Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (IX)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by tera View Post
    συγχαρητηρια για το site !παρα πολυ χρησιμο !

    να ρωτησω και γω με την σειρα μου γιατι δεν το βρηκα στο site
    θελω με την κοπελα μου του χρονου να φυγουμε για αυστραλια αλλα προυπηρεσια και οι 2 δεν εχουμε γιατι οτι δουλειες καναμε ηταν μαυρα γω εγω επισης δεν εχω παει φανταρος - το λεω αυτο γιατι δν ξερω αν παιζει καποιο ρολο
    να πω πως εγω εχω τελειωσει 2 οικονομικες σχολες οπως και η κοπελα μου
    υπαρχει περιπτωση να μας δεχτουν εκει ??
    αυτο που μας προβληματιζει ειναι οτι επειδη διαβασα στο site χρειαζεται προυπηρεσια και εμεις δεν εχουμε
    τι γινεται στην δικη μας περιπτωση?
    να πω πως εκει γνωστους δεν εχουμει ουτε για δειγμα στην αυστραλια !
    Καλησπέρα,

    επειδή ουτε εγω εχω εμπειρία -τελείως διαφορετικό επάγγελμα όμως- έμαθα οτι μπορεις να εργαστείς αρχικά με εποπτεία κ με κανονικο μισθο. Κατα πασα πιθανοτητα ισχυει το ιδιο κ για σας. Απο την αλλη εφοσον δεν εχεις γνωστους -ουτε την υπηκοοτητα φανταζομαι- γιατι δε σκεφτεσαι για ευρωπη? Π.χ. Σκανδιναβια κ Αυστρια δεν υπαρχει ανεργια κ ουτε χρειαζεσαι βιζα.

    Comment


      Οι γνωστοι σου στην Αυστραλία μπορουν να φανούν χρήσιμοι μόνο για την φιλοξενία όπως είπες. Εφόσον δεν ειναι συγγενεις δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Και συγγενεις να ήταν μόνο για την επαρχία θα μετρούσαν επιπλέον πόντοι.
      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

      Comment


        Originally posted by Olga Bbl View Post
        Καλησπέρα,

        επειδή ουτε εγω εχω εμπειρία -τελείως διαφορετικό επάγγελμα όμως- έμαθα οτι μπορεις να εργαστείς αρχικά με εποπτεία κ με κανονικο μισθο. Κατα πασα πιθανοτητα ισχυει το ιδιο κ για σας. Απο την αλλη εφοσον δεν εχεις γνωστους -ουτε την υπηκοοτητα φανταζομαι- γιατι δε σκεφτεσαι για ευρωπη? Π.χ. Σκανδιναβια κ Αυστρια δεν υπαρχει ανεργια κ ουτε χρειαζεσαι βιζα.
        δηλαδη γινεται να δουλεψουμε χωρις να εχουμε προυπηρεσια ???

        δεν το σκεφτομαστε αλλου λογο οτι δεν ξερουμε την γλωσσα !

        Comment


          Originally posted by maria.m View Post
          καλησπερα!

          γνωριζει κανεις που απευθυνονται οι εκπαιδευτικοι για εργασια;εχω βρει μια σελιδα που δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι εγκυρη ξερει κανεις αν χρειαζεται να πληρωσουμε για να εχουμε ενα προφιλ;απο ο,τι καταλαβα για βιογραφικα που απευθυνονται σε αλλες εργασιες δε χρειαζεται...αλλα περα απο νηπιαγωγους σε καμια μα καμια σελιδα δεν ειδα ουτε μια αγγελια για εκπαιδευτικους...μπορει καποιος να με βοηθησει;δεν βγαζω ακρη...η σελιδα που βρηκα ειναι αυτη αλλα απο ο,τι καταλαβα για προφιλ χρειαζονται χρηματα οπως προειπα....

          http://www.emergencyteachers.com.au/...file_State=VIC
          maria.m μακριά απο site που σου ζητάνε να πληρώσεις για να κάνεις ενα προφίλ.

          Μέχρι να καταλάβεις τι ακριβώς σου ζητάνε και τι θα σου δώσουνε για αντάλλαγμα.

          Στο θέμα με τίτλο Πληροφορίες σχετικά με την εργασία στην Αυστραλία, θα βρείς μια λίστα με τα περισσότερα job boards τα οποία είναι δωρεάν, και κάνεις προφίλ αν θές και κάνεις και apply για εργασία με αυτοματοποιημένο τρόπο.
          Εγώ στις αγγελίες στην εφημερίδα βλέπω συχνά αγγελίες για εκπαιδευτικούς. Κυρίως από ιδιωτικά σχολεία.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            σ'ευχαριστω παρα πολυ Agoriani θα το κοιταξω δεν ξερω απο τι να πρωτοπιαστω και απο που να αρχισω...θα κατεβω για την ενημερωση στισ 8-9 Οκτωβρη μπας και βγαλω καμια ακρη..αν και δε νομιζω να ερθουν εργοδοτες απο Αυστραλια για να αναζητησουν εκπαιδευτικους..

            Comment


              Originally posted by maria.m View Post
              σ'ευχαριστω παρα πολυ Agoriani θα το κοιταξω δεν ξερω απο τι να πρωτοπιαστω και απο που να αρχισω...θα κατεβω για την ενημερωση στισ 8-9 Οκτωβρη μπας και βγαλω καμια ακρη..αν και δε νομιζω να ερθουν εργοδοτες απο Αυστραλια για να αναζητησουν εκπαιδευτικους..
              από το site immi.gov.au:
              Skilled workers in health or engineering professions, automotive, construction, electrical and mechanical trades
              Δεν έχει εκπαοδευτικούς :( Τώρα δε νομίζω πως θα χάσεις το χρόνο σου να πας μια βολτα απο 'κει!
              Είναι πολλές οι 622 μέρες;

              Comment


                μια ερωτηση ακομα
                ο φιλος μου εχει πτυχιο ΤΕΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΩΝ..δεν υπαρχει ομως ακριβως με την ιδια ονομασια στα Αγγλικα ή τουλαχιστον δεν υπαρχει στη λίστα μηχανικών που αναρτήσατε.Γνωρίζει καποιος αν αναγνωρίζεται το πτυχίο και αν ναι με ποιο τιτλο ?

                Comment


                  Originally posted by maria.m View Post
                  μια ερωτηση ακομα
                  ο φιλος μου εχει πτυχιο ΤΕΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΩΝ..δεν υπαρχει ομως ακριβως με την ιδια ονομασια στα Αγγλικα ή τουλαχιστον δεν υπαρχει στη λίστα μηχανικών που αναρτήσατε.Γνωρίζει καποιος αν αναγνωρίζεται το πτυχίο και αν ναι με ποιο τιτλο ?
                  Για να ξέρουμε ποια επαγγέλματα "πάνε" Αυστραλία απλά κοιτάτε τις SOL lists.
                  Σας παραθέτω και τον αντίστοιχο σύνδεσμο: http://www.immi.gov.au/skilled/_pdf/sol-schedule1-2.pdf
                  Τώρα, εγώ έψαχνα να τον βρω ως automatism mechanical αλλά δε βρήκα τίποτα.. Ρίξτε μια ματιά κι εσείς αν θέλετε! Βέβαια, ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος, μπορεί να πάει Αυστραλία με μία τουριστική visa και να βρει έναν εργοδότη για να του κάνει το sponsorship. Οι SOL lists, νομίζω, αναρτώνται ΜΟΝΟ για αυτούς που θέλουν να πάνε χωρίς να έχουν ήδη βρει έναν εργοδότη.
                  Επίσης, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το Visa Wizard, που βρίσκεται στην επίσημη ιστοσελίδα του Υπουργείου Μετανάστευσης της Αυστραλίας, για να δείτε εάν δικαιούστε κάποια Visa και αν ναι ποιά. Βέβαια, δεν είναι τόσο αντιπροσωπευτικά τα αποτελέσματα. Έτσι κι αλλιώς το λένε και οι ίδιο εκεί:
                  IMPORTANT: The Visa Wizard includes the most common Australian visas, but does not include every visa. Our website contains more visa information or you can contact us for assistance.
                  Η Υπηρεσία Visa Wizard βρίσκεται εδώ: http://www.immi.gov.au/visawizard/
                  Καλημέρα σε όλο το Patriotaki!
                  Είναι πολλές οι 622 μέρες;

                  Comment


                    αυστραλια

                    Γειά σας και απο μένα ,το ερωτημά μου ειναι οταν εχεις συγγενεις στην αυστραλια εινε ευκολα να πας για δουλεια ?

                    Comment


                      erxomenos

                      kalispera paidia...epeidi kai ego eimai enas apogoiteumenos kai aganaktismenos politis apo tin ellada opos kai poloi ally...eipa na kano mia prospatheia na fygo apo edo kai na pao australlia gia ti allo, gia douleia.........i aporia einai omos oti den eimai katholou gnostis ksenis glossas kai eimai entelos asxetos se auton ton tomea....tha me dextoune an pao ekei?? giati sigoura tha exo kai polla provlimata epikoinonias...ego exo teleiosei iek texnikos efarmogon pliroforikis...tha yparksei eukairia na doulepso ekei??....an mporeite lyste m tis apories...

                      euxaristo ek ton proteron!!!

                      Comment


                        Originally posted by xaralampos32 View Post
                        kalispera paidia...epeidi kai ego eimai enas apogoiteumenos kai aganaktismenos politis apo tin ellada opos kai poloi ally...eipa na kano mia prospatheia na fygo apo edo kai na pao australlia gia ti allo, gia douleia.........i aporia einai omos oti den eimai katholou gnostis ksenis glossas kai eimai entelos asxetos se auton ton tomea....tha me dextoune an pao ekei?? giati sigoura tha exo kai polla provlimata epikoinonias...ego exo teleiosei iek texnikos efarmogon pliroforikis...tha yparksei eukairia na doulepso ekei??....an mporeite lyste m tis apories...

                        euxaristo ek ton proteron!!!
                        Χαράλαμπε γειά σου.
                        Αν αφιερώσεις αρκετό χρόνο να διαβάσεις τα posts στο patriotaki θα δεις ότι η απορία σου
                        έχει απαντηθεί.Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω θα σου απαντήσω όχι στο ερώτημά σου.
                        Πρώτο και βασικό που ζητάνε οι Αυστραλοί είναι η πιστοποιημένη γνώση της Αγγλικής γλώσσας.
                        Θα πρέπει να περάσεις με επιτυχία τα IELTS tests http://www.ielts.org/

                        Comment


                          Originally posted by australian View Post
                          Χαράλαμπε γειά σου.
                          Αν αφιερώσεις αρκετό χρόνο να διαβάσεις τα posts στο patriotaki θα δεις ότι η απορία σου
                          έχει απαντηθεί.Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω θα σου απαντήσω όχι στο ερώτημά σου.
                          Πρώτο και βασικό που ζητάνε οι Αυστραλοί είναι η πιστοποιημένη γνώση της Αγγλικής γλώσσας.
                          Θα πρέπει να περάσεις με επιτυχία τα IELTS tests http://www.ielts.org/


                          se euxaristo poly.......eksalou to eixa fantastei alla gia epibebaiosi ithela na rotiso kai edo!!!

                          Comment


                            Originally posted by maria.m View Post
                            μια ερωτηση ακομα
                            ο φιλος μου εχει πτυχιο ΤΕΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΩΝ..δεν υπαρχει ομως ακριβως με την ιδια ονομασια στα Αγγλικα ή τουλαχιστον δεν υπαρχει στη λίστα μηχανικών που αναρτήσατε.Γνωρίζει καποιος αν αναγνωρίζεται το πτυχίο και αν ναι με ποιο τιτλο ?
                            Αναγνωρίζεται κανονικά στην κατηγορία Engineering Technologist. Θα μπορούσε και ως Electronics engineer.
                            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                            Comment


                              Παιδιά καλησπέρα και πάλι.Έχω ακόμα μία απορία στα χαρτιά που μαζεύω.Για το χαρτί του στρατού ζητάνε την βεβαίωση που μας δίνουν όταν απολυόμαστε που δείχνει πού υπηρετήσαμε,το χαρτί που δείχνει σαν έφεδροι που πάμε ή σε περίπτωση πολέμου ή πρέπει σε στρατολογικό γραφείο να ζητήσω κάποιο άλλο χαρτί;
                              Επίσης η κοπέλα μου που είναι Αυστραλέζα by birth ποινικό μητρώο ζητάει και από τις 2 χώρες ή μόνο από την Ελλάδα που ζει μόνιμα εδώ και 20 χρόνια;
                              Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

                              Comment


                                Originally posted by Birdy View Post
                                Παιδιά καλησπέρα και πάλι.Έχω ακόμα μία απορία στα χαρτιά που μαζεύω.Για το χαρτί του στρατού ζητάνε την βεβαίωση που μας δίνουν όταν απολυόμαστε που δείχνει πού υπηρετήσαμε,το χαρτί που δείχνει σαν έφεδροι που πάμε ή σε περίπτωση πολέμου ή πρέπει σε στρατολογικό γραφείο να ζητήσω κάποιο άλλο χαρτί;
                                Επίσης η κοπέλα μου που είναι Αυστραλέζα by birth ποινικό μητρώο ζητάει και από τις 2 χώρες ή μόνο από την Ελλάδα που ζει μόνιμα εδώ και 20 χρόνια;
                                Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
                                Μέσω ΚΕΠ ζήτα πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης. Το δεύτερο που λες κανονικά είναι απόρρητο εγγραφο. Καντο μεσω ΚΕΠ, ουτε στρατολογιες ουτε τιποτα.

                                Ποινικο μητρώο θέλει από κάθε χώρα στην οποία έζησες για πάνω από ενα χρόνο τα τελευταια δέκα χρόνια
                                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                                Comment

                                Working...
                                X