Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mετανάστευση στη ΝΟΡΒΗΓΙΑ 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by apostolosgr View Post
    γιατρός ψυχίατρος και θα μεταναστεύσεις ? από ότι ξέρω εδώ Αθήνα δουλειές υπάρχουν για αυτή την ειδικότητα.γιατρός και εγώ που ετοιμάζομαι να φύγω.υπάρχει και άλλο ένα site το Σύλλογος Ελλήνων Νορβηγίας - Den Greske Forening i NorgeS.E.N – Den Greske Forening i Norge δες και εκεί.έχει αρκετές πληροφορίες.
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Έχω διαβάσει ότι υπάρχει στο ιντερνετ για Νορβηγία.Ήθελα μια άποψη εκ των έσω.Στην Αθήνα είναι κορεσμένο το επάγγελμα. Στην επαρχία όχι ακόμα. Η απόφαση για μετανάστευση δεν είναι μόνο οικονομική. Αν επιτρέπεται τι ειδικότητα έχεις κάνει?Βρήκες κάτι εκεί ή πας να ψάξεις?

    Comment


      Originally posted by patrioten
      Καλώς ήρθες στο forum
      Καλώς σας βρήκα! Ευχαριστώ patrioten

      Comment


        γενικός γιατρός είμαι.έχω κάνει γλώσσα εδώ και πηγαίνω να γραφτώ στον ιατρικό σύλλογο και να δω γενικότερα πως είναι τα πράγματα.

        Comment


          Γειά κι από μένα. Με λενε Αναστασία. Έχω εδώ και 6 χρόνια σχέση με έναν νορβηγό και πήραμε την απόφαση να ζήσουμε στην Νορβηγία. Ο λόγος που καθυστέρησε η απόφαση ειναι ότι ή δουλειά μου δεν επηρεάστηκε από την κρίση (δουλεύω σε πολυεθνική και στην ουσία παίρνω τον μισθό που επαιρνα το 2008- μην φανταστείτε κάτι αστρονομικό αλλά πολύ καλό για τις μέρες που ζούμε). Όμως όλα αυτά τα χρόνια τα ταξιδια τοσο τα δικα μου όσο και τα δικά του Ελλάδα-Νορβηγια μας έχουν ξετινάξει οικονομικά και δεν μπορούμε να συνεχίσουμε έτσι. Επιπλέον όσο η κατάσταση στην Ελλάδα δεν βελτιώνεται δεν ξέρω ποτέ θα χτυπήσει και σε μένα ή πόρτα της ανεργίας. Στην ουσία με τον φίλο μου εχουμε πει ή Νορβηγία ή χωρίζουμε γιατί δεν πάει άλλο η κατάσταση έτσι.
          Η εργασιακή εμπειρία μου είναι τα τελευταία 15 χρόνια σε μεγαλη πολυεθνικη εχοντας ξεκινήσει από χαμηλά στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών , παραγγελίες, πωλήσεις και σήμερα είμαι product manager σε μια γκάμα βιομηχανικών προϊόντων κάνοντας παράλληλα και μαρκετικινκ επικοινωνία στα προϊόντα αυτά. Ξέρω παρά πολύ καλά αγγλικά και υπολογιστές (office & SAP). Σε όλα είμαι αυτοδίδακτη με σεμιναρια που εχω παρακολουθήσει τοσο εδω όσο και στη Γερμανία. Οι σπουδές μου όμως δεν είναι κάτι σημαντικό. Έχω τελειώσει δημόσιο ΙΕΚ ειδικός ναυτιλιακής κατεύθυνσης και έχω και την πιστοποίηση (βέβαια με τη ειδικότητα αυτή δεν ασχολήθηκα ποτε). Στην εταιρεία μπήκα καθαρά από τύχη όταν είχα παει στην έκθεση ημέρες καριέρας και θέλανε τότε προσωπικό για να επανδρώσουν ένα καινούριο τμήμα προϊόντων που είχαν αποκτήσει από εξαγορά.
          Νορβηγικά έχω κάνει 2 χρόνια σε φροντιστήριο και είμαι επιπέδου Α2. Έχω βέβαια πρόβλημα με την διάλεκτο (πρόκειται να μείνουμε στη περιοχη του Jaeren στη νοτιοδυτική Νορβηγία περίπου 45 λεπτά νότια του Stavanger)
          Οι ερωτήσεις μου ειναι: έχω ελπίδα μόνο με την προϋπηρεσία μου να βρω μια ικανοποιητική δουλειά?. Να μπω στον κόπο να μεταφρασω-αναγνωρισω το πτυχίο (αλήθεια αναγνωρίζονται τα πτυχία ΙΕΚ στη Νορβηγία)? Το "σύστημα" με προτείνει για δουλειά γνωστός παίζει εκεί (μέσω της οικογένειας του φίλου μου) ή θα παρεξηγηθω αν ζητησω κάτι τέτοιο? Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας☺

          Comment


            Σε ευχαριστώ για την απάντηση, και ναι κανονικα δεν θα επρεπε να ρωταω κάτι τέτοιο.
            Εκεινος μου λεει ότι θα βρω και ότι δεν θα εχω προβλημα αλλα εκεινος το βλεπει απο την πλευρα του ντοπιου (ειναι αυτονοητο ενας ντοπιος να δουλευει με το που τελειώνει την σχολή του και να μην ειχε ποτε του προβλημα να βρει δουλεια σε χωρα με τοσο μικρή ανεργεία) και επιπλέον δεν θελει να με απογοητευσει ή να μου δημιουργήσει ανασφάλειες.
            Άτομα, σαν και εσένα, που εχουν μεταναστευσει σε αυτές τις χώρες και ήρθανε σε επαφή με εργοδότες θα ήθελα να ρωτήσω. Τι έχει μεγαλύτερη σημασια η όποια εκπαιδευση ή η εργασιακή εμπειρία? Θέλω να πιστέυω η εργασιακή εμπειρια γιατι και ΑΕΙ Ναυτιλιακών να είχα τελιώσει παλί δεν θα θυμόμουν τιποτα.
            Επιπλέον το χαρτί του ΙΕΚ, επειδή δεν το χρησιμοποίησα ποτε το έχω χάσει και άντε να βρω τωρα αντίγραφο από πριν 15 χρόνια που τελείωσα. Αν δεν έχει σημασία να μην το ψαξω καν.
            Ισως οι ερωτήσεις μου να ακουγονται χαζές (και μέσα στην ανασφάλεια) αλλά οι λόγοι της μετανάστευσής μου είναι τελέιως διαφορετικοί από αυτους που αναφέρονται συνήθως στο forum. Δεν πάυει όμως να είναι μετανάστευση!

            Comment


              Καλησπέρα σε όλους παιδιά! Με λένε Άρη, είμαι 40 ετών, παντρεμένος και τα τελευταία 2 χρόνια έχω μια κορούλα, σκέτη μαγεία. Επειδή δε θέλω να καταδικαστεί το παιδάκι μου στο μπάχαλο της Ελλάδας, σκέφτομαι να την "κάνω" με ελαφρά, προς Νορβηγία μεριά. Είμαι τοπογράφος μηχανικός (ΕΜΠ) και κατασκευαστής σπιτιών και η γυναίκα μου (συνομήλικη) ιατρός μικροβιολόγος. Θα ήθελα να ρωτήσω, αν έχει νόημα σε αυτή την ηλικία να τολμήσουμε το μεγάλο αυτό βήμα, ή αν είναι πλέον αργά για εμάς. Δε σας κρύβω ότι καθημερινά μουτζώνομαι που δεν το έκανα νωρίτερα, αλλά με το να αυτομαστιγώνομαι δε βγαίνει και τίποτα! Ισχύει το κάλλιο αργά παρά ποτέ; Αν όχι να μη μπαίνω σε διαδικασία εκμαθησης Νορβηγικών. Τί λέτε ρε παιδιά;

              Comment


                Καλησπερα Αρη και καλως ηρθες στο φορουμ!
                Φυγε να γλυτωσεις!!!(Γεια σου Πατριωτεν ) Εκμαθηση γλωσσας και γερο κομποδεμα καθοριστικα αυξανουν τις πιθανοτητες επιτυχιας της μεταναστευσης σας!!!

                Καλη τυχη!

                Comment


                  Originally posted by Aris Mavroidis
                  Εδώ μέσα καλώς ή κακώς συζητάμε για θέμα που θα καθορίσει την υπόλοιπη ζωή μας. Ως εκ' τούτου μιλώ με πραγματικά νούμερα, προσόντα κλπ ώστε να μπορεί και ο συνομιλητής να αξιολογήσει την πραγματική κατάσταση και να μου δώσει τις ανάλογες κατευθύνσεις. Δεν έχω διάθεση ούτε να κομπάσω ούτε να αυτοπροβληθώ μέσω αυτού του φόρουμ. Εδώ στην Ελλάδα νιώθω καμένο χαρτί και ο κλοιός όλο σφίγγει! Έχω σκεφτεί και Αυστραλία και Νέα Ζηλανδία, αλλά πέφτουν πολύ μακριά σε σχέση με τη Νορβηγία. Άσε που δεν αναγνωρίζουν και τα πτυχία μας και πρέπει να δίνουμε πάλι εξετάσεις. Πόσες εξετάσεις ρε αδέρφια; Έλεος! Οι μόνες εξετάσεις που έχω διάθεση να δώσω, είναι αυτές για τη Νορβηγική γλώσσα. Τι να κάνουμε θα ξανακάτσουμε στα θρανία στα 40 μας. Αν κάποιος έχει να με συμβουλέψει κάτι, είναι ευπρόσδεκτο. Ευχαριστώ και πάλι για τον κόπο που κάνετε να με διαβάσετε.
                  Aris πολύ καλή η επιλογή σου και το κλειδί της επιτυχίας είναι η γλώσσα και το πείσμα φυσικά γιατί στην αρχή θα είναι δύσκολα όπου και να πάτε ! Καλή επιτυχία !!!
                  Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                  Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                  Comment


                    Χαίρετε παιδιά. Πρώτο μου μήνυμα, μετά την εγγραφή μου και αφού κατά καιρούς σαν επισκέπτης παρακολουθώ το φόρουμ. Απλά πλέον έχει ωριμάσει για τα καλά η τάση φυγής μου από την Ελλάδα, οπότε είπα η συμμετοχή μου εδώ να πάρει πιο επίσημο χαρακτήρα. Είμαι από Θεσσαλονίκη, 36 ετών και εργάζομαι σε δικηγορικό γραφείο, δικηγόρος είμαι. Η Νορβηγία σαν προορισμός - προοπτική θεωρητικά είναι στις πρώτες επιλογές μου. Σύντομα λέω να ξεκινήσω την εκμάθηση γλώσσας. Καταρχάς για Θεσσαλονίκη έχετε να μου προτείνετε, από προσωπική εμπειρία ή μη, κάποιο άτομο που διδάσκει τη γλώσσα; Ίσως με τη συνδρομή σας διευρύνω κάπως τις περιορισμένες σχετικά ως τώρα επιλογές μου! Εν ετει 2016 πώς έχουν τα πράγματα στη Νορβηγία; Ας πούμε μια αρκετά καλή γνώση της γλώσσας (ορίστε κιόλας τι θεωρείτε κατά την άποψή σας καλή γνώση για τα δεδομένα της Νορβηγίας σήμερα) είναι ικανή να δώσει σημαντικό πλεονέκτημα σε έναν άνθρωπο, χωρίς περαιτέρω γνωριμίες και δεσμούς με τη χώρα, να βρει εργασία σχετικά καλή (όχι της εκμεταλλευσης εννοώντας); Δεν προτίθεμαι να ασκήσω δικηγορία εκεί, αυτο το έχω ξεκαθαρίσει μέσα μου. Να τονίσω πως, αν βοηθήσουν οι συνθήκες και τελικά πάω στη Νορβηγία, θα ανέβω μόνος μου, δεν έχω περαιτέρω υποχρέωσεις από Ελλάδα. Αυτά για αρχή, όντας τόσα πολλά αυτά που θα ήθελα να πληροφορηθώ για τη χώρα. Ευχαριστώ όποιον αφιερώσει λίγο χρόνο να μου δώσει κάποιες πληροφορίες. Και καλώς σας βρήκα.

                    Comment


                      Καλησπερα παιδια ειμαι 20 ετων και τελειωνω την πρακτικη μου τον δεκεμβρη ως βοηθος νοσηλευτικης χειρουργικης απο ΔΙΕΚ και κατοχος πτυχιου βοηθου βρεφονηπιοκομου ενδιαφερομαι πολυ καιρο για την μεταναστευση στη νορβηγια η την ισλανδια και σκεφτομαι αφου παρω την αδεια εξασκησεως επαγγελματος για βοηθος νοσηλευτικης καθοτι δεν την εχω παρει ακομα να ερθω αρχικα ως au pair σε καποια νορβηγικη οικογενεια ωστε να εξοικιωθω με την κουλτουρα να κανω επαφες και να βρω δουλεια ως βοηθος νοσηλευτη θα ξεκινησω νορβηγικα το καλοκαιρι με εναν νορβηγο και εχω καποιες αποριες να σας ρωτησω οποιος μπορει βοηθαει απανταει:
                      Πρωτον αν υπαρχει ο κλαδος μου βοηθος νοσηλευτικης στην νορβηγια η την ισλανδια γιατι εχω υποψια οτι υπαρχουν μονο βασικοι νοσηλευτες! αν ειναι αναγνωρισιμο το πτυχειο και η αδεια εξασκησεως επαγγελματος.
                      Δευτερον αν υπαρχουν επισης βοηθοι βρεφονηπιοκομοι
                      Τρίτων αν γνωριζεται καποια εμπειρια απο ατομο που ηρθε ως live in au pair γιατι υπαρχουν διαφορες ιστοριες σε αλλα κρατη οπως γερμανια και αγγλια για απατες και θυματα μεταναστες.
                      Τεταρτον αν γνωριζεται διαδικασιες σχετικα με την εισαγωγη σε νορβηγικο πανεπιστημιο η τεχνολογικο ιδρυμα αντιστοιχα αν υπαρχει.
                      Ελπιζω να μην σας κουρασα και να απαντησω καποιος αν ξερει κατι σχετικο!
                      Αυτα ελπιζω να μην σας κουρασα!!!!!!!!!!!!!

                      Comment


                        Καλησπέρα. Μια διευκρίνηση............Το nokut είναι μονο για τριτοβάθμει σωστα? για δευτεροβάθμεια τεε- επαλ ποιό ειναι ξερει κανεις?

                        Comment


                          Ευχαριστώ πολύ.

                          Comment


                            Στα 40 εισαι μεγαλος;;;; ισως να δυσκολευτεις να χωνεψεις τα της γλωσσας σε συγκριση μ ενα 18χρονο γιατι δεν υπαρχουν οι ιδιες αντοχες αλλα οχι και καμμενο χαρτι στα 40...

                            εγω εφυγα απο ελλαδα στα 34 και τωρα ειμαι 37...ειμαι 3 χρονια αγγλια και ειμαι συναδελφος μηχανολογος...ελλαδα δεν ξερω τι θα εκανα...δυστυχως η χωρα πεθανε και προσωπικα πιστευω πως ερχονται γεγονοτα που δεν περνανε απο το μυαλο μας....αυτη η 6χρονη πιεση και πεινα με σημεια διχως απολυτως κανενα σημειο βελτιωσης μονο σε κατι τραγικο θα οδηγησει...

                            τεσπα για το καλο του παιδιου σου ξεκινησε γλωσσα, και ξεκινησε απο καπου...ειναι δυσκολο αλλα καπως πρεπει να γινει αυτη η καταραμενη αρχη...

                            Φιλικα
                            Μιχαλης

                            Comment


                              oraios mixalis!!! pragmatika einai alithia auta pou les..

                              ti na kanoume an kapoios thelei na spoudasei, na kanei kai oikogeneia logiko einai na perasoun ta xronia kai sta 35 i 40 na skeftetai ti metanasteusi.

                              Comment


                                Καλησπέρα προς όλους.
                                Με λένε Μιχάλη και σκεφτόμαστε με τη γυναίκα μου να μεταναστεύσουμε στη Νορβηγία. Εγω ειμαι chief engineer σε φορτηγά πλοία και η γυναίκα μου γιατρός. Αυτό που θέλω να ρωτήσω ειναι αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος που μπορεί να μου δώσει κάποιες πληροφορίες όσο αφορά τα χαρτιά που χρειάζεται να εχω και κάποιο site για εύρεση εργασίας στον ναυτιλιακό τομέα

                                Comment

                                Working...
                                X