Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by nikos81 View Post
    Μέχρι τις 10 Αυγουστου υπολογίζω. Μέχρι τις 31 Ιουλίου θα έχω σίγουρα ξεμπερδέψει από όλα. Μια απο τις περιοχες που ψάχνω είναι και το Βερολίνο. Καλό κουράγιο σου έυχομαι, ψηλά το κεφάλι και αν σε χρειαστω για κάποια πληροφορία θα αφήσω μήνυμα. Καλή τύχη!!!
    NIKO SHMERA TAKSIDEPSA. EIMAI MIAMISH WRA APO BERLIN SE MIA EPARXIAKH POLH! KALH TUXH EUXOMAI! AURIO KSEKINAW ERGASIA!

    Comment


      #62
      Originally posted by vaso31 View Post
      Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω το αποτομο υφος απλα κ μονο επειδη εκανα μια ερωτηση.
      Καμια ερωτηση δεν ειναι χαζη κ το φορουμ αυτο υπαρχει για να λυνει αποριες οσο αστειες κ αν σου φαινονται.
      Θα ελεγα ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα ηταν πολυ ειρωνικη και μαλιστα χωρις λογο.Μπορουσες να πεις οτι ειχες να πεις με καλυτερο τροπο.
      Agapiti Vaso !

      Sou pare8esa ena paradeigma kai syntoxronos erotima gia ton klado sou, oste na se valo oso pio poly ginetai stin 8esi enos metanasti nosokomou,-as se sxesi me tin dinatotita ergasias apo realistiki apopsi.
      Fusika mporoume na rotame ta panta kai pote den eipa oti htan anoiti h erotisi sou.
      Den eironeutika kan...
      To symperasma gia osous exoun sxesi me tin iatriki, pisteuo oti htan autonoito. Apla sou apantisa me antistoixo paradeigma stin xora pou zeis akomi. Kalitero paradeigma den mporousa na vro.
      Ean kaneis ka8e fora erotiseis pou exoun toso ''eukoles'' apantiseis, den eu8unomai ego.

      Symvouleuo osous rotane kati, na skeftontai kai ligo ean exei kapoia ''vasi'' logiki to erotima tous.
      Kata t' alla agapiti Vaso, euxaristos na apantiso se oso erotimata mou 8eseis kai eimai se 8esi na apantiso.
      Se periptosi pou exeis Skype mporeis na me vreis stin dieu8insi pou fainetai pio kato stin ypografi mou.

      Osoi exoun steilei minima exo apantisei se olous kai se oti gnorizo.

      Egrapsa idi para polla gia ta ellinika estiatoria kai nomizo oti voi8isa na spasete to ''ntavatziliki'' kalontas apla apeu8eias.
      Sas euxomai kali dynami kai apla ''spaste tous kodikes'' epikoinonias sto eksoteriko os metanastes.
      Apla min gyreute auta pou eixate stin Ellada.

      Parola auta, na 8umaste oti o ka8enas apo esas einai enas ''Foreas politismou'' !
      kalou h' kakou, auto einai sto xeri sas na to apodeiksete os ellines kai os pagosmioi polites...

      "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

      Comment


        #63
        Originally posted by AntonisThess View Post
        Agapiti Vaso !

        Sou pare8esa ena paradeigma kai syntoxronos erotima gia ton klado sou, oste na se valo oso pio poly ginetai stin 8esi enos metanasti nosokomou,-as se sxesi me tin dinatotita ergasias apo realistiki apopsi.
        Fusika mporoume na rotame ta panta kai pote den eipa oti htan anoiti h erotisi sou.
        Den eironeutika kan...
        To symperasma gia osous exoun sxesi me tin iatriki, pisteuo oti htan autonoito. Apla sou apantisa me antistoixo paradeigma stin xora pou zeis akomi. Kalitero paradeigma den mporousa na vro.
        Ean kaneis ka8e fora erotiseis pou exoun toso ''eukoles'' apantiseis, den eu8unomai ego.

        Symvouleuo osous rotane kati, na skeftontai kai ligo ean exei kapoia ''vasi'' logiki to erotima tous.
        Kata t' alla agapiti Vaso, euxaristos na apantiso se oso erotimata mou 8eseis kai eimai se 8esi na apantiso.
        Se periptosi pou exeis Skype mporeis na me vreis stin dieu8insi pou fainetai pio kato stin ypografi mou.

        Osoi exoun steilei minima exo apantisei se olous kai se oti gnorizo.

        Egrapsa idi para polla gia ta ellinika estiatoria kai nomizo oti voi8isa na spasete to ''ntavatziliki'' kalontas apla apeu8eias.
        Sas euxomai kali dynami kai apla ''spaste tous kodikes'' epikoinonias sto eksoteriko os metanastes.
        Apla min gyreute auta pou eixate stin Ellada.

        Parola auta, na 8umaste oti o ka8enas apo esas einai enas ''Foreas politismou'' !
        kalou h' kakou, auto einai sto xeri sas na to apodeiksete os ellines kai os pagosmioi polites...

        Πρωτον,μου γραψες οτι ειναι αστειο να ρωταω τετοια πραγματα.Αυτο τι ακριβως σημαινει?Οτι η ερωτηση μου ειναι αστεια κ δεν θα επρεπε να την εχω κανει προφανως.Εμενα προσωπικα με εκανες να νιωσω χαζη που την εκανα.
        Δευτερον τιποτα δεν ειναι αυτονοητο γιατι οπως ειδες ο Νικος εγραψε οτι σε καποιες χωρες δεν ειναι απαραιτητο αρχικα να γνωριζεις τη γλωσσα.
        Τριτον πως ακριβως και απο τι καταλαβες εσυ οτι εγω ψαχνω να βρω αυτο που ειχα στην Ελλαδα?
        Τεταρτον μας θυμιζεις στο τελος του μηνυματος σου πως πρεπει να ειμαστε φορεις πολιτισμου κ παγκοσμιοι πολιτες.Με αυτο τι εννοεις?
        Εγω προσωπικα θεωρω το ευατο μου ενα πολιτισμενο λογικο ανθρωπο που ψαχνει να βρει μια ποιοτητα ζωης περα απο την πατριδα του.Δεν με εκφραζει η νοοτροποια των περισσοτερων εδω κ ψαχνω για μια ζωη διαφορετικη.
        Εσυ με τον τροπο σου ειναι σαν να υποδεικνυεις στους αξεστους ελληνες πως να φερθουν.
        Φυσικα κ προσπαθησες να βοηθησεις μερικα ατομα εδω μεσα αλλα εμενα προσωπικα δεν με βοηθησες γιατιι θεωρω πολυ ειρωνικο κ προσβλητικο το υφος σου.
        Δεν ειμαι κανενα παιδακι να μου υποδεικνυουν πως να φερομαι.Επισης δεν σε υποχρεωσα να απαντησεις στις ερωτησεις μου.Ουτε απαιτησα απο καποιον να ξερει την απαντηση.
        Ακομα αναρωτιεμαι γιατι τα εχεις γραψει ολα αυτα

        Comment


          #64
          Γεια σας, μια ελληνίδα δημοσιογράφος, η οποία δουλεύει στο γερμανικό ραδιόφωνο
          (Hessischer Rundfunk) ψάχνει νέους έλληνες (π.χ. φοιτητές), οι οποίοι δεν
          θέλουν να επιστρέψουν στην Ελλάδα λόγω κρίσης οι νέους, οι οποίοι δεν βρίσκουν
          δουλειά στην Ελλάδα και αποφάσισαν να έρθουν Γερμανία.

          Θα ήθελε λοιπόν να παρουσιασει στο γερμανικό κοινό μεσω ρεπορταζ ραδιοφώνου την κατασταση των ελλήνων που ερχονται εδω. Επειδή ζεί η Βίκη στην Φρανκφούρτη, θα ήταν θετικό να συναντούσε κάποιον για μία συνέντευξη
          στην πολη η στα κοντινα περιχωρα.

          Το E-Mail της είναι: wkatopi@hr-online.de.
          Μιλάει ελληνικά.

          Ευχαριστούμε πολύ και γεια χαρά

          Comment


            #65
            Originally posted by Zanina View Post
            NIKO SHMERA TAKSIDEPSA. EIMAI MIAMISH WRA APO BERLIN SE MIA EPARXIAKH POLH! KALH TUXH EUXOMAI! AURIO KSEKINAW ERGASIA!
            τι νεα ?? ολα καλα στην νεα δουλεια?? δηλωθηκες στην νεα περιοχη ?? αληθεια με ΑΟΚΑ ποσα πληρωνεις η ποσα πληρωνει ο εργοδότης ?? Ειχα ανεβει και γω Γερμανια για δουλεια περσι το καλοκαιρι αλλα εμπλεξα με απατεωνες ελληνες εστιατορες. Ο ενας τζογαδορος με το ζορι του πηρα τα δεδουλευμενα πριν να φυγω ...οι αλλοι ηταν δυο συνεταιροι ο ενας με τον αλλον καμια σχεση αναγκαστηκα να φυγω ανασφαλιστος μετα απο 1 μηνα περιπου και αδηλωτος παλι . Τελικα κατεληξα κοντα σε Στουτγκαρδη να με φιλοξενουν και να ψαχνω μεχρι και μινι job gia 400 euros sto Deutsche post. θελω να ξαναγυρισω πισω και σκεφτομαι το site job gastro
            express konta sto Augsburg prin ksanagyriso. Και με τα σπιτια ειναι πολυ δυσκολο να βρεις αν δεν εχεις δουλεια ακομα και σε wohnungsgemeinsam WG.
            KALH TYXH ZANINA ......grapse nea sou !!!!!!!!!!

            Comment


              #66
              Originally posted by vaso31 View Post
              Πρωτον,μου γραψες οτι ειναι αστειο να ρωταω τετοια πραγματα.Αυτο τι ακριβως σημαινει?Οτι η ερωτηση μου ειναι αστεια κ δεν θα επρεπε να την εχω κανει προφανως.Εμενα προσωπικα με εκανες να νιωσω χαζη που την εκανα.
              Δευτερον τιποτα δεν ειναι αυτονοητο γιατι οπως ειδες ο Νικος εγραψε οτι σε καποιες χωρες δεν ειναι απαραιτητο αρχικα να γνωριζεις τη γλωσσα.
              Τριτον πως ακριβως και απο τι καταλαβες εσυ οτι εγω ψαχνω να βρω αυτο που ειχα στην Ελλαδα?
              Τεταρτον μας θυμιζεις στο τελος του μηνυματος σου πως πρεπει να ειμαστε φορεις πολιτισμου κ παγκοσμιοι πολιτες.Με αυτο τι εννοεις?
              Εγω προσωπικα θεωρω το ευατο μου ενα πολιτισμενο λογικο ανθρωπο που ψαχνει να βρει μια ποιοτητα ζωης περα απο την πατριδα του.Δεν με εκφραζει η νοοτροποια των περισσοτερων εδω κ ψαχνω για μια ζωη διαφορετικη.
              Εσυ με τον τροπο σου ειναι σαν να υποδεικνυεις στους αξεστους ελληνες πως να φερθουν.
              Φυσικα κ προσπαθησες να βοηθησεις μερικα ατομα εδω μεσα αλλα εμενα προσωπικα δεν με βοηθησες γιατιι θεωρω πολυ ειρωνικο κ προσβλητικο το υφος σου.
              Δεν ειμαι κανενα παιδακι να μου υποδεικνυουν πως να φερομαι.Επισης δεν σε υποχρεωσα να απαντησεις στις ερωτησεις μου.Ουτε απαιτησα απο καποιον να ξερει την απαντηση.
              Ακομα αναρωτιεμαι γιατι τα εχεις γραψει ολα αυτα
              Kalispera Vasso !

              Lipamai alla to pires poli strava to 8ema tis apantisis mou. An 8ixtikes pou 8eorisa ''asteio'' na douleßueis os nosokoma se kseni xora kai na milas sta agglika stous as8eneis h' stous giatrous germanous, tote pao ''paso''. Exo poli kontina atoma stin Ellada apo ton iatriko klado. Ksero arketa distixos kai apo ton klado ton men kai de.
              Pantos prtosopika exo ''sklirinei'' san an8ropos kai isos merikes fores na eimai pio ''eu8is'' stis apantiseis mou. Alloste akomi kai o NIkos milouse gia ''Askoumenous Giatrous'' kai oxi ergazomenous kanonika. An 8elei o Nikos as mas pliroforisei kai gia tis ''ewrgazomenes nosokomes'' stin Soudia se poia glossa eksipiretoun tous as8eneis kai milao sovara. Apla den stekei na prepei na milane oloi oi Souidoi Agglika stin nosokoma otan xreiazontai kati epeigon kai idiaitera se iatrika 8emata. Apla 8a perimeno kati pou anatrepei auto to tosa xronia ''autonoito'' logo tis sovarotitas tis idias tis fisis autis tis epistimis.Ektos kai an den mas niazoun oi sunepeies...

              Prin ena mina imoun Ellada akomi kai pali prospa8ousa na organoso ena diktio pliroforion edo sto patriotaki kai na doso ''pnoi'' sto na paroun kai alloi meros kai na sinexisoun.

              Episis an prosekseis den apeu8in8ika sto 2o eniko stin frasi pou mou katalogises.
              ''Τριτον πως ακριβως και απο τι καταλαβες εσυ οτι εγω ψαχνω να βρω αυτο που ειχα στην Ελλαδα?''
              Ksanadiavase an 8eleis se poio prosopo egrafa. Itan 2o pli8intiko...
              ''Apla min gyreute auta pou eixate stin Ellada''...

              Oso gia to 2o), lupamai alla merika pragmata einai autonoita ston kosmo.
              Exo 2 ellinides files stin ellada pou douleuoun xronia sta xeirourgia kai exo akousei apisteutes istories gia to 8ema synergasias tin ora tou xeirorgiou logo ''glossas'' akomi kai metaksi ellinon.
              Na min po to paradeigma me tis klostes xeirourgiou, 8a ''8ikso'' pollous giatrous kai nosokomes kai den einai autos o skopos mou edo mesa.
              Sto 4o) grafeis...
              Τεταρτον μας θυμιζεις στο τελος του μηνυματος σου πως πρεπει να ειμαστε φορεις πολιτισμου κ παγκοσμιοι πολιτες.Με αυτο τι εννοεις?
              Εγω προσωπικα θεωρω το ευατο μου ενα πολιτισμενο λογικο ανθρωπο που ψαχνει να βρει μια ποιοτητα ζωης περα απο την πατριδα του.Δεν με εκφραζει η νοοτροποια των περισσοτερων εδω κ ψαχνω για μια ζωη διαφορετικη.
              Εσυ με τον τροπο σου ειναι σαν να υποδεικνυεις στους αξεστους ελληνες πως να φερθουν.
              Φυσικα κ προσπαθησες να βοηθησεις μερικα ατομα εδω μεσα αλλα εμενα προσωπικα δεν με βοηθησες γιατιι θεωρω πολυ ειρωνικο κ προσβλητικο το υφος σου.
              Apanto loipon:
              Nomizo oti an ksanadiavaseis prosextika 8a deis tin frasi poiu grafo sto telos oti ''Parola auta, na 8umaste oti o ka8enas apo esas einai enas ''Foreas politismou'' !
              kalou h' kakou, auto einai sto xeri sas na to apodeiksete os ellines kai os pagosmioi polites...''
              An mporeis Vaso eksigise mou ti akrivos den sou einai katanoito ? H simvouli mou os Ellinas kai os politis pou 8elei ena kalitero aurio gia olous tous polites pano stin gi ?

              Prosopika den 8eoro oti i nootropia ton Ellinon einai entelos la8os kai sigoura oxi ton perissoteron. Apla ''koumanto'' kanei to xrima stin Ellada kai merikes oikogeneis politikon-epixeirimation edo kai 1 aiona toulaxiston. Me alla lofgia to parapono sou einai kai diko mou.
              Apla ego 8elo na swimvalo akomi kai ops metanastis se ena kalitero mellon. Pou einai to mempto ?

              Efiga oxi giati fovomoun gia to an 8a exo na fao aurio, alla gia na min kano kanena kako se atoma pou gnoriza xronia pos ''klevoun'' emena kai tous ''adinamous'' sympatriotes mou. Gi' auto efiga...

              Stin ilikia ton 43 eton kai gia 2h fora metanastis me peirazei poli pou efiga kai eimai akomi 8imomenos, an kai exo vrei doulia esto kai me metries apolaves. Merikoi malista pou zoun xronia edo lene pos eimai tixeros pou vrika tin sxetiki ergasia. Auto omos einai ''eteron ekateron'' otan se ekviazoun i8ika stin xora sou kai se eksa8lionoun xoris oute mia pronoia koinoniki apo to politiko sistima to etos 2011 !!!
              Auto legetai prodosia kai to anaferei kai to sintagma kai exo gnosi poli kali tou ti leo kai to ti simainei auto nomika. Arketes fores eftasa stin epi8eorisi ergasias kai metrao 8 stis 10 ypo8eseis nikitis kai 2 simvivasmous. Opos katalavaineis polemisa arketa stin Ellada kai prospa8ousa panta na voi8iso kai tous dipla mou. Pote den imoun sindikalistis h' grammenos se kapoio politiko komma. Apla xrisimopoiousa tis gnoseis mou kai epemena me pisti kai sfigmeno ''stomaxi'' akomi kai me prosopiki f8ora ka8e fora pou eprepe na er8o se riksi me ergodotes ''parasita'' otan evlepa tin ekmetaleusi akomi kai otan ,mporousan kai eixan tin dinatotita na plirosoun aneta.
              Auta ta parasita den i8ela na ''aggikso'' kai efiga. Alloste akomi kai oi goneis stin Ellada simvalan sto kako pou legetái parasitiko dimosio. An kai den 8eoro oti einai o kirios logos gia ta xrei. 2os logos pantos einai sigoura:;-)
              Oloi mas exoume akousei tin frasi : ''Koita ton eauto sou paidi mou kai ase tous allous''.
              Apla ego Vaso den mporousa pote na koitao monon ton eauto mou.
              Exo tis anisixies mou os koinoniko kai automatos os politiko ''on''. Anages 8a elega pneumatikes kai pnoi politismou loipon. Elpizo na se diafotisa perissotero tora.

              Telos den upodiknio tipota Vaso. Apla dino plirofories apo dikes mkou empiries kai monon gia osa mporo na ipostirikso me stoixeia. An vreis kati pou egrapsa kai den isxiei, püarakalo na to anfereis kai 8a dexto to la8os mou an imoun apolitos.

              Euxaristos na milisoume kai sto Skype an exeis tin dinatotita kai efoson to 8eleis.
              O 8imos pantos einai kakos simvoulos genika. Gine kai ligo skliri, giati apo edo kai sto eksis tipota den 8a einai eukolo, kai liga 8a 8imizoun Ellada stin Germania...

              Filika Antonis
              "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

              Comment


                #67
                Originally posted by yarnee View Post
                Γεια σας, μια ελληνίδα δημοσιογράφος, η οποία δουλεύει στο γερμανικό ραδιόφωνο
                (Hessischer Rundfunk) ψάχνει νέους έλληνες (π.χ. φοιτητές), οι οποίοι δεν
                θέλουν να επιστρέψουν στην Ελλάδα λόγω κρίσης οι νέους, οι οποίοι δεν βρίσκουν
                δουλειά στην Ελλάδα και αποφάσισαν να έρθουν Γερμανία.

                Θα ήθελε λοιπόν να παρουσιασει στο γερμανικό κοινό μεσω ρεπορταζ ραδιοφώνου την κατασταση των ελλήνων που ερχονται εδω. Επειδή ζεί η Βίκη στην Φρανκφούρτη, θα ήταν θετικό να συναντούσε κάποιον για μία συνέντευξη
                στην πολη η στα κοντινα περιχωρα.

                Το E-Mail της είναι: wkatopi@hr-online.de.
                Μιλάει ελληνικά.

                Ευχαριστούμε πολύ και γεια χαρά

                Gia sou yarnee !
                Ali8ia apo pou vgainei auto to onoma ?

                Kai ena allo erotima.
                Afou vriskesai Germania giati den pate mia volta apo ta panepistimia?
                Oi pritaneis mporoun sas feroun se epafi me autous h' na tilefonisete stis ellinikes koinotites kai na zitisete na sas feroun se epafi. Ti pio aplo ?
                "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

                Comment


                  #68
                  Γεια σου ρε Αντωνη! Δυστυχως δεν μπορεσαμε ακομα να επικοινωνησουμε στο skype. Ημουν λιγο στο τρεξιμο. Αυτη την εβδομάδα ελπιζω να χαλαρώσω λίγο και να μιλήσουμε. Οσο αφορά το θέμα της γλωσσας για τους γιατρους στη Σουηδία ξέρω απο φίλους μου που πήγαν να κάνουν ειδικότητα ότι στην αρχή χρεαιζόταν πολύ βασικά Σουηδκά ισα-ισα για τη συνέντευξη. Από εκει και πέρα όμως ξεκινούσαν έναν αγχώδη αγώνα δρόμου για την εκμάθηση της γλώσσας. Εγώ δεν είπα ποτέ οτί δουλεύουν μιλόντας αγγλικά. Από εκεί και πέρα για νοσοκόμες δεν ξέρω αν ισχύει κάτι αντίστοιχο, δηλαδή να γίνεται πρόσληψη και στη συνέχεια η εντατικη εκμάθηση της γλώσσας. Εννοήτε ότι τέτοιες περιπτώσεις ισχύουν μόνο όταν ένα κράτος έχει άμεση ανάγκη απο προσωπικό ενός συγκεκρίμενου κλάδου και ρίχνει τις απαιτήσεις του προκειμένου να καλύψει ιτς θέσεις που θέλει. Εγώ απλά το ανέφερα θέλοντας να δικαιολογήσω την απορία της Βάσως γιατί ακούγοναι πολλά στον αέρα για το συγκεκρίμενο θέμα και είναι λογικό πάνω στην αγωνία της για το μέλλον να αναρωτιέται τι πραγματικά ισχύει και τι όχι. Αν θυμάσαι εγώ σε είχα ρωτήσει πολύ πιο ''χαζα'' πράγματα για το skype μη ξέρωντας οτί ακουστικά και κάμερα μπορείς να βρεις μόνο με 15 ευρώ...
                  Κατά τα άλλα εγώ προτείνω να χαλαρώσουμε γιατί η όλη κατάσταση έχει οδηγήσει τους πάντες στον εκνευρισμό και όχι αδικαιολόγητα. Όλοι είμαστε στην τσιτα γιατί ψάχνουμε για ένα καλύτερο μέλλον. Αντώνη όλοι πιστεύω καταλαβαίνουμε πως νιώθεις γιατί απλά το νιώθουμε και εμείς.Εγώ είμαι τόσο θυμωμένος στα 30 μου που σκέφτομαι οτι αν τα καταφέρω στο εξωτερικό και κάποια στιγμή αποκτήσω παιδια δεν θέλω να μάθουν ούτε ελληνικά. Τόσο πολύ ντρέπομαι για αυτο που γίνεται στην Ελλαδα. Μακάρι να το μετανιώσω που το λέω... τι να πω.

                  Comment


                    #69
                    Αντωνη..επειδη εχω δουλεψει σαν νοσηλευτρια 2 χρονια γνωριζω παρα πολυ καλα ποσο σοβαρη ειναι η δουλεια μου.Αν εσυ απο την ερωτηση μου καταλαβες οτι εγω δεν εχω γνωση της σοβαροτητας της συγκεκριμενης δουλειας κανεις πολυ μεγαλο λαθος κ μαλιστα βγαζεις βιαστικα συμπερασματα.
                    Σαν νοσηλευτρια λοιπον επετρεψε μου να ξερω καλυτερα το ρολο μου.
                    Επισης αν μπορεσω ποτε να εργαστω εξω σιγουρα δεν θα το κανω σαν αρπαχτη χωρις να μαθω τη γλωσσα.Ουτε θελω να ξεπεταξω τη δουλεια δουλευοντας οπως-οπως με αγγλικα.
                    Ηθελα να ξερω για το ξεκινημα της συγκεκριμενης δουλειας μηπως οντως υπαρχει καποια περιοδο εκμαθησης μεχρι να τελειοποιηθει η γλωσσα.
                    Δεν νομιζω πως αυτο δειχνει πως δεν γνωριζω τη σοβαροτητα του τομεα μου.
                    Οσο κ να μη θελει να παρεξηγησει καποιος τις απαντησεις σου ειναι αδυνατον..φιλικα.
                    Δεν θα συνεχισω ομως να τα αναλυω γιατι ο χωρος αυτος ειναι να λυνει αποριες κ να βοηθαει κ οχι χωρος διαμαχης.
                    Και απο την αλλη σεβομαι το γεγονος οτι εισαι εδω κ εχεις την καλη διαθεση να βοηθησεις.
                    Αφηνω λοιπον ενα ενδεχομενο να ειναι ο τροπος σου τετοιος κ εγω να τον παρεξηγησα.
                    Τελος συμφωνω με τον φιλο Νικο οτι ισως υπαρχει καποια νευρικοτητα απο ολους γιατι ο περισσοτερος κοσμος δειχνει να ψαχνει αφορμες να ξεσπασει(οχι αδικα). Γενικα ειμαστε ολοι εν βρασμο ας το πουμε..
                    Μακαρι να ηταν καλυτερα τα πραγματα..εμενα το μελλον με αγχωνει πολυ.

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by antonis1977 View Post
                      Καλησπέρα σε όλους. Εγώ τον Μαϊο θα πάω σε ενα χωριο έξω απο την Στουντγκάρδη (Villingen) και θα πιάσω δουλειά σε ενα εργοστάσιο που φτιάχνει κομματια απο μηχανες αυτοκινητων. Το εργοστάσιο το έχει Ελληνας και ειναι κατα καποιο τρόπο γνωστός μου. Θα μπορούσα να πω οτι αυτός και η γυναίκα του μου έχουν πει τόσα πολλα για τη Γερμανια όσο κανεις άλλος. Και να φανταστείτε οτι έχω μια ξαδέρφη στο Μόναχο και τον Νονο μου στο Βερολίνο και κανεις δεν μπόρεσε να μου βρει δουλεια σε εργοστάσιο, μόνο σε ρεστοράν. Και ουτε μόυ μίλησαν για το τι να περιμένω εκει. Είναι πολύ δυσκολα παιδιά αλλα οποιος δουλευει πληρώνεται. Εμενα μου δινει 1050 ευρω και μετά με το κομματι. Ειναι και αυτός ενας τρόπος για να βγάλεις παραπάνω λεφτά. Μην ακούτε κανεναν οπως μου λένε και τα παιδια απο το Pfaffenhofen που ειναι κανα 6μηνο εκει. Καντε την κινηση και οτι γινει. Δεν χανεις και τιποτα. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΔΕ ΣΟΥ ΒΓΗΚΕ ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΕΤΑΝΙΩΝΕΙΣ ΜΙΑ ΖΩΗ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΣ ΠΟΤΕ. Αυτά και συγνώμη αν σας κούρασα.
                      Γεια σας , επειδη και εμεις σκεφτομαστε να παμε στην γερμανια (stuttgarte) , μπορεις να μου πεις ποιο ειναι το εργοστασιο και πως λεγετε ( αν θελεις βεβαια) ευχαριστω για το χρονο σου το email ειναι ( lorakosta@gmail.com

                      Comment


                        #71
                        Σχετικά με τα εργοστάσια

                        Originally posted by AntonisThess View Post
                        Τέλος να ξέρετε ότι υπάρχουν σίγουρα καλύτερες αμοιβές σε εργοστάσια, αλλά και εκεί τίθεται θέμα πόσο μεγάλο είναι και τι δουλειά κάνεις. Μπορεί να δουλεύεις στην Bosch ανειδίκευτος σε "καλό" πόστο και να έχεις πρώτο μισθό με όλα τα "κομφόρ" του γερμανικού συνδικαλισμού γύρω στα 25 00-3000 καθαρά ευρώ ως παντρεμένος.
                        Απλά είναι θέμα τύχης και φυσικά οι συγγενοίς έχουν πρωτεραιότητα πρόσληψης σε αυτές τις εταιρίες, βάση συνδικαλιστικού νόμου. Γι' αυτό και είναι δυσκολότερο να βρουν δουλειά εκεί οι υπόλοιποι ανειδίκευτοι...

                        Γενικά υπάρχουν εξίσου "καλές" μικρότερες εταιρίες, με εξίσου καλές αμοιβές. Απλά θέλει "κυνήγι".
                        [/B]

                        Καλημερα, απο οτι διαβασα απο τα λεγόμενα σου γνωριζεις τι ακριβως συμβαινει στην Γερμανια.
                        Θα ήθελα όμως να μου έλεγες περισσοτερα πραγματα για τις εταιρειες, πως δηλαδή "κυνηγάει" κανείς αυτου του ειδους τις θέσεις, το αναλαμβάνει καποιο γραφείο?, ο γερμανικός οαεδ?, ψάχνεις σε εφημερίδες?, ή στελνεις απο μόνος σου βιογραφικά στις εταιρειες ασχετως αν ψάχνουνγια προσωπικό ή όχι? Ή όλα μαζι? Ρωταω γιατι δεν ξέρω καθόλου την νοοτροπια της γερμανικής αγορας και μπορει να διαφέρει απο της ελλάδος.

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by leftie View Post
                          τι νεα ?? ολα καλα στην νεα δουλεια?? δηλωθηκες στην νεα περιοχη ?? αληθεια με ΑΟΚΑ ποσα πληρωνεις η ποσα πληρωνει ο εργοδότης ?? Ειχα ανεβει και γω Γερμανια για δουλεια περσι το καλοκαιρι αλλα εμπλεξα με απατεωνες ελληνες εστιατορες. Ο ενας τζογαδορος με το ζορι του πηρα τα δεδουλευμενα πριν να φυγω ...οι αλλοι ηταν δυο συνεταιροι ο ενας με τον αλλον καμια σχεση αναγκαστηκα να φυγω ανασφαλιστος μετα απο 1 μηνα περιπου και αδηλωτος παλι . Τελικα κατεληξα κοντα σε Στουτγκαρδη να με φιλοξενουν και να ψαχνω μεχρι και μινι job gia 400 euros sto Deutsche post. θελω να ξαναγυρισω πισω και σκεφτομαι το site job gastro
                          express konta sto Augsburg prin ksanagyriso. Και με τα σπιτια ειναι πολυ δυσκολο να βρεις αν δεν εχεις δουλεια ακομα και σε wohnungsgemeinsam WG.
                          KALH TYXH ZANINA ......grapse nea sou !!!!!!!!!!
                          Xwris na thelw na ekthesw to sigekrimeno grafeio, na prosexeis gt tha sou kratisei perissotera apo osa upografete! Auto na to thumitheis. Ta perissotera pou krataei(70´80 euro parapano) einai mallon foroi, dn kserw. omwa den enimeronei , k auto theoreitai apateonia! To kseftomoun ki egw gia ekei omws mono an vrethw se polu anagi!

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by lora View Post
                            Γεια σας , επειδη και εμεις σκεφτομαστε να παμε στην γερμανια (stuttgarte) , μπορεις να μου πεις ποιο ειναι το εργοστασιο και πως λεγετε ( αν θελεις βεβαια) ευχαριστω για το χρονο σου το email ειναι ( lorakosta@gmail.com
                            Lora ton eixa rotisei kai ego kai mou eixe pei oti epeidi einai kapoios gnostos tou Ellinas pou ton pire stin doulia den mporouse na dosei stoixeia. Apla ksekina moni sou na stelneis viografika, alla monon efoso eisai Germania idi kai se apostasi oxi megaliteri ton 50 xiliometron. Den prokeitai na apantisoun se ''eidikotites mi spanies'' gia osous menoun Ellada. Yparxei antagonsimos megalos pleon apo to kima ton metanaston pou eftase Germania kai den stamataei.
                            "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

                            Comment


                              #74
                              ζηταμε δουλεια στη γερμανια

                              Ειμαστε ζευγαρι από ελλαδα με δυο παιδια και ψαχνουμε μονιμη δουλεια στη γερμανια,σε ελληνικο εστιατοριο .γνωριζω αγγλικα εχω διπλωμα φορτηγου Γ κατηγοριας εχω εργαστει και ως dj 10 χρονια .μπορει καποιος να βοηθησει ??????? θωμας 6937330547

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by lt1975 View Post
                                Ειμαστε ζευγαρι από ελλαδα με δυο παιδια και ψαχνουμε μονιμη δουλεια στη γερμανια,σε ελληνικο εστιατοριο .γνωριζω αγγλικα εχω διπλωμα φορτηγου Γ κατηγοριας εχω εργαστει και ως dj 10 χρονια .μπορει καποιος να βοηθησει ??????? θωμας 6937330547
                                EDo omos einai to forum gia Australia!!!!!!!

                                Comment

                                Working...
                                X