Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    φίλε giorgos1, δυστυχώς δεν είμαι στην Γερμανία , ούτε είναι ο κλάδος μου τα υδραυλικά, σου προτείνω να διαβάσεις το φορουμ, έχει πραγματικά άπειρες πληροφορίες, θα σου λυθούν πολλές απορίες.
    Αυτό που γνωρίζω εγώ από καλούς φίλους αλλά και από εδώ μέσα, είναι ότι όσο καλύτερα ξέρει κάποιος την γλώσσα, τόσο πιο εύκολα θα βρει δουλειά στο επάγγελμα που θέλει.
    στο JOBBΦRSE der Bundesagentur fόr Arbeit - Deutschlands grφίtes Online-Jobportal ,εκεί που λέει Suchbegriff(e) (λέξη κλειδί) στο κουτάκι δίπλα βάζε Hydraulik Fachkraft (υδραυλικά ειδικός) ...

    οσο αφορά τα υδραυλικά όλο και κάποιος θα απαντήσει πιο υπεύθυνα που είναι και στην Γερμανία..

    Comment


      Γνωρίζετε αν, κάποιος που έχει όλα τα διπλώματα οδήγησης (Α,Β,Γ,Δ,Ε) σε δίπλωμα νέου τύπου (τα καινούρια που είναι όπως η πιστωτική κάρτα) χρειάζεται να κάνει κάποια μετατροπή στα διπλώματά του για να εργαστεί ως οδηγός;

      Comment


        Originally posted by anestis View Post
        ζητειτε ατομο με διπλωμα Γ κατηγοριας για το Leipzig. τα γερμανικα δεν ειναι απαραιτητα.
        φίλε συγνώμη για την ερώτηση αλλά μήπως γνωρίζεις τι μισθό και ώρες εργασιασ εχει η συγκεκριμενη θεση?

        Comment


          Originally posted by evosmoslemmy View Post
          φίλε συγνώμη για την ερώτηση αλλά μήπως γνωρίζεις τι μισθό και ώρες εργασιασ εχει η συγκεκριμενη θεση?
          1250 για οχτω με εννια ωρες δουλειας...

          Comment


            Αν πηρες σε Ελληνικο προξενειο πολυ πιθανον να σου εδωσαν λαθος πληροφοριες.Δεν υπαρχει περιπτωση ουτε μια στις χιλιες να εχεις ελληνικη υπηκοοτητα και να χρειαζεσαι βιζα σε χωρα της ΕΕ.Οσο για τον πατερα σου σιγουρα εφοσον μενει σε σενα και μπορει να αποδειξει οτι ειναι συνταξιουχος και με αναπηρια χωρις να εχει καποιον αλλον να τον βοηθησει..νομιζω και παλι οτι μπορει να μεινει χωρις προβλημα.Λιγο τρεξιμο θελει και θα βρεις την ακρη.
            Better Think twice instead once

            Comment


              επιδομα ανεργεία κατευθείαν Γερμανια

              Καλησπέρα σε όλους, 1 οκτώβρη παίρνω την απολυση μου και στις 3 πετάω για γερμανια , κάπου πήρε το μάτι ότι εντός 7 ημερών μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου κατευθείαν στη γερμανια, ισχύει κάτι τέτοιο?

              Comment


                Originally posted by georget View Post
                Καλησπέρα σε όλους, 1 οκτώβρη παίρνω την απολυση μου και στις 3 πετάω για γερμανια , κάπου πήρε το μάτι ότι εντός 7 ημερών μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου κατευθείαν στη γερμανια, ισχύει κάτι τέτοιο?
                κατευθείαν όχι. Κάνεις εγγραφή στον ΟΑΕΔ και θέλει προσοχή στα έγγραφα που χρειάζεσαι για την μεταφορά και μεγάλη υπομονή στον ΟΑΕΔ. Μακάρι να τα προλάβεις σε 1 μέρα





                Εργασία - Άλλα - μεταφορα επιδοματος ανεργιας στο εξωτερικο, εχει μεταφερει καποιος το επιδομα ανεργιας του σε χωρα της ε.ε. και γνωριζει τη διαδικασια;...
                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                Comment


                  Originally posted by georget View Post
                  Καλησπέρα σε όλους, 1 οκτώβρη παίρνω την απολυση μου και στις 3 πετάω για γερμανια , κάπου πήρε το μάτι ότι εντός 7 ημερών μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου κατευθείαν στη γερμανια, ισχύει κάτι τέτοιο?
                  ωχ....σορρυ φιλε αλλα υπαρχει θεμα!
                  να πας να το ψαξεις καλα!
                  νομιζω οτι πρεπει να εισαι γραμμενος στα μητρωα του οαεδ αλλα και να παρεις το πρωτο σου μηνιαιο επιδομα απο ελλαδα τουλαχιστον ,διοτι η καταθεση των εγγραφων για επιδοτηση εχει την μορφη αιτησης και οχι τεκμηρειωσης και πρεπει να εγκιθει απο τον ελλληνικο φορεα (οαεδ) ειδαλως δεν εχεις αρ.επιδοτουμενου ανεργου ωστε να παρεις το κοινοτικο εγγραφο U2....
                  Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                  Comment


                    ΕΙΜΑΙ 19...ΨΑΝΝΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

                    ΕΙΜΑΙ 19,ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΝΟΣΙΛΕΥΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ....ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ..ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

                    Comment


                      εκανα εγγραφη στον γερμανικο ΟΑΕΔ στις 30/9/12 και αμεσσα σε 5 μολις μερες μου εστειλαν το pin μου ταχυδρομικος το οποιο παρελαβα σημερα! αψογοι
                      μετα μπαινεις και διαμορφωνεις το βιογραφικο σου και βλεπεις τις αγγελιες για εργασια
                      Startseite - www.arbeitsagentur.de

                      Comment


                        Πολύ σύντομα θα λάβεις επιστολή η οποία θα σε ενημερώνει για ραντεβού "γνωριμίας" με τον/την υπάλληλο που σε έχει "αναλάβει".
                        Είχα γραφτεί στις 16/8 και μου έκλεισαν ραντεβού για τις 6/9.

                        Comment


                          Καλησπερα τελικα δουλεια βρισκεις?Γιατι μου λεν οτι ειναι πολυ δυσκολα και επανω απο θεσεις εργασιας.Και εγω θελω να ανεβω αλλα δεν υπαρχει δουλεια

                          Comment


                            Δουλειές υπάρχουν πολλές, αλλά εξαρτάται από τα προσόντα σου.
                            Εγώ ως εικονολήπτης (καμεραμάν) δε βρίσκω δουλειά. Σε κάποιες, πολύ λίγες, αιτήσεις που έκανα μέσω του γραφείου ευρέσεως εργασίας, πήρα αρνητική απάντηση.
                            Όμως, έχω ΟΛΑ τα διπλώματα οδήγησης (Α,Β,Γ,Δ,Ε) και γνωρίζω σχετικά καλά γερμανικά (Β1). Έστειλα αιτήσεις σε τρεις εταιρείες που έχουν αναλάβει μέρος της αστικής συγκοινωνίας (αστικά λεωφορεία). Από τις δύο μου απάντησαν άμεσα και έχω ραντεβού την άλλη εβδομάδα για συνέντευξη.
                            Δουλειές υπάρχουν, αρκεί να έχεις κάποια εξειδίκευση σε τομέα που χρειάζονται εργαζόμενους.

                            Comment


                              (Δημοσίευσα κατά λάθος δύο φορές το προηγούμενο μήνυμα)

                              Comment


                                Γεια σας πατριωτακια και απο μενα...
                                Ειμαι δυομιση μηνες εδω, μαθαινω γερμανικα σε ιδιωτικο σχολειο, στο Β2 επιπεδο, γυμναστρια με 15 χρονια προυπηρεσιας( γυμναστηρια,συλλογοι,σχολεια) εχω στειλει παρα πολλα βιογραφικα,εχω χτυπησει πορτες γυμναστηριων και εδωσα βιογραφικο στο χερι..... και τι εχω κερδισει μεχρι τωρα;
                                4 αερομπικ την εβδομαδα, ως mini-job,ακομα συμβολαιο δεν μουχει κανει, ακομα δεν εχω πληρωθει,μιλαμε για λιγα χρηματα, μου ειπε στις 15/10 θαμπουν τα χρηματα και ξεκινησα 23/8 , καθε φορα που τον ρωταω μου λεει: σιγουρα. Του εχω δωσει ολα τα στοιχεια μου για να μου ετοιμασει συμβολαιο,και αρ. λογαριασμου...
                                Αντε να δουμε...
                                Εχω καταλαβει λοιπον οτι δεν υπαρχει πληρης απασχοληση στον τομεα μου, ρωτησα και σε συλλογους,και εκει για λιγες ωρες.. και αν εχεις 2 mini-job και ξεπερασεις νομιζω τα 800 ευρω,πληρωνεις μονος φορους.
                                Ετσι λοιπον απαγοητευμενη ξεκινησα σε φιρμες που σου βρισκουν δουλεια... πηγα σε τρεις, εδωσα το βιογραφικο ,ειδαν την πρυπηρεσια μου μονο στον χωρο του αθλητισμου και ειπαν οτι ειναι δυσκολα γιατι δεν εχω καθολου προυπηρεσια σε θεσεις οπως Lager(εργασιες σε αποθηκες)

                                Ξερετε αν δικαιουμαι καποιο επιδομα,πχ, Wohngeld .... τα χρηματα μου τελειωνουν,
                                μενω Στουτκαρδη, μονη, οταν βλεπω σε αγγελιες τα διαφορα επαγγελματα,δεν ξερω τι ακριβως ειναι ...
                                Αυριο παω στο Agentür für Arbeit ...

                                Comment

                                Working...
                                X