Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by scorpios75 View Post
    με τα χαρτιά μου είνια όλα οκ??
    Ναι όλα είναι οκ, μην ανγχώνεσαι, για εργασία πας όχι για εξετάσεις. Στο κάτω κάτω και εσύ προσφέρεις εργασιακή δύναμη, δεν θα σου χαρίσουν τίποτα..

    Comment


      Originally posted by milu View Post
      Ναι όλα είναι οκ, μην ανγχώνεσαι, για εργασία πας όχι για εξετάσεις. Στο κάτω κάτω και εσύ προσφέρεις εργασιακή δύναμη, δεν θα σου χαρίσουν τίποτα..

      Comment


        Καλησπέρα! Μια ερώτηση πολύ σημαντική.
        Επαγγέλματα όπως Αυτοματιστής, Ηλεκτρολογος ή IT, χωρίς γνώση Γερμανικών είναι δύσκολο να αποκατασταθούν?

        Comment


          απορειααα...

          Ξερει καποιος/α να μου πει η μηχανικη αυτοκινητων με πτυχιο αδεια εξασκησεως κ 18 χρονια προυπηρεσια αν θα μπορεσω να βρω ευκολα δουλεια..

          Comment


            προβληματα στη γερμανια

            kalispera se olous,

            exo ena polu sovaro problima me ton proin ergodoti mou (germano).
            to problima einai to exeis... me edioxe apo to xenodoxeio pou douleua kai emena (opou aytos mou paraxorouse upotithetai dorean stegi) ena bradu kai xoris na exo pou na pao na meino kai xoris na me plirosei kai tora me katigorei kai apeili oti tha me paei dikastika epeidi zitisa ta lefta opou eixa doulepsei..
            paromoio skiniko exei xana kanei polles fores sto parelthon. uparxei kanenas pou na xerei ean stin stuttardi yparxei kapoios dikigoros pou na analambanei upotheseis metanaston?

            to problima einai pos den exo lefta sxedon katholou gt me ta osa eixa mazepsei oso kairo douleua ekei ta edosa ola gia na noikiaso ena domatio edo.

            euxaristo polu olous gia to endiaferon prokatabolika

            Comment


              Originally posted by dawid View Post
              kalispera se olous,
              exo ena polu sovaro problima me ton proin ergodoti mou (germano).
              euxaristo polu olous gia to endiaferon prokatabolika

              χωρίς να γνωρίζω ......το μονο που βρήκα άμεσο ηταν αυτο ...ελπιζω τα παιδια της γερμανιας να γνωρίζουν περισσότερα .... καλη τυχη

              ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

              Comment


                dawid διάβασα το πρόβλημα που έχεις. Ήθελα να ρωτήσω έχεις κάποιο συμβόλαιο, κάποιο χαρτί για να αποδείξεις ότι δούλευες σ' εκείνο το ξενοδοχείο; αυτός σε είχε βάλει να υπογράψεις κάτι; Για να στο πώ απλά αν δεν υπάρχει κάποιο χαρτί με υπογραφές και των δύο σας δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα, αλλά ούτε κι εσύ μπορείς να διεκδικήσεις κάτι και επομένως κακώς του ζητάς τα χρήματα. Εναπόκειται στη διακριτική ευκαίρια του υποτιθέμενου εργοδότη το αν θα σε πληρώσει. Βεβαίως θα είναι ΄΄μαύρα΄΄ αν δεν σε έχει δηλώσει κανονικά μ΄αποτέλεσμα ν' αντιμετώπιζε συνέπειες και ο ίδιος.

                Comment


                  καλημέρα σε όλους τους φίλους του φόρουμ,

                  και εγώ έχω μάθει ότι έχει μεγάλη οικοδομική δραστηριότητα στη Γερμανία.

                  Είμαι αρχιτέκτονας μηχανικός και έχω πολύ καλή εμπειρία σε εργοτάξια.

                  Γνωρίζω ότι στην Γερμανία δουλεύουν διαφορετικά σε σχέση με την Ελλάδα,αλλά

                  πιστεύω ότι θα υπάρχει προσαρμογή.

                  Έχω στο πρόγραμμα να ανέβω στο Ντύσσελντορφ για ένα 5μηνο (γλώσσα κλπ) και

                  παράλληλα να ψάχνω κάτι στο αντικείμενο μου και διάθεση να κάνω οποιαδήποτε

                  δουλειά.

                  Υπάρχει κάποια άποψη στο θέμα εργοτάξιο;

                  Ευχαριστώ και καλή τύχη σε όλους!!!!!!!!!!

                  Comment


                    Originally posted by sportbilly79 View Post
                    dawid διάβασα το πρόβλημα που έχεις. Ήθελα να ρωτήσω έχεις κάποιο συμβόλαιο, κάποιο χαρτί για να αποδείξεις ότι δούλευες σ' εκείνο το ξενοδοχείο;
                    den exo upograpsei tipota! to mono xartio pou exo einai tis misthodosias m. gia to diamerisma opou m edeina na meino den eixame upograpsei tipota!!
                    to thema einai oti autos twra den m dinei lefta gt leei oti tou katastrepsa ena kanape (opou den eixe) oti den t edosa kleidia tou spitiou(opou k t ta afisa) oti ton apeilo oti ean de me plirosei tha ton katageilo (pou apla t eipa oti ean de me plirosei autos tha pao sthn astynomia ..logiko nomizo)
                    kai allla tetoia.......

                    Comment


                      Originally posted by dawid View Post
                      den exo upograpsei tipota! to mono xartio pou exo einai tis misthodosias m. gia to diamerisma opou m edeina na meino den eixame upograpsei tipota!!
                      kai allla tetoia.......
                      epeiseis xexasa na sou po oti mas eixe balei na pame se enan organismo na dilosoume san monimi katoikia mou to diamerisma tou alla xoris na kanoume kapoio sumbolaio oti to noikiazoume, sth pragmatikotita faineai oti mas filoxenouse an k ego plirona 400 euro gia ayto to diamerisma maura.. xoris na m kanei kapoio sumbolaio enoikiasis!

                      Comment


                        Έχω καμιά ελπιδα;

                        Παιδιά καλημέρα!
                        Παρακολουθώ αρκετό καιρό το forum και αυτες τις τελευταιες μερες το σκέφτομαι σοβαρά να το κάνω το βημα.Το μονο που με συγκρατει μεχρι τωρα ειναι οτι δε γνωριζω τη γλωσσα.Ξέρω πολύ βασικά πράγματα κι αυτό γιατι οι γονεις μου ηταν εκει 15 χρόνια.Γνωρίζω πολύ καλα αγγλικα αλλα γερμανικά σχεδον τιποτα.
                        Τα μονα εφοδια που εχω ειναι ενα απολυτηριο ενιαιου λυκειου και ενα ECDL.Πραγματικά,υπάρχει καμια ελπίδα να βρω κάτι εκει;
                        Το καλό είναι ότι εχω γνωστους και μπορω να παω χωρις να αγχωνομαι για το που θα μεινω,αρχικα.
                        Επιπλεον,θα ηθελα να ρωτησω το εξης,αν καποιος γνωριζει: Εχω καρτα ανεργιας ΟΑΕΔ χωρις όμως να παιρνω επιδοτηση.Πηρα μονο μια τριμηνη επιδοτηση τον προηγουμενο χρονο.Ειναι εφικτο να μεταπηδησω στο γερμανικο ΟΑΕΔ και να εχω α) δωρεαν εκπαιδευση της γλωσσας και β) μεσω του ΟΑΕΔ εκει να βρω καποια δουλεια;

                        Ευχαριστώ και sorry αν σας κουρασα

                        Comment


                          Για δωρεάν εκπαίδευση της γλώσσας δεν το ξέρω! Ξέρω μόνο ότι δικαιούσαι αν παίρνεις επιδότηση στην Ελλάδα και τη μεταφέρεςι εκεί για ένα τρίμηνο. Στον ΟΑΕΔ της Γερμανίας (Arbeitsamt ή Job Center) μπορείς να γραφτείς 100% σαν άνεργος και ότι αναζητάς δουλειά (Arbeitssuche). Για την εκμάθηση της γλώσσας μπορείς να γραφτείς σε τμήματα του Δήμου (Volkshochschule) κοστιζουν 600 Ευρώ το εξάμηνο περίπου. Καλό είναι να ξεκινήσεις από Ελλάδα μαθήματα, γιατί εκεί δύσκολα θα τα καταλαβαίνεις. Να μάθεις τα βασικά εδώ και ύστερα συνεχίζεις εκεί.

                          Comment


                            υπαρχει συναδελφος ωδειακος που αναγνωρισε πτυχια ωδειων στην Γερμανια?

                            Comment


                              Κάτσε ρε φίλε γιατί θα με τρελάνεις! Πώς έχεις χαρτί μισθοδοσίας χωρίς να υπάρχει δική σου υπογραφή, σε προσέλαβε μονομερώς δηλαδή; οσον αφορά το σπίτι όπως μου λές αυτός φαίνεται να είναι παράνομος αφού δεν έχετε υπογράψει mietvertrag! Από την άλλη εσύ γιατί δέχτηκες να πληρώνεις ενοίκιο κάθε μήνα μαύρα χωρίς απόδειξη και αδήλωτα; Η γνώμη μου είναι να μην κάνεις τίποτα με αστυνομία κλπ ούτε μπορείς να τον κάνεις τίποτα ούτε κι αυτός μπορεί να σε βλάψει. Φυσικά καμιά επικοινωνία μαζί του. Η συμβουλή μου: Πρόσεχε την επόμενη φορά να κάνεις καθαρές δουλειές και εννοώ συμβόλαιο εργασίας, συμβόλαιο κατοικίας. Τα ΄΄μαύρα΄΄ και ιδίως στη Γερμανία είναι επικίνδυνα και ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται καθ' ότι και μετανάστης. Διευκρίνισέ μου το θέμα με το χαρτί της μισθοδοσίας τι λέει και ποιανού υπογραφές έχει!

                              Comment


                                Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.Οταν λες να ξεκινησω απο εδω να μαθω τα βασικα,ποσο χρονικο διαστημα ειναι αρκετο για να μαθεις τα βασικα;
                                Εχω την εντυπωση οτι εκει ειναι πιο ευκολα να τα μαθεις,εφοσον συναναστρεφεσαι και με γερμανους,αναγκαστικα.

                                Comment

                                Working...
                                X