Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Demi

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by cyberwolvie View Post
    Μηπως τα σπιτια στην περιοχη ειναι στρωμενα με μοκετα;
    Γιατι εδω (Μελβουρνη)στα πιο πολλα που πηγα ειναι ολα με ξυλο κατω και δεν το συναντας,πραγμα που μου εκανε εντυπωση γιατι το συνηθισα απο Ελλαδα.
    Αντε και η επομενη συναντηση να ειναι οταν θα ερθεις Μελβουρνη να ενωθουν τα πιο πολλα κομματια του patriotaki!
    Την συνηθεια αυτη την εχουν και στη βορεια Ελλαδα.Εκει νομιζω το κανουν για να μην μεταφερουν σκονες και μικροβια στο σπιτι...κατι σαν σεβασμος στη νοικοκυρα.Ειναι λιγο σαν ατυπος κανονας.Κι εμενα μου χε κανει εντυπωση που ειμαι απο Αθηνα αλλα μου αρεσε σαν συνηθεια.Βεβαια αν πας σε μια γιορτη με καλα σου δεν θα σου πει κανεις βγαλε τις γοβες, αλλα εχουν παντα παντοφλες στην εισοδο του σπιτιου.Ειναι και θεμα οικιοτητας με τον νοικοκυρη!

    Comment


      Originally posted by gogita View Post
      Την συνηθεια αυτη την εχουν και στη βορεια Ελλαδα.Εκει νομιζω το κανουν για να μην μεταφερουν σκονες και μικροβια στο σπιτι...κατι σαν σεβασμος στη νοικοκυρα.Ειναι λιγο σαν ατυπος κανονας.Κι εμενα μου χε κανει εντυπωση που ειμαι απο Αθηνα αλλα μου αρεσε σαν συνηθεια.Βεβαια αν πας σε μια γιορτη με καλα σου δεν θα σου πει κανεις βγαλε τις γοβες, αλλα εχουν παντα παντοφλες στην εισοδο του σπιτιου.Ειναι και θεμα οικιοτητας με τον νοικοκυρη!
      Μηπως κανεις λαθος ;gogita και εγω απο βορεια Ελλαδα ειμαι αλλα πουθενα
      δεν εχω δει παντοφλες στην πορτα ισως αν παω στην κολητη μου φιλη για
      καφε , στην μητερα μου να βγαλω τα παπουτσια απο οικιοτητα αλλα πουθενα
      αλλου.

      Comment


        Originally posted by gogita View Post
        Την συνηθεια αυτη την εχουν και στη βορεια Ελλαδα.Εκει νομιζω το κανουν για να μην μεταφερουν σκονες και μικροβια στο σπιτι...κατι σαν σεβασμος στη νοικοκυρα.Ειναι λιγο σαν ατυπος κανονας.Κι εμενα μου χε κανει εντυπωση που ειμαι απο Αθηνα αλλα μου αρεσε σαν συνηθεια.Βεβαια αν πας σε μια γιορτη με καλα σου δεν θα σου πει κανεις βγαλε τις γοβες, αλλα εχουν παντα παντοφλες στην εισοδο του σπιτιου.Ειναι και θεμα οικιοτητας με τον νοικοκυρη!
        και αν φορας ολη μερα παπουτσια και οταν τα βγαλεις πεφτουν ενας ενας κατω τοτε τι κανεις??

        Comment


          Originally posted by kathy View Post
          Μηπως κανεις λαθος ;gogita και εγω απο βορεια Ελλαδα ειμαι αλλα πουθενα
          δεν εχω δει παντοφλες στην πορτα ισως αν παω στην κολητη μου φιλη για
          καφε , στην μητερα μου να βγαλω τα παπουτσια απο οικιοτητα αλλα πουθενα
          αλλου.
          Μπορει και να κανω λαθος...αλλα σπουδασα Θεσσαλονικη και οπου ταξιδεψα(Κοζανη,Καστορια,Σερρες,Καβαλα) ηταν πολυ συνηθες.Μαλιστα ειχαν παντοφλες εξτρα εκτος απο αυτες που χρησιμοποιουσε καθε μελος της οικογενειας.Βεβαια ειχαν χαλια και φλοκατες παντου κ ανετα περπατουσες ξυπολητος.

          Comment


            Originally posted by gogita View Post
            Μπορει και να κανω λαθος...αλλα σπουδασα Θεσσαλονικη και οπου ταξιδεψα(Κοζανη,Καστορια,Σερρες,Καβαλα) ηταν πολυ συνηθες.Μαλιστα ειχαν παντοφλες εξτρα εκτος απο αυτες που χρησιμοποιουσε καθε μελος της οικογενειας.Βεβαια ειχαν χαλια και φλοκατες παντου κ ανετα περπατουσες ξυπολητος.
            Εγω μονο στα τουρκικα σηριαλ το εχω δει αυτο!! τεσπα ας μην το
            συνεχισουμε !!

            Comment


              Originally posted by demi View Post
              H partner visa είναι η πιο απλή περίπτωση από όλες τις visa. Απλά θέλει λίγο υπομνή γιατί μπορεί να πάρει και 6 μήνες αλλά θεωρητικά αν είσαι partner αυστραλού υπήκοου δεν μπορούν να στην αρνηθούν. Και αν κάνεις την αίτηση μέσα από την Αυστραλία σου δίνουν αμέσως άδεια παραμονής και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη , χωρίς βέβαια δικαίωμα εργασίας αλλά με λίγη υπομονή περνάει ο καιρός και παίρνεις και την visa. Να ξέρεις ότι πολύς κόσμος θα ήθελε να είναι στην θέση σου και να δικαιούται Partner.
              καλημερα-καλησπερα demi.
              αναρωτιεμαι αν ειναι καλυτερο να κανει κανεις αιτηση για partner απο ελλαδα η αυστραλια τελικα.. Περα απο το γεγονος οτι στην αυστραλια ειναι πιο ακριβα, μηπως εχει πλεονεκτηματα η αιτηση απο κει? επισης αν εχει κανεις τα δικαιολογητικα ετοιμα απο ελλαδα μεταφρασμενα, θα ισχυουν εκει? ψαχνω τον καλυτερο δυνατο τροπο-απο οικονομικης αποψης- με δεδομενο οτι θα ερθουμε με ελαχιστα εως καθολου χρηματα και αρα πρεπει να δουλεψουμε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΑΜΕΣΩΣ..( βασιζομαι και στα επιδοματα).

              Comment


                Originally posted by Eonas View Post
                καλημερα-καλησπερα demi.
                αναρωτιεμαι αν ειναι καλυτερο να κανει κανεις αιτηση για partner απο ελλαδα η αυστραλια τελικα.. Περα απο το γεγονος οτι στην αυστραλια ειναι πιο ακριβα, μηπως εχει πλεονεκτηματα η αιτηση απο κει? επισης αν εχει κανεις τα δικαιολογητικα ετοιμα απο ελλαδα μεταφρασμενα, θα ισχυουν εκει? ψαχνω τον καλυτερο δυνατο τροπο-απο οικονομικης αποψης- με δεδομενο οτι θα ερθουμε με ελαχιστα εως καθολου χρηματα και αρα πρεπει να δουλεψουμε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΑΜΕΣΩΣ..( βασιζομαι και στα επιδοματα).
                Eona καλησπέρα, από τη στιγμή που δεν θα έχεις ένα γερό κομπόδεμα μέχρι να βγει η βίζα, τότε τα πράγματα θα είναι δύσκολα γιατί χωρίς βίζα δεν έχεις δικαίωμα ούτε να δουλέψεις ούτε πρόσβαση στα επιδόματα. Εαν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος και ζητάω προκαταβολικά συγνώμη, νομίζω όμως πως έτσι έχουν τα πράγματα.....

                Comment


                  Originally posted by Eonas View Post
                  καλημερα-καλησπερα demi.
                  αναρωτιεμαι αν ειναι καλυτερο να κανει κανεις αιτηση για partner απο ελλαδα η αυστραλια τελικα.. Περα απο το γεγονος οτι στην αυστραλια ειναι πιο ακριβα, μηπως εχει πλεονεκτηματα η αιτηση απο κει? επισης αν εχει κανεις τα δικαιολογητικα ετοιμα απο ελλαδα μεταφρασμενα, θα ισχυουν εκει? ψαχνω τον καλυτερο δυνατο τροπο-απο οικονομικης αποψης- με δεδομενο οτι θα ερθουμε με ελαχιστα εως καθολου χρηματα και αρα πρεπει να δουλεψουμε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΑΜΕΣΩΣ..( βασιζομαι και στα επιδοματα).
                  αποψη μου να κανεις την αιτηση απο ελλαδα,γιατι κι εμεις ηρθαμε με πολυ λιγα λεφτα και πιστευαμε οτι θα βρισκε ο αντρας μου γρηγορα δουλεια και θα την εφτιαχνα, αλλα δεν ειναι τοσο ευκολο να βρεις δουλεια, κι ευτυχως που δικαιουται εκεινος τα επιδοματα. κι απο Ελλαδα θα την παρεις γρηγορα και θα ρθεις Αυστραλια και θα παιρνετε και οι δυο επιδοματα μεχρι να βρεθει καποια δουλεια και δεν ειναι και λιγα!!

                  Comment


                    stella82 και marinam. σας ευχαριστω θερμα για τις απαντησεις σας. απ' οτι καταλαβα ειναι σοφοτερο να κανω απο εδω τελικα την αιτηση και να ελπιζω οτι θα βγει συντομα..
                    ευχομαι και στις δυο σας τα καλυτερα!!

                    Comment


                      Originally posted by Eonas View Post
                      stella82 και marinam. σας ευχαριστω θερμα για τις απαντησεις σας. απ' οτι καταλαβα ειναι σοφοτερο να κανω απο εδω τελικα την αιτηση και να ελπιζω οτι θα βγει συντομα..
                      ευχομαι και στις δυο σας τα καλυτερα!!

                      Σ'ευχαριστώ πολύ Eona εύχομαι και σε εσένα τα καλύτερα και μακάρι όλα να πάνε καλά για όλους όσους αποφασίζουν να κάνουν μια αλλαγή στη ζωή τους για κάτι καλύτερο!

                      Comment


                        Originally posted by demi View Post
                        H partner visa είναι η πιο απλή περίπτωση από όλες τις visa. Απλά θέλει λίγο υπομνή γιατί μπορεί να πάρει και 6 μήνες αλλά θεωρητικά αν είσαι partner αυστραλού υπήκοου δεν μπορούν να στην αρνηθούν. Και αν κάνεις την αίτηση μέσα από την Αυστραλία σου δίνουν αμέσως άδεια παραμονής και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη , χωρίς βέβαια δικαίωμα εργασίας αλλά με λίγη υπομονή περνάει ο καιρός και παίρνεις και την visa. Να ξέρεις ότι πολύς κόσμος θα ήθελε να είναι στην θέση σου και να δικαιούται Partner.
                        Demi, εγώ είμαι partner Αυστραλής υπηκόου. Αν κάνεις την αίτηση από Ελλάδα και σου την δώσουν; Έχεις νομίζω δικαίωμα εργασίας εκεί.

                        Comment


                          Originally posted by samiotis View Post
                          Demi, εγώ είμαι partner Αυστραλής υπηκόου. Αν κάνεις την αίτηση από Ελλάδα και σου την δώσουν; Έχεις νομίζω δικαίωμα εργασίας εκεί.
                          Βεβαίως και έχεις!

                          Comment


                            Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά είμαι Μελβούρνη και αυτή την φορά παίρνω το αίμα μου πίσω αφού έχω χορτάσει βόλτες και τσάρκες και είμαι συνέχεια έξω. Το δίκαιούμαι στον εαυτό μου γιατί πέρυσι που ήμουν εδώ έτρεχα από interview σε Interview και δεν είχα προλάβει να δώ πολλά πράγματα. Λοιπόν όσον αφορά την partner visa. Άποψή μου είναι ότι αν δεν υπάρχει κάπιος ιδιαίτερος λόγος να κάνετε την αίτηση από Αυστραλία απλά κάντε την από Ελλάδα γιατί είναι πιό φθηνή και από ότι αποδεικνύεται τελευταία και πιό σύντομή και όταν θα έρθεται εδώ θα έχετε πρόσβαση σε όλα, δουλειά, επιδόματα, ασφάλεια κ.τ.λ. Εμείς την κάναμε από Αυστραλία γιατί εγώ ήμουν ήδη εδώ με δουλειά και δεν υπήρχε λόγος ο άντρας μου να περιμένει στην Ελλάδα ή να μπαίνει και να ξαναβγαίνει στην χώρα. Το σημαντικό για μας ήταν να έρθει γρηγορότερα στην Αυστραλία. Φυσικά δεν είχαμε οικονομικό θέμα γιατί εγώ δούλευα και ο άντρας μου είχε το δικό του εισόδημα από Ελλάδα. Τα χαρτιά τα φέραμε όλα μεταφρασμένα και έτοιμα από ελλάδα και δεν δημιουργήθηκε κανένα θέμα. Το μόνο που έκανε από την Αυστραλία ήταν οι ιατρικές εξετάσεις όταν του είπαν.

                            Τώρα για τα παππούτσια τι να σας πω εγώ δεν το έχω δει πουθενά στην Ελλάδα αυτό. Στην Αυστραλία το κάνουν παντού. Ναι πράγματι πολλά σπίτια έχουν μοκέτες από τοίχο σε τοίχο (πράγμα που επίσης δεν καταλαβάινω, τι την θες την μοκέτα στο Townsville που η θερμοκρασία δεν πέφτει κάτω από 20 βαθμούς ούτε τον χειμώνα), αλλά ακόμα και στο δικό μου σπίτι που οι μοκέτες είναι μόνο στις κρεβατοκάμαρες αυτοί συνεχίζουν και βγάζουν τα παππούτσια τους. Ξέρεις τι είναι να σε έχουν καλέσει για φαγητό να πας με την ωραία σου την γόβα και στην πόρτα να την βγάλεις και να είσαι με το καλσόν? Τι την θέλω τότε την γόβα που την πλήρωσα άμα πρέπει να την αφήνω έξω από την πόρτα. Πάω και με τις παντόφλες από το σπίτι. Πάντως με τους συγγενείς και φίλους που έχω στην Μελβούρνη και το τσέκαρα , αυτό εδώ στην Μελβούρνη μου είπαν ότι δεν γίνεται.

                            Anyway δεν ξέρω τι να πώ. Άλλο παράξενο σε σχέση με την Ελλάδα είναι οι πολιτικές , κομματικές συζητήσεις. Πριν από 15 ημέρες είχαμε εκλογές για την κυβέρνηση του Queensland, σαν υπήκοος λοιπόν πήγα και ψήφισα. Μέχρι τότε κανείς και πουθενά στις παρέες έξω δεν άκουγες ούτε μια πολιτική συζήτηση. Ούτε ομιλίες και συγκεντρώσεις , ούτε τίποτα. Αν δηλαδή δεν διάβαζες εφημερίδα ή δεν έβλεπες τηλεόραση δεν έπαιρνες χαμπάρι ότι είχαμε εκλογές. Ακόμα και αν ρωτούσες κάποιους πιό παλιούς την άποψή τους για το πολιτικό σύστημα με αφορμή ότι είσαι καινούριοςς και δεν γνωρίζεις τα κόμματα και τι σε συμβουλέυουν να κάνεις ή ποιά είναι η άποψή τους κανείς δεν λέει και δεν συζητάει τίποτα. Έχουν μια στάση σαν απλά να μην ασχολούνται.

                            Comment


                              @ demi:

                              Είναι ένα θέμα με τους Αυστραλούς και την πολιτική.... πολύ απλά δεν ασχολούνται! Ευτυχώς γι'αυτούς που οι πολιτικοί τους δεν είναι σαν τα καθάρματα τα δικά μας...

                              Θυμάμαι τέλη δεκαετίας '90 που έκαναν δημοψήφισμα για το αν θα κρατήσουν τη Βασίλισσα της Αγγλίας σαν Αρχηγό κράτους ή να μετατρέψουν το πολίτευμα σε προεδρευόμενη δημοκρατία. Η πλειοψηφία ψήφησε τη Βασίλισσα!!

                              Comment


                                Κόστος για VISA?

                                Λέμε και λέμε τι είναι ποιο οικονομικό για την έκδοση visa's και πουθενά δεν έχω συναντήσει τα ποσά ή τα είδα και δεν τα πρόσεξα.

                                Ας το πάμε λίγο εμπειρικά και να πούμε για τα χρήματα που βγάλαμε από την τσέπη μας για να πληρώσουμε τα διάφορα έγραφα και οι διαδικασίες που απαιτούνται για την μετάβαση στην Αυστραλία

                                Να δώσω κάποια παραδείγματα :
                                Εγώ έβγαλα Visa (…..) κόστισε …....
                                έβγαλα Visa (partner) και κόστισε …….
                                Στο ενδιάμεσο έπρεπε βγάλω Bridging Visa έως ότου να πάρω την μόνιμη κόστισε…….
                                ναι αλλά στην περίπτωση που έχεις παιδί; Κόστισε ..…..

                                νομίζω ότι όλοι όσοι περνούν Visa κάνουν και ιατρικές εξετάσεις.
                                Τι κόστος έχουν αυτές ;

                                Επίσης μεταφράσεις έγγραφων ή αναγνώριση πτυχίου, πιστοποίηση γλώσσας και κάθε τι, άλλο σχετικό έχουμε πληρώσει για την μετάβαση προς AU.

                                Σε κάθε περίπτωση να διευκρινίσουμε ΠΟΥ κάναμε ΤΙ, ( από Ελλάδα ή Αυστραλία )

                                Θα είναι ένας πρακτικός μπούσουλας για τον οικονομικό προϋπολογισμό που θέλει κάποιος για να κάνει την μετάβαση ή γενικά να ξέρει τι να περιμένει.
                                Think before you driving@world.......

                                Comment

                                Working...
                                X