Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Επισης πολλες απο αυτες τις ερωτησεις εχουν απαντηθει.Γιατι δεν διαβαζετε ολα οσα εχουν γραφτει για τη Γερμανια και ειναι και χωρισμενα σε ενοτητες?
    Δεν ειναι δυσκολο..

    Comment


      Originally posted by mikael View Post
      ρε παιδια δεν γραφετε τις σημαντικοτερες πληροφοριες που θα βοηθησουν πολλους..
      1. πως βρηκες-εκλεισες την δουλεια???οι συνεντευξεις??εξ αποστασεως?
      2. τι επιπεδο γερμανικων διαθετεις..
      1. Η δουλειά βρέθηκε μέσω του eures. (βασικά με βρήκαν μέσω του eures). Συνεντεύξεις μέσω skype.
      2. Δε γνωρίζω καθόλου γερμανικά

      Comment


        το επιπεδο της γλωσσα ειναι ισα για ψευτοσυνενοηση προς το παρον ομως το πηρα ζεστα να τη μαθω

        Comment


          Βρες δουλειά στο εξωτερικό μέσω του www.hireagreek.com

          Βρες δουλειά στο εξωτερικό μέσω του www.hireagreek.com

          Comment


            Kalispera...imaste zeugari Sakis kai eirhnh 25 kai 24 etwn me ena paidaki 2.5 etwn Psaxnoume douleia gia germania Egw eimai anergos twra h gynaika moy douleuei se kafeteries kai egw prosexw to paidi...den exoume voithia apo kanenan An mporeite sas parakalw Opoiadipote pliforia gia pou kai pws na psaksw einai simantiki....Euxaristw polu...

            Comment


              αγαπητε σακη
              διαβασε οσους ανθρωπους κατοικουν στην γερμανια π.χ. milu και synnefaki εχουν γραψει θησαυρο εδω μεσα βημα βημα θα βρεις την ακρη κανε τους ερωτησεις ειναι αξιολογοι ανθρωποι ελληνες κι αυτοι
              πιστεψε το δεν θα βγεις χαμενος

              Comment


                πατριωτάκια καλή τύχη για την απόφαση σας,έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις γνώμες που έχουν υποθεί έως τώρα και μου φαίνεται λίγο περίεργο που ο κάθε ένας προσπαθεί να πείσει τον άλλον που είναι καλύτερα,ελλάδα η γερμανία.για εμένα καλύτερα είναι εκεί που έχεις σταθερό εισόδημα και η οικογένεια να μπορεί να ζει αξιοπρεπώς ,αυτό είναι το τέλειο μέρος του κόσμου,δυστυχως στην ελλάδα τα πράγματα οι πολιτικοι μας τα έφεραν εκει που τα έφεραν,δυστυχως και εμείς σκεφτόμαστε να μετακομίσουμε γερμανία ,η γυναίκα μου είναι γερμανίδα και έχω 2 παιδιά το ένα 5 και το άλλο 7 χρόνων,θα ήθελα να ρωτήσω πως είναι με τα παιδιά στο σχολείο,τα δικά μου μιλανε καλούτσικα γερμανικά αλλά δεν γράφουν η διαβάσουν,για την μικρή μου δεν με πολυνοιαζει γιατί του χρόνου μπορεί να αρχίσei από την πρώτη τάξει ,αυτό που με κάνει και το σκέφτομαι είναι για το γιό μου 7 χρόνων πως θα τον αντιμετωπίσουν τα αλλά παιδιά,έχει κάποιος αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα ,και για δουλειά πως είναι τα πράγματα θα πάμε φρανκφουρτη η βερολίνο, να είστε καλά

                Comment


                  ΨΑΞΕ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ Ο,ΤΙ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ
                  ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΠΕΙΘΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ
                  Α ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΕΙΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΓΡΑΦΕ ΚΑΙ ΣΥ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΣΟΥ

                  ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟ ΝΕΟ ΣΑΣ ΞΕΚΙΝΗΜΑ

                  Comment


                    Originally posted by dimitris1968 View Post
                    πατριωτάκια καλή τύχη για την απόφαση σας,έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις γνώμες που έχουν υποθεί έως τώρα και μου φαίνεται λίγο περίεργο που ο κάθε ένας προσπαθεί να πείσει τον άλλον που είναι καλύτερα,ελλάδα η γερμανία.για εμένα καλύτερα είναι εκεί που έχεις σταθερό εισόδημα και η οικογένεια να μπορεί να ζει αξιοπρεπώς ,αυτό είναι το τέλειο μέρος του κόσμου,δυστυχως στην ελλάδα τα πράγματα οι πολιτικοι μας τα έφεραν εκει που τα έφεραν,δυστυχως και εμείς σκεφτόμαστε να μετακομίσουμε γερμανία ,η γυναίκα μου είναι γερμανίδα και έχω 2 παιδιά το ένα 5 και το άλλο 7 χρόνων,θα ήθελα να ρωτήσω πως είναι με τα παιδιά στο σχολείο,τα δικά μου μιλανε καλούτσικα γερμανικά αλλά δεν γράφουν η διαβάσουν,για την μικρή μου δεν με πολυνοιαζει γιατί του χρόνου μπορεί να αρχίσei από την πρώτη τάξει ,αυτό που με κάνει και το σκέφτομαι είναι για το γιό μου 7 χρόνων πως θα τον αντιμετωπίσουν τα αλλά παιδιά,έχει κάποιος αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα ,και για δουλειά πως είναι τα πράγματα θα πάμε φρανκφουρτη η βερολίνο, να είστε καλά
                    dimitri1968Kαλημερα
                    Ειμαι στη Γερμανια απο 7 Νοεμβριου, η γυναικα μου και τα δυο μου παιδια (10 και 13 ετων) ηρθαν στις 15 Δεκεμβριου.Τα παιδια ξεκινησαν σχολειο Γερμανικο απο τον Ιανουαριο κανονικα χωρις να γνωριζουνε καθολου Γερμανικα.Θα παρακολουθουσαν την ταξη μεχρι το τελος της σχολικης χρονιας,χωρις να βαθμολογουνται και το καλοκαιρι αναλογα με την προοδο που θα ειχαν οσον αφορα τη γλωσσα θα συνεχιζανε στην επομενη
                    ταξη `η θα πηγαιναν ξανα στην ιδια.Λεω συνεχως 'θα' γιατι αυτο αλλαξε εδω και 3 εβδομαδες.Μετα απο το ενδιαφερον που εδειξε ο διευθυντης του σχολειου του μεγαλου μου του γιου,εμαθε πως στην διπλανη πολη διμιουργηθηκε σε ενα σχολειο μια intensivklasse (ετσι την λενε) και μας προτεινε να στειλουμε εκει και τα δυο παιδια.Ετσι και καναμε,,τα παιδια πηγαινουν εκει σχολειο,ειναι στα 5χιλ,τους εχουν δωσει καρτες για δωρεαν μετακινηση με το λεοφωρειο και κανουνε 4-5 ωρες την ημερα μαθημα μονο την Γερμανικη γλωσσα.Ετυχε να*εχουν και Ελληνιδα δασκαλα.Θα κανουνε εντατικα για ενα χρονο μονο γλωσσα και απο του χρονου θάρχισουν να μπαινουνε σιγα-σιγα σε κανονικη ταξη.
                    Οσον αφορα το πως τα αντιμετωπισαν οι συμμαθητες τους;
                    Σε διαβεβαιω πως απο το πρωτο τους σχολειο,που δεν προλαβανε καλα καλα να πανε 1 μηνα κανανε φιλους και μαλιστα στον μεγαλο οι συμμαθητες του πριν φυγει του δωσανε μια καρτα την οποια υπογραψανε* ολα τα παιδια της ταξης που εγραφε "Δημητρη να πας να μαθεις γρηγορα την γλωσσα και να γυρισεις παλι κοντα μας,καλη επιτυχια οι συμμαθητες σου"
                    Ενω στον μικρο τα ιδια σχεδον λογια του ειπε η κυρια του ,μεταφραζοντας τα μεσω google.
                    Απο την πρωτη κιολας μερα κανανε φιλους και θελανε πολυ να πανε σχολειο,,,ποσο μαλλον τα δικα σου που οπως λες ξερουνε να μιλανε και εχουν και την μαμα που μπορει να τους βοηθαει στα μαθηματα.
                    ΜΗΝ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ.ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΤΗΝ ΒΡΟΥΝ ΤΗΝ ΑΚΡΗ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΟΥΝ ΓΡΗΓΟΡΑ,,,ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΛΟΓΩ ΓΛΩΣΣΑΣ ΚΑΙ ΗΛΙΚΙΑΣ.....
                    ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΕΤΕ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ
                    ΦΙΛΙΚΑ ΧΡΗΣΤΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!

                    Comment


                      χρηστο καλη επιτυχια σ ολα!

                      πες μας πως τα βρηκατε εκει..
                      κλιμα,συμπεριφορα γερμανων και αλλων απεναντι σας, τιμες κτλ

                      απο θεμα εργασιας εχετε κανει κατι?

                      Comment


                        σε ευχαριστώ Χρήστο ,αυτό είναι το μεγάλο άγχος της γυναίκας μου ,για τα παιδιά, κατά τα αλλά ελπίζω δεν θα έχουμε πρόβλημα.Σε ποια πόλη έχete εγκατασταθεί,από τα ενοίκια πως είναι οι τιμές ,εμείς θα έρθουμε μάλλον το καλοκαίρι,θα ξεκινήσουμε να μάθουμε να γράφουμε και να διαβάζουμε Γερμανικά γιατί και εγώ μιλαω πολύ καλά αλλά δεν γράφω γερμανικά.

                        Comment


                          Γραφεία εύρεσης εργασίας.

                          Καλησπέρα πατριώτες!
                          Διαβάζω αρκετό καιρό το φόρουμ αλλά σήμερα αποφάσισα να κάνω εγγραφή!
                          Όπως και οι περισσότεροι πλέον στην Ελλάδα έτσι και εγώ σκέφτομαι να φύγω στη Γερμανία! Έχω διαβάσει αρκετά και για τα Ελληνικά εστιατόρια και για τα Γραφεία εύρεσης εργασίας. Αυτό που θέλω λοιπόν είναι οι απόψεις όσων τα έχουν δοκιμάσει.. (τα γραφεία εύρεσης εργασίας) και επειδή φαντάζομαι πως είναι κομματάκι δύσκολο να αναφέρουμε ονόματα μπορείτε να μου στείλετε και προσωπικό μήνυμα..

                          (ιδιαίτερα για το cosmos jobs μιας και βρίσκετε στη Θεσσαλονίκη οπού και ζω..)

                          Αξίζει να τα δοκιμάσουμε? έχει καλά γραφεία η όλα μούφα?

                          Comment


                            Originally posted by dimitris1968 View Post
                            σε ευχαριστώ Χρήστο ,αυτό είναι το μεγάλο άγχος της γυναίκας μου ,για τα παιδιά, κατά τα αλλά ελπίζω δεν θα έχουμε πρόβλημα.Σε ποια πόλη έχete εγκατασταθεί,από τα ενοίκια πως είναι οι τιμές ,εμείς θα έρθουμε μάλλον το καλοκαίρι,θα ξεκινήσουμε να μάθουμε να γράφουμε και να διαβάζουμε Γερμανικά γιατί και εγώ μιλαω πολύ καλά αλλά δεν γράφω γερμανικά.
                            Δημητρη1968 καλησπέρα!
                            η Αυστρία σε ενδιαφέρει υπάρχει δουλειά άμεσα
                            Μήν αφήνεις αυτό που σε τρώει....
                            να χορτάσει!!!!

                            Comment


                              καλησπερα πατριωτακι σε ολα οσα λεγονται και γραφονται υπαρχουν εξαιρεσεις
                              τα γραφεια τα επιλεγουμε μη εχοντας αλλη λυση
                              παμε στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
                              μια μονο ασφαλιστικη δεικλιδα τους πληρωνεις μια φορα και απο τον πρωτο σου μισθο
                              αν ειναι οπως στα ειπαν!
                              καλη τυχη
                              καλωσορισες

                              Comment


                                ευχαριστώ όχι αυστρία, τελικά Βερολίνο πάμε έχει βρει δουλειά η γυναίκα μου και μάλλον θα έχω και εγώ να δούμε,φεύγουμε ιούνιο να προετοιμαστουν τα παιδιά και εγώ με τα γερμανικά πρέπει να μάθουμε να γράφουμε γερμανικά,το σχολείο αρχίζει τον αύγουστο και πρέπη να είναι έτοιμος ο γιος ,τη οργανώσει βρήκαμε άμεσος σχολείο για ταχύρυθμα μαθήματα ,αχχ ρε ελλάδα ,είναι ο παράδεισος , και την εχουν κάνει κόλαση .

                                Comment

                                Working...
                                X