Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (7)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by lenia12 View Post
    καλησπέρα και απο εμενα!εγω εκανα τα χαρτια μου στο προξενιο της Θεσσαλονικης 8-10 και το παρελαβα την δευτέρα 29-10.
    Welcome lenia12

    Comment


      Originally posted by marie View Post
      Το μόνο επίσημο έγγραφο που γίνεται δεκτό είναι η ληξιαρχική πράξη γέννησης ένα αντίγραφο της οποίας θα πρέπει να έχεις και μαζί σου όταν με το καλό έρθεις Αυστραλία. Δεν χρειάζεται να τρέχεις για πιστοποιητικό γέννησης.
      ευχαριστω πολυ !
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        χθες που πηγα στην αποκεντρωμενη διοικηση στην Κατεχακη ,ρωτησα για τα επιλπεον που χρεωνει το μεταφραστικο για την σφραγιδα της Χαγης και μου ειπν ,οτι η εξτρα χρεωση γινεται οταν σε αλλη σελιδα ,γινεται κατα λεξη μεταφραση της σφραγιδας.

        οποτε σωστα θυμομουνα ,οτι πριν μηνες δεν πληρωσα εξτρα για την μεταφραση της σφραγιδας και εγραψα σχετικα ,προχθες ,εδω.(μηνυμα 187)

        8,5 ευρω εδωσα και απλα στο τελος ,σε 2 γραμμες ,γραψανε στο μεταφραστικο οτι υπαρχει σφραγιδα της Χαγης ,με ταδε ημερομηνια ,ταδε αριθμο πρωτοκολλου και το ονομα του υπαλληλου στην αποκεντρωμενη διοικηση ,που εβαλε την σφραγιδα.

        οποτε ,οταν παω απο βδομαδα στο μεταφραστικο ,θα τους πω οτι δεν θελω ξεχωριστη μεταφραση της σφραγιδας...το γραφω ,γιατι φιλη εδω ,εγραψε οτι της χρεωσαν και 8,5 ευρω επιπλεον την μεταφραση της σφραγιδας..

        υ.γ οπως ομως εχει ξεκαθαριστει ,η σφραγιδα της Χαγης ,δεν ειναι απαραιτητη.οποιος θελει την βαζει.
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          PARTC
          16.

          Children
          Evidence of the child’s date of birth and birth name

          Evidence to show the link between the child and the Australian
          citizen parent

          Evidence of the child’s identity in the community
          Part D – Identity declaration

          A document with the child’s photograph and current name

          Evidence of any changes of name, if applicable

          Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.


          Στην αιτηση για υπηκοοτητα των παιδιων αναγραφει αυτα κ απο κατω απο καθε προτασουλα εχει τετραγωνα στενομακρα!!!τι να γραψω εκει μεσα?Δεν λεει βαλτε τικ πουθενα...η΄μηπως να γραφω YES?
          HELPPPP Πονοκεφαλος κ αυχενικο
          “Nothing is forever”

          Comment


            Originally posted by Greece4ever View Post
            PARTC
            16.

            Children
            Evidence of the child’s date of birth and birth name

            Evidence to show the link between the child and the Australian
            citizen parent

            Evidence of the child’s identity in the community
            Part D – Identity declaration

            A document with the child’s photograph and current name

            Evidence of any changes of name, if applicable

            Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.


            Στην αιτηση για υπηκοοτητα των παιδιων αναγραφει αυτα κ απο κατω απο καθε προτασουλα εχει τετραγωνα στενομακρα!!!τι να γραψω εκει μεσα?Δεν λεει βαλτε τικ πουθενα...η΄μηπως να γραφω YES?
            HELPPPP Πονοκεφαλος κ αυχενικο
            Εγω οταν εκανα την αιτηση εβαλα τικ!!!

            Comment


              Originally posted by fofi35 View Post
              Εγω οταν εκανα την αιτηση εβαλα τικ!!!
              ξεμπερδεψες αμεσως!!αχαχχαχα καλοοοοοοοοο....θα δω αμα χωραει να αναγραψω το σχετικο εγγραφο που αποστελλω ή στην τελικη αμα δεν χωραει θα βαλω τικ!!
              “Nothing is forever”

              Comment


                Ερωτηση κρισεως!!!!!!!!!!
                Και οι 2 μου γονεις ειχαν Αυστραλεζικη υπηκοοτητα...επομενος στην ερωτηση αν ειχα ποτε αλλη υπηκοοτητα απανταω ΟΧΙ.
                Οταν ηρθαμε Ελλαδα απο καποια στιγμη κ μετα δεν ανανεωσαμε τα διαβατηρια αλλα αυτο δεν νομιζω να παιζει ρολο!!
                ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΩ Ή ΞΕΧΝΑΩ ΚΑΤΙ ????????????

                ΑΑΑΑ καικατι αλλο!!
                Ποια ημερομηνια δηλωνω οτι απεκτησα την υπηκοοτητα μου?
                -την ημερομηνια γεννησης μου
                ή
                -την ημερομηνια που με εκαναν register
                “Nothing is forever”

                Comment


                  Originally posted by Greece4ever View Post
                  Ερωτηση κρισεως!!!!!!!!!!
                  Και οι 2 μου γονεις ειχαν Αυστραλεζικη υπηκοοτητα...επομενος στην ερωτηση αν ειχα ποτε αλλη υπηκοοτητα απανταω ΟΧΙ.
                  Οταν ηρθαμε Ελλαδα απο καποια στιγμη κ μετα δεν ανανεωσαμε τα διαβατηρια αλλα αυτο δεν νομιζω να παιζει ρολο!!
                  ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΩ Ή ΞΕΧΝΑΩ ΚΑΤΙ ????????????

                  ΑΑΑΑ καικατι αλλο!!
                  Ποια ημερομηνια δηλωνω οτι απεκτησα την υπηκοοτητα μου?
                  -την ημερομηνια γεννησης μου
                  ή
                  -την ημερομηνια που με εκαναν register
                  Έχεις άλλη υπηκοότητα και αυτή είναι η ελληνική. Η Αυστραλία ούτως ή άλλως αναγνωρίζει το dual nationality.

                  Η ημερομηνία απόκτησης της Αυστραλιανής υπηκοότητας εφοσον αυτήν την απέκτησες by birth, είναι η ημερομηνία γέννησης σου.

                  Comment


                    We Speak Your Language

                    We speak your language | Passports | Australian Government Department of Foreign Affairs and Trade

                    Comment


                      ΕΘΝΙΚΟΤΟΠΙΚΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΑΠΟΔΗΜΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

                      Greeks Abroad

                      Comment


                        Ελπιζω να postαρω στο σωστο μερος ...
                        Λοιπον εχω γεννηθει το 1971 στην Μελβουρνη της Αυστραλιας. Οι γονεις μου καθησαν εκει εναν χρονο μονο και επεστρεψα μαζι τους στην ηλικια του ενος ετους. Καποια στιγμη δημιουργησα οικογενεια και εχω ενα παιδι 8 ετων. Δυστυχως οπως εχω αναφερει και στο intro εχασα την γυναικα μου πριν 2 μιση χρονια.
                        Εργαζομαι - ευτυχως ακομα - ομως το μελλον για μενα και ειδικα για το παιδι μου ειναι αβεβαιο σ αυτη την χωρα. Ετσι εχω αρχισει να σκεφτομαι σοβαρα την πιθανοτητα να φυγω στον τοπο που γεννηθηκα. Εκει εχω συγγενεις ,οι οποιοι εχουν ρωτησει προσφατα εαν εχω σκοπο να παω στα μερη τους. Απο ανθρωπους που εχουν ταξιδεψει ολον τον κοσμο ,μου εχουν πει να μην βασιζομαι αποκλειστικα στους συγγενεις αλλα στα δικα μου ποδια. Βεβαια για το ξεκινημα θα εχω μια βοηθεια , εναν μπουσουλα.
                        Αυτη την στιγμη που γραφω το post δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να ξεκινησω μια τετοια αποπειρα. Υπαρχουν - οπως σε ολους μας - καποια περιουσιακα στοιχεια , τα οποια ομως με το σημερινο καθεστως μονο ζημια μας κανουν.
                        Εχω ,οπως ολοι οσοι ξεκινησαν να εχουν στο πισω μερος του μυαλου τους την μεταναστευση , αρκετες αποριες.
                        Θα ξεκινησω με τις βασικες.
                        1ον Τι χρηματικο ποσο θα χρειαστω - πανω κατω - μεχρι την στιγμη που θα μπω στο αεροπλανο εγω και το παιδι μου.
                        2ον Εφοσον εχω γεννηθει εκει πριν το 86 (αν δεν κανω λαθος) αυτοματα θεωρουμε Αυστραλος υπηκοος σωστα ? ποια ειναι τα δικαιωματα μου και τα δικαιωματα του παιδιου μου και ποιες οι υποχρεωσεις ?
                        3ον Ποσος χρονος χρειαζεται για να τακτοποιησω ολες τις υποθεσεις (χαρτια κτλ.) ?
                        4ον Ειμαι τελειοφοιτος Γενικου λυκειου , χωρις καποια ειδικοτητα , χωρις καποιο χαρτι καποιας συγκεκριμενης σχολης. Θα δυσκολευτω να βρω εργασια ?

                        Αυτα προς το παρον , υπαρχουν και αλλες αποριες που ενδεχετε να ρωτησω αργοτερα. Εαν υπαρχει καποιο topic θα ηθελα να με παραπεμψετε. Η αληθεια ειναι οτι λιγο που διαβασα "χαθηκα" και δεν μπορεσα να βρω ακρη.

                        Ευχαριστω εκ των προτερων.

                        Comment


                          1ον Τι χρηματικο ποσο θα χρειαστω - πανω κατω - μεχρι την στιγμη που θα μπω στο αεροπλανο εγω και το παιδι μου.
                          2ον Εφοσον εχω γεννηθει εκει πριν το 86 (αν δεν κανω λαθος) αυτοματα θεωρουμε Αυστραλος υπηκοος σωστα ? ποια ειναι τα δικαιωματα μου και τα δικαιωματα του παιδιου μου και ποιες οι υποχρεωσεις ?
                          3ον Ποσος χρονος χρειαζεται για να τακτοποιησω ολες τις υποθεσεις (χαρτια κτλ.) ?
                          4ον Ειμαι τελειοφοιτος Γενικου λυκειου , χωρις καποια ειδικοτητα , χωρις καποιο χαρτι καποιας συγκεκριμενης σχολης. Θα δυσκολευτω να βρω εργασια ?

                          Καταρχήν καλώς ήρθες

                          απο την στιγμή που είσαι υπήκοος ολα απλά για σένα
                          αρκεί να ετοιμάσεις το διαβατηρίο σου
                          και μετά να περάσεις την υπηκοότητα στο παιδί σου
                          απο εκει και πέρα ο χρόνος που χρειάζετε για όλα αυτά χοντρά χοντρά 2 μήνες περίπου.
                          Σου παραθέτω κάποια πόστ που θα σε βοηθήσουν να δείς τι χαρτιά χρειάζονται
                          εκεί μέσα θα βρείς ολα τα λίνκ που είναι για την προετοιμασία χαρτιών.
                          Ξεκίνα απο το πόστ 1 και θα πάρεις ολες τις πληροφορίες
                          που χρειάζεσε.



                          όσον αφορά τα χρηματικά ποσά αυτό είναι εσυ τι μπορείς να κουβαλάς μαζί σου και τα έξοδα διαβατηρίων εισητηρίων και της υπηκοότητας του παιδιού.

                          Οσον αφορά τα διακιωματά σου οτι έχει εκεί ενας Αυστραλός που δεν έφυγε ποτέ το ίδιο και συ
                          και το παιδι σου.

                          Δικαίωμα δλδ σε επιδόματα & medicaire μέχρι να τακτοποιηθείς και να βρέις εργασία
                          ακόμα και σε δωρεάν μαθήματα γλώσσας.

                          Κάνε όμως ενα καλό ξεσκόνισμα και θα μάθεις πολλές λεπτομέριες

                          και πάλι εδω είμαστε
                          Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                          Comment


                            Originally posted by g10rg0s View Post
                            Ελπιζω να postαρω στο σωστο μερος ...
                            Λοιπον εχω γεννηθει το 1971 στην Μελβουρνη της Αυστραλιας. Οι γονεις μου καθησαν εκει εναν χρονο μονο και επεστρεψα μαζι τους στην ηλικια του ενος ετους. Καποια στιγμη δημιουργησα οικογενεια και εχω ενα παιδι 8 ετων. Δυστυχως οπως εχω αναφερει και στο intro εχασα την γυναικα μου πριν 2 μιση χρονια............................................ .........
                            Kαλώς ήρθες
                            Μελετάς τα παρακάτω κι ότι απορίες έχεις,εδώ είμαστε






                            Comment


                              Καλημέρα σε όλους!!! Τελικά τον Ιανουάριο μάλλον (αν όλα πάνε καλά) πετάμε για Σίδνεϊ. Τελικά αποφασίσαμε για τον σύντροφο μου να βγάλουμε τουριστική visa και να καταθέσουμε χαρτιά για partner visa από Αυστραλία διότι κατά πάσα πιθανότητα θα γλυτώσουμε λίγο χρόνο αναμονής για την έκδοση της visa με αυτό τον τρόπο. Έχω να θέσω δύο ερωτήματα αυτή τη φορά...
                              Μπήκα στο Department of Immigration & Citizenship για να δω τι πρέπει να κάνω για την έκδοση τουριστικής visa και έχει 4 διαφορετικές επιλογές. Μπερδεύτηκα και δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι η κατάλληλη για την περίπτωση μας.
                              Επίσης, φαντάζομαι ότι θα είναι καλύτερο να μεταφράσουμε τα πτυχία μας εδώ και όχι στην Αυστραλία. Εγώ έχω πτυχίο ψυχολογίας από το Αριστοτέλειο, η αδερφή μου από ΤΕΙ Καβάλας ως τεχνολόγος αερίου και πετρελαίου και ο σύντροφος μου από ΟΑΕΔ υδραυλικός. Γνωρίζει κανείς αν πρέπει να κάνουμε κάτι επιπλέον εκτός των μεταφράσεων από εδώ και αν υπάρχει περίπτωση να μην αναγνωριστούν τα πτυχία? Τέλος, οι μεταφράσεις πρέπει να είναι από το υπουργείο εξωτερικών ή και από δικηγόρο?

                              Comment


                                καλημέρα
                                για την τουριστική visa ...

                                Εκδίδεται για χρονικό διάστημα τριών μηνών από ταξιδιωτικά γραφεία και αεροπορικές εταιρείες

                                Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                                Comment

                                Working...
                                X