Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σαν σήμερα 1 χρόνος Γερμανία. Η δική μου εμπειρία..

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Apisteftos View Post
    Λοιπόν θα πω πως ο πρώτος μου χρόνος ήταν πολύ άσχημος και ακόμη είναι. Τα γερμανικά μου είναι σε πολύ καλό επίπεδο και με τέλεια προφορά, το πρόβλημά μου λοιπόν με αυτήν την χώρα είναι ότι δεν στελεχώνουν άτομα στις δουλειές τους που έχουν ένα πτυχίο από άλλες χώρες και ιδίως όταν έχεις πολλά προσόντα αλλά απλά δεν έχεις και πολύ εμπειρία στο επάγγελμά σου, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν έχεις την δυνατότητα. Το βασικότερο πρόβλημα είναι τα γραφεία εύρεσης εργασίας που στελεχώνουν άτομα μέσα σε 3 μέρες το πολύ με απίστευτα αισχρούς μισθούς ακόμη και για μηχανικούς. Έφαγα όλο τον τόπο και πλέον οι εταιρίες στελεχώνουν άτομα μόνο μέσα από Zeitfrimen, Vermittlungspersonal και ένα σωρό άλλες και όχι μόνο στην Γερμανία, χαμός γίνεται και στην Αγγλία απ' ότι έχω ψαχτεί και εκεί. Λοιπόν που θα πάει αυτό το πράγμα; Δεν μπορούμε να δουλέψουμε, δεν μπορούμε να ξενοικιάσουμε το σπίτι μας γιατί για να βρεις δουλειά σε άλλη πόλη πρέπει να μετακομίσεις άμεσα ή να είσαι ήδη εκεί. Νομίζω το πράγμα έχει ξεφύγει τελείως. Οι εταιρείες στελέχωναν απ ευθείας μέχρι το 2011 και τώρα μέχρι και για νοσηλεύτρια είσαι με γραφείο ενοικίασης.

    Τι να πω ρε παιδιά έχω μετανοιώσει που έχω έρθει σε ευρωπαϊκή χώρα και πάνω κάτω έτσι είναι όλες, φτώχεια και κακομοιριά και σιγά η καλοπέραση. Η Γερμανία είναι η χώρα του εργάτη, εδώ πράγματι είναι καλύτερα σε κάποια πράγματα από την Ελλάδα.

    Καλησπερα.Καινουργιος στο site.Επετρεψε μου να εκφρασω την γνωμη μου σε αυτα που γραφεις.Να τονισω πρωτα απ ολα ειμαι κ εγω κατα των εταιριων ενοικιασης εργαζομενων γτ σου κλεβουν τον μισο μισθο.Δευτερον ας ερθουμε σε σενα η ακομα κ σε μενα.Αν καταλαβα καλα εισαι ειδικευομενος με πτυχιο δεν εχεις εμπειρια αλλα εχεις πολλα προσοντα.Εγω ειμαι μηχανολογος μηχανικος χωρις πειρα αλλα με γνωση μηχανολογικων θεματων και προγραμματων.Θελω να σου πω οτι κ οι εταιριες αυτες να μην υπηρχαν θα δουλευες τουλαχιστον για ενα 6μηνο η 1 χρονο σαν εκπαιδευομενος στην εταιρια σου με χαμηλο μισθο(στην Ελλαδα με πενιχρο μισθο).Η πειρα στο επαγγελμα παιζει μεγαλο ρολο στον μισθο.Με τις εταιριες ενοικιασεως υπογραφεις συμβολαιο για καποιο διαστημα οποτε εσυ αν βρεις μεσω αυτων δουλεια θα σου παιρνει το μισο μισθο για καποιο διαστημα κ οχι για παντα.Στη συνεχεια αν εισαι καλος κ η εταιρια μεινει ευχαριστημενη μαζι σου κανει προσληψη με περισσοτερες αποδοχες.Φιλε μου ασπρος,κιτρινος,μαυρος να σαι αν εισαι πραγματικα καλος κ σ εχουν αναγκη θα σε παρουν στην εταιρια.Δεν κοιτανε τετοια πουθενα στον κοσμο.Φιλος μου μηχανολογος στην Χαλκιδα παιρνει εδω κ ενα χρονο 640εκ ο συναδελφος του που δουλευει εκει απ το 2008 του κανανε μειωση κ παιρνει κ αυτος τοσα.Με ολα αυτα που προειπα θελω να τονισω οτι μην τα περιμενουμε ολα ροδινα στην ζωη επειδη εχουμε ενα πτυχιο.Ισα ισα που εγω κ εσυ σαν απειροι πρεπει να αγωνιστουμε σκληρα για να εξελιχθουμε.Εγω την αλλη βδομαδα φευγω Γερμανια να το κυνηγησω κ οτι βγει.Υπαρχει ανταγωνισμος μεγαλος στον χωρο εργασιας.

    Comment


      Originally posted by askni86 View Post
      Καλησπερα.Καινουργιος στο site.Επετρεψε μου να εκφρασω την γνωμη μου σε αυτα που γραφεις.Να τονισω πρωτα απ ολα ειμαι κ εγω κατα των εταιριων ενοικιασης εργαζομενων γτ σου κλεβουν τον μισο μισθο.Δευτερον ας ερθουμε σε σενα η ακομα κ σε μενα.Αν καταλαβα καλα εισαι ειδικευομενος με πτυχιο δεν εχεις εμπειρια αλλα εχεις πολλα προσοντα.Εγω ειμαι μηχανολογος μηχανικος χωρις πειρα αλλα με γνωση μηχανολογικων θεματων και προγραμματων.Θελω να σου πω οτι κ οι εταιριες αυτες να μην υπηρχαν θα δουλευες τουλαχιστον για ενα 6μηνο η 1 χρονο σαν εκπαιδευομενος στην εταιρια σου με χαμηλο μισθο(στην Ελλαδα με πενιχρο μισθο).Η πειρα στο επαγγελμα παιζει μεγαλο ρολο στον μισθο.Με τις εταιριες ενοικιασεως υπογραφεις συμβολαιο για καποιο διαστημα οποτε εσυ αν βρεις μεσω αυτων δουλεια θα σου παιρνει το μισο μισθο για καποιο διαστημα κ οχι για παντα.Στη συνεχεια αν εισαι καλος κ η εταιρια μεινει ευχαριστημενη μαζι σου κανει προσληψη με περισσοτερες αποδοχες.Φιλε μου ασπρος,κιτρινος,μαυρος να σαι αν εισαι πραγματικα καλος κ σ εχουν αναγκη θα σε παρουν στην εταιρια.Δεν κοιτανε τετοια πουθενα στον κοσμο.Φιλος μου μηχανολογος στην Χαλκιδα παιρνει εδω κ ενα χρονο 640εκ ο συναδελφος του που δουλευει εκει απ το 2008 του κανανε μειωση κ παιρνει κ αυτος τοσα.Με ολα αυτα που προειπα θελω να τονισω οτι μην τα περιμενουμε ολα ροδινα στην ζωη επειδη εχουμε ενα πτυχιο.Ισα ισα που εγω κ εσυ σαν απειροι πρεπει να αγωνιστουμε σκληρα για να εξελιχθουμε.Εγω την αλλη βδομαδα φευγω Γερμανια να το κυνηγησω κ οτι βγει.Υπαρχει ανταγωνισμος μεγαλος στον χωρο εργασιας.

      Τα μπερδεύεις φίλε, το πρόβλημα είναι ότι οι εταιρίες δεν προσλαμβάνουν άπειρους, αλλά τελείως άπειρος δεν είμαι είχα και δικές μου δουλειές έστω μικρές από την Ελλάδα και όχι μόνο. Απλώς όποιος θέλει να ξεκινήσει κάτι από τα χαμηλά στρώματα, δεν του δίνεται η δυνατότητα σε αυτή την χώρα. Σίγουρα εξαρτάται βέβαια και σε ποιον τομέα βρίσκεται, πχ στον τομέα των μηχανολόγων μηχανικών ή μηχανικών αυτοκινήτων ο ρυθμός επιτυχία στην Γερμανία είναι μεγάλος καθώς είναι η χώρα της μηχανής. Η Γερμανία βασίζει τις εξαγωγές της και ολόκληρη την βιομηχανία στις μηχανές αυτοκινήτων γι αυτό άλλωστε είναι διογκωμένο το ΑΕΠ της.

      Φίλε αυτά που λες κιόλας με το μπαρδόν, είναι σαχλαμάρες, οι το αν είσαι καλός δεν παίζει κανένα ρόλο σαν fest Vertrag γιατί αυτό μπορεί να καθυστερήσει για χρόνια. Μερικοί δουλεύουν για χρόνια ολόκληρα για μια μονιμότητα με τα γραφεία εύρεσης εργασίας ο ρυθμός κυμαίνεται από 3 έως 6 χρόνια. Αν όμως μια εταιρία πχ για κάποιους λόγους δεν θέλει να έχει μόνιμο προσωπικό ή δεν πάει καλά τότε σε κάνει Abmeldung και εσύ μένεις στα κρύα του λουτρού. Το θέμα είναι τι είδους συμφωνία έχει κλείσει το γραφείο εύρεσης εργασίας με την εταιρία. Μπορεί να πας να δουλέψει μόνο για 3 ή και 4 μήνες και μετά να σε απολύσουν και να τρέχεις στα Arbeitsamt kai Job Center. Το ότι έχεις ένα πτυχίο και γνώσεις δεν σημαίνει πως μπορείς να βρεις μια δουλειά πάνω στο επάγγελμά σου.

      Για να σου δώσω να καταλάβεις το ίδιο συνέβει και με εμένα, το Zwischenzeugnis που το λαμβάνεις από την εταιρία που εργάστηκες, έγραφε πάρα πολύ καλά σχόλια και από τα πιο σπάνια κιόλας επειδή είχα πέσει σε μούλτι κούλτι κατάσταση και οι προιστάμενοι μου ζητούσαν βοήθεια επειδή γλώριζα πολλές γλώσσες βοηθούσα πολλούς συναδέλφους και παρ' όλα αυτά μια μέρα έτσι με το καλημέρα μαζί με 50 άτομα στην πύλη ήρθε η απόλυση. Είχα κλείσει πάνω από 1 έτος στην εταιρία και πάντα τυπικός και ευδιάθετος στην δουλειά.

      Comment


        Originally posted by Apisteftos View Post
        Τα μπερδεύεις φίλε, το πρόβλημα είναι ότι οι εταιρίες δεν προσλαμβάνουν άπειρους, αλλά τελείως άπειρος δεν είμαι είχα και δικές μου δουλειές έστω μικρές από την Ελλάδα και όχι μόνο. Απλώς όποιος θέλει να ξεκινήσει κάτι από τα χαμηλά στρώματα, δεν του δίνεται η δυνατότητα σε αυτή την χώρα. Σίγουρα εξαρτάται βέβαια και σε ποιον τομέα βρίσκεται, πχ στον τομέα των μηχανολόγων μηχανικών ή μηχανικών αυτοκινήτων ο ρυθμός επιτυχία στην Γερμανία είναι μεγάλος καθώς είναι η χώρα της μηχανής. Η Γερμανία βασίζει τις εξαγωγές της και ολόκληρη την βιομηχανία στις μηχανές αυτοκινήτων γι αυτό άλλωστε είναι διογκωμένο το ΑΕΠ της.

        Φίλε αυτά που λες κιόλας με το μπαρδόν, είναι σαχλαμάρες, οι το αν είσαι καλός δεν παίζει κανένα ρόλο σαν fest Vertrag γιατί αυτό μπορεί να καθυστερήσει για χρόνια. Μερικοί δουλεύουν για χρόνια ολόκληρα για μια μονιμότητα με τα γραφεία εύρεσης εργασίας ο ρυθμός κυμαίνεται από 3 έως 6 χρόνια. Αν όμως μια εταιρία πχ για κάποιους λόγους δεν θέλει να έχει μόνιμο προσωπικό ή δεν πάει καλά τότε σε κάνει Abmeldung και εσύ μένεις στα κρύα του λουτρού. Το θέμα είναι τι είδους συμφωνία έχει κλείσει το γραφείο εύρεσης εργασίας με την εταιρία. Μπορεί να πας να δουλέψει μόνο για 3 ή και 4 μήνες και μετά να σε απολύσουν και να τρέχεις στα Arbeitsamt kai Job Center. Το ότι έχεις ένα πτυχίο και γνώσεις δεν σημαίνει πως μπορείς να βρεις μια δουλειά πάνω στο επάγγελμά σου.

        Για να σου δώσω να καταλάβεις το ίδιο συνέβει και με εμένα, το Zwischenzeugnis που το λαμβάνεις από την εταιρία που εργάστηκες, έγραφε πάρα πολύ καλά σχόλια και από τα πιο σπάνια κιόλας επειδή είχα πέσει σε μούλτι κούλτι κατάσταση και οι προιστάμενοι μου ζητούσαν βοήθεια επειδή γλώριζα πολλές γλώσσες βοηθούσα πολλούς συναδέλφους και παρ' όλα αυτά μια μέρα έτσι με το καλημέρα μαζί με 50 άτομα στην πύλη ήρθε η απόλυση. Είχα κλείσει πάνω από 1 έτος στην εταιρία και πάντα τυπικός και ευδιάθετος στην δουλειά.
        Μπουρδες δεν θα ελεγα οτι λεω γτ αν δεις τριγυρω σου στην Γερμανια κ μαυρους Γιατρους θα βρεις κ Μηχανικους κ πληροφορικαριους που τους πηραν με αγγλικα κ μονο γιατι εχουν ελειψη κλπ.Αν υπαρχει ζητηση σε καποιο επαγγελμα αν εισαι καλος θα σε κρατησουν.Αυτο με τις εταιριες ενοικιασεις ειναι οντως κακο κ στο τονισα απ την αρχη.Δεν ξερω τι επαγγελμα κανεις ουτε ποσο χρονων εισαι αλλα εδω στην Ελλαδα απ οτι θυμαμαι πριν λιγο καιρο ψηφιστηκαν οι ελευθερες απολυσεις οι συμβασεις εργασιας κλπ.Οποτε κ εδω τα ιδια.Τελος το οτι εσυ εμεινες χωρις δουλεια αυτο μπορει να οφειλεται στα οικονομικα της εταιριας σου.Μην τα παρατας με την πρωτη στραβη λοιπον κ συνεχισε.Καθε εμποδιο για καλο λενε.

        Comment


          Δεν έχουν ελλείψεις καθόλου, αντιθέτως έχουν υπερβολικά πολλούς, ελλείψεις είχαν πριν λίγα χρόνια τώρα με την κρίση ευνοήθηκαν με φθηνά πτυχία και μετανάστες που έρχονται από όλο τον πλανήτη και έχουν γεμίσει νομίζω από το 2011. Αναγκαστηκά γι αυτό δημιουργήθηκαν και τα γραφεία εύρεσης εργασίας για να ελέγχουν όλο αυτό το πράγμα και ας πληρώνουν λίγο παραπάνω. Επίσης η ηλικία στο εξωτερικό δεν παίζει κανένα ρόλο, δεν είναι Ελλάδα εδώ να σε κοιτάζουν κομπλεξικά σχετικά με την ηλικία, αν μπορείς και αν έχεις όρεξη και 45άρης να είσαι θα πιάσεις δουλειά ακόμη και γκαρσόνι. Εγώ μέχρι στιγμής μαύρο γιατρό δεν έχω δει εκτός και αν έχει δικό του ιατρείο και αυτό είναι ένα άλλο θέμα.

          Το θέμα δεν είναι ότι έμεινα χωρίς δουλειά, οποιαδήποτε δουλειά βρίσκω με το πρώτο τηλέφωνο που θα ρίξω, το πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκω συγκεκριμένη δουλειά και αυτό μερικοί ας το ξεχάσουν έτσι όπως το σκέφτονται. Επίσης το πιο τραγικό τους τάζουν λεφτά μερικούς στην Ελλάδα με 2000€ μισθό και μόλις παίρνουν 1400 καθαρά και τα μισά πάνε στα ενοίκια και έξοδα επιβίωσης δεν νιώθουν καλά.

          Comment


            Originally posted by Apisteftos View Post
            Δεν έχουν ελλείψεις καθόλου, αντιθέτως έχουν υπερβολικά πολλούς, ελλείψεις είχαν πριν λίγα χρόνια τώρα με την κρίση ευνοήθηκαν με φθηνά πτυχία και μετανάστες που έρχονται από όλο τον πλανήτη και έχουν γεμίσει νομίζω από το 2011. Αναγκαστηκά γι αυτό δημιουργήθηκαν και τα γραφεία εύρεσης εργασίας για να ελέγχουν όλο αυτό το πράγμα και ας πληρώνουν λίγο παραπάνω. Επίσης η ηλικία στο εξωτερικό δεν παίζει κανένα ρόλο, δεν είναι Ελλάδα εδώ να σε κοιτάζουν κομπλεξικά σχετικά με την ηλικία, αν μπορείς και αν έχεις όρεξη και 45άρης να είσαι θα πιάσεις δουλειά ακόμη και γκαρσόνι. Εγώ μέχρι στιγμής μαύρο γιατρό δεν έχω δει εκτός και αν έχει δικό του ιατρείο και αυτό είναι ένα άλλο θέμα.

            Το θέμα δεν είναι ότι έμεινα χωρίς δουλειά, οποιαδήποτε δουλειά βρίσκω με το πρώτο τηλέφωνο που θα ρίξω, το πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκω συγκεκριμένη δουλειά και αυτό μερικοί ας το ξεχάσουν έτσι όπως το σκέφτονται. Επίσης το πιο τραγικό τους τάζουν λεφτά μερικούς στην Ελλάδα με 2000€ μισθό και μόλις παίρνουν 1400 καθαρά και τα μισά πάνε στα ενοίκια και έξοδα επιβίωσης δεν νιώθουν καλά.
            Επετρεψε μου να διαφωνησω μαζι σου.Ελειψη ισως δεν εχουν στο επαγγελμα σου.Εγω κ απο γνωστους κ απο τις αγγελιες στο ιντερνετ βλεπω συνεχεια αδειες θεσεις εργασια.Ισως δεν βρισκονται οι καταλληλοι για να τις στελεχωσουν.Οσον αφορα εμενα δεν με νοιαζει που θα δουλεψω.Προσπαθησα πολλες φορες να δουλεψω στο επαγγελμα μου εδω αλλα δεν τα καταφερα,θα το κυνηγησω μεχρι τελους Γερμανια κ αν δεν βρω θα παω οπου να ναι αρκει να ειμαι καλυτερα απο Ελλαδα.Γιατι εδω μιλαμε οτι πειναμε.

            Comment


              Ξέρω τι εννοείς είναι θέμα σημαντικό η επιβίωση, με το ίδιο σκεπτικό ήρθα ακριβώς και εγώ. Κάποτε είχα γράψει εδώ μέσα όταν ήμουν Ελλάδα μέσα εδώ πως θα πάω με μια σκηνή στην Γερμανία να ζήσω εντάξει λογικό μετά να διαγραφεί από τους διαχειριστές.

              Το ότι βλέπεις άδειες θέσεις εργασίας δεν σημαίνει πως υπάρχουν ή είναι αρκετές για 82 εκα πληθυσμό. Αντιθέτως είναι πολύ λίγες ή δεν είναι τόσο αρκετές όσες ήταν πριν από χρόνια και ο μέσος γερμανός ψάχνεται σε άλλες χώρες για εργασία για να πραγματοποιήσει τους στόχους του.

              Comment


                Originally posted by Apisteftos View Post
                Ξέρω τι εννοείς είναι θέμα σημαντικό η επιβίωση, με το ίδιο σκεπτικό ήρθα ακριβώς και εγώ. Κάποτε είχα γράψει εδώ μέσα όταν ήμουν Ελλάδα μέσα εδώ πως θα πάω με μια σκηνή στην Γερμανία να ζήσω εντάξει λογικό μετά να διαγραφεί από τους διαχειριστές.

                Το ότι βλέπεις άδειες θέσεις εργασίας δεν σημαίνει πως υπάρχουν ή είναι αρκετές για 82 εκα πληθυσμό. Αντιθέτως είναι πολύ λίγες ή δεν είναι τόσο αρκετές όσες ήταν πριν από χρόνια και ο μέσος γερμανός ψάχνεται σε άλλες χώρες για εργασία για να πραγματοποιήσει τους στόχους του.
                Μπορω να μαθω τι επαγγελμα κανεις αν επιτρεπεται? εννοω τι μηχανικος εισαι?

                Comment


                  Originally posted by Apisteftos View Post
                  Λοιπόν θα πω πως ο πρώτος μου χρόνος ήταν πολύ άσχημος και ακόμη είναι. Τα γερμανικά μου είναι σε πολύ καλό επίπεδο και με τέλεια προφορά, το πρόβλημά μου λοιπόν με αυτήν την χώρα είναι ότι δεν στελεχώνουν άτομα στις δουλειές τους που έχουν ένα πτυχίο από άλλες χώρες και ιδίως όταν έχεις πολλά προσόντα αλλά απλά δεν έχεις και πολύ εμπειρία στο επάγγελμά σου, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν έχεις την δυνατότητα. Το βασικότερο πρόβλημα είναι τα γραφεία εύρεσης εργασίας που στελεχώνουν άτομα μέσα σε 3 μέρες το πολύ με απίστευτα αισχρούς μισθούς ακόμη και για μηχανικούς. Έφαγα όλο τον τόπο και πλέον οι εταιρίες στελεχώνουν άτομα μόνο μέσα από Zeitfrimen, Vermittlungspersonal και ένα σωρό άλλες και όχι μόνο στην Γερμανία, χαμός γίνεται και στην Αγγλία απ' ότι έχω ψαχτεί και εκεί. Λοιπόν που θα πάει αυτό το πράγμα; Δεν μπορούμε να δουλέψουμε, δεν μπορούμε να ξενοικιάσουμε το σπίτι μας γιατί για να βρεις δουλειά σε άλλη πόλη πρέπει να μετακομίσεις άμεσα ή να είσαι ήδη εκεί. Νομίζω το πράγμα έχει ξεφύγει τελείως. Οι εταιρείες στελέχωναν απ ευθείας μέχρι το 2011 και τώρα μέχρι και για νοσηλεύτρια είσαι με γραφείο ενοικίασης. Τι να πω ρε παιδιά έχω μετανοιώσει που έχω έρθει σε ευρωπαϊκή χώρα και πάνω κάτω έτσι είναι όλες, φτώχεια και κακομοιριά και σιγά η καλοπέραση. Η Γερμανία είναι η χώρα του εργάτη, εδώ πράγματι είναι καλύτερα σε κάποια πράγματα από την Ελλάδα.
                  Επέτρεψε μου να διαφωνήσω κι εγώ μαζί σου. Η Γερμανία είναι πάνω από όλα η χώρα της απόλυτης εξειδίκευσης. Υπάρχει τεράστια έλλειψη σε εξειδικευμένους τομείς κάθε ειδικότητας. Αναφέρεις ότι είσαι μηχανικός και ότι γνωρίζεις πολύ καλά Γερμανικά. Δοκίμασες να κάνεις αίτηση στην Deutschebahn; Έχουν τεράστια έλλειψη και προσλαμβάνουν και ανιδείκευτους. Όσο για το ότι δεν παίρνουν άτομα με ξένα πτυχία, είναι επίσης λάθος. Η εμπειρία μου μου έχει δείξει ότι δεν τους απασχολεί καθόλου. Το αντικείμενο του μηχανικού είναι τεράστιο. Το ότι δεν έχεις εμπειρία είναι και κακό και καλό. Κακό γιατί αν είχες θα έβρισκες αμέσως δουλειά, αλλά και καλό γιατί μπορείς να κοιτάξεις σε κάποια κατεύθυνση που δεν φανταζόσουν ποτέ χωρίς να πάνε χαμένα τα προηγούμενα χρόνια. Γνώμη μου λοιπόν, ρίξε μια ματιά στον σιδηρόδρομο, ακόμη και σε ιδιωτικές εταιρείες. Εκεί υπάρχει τεράστια έλλειψη μηχανικών.

                  Comment


                    Δεν είναι εταιριες ευρέσεως εργασιας αλλα ενοικίασης προσωπικού. Πρωτοεμφανίστηκαν στις αρχες με μεσα του '90 για να προσφέρουν μεγαλυτερη "ευελιξια" στους εργοδότες. Αυτο που κερδίζει ενας εργοδότης που απασχολει δανεικό προσωπικο ειναι κατα πρώτον η ευχαιρια αυξομείωσης του αριθμού των ατόμων αναλογα τις αναγκες της εταιριας και κατα δεύτερον δεν σπαταλά χρονο στη διαλογή. Και εξηγω το πρωτο σκέλος: ειναι καλοκαιρι και πρεπει να καλυφθούν οι αδειούχοι; Ζηταει η φιρμα Χ 10 εργάτες για ενα ορισμένο χρονικό διάστημα απο την φιρμα δανεισμού ΧΨ. Το τι θα απογίνουν μετα το πέρας αυτής της περιόδου ειναι προβλημα της εταιριας ενοικιάσεως προσωπικού διοτι ειναι υπάλληλοι της. Αυτοι οι 10 ανθρωποι μπορει να ειναι α)υπάρχοντες υπάλληλοι με αοριστου χρονου συμβολαιο εργασιας, β)υπάλληλοι με ορισμένου χρονου συμβολαιο εργασιας. Και στις 2 κατηγορίες, υπαρχει δέσμευση στο συμβολαιο πως θα πρεπει να εργαστούν οπου και οποτε η φιρμα ΧΨ το απαιτήσει. Κατι που συμβαινει συχνα σε πόστα καθαρισμού και λοιπών ειδικοτήτων ανειδίκευτου προσωπικού. Υπαρχουν περιπτωσεις μετα απο την πάροδο καποιου χρονου (αναλογα την εταιρια, το πόστο, το τμημα κοκ) οπου ο δανεικός εργάτης προσλαμβάνεται απευθειας απο την φιρμα Χ. Στο 2ο σκέλος της διαλογής, εχει θέσει καποια προαπαιτούμενα βάσει των οποίων προσλαμβάνουν οι εταιριες δανεισμού. Στην πραγματικοτητα το συνολικό κοστος ενος δανεικού εργάτη για την φιρμα Χ ειναι αρκετα κοντα με αυτο ενος μόνιμου με τη διαφορα της δυνατοτητας απόλυσης του πρώτου με συνοπτικές διαδικασίες.

                    Comment


                      Για την ακρίβεια όπως το ξαναείπα έχουν πολλές ονομασίες και από περιοχή σε περιοχή έχουν διαφορετικά ονόματα, πχ εταιρία ωρομίσθιας εργασίας, ιδιωτικοί μεσολαβητές, εταιρίες δανεισμού, χρονοφίρμες, φίρμες διαχείρισης προσωπικού κοκ, όμως ουσιαστικά γραφεία εύρεσης εργασίας είναι, με ένα τηλέφωνο μπορώ να τους πω ότι θέλω να κάνω την τάδε δουλειά και αυτοί αν έχουν την δυνατότητα επικοινωνόντας με τους πελάτες τους σε στέλνουν για δουλειά. Μπορείς να τους πεις δεν σου αρέσει η δουλειά αυτή, δεν πάω ψάξτε να μου βρείτε άλλη, αν σου βρούνε καλώς, αλλιώς απόλυση. Αυτό βέβαια προϋποθέτει να γνωρίζεις καλά την γλώσσα μπορείς να κάνεις και διαπραγμάτευση τηλεφωνικώς, όπως το ξανάχω πει η γλώσσα είναι το όλον θέμα.

                      Εξηγείς το πως γίνεται η διαδικασία και τι είδους είναι και πως πρωτοεμφανίστηκαν αυτές οι εταιρίες, όμως μιλάμε για την απόλυτη απάτη, οι εταιρίες αυτές δεν χρησιμοποιούνται κατά κόρον όπως στην Ευρωπαική Ένωση. Ψάξου για δουλειές εκτός ΕΕ για να το εμπεδώσεις.

                      Comment


                        Τα γραφεια ευρεσεως εργασιας φερνουν σε επαφη αυτον που αναζητει εργασια και αυτον που προσφερει εργασια. Οι zeitarbeitfirmen σε προσλαμβανουν σαν δικο τους υπαλληλο, πληρωνεσαι απο αυτους αλλα δουλευεις για αλλους. Και γιατι απολυτη απατη; Ειναι νομιμες και αναγνωρισμενες απο το γερμανικο κρατος. Παρεχουν ασφαλιση, μισθο και συνταξιοδοτικο προγραμμα. Αυτο το "κατα κορον" που γραφεις με μπερδεψε πολυ.

                        Comment


                          Originally posted by Chrisfrag View Post
                          Επέτρεψε μου να διαφωνήσω κι εγώ μαζί σου. Η Γερμανία είναι πάνω από όλα η χώρα της απόλυτης εξειδίκευσης. Υπάρχει τεράστια έλλειψη σε εξειδικευμένους τομείς κάθε ειδικότητας. Αναφέρεις ότι είσαι μηχανικός και ότι γνωρίζεις πολύ καλά Γερμανικά. Δοκίμασες να κάνεις αίτηση στην Deutschebahn; Έχουν τεράστια έλλειψη και προσλαμβάνουν και ανιδείκευτους. Όσο για το ότι δεν παίρνουν άτομα με ξένα πτυχία, είναι επίσης λάθος. Η εμπειρία μου μου έχει δείξει ότι δεν τους απασχολεί καθόλου. Το αντικείμενο του μηχανικού είναι τεράστιο. Το ότι δεν έχεις εμπειρία είναι και κακό και καλό. Κακό γιατί αν είχες θα έβρισκες αμέσως δουλειά, αλλά και καλό γιατί μπορείς να κοιτάξεις σε κάποια κατεύθυνση που δεν φανταζόσουν ποτέ χωρίς να πάνε χαμένα τα προηγούμενα χρόνια. Γνώμη μου λοιπόν, ρίξε μια ματιά στον σιδηρόδρομο, ακόμη και σε ιδιωτικές εταιρείες. Εκεί υπάρχει τεράστια έλλειψη μηχανικών.
                          Δεν είμαι μηχανολόγος μηχανικός ρε παιδιά και δεν υπάρχουν μόνο ένας τομέας μηχανικών. Μηχανικός δεν σημαίνει φτιάχνω - κατασκευάζω - επισκευάζω μηχανές τα μπερδεύεται. Πχ υπάρχουν ένα σωρός τομείς μηχανικών πχ πολιτικός μηχανικός, ηλεκτρολόγος μηχανικός, μηχανολόγος μηχανικός, ηλεκτρονικός μηχανικός κοκ. Όλοι οι τομείς δεν έχουν την ίδια δυναμική. Ασφαλώς μου προτείνεις μόνο μια ιδιωτική εταιρία ενώ μπορώ να σου πω έχω στείλει στις μισές ιδιωτικές εταιρίες και λαμβάνω αρνητικές απαντήσεις. Οι μόνοι που δέχονται να μιλήσουν μαζί σου είναι τα γραφεία εύρεσης εργασίας, αλλά με την προυπόθεση πως για να δουλέψεις εκεί πρέπει να έχεις σπίτι γιατί δουλειά πιάνεις σε 3 μέρες, μπορείς να το πετύχεις αυτό; Ασφαλώς όχι.

                          Comment


                            Πολιτικός μηχανικός είμαι εγώ προσωπικά. Σίγουρα δεν μιλάμε με την ίδια βάση, αφού λες ότι δεν έχεις εμπειρία ενώ εγώ ήρθα εδώ λόγω της εμπειρίας χωρίς να μιλάω λέξη Γερμανικά. Στον κλάδο του σιδηρόδρομου υπάρχει τεράστια ζήτηση, κυρίως σε πολιτικούς και ηλεκτρολόγους. Θεωρώ πολύ δύςκολο κάποιος που μιλάει Γερμανικά και έχει πτυχίο μηχανικού να ενδιαφερθεί για το αντικείμενο και να απορριφθεί. Επειδή χρειάζεται πολλές φορές να δουλέψεις και νύχτα και ΣΚ, οι Γερμανοί δεν ασχολούνται.

                            Comment


                              Originally posted by DiD666 View Post
                              Τα γραφεια ευρεσεως εργασιας φερνουν σε επαφη αυτον που αναζητει εργασια και αυτον που προσφερει εργασια. Οι zeitarbeitfirmen σε προσλαμβανουν σαν δικο τους υπαλληλο, πληρωνεσαι απο αυτους αλλα δουλευεις για αλλους. Και γιατι απολυτη απατη; Ειναι νομιμες και αναγνωρισμενες απο το γερμανικο κρατος. Παρεχουν ασφαλιση, μισθο και συνταξιοδοτικο προγραμμα. Αυτο το "κατα κορον" που γραφεις με μπερδεψε πολυ.
                              Ναι σου παρέχουν μια εργασία αυτό και τίποτα άλλο, φυσικά και είναι νόμιμες αλλά για ένα εργαζόμενο δεν θα το έλεγα.


                              Εννοώ αν ψαχτείς εκτός ΕΕ οι φίρμες αυτές δεν τις παίρνουν και πολύ στα σοβαρά οι επιχειρηματίες και δεν συνεργάζονται τόσο πολύ όπως στην ΕΕ.

                              Comment


                                Originally posted by Chrisfrag View Post
                                Πολιτικός μηχανικός είμαι εγώ προσωπικά. Σίγουρα δεν μιλάμε με την ίδια βάση, αφού λες ότι δεν έχεις εμπειρία ενώ εγώ ήρθα εδώ λόγω της εμπειρίας χωρίς να μιλάω λέξη Γερμανικά. Στον κλάδο του σιδηρόδρομου υπάρχει τεράστια ζήτηση, κυρίως σε πολιτικούς και ηλεκτρολόγους. Θεωρώ πολύ δύςκολο κάποιος που μιλάει Γερμανικά και έχει πτυχίο μηχανικού να ενδιαφερθεί για το αντικείμενο και να απορριφθεί. Επειδή χρειάζεται πολλές φορές να δουλέψεις και νύχτα και ΣΚ, οι Γερμανοί δεν ασχολούνται.
                                Εμένα βασικά μου αρέσει να δουλεύω περισσότερο τα μεσάνυχτα και λόγω μισθού αλλά και ότι είναι πολύ ήσυχα και ήρεμα. Αλλά δεν μας είπες πότε ήρθες Γερμανία; Σίγουρα και η εμπειρία παίζει ρόλο, επίσης παίζει ρόλο μέχρι το 2011 ήταν πολύ καλά τα πράγματα.

                                Comment

                                Working...
                                X