Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με νοσηλευτές, ιατρούς και παραϊατρικά επαγγέλματα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Aγαπητoί toniastr,
    Πλέον ο AHPRA είναι ομοσπονδιακός και οι κανόνες είναι κοινοί για όλη την Αυστραλία. Ο AHPRA είναι το διοικητικό κομμάτι που χειρίζεται τα registrations. Απόφαση βγάζει ο NMBA Nursing and Midwifery Board. Οι αιτησεις μας υποβάλονται στον AΗPRA και προωθούνται στο NMBA. Μιλάω και με μια Γερμανίδα από Μπρίσμπειν και μου λέει τα ίδια και εκεί. Εγώ μένω Μελβούρνη.
    Όχι, γραπτές εξετάσεις δεν απαιτούνται. Μόνο τα χαρτιά που αναγράφονται στα site τους. Για να ξέρετε ακριβώς τι ζητούν στα επιμέρους χαρτιά και να μη μπλέκετε με διευκρινίσεις και μεταφράσεις μπρος πίσω θα σας δώσω τις οδηγίες όπως μου τις έχουν στείλει.

    Transcript and/or curriculum of the nursing program/course

    It is noted that you have provided a transcript, thank-you; however it does not include the
    theory and clinical hours. Can you please provide another transcript .

    The transcript must include the following:
    1) Applicant’s full name
    2) Length of course (including commencement and completion dates)
    3) Theoretical components listed in hours
    4) Clinical Components listed in hours

    Statement of Service

    It is noted a certificate of employment was provided however it did not include the dates of
    employment. A satisfactory statement of service is required from your employer/s over the
    last 5 years.

    The statement of service must:
    1. be on the employer’s letterhead;
    2. confirm the dates of employment;
    3. describe the role in which you were employed, and whether it was full-time/parttime. If employed part-time or casual provide the total number of hours and date
    of last shift.
    4. be signed by a manager(e.g. Director of Nursing, Unit Manager or HR Manager).

    Αυτές τις οδηγίες τις έλαβα γιατί δεν ήταν πλήρη τα αντίστοιχα χαρτιά. Αυτό βέβαια κόστισε υλικά (μεταφράσεις) και χρονικά (1 μήνα καθυστέρηση). Μεταφράσεις από δικηγόρο είναι φυσικά αποδεκτές.

    Comment


      Είμαι γιατρός και είμαι στη διαδικασία αναζήτησης εργασίας στην Αυστραλίας και σε δεύτερο χρόνο απόκτησης ειδικότητας. Καταρχην τα ερωτήματα μου είναι τα εξης:

      1) Ποιά δικαιολογητικά χρειάζεται να μεταφράσω? Χρειάζεται η σφραγίδα της Χάγης σε όλα αυτά?

      2) Απ'όσο διάβασα, το ielts >7 είναι εντελώς απαραίτητο. Θα με συμβουλεύατε να κάνω εκεί τα μαθήματα αγγλικών, άρα να βγάλω φοιτητική βίζα? Θα βρώ εύκολα δουλειά για να συντηρώ τον εαυτό μου και τη σύντροφο μου? Η σύντροφος μου, μπορεί να έρθει εύκολα?

      3)Έχοντας αναγνωρίσει το πτυχίο της ιατρικής και γραφτεί στο australia medical board, μπορώ να δουλέψω σε νοσοκομείο? Και αν ναι, τί είδους θέσεις εργασίας θα βρώ? Υπάρχει ιατρική εργασία που να απαιτεί μονο αγγλικά?

      4) Υπάρχει κάποιος σύλλογος ελλήνων γιατρών που ενδεχομένως να μπορούσε να με κατευθύνει?

      Ευχαριστώ πολύ

      Comment


        Χρήσιμες πληροφορίες για να εργαστεί κάποιος/α ως Νοσηλευτής/α στη ΝΖ.

        Στα παρακάτω Blogs υπάρχουν χρήσιμες πληροφορίες για να εργαστεί
        κάποιος/α ως Νοσηλευτής/α στη ΝΖ, από 2 Αμερικανίδες Νοσηλεύτριες.

        The Bike Wife: Nursing in New Zealand. Part 1.

        The Bike Wife: The Work Life Balance

        The Bike Wife: Nursing in New Zealand, Part 2

        International Nurse in New Zealand… | Practically Perfect…

        Comment


          Καλησπέρα σε όλους. Παρακαλώ υπάρχει κάποιος ή κάποια που θα μπορούσε να μου δώσει μερικές πληροφορίες σχετικά με τo bridging program για νοσηλέυτριες, καθώς η σύζυγός μου πρόκειται να παρακολουθήσει ένα τέτοιο πρόγραμμα στο La Trobe από τον Ιανουάριο για 3,5 μήνες και θα θέλαμε μερικές πληροφορίες σχετικά με την δομή και τις απαιτήσεις του προγράμματος από κάποιον που να το έχει παρακολουθήσει ή να γνωρίζει για αυτό. Το παραπάνω αποτέλει απαραίτητη προϋπόθεση για να εγγραφεί στον AHPRA όπου και της απάντησαν ότι θα την εγγράψουν με την ολοκλήρωση του προγράμματος. Ευχαριστώ

          Comment


            Καλησπέρα σε όλους! Είμαι Ψυχολόγος, εδωσα το IELTS και αναμενω τα αποτελέσματα ενω παράλληλα ετοιμαζω τα χαρτια για το assessment από τον Σύλλογο στην Αυστραλία. Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που έχει ήδη μεταναστεύσει?

            Comment


              ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΡΙΑ!!!!!!!!!!!!HELP !

              ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΕΛΕΝΗ Κ ΓΡΑΦΤΗΚΑ ΣΤΟ ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!
              ΕΙΜΑΙ 23 ΕΤΩΝ,ΕΧΩ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑ(ΤΕΙ) Κ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ!ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΕΞΕΤΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΟΥΜΕ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ!ΕΚΕΙΝΟΣ ΕΙΝΑΙ 28 ΧΡΟΝΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΤΗΣ ΑΣΠΑΙΤΕ.
              ΤΟ ΠΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ Κ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΑΡΧΗ ΟΣΟ ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΣΚΕΦΤΗΚΑΜΕ ΝΑ ΕΡΘΩ ΕΓΩ ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ Κ ΕΚΕΙΝΟΣ ΓΙΑ FULL TIME JOB.ΕΧΟΥΜΕ ΨΑΞΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΣΤΟΣ Κ ΑΝ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΒΡΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΜΕΣΩΣ(ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ) ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ!
              ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΑΤΕΘΕΙΜΕΝΟΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΙΖΑ,ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ, ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΠΕΡΑ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ.Κ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ, ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΜΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΔΟΥΛΕΙΑ Κ ΕΓΩ ΜΙΑ PART TIME ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΜΑΣ.ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΜΕ ΔΕΧΤΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ MASTER,TA ADVANCED DIPLOMA ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΑΞΙΑ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ Η' ΕΙΝΑΙ ΤΖΑΜΠΑ ΧΡΗΜΑΤΑ????
              ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΛΗΣΕΙ Κ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΒΡΟΥΝ ΣΧΟΛΗ Κ ΜΑΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΟΛΑ ΕΥΚΟΛΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΨΑΞΙΜΟ ΔΕΝ ΜΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ.ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΟΥΜΕ.......
              ΑΚΟΜΗ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΣ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΣ ΤΩΝ ΠΤΥΧΙΩΝ(ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΜΟΥ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ).
              ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ Κ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΞΟΔΕΨΟΥΜΕ? ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΙΛΑΜΕ ΜΕΤΡΙΑ ΕΩΣ ΚΑΛΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΙELTS.
              ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ Κ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

              Comment


                Καλησπέρα, είμαι νοσηλεύτρια και βρίσκομαι τώρα στην Αυστραλία παρακολουθώντας ένα πρόγραμμα για να εγγραφώ στο επαγγελματικό επιμελητήριο των νοσηλευτών (registration). Στην Αυστραλία 14 επαγγέλματα υγείας, μεταξύ αυτών και του φυσιοθεραπευτή, ρυθμίζονται από το Australian Health Practitioner Regulation Agency. Αυτό σημαίνει ότι για να μπορείς να δουλέψεις εδώ ως φυσιοθεραπευτρια θα πρέπει οπωσδήποτε να έχεις registration στο αντίστοιχο επαγγελματικό επιμελητήριο στην Αυστραλία. Η διαδικασία ποικίλει ανάλογα με τον κάθε φορέα, αλλά γενικά να ξέρεις ότι θα σου ζητήσουν πολλά χαρτιά και πιστοποιητικά, που να πιστοποιούν αναλυτικά τις σπουδές σου και το περιεχόμενό τους (εμένα μου ζήτησαν αναλυτικές βεβαιώσεις για κάθε μάθημα που είχα διδαχτεί στο πανεπιστήμιο που να γράφουν τι ακριβώς διδαχτηκα, από ποιο βιβλίο και πόσες ώρες ήταν θεωρία/ εργαστήριο/ κλινική άσκηση). Όλες οι πληροφορίες υπάρχουν στο site Australian Health Practitioner Regulation Agency - Home και από εκεί θα κατευθυνθείς για το τι ακριβώς χρειάζεσαι για να εγγραφείς στο Australian Physiotherapy Board. Να είσαι προετοιμασμένη ότι μπορεί να σου ζητήσουν να κάνεις κάποιο ολιγόμηνο εισαγωγικό πρόγραμμα ("bridging course" όπως τα ονομάζουν) πριν σε κάνουν δεκτή, όπως έγινε με εμένα (παρόλο που είχα πτυχίο, ΜΔΕ και προϋπηρεσία). Σε συμβουλεύω να δεις πρώτα εαν μπορείς να εγγραφείς και πως στο Australian Physiotherapy Board καθώς επίσης κι αν το μεταπτυχιακό που θα κάνεις σου δίνει το δικαίωμα να εγγραφείς μόλις το τελειώσεις. Για τους νοσηλευτές για παράδειγμα το 95% των μεταπτυχιακών θέτουν ως προϋπόθεση εισαγωγής το να έχεις ήδη registration. Σχετικά με τα πρακτωρεία, θα σου έλεγα κατηγορηματικά να μην εμπλακείς μαζί τους. Εαν διαβάσετε προσεχτικά στις σελίδες στο διαδίκτυο των πανεπιστημίων και του AHPRA θα βρείτε όλες τις πληροφορίες που χρειάζεστε χωρίς να ξοδεύετε άσκοπα χρήματα. Τα πάντα είναι φτιαγμένα με τέτοιο τρόπο για να μπορείς να τα κάνεις μόνος σου on-line (αιτήσεις, πληροφορίες, επικοινωνία). Αυτό έκανα εγώ και δούλεψε πολύ καλά αφού βέβαια χρειάστηκε πολύ χρόνο και προσεκτικό ψάξιμο. Να φροντίσεις να έχεις πρώτα registration και μετά να προγραμματίσεις οτιδήποτε άλλο, γιατί έτσι θα μπορείς να δουλέψεις εαν προκύψει καμμιά ευκαιρία εδώ. Οτιδήποτε δουλειά μπορεί να βρείτε, αλλά μην φαντάζεσαι ότι είναι και φοβερά εύκολο. 'Οσο είστε στην Ελλάδα δώστε μεγάλη βαρύτητα στα Αγγλικά, η γλώσσα είναι βασικότατος παράγοντας και για τους νοσηλευτές χρειάζεται IELTS academic 7 σε όλα τα μέρη του. Η καλή γνώση των Αγγλικών λαμβάνεται πολύ σοβαρά υπόψη στα επαγγέλματα υγείας. Προετοιμάσου με υπομονή, επιμονή και γνώσεις για να τα καταφέρεις .Ελπίζω να σε βοήθησα με τις πληροφορίες. Καλή τύχη

                Comment


                  ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ Κ ΕΓΩ ΝΟΣΗΛΕΥΤΡΙΑ Τ.Ε ΜΕ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ. Ο ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΤΙΚΟΣ Μ ΕΙΝΑΙ ΑΥΣΤΡΑΛΟΣ ΥΠΗΚΟΟΣ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΚΕΙ..ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

                  Comment


                    Originally posted by eleni.ka1 View Post
                    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ Κ ΕΓΩ ΝΟΣΗΛΕΥΤΡΙΑ Τ.Ε ΜΕ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ. Ο ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΤΙΚΟΣ Μ ΕΙΝΑΙ ΑΥΣΤΡΑΛΟΣ ΥΠΗΚΟΟΣ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΚΕΙ..ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
                    Καλησπέρα
                    Διάβασε την ανταπόκριση της Alkioni που είναι κ αυτή νοσηλεύτρια
                    εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%B1%CE%...808/#post67866
                    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                    Comment


                      Καλησπέρα με λένε Παναγιώτη.είμαι 29 ετων και είμαι οδοντοτεχνίτης .έχω εργαστεί για 5 έτη αφού είχα δικο μου εργαστήριο μαζί με τον αδερφό μου.Ενδιαφερομαι να βρω δουλεια και να μεταναστευσω στην Αυστραλία. υπάρχει κάποιος απο την παρέα εσω που να είναι οδοντίατρος ή οδοντοτεχνιτης και να ζει ατην Αυστραλία;Θα ήθελα να πω οτι δεν έχω πτυχίο αγγλικών.Μιλάω και γράφω τη αγγλική γλώσσα χωρίς κανένα προβλημα και χωρίς να κάνω πολλά λάθη.πως πρεπει να ξεκίνησω τη διαδικασία; έχω τελειώσει τη Σιβιτανίδειο σχολή( τεχνικό λύκειο).Διαβάσω καθημερινά όσο περισσότερο μπορω προηγουμενες ερωτο-απαντησεις. Τα βρίσκω λίγο δύσκολα στην επιλογή της visas .έχω δει οτι το επάγγελμα μου βρίσκεται στη λίστα με τα επαγγέλματα που ζητα η Αυστραλία. σκέφτομαι να κάνω προετοιμασία και να δώσω εξετάσεις για ielts που διαβάζω πως είναι ενα καλό εφόδιο .έχω μεταφράσει το πτυχίο μου , ποινικό μητρώο , αποδεικτικά απο σεμινάρια που έχω παρακολουθησει , χαρτι απο εφορία που λέει απο ποτε έως ποτε εργαστηκα σαν οδοντοτεχνίτης , συστατική επιστολή απο τους καθηγητές μου και τον διευθυντη της σχολής μου και σε ολά τα έγγραφα έχω βάλει και σφραγίδα Χάγης.( έχω δει οτι δεν είναι απαραίτητη αλλά έκανα με αυτά τα χαρτιά προετοιμασία για Αγγλία αλλά δεν έκλεισαν κάτι εκεί και έτσι άλλαξαν προορισμό καθώς είχα παει Αυστραλία το 2008 για δυο μηνες βόλτα και μου άρεσε παρα πολύ) .ίσως να μακρυγορησα κάπως .Ευχαριστώ εκ των προτέρων , καλησπέρα σε ολους.

                      Comment


                        Originally posted by Panos Demos View Post
                        Καλησπέρα με λένε Παναγιώτη.είμαι 29 ετων και είμαι οδοντοτεχνίτης .έχω εργαστεί για 5 έτη αφού είχα δικο μου εργαστήριο μαζί με τον αδερφό μου.Ενδιαφερομαι να βρω δουλεια και να μεταναστευσω στην Αυστραλία. υπάρχει κάποιος απο την παρέα εσω που να είναι οδοντίατρος ή οδοντοτεχνιτης και να ζει ατην Αυστραλία;Θα ήθελα να πω οτι δεν έχω πτυχίο αγγλικών.Μιλάω και γράφω τη αγγλική γλώσσα χωρίς κανένα προβλημα και χωρίς να κάνω πολλά λάθη.πως πρεπει να ξεκίνησω τη διαδικασία; έχω τελειώσει τη Σιβιτανίδειο σχολή( τεχνικό λύκειο).Διαβάσω καθημερινά όσο περισσότερο μπορω προηγουμενες ερωτο-απαντησεις. Τα βρίσκω λίγο δύσκολα στην επιλογή της visas .έχω δει οτι το επάγγελμα μου βρίσκεται στη λίστα με τα επαγγέλματα που ζητα η Αυστραλία. σκέφτομαι να κάνω προετοιμασία και να δώσω εξετάσεις για ielts που διαβάζω πως είναι ενα καλό εφόδιο .έχω μεταφράσει το πτυχίο μου , ποινικό μητρώο , αποδεικτικά απο σεμινάρια που έχω παρακολουθησει , χαρτι απο εφορία που λέει απο ποτε έως ποτε εργαστηκα σαν οδοντοτεχνίτης , συστατική επιστολή απο τους καθηγητές μου και τον διευθυντη της σχολής μου και σε ολά τα έγγραφα έχω βάλει και σφραγίδα Χάγης.( έχω δει οτι δεν είναι απαραίτητη αλλά έκανα με αυτά τα χαρτιά προετοιμασία για Αγγλία αλλά δεν έκλεισαν κάτι εκεί και έτσι άλλαξαν προορισμό καθώς είχα παει Αυστραλία το 2008 για δυο μηνες βόλτα και μου άρεσε παρα πολύ) .ίσως να μακρυγορησα κάπως .Ευχαριστώ εκ των προτέρων , καλησπέρα σε ολους.
                        Η ειδικότητα του Dental Technician (ANZSCO Code 411213) βρίσκεται τόσο στη SOL όσο και στην CSOL.

                        Δυνητικά λοιπόν είσαι διαθέσιμος για όλες τις παρακάτω κατηγορίες βιζών:

                        Skilled Independent visa (subclass 189)
                        Skilled - Nominated visa (subclass 190)
                        Skilled - Nominated or Sponsored (Provisional) visa (subclass 489)
                        Temporary Work (Skilled) visa (subclass 457)
                        Employer Nomination Scheme visa (subclass 186)
                        Regional Sponsored Migration Scheme visa (subclass 187)

                        Τα δύο πρώτα πράγματα που πρέπει να κάνεις είναι τα εξής:

                        1) Να επιβεβαιώσεις αν πληρείς τα κριτήρια για θετικό skills migration assessment. Ο οργανισμός αξιολόγησης για την εξειδίκευσή του Dental Technician είναι το TRA

                        2) Να διαλέξεις την κατηγορία βίζας που ταιριάζει στα προσόντα σου και να προϋπολογίσεις πόσους πόντους μπορείς να συγκεντρώσεις εφόσον πρόκειται για point test based βίζα.

                        Comment


                          Γειά σου Παναγιώτη, χαίρομαι που επιτέλους βλέπω και κάποιον συνάδερφο στο site.Εγώ ακόμα το σκέφτομαι λόγω του ότι έχω ακόμα δουλειά αλλά η αλήθεια είναι ότι μέρα με τη μέρα ωριμάζει η ιδέα μέσα μου να την κάνω και εγώ.Τώρα κάποιες πληροφορίες που έχω μαζέψει είναι:
                          1 IELTS Νομίζω ότι θέλει 6/10 χωρίς να είμαι βέβαιος.
                          2 Για την αναγνώριση νομίζω θα χρειαστείς 1300$(προσοχή εδώ γιατί δεν υπάρχει επιστροφή των χρημάτων αν κάτι δεν πάει καλά) καθώς και αναλυτική βαθμολογία και το πρόγραμμα σπουδών.
                          3 Για δουλειές ψάχνεις σε site όπως το seek και εκεί θα δείς ότι η δουλειά μας έχει προχωρήσει στην ψηφιακή εποχή στην αυστραλία,αλλά και ότι ζητούν τεχνίτες ακρυλικών και ολοκεραμικών.
                          4 Οι εργοδότες εκεί ζητούν να είσαι απόλυτα νόμιμος και συνήθως δεν δέχονται καν τα βιογραφικά όσων δεν έχουν τα απαραίτητα έγραφα.
                          5 Απαραίτητη επίσης προυπόθεση είναι 5 χρόνια προυπηρεσία και αν έχω καταλάβει καλά θα πρέπει να εργάζεσαι όταν θα κάνεις την αίτηση για την visa σου.(αυτή ήταν η αίσθηση που είχα όταν έψαχνα πληροφορίες)
                          Ελπίζω να σου φανούν χρήσιμα όλα αυτά, έχω μεγάλο ενδιαφέρον για την πορεία σου και ελπίζω μας κρατάς ενήμερους.
                          Και φυσικά καλή τύχη.

                          Comment


                            Καλησπερα παιδια ειμαι ο Γιαννης.

                            Καταρχην συγχαρητηρια για το site , ειναι πολυ αναλυτικες οι πληροφοριες που δινεται.

                            Αποφασισα να γραψω σε αυτο το θεμα γιατι κι εγω , οπως πολυς κοσμος , σκεφτομαι να φυγω απο την Ελλαδα και να μεταναστευσω στην Αυστραλια.
                            Ειμαι Οδοντιατρος με 7 χρονια προυπηρεσια σε δικο μου οδοντιατρειο.

                            Ο λογος που σκεφτομαι να φυγω ειναι οτι ενω εχω δουλεια για να ζησω την οικογενεια μου, εχω εμποδια τα οποια υπολογιζω οτι σε 5 χρονια το πολυ θα με ωθησουν στο να κλεισω το ιατρειο μου και να αναγκαστω να φυγω απο την Ελλαδα.
                            Τα εμποδια ειναι ...
                            1. Μειωση της εισπραξιμοτητας , γιατι ο κοσμος δεν εχει πλεον να πληρωσεις αρα εχουν μαζευτει ενα σωρο χρεη.
                            2. Το νεο φορολογικο που πραγματικα ειναι δυσβασταχτο για μια επιχειρηση.

                            Να σημειωσω οτι ξεκινησα το 2009 με δανεια τα οποια ακομα αποπληρωνω με αρκετη δυσκολια. Επτα χρονια τωρα παλευω πραγματικα για να μπορεσω να επιβιωσω αλλα...

                            Δυο ειναι οι επιλογες μου...
                            1. Να γινω κλεφτης και μπαταξης
                            2. Να μεταναστευσω

                            Επειδη εγω κλεφτης δεν γινομαι , αλλωστε δεν σπουδασα για να καταληξω κλεφτης...ψαχνω την δευτερη επιλογη και θελω να μεταναστευσω στην Αυστραλια νομιμα για να ζησω εγω και η οικογενεια μου κανονικα(παντρεμενος με μια κορη 7 ετων).

                            Η ερωτησεις μου ειναι οι εξης:
                            1. Που μπορω να απευθυνθω για να μπορεσω να δω πως μπορω να αναγνωρισω το διπλωμα μου και να βγαλω βιζα. (Καπου διαβασα για Mara agent , τι ειναι αυτο?)

                            2.Αν δεν υπαρχει καποιο γραφειο... Τι βιζα μπορω να βγαλω και τι χρειαζομαι για να κανω αιτηση ?

                            Ευχαριστω προκαταβολικα

                            Comment


                              Originally posted by hamiak View Post
                              Καλησπερα παιδια ειμαι ο Γιαννης.

                              Καταρχην συγχαρητηρια για το site , ειναι πολυ αναλυτικες οι πληροφοριες που δινεται.

                              Αποφασισα να γραψω σε αυτο το θεμα γιατι κι εγω , οπως πολυς κοσμος , σκεφτομαι να φυγω απο την Ελλαδα και να μεταναστευσω στην Αυστραλια.
                              Ειμαι Οδοντιατρος με 7 χρονια προυπηρεσια σε δικο μου οδοντιατρειο.

                              Ο λογος που σκεφτομαι να φυγω ειναι οτι ενω εχω δουλεια για να ζησω την οικογενεια μου, εχω εμποδια τα οποια υπολογιζω οτι σε 5 χρονια το πολυ θα με ωθησουν στο να κλεισω το ιατρειο μου και να αναγκαστω να φυγω απο την Ελλαδα.
                              Τα εμποδια ειναι ...
                              1. Μειωση της εισπραξιμοτητας , γιατι ο κοσμος δεν εχει πλεον να πληρωσεις αρα εχουν μαζευτει ενα σωρο χρεη.
                              2. Το νεο φορολογικο που πραγματικα ειναι δυσβασταχτο για μια επιχειρηση.

                              Να σημειωσω οτι ξεκινησα το 2009 με δανεια τα οποια ακομα αποπληρωνω με αρκετη δυσκολια. Επτα χρονια τωρα παλευω πραγματικα για να μπορεσω να επιβιωσω αλλα...

                              Δυο ειναι οι επιλογες μου...
                              1. Να γινω κλεφτης και μπαταξης
                              2. Να μεταναστευσω

                              Επειδη εγω κλεφτης δεν γινομαι , αλλωστε δεν σπουδασα για να καταληξω κλεφτης...ψαχνω την δευτερη επιλογη και θελω να μεταναστευσω στην Αυστραλια νομιμα για να ζησω εγω και η οικογενεια μου κανονικα(παντρεμενος με μια κορη 7 ετων).

                              Η ερωτησεις μου ειναι οι εξης:
                              1. Που μπορω να απευθυνθω για να μπορεσω να δω πως μπορω να αναγνωρισω το διπλωμα μου και να βγαλω βιζα. (Καπου διαβασα για Mara agent , τι ειναι αυτο?)

                              2.Αν δεν υπαρχει καποιο γραφειο... Τι βιζα μπορω να βγαλω και τι χρειαζομαι για να κανω αιτηση ?

                              Ευχαριστω προκαταβολικα
                              Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας.
                              Για όλα όσα θέλεις να μάθεις διάβασε καλά το φόρουμ και θα βρεις όλες τις πληροφορίες που ψάχνεις.
                              Κοίτα και το ποστ No: 131 του geo_karag πιο πάνω που λέει για αυτά που ρώτησες.
                              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                              Comment


                                Jimathens σε ευχαριστω πολυ.Το διαβασα το θεμα , απλα ειπα να ρωτησω για να ειμαι σιγουρος οτι εκει πρεπει να επικεντρωθω. Υπαρχουν παρα πολλα θεματα και πολλες πληροφοριες και σαν νεος στο φορουμ ψιλοχαθηκα

                                Comment

                                Working...
                                X