από ότι εδώ. Να σου πω και από προσωπική εμπειρία ότι συγγενής μου εκεί οδηγούσε τύφλα στο μεθύσι και τον έπιασε η αστυνομία. Το παλικάρι "καθάρισε" με 1.500AUD on the spot και τον πήγανε και σπίτι!

                        Comment


                          Πριν φύγουμε από Ελλάδα!

                          Καλησπέρα,ήθελα μέσα από εδώ να μας πουν όσοι φίλοι κατάφεραν να φύγουν,τι έκαναν με εφορία,ΔΕΚΟ,σχολεία παιδιών και οτιδήποτε άλλο που θα πρέπει να γνωρίζουμε ώστε να μην αφήσουμε εκκρεμότητες πίσω.
                          We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
                          Joseph Campell

                          Comment


                            Originally posted by sophiavl View Post
                            Καλησπέρα,ήθελα μέσα από εδώ να μας πουν όσοι φίλοι κατάφεραν να φύγουν,τι έκαναν με εφορία,ΔΕΚΟ,σχολεία παιδιών και οτιδήποτε άλλο που θα πρέπει να γνωρίζουμε ώστε να μην αφήσουμε εκκρεμότητες πίσω.
                            Όπως καταλαβαίνεις το τι πρέπει να κάνει ο καθένας με την εφορία πριν φύγει ποικίλει σημαντικά. Η γενική συμβουλή είναι κλείστε υποθέσεις ώστε να μην χρειάζεται η φυσική παρουσία σας αργότερα.
                            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                            Comment


                              Καλησπέρα. Μήπως ξέρετε καθόλου κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας με τα γραφεία του Λονδίνου; Έχω κάποιες απορίες για το θέμα της υπηκοότητας και την αίτηση.

                              Comment


                                Originally posted by socworkersk View Post
                                Καλησπέρα. Μήπως ξέρετε καθόλου κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας με τα γραφεία του Λονδίνου; Έχω κάποιες απορίες για το θέμα της υπηκοότητας και την αίτηση.
                                About us - Australian High Commission

                                Comment

                                Working...
                                X