Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Giorugosu View Post
    Για να μεταναστεύσει ζευγάρι πρέπει να πάρουν & οι 2 άδεια για το IEC;
    Εάν ισχύουν οι προϋποθέσεις μόνο για τον έναν ο άλλος τι κάνει; Μένει πίσω;
    Καλησπέρα!Νομίζω οτι πρέπει ο καθένας να κάνει τα χαρτιά του ξεχωριστά όπως έκανα και εγώ με τον άντρα μου! Αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με... Ισως αν ο ένας γινόταν δεκτός ο άλλος θα μπορούσε να ακολουθήσει με τουριστική visa.Δεν το έχω ψάξει και δεν είμαι σίγουρη γι΄αυτό ψάξτο λιγο για να δεις τι ισχύει.

    Comment


      Originally posted by Giorugosu View Post
      Για να μεταναστεύσει ζευγάρι πρέπει να πάρουν & οι 2 άδεια για το IEC;
      Εάν ισχύουν οι προϋποθέσεις μόνο για τον έναν ο άλλος τι κάνει; Μένει πίσω;
      Άν ισχύουν οι προϋποθέσεις για τον έναν,ο άλλος δέν μπορεί να έρθει με αυτό το πρόγραμμα.Μπορεί όμως να έρθει λίγο αργότερα σάν τουρίστας για 6 μήνες.

      Comment


        Originally posted by zerogeorge View Post
        Άν ισχύουν οι προϋποθέσεις για τον έναν,ο άλλος δέν μπορεί να έρθει με αυτό το πρόγραμμα.Μπορεί όμως να έρθει λίγο αργότερα σάν τουρίστας για 6 μήνες.
        Όταν λέμε λίγο αργότερα; Κανα 6μηνο μετά δλδ; Θα πρέπει να ζουν δλδ με τον 1 μισθό επειδή ο "τουρίστας" δεν θα μπορεί να εργάζεται.
        Είναι κανένας εδώ μέσα που πήγε με το Working Holiday; Να φύγει Καναδά πρώτα & μετά να βρει δουλειά; Ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι πολύ δύσκολο;

        Comment


          Γιατι αγχώνεσαι? Το working holiday ειναι ευκολο να το πάρει όποιος θέλει. Εκτος κ αν ειναι πανω απο 35.

          Comment


            Originally posted by Dimit View Post
            Γιατι αγχώνεσαι? Το working holiday ειναι ευκολο να το πάρει όποιος θέλει. Εκτος κ αν ειναι πανω απο 35.
            Αγχώνομαι για πολλά πράγματα! Θέλουμε να μεταναστεύσουμε Καναδά για να μείνουμε μόνιμα.
            Η πιο εύκολη διαδικασία απ'όσο έψαξα είναι μέσω του IEC Working Holiday.
            Να βρούμε δουλειά & να κάνουμε έπειτα αίτηση για μόνιμη Visa. Εκτός & αν δεν δέχονται ανανέωση όσοι είναι μέσω Working Holiday.
            Είναι αγχωτικό το να πας εκεί χωρίς να ξέρεις απο πριν εάν θα βρεις δουλειά ή όχι. Πολύ πιθανό να βρεις.
            Έλα όμως που εγώ είμαι του '78 και πρόσφατα είχα γενέθλια, οπότε είμαι ελαφρώς πάνω από το όριο των 35. Λογικά δεν θα με δεχτούν.
            Οπότε υπολογίζουμε να επιλέξουν τον 1 από τους 2. Είναι επίσης αγχωτικό να πάει αρχικά μόνο ο ένας από τους δύο, να φάει όλο το λούκι
            της προσαρμογής κλπ. και μετά να πάω εγώ πχ να τα βρω όλα έτοιμα! Ή σχεδόν έτοιμα....

            Για αυτά και για άλλα πολλά αγχώνομαι!!

            Comment


              Originally posted by Giorugosu View Post
              Αγχώνομαι για πολλά πράγματα! Θέλουμε να μεταναστεύσουμε Καναδά για να μείνουμε μόνιμα.
              Η πιο εύκολη διαδικασία απ'όσο έψαξα είναι μέσω του IEC Working Holiday.
              Να βρούμε δουλειά & να κάνουμε έπειτα αίτηση για μόνιμη Visa. Εκτός & αν δεν δέχονται ανανέωση όσοι είναι μέσω Working Holiday.
              Είναι αγχωτικό το να πας εκεί χωρίς να ξέρεις απο πριν εάν θα βρεις δουλειά ή όχι. Πολύ πιθανό να βρεις.
              Έλα όμως που εγώ είμαι του '78 και πρόσφατα είχα γενέθλια, οπότε είμαι ελαφρώς πάνω από το όριο των 35. Λογικά δεν θα με δεχτούν.
              Οπότε υπολογίζουμε να επιλέξουν τον 1 από τους 2. Είναι επίσης αγχωτικό να πάει αρχικά μόνο ο ένας από τους δύο, να φάει όλο το λούκι
              της προσαρμογής κλπ. και μετά να πάω εγώ πχ να τα βρω όλα έτοιμα! Ή σχεδόν έτοιμα....

              Για αυτά και για άλλα πολλά αγχώνομαι!!
              Είσαι στην θεση π ήμουν κ εγω με την αρραβωνιαστικια μ. Θα σ απαντήσω το επόμενο 4ωρο γιατι δουλεύω τώρα. Οπως μπορώ θα βοηθήσω.

              Comment


                Αν εισαι πανω απο το οριο ηλικας λυπαμαι αλλα ξεχνα το iec. Και αν δεν κανετε και γρηγορα απο οτι ειδα σε μια βδομαδα απο 93 θεσεις working holliday πηγαν 38. Επισης ανανεωση δεν μπορεις να κανεις για μονιμα που θέλετε εσεις. Μπορεις να ξανα
                Κανεις και για δευτερο χρονο αλλα δεν ξερω αν θα τρεξει το προγραμα. Οποτε προσωπικη μου γνωμη καλυτερα να φτιαχτει ο ενας πρωτα και ο άλλος ακολουθει λιγο αργοτερα.

                Comment


                  Παιδια μολις πηρα το ΟΚ για δευτερο χρονο iec young pro μπορει καποιος να με βοηθησει με το τι κανω παρα κατω? εκανα το come to canada και μου εβγαλε αλλα νταλα internatiola exp. Δεν μου εβγαλε οπως την πρωτη φορα που εκανα για το working.να κανω απευθεια λογαριασμο στο mycic? εσεις τι κανατε?

                  Comment


                    Μήπως πρέπει να απαντησω οτι μενω εξω απο τον καναδα? Αλλά δεν είναι έτσι.

                    Comment


                      Originally posted by Dimit View Post
                      Παιδια μολις πηρα το ΟΚ για δευτερο χρονο iec young pro μπορει καποιος να με βοηθησει με το τι κανω παρα κατω? εκανα το come to canada και μου εβγαλε αλλα νταλα internatiola exp. Δεν μου εβγαλε οπως την πρωτη φορα που εκανα για το working.να κανω απευθεια λογαριασμο στο mycic? εσεις τι κανατε?
                      Εγω οταν απαντησα στο Come to canada μου εβγαλε το IEC σαν επιλογη. Για ξανακαντο μηπως δεν προσεξες κατι. Φυσικα θα απαντησεις οτι εισαι Καναδα.
                      “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                      Comment


                        Originally posted by BlackRed View Post
                        Εγω οταν απαντησα στο Come to canada μου εβγαλε το IEC σαν επιλογη. Για ξανακαντο μηπως δεν προσεξες κατι. Φυσικα θα απαντησεις οτι εισαι Καναδα.
                        Θα προσπαθησω παλι. Τελικά με το ποινικο μητρώο τι κάνουμε? Καπου διαβαζω ισχύει για έναν χρονο άλλοι γ 3 μηνες. Κ τι έβαλες οτι εισαι στον Καναδά? Temporary resident permit holder , worker. ....
                        What is your current country of residence? If you are presently in Canada, you should select Canada. Εδω τι έβαλες?

                        Comment


                          Originally posted by Dimit View Post
                          Θα προσπαθησω παλι. Τελικά με το ποινικο μητρώο τι κάνουμε? Καπου διαβαζω ισχύει για έναν χρονο άλλοι γ 3 μηνες. Κ τι έβαλες οτι εισαι στον Καναδά? Temporary resident permit holder , worker. ....
                          What is your current country of residence? If you are presently in Canada, you should select Canada. Εδω τι έβαλες?
                          Μαλλον τους εχει πεσει πολυ δουλεια τωρα που ξεκινησε και το IEC της Αγγλιας. Δεν μπορουμε να κανουμε και τιποτα αλλο, περιμενουμε.
                          Canada εβαλα.
                          “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                          Comment


                            Originally posted by BlackRed View Post
                            Μαλλον τους εχει πεσει πολυ δουλεια τωρα που ξεκινησε και το IEC της Αγγλιας. Δεν μπορουμε να κανουμε και τιποτα αλλο, περιμενουμε.
                            Canada εβαλα.
                            Με το ποινικό μητρώο τι εκανες? Στελνουμε το ιδιο? Κ επισης βρήκα κ συτο στο cic για το iec γ ριξε μια ματια.

                            Country Territory CIC processing location IEC processing location Working Holiday Young Professionals Int’l Coop Police Certificate Medical Exam
                            Australia Centralized Processing Region Ottawa Central Yes Yes Yes Australian Federal Police (AFP) name check and an Australian state traffic history printout No
                            Austria Vienna, Austria Ottawa Central No Yes Yes Austrian police certificate No
                            Belgium Paris, France Ottawa Central Yes No No NO No
                            Chile Santiago, Chile Ottawa Central Yes Yes Yes Police Certificate, (one month validity). Original driving record ‘Hoja de vida del conductor’ (one month validity). No
                            Costa Rica Guatemala City, Guatemala Ottawa Central Yes Yes Yes Costa Rican police certificate No
                            Croatia Vienna, Austria Ottawa Central Yes Yes Yes Croatian police certificate No
                            Czech Republic Prague, Czech Republic Warsaw, Poland Yes Yes Yes Czech police certificate No
                            Denmark Stockholm, Sweden Ottawa Central Yes No No Danish police certificate No
                            Estonia Warsaw, Poland Warsaw, Poland Yes Yes Yes Estonian police certificate No
                            France Centralized Processing Region Ottawa Central Yes Yes Yes NO No
                            Germany Centralized Processing Region Ottawa Central Yes Yes Yes German Police Certificate No
                            Greece Rome, Italy Ottawa Central NO
                            Hong Kong Hong Kong Ottawa Central Yes No No NO Yes
                            Ireland Centralized Processing Region Ottawa Central Yes No No GARDA Police Certificate No
                            Italy Rome, Italy Ottawa Central Yes No No Two recent Italian police certificates, the certificato generale del casellario giudiziale (secondo l’articolo 24 del testo unico) and the certificato dei carichi pendenti rilasciati dalla Procura della Repubblica presso il Tribunale di residenza. No
                            Japan Centralized Processing Region Ottawa Central Yes No No NO No
                            Korea, Rep. Centralized Processing Region Ottawa Central Yes No No Criminal History Information Record (Korean Police Certificate) Yes
                            Latvia Warsaw, Poland Warsaw, Poland Yes Yes Yes Latvian police certificate Yes
                            Lithuania Warsaw, Poland Warsaw, Poland Yes Yes Yes Lithuanian Police Certificate Yes
                            Mexico Mexico City, Mexico Ottawa Central Yes Yes Yes NO No
                            Netherlands Vienna, Austria Ottawa Central Yes Yes No Certificate of Good Conduct (VOG) No
                            New Zealand Centralized Processing Region Ottawa Central Yes No No New Zealand police certificate A Ministry of Justice certificate is acceptable for IEC applicants only. No
                            Norway Stockholm, Sweden Ottawa Central Yes Yes Yes Norwegian police certificate No
                            Poland Warsaw, Poland Warsaw, Poland Yes Yes Yes Polish police certificate No
                            Slovakia Vienna, Austria Ottawa Central Yes Yes Yes Slovakia Police Certificate No
                            Slovenia Vienna, Austria Ottawa Central Yes Yes Yes Slovenian police certificate No
                            Spain Paris, France Ottawa Central Yes Yes Yes NO No
                            Sweden Stockholm, Sweden Ottawa Central Yes Yes Yes Swedish police certificate No
                            Switzerland Paris, France Ottawa Central No Yes Yes NO No
                            Taiwan Hong Kong Ottawa Central Yes Yes Yes Taiwan police clearance certificate Yes
                            Ukraine Kyiv, Ukraine Ottawa Central Yes Yes Yes Ukrainian police certificate Yes
                            United Kingdom Centralized Processing Region Ottawa Central Yes No No UK Police Certificate No

                            Comment


                              Ωχ! Λάθος εδω είναι Operational Bulletin 490-A – October

                              Comment


                                Παιδιά καλησπέρα! Θα ήθελα μια χάρη! Θέλω να κάνω τα χαρτιά μου για το working holiday και είχα διαβάσει ότι σου ζητάνε το ποινικό μητρώο μεταφρασμένο. Παρέλαβα σήμερα το ποινικό μου μητρώο και ρώτησα σε ένα μεταφραστικό γραφείο και μου ζήτησαν 50€... Δυστυχώς επειδή είμαι άνεργη δεν έχω να διαθέσω αυτό το ποσό.... Μου είπε μια γνωστή ότι έχει ένα δικηγόρο και αν του πάω έτοιμη τη μετάφραση και απλά βάλει τη σφραγίδα του θα πληρώσω μόνο το παράβολο. Φαντάζομαι, η μετάφραση για όλα τα ποινικά μητρώα θα είναι η ίδια πλην των ονομάτων... Θα μπορούσε κάποιος να μου στείλει ή να γράψει εδώ τη μετάφραση για το ποινικό μητρώο πως πρέπει να είναι και εγώ με τη σειρά μου να το γράψω σωστά και να το δώσω στο δικηγόρο για τη σφραγίδα;

                                Comment

                                Working...
                                X