Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Chris σου εχω στειλει pm

    Comment


      Σας εχω απαντησει και τους 2 δεν προλαβαινω να απανταω γρηγορα δεν εχω και πολυ χρόνο !
      Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

      Comment


        εργασία στη Γερμανία Μόναχο

        καλησπέρα παιδιά .ο φίλος μου ψάχνει δουλειά στην Γερμανία.αν ξέρετε για Μόναχο κάτι ακόμα καλύτερα..θέλει να εργαστεί ως σερβιτόρος..έχει το β1 κ ξέρει πολύ καλά αγγλικά..έχει χρόνια προϋπηρεσία στο service.εχει και πτυχίο με άριστα από ιατρικά εργαστήρια ..είναι τεχνολόγος ιατρικών εργαστηρίων και έχει 6μηνη πρακτική άσκηση στο αντικαρκινικό νοσοκομείο Θεσσαλονίκης.εχει και συστατική επιστολή .αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας μου πει .ευχαριστω

        Comment


          ergasia sth germania

          καλησπέρα παιδιά .ο φίλος μου ψάχνει δουλειά στην Γερμανία.αν ξέρετε για Μόναχο κάτι ακόμα καλύτερα..θέλει να εργαστεί ως σερβιτόρος..έχει το β1 κ ξέρει πολύ καλά αγγλικά..έχει χρόνια προϋπηρεσία στο service.εχει και πτυχίο με άριστα από ιατρικά εργαστήρια ..είναι τεχνολόγος ιατρικών εργαστηρίων και έχει 6μηνη πρακτική άσκηση στο αντικαρκινικό νοσοκομείο Θεσσαλονίκης.εχει και συστατική επιστολή .αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας μου πει .ευχαριστω

          Comment


            ΕΡΩΤΗΜΑ ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΣΤΟΧΕΥΣΗ ΘΕΣΗΣ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

            Καλησπέρα
            Το θέμα μου είναι, ότι έχω πελαγώσει λίγο με την στόχευση θέσης, αναφορικά με την αναζήτηση εργασίας στην Γερμάνια.
            Δηλαδή δεν έχω βρει, βάσει των χαρακτηριστικών που περιγραφώ παρακάτω, σε ποιες θέσεις, και που, θα μπορούσα να αναζητήσω εργασία. Οι περισσότερες που έχω αναζητήσει μέσω internet τύπου JOBBÖRSE και με την μετάφραση τίτλου Energie Technik, δίνουν Gebäudetechnik και Elektroniker Energie κτλ.
            Δεν ξέρω, είναι τόσο εξειδικευμένο αυτό που κάνω?
            Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό, που θα μπορούσα να απευθυνθώ?

            Εν ολίγοις η κατάσταση έχει ως έξης:

            Εγώ:
            6 ετών με πτυχίο Τ.Ε.Ι. Μηχανολόγου Ενεργειακής Τεχνικής.
            Κύριο αντικείμενο στο οποίο εργάστηκα και, εργάζομαι ακόμη από το 1998 σε ένα ενεργειακό κέντρο (ΝΠΙΔ), είναι η συλλογή και επεξεργασία στατιστικών δεδομένων για την ενέργεια - Σχεδιασμός Ενεργειακών Βάσεων Δεδομένων - Υπηρεσίες ενεργειακής τεκμηρίωσης, κυρίως όσο αφορά τις Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας.
            Οι γνώσεις στην Γερμανική είναι σε επίπεδο Β2 χωρίς όμως πιστοποιημένη γνώση αγγλικών.

            Η σύζυγος :
            Nηπιαγωγός, με προϋπηρεσία περίπου 10 ετών σε Δημοτικούς και κρατικούς σταθμούς, χωρίς όμως γνώση γερμανικών, ούτε αγγλικών.

            Η κόρη:
            Δ’ Δημοτικού με 2 χρόνια αγγλικά και 1 περίπου (τα βασικά ) στα Γερμανικά.

            Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

            Comment


              Originally posted by markos1967 View Post
              Καλησπέρα
              Το θέμα μου είναι, ότι έχω πελαγώσει λίγο με την στόχευση θέσης, αναφορικά με την αναζήτηση εργασίας στην Γερμάνια.
              Δηλαδή δεν έχω βρει, βάσει των χαρακτηριστικών που περιγραφώ παρακάτω, σε ποιες θέσεις, και που, θα μπορούσα να αναζητήσω εργασία. Οι περισσότερες που έχω αναζητήσει μέσω internet τύπου JOBBÖRSE και με την μετάφραση τίτλου Energie Technik, δίνουν Gebäudetechnik και Elektroniker Energie κτλ.
              Δεν ξέρω, είναι τόσο εξειδικευμένο αυτό που κάνω?
              Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό, που θα μπορούσα να απευθυνθώ?

              Εν ολίγοις η κατάσταση έχει ως έξης:

              Εγώ:
              6 ετών με πτυχίο Τ.Ε.Ι. Μηχανολόγου Ενεργειακής Τεχνικής.
              Κύριο αντικείμενο στο οποίο εργάστηκα και, εργάζομαι ακόμη από το 1998 σε ένα ενεργειακό κέντρο (ΝΠΙΔ), είναι η συλλογή και επεξεργασία στατιστικών δεδομένων για την ενέργεια - Σχεδιασμός Ενεργειακών Βάσεων Δεδομένων - Υπηρεσίες ενεργειακής τεκμηρίωσης, κυρίως όσο αφορά τις Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας.
              Οι γνώσεις στην Γερμανική είναι σε επίπεδο Β2 χωρίς όμως πιστοποιημένη γνώση αγγλικών.

              Η σύζυγος :
              Nηπιαγωγός, με προϋπηρεσία περίπου 10 ετών σε Δημοτικούς και κρατικούς σταθμούς, χωρίς όμως γνώση γερμανικών, ούτε αγγλικών.

              Η κόρη:
              Δ’ Δημοτικού με 2 χρόνια αγγλικά και 1 περίπου (τα βασικά ) στα Γερμανικά.

              Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

              Γειά σου Μάρκο,

              για κοίταξε και τα εξής:

              Ingenieur für Erneuerbare Energien
              Energiewirtschaft
              Energiewirtschaft und Management
              Energieeffizienz
              Energiemanager

              Σου στέλνω μια αγγελία για μια θέση στο δημόσιο που νομίζω θα σου πήγαινε γάντι αν μιλούσες καλά γερμανικά.
              Sachbearbeiterin / Sachbearbeiter - Stellensuche im öffentlichen Dienst

              Και εδώ είναι άλλο ένα σχετικό link:

              Ergebnisse Ihrer Jobsuche

              Η γυναίκα σου θα βρει σχετικά ευκολα δουλεια ως νηπιαγωγός. Προυπόθεση είναι όμως η γλώσσα, δηλ. γερμανικά. Τα αγγλικά δεν χρειάζονται.

              Για την κόρη σου μην φοβάσαι. Μετά από λίγο καιρό θα μιλάει καλά γερμανικά (έχουν γραφτεί πολλά εδω στο φόρουμ σχετικά με αυτό το θέμα. Μπες στο κόπο να τα διαβάσεις, θα σε βοηθήσουν).

              Δεν χρειάζεσαι στην Γερμανία δίπλωμα Αγγλικών (αν δεν κάνω λάθος το έχω ξαναγράψει και έχω γράψει και γιατί δεν το χρειάζεσαι οπωσδήποτε)). Σημασία έχει να την μιλάς την γλώσσα.

              Καλή Επιτυχία!

              Comment


                Originally posted by despoinaki View Post
                καλησπέρα παιδιά .ο φίλος μου ψάχνει δουλειά στην Γερμανία.αν ξέρετε για Μόναχο κάτι ακόμα καλύτερα..θέλει να εργαστεί ως σερβιτόρος..έχει το β1 κ ξέρει πολύ καλά αγγλικά..έχει χρόνια προϋπηρεσία στο service.εχει και πτυχίο με άριστα από ιατρικά εργαστήρια ..είναι τεχνολόγος ιατρικών εργαστηρίων και έχει 6μηνη πρακτική άσκηση στο αντικαρκινικό νοσοκομείο Θεσσαλονίκης.εχει και συστατική επιστολή .αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας μου πει .ευχαριστω
                Αν τυχον δεν εχετε δει την αγγελια του DiD και τον ενδιαφερει τον φιλο σου.. Προλαβαινεται - δεν προλαβαινεται..

                You Can Have Whatever You Like...

                Comment


                  Για να κανεις register στην επίσημη/ κρατική ιστοσελίδα JOBBORSE πρέπει να έχεις και τα αντίστοιχα έγγραφα από τον ελληνικό ΟΑΕΔ ή τέλος πάντων για να στον ενεργοποιήσουν πρέπει να τα προσκομίσεις με κάποιο τρόπο? Επίσης οι προσφερόμενες θέσεις θεωρούν προαπαιτούμενο τα γερμανικά ή υπάρχει πιθανότητα να υπάρχουν και αγγλόφωνες θέσεις εργασίας?

                  Comment


                    Originally posted by antboton View Post
                    Για να κανεις register στην επίσημη/ κρατική ιστοσελίδα JOBBORSE πρέπει να έχεις και τα αντίστοιχα έγγραφα από τον ελληνικό ΟΑΕΔ ή τέλος πάντων για να στον ενεργοποιήσουν πρέπει να τα προσκομίσεις με κάποιο τρόπο? Επίσης οι προσφερόμενες θέσεις θεωρούν προαπαιτούμενο τα γερμανικά ή υπάρχει πιθανότητα να υπάρχουν και αγγλόφωνες θέσεις εργασίας?
                    Τα γερμανικα σαφως. Απλα οταν υπαρχει ευελιξια λενε "με επαρκη γνωση" ή κατι αναλογο, για αγγλικα αναφερεται στην αγγελεια

                    Comment


                      Ευχαριστώ. Μπορώ δηλαδή να κάνω απλά subscribe στη σελίδα JOBBORSE για να ψάξω μέσα απο τη σελίδα χωρίς να παρουσιαστώ σε κάποια υπηρεσία τους?

                      Comment


                        Originally posted by Ilias Kal View Post
                        Ειμαι ελληνας παντρεμενος με μια κοπελα η οποια εχει αλβανικη υπηκοοτητα και εχουμε και ενα παιδακι κοριτσακι 5,5 χρονων !
                        πριν 2 μηνες ηρθα μονος μου στην Γερμανια για να βρω δουλεια ... ολα πηγαν καλα και βρηκα !
                        θελω να σας ρωτησω σχετικα με την γυναικα μου το εξης:

                        θα μπορεσει να ταξιδεψει στην γερμανια εδω και στην συνεχεια να φτιαξουμε τα χαρτια που χρειαζεται ωστε να παρει αδεια παραμονης και να μπορει να εργαστει εφοσον ειναι παντρεμενη με ελληνα κατοικο τις γερμανιας ?
                        θα χρειαστει μηπως βιζα για να ταξιδεψει μεχρι εδω στην γερμανια ?
                        η οχι ?
                        Καλησπερα.Ειμαι Ελληνιδα κ ο αντρας μου Αλβανος.Οι αλβανοι υπηκοοι δικαιουνται να ταξιδεψουν στην γερμανια χωρις βιζα για 3 μηνες κ μονο για τουρισμο.Αν εχετε παντρευτει στην Ελλαδα που ειναι στην ΕΕ χρειαζεται η ληξιαρχικη πραξη γαμου μεταφρασμενη στα γερμανικα κ με αποστιλε κ μετα πας στο kreisverwaltungsreferat με το χαρτι του γαμου βγαζει εκει φωτο κ πληρωνει νομιζω περιπου 40ε κ σου στελνουν την καρτα η οποια ειναι η αδεια παραμονης της για 5 χρονια.Αν ομως εχετε παντρευτει στην Αλβανια εκει νομιζω υπαρχει προβλημα,θα πρεπει να κανετε γαμο στην Ελλαδα η γερμανια.Ελπιζω να βοηθησα.

                        Comment


                          Καλημέρα σε όλους. Ενδιαφέρομαι να φύγω για Μόναχο, να δουλέψω πάνω στα οικονομικά. Υπάρχει κάποιος που έφυγε για να δουλέψει πάνω στα οικονομικά, εταιρικά ή τραπεζικά στο Μόναχο και θα μπορούσε να με βοηθήσει με πληροφορίες;

                          Ευχαριστώ εκ των προτέρων

                          Comment


                            Originally posted by YiannisR View Post
                            Καλημέρα σε όλους. Ενδιαφέρομαι να φύγω για Μόναχο, να δουλέψω πάνω στα οικονομικά. Υπάρχει κάποιος που έφυγε για να δουλέψει πάνω στα οικονομικά, εταιρικά ή τραπεζικά στο Μόναχο και θα μπορούσε να με βοηθήσει με πληροφορίες;

                            Ευχαριστώ εκ των προτέρων
                            Γι ' αυτές τις δουλειές προϋποθέτει να γνωρίζεις τη γλώσσα.Σε περίπτωση που τη γνωρίζεις μπορείς να κοιτάξεις για SAP,cost controlling...
                            Tα πάντα ρει. - Ηράκλειτος.

                            Comment


                              Originally posted by Kleanthis View Post
                              Γι ' αυτές τις δουλειές προϋποθέτει να γνωρίζεις τη γλώσσα.Σε περίπτωση που τη γνωρίζεις μπορείς να κοιτάξεις για SAP,cost controlling...
                              Κλέανθη σε ευχαριστώ,

                              Γνωρίζω Γερμανικά, επιπέδου B1 και άριστα Αγγλικά....

                              Δεν προλαβαίνω να φύγω από Ελλάδα έχοντας καλύτερο επιπέδου πτυχίο...

                              Γνωρίζεις κάποιο site με αγγελίες;

                              Comment


                                YiannisR μπορείς να δεις σε αυτές τις σελίδες: 1)AXIA PERSONAL και 2) Grecruitment

                                Comment

                                Working...
                                X