Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σαν σήμερα 1 χρόνος Γερμανία. Η δική μου εμπειρία..

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Όσο και αν ακουστει περιεργο στην πατριδα μου, που τοσο πολυ αγαπαω για τις ομορφιες της αλλα ταυτοχρονα τοσο πολυ την απεχθανομαι για το συστημα της και το τροπο λειτουργια της. Σχεδον παντα σε οτι κι αν κανεις εχεις ενα αγχος και μια συνεχομενη πιεση που σε συντροφευει, ειτε δουλευεις ειτε κανεις μια βολτα ειτε προσπαθεις απλα να επιβιωσεις σε ενα προβληματικο συστημα, παντα μα παντα εχεις αυτο το αγχος μεσα σου και αυτη την πιεση Ε! Αυτο μ'αρεσει εδω που ηρθα, αυτο το αγχος και η πιεση απλα δεν υπαρχουν, ειχα βαρεθει στην Ελλαδα να προβληματιζομαι σε πραγματα και καταστασεις που εδω που ηρθα θεωρουνται ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ, ειμαι ενα χρονο εδω και συνεχεια εκπλησσομαι θετικα και ξερεις τι λεω συνεχεια μεσα μου? Παλι? Και αυτο το σκεφτηκε ο γερμανος? Ενω στην πατριδα μου συνεχεια ημουν με την απορια, αφου αυτο το βλεπουμε οτι ειναι λαθος γιατι δεν κανουμε ολοι απο την σκοπια μας κατι να το αλλαξουμε?
    Σε μια παράγραφο περικλείεις το νόημα της ανάγκης που ένιωσα κι εγώ να φύγω μακριά από μια Ελλάδα που με πλήγωσε και με πληγώνει....

    Γιατι δεν ειναι η οικονομικη αναγκη (μονο). Ειναι η διψα του σεβασμου για την εργασια σου, η ανταμοιβη της, και η εδραιωση μιας θεσης σε εναν αρμονικο κοινωνικο ιστο οπου η πολιτεια σε σεβεται και φροντιζει οι φοροι που πληρωνεις να εχουν αντικρυσμα.

    Φιλε νικο κι εγω εκπλησσομαι ευχαριστα στον πρωτο μου καιρο εδω στην γερμανια. Οχι πως δεν το περιμενα να ειναι οργανωμενα τα πραγματα αλλα οπως και να το κανουμε αμα εχεις συνηθισει αλλιως () το σωστο σου φαινεται πλεον περιεργο!

    Οχι μονο trailer θα βγαλεις, θα σου κανουμε και αφισες στο photoshop με τα προσεχως του νεου επισοδειου!

    Comment


      #77
      Νίκο μπράβο και συγχαρητήρια για όλα όσα έχεις γράψει κι ειδικά που δεν ενέδωσες σ' αυτά που σου πρότεινε ο τυροπιτάς. Σωστά αυτά που γράφεις για το γραφείο επινοικίασης εργαζομένων. Μάλιστα τον εργοδότη τον ψιλοτσούζει που θα πληρώσει αρκετούτσικα για έναν εργαζόμενο από γραφείο, αλλά θα προσφύγει στον γραφείο αυτό για να καλύψει τρύπες από τυχόν άδειες εργαζομένων ή παροδική/περιοδική αύξηση φόρτου εργασίας. Όσο για τον εργαζόμενο και την αμοιβή του από το γραφείο, αυτή καθορίζεται μέσα από τις συμβάσεις, τις λεγόμενες ταρίφες. Καλή δύναμη για τη συνέχεια σε σένα και την οικογένειά σου!

      Comment


        #78
        Originally posted by nikospp View Post
        Ακριβως την επομενη μερα την Πεμπτη δηλ. ενα απο τα τηλεφωνηματα που δεχτηκα ηταν απο μια εταιρεια που δανειζουν προσωπικο.
        Δηλαδη: (κανεις συμβολαιο μαζι τους ,συμφωνειτε ποσα χρηματα θα παιρνεις την ωρα και αυτοι σε στελνουν συνηθως σε καποιο εργοστασιο. Εσυ εχεις να κανεις μονο με την εταιρεια που εχεις κανει αρχικα συμβολαιο. Τωρα μπορει να μεινεις για οσο θα εχεις συμβολαιο στο ιδιο εργοστασιο που σε εχουν στειλει η μπορει να αλλαξεις ενδιαμεσα......................................... .........
        Μπράβο Νίκο... συνέχισε έτσι...
        Μπορεί να απογοητευτείς αν αποτύχεις, αλλά είσαι χαμένος αν δεν προσπαθήσεις.
        ~Beverly Sills~ | (Αμερικανίδα υψίφωνος) | γ. 1929

        Comment


          #79
          Originally posted by archer100 View Post
          ακριβώς αυτό!

          μεταναστεύουμε ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ και όχι για εμάς

          εμείς πιθανό να δεινοπαθήσουμε μέχρι να στρώσει η ζωή μας (αν στρώσει)

          αλλά σίγουρα τα παιδιά θα έχουν μια καλύτερη ζωή και όχι την άθλια ζωή που κάνουν κάτω η οποία ξεκινάει από την ημέρα συμπλήρωσης του Μηχανογραφικού Δελτίου στις Πανελλήνιες και δεν τελειώνει ποτέ...
          Σωστός
          Μπορεί να απογοητευτείς αν αποτύχεις, αλλά είσαι χαμένος αν δεν προσπαθήσεις.
          ~Beverly Sills~ | (Αμερικανίδα υψίφωνος) | γ. 1929

          Comment


            #80
            αλλο να σκεφτεσαι να μεταναστευσεις, αλλο να συζητας να μεταναστευσεις και ΑΛΛΟ να το κανεις....Μπορει την φυγή σου να την σχεδιαζεις για καιρο μπορει και για χρονια μπορει να μην εχεις αλλη επιλογη και να ειναι μονοδρομος, οπως και να εχει το να το παρεις αποφαση να μεταναστευσεις ειναι μια πολυ μα πολυ μεγαλη αποφαση

            nikospp ποσα μηνυματα και ποσο το ιδιο αισθανομαστε ολοι που φυγαμε απο την χωρα μας!!! και ποσο καποιοι κοιτανε να σε κανουν να αισθανθεις λαθος για την αποφαση σου, να σκεφτεις και να αναρωτηθεις μηπως ειναι καταστροφη αυτο που κανω???
            οταν ομως εχεις παιδια, οφειλεις στα παιδια σου και εχεις υποχρεωση να κοιταξεις πως θα μπορεσεις να τους προσφερεις ενα καλυτερο μελλον, τουλαχιστον καποια στιγμη που μπορουν να σου πουν τι εκανες για εμας να τους απαντησεις οτι σας φυγαδευσα απο μια χωρα που πεθαινει!!!

            Comment


              #81
              Πολυ χαιρομαι να διαβαζω ιστοριες αλλων, και ποσο μαλιστα την δικια σου που ειναι τοσο ωραια και λεπτομερης η αφηγηση.

              Αυτοι οι μισθοι που ανεφερες ειναι με τους φορους να υποθεσω?

              Μηπως εχεις κρατησει καποιο site για αυτες τις εταιριες ενοικιασης προσωπικου? Αν ναι, στειλε μου αν μπορεις μηνυμα (για να μεινει καθαρο το θεμα της ιστοριας σου).
              You Can Have Whatever You Like...

              Comment


                #82
                Originally posted by archer100 View Post
                μεταναστεύουμε ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ και όχι για εμάς
                όταν ρωτάω τον πατέρα μου πως και άφησε μαγαζί δικό του στην αυστραλία, στην εποχή που έβγαζε τα περισσότερα χρήματα από ποτέ, για να πάμε οικογενειακώς στην ελλάδα γύρω στο 1980, μου λέει αυτό ακριβώς : "για εσάς φύγαμε, για να έχετε καλύτερο μέλλον στην ελλάδα..." !!
                που να ήξερε ο καημένος...

                Comment


                  #83
                  Originally posted by archer100 View Post
                  ....η οποία ξεκινάει από την ημέρα συμπλήρωσης του Μηχανογραφικού Δελτίου στις Πανελλήνιες και δεν τελειώνει ποτέ...
                  Οπως το πες archer100, και οχι μονο για τον ανερχομενο φοιτητη αλλα για ολη την οικογενεια, και αν εχουν οι γονεις την οικονομικη δυνατοτητα να σε στειλουν να πας να σπουδασεις...σκεψου οτι στα χρονια τα δικα μου πριν 13 χρονια περιπου ηθελα να σπουδασω αλλα κανοντας υπολογισμο των χρηματων που χρειαζοταν για εκει που ειχα περασει ηταν απλα απογορευτικο για εμενα και τοτε ηταν και οι καλες εποχες που λεμε, ποσο μαλλον τωρα που οι μισθοι πεφτουν...

                  Comment


                    #84
                    Originally posted by gbarak View Post
                    Γιατι δεν ειναι η οικονομικη αναγκη (μονο). Ειναι η διψα του σεβασμου για την εργασια σου, η ανταμοιβη της, και η εδραιωση μιας θεσης σε εναν αρμονικο κοινωνικο ιστο οπου η πολιτεια σε σεβεται και φροντιζει οι φοροι που πληρωνεις να εχουν αντικρυσμα.

                    Φιλε νικο κι εγω εκπλησσομαι ευχαριστα στον πρωτο μου καιρο εδω στην γερμανια. Οχι πως δεν το περιμενα να ειναι οργανωμενα τα πραγματα αλλα οπως και να το κανουμε αμα εχεις συνηθισει αλλιως () το σωστο σου φαινεται πλεον περιεργο!
                    gbarak σωστος! και κατι που ξεχασα να γραψω, εμενα μου εχουν κανει εντυπωση ολα αυτα που βλεπω εδω αλλα ακομα μεγαλυτερη εντυπωση μου κανει η χρονολογια που εχουν φτιαχτει ολα αυτα...και οταν λεω οτι ειναι 100 χρονια μπροστα οχι μονο τωρα αλλα απο παντα...

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by Blacktulip View Post
                      οταν ομως εχεις παιδια, οφειλεις στα παιδια σου και εχεις υποχρεωση να κοιταξεις πως θα μπορεσεις να τους προσφερεις ενα καλυτερο μελλον, τουλαχιστον καποια στιγμη που μπορουν να σου πουν τι εκανες για εμας να τους απαντησεις οτι σας φυγαδευσα απο μια χωρα που πεθαινει!!!
                      ακριβως!!!!!!!!!!

                      Comment


                        #86
                        Originally posted by Tallos View Post
                        Μάλιστα τον εργοδότη τον ψιλοτσούζει που θα πληρώσει αρκετούτσικα για έναν εργαζόμενο από γραφείο, αλλά θα προσφύγει στον γραφείο αυτό για να καλύψει τρύπες από τυχόν άδειες εργαζομένων ή παροδική/περιοδική αύξηση φόρτου εργασίας. Όσο για τον εργαζόμενο και την αμοιβή του από το γραφείο, αυτή καθορίζεται μέσα από τις συμβάσεις, τις λεγόμενες ταρίφες.
                        Tallos ευχαριστω!! Αν δεν κανω λαθος μεχρι και περυσι υπηρχαν γραφεια επινοικιασης που εδιναν και 6 ευρω την ωρα στον εργαζομενο ,απο αρχες του 20013 εχει υπογραφει οτι το μινιμουμ του ωρομισθιου θα ειναι 8,50. και γενικοτερα απο αρχες του 13 εχω δει οτι δινουν ολα αυτα τα γραφεια λιγο περισσοτερα χρηματα σε σχεση με παλαιοτερα. καποιο απο τα παιδια εδω που ειναι πολυ πιο ενημερωμενα θα μπορουσαν να το επιβεβαιωσουν αυτο.

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by Diamond Spy View Post
                          Αυτοι οι μισθοι που ανεφερες ειναι με τους φορους να υποθεσω?

                          Μηπως εχεις κρατησει καποιο site για αυτες τις εταιριες ενοικιασης προσωπικου? Αν ναι, στειλε μου αν μπορεις μηνυμα (για να μεινει καθαρο το θεμα της ιστοριας σου).
                          Diamond Spy ευχαριστω!!! Οι μισθοι που γραφω παντα ειναι μεικτα γιατι το καθαρο ποσο εξαρταται απο την οικογενειακη κατασταση του καθενος. Μεσα απο το site του Γερμανικου οαεδ οι δουλειες που σου εμφανιζει ουτως η αλλιως πολλες ειναι απο αυτα τα γραφεια επινοικιασης. μετα μεσα στον οδηγο προσανατολισμου που θα βρεις πανω πανω, εκει που γραφουν για εργασια, εχει και καποιες μηχανες αναζητησης, εμενα προσωπικα με βολεψαν πολυ γιατι βαζει και σε ποια ακτινα απο την πολη που εισαι να σου εμφανισει αποτελεσματα ,αυτο οσων αφορα για τα εργοστασια και τις επιχειρησεις που ζητανε τωρα αμεσα κοσμο. Παρολα αυτα θα σου στειλω πμ και καπoια γραφεια που δραστηριοποιουνται εδω κοντα που μενω εγω ειμαι 50 χιλμ δεξια απο κολωνια κοντα στη πολη siegen

                          Comment


                            #88
                            Μια φετινή καμπάνια του σοσιαλδημοκρατικού κόμμα (SPD), τώρα στης προσεχής εκλογές, είναι ο καθορισμός του κατώτερου μισθού σε όλη την αγορά εργασίας, ασχέτως εάν αυτά είναι τα γραφεία επινοίκιασης η ο μόνιμος εργάτης με σύμβαση εργασίας απευθείας με τον εργοδότη.
                            Τα “αξιόπιστα” (....) γραφεία επινοίκιασης όμως, που είναι μέλος στα σωματεία τον συνδικάτων και νομικά δεσμευμένη στης ταρίφες, οργανώθηκαν εδώ και χρόνια από μόνη τους. Αυτό που θέλει να προσέχουμε εμείς, είναι να γνωρίζουμε πια είναι μέλη της εθνικής ένωσης BZA η και IGZ.
                            Αυτά θα τα βρείτε πχ. και εδώ Γραφεία εύρεσης εργασίας προσωρινής απασχόλησης ανά περιοχή
                            Η θα προσέχετε στης αγγελίες / ταμπέλες γιατί συνήθως το αναφέρουν.


                            Εδώ θα βρείτε την συχνότητα χρήσης και ποιότητας στις καλύτερες πύλες αναζήτησης εργασίας
                            Σε πολλές από αυτές της πύλες, ίσως μάλλον και όλες, μπορούμε να αποθηκεύσουμε τα κριτήρια αναζήτησης δλδ. κλάδος και είδους εργασίας, πόλη, απόσταση κλπ. και να σταλθούν τα αποτελέσματα με E-mail. Με λίγα λόγια δεν χρειάζεται μετά να ψάχνεται χρονοβόρα και επανειλημμένα αν υπάρχουν κάποιες καινούργιες αγγελίες γιατί θα έρχονται αυτομάτως μέσω E-Mail!

                            Comment


                              #89
                              Tallos ευχαριστω!! Αν δεν κανω λαθος μεχρι και περυσι υπηρχαν γραφεια επινοικιασης που εδιναν και 6 ευρω την ωρα στον εργαζομενο ,απο αρχες του 20013 εχει υπογραφει οτι το μινιμουμ του ωρομισθιου θα ειναι 8,50. και γενικοτερα απο αρχες του 13 εχω δει οτι δινουν ολα αυτα τα γραφεια λιγο περισσοτερα χρηματα σε σχεση με παλαιοτερα. καποιο απο τα παιδια εδω που ειναι πολυ πιο ενημερωμενα θα μπορουσαν να το επιβεβαιωσουν αυτο.
                              Τα χρηματα αυτα ειναι μεικτα η καθαρα?Στα 8.50 ευρω/ωρα πχ μεικτά,τα καθαρα ποσο βγαινουν περιπου?

                              Comment


                                #90
                                Η μερα ηταν Δευτερα και ναι μεν ειχα βγαλει εισιτηριο επιστροφης αλλα μεσα μου κατι μου ελεγε πως πισω δεν θα ξαναγυρνουσα, τα ραντεβου που ειχα ηταν για Tριτη και Πεμπτη, και αφου δεν ειχα κατι χειροπιαστο ακομα στα χερια μου δεν μπορουσα να σταματησω την προσπαθεια μου στην ανευρεση εργασιας, απο ε-μαιλ ειχα στειλει σχεδον σε ολους που ηταν εδω τριγυρω και το μονο που μου ειχε μεινει ειναι να κανω βολτα στο κεντρο του χωριου που εμενα αλλα και στα γειτονικα, και να ψαξω πορτα πορτα σε καποιο καφε η σε καποιο εστιατοριο. Αφου εβγαλα και μια λιστα με ολα τα ελληνικα εστιατορια που εχουν εδω οι περιοχες ντυνομαι παιρνω το βαλιτσακι μου και βουρ να παω να ζητησω δουλεια.
                                Τα πιο κοντινα μου ηταν καποια εστιατορια και καφετεριες της περιοχης που ημουν οποτε και πηγα. Οι ανθρωποι οπως παντα ηταν ευγενικοι, δεν θελαν καποιο ατομο μου το ειπαν, οποτε και συνεχισα την αναζητηση μου, ετσι σκεφτομαι για να μην χανω τον καιρο μου ας κανω και μια βολτα πρωτα απο τα ελληνικα εστιατορια και μετα αν δεν βρεθει κατι συνεχιζω και στα υπολοιπα. Να σου πω την αληθεια για τα ελληνικα εστιατορια εχω διαβασει παρα μα παρα πολλα μεσα στο φορουμ το μεγαλυτερο ποσοστο ειναι αρνητικα σχολια, βεβαια αυτο δεν σημαινει σε καμια περιπτωση οτι ολα τα ελληνικα εστιατορια και αυτοι που τα εχουν ειναι ιδιοι, τουλαχιστον ετσι θελω να πιστευω, απο την αλλη κατι που μας εχει στεναχωρησει εχουμε μεγαλυτερη επιθυμια να το πουμε (διατιμπανισουμε) απο κατι που ειναι ευχαριστο οποτε λογικο ειναι να βρισκουμε τις κακες ''περιπτωσεις'' πιο ευκολα και πιο συχνα. Εγω παντως αμα πεσω εδω στα ξενα σε ελληνα εργοδοτη και ειναι καλος θα βγω και θα το φωναξω.
                                Διαβαζοντας λοιπον απο Ελλαδα ολα αυτα που γραφονται για τα ελληνικα εστιατορια ειχα την εντυπωση οτι θα δω τιποτα μαγαζια, χμ...πως να το πω τωρα, ας πουμε δευτερο-τριτης κατηγοριας, οχι καπου κεντρικα ,(να μην μας βλεπουν και τι κανουμε) με οχι και τοσο καλο φαγητο, εγκαταστασεις εξισου οχι καλες κτλ
                                λαθος! Και ομως λαθος, τουλαχιστον τα μαγαζια που υπαρχουν εδω στις γυρω περιοχες ειναι καλα μαγαζια τα περισσοτερα απο αυτα, κυριλε μπορω να πω με καινουργιες εγκαταστασεις και ωραια διακοσμηση, λιγο τσιμπημενα στις τιμες τους βεβαια αλλα γευστικα τα φαγητα τους ειναι πολυ νοστιμα, γι'αυτο αλλωστε και συνηθως στα περισσοτερα πρεπει να κανεις κρατηση απο μερες πιο πριν,
                                Α! και μην ξεχασω οτι και η εξυπηρετηση τους ειναι πολυ καλη. Ολα αυτα αν πας σαν πελατης βεβαια...

                                Ειχε σχεδον μεσημεριασει και ηταν και η καταλληλη ωρα να παω στα ελληνικα εστιατορια γιατι τα περισσοτερα τις πρωινες ωρες ειναι κλειστα, το πρωτο μαγαζι που πηγα ηταν για προχειρο φαγητο, μπηκα κουβεντιασαμε με τον ανθρωπο μου ειπε οτι δεν χρειαζεται καποιο ατομο παρ'ολα αυτα του αφησα και ενα βιογραφικο με τα στοιχεια μου, (μετα απο κανα διμηνο περιπου με πηρε τηλεφωνο και μου ειπε αν θελω να πηγαινω καθε βραδυ για καθαριοτητα για καμμια ωριτσα περιπου να βγαζω καποια χρηματα εχτρα (εννοειται μαυρα) θα μου εδινε 8 ευρω την φορα. Τον ευχαριστησα πραγματικα, και μονο που με θυμηθηκε αλλα δεν...)
                                Το επομενο εστιατοριο που πηγα ειχα και την τυχη να γνωρισω τον κυρ.Πονηριδη!!! Το εστιατοριο αυτο ειναι σε κεντρικο δρομο και μαλιστα απο τα ακριβα της περιοχης, εχει παρα πολυ ομορφη διακοσμηση και φαινεται οτι εχει ανακαινιστει προσφατα (ωχ κι αυτος στριμωγμενος θα ειναι σκεφτηκα) αφου μπηκα μεσα εκανα το λαθος και μιλησα ελληνικα σε μια κοπελιτσα που ηταν για τις παραγγελιες πιστευωντας οτι θα δουλευουν μονο ελληνες εκει, αφου με κοιταξε σαν εξωγηινο της ζητησα συγνωμη και την ρωτησα που ειναι το αφεντικο της, μου ειπε οτι θα τον φωναξει, εκατσα παρηγγειλα ενα καφε μιας και περα απο εστιατοριο ειναι καφε-μπαρ και χρησιμοποιειται και σε εκδηλωσεις,
                                Το μαγαζι ειναι παρα πολυ μεγαλο και παρολα αυτα ειχε παρα πολυ κοσμο, καλο για μενα σκεφτηκα, μετα απο λιγη ωρα ερχετε και ο κυρ. Πονηριδης αφου συστηθηκαμε εκατσε στο τραπεζι μου, και πιασαμε συζητηση για εμενα κυριως, του ειπα οτι ψαχνω για δουλεια και αυτος δεν μου εδωσε καποια αρνητικη απαντηση συνεχισε με ενδιαφερον να ρωταει για μενα οποτε σκεφτηκα οτι ειμαστε σε καλο δρομο, ηταν πολυ ευγενικος και φιλικος θα μπορουσα να πω, με ρωτησε σχεδον τα παντα για μενα ,κυρίως για οτι αφορουσε απο την στιγμη που ηρθα γερμανια και σχεδον καθολου για την εργασιακη μου εμπειρια, που μενω? ποιον ξερω εδω? Αν εχω καποιο συγγενη η καποιο γνωστο? με την γλωσσα σε ποιο επιπεδο ειμαι? Θελω να μαθω την γλωσσα? Εγω του απαντησα οτι εδω ειμαι μονος δεν ξερω κανεναν και οτι γερμανικα δεν ξερω, αλλωστε περα απο την γλωσσα τα υπολοιπα τι τον αφορουν σκεφτηκα??? Τελος του δινω το βιογραφικο μου, εκατσε και το διαβασε κανα πενταλεπτο ολο και με ρωταει: Καλα ρε παιδακι μου και εσυ θα ερθεις να δουλεψεις εδω στην λατζα??? Οτιδηποτε του απαντω, του εξηγω οτι θελω πολυ να δουλεψω και οτι δεν θα τον απογοητευσω και δινω εμφαση στο να με παρει για δοκιμη.
                                Δοκιμασε με για 2 τρεις μερες δεν εχεις κατι να χασεις του λεω. Τον ειδα που εγνεψε καταφατικα και μου λεει : Κοιτα να δεις εμεις σιγουρα θα χρειαστουμε ατομο απο αρχες σεπτεβριου γιατι θα μου φυγουν δυο ατομα, τους εχω τωρα μονο για τον Αυγουστο μετα αυτοι εχουν αλλες δουλειες θα φυγουν απο μενα, (μια χαρα σκεφτηκα) επειδη εδω το μαγαζι το εχω με εναν συνεταιρο πρεπει να μιλησω και μαζι του, θα σε παρω τηλ και θα σε ενημερωσω. Οκ του λεω και φευγω.
                                Σε γενικες γραμμες μου φανηκε νορμαλ ο ανθρωπος και φευγοντας αυτο ειπα μεσα μου για να δουλευει και γερμανιδα εκει μεσα ε! Δεν μπορει να ειναι λαμογιο, απο την αλλη παλι το μαγαζι του ηταν πολυ ομορφο και ειχε πολυ κοσμο αυτος ευγενικοτατος και φιλικος οποτε λεω λες να ειναι αυτη η ευκαιρια μου, δεν εχω και κατι να χασω....Φευγονατς εκανα ακομα μια βολτα εκει γυρω να αφησω κανα βιογραφικο ακομα μιας και ειναι σε πολυ κεντρικο σημειο το ρεστοραν και γυρισα σπιτι.
                                Απογευματακι χτυπα το τηλεφωνο ποιος αλλος? Ο κυριος κυρ Πονηριδης.. Νικο αν εχεις χρονο αυριο ελα να μιλησουμε μου λεει. Τι αυριο του απαντω τωρα ερχομαι, εσυ εχεις χρονο?? Ελα μου λεει. Δεν σκοτωθηκα να παω, να σου πω την αληθεια ειχα “εκπαιδευτει” απο τον κυριο τυροπιτα ηδη.
                                Αφου εφτασα με το καλο, για καλη μου τυχη μπαινοντας επεσα πανω του, καθησαμε με κερασε και χυμο και μπηκαμε απευθειας στο ψητο...
                                Κοιταξε να δεις Νικολα το μαγαζι το ανακαινισαμε προσφατα (ωχ! αρχισαμε λεω μεσα μου),οπως καταλαβαινεις ειμαστε λιγο στενα αυτο το διαστημα, -Ναι ναι καταλαβαινω του λεω, -Οπως σου ειπα απο αρχες σεπτεμβρη θα εχω κενη θεση στη κουζινα αλλα για να δεις και εσενα αμα σου αρεσει μπορεις να ερθεις μια βδομαδουλα προς τελος Αυγουστου να δοκιμασεις...(να τα μας λεω!!!) -Βεβαιως του απαντω (στην βδομαδουλα θα τα χαλασουμε σκεφτομαι) και κυρ Πονηριδη γιατι δουλεια μιλαμε εξηγηστε μου στο περιπου τι θα κανω, τα ωραρια μου στο περιπου. -Εγω εχω αναγκη σε βοηθητικο προσωπικο μεσα στην κουζινα, το ποστο δεν ειναι κατι συγκεκριμενο μου λεει, οπου εχει αναγκη θα βοηθας, θα πλενεις ,θα φτιαχνεις σαλατες, θα βοηθας τους μαγειρες σε οτι σου πουνε και θα βοηθας και γενικοτερα στην καθαριοτητα του μαγαζιου. Ωραια του απαντω θα ερχομαι πρωι? Βραδυ? Και γιατι χρηματα μιλαμε κυρ Πονηριδη;;; -Λοιπον το ωραριο σου ειναι στανταρ θα ειναι 11 το πρωι με 11 βραδυ ρεπο θα παιρνεις καθε Δευτερα αλλα θα ερχεσαι το βραδυ γυρω στις 8 για ενα τριωρακι ισα ισα για το τελευταιο συμμαζεμα ε!! Και οποτε εχουμε εκδηλωση ερχομαστε καμμια ωριτσα πιο νωρις γενικοτερα.(τωρα να το πω? Η να μην το πω οτι αυτο δεν ειναι ρεπο σκεφτομαι ,κατσε να δω τι αλλο θα μου πει λεω μεσα μου αν και ειχα ψιλομπαρουτιασει). Μαλιστα απαντω, ενταξει με τα ωραρια δεν εχω θεμα μιας και στην Αθηνα παντα δουλευα πολλες ωρες, περιπου για ποσα χρηματα μιλαμε κυρ Πονηριδη;;. Ενα χιλιαρικο καθαρα μου απαντα ,
                                -Ξερεις επειδη ειμαι παντρεμενος και εχω και ενα μικρο παιδακι με τις κρατησεις ποσα βγαινουνε?(του το φερα απ'εξω απ'εξω για να δω αν μιλαει για ασφαλιση),
                                -Ενα χιλιαρικο καθαρα στην τσεπη σου Νικολα, κοιτα να δεις στην αρχη δεν θα σε δηλωσω για ενα διαστημα γιατι και εσυ βρε Νικολα δεν εχεις ξαναδουλεψει πανω στο αντικειμενο (μου ριχνει και φταιξιμο ο τραγικος!!) ειμαστε και εμεις λιγο δυσκολα τωρα μου λεει.
                                Κοιταξε να δεις κυρ Πονηριδη, η δουλεια με ενδιαφερει απλα επειδη εχω και ενα μικρο παιδακι οπως σου ειπα δεν μπορω να δουλεψω χωρις ασφαλεια. Αυτο ρε Νικολα μην σε νοιαζει καθολου, ετσι θα σε αφηνα?? -Δηλαδη του απαντω. -Να στην Ελλαδα δεν δουλευες? -Ναι του απαντω. -Ε!! αφου μπορεις να βγαλεις απο εκει την ευρωπαικη καρτα ασφαλισης μου λεει (ειναι ψαγμενη η κουφαλα δηλαδη) και δεν θα εχεις κανενα προβλημα . -Τι λετε κυρ Πονηριδη και μετα τι θα κανω?? Καποια στιγμη θα τελειωσει η ασφαλιση απο εκει. -Μετα εννοειται και θα σε δηλωσω και θα σου κανω και μια μικρη αυξηση μου λεει (τι μου λεει ο παπ@ρας σκεφτομαι, τι αυξηση??) και συνεχιζει, θα σε δηλωσουμε ενα ποσο ισα ισα να ασφαλιστεις μετα θα παμε μαζι, αφου εσυ δεν ξερεις καθολου γερμανικα στο job center και στο Δημαρχειο και θα παρουμε επιδοματα, μην σε νοιαζει θα τα κανονισω ολα εγω, (αρχισε και βρωμαγε πολυ η δουλεια) και μετα τον χρονο γιατι αυξηση μιλαμε??? Κοιτα να δεις δικαιουμαστε ενα καρο επιδοματα απο εκει που θα παμε (γιναμε και συνεταιρακια) εσυ θα παρεις 100 ευρω παραπανω στο μισθο σου και θα μοιραστουμε την διαφορα..Συγνωμη κυρ Πονηριδη,δεν καταλαβαινω τι εννοειται, οτι θα μοιραστουμε την διαφορα??? -Βρε μην σε νοιαζει κατσε να φτασουμε εως εκει και τοτε θα στα πω αναλυτικα.-Μπορειτε να μου εξηγησετε και τωρα δεν υπαρχει προβλημα κανενα.
                                -Λοιπον απο τα ποσα που θα μας δωσουνε θα σου δωσω την διαφορα συν 100 ευρω. -Δηλαδη αμα μου δωσουν 500 ευρω εσυ θα μου δωσεις αλλα 600
                                (αντι για 1000 που ειχε πει εξαρχης) αν καταλαβα καλα??
                                - Ακριβως μου απαντα απαθεστατα.
                                -ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΛΕΦΤΑ?? ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΙΩΣ?? τον ρωτω.
                                -Ρε εσυ Νικολα αφου εγω θα στα κανονισω ολα, εσυ δεν ξερεις να μιλας μου λεει...Δεν θες και εσυ να σε ασφαλισω???

                                Ηθελα τοσα μα τοσα να του πω αλλα αντιθετως δεν του πα τιποτα, τον ευχαριστησα και του ειπα πως θα τηλεφωνηθουμε... Δυστυχως σε κανουν να μην μιλας και να τα αποδεχεσαι ολα αυτα εκμεταλευουμενοι οτι δεν γνωριζεις την γλωσσα......

                                Συνεχιζεται....

                                Comment

                                Working...
                                X