Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία XXIΙ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου...!!!
    So many projects to do.......but not enough time!!!!

    Comment


      Καλημέρα σε όλους.
      Έχω διαβάσει αρκετά, εδώ και πολύ καιρό τα θέματα, αλλά παρόλα αυτά υπάρχουν πολλά κενά.
      Είμαι 48 χρονών γεννημένος στην Αυστραλία, παντρεμένος 15 χρόνια με Ελληνίδα γεννημένη στις ΗΠΑ. Έχω δύο παιδιά 6 και 8 χρονών γεννημένα στην Ελλάδα.
      Τα παιδιά έχουν πάρει αυστραλέζική υπηκοότητα (από εμένα) καθώς και διαβατήρια. Σκεφτόμαστε να φύγουμε από Ελλάδα για να μεταφερθούμε στην Αυστραλία.
      Υπάρχουν κάποιοι πολύ μακρινοί συγγενείς οπότε και δεν υπολογίζω σε αυτούς.
      Δεν έχουμε κάποιο πτυχίο. Εγώ δούλευα σε γραφείο και η γυναίκα μου σαν γραμματέας. Τα χρήματα περιορισμένα.
      Τώρα ξεκινάνε τα ερωτήματα.

      Η σύζυγός μου πώς μπορεί να έρθει Αυστραλία;
      Είναι εύκολο να βρεις σπίτι, δουλειά, σχολεία;
      Αξίζει να κάνεις το μεγάλο βήμα;

      Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους.

      Comment


        Originally posted by noisys View Post
        Καλημέρα σε όλους.
        Έχω διαβάσει αρκετά, εδώ και πολύ καιρό τα θέματα, αλλά παρόλα αυτά υπάρχουν πολλά κενά.
        Είμαι 48 χρονών γεννημένος στην Αυστραλία, παντρεμένος 15 χρόνια με Ελληνίδα γεννημένη στις ΗΠΑ. Έχω δύο παιδιά 6 και 8 χρονών γεννημένα στην Ελλάδα.
        Τα παιδιά έχουν πάρει αυστραλέζική υπηκοότητα (από εμένα) καθώς και διαβατήρια. Σκεφτόμαστε να φύγουμε από Ελλάδα για να μεταφερθούμε στην Αυστραλία.
        Υπάρχουν κάποιοι πολύ μακρινοί συγγενείς οπότε και δεν υπολογίζω σε αυτούς.
        Δεν έχουμε κάποιο πτυχίο. Εγώ δούλευα σε γραφείο και η γυναίκα μου σαν γραμματέας. Τα χρήματα περιορισμένα.
        Τώρα ξεκινάνε τα ερωτήματα.

        Η σύζυγός μου πώς μπορεί να έρθει Αυστραλία;
        Είναι εύκολο να βρεις σπίτι, δουλειά, σχολεία;
        Αξίζει να κάνεις το μεγάλο βήμα;

        Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους.
        Όσον αφορά την VISA για την σύζυγο σου διάβασε σχετικά με τις partner visas εδώ Partner category visa options

        Για όλα τα υπόλοιπα που έχεις ρωτήσει οι απόψεις είναι σχετικές και εξατομικευμένες ανάλογα την κατάσταση του καθενός.

        Αυτά που θα χρειαστείς σίγουρα είναι υπομονή, επιμονή και πολύ διάβασμα... Για το τελευταίο ξεκίνα από τώρα.
        So many projects to do.......but not enough time!!!!

        Comment


          Καλησπέρα κ από μένα!!ειμαι καινούργιος στο forum..ονομάζομαι Δημήτρης..είμαι 33 χρόνων κ δουλεύω σαν barista κ υπεύθυνος σε χώρο εστίασης 13 χρόνια..θα ήθελα να βρω δουλειά στην Αυστραλία..μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω..ευχαριστω πολύ!!!

          Comment


            Γεια σας πατριώτες.. Με την σειρά μου και εγώ να σας πω ότι είμαι γεννημένος Αυστραλία-Σίδνεϊ, μεγαλωμένος Ελλάδα από τα 5 μου, τώρα είμαι 36, και θα ξαναπάω σε λίγο καιρό πάλι. Στον κλάδο των ταχυμεταφορών - courier μπορεί να μου πει κανείς εαν έχει προοπτικές? Ήμουν ιδιοκτήτης εταιρειών πολλών courier για περίπου 10 χρόνια οπότε έχω την ανάλογη εμπειρία σε όλα τα πόστα καθώς και επαγγελματικό δίπλωμα Γ κατηγορίας και μοτοσυκλέτας. Κάτοχος αγγλικής γλώσσας και επάρκειας διδασκαλίας της καθώς και πτυχία υπολογιστών. Από μισθούς γνωρίζει κανείς τι παίζει? Σας ευχαριστώ πολύ.

            Comment


              Comment


                Originally posted by ZAKARI View Post
                Πολύ καλό.. Σ'ευχαριστώ ...!

                Εμπειρικά έχει κανείς γνώσεις όμως? Βλέπω πχ οτι ζητάει η TNT υπάλληλο-courier με 27,5$ και αρκετά benefits (Εκπτωση για γυμναστήρια, για ψώνια καθώς και super an.. κάπως ετσι το λέει.. Μάλλον για την σύνταξη είναι αυτό)..Επίσης έχω ακούσει για διανομή με μηχανάκι οτι πληρώνονται αρκετά περισσότερα λόγω ποσότητας που διανέμουν.. Αν γνωρίζει κανείς θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.. Ευχαριστώ ..!!

                Comment


                  Εκπτωση για γυμναστήρια, για ψώνια καθώς και super
                  Όχι δεν είναι για την σύνταξη, στις μεγάλες εταιρίες έτσι είναι. Εκπτώσεις σε διάφορα μαγαζιά/υπηρεσίες, δείχνοντας (badge) ότι εργάζεσαι εκεί. Για τα supermarket και restaurant, δίνουν τα λεγόμενα vouchers όταν πληρώνεσαι, κάθε μήνα, που αντιστοιχούν στις εργάσιμες μέρες του επόμενου μήνα, αυτά μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις σε restaurant ή super market.

                  Comment


                    Originally posted by ZAKARI View Post
                    Όχι δεν είναι για την σύνταξη, στις μεγάλες εταιρίες έτσι είναι. Εκπτώσεις σε διάφορα μαγαζιά/υπηρεσίες, δείχνοντας (badge) ότι εργάζεσαι εκεί. Για τα supermarket και restaurant, δίνουν τα λεγόμενα vouchers όταν πληρώνεσαι, κάθε μήνα, που αντιστοιχούν στις εργάσιμες μέρες του επόμενου μήνα, αυτά μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις σε restaurant ή super market.
                    Superannuation in Australia are the arrangements in place to enable people in Australia to accumulate funds to provide them with income in retirement. Superannuation in Australia is partly compulsory, and is further encouraged by the government and supported with tax benefits.

                    Αυτό εννοούσα φίλε μου..Για τα vouchers κλπ τα γνωρίζω.. Και εδώ στην Ελλάδα το κάνουν.. Ευχαριστώ πάντως.

                    Comment


                      Γεια σας παιδια,
                      Προκειται να μεταναστευσουμε στην Αυστραλια οσο πιο συντομα γινεται.
                      Η συζυγος μου και τα παιδια μου εχουν την Αυστραλιανη υπηκοοτητα εγω οχι θα ηθελα να μαθω εαν τα χαρτια που απαιτουνται για εμενα πρεπει να μεταφραστουν απο το Υπουργειο η' αρκει μεταφραση απο επισημο μεταφραστη στην Ελλαδα και
                      Ολα τα πιστοποιητικα που εχουν διαρκεια μεχρι τρεις μηνες στην Ελλαδα τη διαρκεια εχουν στην Αυστραλια, θα εχουμε προβλημα εαν εχει περασει το τριμηνο;
                      Ευχαριστω πολυ,

                      Comment


                        Αρκεί μετάφραση από επίσημο μεταφραστή. Αν η διάρκεια ισχύος δεν αναφέρεται στο ελληνικό έγγραφο, δεν θα υπάρχει πρόβλημα εκτός κι αν πρόκειται για έγγραφο που είναι από τη φύση του περιορισμένης χρονικής ισχύος, όπως π.χ. το ποινικό μητρώο.

                        Originally posted by ΣΤΡΑΤΗΣ ΜΙΧ View Post
                        Γεια σας παιδια,
                        Προκειται να μεταναστευσουμε στην Αυστραλια οσο πιο συντομα γινεται.
                        Η συζυγος μου και τα παιδια μου εχουν την Αυστραλιανη υπηκοοτητα εγω οχι θα ηθελα να μαθω εαν τα χαρτια που απαιτουνται για εμενα πρεπει να μεταφραστουν απο το Υπουργειο η' αρκει μεταφραση απο επισημο μεταφραστη στην Ελλαδα και
                        Ολα τα πιστοποιητικα που εχουν διαρκεια μεχρι τρεις μηνες στην Ελλαδα τη διαρκεια εχουν στην Αυστραλια, θα εχουμε προβλημα εαν εχει περασει το τριμηνο;
                        Ευχαριστω πολυ,

                        Comment


                          Κατ’ αρχήν συγχαρητήρια για το πολύ καλό και κυρίως πληροφοριακό site σας.
                          Σκεφτόμαστε να μεταναστεύσουμε στην Αυστραλία. Η γυναίκα μου θα αποσπαστεί ως εκπαιδευτικός και έχουμε τις εξής απορίες:
                          1. Πρέπει να εκδώσει visa, πόσο κοστίζει και τι είδους;
                          2. Τι θα πρέπει να κάνει για να εκδώσει Visa; (Αθήνα ή Θεσσαλονίκη);
                          3. Πόσος χρόνος απαιτείται;
                          4. Σε μένα και στα παιδιά μας τι είδους visa θα τους χορηγηθεί;
                          5. Θα μπορώ να εργαστώ με αυτή τη visa και τι άλλα χαρτιά θα χρειαστώ;
                          6. Τα πτυχία μου πρέπει να τα μεταφράσω και που (απλό μεταφραστικό ή προξενείο;). Τι ισχύει για τα Αγγλόγλωσσα (Lower κλπ).
                          7. Μπορώ να βρω εργασία από τα site εξεύρεσης ή πρέπει να πάω εκεί;
                          8. Τα Ελληνικά σχολεία μπορούν να με προσλάβουν με τα πτυχία μου ή πρέπει να σπουδάσω στην Αυστραλία παιδαγωγική όπως διάβασα κάπου;
                          9. To IELTS είναι απαραίτητο ακόμη και για φροντίδα Ελλήνων ηλικιωμένων (έχω πιστοποιητικό φροντίδα κατηγορίας 3)
                          Σας ευχαριστώ ιδιαίτερα

                          Comment


                            Διευκρινιστικά

                            Originally posted by Nikitse View Post
                            Proudon, στον παρακατω συνδεσμο θα βρεις πληροφοριες για τους αποσπασμενους εκπ/κους :
                            http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...ss-403-a-7253/
                            Σ' ευχαριστώ Nikitsa

                            Διάβασα τα όσα γράφονται για την 403. παρ' ότι λένε ότι ο/η σύζηγος μπορεί να εργαστεί full time δεν ξεκαθαρίζεται τι είδους βίζα θα έχει. Κι αυτ΄ς την 403; Εάν ξέρεις πες μου. Να είσαι καλά

                            Comment


                              Όλη η οικογένεια Έχει την visa 403. Περιλαμβάνει τον αιτούντα και τον σύντροφο + τα ανήλικα παιδιά, Μετά τα 18 νομιζω το παιδι χρειάζεται άλλη visa, δηλ δεν μπορεί να μείνει κάτω απο την 403.
                              Βασικά θεωρώ ότι δεν είναι visa μεταναστευσης. Θα έλεγε κάνεις ότι είναι μία visa σαν την φοιτητική. Δηλαδή για συγκεκριμένο σκοπό.
                              Η Απόφαση για το αν πρέπει να ερθει κανείς για μετανάστευση με visa 403 είναι μία μεγάλη συζήτηση. Θ απρέπει να ελεγχθούν πολλά και εξαρτάται από αρκετές παραμέτρους. Κι αυτό γιατί ένας εκπαιδευτικός στην ελλάδα δεν είναι όπως ένας απελπισμένος άνεργος που τα παιζει όλα για όλα. Ακόμη και για έναν άνεργο στην Ελλάδα, να τα παιξει όλα για όλα είναι πολύ σχετικό αν αξίζει να το κάνει για την Αυστραλία....τελος πάντων στο θέμα μας,
                              Είναι σαν να προσπαθείς να μεταναστεύσεις με φοιτητική visa με την διαφορά ότι δεν πληρώνεις δίδακτρα και έχεις full time job δικαίωμα για τον/την σύντροφο (αυτό αλλάζει συνέχεια κάθε εξάμηνο και θα πρέπει να ελεγχθεί αν ισχύει ακόμη από το immigration της Αυστραλίας).
                              μετανάστευση με 403 σημαίνει να είσαι έτοιμος για πολλά και διάφορα. . Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να εχει κανείς υπόψη του ότι
                              είσαι για περιορισμένο χρονικό διάστημα χωρίς
                              centerlink
                              , medicare
                              πρέπει να πληρώσεις: δίδακτρα για σχολεία παιδιών, εμείς έχουμε το childcare (προσχολική ηλικία) περίπου 100-120 δολ την ημέρα για το ένα παιδί!
                              θα πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να κανεις ιδιωτική ασφάλεια στην Αυστραλία, τα ιατρικά έξοδα είναι πολύ πολύ υψηλά. περιπου 250 -300/ μηνα για το ζευγαρι η πιο φθηνή που δεν καλύπτει και πολλά.....
                              bond για ενοικιο + τρέχον ενοίκιο για να μπεις σε ενα μικρό σπίτι μακρυά απο το city που σημαινει περιπου 2000 ευρω. (και φυσικά μέχρι να σου δώσουν σπίτι να εισαι έτοιμος να μένεις κάπου για όσο χρειαστεί. Εμάς μας δώσανε ένα μικρό σπίτι με ένα υπνοδωμάτιο τελικά με παρέμβαση γνωστού μετά από 2 μήνες....)
                              Περίπου 130 δολ.μηνα για μηνιαία κάρτα, το άτομο για την μετακίνηση με τρένα λεωφορεία κλπ
                              Από την Ελλάδα περιμένεις αρκετό καιρό να πληρωθείς το επιμίσθιο.....πόσο? ακόμη και σήμερα αδύνατο να απαντήσει κανείς....άρα πληρώνεσαι τον βασικό ελληνικό μισθό και εδώ τα έξοδα τρέχουν σε δολλαρια και τιμές Αυστραλίας......

                              Γενικότερα να έχεις αρκετά λεφτά για αρχή απο την Ελλαδα, (θεωρώ τουλάχιστον 10.000 ευρω για αρχη) και βλέπεις.

                              Και κάτι τελευταίο, (προσωπικά το θεωρώ πολύ σημαντικό), το άγχος στην αρχή σου βγαίνει από τα αυτιά με ότι αυτό συνεπάγεται,
                              αλλά μετά αν έχεις άστρο, τύχη, προσόντα κλπ επιβραβεύεσαι, που σημαίνει ότι: ακόμη κι αν χρειαστεί να εγκαταλείψεις την Αυστραλία πρόωρα, ευχαριστείς το θεό για την ευκαιρία που σου δόθηκε να ζήσεις αυτήν την εμπειρία!!!

                              Comment

                              Working...
                              X