Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Φινλανδια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μετανάστευση στη Φινλανδια

    Θα ήθελα να ρωτήσω καθώς δεν έχω διαβάσει κάτι στο φορουμ και γενικά οι πληροφορίες στο ιντερνετ είναι περιορισμένες, αν έχει μεταναστεύσει κανένας στη Φινλανδία ή έχει κάποιον γνωστό του εκεί. Όπως βλέπω πάρα πολλοί Έλληνες προσανατολίζονται στην Σουηδία, ίσως γιατί υπάρχει ήδη μια ισχυρή ελληνική κοινότητα εκεί, όμως γιατί κανένας δεν το ψάχνει για Φινλανδία? Απ'όσα έχω ψάξει και διαβάσει η Φινλανδία δεν έχει τόσους μετανάστες όσους η Σουηδία, έχει γερασμένο πληθυσμό και ανάγκη από εργατικά χέρια, μάλιστα υπάρχει ένα πρόγραμμα το work in western Finland, χρηματοδοτημένο απ'την Ε.Ε. με το οποίο βοηθούνται οι μετανάστες που δεν ξέρουν τη γλώσσα να προσαρμοστούν ομαλά, να βρουν δουλειές και σπίτι και φυσικά να μάθουν τη γλώσσα. Έχω κάνει πάρα πολύ ψάξιμο το τελευταίο διάστημα όμως θα ήθελα την εμπειρία κάποιου που βρίσκεται εκεί, που έχει κάνει αυτό το βήμα (αν υπάρχει φυσικά).

    #2

    Πραγματι Vavylona μονο αυτο το λινκ βρηκα για Φινλανδια, ριξε μια ματια, και ειναι πολυ καλη ιδεα το ποστ που ανοιξες και να μας πεις οτι πληροφοριες ξερεις η μαθαινεις για Φινλανδια, καλως ηρθες στην παρεα μας, και θα χαρουμε να εμπλουτισεις και συ το φορουμ μας με τις γνωσεις σου.
    Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

    Comment


      #3
      Ευχαριστώ Μαρία μου.
      Ελπίζω να βρεθεί κάποιος με περισσότερες πληροφορίες απ'τις δικές μου

      Comment


        #4
        Βαβυλωνα για δες σε αυτο το λινκ Έλληνες στη Φινλανδία
        Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

        Comment


          #5
          μπραβο σου vavylona...νομιζω ειναι καλη επιλογη η φιλανδια.Την εχω σκεφτει και εγω οπως και νορβηγια σουηδια αλλα μαλλον σουηδια καταληγουμε λογω θειου!Σ ευχομαι οτι καλυτερο με την επιλογη σου!

          Comment


            #6
            Geia sou Vavylona, eimai kai egw enas ellinas pou efyga apo thn patrida kai irtha sthn finlandia gia douleia. Edw to kratos se boithaei se diafora pragmata, opws dwrean ekmathisi glwssas. To megalytero pososto tou plithismou kathws kai oi dimosies yphresies milane kai diathetoun entypa sta agglika opote i ekmathisi ths finlandikhs den prepei na einai h prwth proteraiothta. Edw, oi eksidikeymenoi ergates einai aytoi pou zoun kala se sxesh me tous anidikeytous dioti pernoun kalyterous misthous. H zwh einai akrivh se genikes grammes kai h forologia einai poly ypsilh. H symboulh mou einai na brei kapoios douleia prwta edw kai meta na erthei(h na exei kapoio kombodema sthn akrh). Zoun kai ergazontai peri tous 300 -500 ellines, exei pollous tourkous kai iranous. Ean exeis kapoies sigekrimenes erwthsheis kai mporw na boithisw, eyxaristws na to kanw.
            Sygnwmh gia ta greeklish alla den vriskomai sthn patrida.

            Comment


              #7
              Ευχαριστώ Δήμο, χρήσιμες πληροφορίες. εσύ πήγες χωρίς να έχεις δουλειά και βρήκες εκεί? χωρίς να ξέρεις την γλώσσα? έχω στείλει αρκετά βιογραφικά όμως όλοι θέλουνε γλώσσα. Οπότε σκεφτόμαστε και το ενδεχόμενο να πάμε έτσι χωρίς δουλειά να μάθουμε λίγα βασικά φινλανδικά σε ένα δυο μήνες και μετά να βρούμε δουλειά. Απ'τη δικιά σου εμπειρία μιας και ήδη βρίσκεσαι εκεί το βρίσκεις κατορθωτό να πιάσεις δουλειά χωρίς να ξέρεις φινλανδικά? υπάρχουν δουλειές? εσύ πώς τα κατάφερες?
              (συγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις αλλά είσαι ο πρώτος Έλληνας που βρήκα που βρίσκεται Φινλανδία)

              Comment


                #8
                Den peirazei gia tis erwthseis.. Emena mou proteinan douleia edw kai irtha sisthmenos. ta finlandika mou einai nipiakou epipedou(geia sou, kalimera, arithmous k.l.p. tipota diladi). Gnwrizw toulaxiston 6 atoma pou einai panw apo 5 xronia edw kai den milane leksi apo finlandika. Ta biografika pou stelneis einai gia eksidikeymenes douleies(p.x mixanikoi, customer support k.l.p)? Giati ean einai p.x. gia supermarket tote nai tha prepei na milas finlandika afou sinanastrefesai me finlandous kathe mera. Douleies yparxoun alla opws proanaferes prepei na ksereis thn glwssa gia na exeis perissoteres pithanothtes na breis mia douleia. Den einai apithano na vreis douleia pou de xreiazetai na milas finlandika alla tha prepei na to psakseis poli. Oi dyo mines gia ekmathisi ths glwssas mou fainontai ligoi na sou pw thn alitheia. Exei diafora programmata to kratos gia ekmathisi glwssas. Exw akousei xwris na eimai 100% sigouros oti yparxoun programmata ta opoia se plirwnei to kratos gia ena xrono gia na matheis finlandika. Alla se genikes grammes i ekmathisi finlandikwn einai dwrean.

                Comment


                  #9
                  Kiitos Dimo! Ta cv που στελνω ειναι για θεσεις νοσηλευτη για τον αντρα μου και για μηχανικο, εργολαβο για τον πατερα μου. Απ'όσο ξέρω έχουν έλλειψη από νοσηλευτές όμως πρέπει να γνωρίζεις την γλώσσα.
                  Γι'αυτό το πρόγραμμα εκμάθησης Φινλανδικών που πληρώνεσαι το ξανάκουσα όμως δεν βρήκα καμμιά πληροφορία στο Ιντερνετ όσο και να έψαξα. Φυσικά και δεν μας πειράζει να δουλέψουμε σε άλλες δουλειές μέχρι να μάθουμε τη γλώσσα και να δουλέψουμε στο αντικείμενο μας όμως κι αυτό είναι δύσκολο αν δεν είσαι εκεί.
                  Οι μισθοί είναι καλοί? Εσύ είσαι ευχαριστημένος? Δηλαδή είναι μια χώρα που θα έχεις καλή ζωή, θα περνάς άνετα με τα λεφτά και θα ζεις ωραία (σε σχέση με το κρύο, το σκοτάδι και τον γενικότερο τρόπο ζωής) Δηλαδή να επιμείνουμε για τη Φινλανδία ή να το ψάξουμε για αλλού?

                  Comment


                    #10
                    ole hyvä Vavylona.
                    Koita oi misthoi einai arketa kaloi alla i kapoia pragmata einai akriva. Ta enoikia gia paradeigma gia ena aksioprepes spiti(60-90 tetragwnika) kostizoun apo 700-1500 ton mina(i thermansi 24 wres kai to zesto nero einai mesa sthn timh ayth pou sou lew). To super market einai sxetika fthino, fthinotero apo ta ellinika dedomena, opws kai rouxa briskeis fthina. Ean kaneis aplh zwh tote tha pernate aneta. Edw kostizei poly to service dld. estiatoria(100 eurw gia ena geyma dyo atomwn xwris akriva krasia), kommothria(25-30 eurw gia andriko kourema) k.l.p.
                    Egw eimai eyxaristhmenos me ton tropo zwhs, to periballon ergasias, ta xrhmata pou pernw, mou aresei h fysh kai oi drasthriothtes pou borw eykola na kanw edw.
                    Genika oi polites sevontai to kratos, opws kai to kratos sebetai tous polites. Telos pantwn sthn dikh sou periptwsh h ektimisi mou einai h ekshs.
                    Estw oti douleuoun 2 atoma apo ta 3 kai exoun eisodhma to ligotero 1700(stin kseftila) o kathenas simainei 3400 ton mina. As poume oti briskeis ena triari 85-90 tetragwnika ligo eksw apo to helsinki pou kostizei 1000(tha breis ena kalo spiti me tosa xrhmata). Kathe evdomada ypologizw maximum 150 eyro sto supermarket gia trofima (3 atoma). opote 3400-1000-600= 1800 eurw gia na zeite. den einai asxhma. Alla ola ayta me ypothesh oti tha pernoun 1700 eurw, ligo panw apo ton vasiko.
                    Genika otan milas gia misthous edw sthn finlandia oloi sou milane gia gross salary(prin tous forous). Opote exe to ston nou sou.

                    H gnwmh mou einai pws ean de se endiaferei kai toso to kryo(-15 ews -25 bathmous gia treis mhnes ton xeimwna(Ianouario,Februario,Martio)) (to kalokairi (12 ews maximum 25 me 30 vathmous)) einai poly wraia edw gia na zeis kai na megalwneis oikogeneia.

                    Egw eimai me thn gynaika mou edw h opoia de milaei kala agglika alla skeftomaste na meinoume edw gia arketa xronia.

                    Apo thn meria mou, tha sou pw kapoia yper kai kapoia kata:

                    Yper:
                    Eimai xaroumenos kai ksekourastos me thn douleia mou meta apo polla xronia ergasias sthn ellada.
                    Exei apisteyth fysikh omorfia einai san na zeis se paramythi me ta spitakia tis limnes k.l.p..
                    Exei tromera merh gia perpathma.
                    Kalos misthos.
                    Asfaleia (paidakia 8-10 xronwn pane mona tous sto sxoleio).
                    To kratos se sevetai kai merimnei gia sena.
                    Kai alla polla..

                    Kata:
                    Akriva enoikia.
                    Glwssa.
                    Kryo.
                    3 mhnes ton xeimona pou einai arketa dyskoloi.

                    Comment


                      #11
                      Πολύ βοηθητικός Δήμο να'σαι καλά!
                      Ενθαρρυντικά μου ακούγονται αυτά που μου λες, σίγουρα καλύτερα απο εδώ θα είμαστε. Τουλάχιστον το καλοκαίρι Θα ξεκινήσουμε μαθήματα μέσω ίντερνετ και θα το ψάξω γι αυτό το πρόγραμμα που μαθαίνεις Φινλανδικά και πληρώνεσαι να δω αν βρω κάτι.

                      Comment


                        #12
                        Σύνδεσμος Ελλήνων Φινλανδίας - Χρήσιμες πληροφορίες
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          #13
                          Και στο σύνδεσμο Ελλήνων Φινλανδίας έχει χρήσιμες πληροφορίες αλλά κυρίως link. Δεν έχει αληθινές εμπειρίες, ιστορίες ή συμβουλές. Μου είπε ένας γνωστός προχτές ότι βρήκε έναν παλιό συμμαθητή του που ζει πάρα πολλά χρόνια στη Φινλανδία και του είπε ότι και εκεί χειροτέρεψαν τα πράγματα, ότι η κρίση είναι παγκόσμια και να μην πάμε γιατί είναι πολύ δύσκολο να βρεις δουλειά τώρα. ??? δεν ξέρω τί να πιστέψω. Διάβασα τόσα στο πατριωτάκι για τους παλιούς Έλληνες μετανάστες που αντί να βοηθούν χειροτερεύουν την κατάσταση οπότε είμαι επιφυλακτική. Δεν ξέρω τί να πιστέψω. Ίσως και να χει δίκαιο.
                          Γνώρισα ένα ζευγάρι πριν λίγες μέρες, Φινλανδή μετανάστρια στη Σουηδία (γεννημένη και μεγαλωμένη εκεί) και Κύπριος μετανάστης της Σουηδίας (κι αυτός γεννημένος και μεγαλωμένος εκεί) που μου είπαν ότι δεν έχουν καταλάβει κρίση ούτε στη Σουηδία ούτε στη Φινλανδία και ότι είναι καλά τα πράγματα ακόμα. Όποιος έχει ακούσει κάτι άλλο ας το γράψει...

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by Vavylona View Post
                            Και στο σύνδεσμο Ελλήνων Φινλανδίας έχει χρήσιμες πληροφορίες αλλά κυρίως link. Δεν έχει αληθινές εμπειρίες, ιστορίες ή συμβουλές. Μου είπε ένας γνωστός προχτές ότι βρήκε έναν παλιό συμμαθητή του που ζει πάρα πολλά χρόνια στη Φινλανδία και του είπε ότι και εκεί χειροτέρεψαν τα πράγματα, ότι η κρίση είναι παγκόσμια και να μην πάμε γιατί είναι πολύ δύσκολο να βρεις δουλειά τώρα. ??? δεν ξέρω τί να πιστέψω. Διάβασα τόσα στο πατριωτάκι για τους παλιούς Έλληνες μετανάστες που αντί να βοηθούν χειροτερεύουν την κατάσταση οπότε είμαι επιφυλακτική. Δεν ξέρω τί να πιστέψω. Ίσως και να χει δίκαιο.
                            Γνώρισα ένα ζευγάρι πριν λίγες μέρες, Φινλανδή μετανάστρια στη Σουηδία (γεννημένη και μεγαλωμένη εκεί) και Κύπριος μετανάστης της Σουηδίας (κι αυτός γεννημένος και μεγαλωμένος εκεί) που μου είπαν ότι δεν έχουν καταλάβει κρίση ούτε στη Σουηδία ούτε στη Φινλανδία και ότι είναι καλά τα πράγματα ακόμα. Όποιος έχει ακούσει κάτι άλλο ας το γράψει...
                            Γεια σου Vavylona !!

                            Σίγουρα τα πράγματα πρέπει να ήταν πολύ καλύτερα πριν κάποια χρόνια.
                            Ισως οι παλαιότεροι μετανάστες είναι πιο συγκρατημένοι γιατί συγκρίνουν το παρελθόν της χώρας που βρίσκονται με το παρών !!
                            Ενώ εμείς οι νέοι μετανάστες συγκρίνουμε το παρών της χώρας που μεταναστεύσαμε , με την ελλάδα. Όπου φυσικά τότε δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης ...
                            Εχω ακούσει απο παλαιότερους μετανάστες έλληνες αλλά και από άλλες χώρες ότι παλαιότερα οι παροχές ήταν περισσότερες. Δούλευαν μου λένε 4 ώρες και πληρωνόντουσαν για 8 ώρες. Από τότε έχουν γίνει αρκετές περικοπές και μειώσεις παντού. Ήταν και ο πρωθυπουργός Ούλωφ Πάλμε ο οποίος ήταν φοβερός και ζηλεύω αυτούς που έζησαν την πρωθυπουργία του !!

                            Απλώς πιστεύω ότι οι άνθρωποι προσέχουν για να έχουν !!! Θεωρώ ότι καλά κάνουν !!

                            Κατά τα άλλα πιστεύω ότι αυτό το κακό που έχει συμβεί στην ελλάδα δεν πρόκειται να συμβεί πουθενά στον βορρά τουλάχιστον αλλά και στην γερμανία .
                            Και μόνο με τον φόρο που πληρώνουμε 30% στο κράτος το οποίο μας το κρατάνε απο τον μισθό μας κάθε μήνα φτάνει !!
                            Και το κυριότερο είναι ότι τα λεφτά αυτά το σουηδικό κράτος τα επιστρέφει πίσω στους πολίτες με διάφορες παροχές που τις βλέπεις μπροστά σου .
                            Δεν πάνε στις τσέπες μερικών ....όπως συνηθίζεται στην χώρα μας !!
                            Αυτά για σουηδία όπου και ζώ !

                            Βέβαια κανείς δεν ξέρει τι μας επιφυλάσσει το μέλλον παγκοσμίως ....
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              #15
                              Πάρα πολλές πληροφορίες για την Φιλανδία θα βρεις στο finlandforum. Όταν ετοιμαζόμουν να πάω εγώ εκεί το είχα βρεί εξαιρετικά χρήσιμο.

                              Comment

                              Working...
                              X