Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για ποιον λόγο δεν φεύγετε από την Ελλάδα παρόλο την κατάσταση που επικρατεί?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by vertigo View Post
    Αυτο ,δεν θα ελεγα ,οτι ειναι και ασφαλες....αν εννοουν αυτοι που λενε οτι οι Ελληνες δεν βοηθανε ,να τους ανοιξει ενας που δεν τους ξερει το σπιτι του ,επειδη επικοινωνησε μαζι τους ,απο φορουμ και γενικα στο διαδικτυο.

    Δεν ξερει κανεις ,ποιος ειναι ενας αγνωστος...απο ψυχοπαθης ,ανωμαλος , με απαραδεκτη συμπεριφορα ,μεχρι και κλεφτης ...

    Αν κρινω κι απ την συζητηση που ειχε ανοιξει ,οταν ο fotios ,ανεβασε θρεντ για αχαριστια απο ευεργηθεντες ,περιγραφοντας τί επαθε ,οταν φιλολοξενησε ατομο που του ζητησε βοηθεια απ το φορουμ ,θα ελεγα οτι δεν ειναι συνετο, ν ανοιγει καποιος το σπιτι ,σε παντελως αγνωστους ανθρωπους ...ειδικα αν εχει οικογενεια ....αλλά και να μην εχει...
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      #77
      Εγώ ψήφισα οτι δεν γνωρίζω γερμανικά και οτι δεν ξέρω κανέναν στην Γερμανία. Δεν φοβάμαι το άγνωστο,ούτε και έχω και χρήματα,άνεργος είμαι και δεν πήρα και πτυχίο για να κυνηγήσω καλή δουλειά. Το μόνο που έχω είναι ένα απαγγελματικό δίπλωμα οδήγησης C. Θα μπορούσα να πάρω το Π.Ε.Ι και το ADR εδώ στην Ελλάδα και μετά;
      Για αυτό λοιπόν για μένα το πιό σημαντικό είναι να έχεις κάποιον γνωστό στην Γερμανία και μετά η γλώσσα. Θα τα υποστηρίξω με επιχειρήματα.
      Είμαι 39 και το αποφασίζω στην φάση που είμαι τώρα. Πάω στην Γερμανία, κατεβαίνω απο το μέσο μεταφοράς με το οποίο θα πάω και ετσι ρούκου με ένα λεξικάκι στο χέρι και καμιά 1000αδα ευρώ στην τσέπη. Ωραία μέχρι εδώ. Πάω στο δημαρχείο να δηλωθώ και μετά πάω να βρώ κάπου να μείνω,αλλά η λογική μου λέι οτι κάνα δυο βράδυα θα τα περάσω σε ξενοδοχείο. Κατά την διάρκεια της ημέρας θα έψαχνα να βρώ Έλληνες για να με κατατοπήσουν αλλά σίγουρα θα πέσω σε κάποιον απατεώνα που θα με εκμεταλευτεί. Δεν νομίζω να υπάρχουν άγιοι στην Γερμανία που θα ξεβολευτούν και θα προσπαθήσουν να αφιερώσουν χρόνο σε έναν νεομετανάστη για να τον βοηθήσουν.
      Σε λίγες μέρες θα έχουν τελειώσει και τα χρήματα και θα αυξάνεται η απογοήτευση και μόλις συμβεί αυτό άστα να πάνε. Ζητιανέυουμε; Κοιμόμαστε στο παγκάκι; ή πάμε στο προξενείο και λέμε οτι έκανα την μεγαλύτερη πατατοκίνηση της ζωής μου και βοηθήστε με να γυρίσω στην Ελλάδα γιατί εκεί όλο και κάποιους θα γνωρίζω και θα με φιλοξενήσουν. Πιστεύω οτι μέχρι εδώ μιλώ λογικά.
      Με αυτούς τους δύο λόγους είσαι καταδικασμένος. Άς πάρουμε άλλες δύο περιπτώσεις, πρώτα οτι δεν γνωρίζεις κανέναν αλλά μιλάς και γράφεις καλούτσικα γερμανικά και οτι γνωρίζεις κάποιον εκει αλλά δεν σκαμπάζεις γρί απο την γερμανική γλώσσα.
      Φευγώ, αλλά με άλλον αέρα. Τωρα τι είδους αέρας θα είναι θα δούμε παρακάτω. Φτάνω, πάω στο Δημαρχείο και πράγματι μερικές μέρες θα τις περάσεις σε ξενοδοχείο ή πανσιόν. Αυτά θα γίνουν γρήγορα αφού θα μπορείς να διαβάζεις τις ταμπέλες στην χειρότερη και εφημερίδες με αγγελίες στην καλύτερη. Θα ψάξεις για Έλληνες -δεν γίνεται να μην το κάνεις- αλλά θα μπορείς να έχεις την κατάλληλη πληροφόρηση γι αυτούς. Δεν πρόκειται να σε βοηθήσουν και πολύ , απλά θα σου πουν ''πατριώτη τράβα σε αυτή την φάμπρικα, ακουσα πως ζητάνε εργάτες ή οδηγούς για να μεταφέρεις πχ γάλα στα σούπερ μάρκετς'' Πας, τα λές με τον εργοδότη σου, του δίνεις και το βιογραφικό σου στα Γερμανικά και ίσως να σου πεί '' Καλως ξεκινάς άμεσα να δουλέυεις'' Μπορεί να φάς και πόρτα αλλά θα έχεις επιλογές. Μπορεί να πάς και να συννενοηθείς με κάποιο γραφείο ευρέσεως εργασίας να πάς εργάτης και απο εκεί που θα έπαιρνες 1500 ευρώ μισθό να σου κρατά το γραφείο τα 350 ευρώ ή και περισσότερα. Ετσι λοιπόν ο αέρας με τον οποίο έφυγες θα είναι σε συνάρτηση με την τύχη και την υπομονή που θα έχεις για να διαχειριστείς τις ταλαιπωρίες που θα τραβήξεις.
      Πάμε στην δεύτερη περίπτωση. Εγώ πιστέυω πως είναι η καλύτερη. Παίρνεις τηλέφωνο τον φίλο η συγγενή σου τον Τάκη και του λές την τάδε ώρα στο '' Σταθμό του Μονάχου'' Σε περιμένει ο Τάκης και πάτε σπίτι του με χαρά και όλα τα συναφή συναισθήματα. Σου λέει ο Τάκης οτι άραξε μερικές μέρες σπίτι μέχρι να σου βρώ κάπου να δουλέψεις. Σε καμιά 'βδομάδα ο φιλαράκος σου ερχόμενος σπίτι σου λέει οτι απο Δευτέρα κανόνησα να πιάσεις δουλεια στην τάδε Φάμπρικα και θα παίρνεις 1000-1200 ευρώ. Παράλληλα ο Τάκης σου ανοίγει ολες τις πόρτες για επιμορφωτικά προγράμματα που υπάρχουν π.χ. για να μάθεις την γλώσσα,τα δικαιώματα σου, τις υποχρεώσεις σου και αν έχεις και δίπλωμα επαγγελματικό με πιστοποίηση ικανότητας θα μπορούσες μέσα σε λίγους μήνες - αφου είχες μάθει γερμανικά σε επίπεδο Β1 ή Β2 στο μισό χρόνο απο ότι θα χρειαζόσουν στην Ελλάδα- να έκανες και μια επέκταση της άδειας οδήγησης σε CE και ADR και να πιάσεις δουλεια σε μεταφορική με διπλάσιο μισθό.
      Πιστέω οτι αυτή θα ήταν η κατάληξη μου και στις τρεις περιπτώσεις. Ετσι κι αλλιώς ο Ιησούς στην παραβολή του ''ασώτου υιού'' ο γιός που αποφάσισε να φύγει και να βρει την τύχη του επέστρεψε πάλι πίσω στον πατέρα του. Στην βάση όπως λένε τα αμερικανάκια. Εκει νιώθουν ασφάλεια.
      Υ.Γ. Τώρα άν ο Τάκης σου βγεί πατατάκης είναι άλλη ιστορία. Θα ήθελα να ακούσω προτάσεις και μακάρι να έχω άδικο.

      Comment


        #78
        παιρνεις το ΠΕΙ και το ADR απο ελλαδα...ταυτοχρονα μαθαινεις καποια γερμανικα....
        δηλαδη ενα επιπεδο να μπορεις να πεις:
        καλημερα, απο εταιρεια ΧΧΧ...για ενα abholung....
        απλα πραγματα....

        Με καποιον να σε βοηθησει, φτιαχνεις ενα βιογραφικο, και το στελνεις αβερτα μεσω μαιλ σε θεσεις για οδηγους....

        Στο λεω αυτο γιατι το εκανα προσωπικα....
        Εστειλα δεκαδες βιογραφικα απο ελλαδα οταν ημουνα, για θεσεις οδηγων...και με παιρνανε πολλοι τηλεφωνο ακομα οταν ημουνα ελλαδα....
        Τους ελεγα οτι παω πχ 15 Μαιου και μου λεγανε ΟΚ, οταν ερθεις παρε μας τηλεφωνο, και ποτε μπορεις να πιασεις δουλεια κλπ κλπ
        Θυμαμαι μια φορα με πηρε ενας, και επειδη δεν ψιλοκαταλαβαινα μου εδωσε ελληνα υπαλληλο και μιλουσαμε.
        Οταν πηγα, εκλεινα μια ψευτοσυνεντευξη, και πηγα να κανω δοκιμαστικα μια δυο μερες με αλλον οδηγο....
        Ο 1ος που πηγα, με εβαλε με εναν πορτογαλο οδηγο ο οποιος αναθεμα και αν ηξερε 10 λεξεις στα γερμανικα.....μεταξυ μας αγγλικα μιλουσαμε..και αυτα ψιλοπραγματα ηξερε.
        Ο 2ος ηρθε μαζι ο ιδιοκτητης να μου δειξει την δουλεια κλπ
        Αν ηθελα (γιατι ηταν καθαρα επιλογη μου) θα μπορουσα ΑΜΕΣΑ να βρω μια δουλεια σε εναν απο αυτους ή σε καποιον αλλον.
        Ειχα ακομα 5-6 υποψηφιους που ειχα μιλησει απο Ελλαδα.
        Επιπλεον ειχα στειλει και στα DHL και θα μπορουσα και εκει να παω αλλα ειχανε και σαββατα και το απεριψα....βεβαια τα λεφτα ηταν καλυτερα αλλα....

        Επειδη ομως σαν οδηγος χανεις πολλες ωρες και ηθελα να μαθω την γλωσσα επελεξα αλλη δουλεια. Αλλα σαν οδηγος μπορουσα ΑΜΕΣΑ να βρω δουλεια.
        Συνεπως για οδηγος, δεν νομιζω οτι ειναι δυσκολο να βρεις δουλεια...ακομα και με πολυ χαμηλο επιπεδο γλωσσας.

        Το δυσκολο θα εινια να βρεις διαμονη και ισως να βγαλεις ακρη στις δημοσιες υπηρεσιες (λογω γλωσσας κλπ)

        ΥΓ αν εχεις διπλωμα Γ τοτε βγαλε ΠΕΙ και ADR...αναγνωριζονται σε ολη την ΕΕ σχεδον (το ΠΕΙ σε ολη, το αλλο σε καποιες...ειναι αλλη φαση)
        Εγω ειχα μονο Γ, δεν ηθελα Γ+Ε γιατι με φοβιζει καπως το ρυμουλκουμενο. Αλλα σιγουρα το Γ+Ε με ΠΕΙ και ADR σου ανοιγει ΠΟΛΛΕΣ πορτες....
        Για το DHL θελει να ξερεις καλυτερα γερμανικα ....το λιγοτερο Β1...

        Comment


          #79
          Καλησπέρα, εγώ δεν έχω ψηφίσει φυσικά στην δημοσκόπηση διότι θα φύγουμε από την Έλλαδα και μάλιστα άμεσα (ελπίζω μέχρι το καλοκαίρι). Σίγουρα υπάρχουν πολλοί λόγοι (φόβος, έλλειψη χρημάτων, γλώσσα, ανασφάλεια κ.ο.κ.) για να μας αποτρέψουν να κάνουμε το βήμα αλλά προσπαθώ να υπενθυμίζω στο εαυτό μου ότι μένοντας στην Ελλάδα δεν λύνεται κανένας από τους αυτούς.

          Φοβάμαι κάθε μήνα ότι δεν θα πληρωθώ (αφού έτσι κ αλλιώς έχω πάψει να πληρώνομαι στην ώρα μου), με το που θα πληρωθώ τα χρήματα εξαφανίζονται ως δια μαγείας με ταχύτητα φωτός, ουσιαστικά τον μεσάζοντα κάνω για να γυρίζει το χρήμα.... και μετά άγχος πως θα βγει ο μήνας και τι θα φάμε. Ανασφάλεια μην τυχών και χάσουμε τις δουλειές μας και μετά κλάψτα. Πίεση και stress. Είμαστε στην υποτιθέμενη παραγωγική ηλικά (30+) και μόνο να δημιουργήσουμε δεν μπορούμε... Έχουμε σταματήσει να κάνουμε όνειρα... μόνο την επιβίωση σκεφτόμαστε. Και το παιδί μου? Τι θα του προσφέρω σε ένα χρόνο? ή δύο? Γιατί φως στο τούνελ δεν βλέπω...

          Για αυτό μαθαίνω Γερμανικά από τον Σεπτέμβρη, τώρα ξεκίνησε και ο σύζυγος. Θα πάρει και το δίπλωμα για κατηγορία Γ, ΠΕΙ ίσως και ADR (αν φτάσουν τα λεφτά) και θα πάμε να προσπαθήσουμε εκεί... Δεν περιμένω την εύκολη ζωή ή τα εύκολα λεφτά και δεν φοβάμαι να δουλέψω. Αλλά απαιτώ πλέον όταν δουλεύω να πληρώνομαι, όταν πληρώνω εισφορές να έχω ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, όταν συμπληρώνω ένσημα να πάρω σύνταξη και όταν στείλω το παιδί μου σχολείο να έχει μέλλον. Όχι να πάρει 2 πτυχία σαν εμένα για να μην έχει στον ήλιο μοίρα.

          Αυτά και συγνώμη αν σας κούρασα... τα ' πα και ξαλάφρωσα!
          Αν δεν κοιτάς εκεί που θες να πας, θα πας απλά εκεί που κοιτάς.

          Comment


            #80
            Originally posted by turms View Post
            παιρνεις το ΠΕΙ και το ADR απο ελλαδα...ταυτοχρονα μαθαινεις καποια γερμανικα....
            δηλαδη ενα επιπεδο να μπορεις να πεις:
            καλημερα, απο εταιρεια ΧΧΧ...για ενα abholung....
            απλα πραγματα....
            Φίλε turms επειδή κι εγώ για κάπου εκεί προσανατολίζομαι κι επειδή βλέπω ότι είσαι χωμένος στο θέμα των οδηγών...θα ήθελα να σε ρωτήσω κατά πόσο έχει σημασία η προυπηρεσία στη θεση του οδηγού. Διαβάζω σε αρκετές αγγελίες να ζητούν σχετική προυπηρεσία!
            Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
            Μια επίμονη σταγόνα νερού ανοίγει τρύπα σε πέτρα.

            Comment


              #81
              μην πιστευεις τους ΒΟΛΕΜΕΝΟΥΣ.λενε μονο βλακειες για να σε τρομαξουν και να εχουν δουλεια οι νεκροθαφτες στην ελλαδα.εμενα μου απαγορεψαν και την εισοδο στο φορουμ,επειδη γραφω αυτα που γραφω.
              ΛΟΙΠΟΝ,μετα απο 6 μηνες εδω,χωρις πτυχειο,χωρις γερμανικα,με ενα χιλιαρικο στη τσεπη,περιμενω την τεταρτη να παω στην καινουργια μου δουλεια,που μου την βρηκε η προηγουμενη ,η οποια και με αποδεσμευει για να κανω νεο συμβολαιο με αποδοχες ανω των 2000ε τον μηνα.
              Η προηγουμενη ηταν λαι φιρμα.ΝΑΙ,σκλαβοπαζαρο.
              Και η πρωτη μινι τζομπ.ΝΑΙ,με 450ε.
              θελω να πω οτι.....ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΦΥΓΕΤΕ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ,ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΜΑς ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
              Γνωριζουν τι ειναι ΕΛΛΗΝΑΣ.
              *******
              Ο δρομος ανοιγει μονος του.

              Comment


                #82
                Originally posted by moufaola View Post
                μην πιστευεις τους ΒΟΛΕΜΕΝΟΥΣ.λενε μονο βλακειες για να σε τρομαξουν και να εχουν δουλεια οι νεκροθαφτες στην ελλαδα.εμενα μου απαγορεψαν και την εισοδο στο φορουμ,επειδη γραφω αυτα που γραφω.
                ΛΟΙΠΟΝ,μετα απο 6 μηνες εδω,χωρις πτυχειο,χωρις γερμανικα,με ενα χιλιαρικο στη τσεπη,περιμενω την τεταρτη να παω στην καινουργια μου δουλεια,που μου την βρηκε η προηγουμενη ,η οποια και με αποδεσμευει για να κανω νεο συμβολαιο με αποδοχες ανω των 2000ε τον μηνα.
                Η προηγουμενη ηταν λαι φιρμα.ΝΑΙ,σκλαβοπαζαρο.
                Και η πρωτη μινι τζομπ.ΝΑΙ,με 450ε.
                θελω να πω οτι.....ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΦΥΓΕΤΕ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ,ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΜΑς ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
                Γνωριζουν τι ειναι ΕΛΛΗΝΑΣ.
                *********
                Ο δρομος ανοιγει μονος του.
                ο λόγος που αποκλειστηκες απο το chat ,ηταν γιατι παραβιαζες συνεχώς , κανόνες του patriotaki.net. Kαι το κανες και στο post σου ,αυτο ,που παρεθεσα ,στο οποίο εκανα edit ,γι αυτον ,τον λόγο...Σου απαντω δημοσια ,ως προς αυτο ,που ανεφερες ,περί απαγορευσης ,για να μην δημιουργηθουν εσφαλμενες εντυπωσεις στα μέλη...(ακολουθεί και π.μ μου ,προς εσένα ,που το περιεχομενο του ,δεν αφορά τα άλλα μέλη ,γι αυτο και το π.μ)



                Κανόνες λειτουργίας του patriotaki.net

                Απαγορεύονται ρητά τα υβριστικά, χλευαστικά, προσβλητικά, επιθετικά μηνύματα προς άλλα άτομα (φυσικής ή νομικής μορφής, μέλη ή μη του patriotaki.net).
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  #83
                  Originally posted by milu View Post
                  Άξιος! !!
                  milu Καλησπέρα, σε έχω προσέξει ιδιαίτερα για τα γραφόμενα σου και ομολογώ οτι το'χεις! Είσαι στην Κολωνία απ' οτι βλέπω και θα ήθελα μερικές πληροφορίες για την πόλη αυτή. Στην Χαλκίδα που ζώ τώρα τα πράγματα χαροπαλεύουν ή καλύτερα είναι σε κώμα. Εχω ένα φίλο που έχει ένα καφέ στο κέντρο και δίπλα ακριβώς είναι ένα πρακτορίο του ΟΠΑΠ- ξέρεις, στοίχημα,τζόκερ,λόττο κ.α.- Το καφέ να φανταστείς δεν πάει καλά,δύσκολα τα βγάζει. Ετσι κι αλλιώς, ότι νέα μικροεπιχείρηση ανοίγει στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια είναι καφέ - σουβλάκια. Το συγκεκριμένο όμως είναι χρόνια και ο φίλος που το εχει ξέρει οτι κάποια στιγμή θα κλείσει. Όπως σου είπα για το κατάστημα ΟΠΑΠ, αυτός που το εχει ήταν στην Κολωνία επι εποχής Βίλλι Μπάντ μαζί με την γυναίκα του. Του έχω αναφέρει οτι σκέφτομαι να φύγω γιατί σε λίγο θα παίξει ''μαντολίνο'' δηλαδή πείνα και με έχει φάει οτι η καλύτερη πόλη είναι η Κολωνία για τους Έλληνες. Ο άνθρωπος είναι καμιά εξηνταριά ετών και δεν ξαναγυρίζει στην Γερμανία..εντάξει λογικό το βρίσκω. Ο φίλος με το καφέ όμως, ενω είναι ρεαλιστής και ξέρει την μοίρα του δεν θέλει να ακούσει για έξω. Δεν είναι εθνικιστής και άλλα κουλά πολιτικοποιημένα κλισέ αλλά το ρίχνει οτι κάτι θα αλλάξει στο τέλος και θα γυρίσει ο τροχός. Εκεί διαφωνούμε, θα αργήσει να αλλάξει ο τροχός και αν περιμένω μέχρι τότε θα έιμαι στον δρόμο. Τώρα είμαι 39 και τον Μαϊο αρχίζω να μαθαίνω την γλώσσα γιατί πρέπει να μιλάω την γλώσσα τους. Εγω πάω σε αυτούς δεν έρχονται αυτοί εδω, αν και αυτό έχει γίνει πολιτικά. Έχει η Κολωνία κάποια Ελληνογερμανική κοινότητα που θα μπορούσε να προσφέρει τις ''πρώτες βοήθειες'' να το χαρακτηρίσω έτσι σε ένα άνθρωπο που θα καταφθάσει στην Γερμανία σαραντάρης πλέον; Αν και δεν φαίνομαι τόσο, ασχολούμαι με το ποδήλατο πολλά χρόνια και όλοι με κάνουν για τριάντα. Τώρα, τι δουλειά θα βρώ εκεί. Εδω σε θέλω. Πανεπηστήμιο πήγα για λίγο-Γεωπονική- αλλά τα παράτησα για να δουλέψω γιατί δεν είχα χρήματα και τα μαθήματα όλο και πιο πίσω όλο και πιο πίσω ώσπου καπούτ που λέτε εκει στην Γερμανία. Δούλεψα κούριερ, αποθηκάριος, πωλητής, φορτηγατζής. Σκέπτομαι να ζητήσω δουλειά ως οδηγός φορτηγού στην γερμανία αλλά έχω μικρή πείρα και το δίπλωμα μου είναι C. Ισως μπορέσω να το κάνω CE αλλά τότε σε αυτή την κατηγορία δεν θα έχω καθόλου πείρα. Τι πιθανότητες θα έχω; Ευχαριστώ πολύ!

                  Comment


                    #84
                    Originally posted by vertigo View Post
                    ο λόγος που αποκλειστηκες απο το chat ,ηταν γιατι παραβιαζες συνεχώς , κανόνες του patriotaki.net. Kαι το κανες και στο post σου ,αυτο ,που παρεθεσα ,στο οποίο εκανα edit ,γι αυτον ,τον λόγο...Σου απαντω δημοσια ,ως προς αυτο ,που ανεφερες ,περί απαγορευσης ,για να μην δημιουργηθουν εσφαλμενες εντυπωσεις στα μέλη...(ακολουθεί και π.μ μου ,προς εσένα ,που το περιεχομενο του ,δεν αφορά τα άλλα μέλη ,γι αυτο και το π.μ)



                    Κανόνες λειτουργίας του patriotaki.net

                    Απαγορεύονται ρητά τα υβριστικά, χλευαστικά, προσβλητικά, επιθετικά μηνύματα προς άλλα άτομα (φυσικής ή νομικής μορφής, μέλη ή μη του patriotaki.net).
                    Τι έγινε; Είπα τίποτα κακό; Την γνώμη μου με επιχειρήματα ανέπτυξα.

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by Konna View Post
                      Καλησπέρα, εγώ δεν έχω ψηφίσει φυσικά στην δημοσκόπηση διότι θα φύγουμε από την Έλλαδα και μάλιστα άμεσα (ελπίζω μέχρι το καλοκαίρι). Σίγουρα υπάρχουν πολλοί λόγοι (φόβος, έλλειψη χρημάτων, γλώσσα, ανασφάλεια κ.ο.κ.) για να μας αποτρέψουν να κάνουμε το βήμα αλλά προσπαθώ να υπενθυμίζω στο εαυτό μου ότι μένοντας στην Ελλάδα δεν λύνεται κανένας από τους αυτούς.

                      Φοβάμαι κάθε μήνα ότι δεν θα πληρωθώ (αφού έτσι κ αλλιώς έχω πάψει να πληρώνομαι στην ώρα μου), με το που θα πληρωθώ τα χρήματα εξαφανίζονται ως δια μαγείας με ταχύτητα φωτός, ουσιαστικά τον μεσάζοντα κάνω για να γυρίζει το χρήμα.... και μετά άγχος πως θα βγει ο μήνας και τι θα φάμε. Ανασφάλεια μην τυχών και χάσουμε τις δουλειές μας και μετά κλάψτα. Πίεση και stress. Είμαστε στην υποτιθέμενη παραγωγική ηλικά (30+) και μόνο να δημιουργήσουμε δεν μπορούμε... Έχουμε σταματήσει να κάνουμε όνειρα... μόνο την επιβίωση σκεφτόμαστε. Και το παιδί μου? Τι θα του προσφέρω σε ένα χρόνο? ή δύο? Γιατί φως στο τούνελ δεν βλέπω...

                      Για αυτό μαθαίνω Γερμανικά από τον Σεπτέμβρη, τώρα ξεκίνησε και ο σύζυγος. Θα πάρει και το δίπλωμα για κατηγορία Γ, ΠΕΙ ίσως και ADR (αν φτάσουν τα λεφτά) και θα πάμε να προσπαθήσουμε εκεί... Δεν περιμένω την εύκολη ζωή ή τα εύκολα λεφτά και δεν φοβάμαι να δουλέψω. Αλλά απαιτώ πλέον όταν δουλεύω να πληρώνομαι, όταν πληρώνω εισφορές να έχω ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, όταν συμπληρώνω ένσημα να πάρω σύνταξη και όταν στείλω το παιδί μου σχολείο να έχει μέλλον. Όχι να πάρει 2 πτυχία σαν εμένα για να μην έχει στον ήλιο μοίρα.

                      Αυτά και συγνώμη αν σας κούρασα... τα ' πα και ξαλάφρωσα!
                      Konna Δεν είσαι μόνη σου, είμαστε πολλοί. Εμένα με ζέι η μάνα μου απο την σύνταξη της και χρωστάω και φόρο ακινήτου την ΔΟΥ. Λες να μην μου περνά απο το μυαλό οτι μπορεί να μου κάνουν κατάσχεση του σπιτιού μου; Δεν πήρα δάνειο, δουλέυω απο 21 χρονών και είχα στα τριάντα δύο μου και σπίτι και χρήματα και αυτοκίνητο και μηχανή,όλα και πάλι πολλά ήταν. Σιγα σιγά με το κλέψιμο που μας έκαναν εδώ και έξι χρόνια δεν θα μείνει τιποτα. Ηταν προσχεδισμένη φούσκα όλη η κατάσταση απο το μπάσιμο μας στο νόμισμα του ευρώ. Διάβασα αυτά που έγραψε ο turms περι βολεμένων και τα λοιπά. Απορίφθηκε απο μελλοντικά σχόλια αλλά να λές για βολεμένους αόριστα και να ανεβάζεις το ηθικό των άλλων με στρατιωτικού τύπου παραγγέλματα δεν είναι συνετό. Γι αυτό λοιπόν υπάρχουν κάποιοι εδω που πραγματικά μπορούν να βοηθήσουν ως ένα βαθμό. Δεν μπορω να έχω παράπονο απο κάποιον βολεμένο στην γερμανία να μη με βολέυει κι εμένα και να μην έχω παράπονο απο κάποιον συγγενή μου ''βολεμένο'' εδω στην ελλάδα που δεν με βολέυει καπου εδω και να μην τρέχω στα ''ξένα''

                      Comment


                        #86
                        Οταν ήσασταν στην Ελλάδα, την καλή εποχή...ανοίγατε εύκολα το σπίτι σας να φιλοξενήσετε κάποιον που συναντούσατε στον δρόμο και σας έλεγε οτι δεν έχω που να μείνω; Εγω δεν το έκανα και έξω να φύγω πάλι δεν θα το κάνω. Έχω καεί απο φίλους και απο κάποιον που γνωρίζω ελάχιστα; Τι λέτε τώρα. Είπαμε να πάμε έξω για επιβίωση του εαυτού μας δεν ειπαμε να το παίξουμε Αγια Τερέζα. Εγω προσωπικα αυτή την άποψη έχω.

                        Comment


                          #87
                          Δεν ξέρω τη Γλώσσα δεν εχω κάπιο πτυχίο δεν εχω εμπιρία σε καμία δουλειά (εκτος απο οδηγος ταξί) ή κάπια τέχνη κλπ όπως θέλετε πίτε το και είμαι 40 σχεδόν ! Να παω Γερμανία;

                          Comment


                            #88
                            wiz76, εγω ειμαι σχεδον 48, δεν εχω καποιο πτυχιο, μονο ενα διπλωμα Γ κατηγοριας. Εχω κανει ομως πολλες δουλειες στη ζωη μου. Ναυτικος, σερβιτορος, αγροτικες εργασιες, οικοδομη, πορτιερης σε νυχτερινα μαγαζια, οδηγος. Τα τελευταια 10 χρονια ειχα δικο μου μαγαζι και μεχρι το 2009 πηγαινα καλα. Σημερα ετοιμαζομε να κλεισω το μαγαζι, τα χρεη μου σε ΤΕΒΕ, τραπεζα και εφορια ειναι γυρω στις 45000 ευρω. Τι να κανω εδω ? Ετσι αρπαζω την ευκαιρια οτι μια φιλη μου Ρωσιδα ειναι εδω και 6 χρονια στο Βερολινο κι ετοιμαζομε κι εγω για εκει. Απο γερμανικα προς το παρων δεν σκαμπαζω τιποτα. Το μονο θετικο ειναι οτι θα με φιλοξενει η κοπελα για οσο διαστημα χρειαστει και οτι ειμαι αποφασισμενος να μην επιστρεψω στην Ελλαδα αν δεν ξεχρεωσω. Πλεον δε με κραταει τιποτα εδω. Μολις κλεισω το μαγαζι, παρω το ΠΕΙ για το διπλωμα, πουλαω το αμαξι μου, βγαζω ενα εισητηριο και αντε γεια.

                            Comment


                              #89
                              Δυστυχώς το να μην γνωρίζεις κανένα νομίζω ότι είναι το βασικότερο μαζί με το να έχεις κάποια χρήματα για πρώτα σου έξοδα.

                              Comment


                                #90
                                Εγω παλι νομιζω οτι το μεγαλυτερο προβλημα θα ναι για καποιον να παει χωρις γλωσσα εκει...Εκτος κι αν δεν εχει προβλημα να σφουγγαριζει με μπατονετα.
                                Εγω αν δεν φτασω Β2 δεν παω πουθενα κι ας εχω εκει γνωστους και συγγενεις.Δεν θα χρησιμοποιησω κανεναν τους.Απλα χωρις γλωσσα ποιος θα σε παρει να κανεις τι???Θα φυγω απο την Ναυτιλιακη που ειμαι για να παω να πλενω την τουαλετα του Ελληναρα εκει?Οχι, ελπιζω σε ενα καλυτερο μελλον και μια καλη επαγγελματικη σταδιοδρομια.Σιγα σιγα παντα αλλα δεν θα θελα και να πεσω θυμα εκμεταλλευσης.Αλλωστε δεν με πνιγει κατι να φυγω αυριο.Λογικα σε εναμιση χρονο απο τωρα.
                                Απλα σκεφτειτε λιγο αντικειμενικα.Τα ιδια ταζανε και στον κακομοιρη που καθαριζει τζαμια στους δρομους μας και να που ειναι τωρα παγιδευμενος αναμεσα στην χωρα του και την δικια μας.Δεν πα να ναι και γιατρος?Εκει θα ειναι εφοσων δεν μιλαει...

                                Comment

                                Working...
                                X