Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα σε όλους,
    Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος αν ξέρει για να βοηθήσει , ποια είναι τα ποιο βασικά πιστοποιητικά που πιθανόν θα χρειαστούν στην γερμάνια για εγγραφή παραδείγματος χάρη στο ΟΑΕΔ στο τοπικό ΔΗΜΟ? Πέραν από τα ειδικά έντυπα που διαθέτει ο καθένα μας. γιατί δεν ξέρω ποια χρειάζομαι πιο πολύ για να δώσω για μετάφραση και κοστίζουν λίγο??

    Comment


      Originally posted by GIANNIS DIAM View Post
      ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ, ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΓΑΠΗΤΟ ΣΥΝΝΕΦΑΚΙ , ΑΥΤΗ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ( MEINESTADT ) ΕΙΝΑΙ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΑΝΕΙΣΜΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ?

      ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
      οχι αυτη ειναι μια σελιδα που εχει πληροφοριες για ολες τις πολεις της Γερμανιας.
      βαζεις meinestadt.de - Das Portal f την πολη που σε ενδιαφερει

      εχει απο φωτογραφιες απτην πολη που σε ενδιαφερει ως και αγγελιες για εργασια

      Αν θελεις να βρεις εταιρια δανεισμου εργατων θα βαλεις στο google zeitarbeitsfirma ή personal leasing κοκ
      τετοιες ειναι πχ randstad
      tuja zeitarbeit
      και αλλες πολλες

      Startseite - www.arbeitsagentur.de
      jobboerse
      ειναι για αγγελιες απτον αντιστοιχο γερμ. ΟΑΕΔ

      Comment


        ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!! ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ..... ΕΙΜΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ (MERCEDES BENZ) ΜΕ 25 ΧΡΟΝΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ KAI ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ....ΓΝΩΡΙΖΩ ΛΙΓΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ. ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΒΡΩ ΚΑΤΙ ? ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΗΤΗΣΗ?

        Comment


          θα κοιτας Kraftfahrzeugmechaniker
          Automobilmechaniker
          ή Kfz Mechatroniker

          το βασικο ειναι να γνωριζεις την γλωσσα
          τουλαχιστον καποια βασικα

          Comment


            Originally posted by sal22 View Post

            τι γινεται τωρα με τις γνωσεις πουχει...εχει μεταφρασει το πτυχιο ηλεκτρολογου πουχει..εδω εχει με ενσημα πανω απο τριετια και χωρις ενσημα καμια τετραετια...
            Τα τελευταία 2 χρόνια ήταν άνεργος, τη έκανε, δηλ. κολλούσε εν συνέχεια ένσημα?
            δεν ξερει γερμανικα αλλιως και στα γραφεια τουπανε πως θαχε δυνατοτητες με το πτυχιο του και καλες μαλιστα...
            εμ;
            ..δεν ξερω πως αλλιως να το δω για να μην με παρει και μενα απο κατω..ασχετος μεχει ειδη παρει..
            Γιατί Würzburg, και οχι München, Frankfurt, Stuttgart, Berlin !?

            Comment


              ο αντρας μου δουλευει απο τα 17 του και ειναι 34...εγω ανεφερα ολα τα χρονια τι εκανε δεν ειπα τι εκανε τα δυο τελευταια...σαν δουλειες τι εχει κανει γενικα..εδω δεν κολουσαν σολες ενσημα εξαλου απλα αναφορικα ειπα τι εχει κανει..ειπα πως πτυχιο εχει ηλεκτρολογου μονο αυτο οχι καποιο αλλο και ας εχει κανει και καποιο καιρο σεκιουριτι η και σε νεκροταφειο ακομα τα μαρμαρα...ειδικοτητα εχει ηλεκτρολογου και μονο οπως ανεφερα...

              ναι αυτο με τα γερμανικα ειναι θεμα...αλλα και για ταλλο που θαχε δυνατοτητες με το πτυχιο αν ηξερε γερμανικα δεν μου λεει κατι...γιατι καποια γραφεια που δεν ειχαν προβλημα με τα γερμανικα γνωριζει η δε γνωριζει του παν πως θαχει δουλεια στα σιγουρα μολις παρει την βεβαιωση που ανεφερε σαλλο τοπικ το συννεφακι και οταν τη πηρε και πηγε παλι τουπαν βλεπουμε θα σε ειδοποιησουμε αν ειναι..οπως συμβαινει και εδω γενικος μολις δινεις καποιο βιογραφικο..στο περιμενε δηλαδη αν και...λογικο βεβαια αφου ετσι λειτουργουν τα πραγματα..υπομονη χρεαζεται παντου

              τωρα για την περιοχη θαλεγα τιποτα αλλα δε βαριεσαι οτι εγινε εγινε...απλα συμβουλη που δινω μη δεχτει κανεις βοηθεια απτο φορουμ του τυπου ελα δουλειες υπαρχουν και ολα καλα...ευκολα ο κοσμος πιανεται απο ελπιδες και λογια καποιου καλο θαναι να βλεπει εξω στο πραγματικο κοσμο τι γινεται και οχι πισω απο μια οθονη..καποιοι ξερουν τι εννοω και για ποιον χτυπα η καμπανα...

              μοναχο εχει συγγενεις και τουπαν δυσκολα τα πραγματα γενικα..και εκεινοι δεν ειναι στα καλυτερα τους και γιαυτο δεν του παν ελα σεμας..φρανκφουρτη ψαχνεται και εκει και νυρεμβεργη..εχει παει 2 φορες νυρεμβεργη..εχτες μαλιστα πηγε πρωι πρωι με τις κοτες και γυρισε 11 το βραδυ..εφαγε αλλη μια μερα οπως ολες τις μερες που βρισκεται εκει στο δρομο ψαχνοντας..χτυπωντας πορτα πορτα..πηγε σενα σωρο εστιατορια πηγε και σε 5 γραφεια εκει νυρεμβεργη αφου του βιρτζμπουργκ τα γυρισε ολα αλλα τιποτα..ολα τα λινκ που σταλθηκανε πηρε τηλεφωνα και σαλλα εσκασε απροειδοποιητα κιολας αλλα τιποτα και παλι...

              Δε μου κανει εκπληξη βεβαια το γεγονος που δεν βρισκει κατι..αντε 2 στους 10 να τα καταφερουν αμα δεν ξερουν τη γλωσσα που ναι και το βασικο αλλα το θεμα ειναι πως και αλλοι φιλοι και γνωστοι που πηγαν και καποιοι ξεραν και γλωσσα γυρισαν πισω και δεν τα καταφεραν και καποιοι κατσαν κιολας ενα διμηνο και κατι μιας και τους επερνε οικονομικα αλλα παλι μια τρυπα στο νερο..η ελπιδα πεθαινει τελευταια βεβαια αλλα τουπα σημερα ας δει και καποια αλλα μερη που μουστειλε πμ το συννεφακι μπας και κιαν οχι να ρθει πισω...στη τελικη αυτο που κανει εκει δεν τοκανε εδω..να παει πορτα πορτα να ψαχτει και ναναι με την σκεπτικη να καθαριζει και τουαλετες εδω δεν εγινε και ειμαι σιγουρη πως αν με τα καινουρια μυαλα το κανει αυτο και εδω θα βρει σιγουρα κατι...

              εγω αυτο το καιρο που ειδα την τοση προσπαθεια του εκει που κανει και μονος του πηρα σβαρνα τα σουπερμαρκετ της γειτονιας μου,πραμα που δεν εκανα και κοιτουσα οτι βρω απο χρυση ευκαιρια και ιντερνετ μοναχα..ετσι ενα βιογραφικο που ειχα αφησει και ειχα παρακαλεσει για δουλεια 19 του μηνος (2 μερες δηλαδη αφοτου εφυγε) επιασε τοπο και με ειδοποιησαν να παω σαν ταμιας και αρχιζω την δευτερα τετραωρα γιατι εχω και την μικρη και δεν μπορω για την ωρα παραπανω...οποτε και να θελει να με παρει απο κατω λογο που δεν βρικε κατι εκει δεν με περνει γιατι βρηκα εγω εδω και εχω παλι την αισιοδοξια μου...ναστε καλα πραγματικα για τα λινκ που μας στειλατε εκτιμω πολυ την ολη προσπαθεια σας!!!

              μια συμβουλη σενα φιλο εδω που απογοητευτηκε ειναι να μην κοιτα την δικια μας περιπτωση που δεν τα καταφεραμε..ειναι απλα η δικια μας δεν αποτελει κανονα για κανενα..μαθε γλωσσα οπως και διποτε πρωτου πας καπου και σιγουρεψου μεσα σου πως εχεις εξαντλησει τα παντα εδω..εμεις δεν τα εξαντλησαμε εδω ολα...απλα η ελπιδα για εναν πιο ομορφο και ποιοτικο τροπο ζωης και η απελπισια μας εκανε να προσπαθησουμε μοτι εφοδια ειχαμε εξω (ο αντρας μου δηλαδη)..τωρα πουδε καποια πραγματα και χωρις καν ναχαν περασει καποιες μερες ψαξιματος εκει μουπε πως αν βρει δουλεια θαναι καλα απο οικονομικης μονο πλευρας..τωρα αν θαμαστε ευτυχισμενοι αυτο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο γιατι δεν κανουν μονο τα οικονομικα την ευτυχια αλλα συντελουν και αλλοι παραγοντες...τα οικονομικα ειναι καλα για επιβιωση..το να μπορω να πηγαινω ομως το παιδι μου καθε μερα στη παιδικη χαρα 12 μηνες το χρονο ειναι ευτυχια και αφου σταθηκα εδω λιγο τυχερη γιατι το κυνηγησα ετσι οπως το κυνηγα ο Στεφ εξω και βρηκα αυτο μου δινει ελπιδες για εδω!Επισης κοιτα ναχεις πολλα λεφτα μαζι σου..το χιλιαρικο η το εναμιση δεν φτανει ουτε για ζητω αν τα πραγματα δεν εξελιχθουν οπως τα περιμενεις το πρωτο μηνα η και τον δευτερο...οσα περισσοτερα λεφτα τοσος περισσοτερος χρονος και οσο περισσοτερος χρονος και περισσοτερες ευκαιριες..

              Αντε θα κανω χριστουγεννα με τον αντρουλη μου που λειπει σχεδον ενα μηνα αλλα ειναι λες και περασε αιωνας χαχααχαχα!!!Αν βρει βεβαια εισητηριο τωρα γιορτινες μερες γιατι 15 τελειωνει και η διαμονη του στο δωματιο εκεινο....και παλι ευχαριστω παιδια ναστε πραγματικα καλα και να τα φερει τα πραγματα για ολους ο Θεος βολικα και με υγεια!
              Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

              Comment


                Originally posted by sal22 View Post
                στη τελικη αυτο που κανει εκει δεν τοκανε εδω..να παει πορτα πορτα να ψαχτει και ναναι με την σκεπτικη να καθαριζει και τουαλετες εδω δεν εγινε και ειμαι σιγουρη πως αν με τα καινουρια μυαλα το κανει αυτο και εδω θα βρει σιγουρα κατι...

                εγω αυτο το καιρο που ειδα την τοση προσπαθεια του εκει που κανει και μονος του πηρα σβαρνα τα σουπερμαρκετ της γειτονιας μου,πραμα που δεν εκανα και κοιτουσα οτι βρω απο χρυση ευκαιρια και ιντερνετ μοναχα..ετσι ενα βιογραφικο που ειχα αφησει και ειχα παρακαλεσει για δουλεια 19 του μηνος (2 μερες δηλαδη αφοτου εφυγε) επιασε τοπο και με ειδοποιησαν να παω σαν ταμιας και αρχιζω την δευτερα τετραωρα γιατι εχω και την μικρη και δεν μπορω για την ωρα παραπανω...οποτε και να θελει να με παρει απο κατω λογο που δεν βρικε κατι εκει δεν με περνει γιατι βρηκα εγω εδω και εχω παλι την αισιοδοξια μου...
                Ό,τι κι αν γίνει, μην χάνετε την αισιοδοξία σας! Κάνατε τις σωστές κινήσεις και ακόμα προσπαθείτε για κάτι καλύτερο. Πολύ χάρηκα που βρήκες δουλειά!

                Έχει μεγάλη σημασία αυτό που είπες, ότι το να ψάχνει πόρτα-πόρτα δεν το έκανε εδώ, γιατί πιστεύω πως αυτό ισχύει για πάρα πολλούς Έλληνες που προσπαθούν περισσότερο έξω παρά εδώ, ενώ κι εδώ μπορούν να βρουν κάτι με την ίδια προσπάθεια (βάζω και τον εαυτό μου μέσα). Μην απογοητεύεστε, δεν σας λείπει κάτι, απλά δεν έγινε, ίσως και για καλό. Συνεχίστε έτσι και οπωσδήποτε θα καλυτερέψουν τα πράγματα σε όποια χώρα κι αν γίνει αυτό.

                Comment


                  sal22
                  διαβασα το ποστ σου λιγο πιο πανω και εχω να πω τα εξης

                  Αν δεν εχετε ξεκαθαρισει καταρχας μεσα σας τι θελετε μην κανετε τετοιες κινησεις για εξωτερικο.
                  Δευτερον αν σαν ζευγαρι δεν εχετε καταληξει να παρετε μια κοινη αποφαση για το αν θα φυγετε ή οχι, αν θα πατε αλλου και το που θα πατε κτλ μην βγαζετε εισιτηρια και κανετε εξοδα.
                  Επισης να πω οτι εχω 3 παιδακια και ειναι και τους 12 μηνες εξω και στην παιδικη χαρα και στην αυλη μας και βολτες και παντου γιατι δεν ειμαστε Σιβηρια αλλα Γερμανια.
                  Αλλα και Σιβηρια να ειμασταν παλι εξω θα ηταν

                  Το γεγονος πως εχετε συγγενεις αλλα σας αποπηραν μου φαινετε πολυ παραξενο.
                  Οχι πως εδω ειναι ολα ροδινα. Αλλα να ζεις σε μια χωρα που εχει 20 τοις εκατο ανεργια και να πας σε μια χωρα που εχει μονο 6 τοις εκατο ανεργια και να λες εκει δεν βρισκω δουλειες και εδω θα βρω, και τα τελευταια 2 χρονια δεν εξαντλησα ολες τις προσπαθειες κτλ μου φαινεται ολιγον τι...καπως δηλ. Ετσι;
                  Στην τελικη αν καποιος ειναι κολλημενος, δεν ξεκολλαει.
                  Τωρα φυσικα ο καθενας για τον εαυτο του και για την οικογενεια του ξερει καλυτερα τι θα πραξει και τι αποφαση θα παρει.
                  Για το συγκεκριμενο ατομο σαλ22, με ειχατε ρωτησει και σας ειχα πει να μην εμπιστευεστε...
                  Ωστοσο πραγματι υπαρχουν δουλειες εδω, αλλα αν εσυ δεν θελεις να φυγεις απο Αθηνα να μην τα συζηταμε.
                  Σιγουρα θα βρεις και εκει μια δουλιτσα και ευχομαι και ο αντρας σου να επιστρεψει με το καλο και να περασετε ομορφα τις γιορτες μαζι!
                  Και τελος, μακαρι να μην χρειαστει να φυγει κανενας σας απτο φορουμ εδω, στο εξωτερικο και να βρειτε ολοι σας που αναζητατε κατι καλυτερο εξω, κατι πιο καλο στην πατριδα.
                  Ωστοσο μια χαρα ειναι εδω
                  δεν παω πουθενα πουθενα πουθενα εδω θα μεινω

                  Comment


                    ευχαριστω bettle..παει το κλεισε το εισητηριο και κυριακη θαναι εδω μουπε και σημερα που μιλησαμε παλι μετα το τελευταιο ποστ εδω πουκανα πως παλι δεν εγινε κατι..αλλη μια μερα κυλησε οπως και οι προηγουμενες...ηταν σα να περιμενε να του πω παρατα τα ολα και ελα πισω...και τελικα παροτι μουπε θα δω τι θα γινει και αυριο τουπα το εξης...εκει πας πορτα πορτα εισαι διατεθημενος να φιλησεις κατουρημενες ποδιες (γιατι αυτη η φραση δεν ειναι μονο για πολιτικους αλλα καθε ειδους γλειψιμο και παρακαλι για δουλεια) και να συρθεις για μια δουλεια ειτε χαμαλης ειτε οτιδιποτε και εδω ΔΕΝ ΤΑ ΕΚΑΝΕΣ αυτα...παρατα τα και τουλαχιστον το προσπαθησες εκει αλλα καντο και εδω αυτο..γιατι να πα να γινουμε ξενοι ενω εδω δεν τοχουμε προσπαθησει μαυτο το τροπο?Να ξερετε πως τετοια ειδικα περιοδο που θαρθει και το εορταστικο ωραριο 9-21.00 στα μαγαζια θα ζητανε κοσμο και δεν ειναι αναγκη να το βαλουν στη χρυση ευκαιρια..απλα χτυπηστε την πορτα και δωστε ενα βιογραφικο ετσι να υπαρχει...σα πως για αυστραλια που λενε εδω ειναι η χωρα που τα κανεις ολα μονος σου μεχρι και βενζινη θα βαλεις μονος σου εκει θα παει ο καθενας να χτυπησει μια πορτα..Ας λειτουργησουμε και εδω ετσι και ολο και καποιον θα πιασουμε στο φιλοτιμο και που ναχει δουλεια...εγω παντος τα μαγαζια γεματα τα βλεπω και τον κοσμο διαχυτο στους δρομους με σακουλες στα χερια παρολη τη κριση...δεν θα σχολιασω για τις καφετεριες,τα σινεμα κ.α κεντρα διασκεδασης..δεν εχουμε δεν εχουμε αλλα μια βολτα αθηνα πειραια ν.σμυρνη κ.α περιοχες φτανει...

                    Δε πειραζει χαρηκα που ηρθαν ετσι τα πραγματα..ειδε κατι διαφορετικο εμαθε να εκτιμα και τα λιγα πουχουμε εδω,την ομορφη θαλασσα διπλα μας και τον ηλιο που ναι μεν δεν σε ταιζουν αυτα αλλα δεν ειναι τυχαιο που στις χωρες πουταχουν αφθονα ο κοσμος ειναι και πιο ευτυχισμενος..εμαθα και γω να τα βλεπω ολα μαλλο ματι...τον γειτονα που θα μουρθει ετσι στο ξεκαρφωτο για καφε γιατι ειμαστε αυθορμητοι σαν λαος και ας αλληλοβριζομαστε,την πορτα του διπλανου που θα χτυπησω αν καμια φορα ξεμεινω απο ριγανη και θα μου ανοιξει με χαρα,τους παππουδες κατω στη παραλια του φλοισβου που καθε μερα βγαζουν ψαρια και τα ψηνουν και η μυρωδια σου τρυπα τη μυτη και ολο χαρα σε προσκαλουν να κατσεις παρεα (ναι ναι αγαπαμε ηλικιωμενους),τα παιδακια (ασε ειναι ακριβα για την ωρα αυτα) τα κοτοπουλα μαλλον που θα ριξουμε στο μαγγαλακι και οποιον περασει θα του πουμε καθως θα του τρεχουν τα σαλια απο την ξεροψημενη πετσα που καιγεται ΕΛΑ φιλε μου τσιμπα ενα μεζεδακι,το κοντινοτερο παρκο της γειτονιας μου πουχει πολλα και πηγαινω καθε μερα σχεδον το παιδακι μου να κανει τσουληθρα και κουνιες γιατι παροτι χειμωνας ο ηλιος βραζει και δεν ειναι υγρες και ετσι την βλεπω και χαιρομαι που παιζει στη φυση 12 μηνες το χρονο,το φτηνο μπουκαλακι κρασι (γιατι no money για καμια τρελη μαρκα)που θα παρω εγω με τις φιλες μου και θα παμε στο μολο να το απολαυσουμε κατω απο ταστερια που ναι τα βλεπεις κιας εισαι αθηνα,τα προγραμματα του δημου για τα παιδια και τις ασχολιες για τους ενηλικες που ουτε καν ηξερα πως υπηρχαν (και που να το ξερω αφου κοιτουσα μονο εξωτερικο τι εχουν και δω απαξιουσα),τη βολτα που θα κανω με το ποδηλατο στις τωρινες εξορμησεις που διοργανωνουν εδω και πολυ καιρο και μαζευονται και βολταρουν σολη την αθηνα και μεσα σε λιγο καιρο απο μια φορα τη βδομαδα το καναν τρις (εξωτερικο μπορει ναχουν ολη την οργανωση και τα κομφορ αλλα ποδηλατο στο χιονι δεν τσουλαει ακομα δυστυχως...),τη χαρα ζωγραφισμενη στο προσωπο της τριχρονης κορης μου καθε φορα που παω να την παρω απο το δημοσιο παιδικο σταθμο και αγκαλιαζει σφιχτα τη δασκαλα της και χαιρετα τους φιλους της και την κατανοηση της διευθυντριας που την παρακαλεσα ετσι ταπεινα και χωρις υφακι αν μπορει να μεινει και στο προγραμμα υπνου για να αυξησω τις ωρες που κοιταω για δουλεια και φροντισε να γινει,το παρεακι που θα μας ερθει οταν τελειωσουν τις δουλειες τους το βραδυ αφου θα πεσει για υπνο η μικρη και θα απολαυσουμε μια ταινια ολοι παρεα,το σουβλακι που θα το φαω με 1,50 και 2,00 το πιο πολυ ενω εξωτερικο θα το χρυσοπληρωσω και αν βρω να φτιαχνουν, ΟΛΑΑΑΑΑ αυτα λοιπον και αλλα πολλα που εμαθα να εκτιμω τωρα πουχα χρονο να σκεφτω..που ταχα στα ποδια μου αλλα δεν ταπολαμβανα βυθισμενη στα προβληματα που τις περισσοτερες φορες τα δημιουργουμε εμεις οι ιδιοι,και μη πω για τον αντρα μου που πραγματικα θελει του λειπει και η γειτονισσα απεναντι που σφαζοντουσαν για το παρκινγκ...ναι ναι γιατι το αιμα μας βραζει και αν δεν εξωτερικευσουμε τα συναισθηματα μας εδω εμεις οι ελληνες ειτε θυμος ειτε χαρα ειτε λυπη ναναι νιωθουμε κενοι...

                    Αφου λοιπον εκανα τοσο καιρο ολον αυτο το διαλογισμο (δεν αναφερω καν τον Στεφ που το μονο που μουπε μεχρι τωρα χωρις να το βαλει κατω,βρε γυναικα θα κανω τα παντα αλλα μετα που θαρθετε πανω μην τυχον και μου πεις σε δυο μηνες μεσα πηγαινε με πισω γιατι δεν αντεχω εδω και ας εχουμε λεφτα αλλα να μας λειπουν ολα ταλλα) μετα λοιπον απολα αυτα κατεληξα να του πω ΓΥΡΝΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΟΥ ΒΑΛΕ ΜΥΑΛΟ (πραμα που του μπηκε μιας και τα δε ολα πλεον μονος εξω) ΨΑΞΕ ΕΔΩ ΟΠΩς ΕΚΑΝΕΣ ΕΚΕΙ και ολα καλα..θα επιβιωσουμε..κανεις δε παει χαμενος ,αντε και merry christmas to all folks σολα τα πατριωτακια ολου του κοσμου και ας ειναι και λιτα και απεριττα λογο κρισης..θα το δουν κιαλλοι και ας μη το παραδεχτουν Η ΚΡΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ φροντιστε να την αντιμετωπισετε οπως κιαν ειστε και οσοι εξω δεν την περνατε δεν σημαινει πως και ολοι εδω στην ελλαδα περνανε κριση...
                    Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

                    Comment


                      συννεφακι μου μια χαρα συνηδητοποιημενοι ειμασταν στο τι καναμε και παλι θα το ξανακαναμε για να καταληξουμε στο εξης..ελλαδα και ξερο ψωμι...αν κανει αλλο καιρο εκει πουστε εσεις δεν ξερω αλλα εκει πουναι ο Στεφ εχει -5 βροχη καποιες μερες και χιονια τωρα κανουν την εμφανιση τους.. μαυτον τον καιρο ουτε εγω θαβγαινα εξω ποσο μαλλον δεν θαβγαζα το παιδι μου...οσο για το αλλο ατομο δεν μουρθε καποιο μυνημα σου που ειπε να μην εμπιστευομαι αν τοχεις ξαναστειλτο μηπως και δεν τοδα αλλα κατι τετοιο δεν θα περναγε απαρατηρητο γιατι ειναι κατι σοβαρο...και η αποφαση μας ηταν κοινη και με χαρα ξεκινησαμε για ολα χωρις νακουμε ολο το περιγυρω και ατομα που ζουσαν γερμανια και σαλλες χωρες πως δεν ειναι ετσι οπως τακουτε η βλεπετε μεσα απο ενα κομπιουτερ αλλα δεν τα πιστευαμε και ετσι θελησαμε να τα δουμε...τωρα το να πειναει καποιος και να κανει κινησεις για εξω δεν το κανει απλα γιατι δεν ειναι εποχες που περνεις τη βαλιτσα μπαινεις σενα τρενο οπως κανανε παλια και πας με ηλιο και βροχη και με 50 χιλιαρικα στη τσεπη μενεις σενα ηλεκτρικο και κοιμασαι με την ελπιδα να βρεις καπου δουλεια...τωρα ειναι αλλες εποχες που καθεσαι τα βαζεις κατω πας σαν κυριος με ταεροπλανο μενεις σενα δωματιακι και ψαχνεις..αν ομως εκλεινε 20 μερες ενα μηνα χωρις δουλεια και εκει για μας ΔΕΝ ΕΙΧΕ νοημα να κατσει παραπανω γιατι και εδω ενα μεροκαματακι θα το βγαζε κουτσα κουτσα,απλα καναμε μια προσπαθεια για κατι καλυτερο που στη τελικη ανακαλυψαμε πως δεν ειναι αυτο το καλυτερο για μας...τωρα για καποιον πουχει φαει τα νιατα του σε μαστερ και σπουδες εχει ξοδεψει το χρημα και περιμενει μια αναλογη θεση καπου και εδω με την κατασταση μπορει μονο να παει να δουλεψει καπου ψηστης ε ναι για εναν τετοιο ειναι και αδικο...ενας που κανει τα παντα απτην αλλη και πιανουν τα χερια του στο καθετι δεν θα πεινασει οπου κιαν ειναι..ισως αν εμενε αλλο ενα μηνα και βαλε θαβρισκε κατι δεν αντιλεγω...μην περιμενει ο κοσμος επειδη θα στειλουν αλλοι καποια λινκ πως θα βρεθει και δουλεια..απτο καναπε που καθομαι και γω ολα ευκολα ειναι η ψυχουλα του ομως ξερει το τρεξιμο που τρωει εκει και τα λινκ και ολα αυτα ειναι σαν να πηρα και εδω την χρυση ευκαιρια πουχει 30 θεσεις για οδηγους πχ και να μην κατσει ουτε μια οπως και γινεται σολο το κοσμο γιαυτο παραπονιομαστε κιολας για δουλειες..Το γυρνα πισω και παρατα τα οποτε βγηκε γιαυτους τους λογους και τους παραπανω που εγραψα οχι γιατι ειμαι κολημενη εδω αλλα γιατι ειμαι ελληνιδα περαν απο καταγωγη και στο μυαλο και ναι ισως για πολλους φανταζει σνομπ η εγωιστικο αλλα τη ζωη αυτη δεν θα την ηθελα γιατι εχω μαθει να ζω με αυτο που λενε εξω καρδια και τη ζεστασια που εκπεμπουμε σαν λαο και βλεποντας το ποσο διαφορετικοι ειναι οι αλλοι εξω που ουτε καλημερα δεν λενε μεταξυ τους και αν την πουν θαναι με ψυχροτητα ε αυτο το πραγμα δεν το μπορω και δεν ειμαι μαθημενη ετσι...οπως ειπα κανεις δεν χανεται και αν ολοι οσοι ψαχνουν για μια οποιαδιποτε δουλεια που λενε ειμαι σιγουρη πως θα την βρισκαν και δω..ισως επρεπε να ακουσω τους 5 απο δω μεσα που τα λενε τα πραγματα ως εχουν και ας μην αρεσει σε αλλους συν τους αλλους 30 εξω στο πραγματικο κοσμο αλλα θελησαμε νακουσουμε εμας τους ιδιους και να το δοκιμασουμε για να μην μεινουμε με το καημο πως εξω ειναι καλυτερα και εδω εντελος χαλια...Αυτο ειναι ολο..αν σοσους ειναι εξω τους αρεσει η ζωη τους πραγματικα ειναι πολυ καλο και αφου την επελεξαν συμφωνα με δικα τους κριτηρια μπραβο...εμεις απλα ειδαμε δεν την θεωρησαμε ιδανικη και θαμαστε παλι στη ρουτινα μας και ικανοποιημενοι δεν νομιζω επειδη πηραμε τετοια αποφαση ΕΠΙ ΚΟΙΝΟΥ να γινετε κατακριτεοι εδω μεσα γιατι με τετοια λεγομενα βγαινει παραεξω πως εχουμε και προβλημα στη σχεση μας ετσι οπως υπονοηθηκε πραμα που δεν ισχυει..δηλαδη αν θα τα βρισκαμε ολα σουπερ και τελεια θαμασταν ηρωες και αξιοι???Δεν θελω να πιστευω πως υπαρχει κοσμος που σκεφτεται ετσι οποτε το περνω σαν να παρερμηνευσα τα λεγομενα σου,ξερεις εξαλου ποσο εκτιμω το χρονο που αφιερωσες να στειλεις καποια λινκ!πραγματικα ειμαστε ευγνωμων αλλα αλλο να λεμε ολα καλα και θαπρεπε ναχει βρει κατι και αλλο να το ζει ο αλλος ενω εμεις απλα στελνουμε πληροφοριες ενω εκεινος τρωει ταγγουρι live...δε παει ετσι δε νομιζετε?
                      Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

                      Comment


                        Originally posted by sal22 View Post
                        ευχαριστω bettle..παει το κλεισε το εισητηριο και κυριακη θαναι εδω μουπε και σημερα που μιλησαμε παλι μετα το τελευταιο ποστ εδω πουκανα πως παλι δεν εγινε κατι..αλλη μια μερα κυλησε οπως και οι προηγουμενες...ηταν σα να περιμενε να του πω παρατα τα ολα και ελα πισω...και τελικα παροτι μουπε θα δω τι θα γινει και αυριο τουπα το εξης...εκει πας πορτα πορτα εισαι διατεθημενος να φιλησεις κατουρημενες ποδιες (γιατι αυτη η φραση δεν ειναι μονο για πολιτικους αλλα καθε ειδους γλειψιμο και παρακαλι για δουλεια) και να συρθεις για μια δουλεια ειτε χαμαλης ειτε οτιδιποτε και εδω ΔΕΝ ΤΑ ΕΚΑΝΕΣ αυτα...παρατα τα και τουλαχιστον το προσπαθησες εκει αλλα καντο και εδω αυτο..γιατι να πα να γινουμε ξενοι ενω εδω δεν τοχουμε προσπαθησει μαυτο το τροπο?Να ξερετε πως τετοια ειδικα περιοδο που θαρθει και το εορταστικο ωραριο 9-21.00 στα μαγαζια θα ζητανε κοσμο και δεν ειναι αναγκη να το βαλουν στη χρυση ευκαιρια..απλα χτυπηστε την πορτα και δωστε ενα βιογραφικο ετσι να υπαρχει...σα πως για αυστραλια που λενε εδω ειναι η χωρα που τα κανεις ολα μονος σου μεχρι και βενζινη θα βαλεις μονος σου εκει θα παει ο καθενας να χτυπησει μια πορτα..Ας λειτουργησουμε και εδω ετσι και ολο και καποιον θα πιασουμε στο φιλοτιμο και που ναχει δουλεια...εγω παντος τα μαγαζια γεματα τα βλεπω και τον κοσμο διαχυτο στους δρομους με σακουλες στα χερια παρολη τη κριση...δεν θα σχολιασω για τις καφετεριες,τα σινεμα κ.α κεντρα διασκεδασης..δεν εχουμε δεν εχουμε αλλα μια βολτα αθηνα πειραια ν.σμυρνη κ.α περιοχες φτανει...

                        Δε πειραζει χαρηκα που ηρθαν ετσι τα πραγματα..ειδε κατι διαφορετικο εμαθε να εκτιμα και τα λιγα πουχουμε εδω,την ομορφη θαλασσα διπλα μας και τον ηλιο που ναι μεν δεν σε ταιζουν αυτα αλλα δεν ειναι τυχαιο που στις χωρες πουταχουν αφθονα ο κοσμος ειναι και πιο ευτυχισμενος..εμαθα και γω να τα βλεπω ολα μαλλο ματι...τον γειτονα που θα μουρθει ετσι στο ξεκαρφωτο για καφε γιατι ειμαστε αυθορμητοι σαν λαος και ας αλληλοβριζομαστε,την πορτα του διπλανου που θα χτυπησω αν καμια φορα ξεμεινω απο ριγανη και θα μου ανοιξει με χαρα,τους παππουδες κατω στη παραλια του φλοισβου που καθε μερα βγαζουν ψαρια και τα ψηνουν και η μυρωδια σου τρυπα τη μυτη και ολο χαρα σε προσκαλουν να κατσεις παρεα (ναι ναι αγαπαμε ηλικιωμενους),τα παιδακια (ασε ειναι ακριβα για την ωρα αυτα) τα κοτοπουλα μαλλον που θα ριξουμε στο μαγγαλακι και οποιον περασει θα του πουμε καθως θα του τρεχουν τα σαλια απο την ξεροψημενη πετσα που καιγεται ΕΛΑ φιλε μου τσιμπα ενα μεζεδακι,το κοντινοτερο παρκο της γειτονιας μου πουχει πολλα και πηγαινω καθε μερα σχεδον το παιδακι μου να κανει τσουληθρα και κουνιες γιατι παροτι χειμωνας ο ηλιος βραζει και δεν ειναι υγρες και ετσι την βλεπω και χαιρομαι που παιζει στη φυση 12 μηνες το χρονο,το φτηνο μπουκαλακι κρασι (γιατι no money για καμια τρελη μαρκα)που θα παρω εγω με τις φιλες μου και θα παμε στο μολο να το απολαυσουμε κατω απο ταστερια που ναι τα βλεπεις κιας εισαι αθηνα,τα προγραμματα του δημου για τα παιδια και τις ασχολιες για τους ενηλικες που ουτε καν ηξερα πως υπηρχαν (και που να το ξερω αφου κοιτουσα μονο εξωτερικο τι εχουν και δω απαξιουσα),τη βολτα που θα κανω με το ποδηλατο στις τωρινες εξορμησεις που διοργανωνουν εδω και πολυ καιρο και μαζευονται και βολταρουν σολη την αθηνα και μεσα σε λιγο καιρο απο μια φορα τη βδομαδα το καναν τρις (εξωτερικο μπορει ναχουν ολη την οργανωση και τα κομφορ αλλα ποδηλατο στο χιονι δεν τσουλαει ακομα δυστυχως...),τη χαρα ζωγραφισμενη στο προσωπο της τριχρονης κορης μου καθε φορα που παω να την παρω απο το δημοσιο παιδικο σταθμο και αγκαλιαζει σφιχτα τη δασκαλα της και χαιρετα τους φιλους της και την κατανοηση της διευθυντριας που την παρακαλεσα ετσι ταπεινα και χωρις υφακι αν μπορει να μεινει και στο προγραμμα υπνου για να αυξησω τις ωρες που κοιταω για δουλεια και φροντισε να γινει,το παρεακι που θα μας ερθει οταν τελειωσουν τις δουλειες τους το βραδυ αφου θα πεσει για υπνο η μικρη και θα απολαυσουμε μια ταινια ολοι παρεα,το σουβλακι που θα το φαω με 1,50 και 2,00 το πιο πολυ ενω εξωτερικο θα το χρυσοπληρωσω και αν βρω να φτιαχνουν, ΟΛΑΑΑΑΑ αυτα λοιπον και αλλα πολλα που εμαθα να εκτιμω τωρα πουχα χρονο να σκεφτω..που ταχα στα ποδια μου αλλα δεν ταπολαμβανα βυθισμενη στα προβληματα που τις περισσοτερες φορες τα δημιουργουμε εμεις οι ιδιοι,και μη πω για τον αντρα μου που πραγματικα θελει του λειπει και η γειτονισσα απεναντι που σφαζοντουσαν για το παρκινγκ...ναι ναι γιατι το αιμα μας βραζει και αν δεν εξωτερικευσουμε τα συναισθηματα μας εδω εμεις οι ελληνες ειτε θυμος ειτε χαρα ειτε λυπη ναναι νιωθουμε κενοι...

                        Αφου λοιπον εκανα τοσο καιρο ολον αυτο το διαλογισμο (δεν αναφερω καν τον Στεφ που το μονο που μουπε μεχρι τωρα χωρις να το βαλει κατω,βρε γυναικα θα κανω τα παντα αλλα μετα που θαρθετε πανω μην τυχον και μου πεις σε δυο μηνες μεσα πηγαινε με πισω γιατι δεν αντεχω εδω και ας εχουμε λεφτα αλλα να μας λειπουν ολα ταλλα) μετα λοιπον απολα αυτα κατεληξα να του πω ΓΥΡΝΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΟΥ ΒΑΛΕ ΜΥΑΛΟ (πραμα που του μπηκε μιας και τα δε ολα πλεον μονος εξω) ΨΑΞΕ ΕΔΩ ΟΠΩς ΕΚΑΝΕΣ ΕΚΕΙ και ολα καλα..θα επιβιωσουμε..κανεις δε παει χαμενος ,αντε και merry christmas to all folks σολα τα πατριωτακια ολου του κοσμου και ας ειναι και λιτα και απεριττα λογο κρισης..θα το δουν κιαλλοι και ας μη το παραδεχτουν Η ΚΡΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ φροντιστε να την αντιμετωπισετε οπως κιαν ειστε και οσοι εξω δεν την περνατε δεν σημαινει πως και ολοι εδω στην ελλαδα περνανε κριση...
                        Ο καθενας μας εχει μια "ροτα" σε αυτη τη ζωη.Ευχομαι απο καρδιας να σας πανε ολα καλα,εστω και στην Ελλαδα,αν σας αρεσει και σας παει περισσοτερο αυτο.Το θεμα μεταναστευση ειναι παρα πολυ λεπτο,και υποκειμενικο καθαρα,οπως εχω πει αρκετες φορες.
                        Ειναι μια αρκετα δυσκολη και επιπονη κατασταση,που αν δεν το αντεξεις εχεις χασει χρονο και χρημα.Αν με ρωτουσες εμενα προσωπικα,λογω πολλων υποχρεωσεων σε ελλαδα,δεν βγαινω με μισθους των 450-600 ευρω.Ειναι μια προσωπικη μου ομμως επιλογη και αποψη,που σε καμμια περιπτωση δεν ισχυει για αλλους......
                        Ολα καλα λοιπον αντε.....και στειλτε μας κανενα σουβλακι ετσι με μπολικο τσατζικι

                        Comment


                          Θα συμφωνήσω με το φίλο μου τον antogeor , στην Ελλάδα όχι δεν βγαίνεις με 400 και 600 ευρώ απλώς δεν ζεις στην κυριολεξία ακόμα και σπίτι δικό σου να έχεις! και τα χειρότερα έπονται.
                          Ελπίζω να μην έχω την ίδια τύχη με τον άντρα της sal22, έρχομαι Duisburg στις 3 φλεβαρη για εύρεση μιας απλής εργασίας για αρχή , ποντάρω σε οικογενειακούς φίλους που θα με φιλοξενήσουν και ζουν χρόνια εκεί και γνωρίζουν γενικώς πολλά και διαφορά κατατόπια. Από γερμανικά κάνω ότι μπορώ εδώ και τρεις μήνες , έχω παλαβώσει στο διάβασμα.

                          Comment


                            sal22 ηθελα απλα να πω πως...σιγουρα παρερμηνευσες τα λογια μου.
                            Και να σου πω ακομη πως ειναι θεμα νοοτροπιας. Εδω τα παιδια τα βγαζουμε εξω βρεχει χιονιζει γιατι τους κανει καλο στο ανοσοποιητικο τους και γιατι χαιρονται την φυση και τον καθαρο αερα.
                            Τωρα οσο αφορα την καλη καρδια εγω στα 30 χρονια που ζω εδω την εχω συναντησει και σε Τουρκους και σε Γερμανους και σε Αφρικανους και σε καθε καρυδιας καρυδι,Και με την καλημερα τους και στο νοσοκομειο να σε πανε και για το παιδι σου να ενδιαφερθουν και για οτιδηποτε χρειαζεσαι να στεκουν διπλα σου και να μοιραζονται μαζι σου καθε πονο και χαρα!
                            Και αντιθετως εχω πολλες κακες εμπειριες με συμπατριωτες μας, που βγαινουν και κουτσομπολευουν και σου λενε την καλημερα ενω απο πισω σου σκαβουν λακο.
                            Τες πα,
                            το μηνυμα σας το ειχα στειλει και σας ειχα πει να μην εμπιστευεστε αν χαθηκε με την αλλαγη του φορουμ δεν ξερω. Εξαλλου δεν ειχα λογο να σου λεω κατι αλλο τωρα. Αν διαβασεις το φορουμ εδω μεσα θα καταλαβεις ποια ειναι η σταση μου με το συγκεκριμενο ατομο και γενικως ποια ειναι η σταση μου.

                            Καλη τυχη. Ευχομαι ολα να σας πανε κατα ευχην
                            πλησιαζουν αγιες μερες και θελω να σας ευχηθω μεσα απτην καρδια μου καλη ανταμωση με τον αντρουλη σου και καλα Χριστουγεννα.

                            Comment


                              Εχετε υποψιν σας,οτι και Γερμανια για αρχη,μπορει κανα 800ρι να παιρνετε και τα 500 να τα δινετε για νοικι.Δεν θελω να σας απαγοητευσω,αλλα ειναι η πραγματικοτητα.Επισης ειναι γεγονος,οτι πολλοι στο εξωτερικο κανουν δουλειες,οπου στην Ελλαδα δεν θα τολμουσαν ποτε να τις κανουν.

                              Να προσθεσω σκομα....απο την στιγμη που δεν μιλατε καλα γερμανικα,δεν θα σας δινουν πολυ σημασια και ισως να μην εχετε πολυ ζεστη αντιμετωπιση απο Γερμανους.Εχω γνωρισει Αφρικανο που ηταν 3 χρονια Ελλαδα,μετα Γερμανια και τωρα Αυστρια.Μου εχει πει οτι οι Ελληνες ειμαστε πιο καλοι με τους ξενους(!!!) και μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση.''Και ειχα την εντυπωση οτι στην Ελλαδα δεν εχετε καλη αντιμετωπιση''του απαντησα.
                              ''Οχι'' μου λεει ''στην Ελλαδα μπορει καποιοι να μην καλοβλεπουν τους ξενους,αλλα ειναι και αρκετοι που ειναι ζεστοι και φιλικοι με τους ξενους,ενω σε Γερμανια-Αυστρια σε βλεπουν ολοι με μισο ματι''

                              Θα πρεπει,οσοι δεν ξερετε καλα γερμανικα να μαθετε να ζειτε με αυτο το προβλημα.Εμενα δεν με πειραζει,δουλευω και ζω σε μια ομορφη χωρα.Αυτοι στην χωρα μου μπορουν μονο για διακοπες να ερθουν.
                              Επισης προσοχη σε εργοστασια-εταιριες κλπ,πεφτει και απο Γερμανους πολυ κουτσομπολιο και ενω ειναι καλοι και ευγενικοι,σας θαβουν απο πισω.Συμβαινει και στην Αυστρια αυτο και εχω παθει πλακα(!!!),δεν το περιμενα.
                              Απλοι,καλοι κι ευγενικοι να ειστε με Γερμανους,αλλα μην πειτε ποτε κανενα μυστικο σας,η οτιδηποτε προσωπικο σας.Απο τους ξενους,να ξερετε τα καλυτερα παιδια ειναι οι Αφρικανοι και χειροτεροι οσοι ειναι απο Ανατολικη Ευρωπη.Οι επαφες με ξενους μεταναστες βοηθανε πολυ,γιατι δινουν πληροφοριες και βελτιωνεις τα γερμανικα σου.

                              Comment


                                Δεν ξερω...αλλα τωρα που ηρθε απανωτη και η απαντηση του fendy νομιζω ειναι μουφα η ιστορια.
                                Υστερα απο 2 χρονια ανεργιας και μηδενος εισοδηματος με 2 παιδια...να μαζευεις οτι εχεις και δεν εχεις να βγαζεις ενα εισιτηριο για ενα καλυτερο αυριο και μετα απο ενα μηνα να μην κανεις τιποτα..
                                και μετα να λες ελα μωρε δεν πειραζει επιστρεφω ...σιγα..εμεις εχουμε τον ηλιο στην καρδια μας....
                                Δεν ξερω

                                Οπως και να χει καλη τυχη

                                Comment

                                Working...
                                X