Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    μια ερωτηση

    Γνωρίζεις καθόλου στον κλάδο του χρυσου τι γινεται? υπάρχει δουλεια για αυτο το επαγγελμα στην γερμανια?

    Comment


      #77
      Originally posted by lt1975 View Post
      Ειμαστε ζευγαρι από ελλαδα με δυο παιδια και ψαχνουμε μονιμη δουλεια στη γερμανια,σε ελληνικο εστιατοριο .γνωριζω αγγλικα εχω διπλωμα φορτηγου Γ κατηγοριας εχω εργαστει και ως dj 10 χρονια .μπορει καποιος να βοηθησει ??????? θωμας 6937330547
      Θα προσπαθήσω να μεταφέρω το post αυτό στο forum για την μετανάστευση στην Γερμανία και ελπίζω κάποιος απο εκεί να σου απαντήσει.
      Νομίζω ο AntonisThess είναι στην Γερμανία και είπε οτι θέλει να βοηθήσει.

      * Δεν μπορώ τελικά γιατι δεν εχω δικαιώματα moderator στο forum της Γερμανίας. Παρακαλώ όποιος είναι ο moderator στο forum της Γερμανίας να κάνει την σχετική μεταφορά.
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        #78
        Πάντως τα παιδιά που μένουν Ολλανδία, οι περισσότεροι που έχουν πάει εκεί έχουν βρει δουλέιά.
        Το θέμα είναι να έχεις κάποια ειδίκευση αλλιώς σίγουρα δυσκολεύεσαι πιο πολύ.

        Comment


          #79
          Originally posted by katerina 75 View Post
          Καλησπέρα από Ελλάδα. Είμαι νέο μέλος εδώ και ειλικρινά από όσα διάβασα άρχισα να πιστεύω πως ίσως καταφέρω μαζί με τον σύντροφό μου να βρούμε δουλειά στο εξωτερικό. Θα εκτιμούσα πολύ αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει μιας και οι ιστοσελίδες που διάβασα για εργασία είναι ολες στα γερμανικά κ έτσι δεν μπορώ ούτε να διαβάσω αλλά κ ούτε να γράψω την δουλειά που ζητάμε..υπάρχουν ελληνικές ταβέρνες στη Γερμανία ή στην Αυστρία που να ζητούν άτομα για λαντσα;;;; για μουσικούς;;;; πολλές ευχαριστίες εκ των προτέρων, και ελπίζω να καταφέρουμε να εργαστούμε και να ζήσουμε σε ένα πραγματικό ευρωπαϊκό κράτος που σέβεται τους πολίτες.
          Θα σας θυμίσω ότι παρότι το γραφείο ποu πρότεινα είναι νόμιμο, δεν σημαίνει ότι είναι και λίγα τα 450 ευρώ που ζητάνε. Νομίζω ότι η Ζανίνα είπε ότι χρεώνοuν και εξτρά κάποιοι μετά το γραπτό συμβόλαιο ως φόροι δλδ. Σας ξαναδίνω την ιστοσελίδα με τον χρυσό οδηγό γερμανίας όπου έχει κατηγορία Ελληνικών εστιατορίων κλπ. Είναι η εξής: http://www.gelbeseiten.de/yp/search....=on&trade=5686

          Απλός πάρτε τους τηλέφωνο και διαπραγματευτείτε μόνοι σας απευ8είας με τους ίδιους τους ετιάτορες την αμοιβή σας και τις εξτρά παροχές φαί-σπίτι.
          "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

          Comment


            #80
            Originally posted by Μελινα View Post
            Γνωρίζεις καθόλου στον κλάδο του χρυσου τι γινεται? υπάρχει δουλεια για αυτο το επαγγελμα στην γερμανια?
            Μελίνα δεν γνωρίζω για τον κλάδο του χρυσού. Απλά αυτό που έχο διαπιστώσει και από παλαιότερα με Έλληνα που ήταν στο επάγγελμα αυτό ως πωλητής στην Ελλάδα και μετά στην Γερμανία, δεν έχουν πολλά σχέδια και γενικα έχουν μάλλον θα έλεγα συντηρητικά "σχέδια". Το ίδιο είναι και στο ντύσιμό τους οι Γερμανοί. Δεν κατάλαβα όμως εάν εννοείς ως τεχνίτης ή ως πωλητής με κατάστημα.¨Οταν όμως πεφτουν οι μισ8οί, επακόλουθο είναι να ξοδεύουν και λιγότερα χρήματα οι άνθρωποι για είδη πολυτελείας. Είναι αυτό που λένε "άγραφος" κανόνας αγοράς...
            "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

            Comment


              #81
              Καλησπερα παιδια,ειμαι 19 χρονων με πτυχιο πληροφορικης απο ΕΠΑΛ και απολυτυριο λυκειου,εχω συγγενεις στην Γερμανια και θελω πολυ να παω εκει για δουλεια και καλυτερη ζωη...πιστευετε οτι ειναι καλο να παω εκει με καποιο γραφειο ευρεσης εργασιας η δεν ειναι καλο γιατι εχουν συμβολαια και σε δεσμευουν?σας ευχαριστω πολυ..!!

              Comment


                #82
                Γεια σε ολους σας πατριοτακια!Καταρχας σας συνγχαιρω για τη διμιουργια αυτου του σαιτ που σκοπος του ειναι να ενημερωση τους ελληνες για τυχον απατεωνιες και εκμεταλευσης που σιουρα θα γνωρισουμε στο εξωτερικο...Ειμαι 23 χρονων και εργαζομ αι εδω και χρονια σε διαφορα εργοστασια αλλα δεν βλεπω να υπαρχει νοημα αφου δουλευουμαι απλα για να ζουμε δεν μενει τπτ στην ουσια...σκεφτομαστε σοβαρα με τον ξαδερφο μου επεισης 23... να φυγουμε για taufkirchen οπου εχει συγγενεις ωστε να μας βοηθησουν στην προσαρμογη.Η πολη ειναι κοντα το μοναχο οποτε λεμε να ψαξουμαι εκει για δουλεια.Παρακαλω καποιος απο σας να μου δωσει πληροφοριες σχετικα με νοικια ωραρια μισθους κλπ please!!!

                Comment


                  #83
                  Originally posted by νικος ιωακ View Post
                  Γεια σε ολους σας πατριοτακια!Καταρχας σας συνγχαιρω για τη διμιουργια αυτου του σαιτ που σκοπος του ειναι να ενημερωση τους ελληνες για τυχον απατεωνιες και εκμεταλευσης που σιουρα θα γνωρισουμε στο εξωτερικο...Ειμαι 23 χρονων και εργαζομ αι εδω και χρονια σε διαφορα εργοστασια αλλα δεν βλεπω να υπαρχει νοημα αφου δουλευουμαι απλα για να ζουμε δεν μενει τπτ στην ουσια...σκεφτομαστε σοβαρα με τον ξαδερφο μου επεισης 23... να φυγουμε για taufkirchen οπου εχει συγγενεις ωστε να μας βοηθησουν στην προσαρμογη.Η πολη ειναι κοντα το μοναχο οποτε λεμε να ψαξουμαι εκει για δουλεια.Παρακαλω καποιος απο σας να μου δωσει πληροφοριες σχετικα με νοικια ωραρια μισθους κλπ please!!!
                  File niko kalispera apo th germania. Den simferei a enoikiaseis spiti sto monaxo ta enoikia einai panakriva. An ksereis germanika olo kai kapou tha vreis, alla sinistw germano ergodoth, akoma kai se germaniko kafe ws servitoros gia paradeigma. Gia ergostasio thelei kai ton gnwsto sou gia na mpeis.

                  Comment


                    #84
                    Originally posted by nikos81 View Post
                    Γεια σου ρε Αντωνη! Δυστυχως δεν μπορεσαμε ακομα να επικοινωνησουμε στο skype. Ημουν λιγο στο τρεξιμο. Αυτη την εβδομάδα ελπιζω να χαλαρώσω λίγο και να μιλήσουμε. Οσο αφορά το θέμα της γλωσσας για τους γιατρους στη Σουηδία ξέρω απο φίλους μου που πήγαν να κάνουν ειδικότητα ότι στην αρχή χρεαιζόταν πολύ βασικά Σουηδκά ισα-ισα για τη συνέντευξη. Από εκει και πέρα όμως ξεκινούσαν έναν αγχώδη αγώνα δρόμου για την εκμάθηση της γλώσσας. Εγώ δεν είπα ποτέ οτί δουλεύουν μιλόντας αγγλικά. Από εκεί και πέρα για νοσοκόμες δεν ξέρω αν ισχύει κάτι αντίστοιχο, δηλαδή να γίνεται πρόσληψη και στη συνέχεια η εντατικη εκμάθηση της γλώσσας. Εννοήτε ότι τέτοιες περιπτώσεις ισχύουν μόνο όταν ένα κράτος έχει άμεση ανάγκη απο προσωπικό ενός συγκεκρίμενου κλάδου και ρίχνει τις απαιτήσεις του προκειμένου να καλύψει ιτς θέσεις που θέλει. Εγώ απλά το ανέφερα θέλοντας να δικαιολογήσω την απορία της Βάσως γιατί ακούγοναι πολλά στον αέρα για το συγκεκρίμενο θέμα και είναι λογικό πάνω στην αγωνία της για το μέλλον να αναρωτιέται τι πραγματικά ισχύει και τι όχι. Αν θυμάσαι εγώ σε είχα ρωτήσει πολύ πιο ''χαζα'' πράγματα για το skype μη ξέρωντας οτί ακουστικά και κάμερα μπορείς να βρεις μόνο με 15 ευρώ...
                    Κατά τα άλλα εγώ προτείνω να χαλαρώσουμε γιατί η όλη κατάσταση έχει οδηγήσει τους πάντες στον εκνευρισμό και όχι αδικαιολόγητα. Όλοι είμαστε στην τσιτα γιατί ψάχνουμε για ένα καλύτερο μέλλον. Αντώνη όλοι πιστεύω καταλαβαίνουμε πως νιώθεις γιατί απλά το νιώθουμε και εμείς.Εγώ είμαι τόσο θυμωμένος στα 30 μου που σκέφτομαι οτι αν τα καταφέρω στο εξωτερικό και κάποια στιγμή αποκτήσω παιδια δεν θέλω να μάθουν ούτε ελληνικά. Τόσο πολύ ντρέπομαι για αυτο που γίνεται στην Ελλαδα. Μακάρι να το μετανιώσω που το λέω... τι να πω.

                    Niko gia sou kai pali!
                    Mpaino araia sto skype alla otan vlepo minimata ekei apantao se olous. Sini8os mpaino monon gia ''chat'' sto skype giati den exo peri8orio me mikrofono kai video pros to paron logo oriou Gbit stin sindesi.

                    Oso gia to allo pou nio8eis 8imomenos, na deis ego pos nio8o sta 43 mou pou kseniteuomai ousiastika 2h fora os enilikas. Aganaktismenos imoun kai eimai akomi. Apla kratao dinameis gia na agonisto gia mena kai tin patrida mou me allo tropo kai na xreiastei se 2 ores 8a eimai mprosta stin vouli ean etsi apofasisoun oi sumpatrioites mou. Ego eimai me elliniki synidisi kai tautotita kai pote den prokeitai na tin apopoih8o oute tin glossa mou, oute tin tautotita mou. Exoume ka8e logo na eimaste perifanoi gia ton politismo mas, apla kapoioi mas prodosan kai i Ellada ''prepei na isiosei'' mia gia panta se anti8esi me auto pou eipe o Kolokotronis.
                    "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by νικος ιωακ View Post
                      Γεια σε ολους σας πατριοτακια!Καταρχας σας συνγχαιρω για τη διμιουργια αυτου του σαιτ που σκοπος του ειναι να ενημερωση τους ελληνες για τυχον απατεωνιες και εκμεταλευσης που σιουρα θα γνωρισουμε στο εξωτερικο...Ειμαι 23 χρονων και εργαζομ αι εδω και χρονια σε διαφορα εργοστασια αλλα δεν βλεπω να υπαρχει νοημα αφου δουλευουμαι απλα για να ζουμε δεν μενει τπτ στην ουσια...σκεφτομαστε σοβαρα με τον ξαδερφο μου επεισης 23... να φυγουμε για taufkirchen οπου εχει συγγενεις ωστε να μας βοηθησουν στην προσαρμογη.Η πολη ειναι κοντα το μοναχο οποτε λεμε να ψαξουμαι εκει για δουλεια.Παρακαλω καποιος απο σας να μου δωσει πληροφοριες σχετικα με νοικια ωραρια μισθους κλπ please!!!


                      Niko-Ioanni Gia sas !
                      Eimai Germania kapou konta stin Xaidemvergi. Peripou 20 lepta me amaksi. Eimai omos se mia ergatoupoli pou oi perissoteroi zoune se vardies 2 meres proi, 2 meres nikertinoi kai 2 meres repo, me 10 ores ergasia 1 ora dialeima kai polla metra asfalias (papoutsia me sidero, gantia, maskes, gialia, kranos klp) afou to ergostasio einai tis gnostis BASF pou kataskeuazei ekatontades plastika, ximika, xromata, lipasmata klp.
                      Opos exo eidi grapsei kai allou mpika meso gnostou mou kai upoti8etai me 7,5 euro tin ora 8eoreitai vasiko katotero oromis8io stin germania. An valeis vradina kai uperories pianeis ta 1300-1400 gia arxi analoga ton mina. Akomi den exo pliro8ei pliri miniatiko pantos. 8a ksero se 1 mina perissotera.

                      An kai ksero tin glossa arketa, den einai oti kalitero na douleueis se erostasio meso ''ergolavikis'' etairias kai oxi apeu8eias. Ean me proslamvane i idia i BASF (pragma poli diskolo stis meres mas) 8a epairna sxedon 13 euro tin ora arxiko mis8o. Milame gia toulaxiston 1800-2200 euro ka8ara. Kai fisika ka8e xrono pairneis au3isi xoris na tin zitiseis, eno stis ergolavikes etairies den dinoun eukola kai prepei sinexos na ''pazareueis'' me ton ergodoti sou. Ean eisai kalos kai se exoun anagki, 8a pareis au3isi, allios...

                      Genika loipon min perimenete polla xrimata. Ektos kai an ma8ete tin glossa grigora kala kai vreite kapoion pou 8a sas valei me ''visma'' se kali etairia megali kai gnosti, opos BOSH, MERSENTES; BMW; SIEMENS klp.
                      Fisika yparxoun kai alles mikroteres etairies me mis8ous pou den gnorizo akomi. Episis yparxei arketi ''mauri'' ergasia pleon.
                      Pantos kai me germanous anedeikeutous pou exo milisei den einai ka8olou eukola ta pragmata kai giautous. AKomi kai morfomenoi me ptixia den vriskoun pleon 8eiseis ergasias me pliri apasxolisi. Yparxei pleon poli ''part-time'' doulia me tis idiotikes etairies enoikiaseos prosopikou.
                      Apla os neoi pou eiste sigoura mporeite na petixete kati perissotero ean palepsete arketa.
                      "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

                      Comment


                        #86
                        Originally posted by κοσμας_10 View Post
                        Καλησπερα παιδια,ειμαι 19 χρονων με πτυχιο πληροφορικης απο ΕΠΑΛ και απολυτυριο λυκειου,εχω συγγενεις στην Γερμανια και θελω πολυ να παω εκει για δουλεια και καλυτερη ζωη...πιστευετε οτι ειναι καλο να παω εκει με καποιο γραφειο ευρεσης εργασιας η δεν ειναι καλο γιατι εχουν συμβολαια και σε δεσμευουν?σας ευχαριστω πολυ..!!
                        Kosma gia sou !

                        Ean mporeis ma8e oso perissotero mporeis tin glossa kai meta dokimazeis na ma8eis kalitera tin glossa edo kalitera. Toulaxiston ma8e ta vasika kai agorase kamia mne8odos autodidaskalias me cd gia na sini8iseis tin glossa akoustika. Edo den uparxoun polla ellinika voi8imata gia tin germaniki glossa. Ego etsi ksekinisa sta 22 mou kai ema8a monos mou tin glossa alla me gramatiki. Uparxoun stin Ellada vivlia alla prepei na pas se e3idikeumena vivliopoleia 3enoglossa.
                        Oso gia tin kaliteri zoi, ola einai sxetika me to ti oneira exeis kai ti dinatotites exeis. Esi prolavaineis na ma8eis kala tin glossa kai na kaneis kai kapoia eidikotita stin Germania. Allios an meineis apla se mia 8esi ergasias anedeikeutou, min perimeneis na ziseis to ''Amerikaniko oneiro'' stin Germania. Aplos einai mia eukairia gia opoion vrei oloimeri doulia stin Germania na valei tis ''vaseis'' gia kati kalitero gia opoion kakopairnaei stin Ellada.
                        Na 8imasai oti kamia doulia den einai ntropi, alla kai pote na min gineis ''sklavos'' tou xrimatos stin germania skivontas sinexos to kefali.
                        Diavase kai tis alles enotites kai 8a vreis kai alles plirofories.
                        Kali dinami !
                        "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by hellasman View Post
                          Για χαρα και απο μενα .Θα ανεβω τον Ιουνιο στην Γερμανια.Δουλεια εχω βρει κ σπιτι θα φιλοξενουμε για 3 μηνες.Αφου βρω σπιτι,τα παιδια(2) κ η γυναικα θα αναιβουν μετα απο 3 μηνες,το διαστημα αυτο θα δικαιουμαι το επιδομα Kindergeld?Χρειαζονται τιποτα χαρτια μεταφρασμενα για να τα δηλωσω π.χ. πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης?Οποιος μπορει να βοηθησει τον ευχαριστω εκ τον προτέρων!

                          Gia sou Hellasman!

                          Apo oso rotisa kai ema8a dikaiouse epidoma gia ta paidia sou, alla prepi na einai dilomena stin germania stin katoikia pou 8a meneis kai yparxei to endexomneno na sou zitisoun na parousistei i ginaika sou me tautotita kai ta paidia. Prospa8o na ma8o perissotera kai 8a epaner8o gia to 8ema sou. Pantos gia 1 paidi pairneis 180 euro epidoma. Oi pantremenoi pairnoun peripou 300 euro perissotera ston mis8o tous apo apalages eforias.
                          Auta pros to paron.
                          Pantos 8a itan euxaristo na se gnorisoume esto me to mikro sou onoma Hellesman.
                          Kali dinami !
                          "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

                          Comment


                            #88
                            Είπα οτι ντρέπομαι γι'αυτο που γίνεται αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα... Δεν είπα ποτέ οτι ντρέπομαι που είμαι Ελληνας. Οσο για τα περι ψήφου δεν εξασκώ πια αυτό το σπορ. Το έκοψα εδώ και χρόνια γιατι κατάλαβα ότι δεν βγαίνει τίποτα. Οταν βλέπεις ανθρώπους ανασφάλιστους και χωρις δουλεια για χρόνια να κουνάνε σημαίες και να κολάνε αφήσες αυτών που κατάντησαν την Ελλάδα έτσι ...........

                            Comment


                              #89
                              Originally posted by Zanina View Post
                              File niko kalispera apo th germania. Den simferei a enoikiaseis spiti sto monaxo ta enoikia einai panakriva. An ksereis germanika olo kai kapou tha vreis, alla sinistw germano ergodoth, akoma kai se germaniko kafe ws servitoros gia paradeigma. Gia ergostasio thelei kai ton gnwsto sou gia na mpeis.
                              γεια και σαι σενα ζανινα!Η αληθεια ειναι οτι δεν γνωριζω τι γλωσσα και ξερω πως πρεπει επειγοντος να την μαθω.ο ξαδερφος μου ξερει τα βασικα και ειναι σε καλυτερη μυρα.για αρχη λεμ να παμε καπου που μηλαν ελληνικα π.χ καποιο εστηατοριο ελληνικο η ταβερνα..μεχρι να μαθουμε και οι 2 καλα τι γλωσσα.αλλωστε καθε αρχη και δυσκολη!

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by AntonisThess View Post
                                Niko-Ioanni Gia sas !
                                Eimai Germania kapou konta stin Xaidemvergi. Peripou 20 lepta me amaksi. Eimai omos se mia ergatoupoli pou oi perissoteroi zoune se vardies 2 meres proi, 2 meres nikertinoi kai 2 meres repo, me 10 ores ergasia 1 ora dialeima kai polla metra asfalias (papoutsia me sidero, gantia, maskes, gialia, kranos klp) afou to ergostasio einai tis gnostis BASF pou kataskeuazei ekatontades plastika, ximika, xromata, lipasmata klp.
                                Opos exo eidi grapsei kai allou mpika meso gnostou mou kai upoti8etai me 7,5 euro tin ora 8eoreitai vasiko katotero oromis8io stin germania. An valeis vradina kai uperories pianeis ta 1300-1400 gia arxi analoga ton mina. Akomi den exo pliro8ei pliri miniatiko pantos. 8a ksero se 1 mina perissotera.

                                An kai ksero tin glossa arketa, den einai oti kalitero na douleueis se erostasio meso ''ergolavikis'' etairias kai oxi apeu8eias. Ean me proslamvane i idia i BASF (pragma poli diskolo stis meres mas) 8a epairna sxedon 13 euro tin ora arxiko mis8o. Milame gia toulaxiston 1800-2200 euro ka8ara. Kai fisika ka8e xrono pairneis au3isi xoris na tin zitiseis, eno stis ergolavikes etairies den dinoun eukola kai prepei sinexos na ''pazareueis'' me ton ergodoti sou. Ean eisai kalos kai se exoun anagki, 8a pareis au3isi, allios...

                                Genika loipon min perimenete polla xrimata. Ektos kai an ma8ete tin glossa grigora kala kai vreite kapoion pou 8a sas valei me ''visma'' se kali etairia megali kai gnosti, opos BOSH, MERSENTES; BMW; SIEMENS klp.
                                Fisika yparxoun kai alles mikroteres etairies me mis8ous pou den gnorizo akomi. Episis yparxei arketi ''mauri'' ergasia pleon.
                                Pantos kai me germanous anedeikeutous pou exo milisei den einai ka8olou eukola ta pragmata kai giautous. AKomi kai morfomenoi me ptixia den vriskoun pleon 8eiseis ergasias me pliri apasxolisi. Yparxei pleon poli ''part-time'' doulia me tis idiotikes etairies enoikiaseos prosopikou.
                                Apla os neoi pou eiste sigoura mporeite na petixete kati perissotero ean palepsete arketa.
                                Αντωνη γεια και σε σενα!
                                Μια ερωτηση να σου κανω..ειναι απιθανο να βρεις δουλεια σε εργοστασιο αν δεν μιλας την γλωσσα?Και αν την μαθουμε στην πορεια θα ειναι καλυτερα τα πραγματα?Ορεξη για δουλεια εχουμε και οι2 εφοσον αυτη υπαρχει ομως!

                                Comment

                                Working...
                                X