Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σαν σήμερα 1 χρόνος Γερμανία. Η δική μου εμπειρία..

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ξεχάστε όσοι λέτε ότι σε ένα χρόνο μπορείτε να μιλάτε γερμανικά σε Β2 επίπεδο, τα γερμανικά ΔΕΝ είναι εύκολη γλώσσα σε 6 μήνες υπάρχει ειδικό μάθημα που μπορείτε να πάρετε το πτυχίο Β1 αλλά αυτό απαιτεί 4 ώρες την ημέρα σχολείο συν φυσικά την εργασία σας και τις αποστάσεις από το σπίτι, αν φυσικά βρείτε να ενοικιάσετε σπίτι κοντά στην δουλειά και στο σχολείο. Και πάλι όμως ΔΕΝ θα αξίζετε το Β1 πτυχίο γιατί ΔΕΝ θα καταλαβαίνετε τι σας λένε οι Γερμανοί, πόσο μάλλον όταν βρίσκεστε σε περιοχή που μιλάνε τα γερμανικά με προφορά και δεν καταλαβαίνετε γρι από αυτά που μαθαίνετε. Εκτός αυτού πρέπει να κόψετε τις παρέες με Έλληνες, την ελληνική τηλεόραση μέσω ίντερνετ, να βρείτε φίλους Γερμανούς και να μιλάτε συχνά πυκνά μαζί τους. Όσοι είναι μόνοι τους καλό θα τους κάνει να βρουν καμιά γκόμενα γερμανίδα για να βελτιωθούν, αλλά προσοχή να μην μπλέξουν με γάμους, εγκυμοσύνες και τέτοια, την βάψατε δεν είναι Ελληνίδες οι Γερμανίδες.

    Για να έρθετε πρέπει να έχετε ΚΟΜΠΟΔΕΜΑ για να είστε άνετοι και αυτό εξαρτάται σε ποια περιοχή θα επιλεξετε για προορισμό , αν είστε στην νότια Γερμανία θα χρειαστείτε περίπου 10 χιλ ανά άτομο, αν έχετε και οικογένεια κάτι παραπάνω, στην επαρχία τα πράγματα είναι πιο χαλαρά γίνεται και με 6 χιλ ανά άτομο.

    Comment


      Αψογος ο "nikospp ".....Κάτι μεταξύ ΚΩΜΙΚΟ-ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ-ΘΡΙΛΕΡ.....το βασικό πάντως πέρα το οικονομικό για να την κάνεις εκτός Ελλάδος,είναι να έχεις και την υγεία σου (μίας και αυτή ΑΣΘΕΝΕΙ τα τελευταία έτη)......Αν βρω άπλετο χρόνο ίσως να κάτσω κι εγώ να εξυστορήσω κάποια στιγμή τις τραγελαφικές περιπέτειες που είχα το 1990 -91 και το 2012 - 13....

      Comment


        Μα τωρα δεν μπορω.. θα σκασω αν δεν απαντησω.. δλδ απο τα λεγαμενα σας ο μονος λογος που φευγεται απο την ελλαδα ειναι για να βρειτε δουλεια και να εχετε εναν 'αξιοπρεπη' μισθο για να μην πεινασετε?

        συγνωμη αλλα εγω που εχω δουλεια, σπιτι, φαγητο, αμαξι και ενα σορο αλλα.. και στο μελλον θα εχω και ολοκληρη τεχνικη εταιρεια με εργοστασια στο ονομα μου... τι ειμαι? ξερω που πολλοι θα με πουν -----αλλα και εγω θελω να φυγω απο το ελλαδισταν για να αποφυγω να συναναστρεφομαι με αυτους τους ----- που νομιζουν που σαν την ελλαδα δεν υπαρχει πουθενα και ενα σορο τετειες ασυναρτησιες.. ενα γενικο παραδειγμα να σας πω: ψαχτε λιγο το ιντερνετ και δειτε που βρησκεται το ελλαδισταν στις διαφορες rating lists που βγαζουν καθε λιγο και λιγακι, οσο αναφορα την ποιοτητα ζωης, που ειναι οι πιο ευτυχισμενοι ανθρωποι, corruption κτλ κτλ.. με κανενα κυαλι μπορειτε να δειτε και το ελλαδισταν..

        ps. hate incoming.. but haters gonna hate!
        You Can Have Whatever You Like...

        Comment


          φιλε μου, εισαι τυχερος....κατα την ταπεινη μου γνωμη δηλαδη....κοιταξε να κανεις σωστες κινησεις να διασφαλισεις το μελλον των εταιρειων σου. Να ξερεις πως οι ------- που σε ενοχλουν στην Ελλαδα, δε θα εξαφανιστουν οταν περασεις τα συνορα.

          Αν σε τρωει να ζησεις και λιγο στο εξωτερικο, κανονισε καπως τα μανατζεριλικια εκει και κανε την για κανα χρονο προς καπου οπου θα μπορεσεις να δουλεψεις και να δεις πως ειναι το να ζεις εξω. Αν υστερα απο ολα αυτα σου αρεσει, τοτε δικια σου ειναι η ζωη και μην ξαναγυρισεις Ελλαδα.....αν θες. Αν σε ανησυχει το μανατζμεντ των εταιρειων, απλα προσλαβετε κανα εμπειρο τυπακο να τρεχει τις εταιρειες. Δεν ειναι αναγκη να μιζεριασεις.....κατσε και παιρνε τα ποσοστα.

          Ζησε κανα χρονο εξω κι αν δε σου αρεσει ξαναγυρνας. Απλα.
          Αν σου αρεσει, συνεχιζεις.

          Comment


            Originally posted by Diamond Spy View Post
            Μα τωρα δεν μπορω.. θα σκασω αν δεν απαντησω.. δλδ απο τα λεγαμενα σας ο μονος λογος που φευγεται απο την ελλαδα ειναι για να βρειτε δουλεια και να εχετε εναν 'αξιοπρεπη' μισθο για να μην πεινασετε?

            συγνωμη αλλα εγω που εχω δουλεια, σπιτι, φαγητο, αμαξι και ενα σορο αλλα.. και στο μελλον θα εχω και ολοκληρη τεχνικη εταιρεια με εργοστασια στο ονομα μου... τι ειμαι? ξερω που πολλοι θα με πουν -----. αλλα και εγω θελω να φυγω απο το ελλαδισταν για να αποφυγω να συναναστρεφομαι με αυτους τους ----- που νομιζουν που σαν την ελλαδα δεν υπαρχει πουθενα και ενα σορο τετειες ασυναρτησιες.. ενα γενικο παραδειγμα να σας πω: ψαχτε λιγο το ιντερνετ και δειτε που βρησκεται το ελλαδισταν στις διαφορες rating lists που βγαζουν καθε λιγο και λιγακι, οσο αναφορα την ποιοτητα ζωης, που ειναι οι πιο ευτυχισμενοι ανθρωποι, corruption κτλ κτλ.. με κανενα κυαλι μπορειτε να δειτε και το ελλαδισταν..

            ps. hate incoming.. but haters gonna hate!
            Έτσι ακριβώς είναι, όπως τα λες.
            Ο βασικότερος λόγος δεν είναι η εύρεση εργασίας για να υπάρχει φαί στο πιάτο. Ο βασικότερος είναι ότι η ζωή στην Ελλάδα είναι γεμάτη κοροιδία.
            Όποιος έχει περάσει από Ελληνικό σχολείο (βιδωμένος 6-7 ώρες σε μια τσίγκινη καρέκλα) ελληνικό Πανεπιστήμιο (μισό χρόνο επίσημες καταλήψεις και τον υπόλοιπο ανεπίσημες καταλήψεις των περισσότερων χώρων, από χασικλίδες) ελληνικό στρατό (εδώ δεν αρχίζουμε να μιλάμε για να μην ξεράσουν οι αναγνώστες) ελληνικούς χώρους εργασίας, με Έλληνες νταλαβερτζήδες της γενιάς του Πολυτεχνείου, έχει έρθει σε επαφή με 5-6 ελληνικές δημόσιες υπηρεσίες, έχει δει την εξυπηρέτηση σε Αστυνομίες, Νοσοκομεία, τρένα, εφορίες, ΙΚΑ, κλπ έχει οδηγήσει σε ελληνικούς δρόμους, έχει μείνει σε πολυκατοικία κάποιας άναρχα δομημένης (η πλειοψηφία είναι έτσι) πυκνοκατοικημένης περιοχής ελληνικής πόλης, κι έχει πάρει μυρωδιά πως κινούνται τα νήματα σε αρκετά πράματα της κοινωνικής ζωής, και είχε την τύχη να δει πως ζούνε οι άνθρωποι σε κάποιες χώρες έξω και κυρίως ΝΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΙΣ ΧΑΩΔΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ,

            ξέρει περί τίνος πρόκειται.

            Φυσικά για τους περισσότερους Έλληνες έξω μπορεί να είναι χειρότερα απ ότι εδώ, καθότι έξω παν ως μετανάστες και είναι πιθανότατο να τα βρουν μπαστούνια. Δε σημαίνει όμως αυτό ότι η ζωή δεν είναι καλύτερη εκεί, επειδή δεν είναι καλή γι αυτούς.
            Εξ άλλου, όσοι φεύγουν φεύγουν με απώτερο σκοπό μια καλύτερη ζωή για τα παιδιά τους και όχι τόσο για τους ίδιους

            Δυστυχώς, έτσι έχουν τα πράγματα...

            Comment


              Originally posted by archer100 View Post
              Έτσι ακριβώς είναι, όπως τα λες.
              Ο βασικότερος λόγος δεν είναι η εύρεση εργασίας για να υπάρχει φαί στο πιάτο. Ο βασικότερος είναι ότι η ζωή στην Ελλάδα είναι γεμάτη κοροιδία.
              Όποιος έχει περάσει από Ελληνικό σχολείο (βιδωμένος 6-7 ώρες σε μια τσίγκινη καρέκλα) ελληνικό Πανεπιστήμιο (μισό χρόνο επίσημες καταλήψεις και τον υπόλοιπο ανεπίσημες καταλήψεις των περισσότερων χώρων, από χασικλίδες) ελληνικό στρατό (εδώ δεν αρχίζουμε να μιλάμε για να μην ξεράσουν οι αναγνώστες) ελληνικούς χώρους εργασίας, με Έλληνες νταλαβερτζήδες της γενιάς του Πολυτεχνείου, έχει έρθει σε επαφή με 5-6 ελληνικές δημόσιες υπηρεσίες, έχει δει την εξυπηρέτηση σε Αστυνομίες, Νοσοκομεία, τρένα, εφορίες, ΙΚΑ, κλπ έχει οδηγήσει σε ελληνικούς δρόμους, έχει μείνει σε πολυκατοικία κάποιας άναρχα δομημένης (η πλειοψηφία είναι έτσι) πυκνοκατοικημένης περιοχής ελληνικής πόλης, κι έχει πάρει μυρωδιά πως κινούνται τα νήματα σε αρκετά πράματα της κοινωνικής ζωής, και είχε την τύχη να δει πως ζούνε οι άνθρωποι σε κάποιες χώρες έξω και κυρίως ΝΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΙΣ ΧΑΩΔΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ,

              ξέρει περί τίνος πρόκειται.

              Φυσικά για τους περισσότερους Έλληνες έξω μπορεί να είναι χειρότερα απ ότι εδώ, καθότι έξω παν ως μετανάστες και είναι πιθανότατο να τα βρουν μπαστούνια. Δε σημαίνει όμως αυτό ότι η ζωή δεν είναι καλύτερη εκεί, επειδή δεν είναι καλή γι αυτούς.
              Εξ άλλου, όσοι φεύγουν φεύγουν με απώτερο σκοπό μια καλύτερη ζωή για τα παιδιά τους και όχι τόσο για τους ίδιους

              Δυστυχώς, έτσι έχουν τα πράγματα...
              συμφωνω...

              προσωπικα ενα πραγμα που με κουραζε αφανταστα στην ελλαδα (με εκνευριζε μαλλον) ήταν να ακουω ποσο σουπερ ειναι η ελλαδα, και ποσο χαλια ειναι οι αλλες χωρες (Γερμανια, Ελβετια, Αγγλια κλπ) απο ανθρωπους που δεν ειχαν βγει ΠΟΤΕ εκτος συνορων...αντε να ειχαν παει κανα Μπανσκο την Κ.ΔΕυτερα

              Comment


                Originally posted by turms View Post
                συμφωνω...

                προσωπικα ενα πραγμα που με κουραζε αφανταστα στην ελλαδα (με εκνευριζε μαλλον) ήταν να ακουω ποσο σουπερ ειναι η ελλαδα, και ποσο χαλια ειναι οι αλλες χωρες (Γερμανια, Ελβετια, Αγγλια κλπ) απο ανθρωπους που δεν ειχαν βγει ΠΟΤΕ εκτος συνορων...αντε να ειχαν παει κανα Μπανσκο την Κ.ΔΕυτερα

                Παιδια δεν μπορω να συμφωνησω περισσοτερο....κυριως αυτοι που δε βγηκαν ποτε εξω και ουτε προκειται ουτε καν για να δουν τα παιδια τους....γι αυτο παντα ελεγα οτι ευτυχισμενος ελληνας ειναι αυτος που δε βγηκε ποτε εξω απο τη χωρα...

                Comment


                  Eγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να μιλάμε για τους άλλους και όχι την εντύπωση που έχουμε εμείς για εμάς...

                  Ο καθένας μπορεί να μιλήσει για τον εαυτό του για τον διπλανό του όμως,όχι.Βασική αρχή της Δημοκρατίας.
                  Tα πάντα ρει. - Ηράκλειτος.

                  Comment


                    Originally posted by Kleanthis View Post
                    Eγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να μιλάμε για τους άλλους και όχι την εντύπωση που έχουμε εμείς για εμάς...

                    Ο καθένας μπορεί να μιλήσει για τον εαυτό του για τον διπλανό του όμως,όχι.Βασική αρχή της Δημοκρατίας.


                    Νομιζω επειδη οταν πας να διαμαρτηρηθεις για τα κακως κειμενα της πατριδας σου στους συμπατριωτες σου ωστε να υπαρξει μια καποια αφυπνιση η ακομα κι αλλαγη, το πρωτο πραμα που σου λενε ειναι¨τι νομιζεις¨παντου τα ιδια ειναι....δεν ειναι ομως ετσι...και αναγκαστικα κανεις τη συγκριση εσυ βεβαια που εχεις δει πως ειναι εξω...

                    Comment


                      Προσωπική μου άποψη:

                      Κανείς δεν είναι κανενός , κανείς δεν ανήκει πουθενά, η αφύπνιση είναι έργο του ιδίου μας του εαυτού και προϊόν πνευματικής διεργασίας του κατόχου.

                      Δε μπορείς να ξυπνήσεις κάποιον που δεν κοιμήθηκε ποτέ και στην τελική , ποιος είσαι εσύ να θεωρείς τον άλλον κουτό ή κοιμισμένο;

                      Το μήνυμα δεν αναφέρεται προσωπικά σ' εσένα, επειδή χρησιμοποιώ το δεύτερο ενικό πρόσωπο.
                      Tα πάντα ρει. - Ηράκλειτος.

                      Comment


                        Originally posted by Kleanthis View Post
                        Προσωπική μου άποψη:

                        Κανείς δεν είναι κανενός , κανείς δεν ανήκει πουθενά, η αφύπνιση είναι έργο του ιδίου μας του εαυτού και προϊόν πνευματικής σκέψης του κατόχου.

                        Δε μπορείς να ξυπνήσεις κάποιον που δεν κοιμήθηκε ποτέ και στην τελική , ποιος είσαι εσύ να θεωρείς τον άλλον κουτό ή κοιμισμένο;

                        Το μήνυμα δεν αναφέρεται προσωπικά σ' εσένα, επειδή χρησιμοποιώ το δεύτερο ενικό πρόσωπο.

                        Για τα πρωτα που λες συμφωνω απολυτα...φυσικα κανενας δεν ειναι κανενος και η αφυπνιση δεν ειναι εργολαβια.

                        Παρολαυτα ομως το να συνειδητοποιει κανεις την κατασταση της χωρας του και να προσανατολιζεται μαζικα προς την αλλαγη προς το καλυτερο δεν σημαινει πως καποιος ειναι κουτος η κοιμισμενος ειναι ομως υποχρεωση προς την πατριδα τη δημοκρατια και την ελευθερια των εκαστοτε λαων.....τωρα αμα καποιος δε θελει να ξεβολευτει συνειδητοποιωντας οτι υπαρχει και κατι καλυτερο απο αυτο που ζει μπορει να το βαφτισει οτι επικρατει παντου το ιδιο οποτε ποιος ο λογος να λεμε οτι αυτο ειναι στραβο και το αλλο εγκληματικο?Αφου και στο εξωτερικο να πας τα ιδια θα βρεις....καταλαβες με ποιο σκεφτικο το λεω?Αρα η λογικη αυτων που ολα τα βρισκουν οτι ειναι τελεια στην πατριδα ειναι οτι ειτε επειδη ειναι βολεμενοι ειτε επειδη δεν μπορουν να κανουν το δυσκολο βημα της μεταναστευσης εκθειαζουν ολα τα κακως κειμενα της ελλαδας και μαλιστα ενω δεν εχουν βιωσει καλυτερη ποιοτητα ζωης που αναμφισβητητα για μενα υπαρχει σε πολλες χωρες του εξωτερικου...

                        Γι αυτο νομιζω οτι και τα παιδια παραπανω ειπαν οτι ειναι πολυ εκνευριστικο να ακουνε συνεχεια ποσο σουπερ ειναι η Ελλαδα.
                        Και απο τη στιγμη που ειναι σουπερ για καποια ατομα ας κανουν την επιλογη να μεινουν εκει κι ας αφησουν εμας που ειμαστε λιγακι δυσαρεστημενοι να τραβηξουμε το δρομο μας.

                        Τωρα αυτο με τους κουτους και τους κοιμισμενους δεν μπορω να καταλαβω που κολλαει,εγω το μονο στο οποιο αναφερθηκα ειναι σε διαφορετικες αποψεις που μπορει να εχει κανεις για το ιδιο θεμα που εν προκειμενω ηταν για το ποσο σουπερ ειναι η ελλαδα η οχι.

                        Κι εγω φυσικα την αποψη μου σου ειπα και δεν αναφερομαι καπου προσωπικα.

                        Comment


                          Originally posted by karmen1314 View Post
                          Για τα πρωτα που λες συμφωνω απολυτα...φυσικα κανενας δεν ειναι κανενος και η αφυπνιση δεν ειναι εργολαβια.

                          Παρολαυτα ομως το να συνειδητοποιει κανεις την κατασταση της χωρας του και να προσανατολιζεται μαζικα προς την αλλαγη προς το καλυτερο δεν σημαινει πως καποιος ειναι κουτος η κοιμισμενος ειναι ομως υποχρεωση προς την πατριδα τη δημοκρατια και την ελευθερια των εκαστοτε λαων.....τωρα αμα καποιος δε θελει να ξεβολευτει συνειδητοποιωντας οτι υπαρχει και κατι καλυτερο απο αυτο που ζει μπορει να το βαφτισει οτι επικρατει παντου το ιδιο οποτε ποιος ο λογος να λεμε οτι αυτο ειναι στραβο και το αλλο εγκληματικο?Αφου και στο εξωτερικο να πας τα ιδια θα βρεις....καταλαβες με ποιο σκεφτικο το λεω?Αρα η λογικη αυτων που ολα τα βρισκουν οτι ειναι τελεια στην πατριδα ειναι οτι ειτε επειδη ειναι βολεμενοι ειτε επειδη δεν μπορουν να κανουν το δυσκολο βημα της μεταναστευσης εκθειαζουν ολα τα κακως κειμενα της ελλαδας και μαλιστα ενω δεν εχουν βιωσει καλυτερη ποιοτητα ζωης που αναμφισβητητα για μενα υπαρχει σε πολλες χωρες του εξωτερικου...

                          Γι αυτο νομιζω οτι και τα παιδια παραπανω ειπαν οτι ειναι πολυ εκνευριστικο να ακουνε συνεχεια ποσο σουπερ ειναι η Ελλαδα.
                          Και απο τη στιγμη που ειναι σουπερ για καποια ατομα ας κανουν την επιλογη να μεινουν εκει κι ας αφησουν εμας που ειμαστε λιγακι δυσαρεστημενοι να τραβηξουμε το δρομο μας.

                          Τωρα αυτο με τους κουτους και τους κοιμισμενους δεν μπορω να καταλαβω που κολλαει,εγω το μονο στο οποιο αναφερθηκα ειναι σε διαφορετικες αποψεις που μπορει να εχει κανεις για το ιδιο θεμα που εν προκειμενω ηταν για το ποσο σουπερ ειναι η ελλαδα η οχι.

                          Κι εγω φυσικα την αποψη μου σου ειπα και δεν αναφερομαι καπου προσωπικα.
                          Μα γιατί δε μπορεί για κάποιον η Ελλάδα να είναι σούπερ; Μου έχουν πει αρκετά άτομα ότι η Ελλάδα είναι σούπερ και δικαίωμα τους.Εκνευριστικό δεν το βρίσκω διόλου γιατί ο καθένας έχει την άποψη του...Δε νομίζω κανείς να τραβάει κανέναν πίσω στο να μεταναστεύσει ή να παραμείνει...Αλλοίμονο αν κάναμε ότι μας έλεγαν οι άλλοι...
                          Tα πάντα ρει. - Ηράκλειτος.

                          Comment


                            Originally posted by Kleanthis View Post
                            Μα γιατί δε μπορεί για κάποιον η Ελλάδα να είναι σούπερ; Μου έχουν πει αρκετά άτομα ότι η Ελλάδα είναι σούπερ και δικαίωμα τους.Εκνευριστικό δεν το βρίσκω διόλου γιατί ο καθένας έχει την άποψη του...Δε νομίζω κανείς να τραβάει κανέναν πίσω στο να μεταναστεύσει ή να παραμείνει...Αλλοίμονο αν κάναμε ότι μας έλεγαν οι άλλοι...

                            Φυσικα και μπορει να ειναι σουπερ η ελλαδα αλλα σου ξαναλεω εξαρταται απο την κατασταση που βρισκεται ο αλλος εκει....αλλο να εχει μπαρμπα βουλευτη και να θελει κιολας να τον χρησιμοποιησει και αλλο να πιστευει οτι μπορει κανεις να τα καταφερει με την αξια του ,λεω ενα παραδειγμα....επισης οταν οι ανθρωποι τυχαινει να ειναι απο το πολυ στενο οικογενιακο σου περιβαλλον υπαρχουν σοβαρες πιθανοτητες να επηρεαζουν τις αποφασεις σου η και να σε αποθαρρυνουν σημαντικα να κανεις το μεγαλο βημα.....αυτα ειναι ομως μονο μερικα παραδειγματα και μπορω να σου πω κι αλλα πολλα...επισης ειναι διαφορετικο να μεγαλωνεις οικογενεια στην ελλαδα και διαφορετικο να τη μεγαλωνεις αγγλια με αγγλικο πορτοφολι και να απολαμβανεις διακοπες στην ελλαδα...γι αυτο σιγουρα η ελλαδα ειναι παραδεισος.Χαιρομαι που ανταλλαξαμε αποψεις Kleanthis αλλα θα μου επιτρεψεις να συνεχισω να συμφωνω με τους προλαλησαντες archer100 και turms!

                            Comment


                              φιλε Kleanthis δεν θεωρουμε κανεναν κουτο ή κοιμισμενο.
                              Το να διευρυνεις τις εμπειριες σου, και να μπορεσεις να συγκρινεις καποια πραγματα δεν σε κανει ουτε ξυπνιο ή αντιθετα κοιμισμενο ούτε κουτο ή εξυπνο
                              Απλα εμπειρο.
                              Το να βγαινεις και να λες πχ > η χαλκιδικη εχεις τις πιο ωραιες παραλιες στην Ελλαδα...ενω δεν εχεις παει σε ΚΑΜΙΑ αλλη, απλα δεν στεκει
                              Το τι εινια ωραιο ειναι θεμα υποκειμενικο. Απλα να βγαινεις και να λες η πιο ωραια παραλια ειναι ΑΥΤΗ, ενω δεν εχεις παει σε καμια αλλη, απλα απο μονος σου αυτο-ακυρωνεσαι

                              Γενικα το θεμα αυτο δεν εχει να κανει μονο με το αν εχεις παει ή οχι αλλα και με την νοοτροπια του Ελληνα που κατα την αποψη μου, καταλαβαινει οτι καποια πραγματα ειναι καλυτερα αλλου, πχ μια παραλια, μια χωρα, ενα αεροδρομιο ή δεν ξερω τι, αλλα δεν θελει να παραδεχτει ή προσπαθει να τα μειωσει ή στο τελος επειδη δεν εχει επειχηρηματα και το ξερει, σου πεταει ενα > ελα μωρε....εμεις φτιαξαμε παρθενωνα και αυτοι τρωγανε βελανιδια τοτε...

                              δεν ξερω αν καταλαβες τι προσπαθω να πω...φιλικα παντα...

                              σιγουρα παντως οπως ειπες και εσυ, Δε μπορείς να ξυπνήσεις κάποιον που δεν κοιμήθηκε ποτέ...και για να συμπληρωσω δεν μπορεις να ξυπνησεις καποιον (ειτε κοιμηθηκε είτε οχι) αν δεν το θελει και ο ιδιος

                              Comment


                                Λοιπόν θα πω πως ο πρώτος μου χρόνος ήταν πολύ άσχημος και ακόμη είναι. Τα γερμανικά μου είναι σε πολύ καλό επίπεδο και με τέλεια προφορά, το πρόβλημά μου λοιπόν με αυτήν την χώρα είναι ότι δεν στελεχώνουν άτομα στις δουλειές τους που έχουν ένα πτυχίο από άλλες χώρες και ιδίως όταν έχεις πολλά προσόντα αλλά απλά δεν έχεις και πολύ εμπειρία στο επάγγελμά σου, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν έχεις την δυνατότητα. Το βασικότερο πρόβλημα είναι τα γραφεία εύρεσης εργασίας που στελεχώνουν άτομα μέσα σε 3 μέρες το πολύ με απίστευτα αισχρούς μισθούς ακόμη και για μηχανικούς. Έφαγα όλο τον τόπο και πλέον οι εταιρίες στελεχώνουν άτομα μόνο μέσα από Zeitfrimen, Vermittlungspersonal και ένα σωρό άλλες και όχι μόνο στην Γερμανία, χαμός γίνεται και στην Αγγλία απ' ότι έχω ψαχτεί και εκεί. Λοιπόν που θα πάει αυτό το πράγμα; Δεν μπορούμε να δουλέψουμε, δεν μπορούμε να ξενοικιάσουμε το σπίτι μας γιατί για να βρεις δουλειά σε άλλη πόλη πρέπει να μετακομίσεις άμεσα ή να είσαι ήδη εκεί. Νομίζω το πράγμα έχει ξεφύγει τελείως. Οι εταιρείες στελέχωναν απ ευθείας μέχρι το 2011 και τώρα μέχρι και για νοσηλεύτρια είσαι με γραφείο ενοικίασης.

                                Τι να πω ρε παιδιά έχω μετανοιώσει που έχω έρθει σε ευρωπαϊκή χώρα και πάνω κάτω έτσι είναι όλες, φτώχεια και κακομοιριά και σιγά η καλοπέραση. Η Γερμανία είναι η χώρα του εργάτη, εδώ πράγματι είναι καλύτερα σε κάποια πράγματα από την Ελλάδα.

                                Comment

                                Working...
                                X