Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πρόβλημα με επικύρωση απολυτηρίου λυκείου

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Πρόβλημα με επικύρωση απολυτηρίου λυκείου

    Καλησπέρα πατριώτες,

    Ξεκίνησα και εγώ διαδικασίες για μετάφραση των πτυχίων και του απολυτηρίου αφού το καλοκαίρι φεύγω για Γερμανία. Το πρόβλημα είναι ότι από το λύκειο αρνούνται να μου επικυρώσουν το αντίγραφο (φωτοτυπία) του απολυτηρίου μου, έχουν σταματήσει εδώ και δύο χρόνια να επικυρώνουν απολυτήρια μου είπαν.

    Έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος αντίστοιχο πρόβλημα; Σε αυτή την περίπτωση θα πάει στη Νομαρχία το πρωτότυπο για να πάρει σφραγίδα της Χάγης;

    #2
    Originally posted by alexandros189 View Post
    Καλησπέρα πατριώτες,

    Ξεκίνησα και εγώ διαδικασίες για μετάφραση των πτυχίων και του απολυτηρίου αφού το καλοκαίρι φεύγω για Γερμανία. Το πρόβλημα είναι ότι από το λύκειο αρνούνται να μου επικυρώσουν το αντίγραφο (φωτοτυπία) του απολυτηρίου μου, έχουν σταματήσει εδώ και δύο χρόνια να επικυρώνουν απολυτήρια μου είπαν.

    Έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος αντίστοιχο πρόβλημα; Σε αυτή την περίπτωση θα πάει στη Νομαρχία το πρωτότυπο για να πάρει σφραγίδα της Χάγης;
    πριν 3 μηνες το εκανα φιλε μου.. Βγάζεις φωτοτυπία, πας στο λύκειο που τελείωσες και στο σφραγίζει-υπογράφει ο δ/ντης, μετά πας β/θμια εκπαίδευση για περαιτέρω σφραγίδες και μετά για σφραγίδα Χαγης.. Εμενα την σφραγιδα Χάγης μου την εβαλαν στην Περιφέρεια του νομου μου, στην προκειμένη, Περιφέρεια Πελ/σου στην Τριπολη..

    Comment


      #3
      Originally posted by ConTripolis View Post
      πριν 3 μηνες το εκανα φιλε μου.. Βγάζεις φωτοτυπία, πας στο λύκειο που τελείωσες και στο σφραγίζει-υπογράφει ο δ/ντης, μετά πας β/θμια εκπαίδευση για περαιτέρω σφραγίδες και μετά για σφραγίδα Χαγης.. Εμενα την σφραγιδα Χάγης μου την εβαλαν στην Περιφέρεια του νομου μου, στην προκειμένη, Περιφέρεια Πελ/σου στην Τριπολη..
      Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, αυτή τη διαδικασία βρήκα και εγώ στο site της περιφέρειας, υποθέτω πως δε γνωρίζουν από το λύκειο...

      Comment


        #4
        Originally posted by alexandros189 View Post
        Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, αυτή τη διαδικασία βρήκα και εγώ στο site της περιφέρειας, υποθέτω πως δε γνωρίζουν από το λύκειο...
        δεν ξέρω μόνο αν παίζει ρόλο οτι η δ/ντρια του σχολείου μου, έιναι και ταυτόχρονα συγγενής μου.. αλλά δεν νομίζω, θα μου το έλεγε. Καλό κουράγιο και υπομονή με τους ανίδεους ...!!

        Comment


          #5
          Originally posted by ConTripolis View Post
          δεν ξέρω μόνο αν παίζει ρόλο οτι η δ/ντρια του σχολείου μου, έιναι και ταυτόχρονα συγγενής μου.. αλλά δεν νομίζω, θα μου το έλεγε. Καλό κουράγιο και υπομονή με τους ανίδεους ...!!
          ευχαριστώ, κουράγιο και σε εσένα ό,τι και αν κάνεις. Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα, σου έβαλαν σφραγίδα της Χάγης και στο πρωτότυπο του απολυτηρίου εκτός της φωτοτυπίας; Ρωτάω γιατί το αντίγραφο συρράπτεται με τις μεταφράσεις και αν χρειαστεί κανείς στο εξωτερικό για κάποιο λόγο το απολυτήριο, τότε θα χρειαστεί να γίνει ξανά η ίδια διαδικασία.

          Comment


            #6
            Originally posted by alexandros189 View Post
            ευχαριστώ, κουράγιο και σε εσένα ό,τι και αν κάνεις. Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα, σου έβαλαν σφραγίδα της Χάγης και στο πρωτότυπο του απολυτηρίου εκτός της φωτοτυπίας; Ρωτάω γιατί το αντίγραφο συρράπτεται με τις μεταφράσεις και αν χρειαστεί κανείς στο εξωτερικό για κάποιο λόγο το απολυτήριο, τότε θα χρειαστεί να γίνει ξανά η ίδια διαδικασία.
            Μόνο στο αντίγραφο θα βάλεις σφραγίδα.. ΟΧΙ στο πρωτότυπο και αυτό θα στείλεις για μετάφραση.. Εαν βάλεις σφραγίδα χάγης στο πρωτότυπο, πάει μετα το κατέστρεψες... Στέλνεις την φωτοτυπία με τις υπογραφές και την σφραγίδα χάγης στην μεταφραστική υπηρεσία και σου επιστρέφουν το αντίγραφο το επικυρωμένο συρραμένο με την μετάφραση του και το πρωτότυπο το κρατάς ακέραιο όπως το είχες μεχρει τωρα και εαν χρειαστείς πάλι αντίγραφο κάνεις την ιδια διαδικασία... Ειδάλλως βγάλε 2 φωτοτυπίες, σφράγισε τες και τις 2 και βάλε σφραγιδα χάγης. Απλά η σφραγίδα χάγης έχει κάποια χρονική ισχύ αν θυμάμαι καλά... Μπορείς απλά την όλη διαδικασία να την κάνεις και στο κράτος που θα είσαι νομίζω, την μετάφραση δηλαδή..

            Comment


              #7
              Εκεί θέλουνε ή το original ή το επικυρωμένο αντίγραφο που λες μεταφρασμένο στα γερμανικά, οποτε το επικυρωμένο αντίγραφο δεν είναι αυτό που σε καίει.

              Δεν ξέρω τι τιμές υπάρχουν στην Ελλάδα για την μετάφραση αλλα εδώ Γερμανία κάτι χαρτία που έχω μεταφράσει τα βρίσκω λίγο ακριβά.

              Comment


                #8
                Originally posted by nikcrf View Post
                Εκεί θέλουνε ή το original ή το επικυρωμένο αντίγραφο που λες μεταφρασμένο στα γερμανικά, οποτε το επικυρωμένο αντίγραφο δεν είναι αυτό που σε καίει.

                Δεν ξέρω τι τιμές υπάρχουν στην Ελλάδα για την μετάφραση αλλά εδώ Γερμανία κάτι χαρτιά που έχω μεταφράσει τα βρίσκω λίγο ακριβά.
                Το πρόβλημα είναι ότι δεν επικυρώνουν πλέον, μίλησα σήμερα και με το γραφείο β βάθμιας εκπαίδευσης που ανήκει το λύκειο. Μου είπαν να ζητήσω αποδεικτικό απόλυσης, στο οποίο παρεμπιπτόντως δε φαίνονται τα μαθήματα και οι βαθμοί.

                Έστω ότι δίνω το πρωτότυπο για μετάφραση και το δέχονται στη μεταφραστική υπηρεσία, αυτό θα πρέπει να το συρράψουν με τις μεταφράσεις το οποίο σημαίνει ότι δε θα έχω απολυτήριο. Εκτός αυτού αναγράφεται ρητά στη σελίδα της μεταφραστικής ότι τέτοιους είδους έγγραφα γίνονται δεκτά μόνο σε επικυρωμένο αντίγραφο

                Για πόσο ακόμα θα μας ταλαιπωρεί η γραφειοκρατία μέχρι να φύγουμε;

                Comment


                  #9
                  Originally posted by nikcrf View Post
                  Εκεί θέλουνε ή το original ή το επικυρωμένο αντίγραφο που λες μεταφρασμένο στα γερμανικά, οποτε το επικυρωμένο αντίγραφο δεν είναι αυτό που σε καίει.

                  Δεν ξέρω τι τιμές υπάρχουν στην Ελλάδα για την μετάφραση αλλα εδώ Γερμανία κάτι χαρτία που έχω μεταφράσει τα βρίσκω λίγο ακριβά.
                  Για τιμές..

                  Comment


                    #10
                    Εγώ το original έδωσα για μετάφραση εδώ Γερμανία.Στην Ελλάδα αν πας με το αυθεντικό και με μια φωτοτυπία στα ΚΕΠ θα στο επικυρώσουναν δεν κάνω λάθος. Αυτό με τους βαθμούς τι να πω , Ελλάς το μεγαλείο σου. Για το πτυχίο μου μια σελίδα πλήρωσα 40 ευρώ αλλα είχε κάποιες δύσκολες ιατρικές ορολογίες.

                    Comment


                      #11
                      Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί χρειάζεστε όλοι, μα όλοι οι πανέξυπνοι Ελ την σφραγίδα της χάγης, εφόσον τα κρατικά έγγραφα αναγνωρίζονται στην γερμανία απευθείας μόνο με μια μικρή μετάφραση; Στην δε περίπτωση της αναγνώρισης πτυχίου πανεπιστημίου, χρειάζονται το πτυχίο Λυκείου, αμετάφραστο έτσι όπως είναι σκέτο, απλά όλα αυτά μια επικύρωση από το δημαρχείο της Γερμανίας που ανήκει ο καθένας.

                      Μιλάμε για παγκόσμια πρωτοτυπία σκέψης, γι αυτό είμαστε ο πάτος της Ευρώπης, λες και θα μεταναστεύουμε από χώρα σε χώρα.

                      Comment


                        #12
                        Φιλε μου, εγω δεν μιλησα ποτε για Γερμανία..Γενικώς απάντησα σε αυτο που ρώτησε το παιδί. Επίσης ολα τα κρατικα εγγραφα θελουν σφραγιδα Χαγης εκτος της χωρας... Για Γερμανια δεν ξερω εαν είναι τοσο μπροστα που το παραβλεπουν.. Στην Αυστραλια πάντως χρειάζεται απο όσο ξερω.. Επισης η Σφραγιδα Χαγης δεν στοιχιζει και κατι οπότε καλό είναι να την έχει ο καθένας καλου κακού... Σου παραθέτω και ενα κειμενο.

                        "Ειδικότερα, εάν το ελληνικό δημόσιο έγγραφο πρόκειται να κατατεθεί σε χώρα που είναι συμβαλλόμενο μέλος στην Σύμβαση της Χάγης, πρέπει να έχει λάβει την απαιτούμενη επικύρωση (σφραγίδα APOSTILLE) , εάν όχι (ή εάν για την χώρα αυτή υπάρχει ελληνική επιφύλαξη) να επικυρωθεί από την καθ΄ύλην αρμόδια Ελληνική Δημόσια Αρχή για το γνήσιο της υπογραφής του αρμοδίου οργάνου και ακολούθως από το Τμήμα Επικυρώσεων του ΚΕΠΠΑ ή το αντίστοιχο Γραφείο Επικυρώσεων από την Υ.ΔΙ.Σ Θεσσαλονίκης."

                        Δημόσια έγγραφα θεωρούνται τα προβλεπόμενα από την Σύμβαση της Χάγης

                        Comment


                          #13
                          Ο φίλος ρώτησε για Γερμανία, αν δεν έχεις ζήσει Γερμανία ή αν δεν ζεις, δεν έχει νόημα να δώσεις απάντηση.

                          Comment


                            #14
                            Ο φίλος ρώτησε για Γερμανία, αν δεν έχεις ζήσει Γερμανία ή αν δεν ζεις, δεν έχει νόημα να δώσεις απάντηση.

                            Ναι η Γερμανία έχει μια βάση δεδομένων για όλους του ευρωπαίους πολίτες, για να σου δώσω να καταλάβεις, επειδή τα είχα πάρει με την Γερμανία και ήθελα να σηκωθώ να φύγω για Καναδά, στον Καναδά μου ζήτησαν ποινικό μητρώο το οποίο για να το βγάλω υπήρχαν 2 περιπτώσεις η μια να πάω στην Πρεσβεία στο Αμβούργο και η δεύτερη να πάω στο δημαρχείο που ανήκων να κάνω την αίτηση να πληρώσω 13€ και μέσα σε 4 εργάσιμες μέρες ήταν στο σπίτι μου. Για να πήγαινα στην πρεσβεία ήθελα να κλείσω 1 μήνα ραντεβού από πριν συν την αναμονή του εγγράφου από Ελλάδα. Το χαρτί του ποινικού μητρώου της Γερμανία ισχύει για όλη την ευρωπαϊκή ένωση. Ότι έχεις κάνει στην Ελλάδα, στην Γερμανία είναι καταγεγραμμένο, απλά τα πράγματα. Οι Γερμανοί έχουν βάση δεδομένων για όλες τις ευρωπαϊκές χώρες και ξέρουν το παραμικρό για τον καθένα.

                            Comment


                              #15
                              Καλησπέρα. Ο φίλος είπε οτι θα πάει Γερμανία αλλά η ερώτηση για το πτυχίο ήταν γενική και γι αυτό απάντησα. Οπου και να πας κάνεις αυτη τη διαδικασία, τώρα εαν στην Γερμανία όπως εγραψα και πιο πριν το εχουν ξεπεράσει το θέμα πάω πάσο. Σε κάθε περίπτωση εγώ να βοηθήσω ήθελα σε μια απλή ερώτηση για το πώς επικυρώνεις ενα πτυχίο και πως βάζεις σφραγίδα Χάγης. Δεν ρώτησε το παιδί αν στην Γερμανία χρειάζεται η όχι. παραθέτω και ερώτημα του

                              "Το πρόβλημα είναι ότι από το λύκειο αρνούνται να μου επικυρώσουν το αντίγραφο (φωτοτυπία) του απολυτηρίου μου, έχουν σταματήσει εδώ και δύο χρόνια να επικυρώνουν απολυτήρια μου είπαν.

                              Έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος αντίστοιχο πρόβλημα; Σε αυτή την περίπτωση θα πάει στη Νομαρχία το πρωτότυπο για να πάρει σφραγίδα της Χάγης;
                              "

                              Ευχαριστώ, ελπίζω να βοήθησα.. Καλή τύχη εύχομαι..!!!

                              Comment

                              Working...
                              X