Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλός ήρθες caterina και καλή επιτυχία.
    Βασικά για να μπορεί και ο σύζυγος σου να πάρει βίζα θα πρέπει να κάνετε αίτηση στο IEC ξεχωριστά ο κάθε ένας μόνος, του όταν ξεκίνησετε την διαδικασία θα δείτε στην φόρμα πως σου ζητάει να γράψεις αν είσαι παντρεμένος, η κάθε αίτηση θα εξεταστεί και θα εγκριθεί ξεχωριστά, έχουμε παραδείγματα ζευγαριών απο το φόρουμ που είναι Καναδά τώρα με IEC.
    Για την μόνιμη παραμονή στον Καναδά αυτό εξαρτάται απο εμάς όταν φτάσουμε εκεί απο εδώ δεν μπορεί να το εξασφαλίσει κανείς εκτός κάποιον μοναδικών περιπτώσεων.
    Αυτό προϋποθέτει εργοδότη που να θέλει να σε κρατήσει καταθέτει κάποια έγραφα κ κάποια χρήματα στο κράτος βάζει μια αγγελία κλπ όλα αυτά όμως θα πρέπει να σε απασχολούν αφού φτάσεις Καναδά και βρείς εργασία. Αν κάποιος ξέρει περισσότερα μπορεί να σου γράψει.
    Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

    Comment


      Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

      Comment


        Καλως ηρθες Κατερινα και καλη επιτυχια σε οτι προσπαθησεις!

        Οπως πολυ σωστα εγραψε ο φιλος Αντωνης, πρεπει να κανετε 2 ξεχωριστες αιτησεις οπως εκανα εγω και η γυναικα μου.

        Αν συνεχιστει το προγραμμα για δευτερο χρονο, αλλαζετε κατηγορια στο IEC και μενετε για δευτερο χρονο.

        Οπως και να χει, πρεπει να κανεις το βημα και να ερθεις καθως οπως εχω ξαναπει, οση ερευνα και να κανει καποιος απο την Ελλαδα, ειναι τελειως διαφορετικο να εισαι εδω και να προσπαθεις να επεκτεινεις την (νομιμη) παραμονη σου καθως τα πραγματα θα ειναι στο χερι σου και οι επιλογες περισσοτερες!
        “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

        Comment


          Originally posted by jack83
          Απλα να προσθεσω οτι ισως δυσκολευει το οτι ειστε ζευγαρι και ας πουμε αν ο ενας βρει εργοδοτη και μπορεσει να μεινει μονιμα, αν με αυτο τον τροπο θα μπορει να κρατησει και τον αλλο μονιμα στην χωρα!
          Δεν ειμαι σιγουρος, ξερει κανεις?
          Νομιζω οτι αν ο ενας απο τους δυο παρει extension του work permit, αυτοματα παιρνει και ο αλλος.

          Θα σας πω με σιγουρια σε λιγες μερες.
          “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

          Comment


            Originally posted by jack83
            οχι εννοω περα απο το iec αν ο ενας καταφερει να βρει σπονσορ και να μεινει μονιμα ο αλλος τι κανει??
            Μα και εγω για μετα το IEC μιλαω.
            “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

            Comment


              Originally posted by BlackRed View Post
              Καλως ηρθες Κατερινα και καλη επιτυχια σε οτι προσπαθησεις!

              Οπως πολυ σωστα εγραψε ο φιλος Αντωνης, πρεπει να κανετε 2 ξεχωριστες αιτησεις οπως εκανα εγω και η γυναικα μου.

              Αν συνεχιστει το προγραμμα για δευτερο χρονο, αλλαζετε κατηγορια στο IEC και μενετε για δευτερο χρονο.

              Οπως και να χει, πρεπει να κανεις το βημα και να ερθεις καθως οπως εχω ξαναπει, οση ερευνα και να κανει καποιος απο την Ελλαδα, ειναι τελειως διαφορετικο να εισαι εδω και να προσπαθεις να επεκτεινεις την (νομιμη) παραμονη σου καθως τα πραγματα θα ειναι στο χερι σου και οι επιλογες περισσοτερες!
              Ευχαριστώ για την ευχή  BlackRed! Σίγουρα τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά όταν βρίσκεσαι ήδη στη χώρα και έχεις καλύτερη αντίληψη των πραγμάτων. Θα ήθελα να ρωτήσω επίσης εάν κάποιος/α γνωρίζει κάτι για τις σπουδές στον Καναδά. Τα δίδακτρα φαίνονται πολλά για τους international φοιτητές, αλλά και η Αγγλία δεν πάει πίσω. Έχετε κάποια γνώμη για student visa; Μάλλον πιο δύσκολο το κόβω.
              Ευχαριστώ και πάλι!

              Comment


                Καλησπέρα και από εμένα!!! Είμαι καινούργια στην παρέα σας! Μόλις μπήκα στο site της Καναδικής Πρεσβείας και είδα ότι τελευταία ενημέρωση για τις διαθέσιμες θέσεις στην κατηγορία "Working Holiday" στις 4/9 ήταν 2 τελευταίες θέσεις... Επειδή με τον άντρα μου το ψάχνουμε για να πάμε Καναδά, αλλά αφού είδα ότι απέμειναν 2 τελευταίες θέσεις, δεν πιστεύω να προλάβουμε για φέτος.....

                Γνωρίζει κάνεις αν θα ξανανοίξει το πρόγραμμα για το 2014; Και αν ναι, πότε περίπου;

                Comment


                  Originally posted by cactus View Post
                  Καλησπέρα και από εμένα!!! Είμαι καινούργια στην παρέα σας! Μόλις μπήκα στο site της Καναδικής Πρεσβείας και είδα ότι τελευταία ενημέρωση για τις διαθέσιμες θέσεις στην κατηγορία "Working Holiday" στις 4/9 ήταν 2 τελευταίες θέσεις... Επειδή με τον άντρα μου το ψάχνουμε για να πάμε Καναδά, αλλά αφού είδα ότι απέμειναν 2 τελευταίες θέσεις, δεν πιστεύω να προλάβουμε για φέτος.....

                  Γνωρίζει κάνεις αν θα ξανανοίξει το πρόγραμμα για το 2014; Και αν ναι, πότε περίπου;
                  στο σαιτ τους λεει: No waiting list will be established. The information regarding the opening of the 2014 “Student Summer Job” category will be posted on this page in Fall 2013.
                  συνεπως αναμενεις και μπαινεις καθημερινα στο σαιτ να κοιτας ποτε θα τις προκυρηξουν

                  Comment


                    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!!

                    Comment


                      Originally posted by cryo View Post
                      στο σαιτ τους λεει: No waiting list will be established. The information regarding the opening of the 2014 “Student Summer Job” category will be posted on this page in Fall 2013.
                      συνεπως αναμενεις και μπαινεις καθημερινα στο σαιτ να κοιτας ποτε θα τις προκυρηξουν
                      Να ρωτήσω κάτι; Το "student summer job" που αναφέρατε είναι το ίδιο με το "Working Holiday" category του IEC;;;

                      Comment


                        Κι άλλη ερώτηση, αν απλά κάνω register στο IEC και συμπληρώσω τα στοιχεία, αλλά κάνω αίτηση για όταν θα βγουν οι αιτήσεις για το 2014 λέτε να είναι πρόβλημα; Δηλαδή να μπω σε "μαύρη λίστα" για το ότι δεν προχώρησα την αίτηση;

                        Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις...!

                        Comment


                          καλησπερα σε ολους,διαβαζω αρκετο καιρο τωρα τα post σας στο forum καθως και διαφορα αλλα σχετικα με την μεταναστευση στον καναδα.first of all συγχαρητηρια για το forum αν κατσεις και διαβασεις σε βοηθαει πολυ σε αρκετα θεματα κατατοπισης περι του θεματος!
                          η ερωτηση μου ειναι η εξης:στα 3 προγραμματα που υπαρχουν (IEC) αν σε δεχτουν στο 1 πχ working holiday(200) θεσεις,ποιος μου λεει οτι θα μπορεσω να εξασφαλισω το 2ο?young proffesionals ή το αλλο μεσω ανταλλαγης?καθως και τα 2 αυτα προγραμματα εχουν 2ψηφιο αριθμο υποβολης θεσεων!εκτος απο αυτο αν κλεισεις ενα χρονο μεσω του προγραμματος πχ working holiday's και θελεις να μεινεις μονιμα στο καναδα και πας μετα για το 2ο το young professionals πχ have received a signed letter of offer or contract of employment in Canada that is related to your field of professional expertise (degree and/or work experience) and that supports your career development,το ειδατε καλα το κοματι αυτο?ολοι θα κανουν στην αρχη survival jobs με το που πατησουν το ποδι τους στον καναδα ασ μην γελιομαστε.οι καναδοι δεν ειναι μπουφοι με συγχωρειτε για τν εκφραση κιολας,ειναι πολυ αυστηροι με το θεμα διαμονης ,δεν ειναι οπως την χρυση δεκαετια του 75-85"οπου παλι και εκει υπηρχε η δυσκολια του να μεταναστευσεις και αλλο τοσο να παραμεινεις και να παρεις citizenship.στο 2 προγραμμα γινεται δεκτο ποσοστιαια μονο το 1,8% των αιτουντων χρονδρικα πες 2% αφου οι θεσεις ειναι μονο 10!τι φαση?ψαχνω παραθυρακια για να δω τι μπορει να γινει μετα τον ενα χρονο προγραμματος. παρακαλω καποιος ειδημων να με διαφωτισει,ευχριστω εκ'των προτερων για τον χρονο αναγνωσης του παραπανω κειμενου.

                          ps:εχω την αδερφη της μητερας μου και τον θειο μου εκει.μενουν 28 χρονια τωρα ειναι καναδοι υππηκοι με 2 παιδια ανω των 18 και τα 2 και εχουν στησει μια μικρη αλυσιδα εστιατοριων (3 τν αριθμο) και σκεφτομαι πολυ σοβαρα να την κανω απο ελλαδα και να μην ξαναγυρισω πισω.

                          Comment


                            Καλησπερα φιλοι,

                            Διαβαζοντας εδω ειδα οτι σαν ασφαλιση κπ προτεινε την Bupa International.
                            Υπαρχει καποιος αλλοσ που μπορει να προτεινει κτ αλλο? Ειδικα οι φιλοι που ειναι ηδη Καναδα.

                            θενκς

                            Comment


                              Originally posted by jack83
                              cactus οχι δεν θα μπεις σε καμια μαυρη λιστα αν δεν πηρες το IEC εξαιτιας των θεσεων. Αν δεν το πηρες επειδη ειδαν πραγματα για σενα οπως π.χ κατι στο ποινικο μητρωο τοτε αλλαζει το πραγμα!
                              Απο την στιγμη που ξεκινησες αιτησεις χωρις να εχουν κλειδωσει σημαινει ροχωρας κανονικα! Δε νομιζω να σε σταματησουν λογω θεσεων αλλιως θα τις κλειδωναν!
                              Ίσως εγώ δεν έγινα κατανοητή... Εννοώ πως απλά δημιούργησα λογαριασμό στο ΙΕC και συμπλήρωσα απλά τις προσωπικές πληροφορίες και τίποτα παραπάνω... Λέτε να το δουν αυτό και όταν με το καλό βγουν νέες θέσεις για το 2014 να έχω θέμα επειδή έκανα απλά λογαριασμό και δεν προχώρησα την αίτηση;

                              Comment


                                Originally posted by cactus View Post
                                Ίσως εγώ δεν έγινα κατανοητή... Εννοώ πως απλά δημιούργησα λογαριασμό στο ΙΕC και συμπλήρωσα απλά τις προσωπικές πληροφορίες και τίποτα παραπάνω... Λέτε να το δουν αυτό και όταν με το καλό βγουν νέες θέσεις για το 2014 να έχω θέμα επειδή έκανα απλά λογαριασμό και δεν προχώρησα την αίτηση;
                                οχι καμια σχεση!προσωπικη αποψη υστερα απο αυτα που εχω διαβασει!

                                Comment

                                Working...
                                X