Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XΙΙI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    συγνώμη που είμαι off topic απλως θέλω να κάνω μια παρατήρηση και απλώς επειδή θα ήθελα να τηνδεί αυτή την παρατήρηησ ο χρήστης λευτέρης παρακαλώ όπως αργότερα η ερώτησή μου μεταφρεθεί σε άλλο ποστ
    Ρωτώ λοιπόν μόνο 8 μήνες έκανε για να σου απαντήσου και τελικά να λέβεις θετική απάντησ για skilled workign visa?εδώ άλλοι μας έχουν πάρει τα αυτιά ότι κάνει 1 χρόνο ίωσς και παραπάνω και εσένα σου βγ΄ξηκε μόνο σε 8 μήνες σε παρακαλώ επιβεβάιωσε αν είναι για αυτού του τύπυ την βίζα ,είναι σημαντικο
    Ευχαριστώ

    Comment


      Originally posted by Angus View Post
      συγνώμη που είμαι off topic απλως θέλω να κάνω μια παρατήρηση και απλώς επειδή θα ήθελα να τηνδεί αυτή την παρατήρηησ ο χρήστης λευτέρης παρακαλώ όπως αργότερα η ερώτησή μου μεταφρεθεί σε άλλο ποστ
      Ρωτώ λοιπόν μόνο 8 μήνες έκανε για να σου απαντήσου και τελικά να λέβεις θετική απάντησ για skilled workign visa?εδώ άλλοι μας έχουν πάρει τα αυτιά ότι κάνει 1 χρόνο ίωσς και παραπάνω και εσένα σου βγ΄ξηκε μόνο σε 8 μήνες σε παρακαλώ επιβεβάιωσε αν είναι για αυτού του τύπυ την βίζα ,είναι σημαντικο
      Ευχαριστώ
      Ο χρόνος επεξεργασίας της κάθε βιζας διαφέρει σημαντικά και σε σχεση με το ειδος της βίζας και ανάλογα με την κάθε εποχή. Στη δικια μου περίπτωση 1.5 μηνα μετά την αίτηση (18/3/11) μας έστειλε emai το DIAC οτι η αίτηση μας ειναι decision ready και οτι αναμενεται μεσα σε τρεις μηνες (18/6/11 δηλαδή) να μας οριστει case officer, το οποίο θα σήμαινε οτι η βίζα θα έβγαινε μεσα στο καλοκαίρι. Αυτό το κανανε απ' οτι εχω καταλάβει με εναν μεγαλο αριθμο απο αιτήσεις που υποβλήθηκαν από τον Νοεμβριο του 10 μέχρι και τον Μαρτιο του 11. Τελικα δεν προλαβαν την ημερομηνια γιατι οι αιτήσεις αυξήθηκαν πολύ πριν ισχύσουν οι αλλαγές της 1/7/11 και έτσι το 18/6/11 έγινε 18/10/11. Σε κάθε περίπτωση αυτός είναι χρόνος ρεκορ γιατί και εμεις δεν περιμεναμε οτι θα γίνει έτσι. Ειδικά οταν πηραμε το γρμμα του μαρτιου παθαμε σοκ!!! Στο παρακάτω link μπορεις να παρακολουθείς για κάθε είδος βίζας ποιες αιτήσεις επεξεργάζονται αυτήν τη στιγμή. Έτσι μπορείς να κρίνεις πόσο κάνει αυτήν την περίοδο μια 175 βίζα πχ να εκδοθεί. Στα 2 φορουμ παρακάτω που σου δίνω θα βρεις περισσότερους applicants με skilled visas και έτσι θα μπορεις να βγαλεις συμπερασμα. Παρόλο αυτά οι επίσημοι χρόνοι ειναι 12-18 μήνες, στην πράξη όμως είναι πολύ λιγότερο.

      Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

      A forum community dedicated to Australian migrants and enthusiasts. Come join the discussion about residency, taxes, documents, visas, travel, health care, finances, banking, classifieds, and more!

      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

      Comment


        Καλησπέρα ξανά και απο εμένα!Γνωρίζει κάποιος να μας πει αν πηγαίνοντας Αυστραλία με φοιτητική βίζα μπορεί να πάρει φοιτητικό δάνειο για να πληρώσει τη σχολή???Αυτό απο όσο γνωρίζω γίνεται σίγουρα σε Ευρώπη πχ.Αγγλία !- Το οποίο φυσικά εξοφλείς μετέπειτα απο την εργασία σου!!Ας μας πει κάποιος ππου γνωρίζει!!!
        Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

        Comment


          Originally posted by vickoula View Post
          Καλησπέρα ξανά και απο εμένα!Γνωρίζει κάποιος να μας πει αν πηγαίνοντας Αυστραλία με φοιτητική βίζα μπορεί να πάρει φοιτητικό δάνειο για να πληρώσει τη σχολή???Αυτό απο όσο γνωρίζω γίνεται σίγουρα σε Ευρώπη πχ.Αγγλία !- Το οποίο φυσικά εξοφλείς μετέπειτα απο την εργασία σου!!Ας μας πει κάποιος ππου γνωρίζει!!!
          Ευχαριστώ εκ των προτέρων!



          βικουλα εγω τουλαχιστον δεν ξερω για αυτο που ρωτας αλλα αν σου ζητανε να εχεις οικονομικα αποδεικτικα οτι εχεις να πληρωσεις την σχολη και αρκετα για να ζησεις τοτε πως να σου δωσουν δανειο....νομιζω ειναι μονο για τους αυστραλους..δεν ειμαι και σιγουρη..υποθετω...

          Comment


            Originally posted by Μπάμπης View Post
            Καλησπέρα σε όλους...
            Μία τεράστια χάρη από όποιον μπορεί...
            Ετοιμάζομαι και εγώ για Μελβούρνη και θα ήθελα πολύ να γράψει κάποιος μία απλή λίστα,υπεύθυνα,που να έχει συγκεντρωμένα όλα τα έγγραφα που θα χρειαστούν.
            Προσπάθησα να βγάλω μία άκρη από όλα αυτά που έχουν γραφτεί κατά καιρούς εδώ μέσα,αλλά δυστυχώς κάτι συγκεντρωμένο δεν υπάρχει...(ή τουλάχιστον δεν το βρίσκω εγώ)
            Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας...
            Μπάμπη καλώς ήρθες! Νομίζω ότι αν κοιτάξεις το "Χρήσιμες πληροφορίες για όσους ετοιμάζουν χαρτιά και FAQ" θα σου λύσει πολλές απορίες, ή τουλάχιστον θα μπεις σε μία σειρά. Η γνώμη μου είναι μην προσπαθείς να τα βάλεις σε απόλυτη τάξη από την πρώτη στιγμή γιατί θα σου φανούν βουνό και θα χαθείς. Κάνε ένα βήμα τη φορά και μετά θα βλέπεις το επόμενο. Πάντως από αυτό το θρεντ που σου λέω θα πάρεις μία γενική ιδέα.

            Comment


              Να αναφέρω (για όποιους έχουν παρόμοια επαγγέλματα, είδα ένα Φυσικοθεραπευτή πιο πάνω και ισχύουν περίπου τα ίδια απ' ό,τι έχω καταλάβει - εγώ είμαι Εργοθεραπεύτρια) ότι χθες μίλησα μέσω skype με δικηγόρο μετανάστευσης και μου είπε τα εξής: καταρχήν ότι πρέπει πρώτα να κάνω την αναγνώριση του πτυχίου μου και μετά θα προχωρήσουμε την αίτηση για skilled visa. Το πρόβλημα που προκύπτει είναι πως ενδεχομένως να χρειάζεται να κάνω ένα είδος πρακτικής εκεί (το έχουμε αναφέρει κι άλλες φορές αυτό) για να πάρω αυτή την αναγνώριση. Για μένα, ωστόσο, είναι αδύνατον να αφήσω την εδώ δουλειά μου και το παιδί μου, να πάω εκεί κάτω, να κάτσω 4-6 μήνες και να ξαναγυρίσω για να ξεκινήσω τότε την αίτηση για βίζα. Και μου φαίνεται και λίγο παράλογο. Θα το καταλάβαινα αν μου έλεγαν ότι μπορώ να πάρω ένα είδος ίσως προσωρινής αναγνωρίσης βάσει των πτυχίων, αναλυτικών βαθμολογιών, εμπειρίας κλπ, με τον όρο να κάνω αυτήν την πρακτική όταν κατέβω για να μονιμοποιηθεί. Επειδή και της δικηγόρου της φάνηκε κάπως παράξενο αυτό, θα μιλήσει μαζί τους την Τετάρτη (έχουν αργία Δευτέρα-Τρίτη) και θα διευκρινίσει τι ακριβώς συμβαίνει και τι χρειάζεται και θα με ενημερώσει. Οπότε όταν έχω νεότερα θα σας πω. Αν πάντως ισχύει αυτό πρέπει να ξεχάσω την Αυστραλία... :(

              Comment


                Ανοιγμα επιχειρησης στην Αυστραλια

                Γεια σας είμαι και εγώ νέο μέλος στο forum. Θα ήθελα να μάθω εάν ξέρει κανείς , τι γίνετε σε περίπτωση που θέλει κάποιος να ανοίξει επιχείρηση στην Αυστραλία. Τι visa χρειάζεται, που πρέπει να απευθυνθεί και αν χρειάζεται πρόσκληση από συγγενή η σπόνσορα για αυτό.

                Comment


                  Originally posted by alexan72 View Post
                  Να αναφέρω .........Το πρόβλημα που προκύπτει είναι πως ενδεχομένως να χρειάζεται να κάνω ένα είδος πρακτικής εκεί (το έχουμε αναφέρει κι άλλες φορές αυτό) για να πάρω αυτή την αναγνώριση. ........ Αν πάντως ισχύει αυτό πρέπει να ξεχάσω την Αυστραλία... :(
                  Alexan72, γι αυτό στεναχωριέσαι? Τσσσ.... Υπάρχουν 10 άλλες λύσεις!

                  Comment


                    Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                    Alexan72, γι αυτό στεναχωριέσαι? Τσσσ.... Υπάρχουν 10 άλλες λύσεις!
                    Μου δίνεις κουράγιο, αλλά ποιές είναι; Με φοιτητική για σπουδές δεν παίζει...

                    Comment


                      Είχε κανονίσει κανείς να πετάξει με Quantas τις επόμενες μέρες;

                      Σε μία «άνευ προηγουμένου» κίνηση, η αυστραλιανή αεροπορική εταιρεία Qantas καθηλώνει όλα τα αεροσκάφη της, λόγω ανεπίλυτων προς το παρόν διαφορών με τα συνδικάτα των εργαζομένων. Η απόφαση ερχεται έπειτα από τεράμηνη διαμάχη και απεργίες, τις οποίες πυροδότησε η ανακοίνωση ενός προγράμματος αναδιάρθρωσης της εταιρείας και ανάθεσης υπηρεσιών σε τρίτες εταιρείες.

                      Comment


                        Originally posted by leyteris77 View Post
                        Ο χρόνος επεξεργασίας της κάθε βιζας διαφέρει σημαντικά και σε σχεση με το ειδος της βίζας και ανάλογα με την κάθε εποχή. Στη δικια μου περίπτωση 1.5 μηνα μετά την αίτηση (18/3/11) μας έστειλε emai το DIAC οτι η αίτηση μας ειναι decision ready και οτι αναμενεται μεσα σε τρεις μηνες (18/6/11 δηλαδή) να μας οριστει case officer, το οποίο θα σήμαινε οτι η βίζα θα έβγαινε μεσα στο καλοκαίρι. Αυτό το κανανε απ' οτι εχω καταλάβει με εναν μεγαλο αριθμο απο αιτήσεις που υποβλήθηκαν από τον Νοεμβριο του 10 μέχρι και τον Μαρτιο του 11. Τελικα δεν προλαβαν την ημερομηνια γιατι οι αιτήσεις αυξήθηκαν πολύ πριν ισχύσουν οι αλλαγές της 1/7/11 και έτσι το 18/6/11 έγινε 18/10/11. Σε κάθε περίπτωση αυτός είναι χρόνος ρεκορ γιατί και εμεις δεν περιμεναμε οτι θα γίνει έτσι. Ειδικά οταν πηραμε το γρμμα του μαρτιου παθαμε σοκ!!! Στο παρακάτω link μπορεις να παρακολουθείς για κάθε είδος βίζας ποιες αιτήσεις επεξεργάζονται αυτήν τη στιγμή. Έτσι μπορείς να κρίνεις πόσο κάνει αυτήν την περίοδο μια 175 βίζα πχ να εκδοθεί. Στα 2 φορουμ παρακάτω που σου δίνω θα βρεις περισσότερους applicants με skilled visas και έτσι θα μπορεις να βγαλεις συμπερασμα. Παρόλο αυτά οι επίσημοι χρόνοι ειναι 12-18 μήνες, στην πράξη όμως είναι πολύ λιγότερο.

                        Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

                        A forum community dedicated to Australian migrants and enthusiasts. Come join the discussion about residency, taxes, documents, visas, travel, health care, finances, banking, classifieds, and more!

                        http://www.pomsinoz.com/
                        Λευτέρη σε ευχαριστώ για την απάντηση
                        θα σου στε΄΄ιλω προσωπικό μήνυμα πολύ σύντομα για μια επιγουσα ερώτηση
                        σε παρακλαώ αν μπορείς να απαντήσεις
                        ελπίζω να τα κοιτάς τα μηνυματά σου
                        σε ευχαριστώ

                        Comment


                          Angus, αν θελεις κάτι να το δω οπωσδήποτε στείλε μου προσωπικό μήνυμα.
                          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                          Comment


                            Originally posted by alexan72 View Post
                            Μπάμπη καλώς ήρθες! Νομίζω ότι αν κοιτάξεις το "Χρήσιμες πληροφορίες για όσους ετοιμάζουν χαρτιά και FAQ" θα σου λύσει πολλές απορίες, ή τουλάχιστον θα μπεις σε μία σειρά. Η γνώμη μου είναι μην προσπαθείς να τα βάλεις σε απόλυτη τάξη από την πρώτη στιγμή γιατί θα σου φανούν βουνό και θα χαθείς. Κάνε ένα βήμα τη φορά και μετά θα βλέπεις το επόμενο. Πάντως από αυτό το θρεντ που σου λέω θα πάρεις μία γενική ιδέα.
                            Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Αλεξάνδρα (να υποθέσω)
                            Τα έχω κοιτάξει αυτά βέβαια,αλλά ομολογώ πως είναι μία αρχή...Τώρα είμαι στη διαδικασία του IELTS το οποίο θα δώσω ή αρχές Δεκ. ή Ιανουαρίου.Τα υπόλοιπα χαρτιά ελπίζω να τα έχω μαζέψει μέχρι εκείνη την ώρα και μετά αντίο με τουριστική ή φοιτητική visa και ο θεός βοηθός.Δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου για να περιμένω την 175.Μηχανικός είμαι και ελπίζω να βρεθεί κάποιος για sponsorάρισμα.
                            Πάντως αν κάποιος έχει στο μυαλό του κάποια άλλα έγγραφα που θα μπορούσαν να χρειαστούν εκτός από αυτά στο "Χρήσιμες πληροφορίες για όσους ετοιμάζουν χαρτιά και FAQ" θα βοηθούσε πολύ ωστε να μην βρεθούμε προ εκπλήξεως...
                            Επίσης αν ξέρετε κάποιον δικηγόρο που να ασχολείται με τέτοια θέματα και είναι αξιόπιστος δεν θα ήταν κακό να τον αναφέρετε.
                            Ευχαριστώ και πάλι όλους σας για την τεράστια προσπάθεια που έχετε κάνει εδώ μέσα.

                            Comment


                              Originally posted by alexan72 View Post
                              Να αναφέρω (για όποιους έχουν παρόμοια επαγγέλματα, είδα ένα Φυσικοθεραπευτή πιο πάνω και ισχύουν περίπου τα ίδια απ' ό,τι έχω καταλάβει - εγώ είμαι Εργοθεραπεύτρια) ότι χθες μίλησα μέσω skype με δικηγόρο μετανάστευσης και μου είπε τα εξής: καταρχήν ότι πρέπει πρώτα να κάνω την αναγνώριση του πτυχίου μου και μετά θα προχωρήσουμε την αίτηση για skilled visa. Το πρόβλημα που προκύπτει είναι πως ενδεχομένως να χρειάζεται να κάνω ένα είδος πρακτικής εκεί (το έχουμε αναφέρει κι άλλες φορές αυτό) για να πάρω αυτή την αναγνώριση. Για μένα, ωστόσο, είναι αδύνατον να αφήσω την εδώ δουλειά μου και το παιδί μου, να πάω εκεί κάτω, να κάτσω 4-6 μήνες και να ξαναγυρίσω για να ξεκινήσω τότε την αίτηση για βίζα. Και μου φαίνεται και λίγο παράλογο. Θα το καταλάβαινα αν μου έλεγαν ότι μπορώ να πάρω ένα είδος ίσως προσωρινής αναγνωρίσης βάσει των πτυχίων, αναλυτικών βαθμολογιών, εμπειρίας κλπ, με τον όρο να κάνω αυτήν την πρακτική όταν κατέβω για να μονιμοποιηθεί. Επειδή και της δικηγόρου της φάνηκε κάπως παράξενο αυτό, θα μιλήσει μαζί τους την Τετάρτη (έχουν αργία Δευτέρα-Τρίτη) και θα διευκρινίσει τι ακριβώς συμβαίνει και τι χρειάζεται και θα με ενημερώσει. Οπότε όταν έχω νεότερα θα σας πω. Αν πάντως ισχύει αυτό πρέπει να ξεχάσω την Αυστραλία... :(
                              Γεια σου Alexan72!!!! Περιμένω με ανυπομονησία την ενημέρωσή σου για το θέμα ώστε να ξέρω αν θα κάνω τις ενέργειες για την αναγνώριση πτυχίου από εδώ ή αν θα πρέπει να πάω εκεί πρώτα...... :confused:

                              Comment


                                Originally posted by alexan72 View Post
                                Να αναφέρω (για όποιους έχουν παρόμοια επαγγέλματα, είδα ένα Φυσικοθεραπευτή πιο πάνω και ισχύουν περίπου τα ίδια απ' ό,τι έχω καταλάβει - ................. :(
                                κ εγω αυτην την ενημερωση θα περιμενω...ειμαι φυσικοθεραπευτρια...εμας μας εξεταζουν σε τρεις ασθενεις, εναν απο καθε κατηγορια(καρδιο-,μυοσκελετικα,νευρολογικα)...δεν ξερω αν χρειαζεται να δωσουμε κ καποια μαθηματα οπως τους φθ που ερχονται απο βουλγαρια...

                                Comment

                                Working...
                                X