Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αμερική ή Ευρώπη;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by Apisteftos View Post
    Εγώ πάντως στοχεύω να πάω Αμερική στην πολιτεία της Καλιφόρνιας, σε μια από αυτές τις πόλεις. Πιθανόν με καμιά Starts up μικρή εταιρία ή σαν οικονομικός μετανάστης.
    Το κάνεις και ακούγεται σαν να είναι εκδρομή ,ή να είναι υπουργός μεταναστευτικής πολιτικής ο Μουζάλας στην Αμερική .Το γνωρίζεις οτι ακόμα και για να πάρεις το αεροπλάνο και να πας αμερική ,αν και υπάρχει συμφωνία για να μην υπαρχει η εκδοση βιζας σαν ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ ,πρέπει να βγάζεις ESTA ?Με τι ευκολία λες οτι μπορείς να πας Αμερική ... Το γνωρίζεις οτι η Αμερική ΔΕΝ δεχεται πλέον μετανάστες? Κανει μόνο μια κλήρωση κάθε χρόνο για πράσινη καρτα (λοτο) .Μονο εαν παντρευτείς Αμερικανό πολίτη μπορείς να πας και αυτό επειδή γίνονται απατες και λευκοί γαμοι το ψαχνουν πάρα πολύ και υπάρχει και όριο για κάθε χρονιά.

    Οι πληροφορίες υπάρχουν εδώ

    Comment


      #62
      Originally posted by AlexGraphicD View Post
      Τι εννοείς σαν οικονομικός μετανάστης; Χωρίς χαρτιά;
      Εννοείται με χαρτιά, αυτό έλειπε να τρέχω στις φυλακές ή να κρύβομαι μην με πιάσουν. Υπάρχει και η εναλλακτική να έρθω για μεταπτυχιακό, αλλά τα έχουν φροντίσει όλα, σου πετάνε ένα μεταπτυχιακό κοστίζει από 15 έως 50 χιλιάρικα και άντε να βρεις δουλειά μετά.

      Comment


        #63
        Originally posted by spyros38 View Post
        Το κάνεις και ακούγεται σαν να είναι εκδρομή ,ή να είναι υπουργός μεταναστευτικής πολιτικής ο Μουζάλας στην Αμερική .Το γνωρίζεις οτι ακόμα και για να πάρεις το αεροπλάνο και να πας αμερική ,αν και υπάρχει συμφωνία για να μην υπαρχει η εκδοση βιζας σαν ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ ,πρέπει να βγάζεις ESTA ?Με τι ευκολία λες οτι μπορείς να πας Αμερική ... Το γνωρίζεις οτι η Αμερική ΔΕΝ δεχεται πλέον μετανάστες? Κανει μόνο μια κλήρωση κάθε χρόνο για πράσινη καρτα (λοτο) .Μονο εαν παντρευτείς Αμερικανό πολίτη μπορείς να πας και αυτό επειδή γίνονται απατες και λευκοί γαμοι το ψαχνουν πάρα πολύ και υπάρχει και όριο για κάθε χρονιά.

        Οι πληροφορίες υπάρχουν εδώ
        https://travel.state.gov/content/vis...t-process.html
        Ετσι ακριβως ειναι φιλε μου,τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα και ειναι η αληθεια οπως λες.Ο κοσμος νομιζει οτι παντου ειναι σαν την ελλαδα.Μονος γαμος για πρασινη καρτα και αληθινος οχι ψευτικος.Και οπως ειπα θα πρεπει να πληρωσεις και κανα 4000 δολλαρια για τα χαρτια σου.

        Comment


          #64
          Originally posted by spyros38 View Post
          Το κάνεις και ακούγεται σαν να είναι εκδρομή ,ή να είναι υπουργός μεταναστευτικής πολιτικής ο Μουζάλας στην Αμερική .Το γνωρίζεις οτι ακόμα και για να πάρεις το αεροπλάνο και να πας αμερική ,αν και υπάρχει συμφωνία για να μην υπαρχει η εκδοση βιζας σαν ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ ,πρέπει να βγάζεις ESTA ?Με τι ευκολία λες οτι μπορείς να πας Αμερική ... Το γνωρίζεις οτι η Αμερική ΔΕΝ δεχεται πλέον μετανάστες? Κανει μόνο μια κλήρωση κάθε χρόνο για πράσινη καρτα (λοτο) .Μονο εαν παντρευτείς Αμερικανό πολίτη μπορείς να πας και αυτό επειδή γίνονται απατες και λευκοί γαμοι το ψαχνουν πάρα πολύ και υπάρχει και όριο για κάθε χρονιά.

          Οι πληροφορίες υπάρχουν εδώ
          https://travel.state.gov/content/vis...t-process.html
          Τα έχω μελετήσει όλα αυτά όπως επίσης για Καναδά και Αυστραλία η μόνη χώρα από αυτές που μπορείς να πάρεις χαρτιά είναι η Αυστραλία μόνο αν πληροίς τις προϋποθέσεις για βίζα με σκιλς τα οποία έχω και φυσικά έχω και πτυχία. Το πρόβλημα με την Αυστραλία την βρίσκω πολύ μικρή με μικρές προοπτικές επικοινώνησα με κάποιους μη έλληνες επιχειρηματίες στην Αυστραλία αλλά αυτό που ψάχνανε δεν ταίριαζε πάνω στο αντικείμενό μου. Θα δούμε αν μέχρι τον Φλεβάρη δεν υπάρξει πρόταση, τότε θα ξεκινήσω το μεταπτυχιακό στην Γερμανία. Την Γερμανία την βλέπω χώρα με μη προοπτικές φυσικά λόγω γλώσσας και οι Γερμανοί δεν προτιμούν άτομα που δεν έχουν χαρτιά από την Γερμανία, εκτός και αν είσαι τυχερός.

          Comment


            #65
            Originally posted by stefanosss View Post
            Εγω ενα πραγμα ξερω παιδια.Εαν καποιος θελει να ερθει στην αμερικη,πρεπει πρωτα να δει εαν μπορει να ερθει νομιμα στην χωρα.Δυστυχως στην αμερικη και μην σας παραμυθιαζουν οι δικηγοροι, οι αλλοι απατεωνες δεν παιρνεις χαρτια με τιποτα!Αυτο ειναι η αληθεια.Μιλαμε για τωρα 2016.Υπαρχουν καποιοι,ελαχιστοι που εχουν προσοντα πολυ πολυ μεγαλα,αυτοι ειναι ελαχιστοι και βγαζουν χαρτια.Οι περισσοτεροι/ες εχουν παντρευτοι νους/νες πολιτες.Τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα και να παντρευτεις ακομα.Τα χαρτια αργουν,δεν μπορεις να δουλεψεις νομιμα εισαι ανασφαλιστος,δεν μπορεις να οδηγησεις και πρεπει να δωσεις και κανα 4000 δολλαρια για τα χαρτια.Η πρασινη καρτα ειναι πολλη δυσκολη εως ακατορθωτη.Βεβαια τιποτα δεν ειναι αδυνατο,ολα θελουν αγωνα,αλλα εαν εχεις την πρασινη καρτα σου ανοιγουν ολες οι πορτες για δουλεια
            Μόνο 4000; 15000 παει ο γάμος με αμερικανίδα πολίτη.
            Γενικά οπως τα είπες δεν παίρνεις χαρτιά χωρίς γάμο και ετσι ακόμα περνάνε χρόνια και με συνεχείς ελέγχους απο τις αρχές.

            Εγώ αν δεν είχα κερδίσει την πράσινη κάρτα με λοταρία δεν θα εμένα παράνομα Αμερική. Θα πήγαινα Ευρώπη που βγάζεις πιο εύκολα χαρτιά και έχουν καλύτερη κουλτούρα και ποιότητα ζωής γενικά απο τους Αμερικανούς.
            instagram.com/anelixis_net/
            youtube.com/user/AlexGraphicd1

            Comment


              #66
              Originally posted by AlexGraphicD View Post
              Θα πήγαινα Ευρώπη που βγάζεις πιο εύκολα χαρτιά και έχουν καλύτερη κουλτούρα και ποιότητα ζωής γενικά απο τους Αμερικανούς.
              Εξαρτάται που θα πας και τι δουλειά θα κάνεις. Αλλά γενικά δεν νομίζω πως είναι έτσι απλά τα πράγματα με την Ευρώπη. Στείλε για πλάκα μερικά βιογραφικά Γερμανία πάνω στο επάγγελμά σου να δούμε τι μισθό θα σου απαντήσουν σύμφωνα πάντα με τις δυνατότητές σου.

              Comment


                #67
                Originally posted by AlexGraphicD View Post
                Μόνο 4000; 15000 παει ο γάμος με αμερικανίδα πολίτη.
                Γενικά οπως τα είπες δεν παίρνεις χαρτιά χωρίς γάμο και ετσι ακόμα περνάνε χρόνια και με συνεχείς ελέγχους απο τις αρχές.

                Εγώ αν δεν είχα κερδίσει την πράσινη κάρτα με λοταρία δεν θα εμένα παράνομα Αμερική. Θα πήγαινα Ευρώπη που βγάζεις πιο εύκολα χαρτιά και έχουν καλύτερη κουλτούρα και ποιότητα ζωής γενικά απο τους Αμερικανούς.
                Ναι τοσο ειναι φιλε μου γυρω στις 3.500-4000 τα χαρτια το πολυ και ενοοω,πρασινη καρτα,εξετασεις αιματος,μεταφρασεις.Μιλαω για εναν νορμαλ γαμο με αμερικανο/αμερικανη πολιτη

                Comment


                  #68
                  Originally posted by Apisteftos View Post
                  Εννοείται με χαρτιά, αυτό έλειπε να τρέχω στις φυλακές ή να κρύβομαι μην με πιάσουν. Υπάρχει και η εναλλακτική να έρθω για μεταπτυχιακό, αλλά τα έχουν φροντίσει όλα, σου πετάνε ένα μεταπτυχιακό κοστίζει από 15 έως 50 χιλιάρικα και άντε να βρεις δουλειά μετά.
                  Ξέρεις βέβαια ότι μόλις λήξει η Student visa πρέπει να γυρίσεις πίσω..

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by AlexGraphicD View Post
                    Εγώ αν δεν είχα κερδίσει την πράσινη κάρτα με λοταρία δεν θα εμένα παράνομα Αμερική. Θα πήγαινα Ευρώπη που βγάζεις πιο εύκολα χαρτιά και έχουν καλύτερη κουλτούρα και ποιότητα ζωής γενικά απο τους Αμερικανούς.
                    Δε σε ανάγκασε κανείς να πας Αμερική. Αν ήθελες να πας Ευρώπη που "έχουν καλύτερη κουλτούρα και ποιότητα ζωής" μπορείς να το κάνεις και τώρα αν δε σ'αρέσει εκεί που είσαι!

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by Natalia_ View Post
                      Δε σε ανάγκασε κανείς να πας Αμερική. Αν ήθελες να πας Ευρώπη που "έχουν καλύτερη κουλτούρα και ποιότητα ζωής" μπορείς να το κάνεις και τώρα αν δε σ'αρέσει εκεί που είσαι!
                      Φυσικά και με ανάγκασαν να πάω Αμερική. Με ανάγκασαν η οικογένεια και οι κοινωνικές και πολιτικές καταστάσεις. Δεν ειναι εύκολο να πάω στην Ευρώπη απο τη στιγμή που δεν ξέρω γλώσσα και δεν εχω κανένα γνωστό η συγγενή να με στήριξει στα πρώτα βήματα. Και επίσης είχα επενδύσει τρία χρόνια στην διαδικασία της λοταρίας και δεν ηξερα οτι δεν θα μου άρεσε καθόλου η ζωή στην νέα Υόρκη. Υπόψην οταν μιλάω για Ευρώπη μιλάω για βόρειες χώρες που έχουν σχετικά καλές οικονομίες, κοινωνική πρόνοια κλπ.
                      instagram.com/anelixis_net/
                      youtube.com/user/AlexGraphicd1

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by Natalia_ View Post
                        Ξέρεις βέβαια ότι μόλις λήξει η Student visa πρέπει να γυρίσεις πίσω..
                        Δεν παίζει αυτό που λες, γυρίζεις πίσω εφόσον δεν έχεις βρει δουλειά.

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by AlexGraphicD View Post
                          Φυσικά και με ανάγκασαν να πάω Αμερική. Με ανάγκασαν η οικογένεια και οι κοινωνικές και πολιτικές καταστάσεις. Δεν ειναι εύκολο να πάω στην Ευρώπη απο τη στιγμή που δεν ξέρω γλώσσα και δεν εχω κανένα γνωστό η συγγενή να με στήριξει στα πρώτα βήματα. Και επίσης είχα επενδύσει τρία χρόνια στην διαδικασία της λοταρίας και δεν ηξερα οτι δεν θα μου άρεσε καθόλου η ζωή στην νέα Υόρκη. Υπόψην οταν μιλάω για Ευρώπη μιλάω για βόρειες χώρες που έχουν σχετικά καλές οικονομίες, κοινωνική πρόνοια κλπ.
                          Μα και εγώ δεν ήρθα με κανένα συγγενή. Ούτε καν γνωστό. Δεν το χρειάζεσαι κιόλας. Λίγα λεφτά στην άκρη να έχεις κιόλας, δουλειά βρίσκεις. Από το να κάθεσαι και να λες θέλω βοήθεια από συγγενή ή φίλο δεν πρόκειται να έρθει ποτέ. Η μετανάστευση έχει ένα σύστημα και παντού το ίδιο είναι πίστεψέ με.

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by Apisteftos View Post
                            Μα και εγώ δεν ήρθα με κανένα συγγενή. Ούτε καν γνωστό. Δεν το χρειάζεσαι κιόλας. Λίγα λεφτά στην άκρη να έχεις κιόλας, δουλειά βρίσκεις. Από το να κάθεσαι και να λες θέλω βοήθεια από συγγενή ή φίλο δεν πρόκειται να έρθει ποτέ. Η μετανάστευση έχει ένα σύστημα και παντού το ίδιο είναι πίστεψέ με.
                            Τί να σου πω μπορεί να τα σκέφτομαι λάθος στο μυαλό μου και να φοβάμαι να δοκιμάσω μόνος μου σε ενα ξένο μέρος. Απλώς εντάξει τρία χρόνια προετοιμαζόμουν για νέα Υόρκη και εφόσον κέρδισα την λοταρία είπα να πάω εκεί να κάνω ενα ξεκίνημα. Αλλα με βλέπω μετα απο κάποιο διάστημα να την κάνω Ευρώπη...Ο τρόπος ζωής και η κουλτούρα εκεί μου ταιριάζει πιο πολύ.
                            Απλώς το δύσκολο ειναι οτι πρέπει να μάθω γλώσσα για να πάω σε σκανδιναβικές χωρες που θέλω.
                            instagram.com/anelixis_net/
                            youtube.com/user/AlexGraphicd1

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by AlexGraphicD View Post
                              Φυσικά και με ανάγκασαν να πάω Αμερική. Με ανάγκασαν η οικογένεια και οι κοινωνικές και πολιτικές καταστάσεις. Δεν ειναι εύκολο να πάω στην Ευρώπη απο τη στιγμή που δεν ξέρω γλώσσα και δεν εχω κανένα γνωστό η συγγενή να με στήριξει στα πρώτα βήματα. Και επίσης είχα επενδύσει τρία χρόνια στην διαδικασία της λοταρίας και δεν ηξερα οτι δεν θα μου άρεσε καθόλου η ζωή στην νέα Υόρκη. Υπόψην οταν μιλάω για Ευρώπη μιλάω για βόρειες χώρες που έχουν σχετικά καλές οικονομίες, κοινωνική πρόνοια κλπ.

                              Στα 3 χρόνια που "επένδυσες" να περιμένεις τη λοταρία θα μπορούσες να μάθεις τη γλώσσα που χρειάζεται για να πας στη χώρα που θες.

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by Apisteftos View Post
                                Δεν παίζει αυτό που λες, γυρίζεις πίσω εφόσον δεν έχεις βρει δουλειά.
                                Τι λέτε ρε παιδιά; Ξέρω κόσμο που γύρισε μετά τις σπουδές γιατί δεν είχε άδεια παραμονής. Τη δουλειά που λες, πως θα τη βρεις; Δουλειά με βίζα εργασίας πρέπει να βρεις. Αν τελειώσεις Αμερικάνικο πανεπιστήμιο δε σημαίνει ότι στην αποφοίτηση παίρνεις πράσινη κάρτα.

                                Comment

                                Working...
                                X