Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Vasilis135 View Post
    Καλησπέρα κι από εμένα παιδιά!
    Είμαι 26 ετών άνεργος με πτυχίο ΑΣΟΕΕ-Διοίκηση επιχειρήσεων και γνωρίζω Αγγλικά (Proficiency Michigan), Γερμανικά (Β1 Γκαίτε και Β2 Κρατικό).Ενδιαφέρομαι για δουλειά όπως καταλάβατε στη Γερμανία.Υπάρχουν προοπτικές στον κλάδο μου? Αν με δεχτούν εκεί σε κάποια δουλειά θέλει Β2 Γκαίτε από εδώ ή το παίρνω εκεί κατόπιν εξετάσεων?
    Ευχαριστώ!

    Βασίλης
    Για τα πτυχια των γλωσσων , ο,τι ειπε κ ο kosofos. Σε αγγελία εργασίας που βάλαμε απο την εταιρια που εργαζομαι(δημιουργια θρεντ στο patriotaki με αγγελίες εργασιας; ), δεν ειχαν ιδεα για Β1,Β2 κτλπ.

    Εκτος απο Γερμανια, γειτονικες χωρες οπως Αυστρια ή Ελβετια εχεις σκεφτει; Ειδικα για οικονομικα δλδ, ακουω αρκετα την Ελβετια.

    Comment


      Originally posted by i.lag View Post
      Για τα πτυχια των γλωσσων , ο,τι ειπε κ ο kosofos. Σε αγγελία εργασίας που βάλαμε απο την εταιρια που εργαζομαι(δημιουργια θρεντ στο patriotaki με αγγελίες εργασιας; ), δεν ειχαν ιδεα για Β1,Β2 κτλπ.

      Εκτος απο Γερμανια, γειτονικες χωρες οπως Αυστρια ή Ελβετια εχεις σκεφτει; Ειδικα για οικονομικα δλδ, ακουω αρκετα την Ελβετια.
      Φυσικά εάν υπάρχουν προοπτικές γιατί όχι...

      Comment


        euxaristw polu gia thn apanthsh!

        Comment


          Γεια σας και παλι! Θα ηθελα να σας ρωτησω αν κανεις ξερει πληροφοριες σχετικα με τη Βρεμη. Εχει αρκετους Ελληνες? Θα ειναι ευκολο να βρω μια δουλεια?
          Οπως σας εχω πει σπουδασα γερμανικη φιλολογια ομως δεν ξερω σε τι θα μπορουσα να δουλεψω κ τι ευκαιριες υπαρχουν. Υπαρχει καποιο site οπου μπορεις να βαλεις το βιογραφικο σου π.χ. καποιο γραφειο ευρεσης εργασιας η αν υπαρχει καποιο γραφειο εκει που να απευθυνονται οι Ελληνες? Φευγω σε ενα μηνα και δεν θα ηθελα να παω εντελως στα τυφλα. Συγνωμη αν σας κουραζω με τις τοσες ερωτησεις μου!

          Comment


            Γεια σας δεν εκλισα μηνα ακομα που ηρθα στην Κολωνια, αφου εψαξα μονος μου για δουλεια και δεν βρηκα, πηγα σε γραφειο εβρεσεως εργασιας και αμεσως με βρηκε με 10 ευρο την ωρα μικτα, με ξετηναξαν στις ιατρικες εξετασεις επηδι το εργοστασιο εχει να κανει με χημικα, να γνωριζουν οι ενδιαφερομενοι πατριωτες οτι χωρις Γερμανικα τα εργοστασια δεν σε περνουν και να εχεις ανθρωπους που να θελουν να σε βοηθησουν με τα διαφορα χαρτια και νουμερα που ζητανε.

            Comment


              Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο template για βιογραφικό που να χρησιμοποιούν οι Γερμανοί? Να βάλω και φωτογραφία?
              Stellenangebote und Jobs: Stellenanzeigen auf CareerBuilder.de ---> Eπίσης γωρίζει κανείς εάν αυτό το site είναι αξιόπιστο?

              Comment


                Originally posted by Vasilis135 View Post
                Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο template για βιογραφικό που να χρησιμοποιούν οι Γερμανοί? Να βάλω και φωτογραφία?
                Stellenangebote und Jobs: Stellenanzeigen auf CareerBuilder.de ---> Eπίσης γωρίζει κανείς εάν αυτό το site είναι αξιόπιστο?

                Εγω θα σε συμβούλευα να κάνεις το βιογραφικό σου μέσω του EURES (EURES - The European Job Mobility Portal). Αλλά υπάρχει και αυτό στο οποίο συμπληρώνεις τα πεδία και σου βγάζει ένα καλό βιογραφικο (Lebenslauf - Tabellarischer Lebenslauf kostenlos online schreiben und gestalten. Formular - Vorlage). Το site που κάνεις αναφορά είναι το κάτι σαν το κariera στην Ελλάδα. Δουλεύει, τώρα κατα πόσο δεν ξέρω?

                *Και όταν κάνεις αίτηση για μια θέση θέλει και την συνοδευτική επιστολή μαζί πάντα δηλ για πιο λόγο να σε προσλάβουνε!

                Καλή δύναμη!
                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                Comment


                  Ευχαριστώ για τις απαντήσεις kosofos!!!

                  Comment


                    Εχω πελαγώσει...βοήθεια.

                    Καλησπέρα σε όλα τα πατριωτάκια εντός και εκτός συνόρων.Εχω διαβάσει πολλά θέματα εδώ στο φόρουμ και ποστάρω για πρώτη φορά καθώς νοιόθω χαμένος και πελαγωμένος παρόλα αυτα. Οπως πολλοί απο εσάς ετσι και εγώ αποφάσισα να κυνηγίσω την τύχη μου και τα όνειρα μου σε μια ξένη χώρα αφού στην πατρίδα μας δεν μπορώ πλέον να κάνω τίποτα όντας άνεργος και άπραγος (και αρκετά απελπισμένος). Ειλικρινά δεν ξέρω πως ακριβώς να κάνω την αρχή...που να πάω πως να ψάξω κλπ. Σκέφτικα λοιπόν να κάνω μια δοκιμή πηγαίνοντας στην Γερμανία και να γραφτώ σε κάποια σχολή ή πανεπιστήμειο μόνο για να μάθω τη γλώσσα και αν είναι δυνατόν να εξασφαλίσω φθηνή διαμονή στην εστία και να κάνω και κάποιες γνωριμίες για να βρώ δουλίτσα.Δεν έχω πλάνο δεν έχω τίποτα μόνο το σκεπτικό που έγραψα παραπάνω. Είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός με πτυχίο ΤΕΙ 29 χρονών και μηλάω μόνο αγγλικά. Δεν ξέρω αν το πτυχίο ΤΕΙ είναι αναγνωρίσιμο εκτός Ελλάδος, παρόλα αυτά θέλω να φύγω και είμαι αποφασισμένος να φύγω άμεσα τον οκτόβρη περίπου.Ευτυχώς έχω κάποια χρήματα να κάνω μια αρχή και θα είμαι μόνος μου σε αυτό.

                    Ελπίζω να μη σας κούρασα με τις γενικότητες μου. Αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να κάνω μια αρχή μαθαίνοντας γλώσσα,βρίσκοντας δουλειά και σπίτι(εννοώ δινοντάς μου πληροφόριση) μην πάω εντελός χύμα θα το εκτιμούσα πολύ. Ε'ιμαι ανοιχτός και στο ενδεχόμενο να πάω και σε άλλη χώρα όλες οι απόψεις είναι δεκτές.

                    Ευχαριστώ πολύ!

                    Comment


                      φίλε νικόλα... και εγώ ηλεκτρολογος απο τει...
                      αρχικά ηρέμησε μην αγχωνεσαι χαλάρωσε... εδω σαλόνικα λέμε χαλλλαααρραααά

                      ξεκίνα να διαβάζεις το φορουμ να αποκτήσεις εντυπώσεις από τις διάφορες χώρες.. γερμανία...σουηδία..κτλ κτλ κτλ...
                      δες πως ξεκινάν όλοι... οι πληροφορίες είναι ατελείωτες...
                      από την μεριά μου αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι τουλάχιστον στην γερμανία το πτυχίο μας αναγνωρίζεται...αλλά άμα δεν ξέρεις γερμανικά ούτε κατα διάνοια να κάνεις το αντίστοιχο..
                      στην ουσία σου λέω εκ των προτέρων ότι το όνειρό σου μπορεί να γίνει πραγματικότητα..αλλά ....θέλει πείσμα υπομονή επιμονή θάρρος...και να μάθεις σιγά σιγά μια 2η γλώσσα...
                      καλή δύναμη φίλε μου και ελπίζω να βρούμε τον δρόμο μας σύντομα

                      Comment


                        Apo oso gnwrizw gia ilektrologou k mixanologous h Ollandia prosferei polles eukairies k xwris thn gnwsi Ollandikon.Mono ta agglika arkoun.se kalo epipedo fisika oxi ta agglika ths paralias.

                        Comment


                          Originally posted by Panos2080 View Post
                          Apo oso gnwrizw gia ilektrologou k mixanologous h Ollandia prosferei polles eukairies k xwris thn gnwsi Ollandikon.Mono ta agglika arkoun.se kalo epipedo fisika oxi ta agglika ths paralias.
                          ΚΑΛΗΜΕΡΑ

                          ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΣΕ ΜΕΛΕΤΗΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΘΕΣΕΙΣ;;; ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΜΕΛΕΤΕΣ (ΘΕΡΜΑΝΣΗ,ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟ, ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΤΛ)..ΕΧΩ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ ΑΓΓΛΙΑ

                          EAN NAI EXEIΣ ΥΠΟΨΗ ΣΟΥ ΚΑΠΟΙΑ SITES;;;

                          ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

                          Comment


                            ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓEΙΑΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

                            παιδιά καλημέρα .θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με το επίδομα anergeias.to αφεντικό μου σε ένα εστιατόριο που δουλεύω είπε ότι θα με απολύσει,επειδή του στοιχίζω πολλά,αλλα συμφώνησε να με κρατήσει μέχρι να συμπληρώσω χρόνο,γιατί μονο τότε θα δικαιούμαι επίδομα ανεργίας.
                            έχω 2-3 ερωτήσεις .
                            το επίδομα ξεκινάει άμεσος η περιμένεις κάποιο χρονικό διάστημα
                            και δεύτερον άμα σου βρίσκει δουλειά ο arbeitchamt θα είναι πάλι σε εστιατόριο η σε ρωτάνε τις γνώσεις σου και τις δεξιότητες σου και σου βρίσκουν κάτι άλλο ;
                            επίσης εδώ και ένα μηνα παίρνω κάτι λεφτά από το επίδομα ενοικίου wohnengeld το οποιο το υπολογίσανε βάση του μισθού μου και της γυναικας μου ,σε περίπτωση απόλυσης τι γίνεται με αυτό
                            ευχάριστο πολύ προκαταβολικά για τυχόν απαντήσεις

                            Comment


                              Originally posted by zita38 View Post
                              επίσης εδώ και ένα μηνα παίρνω κάτι λεφτά από το επίδομα ενοικίου wohnengeld το οποιο το υπολογίσανε βάση του μισθού μου και της γυναικας μου ,σε περίπτωση απόλυσης τι γίνεται με αυτό
                              ευχάριστο πολύ προκαταβολικά για τυχόν απαντήσεις
                              Γνωρίζει κάποιος τα όρια του εισοδήματος, για να μπορεί κάποιος να πάρει wohnengeld στην Στουτγάρδη;
                              Υπάρχει κάποιο site για να βρω πληροφορίες;

                              Comment


                                Originally posted by nk_christina View Post
                                Γνωρίζει κάποιος τα όρια του εισοδήματος, για να μπορεί κάποιος να πάρει wohnengeld στην Στουτγάρδη;
                                Υπάρχει κάποιο site για να βρω πληροφορίες;
                                Καλησπέρα,
                                ρίξε μια ματιά στο παρακάτω site στον πίνακα. Θα βρείς πόσα χρήματα μπορείς να πάρεις (Haushaltmitglieder=μέλοι της οικογένειας που μένουν στο σπίτι 2,3,4...)

                                BMVBS - Wohngeld-Wohngeld - ein Zuschuss zur Miete oder zur Belastung

                                BMVBS - Wohngeld-Wohngeldtabellen

                                Για την stuttgart δές στο site του δήμου σε ποιο γραφείο πρέπει να πάς ανάλογα με την περιοχή που μένετε.


                                Wohngeld - Stadt Stuttgart

                                Καλή δύναμη!
                                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                                Comment

                                Working...
                                X