Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την μεταφορά κατοικίδιων στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Αγγελική# View Post
    Ναι και εδω και 4 μηνες ειναι ξανα μαζι μας...οτι ερωτηση θελεις κ μπορω να βοηθησω,ευχαριστως!
    Χαίρομαι Αγγελική που τα καταφέρατε!! Σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα... Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    Comment


      Καλησπέρα σας. Διαβάζω αρκετά χρόνια το forum μιας και σκεφτόμουν να φύγω και εγώ για Αυστραλία (είναι ήδη εκεί η μητέρα μου). Μονη μου σκέψη είναι η γατούλα που έχω 4 χρονών. Μάλιστα είχα μια συζήτηση εχθές με τον αδερφό μου που μου έλεγε ότι πολλά ζωάκια δεν επιβιώνουν λόγο αλλαγής πίεσης,θερμοκρασίας στρες ακόμα και ότι χανοντε καταλήγοντας ότι είναι εγωιστικό που θέλω να την πάρω μαζί μου.... Γνωρίζει κάνεις τέτοια περιστατικά η αν είναι ανάλογα το ζώο η αν οι εξετάσεις που κάνουν δείχνουν αν θα έχουν πρόβλημα? Όποια γνώση η γνώμη είναι βοήθεια για εμένα .Ευχαριστώ εκ των πρότερων.

      Comment


        Καλησπερα...Να σου πω την αληθεια κ εγω φοβομουν για το ταξιδι κ ενα παραπανω που η ρατσα του σκυλου μου ηταν τετοια(πεκινουα)που υπηρχαν λογοι ανησυχιας λογου στρες να μην τα καταφερει ..η εταιρια που ταξιδεψε με διαβαιβεωσε οτι δεν υπαρχουν λογοι ανησυχιας γιατι η θερμοκρασια ειναι ελεγμενη κ σταθερη απο τους ιδιους..καταλαβαινω το αγχος σου αλλα πρεπει να τα μετρησεις..εγω δεν μπορουσα ουτε κατα δια ανοια να την αφησω πισω...

        Comment


          Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.πραγματικα δεν μπορω να την αφησω. Λεω να ξεκινησω τα χαρτια της σιγα σιγα ☺

          Comment


            Originally posted by catblair View Post
            Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.πραγματικα δεν μπορω να την αφησω. Λεω να ξεκινησω τα χαρτια της σιγα σιγα ☺

            Μην ανησυχεις...Το cargo compartment του αεροσκαφους ,οπου ταξιδευουν τα ζωακια ,ειναι pressurized - κι άρα υπαρχει οξυγονο -, φωτιζόμενο και θερμαινομενο και δεν κινδυνευουν ....Στα τόσα ιπτάμενα μου ,χρονια (κι ειναι πολλά) ,δεν ακουσα να επαθε κατι ,καποιο ζωακι...Αυτο ,στο λεω ,για να σου φυγει εντελώς ,ο φόβος...Το stress ,ειναι δικαιολογημενο ,αλλά δεν θα κινδυνεψουν απ αυτο...
            Πώς χανονται,που σου είπαν; Δεν χανονται τα μεταφερόμενα ζωακια...
            Εννοειται ,δεν θα αφησεις πισω την γατουλα σου...
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              Σωτηρη καλησπέρα, ετοιμάζομαι για μετεγκατάσταση στην Αυστραλια. Εχω ενα τσιουαουα 1,5 ετων. 3 κιλα ειναι.
              1) Μπορεις να με ενημερωσεις για import permit application , γιατι απο το site εχω προβλημα να την κανω ηλεκτρονικα, βασικα δε μου βγαζει κανενα link και με γυριζει γυρω γυρω....
              2)Με την μεταφορα του σκυλου τι εκανες? Το πηγερς cargo? Η εμπειρια σου εκει?
              3) Οι συνθήκες στην καραντινα πως ειναι? Την εκλεισες ευκολα απο ελλαδα?
              Σε ευχαριστω πολυ.

              Comment


                Originally posted by BAILA ANDREAS View Post
                Σωτηρη καλησπέρα, ετοιμάζομαι για μετεγκατάσταση στην Αυστραλια. Εχω ενα τσιουαουα 1,5 ετων. 3 κιλα ειναι.
                1) Μπορεις να με ενημερωσεις για import permit application , γιατι απο το site εχω προβλημα να την κανω ηλεκτρονικα, βασικα δε μου βγαζει κανενα link και με γυριζει γυρω γυρω....
                2)Με την μεταφορα του σκυλου τι εκανες? Το πηγερς cargo? Η εμπειρια σου εκει?
                3) Οι συνθήκες στην καραντινα πως ειναι? Την εκλεισες ευκολα απο ελλαδα?
                Σε ευχαριστω πολυ.
                Γεια σου!Και εγώ σε λίγες μέρες πρόκειται να κάνω αίτηση για import permit..Η αλήθεια είναι ότι ήταν που ήταν μπέρδεμα τώρα το κάνανε χειρότερα.. Εγγραφή στο agriculture.gov.au έκανες?

                Είχα στείλει και εγώ στον Σωτήρη αλλά μάλλον έχει καιρό να μπει..

                Comment


                  ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΗ agriculture.gov.au ΔΕΝ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΚΑΝΩ Η ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΕΣΥ ΕΚΑΝΕς?

                  Comment


                    Originally posted by BAILA ANDREAS View Post
                    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΗ agriculture.gov.au ΔΕΝ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΚΑΝΩ Η ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΕΣΥ ΕΚΑΝΕς?
                    Όταν πατάς για online application, σε πάει σε μια σελίδα, στο σημείο που λέει "Accessing Bicon" από κάτω έχει ένα γκρι πλαίσιο που λέει "Launch bicon"..΄πάτα εκεί και σε προωθεί στο bicon.agriculture.gov.au.. εκεί κάνε εγγραφή και συμπλήρωσε μετά την αίτηση..εγώ έκανα εγγραφή αλλά δεν προχώρησα με την αίτηση γιατί ακόμη δεν έχω πάρει στα χέρια μου τα αποτελέσματα αν και μου έχουν πει ότι τα έχουν στείλει..

                    Comment


                      Γειά σου Sani, ακόμη δεν έχω προχωρήσει τόσο την διαδικασία για να σου πω ακριβώς το συνολικό ποσό.. Αύριο σκοπεύω να κάνω την αίτηση για Import Permit που είναι γύρω στα 605$ . Και έχουμε συνέχεια.. Όταν με το καλό τελειώσω την όλη διαδικασία έχω κατά νου να γράψω αναλυτικά όλα τα βήματα και το κόστος. Η αλήθεια είναι ότι πρόκειται για μια δαπανηρή και όχι σχετικά εύκολη διαδικασία αλλά δεν γίνεται και αλλιώς.. και ειδικά για όσους έχουμε τα κατοικίδια μας σαν μέλη της οικογένειας μας και δεν μπορούμε να τα αφήσουμε πίσω.. Παρ' όλο που μου το έχουν πει χιλιάδες φορές ότι καλύτερα να τα άφηνα Ελλάδα, ποτέ δεν πέρασε από το μυαλό μου αυτή η σκέψη. Ξέρω ότι θα ταλαιπωρηθούμε όλοι μας (εγώ για την χαρτούρα, ο σύζυγος Αυστραλία-εδώ και ένα χρόνο είμαστε χώρια-να μαζέψει τα χρήματα και τα σκυλιά - γιατί είναι και 2, ζωή να έχουν- που θα περάσουν καραντίνα, συν την πτήση)αλλά όταν πήραμε την απόφαση να φύγουμε, αφορούσε όλη την οικογένεια. Όσον αφορά την καραντίνα και εμένα μου φαίνεται κάπως από την στιγμή που ζητάνε τόσες εξετάσεις από πριν, άσε που μείωσαν τις μέρες σε δέκα(αυτό είναι κάτι καλό) αλλά αυξήσαν το ημερήσιο κόστος.. Από κάπου πρέπει να τα βγάλουνε κ αυτοί.. Αλλά όπως είπα και πριν δεν γίνεται διαφορετικά, αυτοί είναι οι νόμοι της χώρας και πρέπει να τους σεβαστούμε. Πάντως κάποια μέλη που στείλανε τα τετράποδα παιδάκια τους μείνανε ευχαριστημένοι από το προσωπικό της καραντίνας και αυτό είναι αρκετά αισιόδοξο και για εμάς που πρόκειται να έρθουμε. Δεν σου κρύβω ότι έχω αρκετό άγχος και για την πτήση αλλά και για το δεκαήμερο της καραντίνας αλλά αντλώ θάρρος από τις happy end ιστορίες και προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά. Εσύ τελικά κατάφερες να βρεις καμία άκρη? Ξέρω ότι θέλεις πολύ να φύγεις από Ελλάδα...

                      Comment


                        Ποιοσ δεν θελει να φυγει από Ελλαδα αλλα δεν είναι καθολου ευκολο και είναι αρκετα δαπανηρο επισησ με το θεμα βιζασ μονο με φοιτητικη θα μπορουσα να παω που είναι αρκετα δαπανηρο βαλε και την καραντινα μιασ και εχω κατοικιδιο πολλα τα λεφτα οι Αυστραλοι εχουν βρει τροπουσ για΄' καλα '΄εσοδα για την καραντινα εχω ακουσει διαφορα μεχρι ότι τους ξανακανουν τα εμβολια και το εχω μαθει από κτηνιατρουσ μου κανει εντιπωση ότι μετα από τοσεσ εξετασεισ και ασχετεσ[για ρωτα τον κτηνιατρο πωσ κολαει π.χ η βρουκελωση στο κατοικιδιο] γιατι είναι μεσα στις εξετασεισ που ζητουνται από Αυστραλια πωσ λοιπον το κατοικιδιο μπαινει καραντινα όταν εχει περασει από ολεσ αυτεσ τις εξετασεισ και τους αποδηκνιεισ γραπτοσ ότι είναι υγειεσ για δεσ και αυτό[είναι ποστ που γραφει διαφορα για τα κατοικιδια]httpp//www.bobinoz.com/blog/14251 unhappy dogs and cats to Australia ολεσ οι αλλεσ χωρεσ του πλανητη εχουν καταργηση την καραντινα η Αυστραλια γιατι ;εχει τοσα δηλιτιριωδη ειδη η αποψη μου η μεταφορα κατοικιδιου οπωσ και οι βιζεσ π.χ φοιτητικεσ είναι για τα λεφτα

                        Comment


                          Καλησπέρα, υπάρχει κανείς -αν και χλωμό το κόβω- που να έκανε μέσω BICON on line αίτηση για Import permit? Εδώ και ώρες έχω κολλήσει στον exporter. Βάζω τα στοιχεία μου αλλά μου ζητάει όνομα εταιρίας. Από την στιγμή που στο site το γράφουν ξεκάθαρα ότι πρώτα κάνεις αίτηση για Import Permit και μετά αφού την πάρεις κανονίζεις για καραντίνα και το ταξίδι..

                          Comment


                            Όταν τελειωσεισ με το καλο σε παρακαλω γραψε μια τιμη συνολικη και αν παιζει ρολο το μεγεθοσ του κατοικιδιου στην τιμη αν και από ότι βλεπω είναι πολλα τα λεφτα

                            Comment


                              Φυσικά και θα τα γράψω όλα.. απλά έχω κολλήσει στην αίτηση για Import Permit και δεν νομίζω κανένα ενεργό μέλος να έχει στείλει πρόσφατα το κατοικίδιο του...και ψάχνω, ψάχνω, ψάχνω στο ίντερνετ αλλά άκρη δεν βγάζω.. τους έστειλα και email και περιμένω. Το μέγεθος δεν παίζει ρόλο, όσο τα κιλά για το εισιτήριο. Αν δεν κάνω λάθος πάει με τα κιλά. Όλα τα άλλα είναι στάνταρ οι τιμές.(Καραντίνα, εξετάσεις κτλ.)

                              Comment


                                Eγω δεν εχω καταλαβει γιατι σου χρεωνουν την καραντινα ενώ εχεισ κανει τοσεσ εξετασεισ και αποδεικνησ ότι το κατοικιδιο είναι οκευ για την αιτηση που λεσ νομιζω μια κοπελα η Αγγελικη πρεπει να ειχε παει τελαιτεα με κατοικιδιο ειχα γραψει το τηλεφωνο από το υπουργιο γεωργιασ πιο πανω αν τους παρεισ ισωσ μπορουν να σε κατευθινουνε ο υπευθηνοσ εκει μου ειχε πει ότι αυτοι ξερουν την ολη διαδικασια μακαρι να μπορουσα να σε βοηθισω αλλα και εγω είμαι στο ψαξιμο

                                Comment

                                Working...
                                X