Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (12)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα απο Αυστραλια πλέον
    Σήμερα πήγαμε στο centrelink για έγγραφη και μας έδωσαν κωδικό να κανει έγγραφη online
    Απο οτι θυμάμαι καποιος είχε γράψει εδώ μέσα οτι στην αιτηση πρεπει ο άντρας μου που είναι Αυστραλός υπήκοος να γράψει single και οταν πάρω εγώ ΑΦΜ που θα κανω την αιτηση για partner visa απο εδώ τότε να αλλάξει σε married, ώστε να μην έχουμε πρόβλημα με το επιδομα και καθυστερήσει. Μπορεί να μου πει καποιος αν ειναι σωστό αυτο; Ευχαριστώ

    Comment


      Καλησπέρα Μαρία (καλημέρα για εμάς). Διάβασε εδώ : http://www.patriotaki.net/%CE%B1%CE%...1/index27.html ελπίζω να σε βοηθήσει. Μήπως να ρωτήσεις και στο centerlink για σίγουρα

      Comment


        Μαρία καλησπέρα. Εγώ έβγαλα TFN απο την πρώτη μέρα κιόλας που ήρθα εδώ χωρίς να έχω κάνει αίτηση για βίζα. Το TFN μπορείς να το βγάλεις και ηλεκτρονικά και σε 5 μέρες περίπου να το έχεις σπίτι σου. Δε χρειάζεται τίποτα μόνο 5 ερωτήσεις απαντάς και τέλος. Ο άντρας μου έκανε αίτηση για το centrelink και το δικό μου το TFN το έδωσε αργότερα. Δήλωσε παντρεμένος απο την πρώτη στιγμή και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα.
        Για μένα θα είναι λάθος να δηλώσει single μήπως αντιμετωπίσεις προβλήματα με τη βίζα μετά. Όλες οι υπηρεσίες εδώ συνδέονται ηλεκτρονικά, το δικό μου το TFN το βρήκαν κατευθείαν απο το ΑΤΟ και απλά απο εμένα είχαν επιβεβαίωση, οπότε πρόσεχε τι θα κάνεις γιατί μετά είναι και το medicare. Θα δηλώσει και εκεί single; Γιατί όταν βγει η bridging θα μπορεί να σε βάλει εκεί. δεν ξέρω θα έλεγα να μην τα μπερδέψεις. Honesty is the best policy here!!!
        Καλώς ήρθατε και καλή τύχη!!!
        The standards you let pass you by are the standards you accept

        Comment


          Originally posted by mariasiran View Post
          Καλησπέρα απο Αυστραλια πλέον
          Σήμερα πήγαμε στο centrelink για έγγραφη και μας έδωσαν κωδικό να κανει έγγραφη online
          Απο οτι θυμάμαι καποιος είχε γράψει εδώ μέσα οτι στην αιτηση πρεπει ο άντρας μου που είναι Αυστραλός υπήκοος να γράψει single και οταν πάρω εγώ ΑΦΜ που θα κανω την αιτηση για partner visa απο εδώ τότε να αλλάξει σε married, ώστε να μην έχουμε πρόβλημα με το επιδομα και καθυστερήσει. Μπορεί να μου πει καποιος αν ειναι σωστό αυτο; Ευχαριστώ
          καλημέρα και καλώς ήρθατε
          θα πάτε στο ΑΤΟ ο ένας θα κάνει online Την αίτηση δλδ εσυ που είσαι partner (και ας είσαι ακόμα με την τουριστική )και ο συζυγός σου γραπτός!!! μην μπερδεύεστε με single or married καμία σχέση θα έχετε θέματα μετά. Oταν πήγαμε εμείς το έχω αναφέρει και στην ανταποκρισή μου έβγαλαν TFN ακόμα και στα παιδιά μας παρ όλο που η ηλικίας τους ήταν τότε 11κ13


          Την αίτηση για TFN θα την κάνεις τώρα και οχι οταν καταθέσεις για partner visa !!!!!!!!!

          Και αφου πήγατε και ενημερώσατε το centrelink ο,τι είστε εδω ξεκινήστε και τις υπόλοιπες διαδικασίες οπως medicare ,driving licence κτλ γιατί θα σας χρειαστούν μπροστά σας και άμεσα !!!
          Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

          Comment


            Περιμένοντας απάντηση για την υπηκόοοτητα by descent της κόρης μου.
            Τι αγωνία και αυτή!
            Λένε οτι θέλει 4 εβδομάδες αλλά μάλλον λόγω εορτών θα καθυστερήσει. Πόσο να πάρει άραγε;

            Comment


              Originally posted by Aussie View Post
              καλημέρα και καλώς ήρθατε
              θα πάτε στο ΑΤΟ ο ένας θα κάνει online Την αίτηση δλδ εσυ που είσαι partner (και ας είσαι ακόμα με την τουριστική )και ο συζυγός σου γραπτός!!! μην μπερδεύεστε με single or married καμία σχέση θα έχετε θέματα μετά. Oταν πήγαμε εμείς το έχω αναφέρει και στην ανταποκρισή μου έβγαλαν TFN ακόμα και στα παιδιά μας παρ όλο που η ηλικίας τους ήταν τότε 11κ13


              Την αίτηση για TFN θα την κάνεις τώρα και οχι οταν καταθέσεις για partner visa !!!!!!!!!

              Και αφου πήγατε και ενημερώσατε το centrelink ο,τι είστε εδω ξεκινήστε και τις υπόλοιπες διαδικασίες οπως medicare ,driving licence κτλ γιατί θα σας χρειαστούν μπροστά σας και άμεσα !!!
              Σ´ευχαριστω Aussie για την απάντηση
              Στην αιτηση στο centrelink τι πρεπει να βάλει ο άντρας μου; single ή married?

              Comment


                Originally posted by Crete View Post
                Καλησπέρα Μαρία (καλημέρα για εμάς). Διάβασε εδώ : http://www.patriotaki.net/%CE%B1%CE%...1/index27.html ελπίζω να σε βοηθήσει. Μήπως να ρωτήσεις και στο centerlink για σίγουρα
                Σ´ευχαριστω Crete αυτο έψαχνα και δεν μπορούσα να το βρω.
                Βέβαια έχω μπερδευτεί λίγο τώρα γιατι άλλοι μου λένε να βάλει ο άντρας μου single και άλλοι married

                Comment


                  Originally posted by XSD1998 View Post
                  Μαρία καλησπέρα. Εγώ έβγαλα TFN απο την πρώτη μέρα κιόλας που ήρθα εδώ χωρίς να έχω κάνει αίτηση για βίζα. Το TFN μπορείς να το βγάλεις και ηλεκτρονικά και σε 5 μέρες περίπου να το έχεις σπίτι σου. Δε χρειάζεται τίποτα μόνο 5 ερωτήσεις απαντάς και τέλος. Ο άντρας μου έκανε αίτηση για το centrelink και το δικό μου το TFN το έδωσε αργότερα. Δήλωσε παντρεμένος απο την πρώτη στιγμή και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα.
                  Για μένα θα είναι λάθος να δηλώσει single μήπως αντιμετωπίσεις προβλήματα με τη βίζα μετά. Όλες οι υπηρεσίες εδώ συνδέονται ηλεκτρονικά, το δικό μου το TFN το βρήκαν κατευθείαν απο το ΑΤΟ και απλά απο εμένα είχαν επιβεβαίωση, οπότε πρόσεχε τι θα κάνεις γιατί μετά είναι και το medicare. Θα δηλώσει και εκεί single; Γιατί όταν βγει η bridging θα μπορεί να σε βάλει εκεί. δεν ξέρω θα έλεγα να μην τα μπερδέψεις. Honesty is the best policy here!!!
                  Καλώς ήρθατε και καλή τύχη!!!
                  Σ´ευχαριστω πολυ xsd1998

                  Comment


                    Originally posted by smara View Post
                    Περιμένοντας απάντηση για την υπηκόοοτητα by descent της κόρης μου.
                    Τι αγωνία και αυτή!
                    Λένε οτι θέλει 4 εβδομάδες αλλά μάλλον λόγω εορτών θα καθυστερήσει. Πόσο να πάρει άραγε;
                    Υπομονή smara
                    Και εγώ αυτο ήξερα αλλά των παιδιών μου ήρθαν μέσα σε 15 μέρες

                    Comment


                      Originally posted by mariasiran View Post
                      Σ´ευχαριστω Aussie για την απάντηση
                      Στην αιτηση στο centrelink τι πρεπει να βάλει ο άντρας μου; single ή married?

                      Of course married !!!!
                      Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                      Comment


                        Καλησπέρα σε όλους.
                        Συγχαρητήρια στους εμπνευστές και σε όλους τους υπόλοιπους που από τον ελεύθερό τους χρόνο αφιερώνουν λίγες γραμμές για να βοηθήσουν όλους τους επόμενους ''αναγκαστικούς μετανάστες''.
                        Έχω αρχίσει να διαβάζω από το ''Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (1)'' και συνεχίζω......
                        Η περίπτωση μου είναι η εξής: Γεννήθηκα στη Μελβούρνη το 1970 και το 1973 οι Έλληνες γονείς μου απόφασισαν να γυρίσουν στη μητέρα Ελλάδα, χωρίς να με ρωτήσουν βέβαια!!! Τα χρόνια πέρασαν και από τα 19 χρόνια μου ήμουν στρατιωτικός στην Πολεμική Αεροπορία έως χθές. Από εχθές συνταξιούχος, χωρίς άσπρα μαλλιά!!!!! Σε αναμονή για την λήψη της σύνταξης και όντας ακόμα ανύπανδρος, δεν θα ταλαιπωρήσω και κανένα, αλλά και έχοντας μεγάλο σόι στην Μελβούρνη αποφάσισα να ετοιμαστώ για μετεγκατάσταση.
                        Από όσα έχω διαβάσει είμαι Australian citizen. Για το λόγο αυτό έκανα online αίτηση στο bdm/victoria για να λάβω πιστοποιητικό γέννησης το οποίο θα χρησιμοποιήσω για την έκδοση Australian Passport. Θα ήθελα να ρωτήσω υπάρχει κάποια παρόμοια περίπτωση ώστε να ξέρω αν προχωρώ σωστά? Για την έκδοση του διαβατηρίου χρειάζομαι κάτι άλλο εκτός του πιστοποιητικού γεννήσεως? Πρέπει πρώτα να ακολουθήσω τα 13 βήματα έκδοσης του διαβατηρίου και μετά να τους τηλεφωνήσω για ραντεβού? Πρέπει να πάω Αθήνα ή μπορώ και στην Θεσσαλονική? Αυτά για την ώρα και ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μου απαντήσει.
                        Υ.Γ. Τις επόμενες ημέρες θα postάρω τις λεπτομέρειες από τις μέχρι σήμερα ενέργειες μου.

                        Comment


                          Originally posted by mariasiran View Post
                          Υπομονή smara
                          Και εγώ αυτο ήξερα αλλά των παιδιών μου ήρθαν μέσα σε 15 μέρες
                          αυτό κάνω
                          Εστειλα τα χαρτια 17 Δεκεμβρη , ελπιζω να μην παρατανε την δουλεα κανα μηνα οταν ειναι γιορτες (βλεπε Ελλαδα) και να ερθει συντομα το χαρτι. Ενα ενα να ξεμπερδευουμε γιατι ποιος ξερει τι νεα μας περιμενουν μετα τις εκλογες ;)

                          Comment


                            Καλημέρα σε όλους .
                            Για το διαβατήριο σου andreouxronis χρειάζεσαι : το πιστοποιητικό γέννησης από την Αυστραλία , την ταυτότητα σου με λατινικούς χαρακτήρες , Φώτο με τις προδιαγραφές της Αυστραλίας , κάποιο λογαριασμό με τα στοιχειά σου και την διεύθυνση σου όπου θα σου στείλουν το διαβατήριο , την φόρμα (application form) συμπληρωμένη και φυσικά την επιταγή με το ακριβές αντίτιμο και τον παραλήπτη .
                            Σε κανένα από τα παραπάνω δεν χρειάζεται μετάφραση ούτε φωτοτυπία εάν πας προσωπικά εσύ στο προξενείο.
                            Εγώ έκανα τα διαβατήρια των παιδιών μου (Αύγουστο του 2014) και της συζύγου μου (Αύγουστο του 2013) στο προξενείο στη Θεσσαλονίκη (Αρχαιολογικού Μουσείου 28, Θεσσαλονίκη, 54641, τηλ. 2310827494 fax. 2310827424 ) κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας και ραντεβού .
                            Καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με το προξενείο (στη Θεσσαλονίκη σηκώνει το τηλ. Ενώ στην Αθήνα θα ταλαιπωρηθείς με πολύ αναμονή και πολλά νούμερα που θα πρέπει να πατήσεις) και θα σου δώσει περισσότερες πληροφορίες (το όνομα της υπηρεσίας για την επιταγή , το ποσό της επιταγής ) και θα σου στείλει την φόρμα για να την συμπληρώσεις.

                            Comment


                              spyros pap Καλημέρα και Ευχαριστώ πολύ!!!!

                              Μόλις τηλεφώνησα!! Πράγματι στη Θεσσαλονίκη σηκώνουν το τηλέφωνο αμέσως. Προσοχή όμως αν παίρνετε με απόκρυψη δεν θα το σηκώσουν καθώς απαγορεύεται για λόγους ασφαλείας της επικοινωνίας. Εγώ πήρα από στρατιωτική υπηρεσία (έχει απόκρυψη), απάντησε τηλεφωνητής και στο τέλος με έκλεισε. Επειδή ξαναπήρα αμέσως νομίζοντας ότι κάποιο λάθος έγινε, το σήκωσε ένας κύριος και μου εξήγησε τα παραπάνω.

                              Λοιπόν : Δεν θα μου στείλει τη φόρμα (application form) αλλά πρέπει να συμπληρώσω αυτή που υπάρχει στο site https://www.passports.gov.au ακολουθώντας το εξής path (μονοπάτι) : apply for a passport - στη σελίδα που μεταφέρεσαι επιλέγεις τα κριτήρια και πατάς next (κάτω δεξιά) - στη σελίδα που μεταφέρεσαι έχει οδηγίες για τις φωτογραφίες, εκτυπώσεις, συγκεκριμένο στυλό (μαύρο) το οποίο πρέπει να χρησιμοποιήσεις!!!!! και αφού ενημερωθείς πατάς accept, περιμένεις λίγο και μετά πατάς next (κάτω δεξιά). Τώρα μεταφέρεσαι στη σελίδα με τα 13 βήματα που θα πρέπει να συμπληρώσεις. Εδώ σταμάτησα γιατί μου είπε ο κύριος από το Προξενείο της Θεσσαλονίκης ότι καλύτερα είναι να έχω πάρει στα χέρια μου το πιστοποιητικό γέννησης από την Αυστραλία και μετά.

                              Όταν συμπληρώσω τη φόρμα και την εκτυπώσω θα πρέπει να τηλεφωνήσω για να κλείσω ραντεβού. Στα γρήγορα μου είπε ότι θα πρέπει να υπάρχει ένας μάρτυρας ο οποίος θα βεβαιώσει υπογράφοντας και συμπληρώνοντας τα στοιχεία του στην φόρμα για την αλήθεια των στοιχείων που συμπλήρωσα και πρέπει να ασκεί κάποιο δημόσιο ή νομικό επάγγελμα (δικηγόρος, γιατρός, αστυνομικός, στρατιωτικός, εκπαιδευτικός,κλπ.). Ο ίδιος θα υπογράψει και την μια από τις δύο φωτογραφίες με το κείμενο ''This is a true photo of family and given name''. Δεν χρειάζεται επικύρωση, στρογγυλή και τέτοιες ελληνιές!!!!!

                              Ακόμα μου είπε ότι η πληρωμή μπορεί να γίνει και με πιστωτική ή χρεωστική κάρτα και τέλος ότι το διαβατήριο θα μου σταλεί ταχυδρομικώς.

                              Αυτά για την ώρα, οτιδήποτε νεότερο θα postάρω για ενημέρωση!!!!

                              Comment


                                Καλησπέρα
                                Θέλω να κάνω αίτηση για TFN για μένα. Έχω κάνει ήδη για τον άντρα μου που είναι Αυστραλός υπήκοος και τώρα θέλω να κάνω για μένα. Απλώς θέλω μια απιβεβαίωση από εσάς.
                                Η αίτηση η δική μου που δεν είμαι υπήκοος και δεν έχω κάνει ακόμα αίτηση για partner visa θα είναι Tax file number – application or enquiry for individuals living outside Australia
                                https://www.ato.gov.au/uploadedFiles...D6797n2628.pdf

                                Comment

                                Working...
                                X