Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Δεν βαζεις τιποτα πουθενα απλα πας με αυτο το γραμμα στον Καναδα τα αλλα θα ανεωθουν μονα τους.

    Comment


      Originally posted by alt10 View Post
      Δεν βαζεις τιποτα πουθενα απλα πας με αυτο το γραμμα στον Καναδα τα αλλα θα ανεωθουν μονα τους.
      Τελικά εμένα δεν μου απάντησαν ακόμα και ανησυχώ λίγο. Δεν ξέρω αν λέμε για το ίδιο, στο IEC. Εγώ είχα βάλει το application number και τώρα δεν το αλλάζει..! Ελπίζω να μην επηρεάζει κάτι. Για να το ξεκαθαρίσω λίγο, εφόσον έχουμε το LOI δεν κάνουμε κάτι άλλο? εισαγωγή κάποιου κωδικού κλπ?
      Μου είχες πει μόνο όταν μπούμε πια ότι βάζουμε τον αριθμό του work permit στο IEC.

      Comment


        Ok. Opote pernaw ta sunora opote thelw xwris na valw to CIC File number sth selida tou IEC. Kai afto to CIC File Number pou zhtaei poio einai?? Suggnwmh pou sas zalizw apla stis 25 maiou ligei h viza mou kai prepei oposdhpote na perasw ta sunora prin apo afth thn hmerominia gia na parw to work permit, kai eimai ligo xamenh den kserw ti na kanw.. Efxaristw para polu gia thn vohtheia pantos..

        Comment


          Αμα εχετε το LOI στα χερια σας δεν χρειαζεται να κανετε τιποτα αλλο αρκει να εχετε μαζι το διαβατηριο σας και τα βρισκουν ολα on-line. Τα εχουμε ξανα πει το συστημα της IEC εχει προβλημα και παει για αλλαγη. Οτι πρεπει να γινει γινεται στα συνορα κανονικα χωρις να πειραξετε κατι αλλο.

          Comment


            Ανανεώθηκε η σελίδα του iec και γενικά έχουν μείνει αρκετες θέσεις σχετικά ακόμα. Εχουν απορρίψει κανέναν γ το iec?

            Comment


              Originally posted by Dimit View Post
              Ανανεώθηκε η σελίδα του iec και γενικά έχουν μείνει αρκετες θέσεις σχετικά ακόμα. Εχουν απορρίψει κανέναν γ το iec?
              Απ'οσους ξερω που εχουν κανει αιτηση, οχι κανεναν ακομα
              “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

              Comment


                Εαν είσαι στο πρόγραμμα iec κ βρεις μια δουλειά μπορείς να αλλάξεις την κατάσταση σου από πχ working holiday σε temporary worker?

                Comment


                  Originally posted by Dimit View Post
                  Εαν είσαι στο πρόγραμμα iec κ βρεις μια δουλειά μπορείς να αλλάξεις την κατάσταση σου από πχ working holiday σε temporary worker?
                  Μα με το προγραμμα παιρνεις temporary work permit, τι νοημα εχει η αλλαγη?
                  “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                  Comment


                    Σωστα. Απλά αν βγάλεις 2 χρόνια συνεχόμενα work permit τοτε μπορείς να κάνεις apply για permant resident ενώ το iec είναι μόνο για ένα χρόνο κ αν αλλάξεις κατηγορία γ να πάρεις άλλο ένα χρόνο πρέπει να βγεις από το Καναδά κ να ξαναγυρίσεις. Με λίγα λόγια αν βρεις εργοδότη π θέλει να σε κρατήσει μπορεί να κάνει γ lmo?

                    Comment


                      Originally posted by Dimit View Post
                      Σωστα. Απλά αν βγάλεις 2 χρόνια συνεχόμενα work permit τοτε μπορείς να κάνεις apply για permant resident ενώ το iec είναι μόνο για ένα χρόνο κ αν αλλάξεις κατηγορία γ να πάρεις άλλο ένα χρόνο πρέπει να βγεις από το Καναδά κ να ξαναγυρίσεις. Με λίγα λόγια αν βρεις εργοδότη π θέλει να σε κρατήσει μπορεί να κάνει γ lmo?
                      Εχεις δικιο.Δεν το γνωριζω αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι το θεμα LMO εχει δυσκολεψει παρα πολυ μετα τα προσφατα γεγονοτα... Θα το ψαξω.
                      “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                      Comment


                        Το ξερω.καναδα ειμαι και το ειδα στις ειδησεις με την rbc.ψαχνω τροπο να βρω πως να καταφερω να μεινω καναδα αν οχι μονιμα που αυτο θελω εστω για μερικα χρονια ωσπου να φταξει λιγο η κατασταση στην ελλαδα.

                        Comment


                          Πόσο καιρό κάνει το ποινικο μητρωο νσ βγει από το κεπ?

                          Comment


                            Originally posted by Dimit View Post
                            Πόσο καιρό κάνει το ποινικο μητρωο νσ βγει από το κεπ?
                            About 2 weeks. Μπορεις ομως να πας να το παρεις απο τον Αρειο Παγο σε δυο μερες.

                            Comment


                              Καλησπέρα από τα Χανιά.
                              Έκανα εχτές αίτηση αλλά είδα ότι πριν μια βδομάδα που ανανεώθηκε to site, ότι απομένουν μόνο 31 θέσεις.
                              Βέβαια εχτές το βράδυ μου εστάλη ο World Tracking Number και μου ήρθε μήνυμα ότι μέχρι τις 29 του μηνός να καταθέσω τα χρήματα. Αύριο το πρωί θα πάω σε μια τράπεζα Πειραιώς και θα τα καταθέσω. Θέλω να ρωτήσω τα εξής:
                              1) Υπάρχει περίπτωση τώρα που μου έδωσαν περιθώριο μέχρι τις 29 του μηνός να τα καταθέσω, να τα καταθέσω αύριο το πρωί και μετά να μου πουν δεν υπάρχουν πλέον κενές θέσεις και πάνε τσάμπα τα χρήματα? ή την έχω πιάσει τη θέση μέχρι την ημερομηνία που μου έχουν δώσει περιθώριο?
                              2) Μπορώ από οποιοδήποτε κατάστημα της Τράπεζας Πειραιώς να κάνω την κατάθεση? απλά στο ταμείο πάω?
                              3) Στο δεύτερο στάδιο της αίτησης εκτός από μεταφρασμένο ποινικό μητρώο τι άλλα χαρτιά θα χρειαστούν μεταφρασμένα? ρωτάω από τώρα για να τα έχω έτοιμα και να μην τρέχω.
                              4) έχω πιθανότητες να απορριφθώ αν όλα μου τα χαρτιά είναι εντάξει και ειδικά το ποινικό μητρώο?
                              5) χρειάζεται να κάνω ιατρικές εξετάσεις πριν πάω?


                              Σας ευχαριστώ πολύ πολύ εκ των προτέρων.

                              Comment


                                Originally posted by dimitris84 View Post
                                Καλησπέρα από τα Χανιά.
                                Έκανα εχτές αίτηση αλλά είδα ότι πριν μια βδομάδα που ανανεώθηκε to site, ότι απομένουν μόνο 31 θέσεις.
                                Βέβαια εχτές το βράδυ μου εστάλη ο World Tracking Number και μου ήρθε μήνυμα ότι μέχρι τις 29 του μηνός να καταθέσω τα χρήματα. Αύριο το πρωί θα πάω σε μια τράπεζα Πειραιώς και θα τα καταθέσω. Θέλω να ρωτήσω τα εξής:
                                1) Υπάρχει περίπτωση τώρα που μου έδωσαν περιθώριο μέχρι τις 29 του μηνός να τα καταθέσω, να τα καταθέσω αύριο το πρωί και μετά να μου πουν δεν υπάρχουν πλέον κενές θέσεις και πάνε τσάμπα τα χρήματα? ή την έχω πιάσει τη θέση μέχρι την ημερομηνία που μου έχουν δώσει περιθώριο?
                                2) Μπορώ από οποιοδήποτε κατάστημα της Τράπεζας Πειραιώς να κάνω την κατάθεση? απλά στο ταμείο πάω?
                                3) Στο δεύτερο στάδιο της αίτησης εκτός από μεταφρασμένο ποινικό μητρώο τι άλλα χαρτιά θα χρειαστούν μεταφρασμένα? ρωτάω από τώρα για να τα έχω έτοιμα και να μην τρέχω.
                                4) έχω πιθανότητες να απορριφθώ αν όλα μου τα χαρτιά είναι εντάξει και ειδικά το ποινικό μητρώο?
                                5) χρειάζεται να κάνω ιατρικές εξετάσεις πριν πάω?


                                Σας ευχαριστώ πολύ πολύ εκ των προτέρων.
                                Καλημερα Δημητρη,
                                1)Οχι μην αγχωνεσαι,αν βαλεις τα χρηματα σημερα δεν εχεις λογο να φοβασαι. Τα χρηματα ουτως η αλλως δεν "πανε τσαμπα". Αν για οποιοδηποτε λογο απορριφθει η αιτηση σου χωρις να φταις, τα χρηματα επιστρεφονται.

                                2)Ναι και ναι. Μονο μην ξεχασεις να βαλεις αυτο που ζητανε για να καταλαβουν ποιος εχει κανει την καταθεση(νομιζω το WTN, εχουν περασει 2 μηνες δεν θυμαμαι :p )

                                3)Τιποτα αλλο μεταφρασμενο. Αν χρειαζοταν θα το ειχαμε αναφερει μαζι με το ποινικο μητρωο.

                                4)Προσωπικα πιστευω πως οχι, αλλα κανενας σοβαρος ανθρωπος δεν θα σου πει οτι οι πιθανοτητες να απορριφθεις ειναι μηδενικες.

                                5)Δεν εχουν ζητησει σε κανεναν μας ως τωρα.

                                Καλη επιτυχια και ελπιζω οταν με το καλο παμε ολοι στον Καναδα με το προγραμμα του IEC να αφιερωσουμε μιση ωρα να γραψουμε μια ανταποκριση στο πατριωτακι για να βοηθησουμε τους επομενους!!!

                                Ας δειξουμε οτι ειμαστε καλυτεροι σαν ανθρωποι απο αυτους που μας διωχνουν απο την χωρα μας!
                                “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                                Comment

                                Working...
                                X